PER TELEGRAAF. Zaak Ds. Ewoldt. BAKKERSWET. Stadsnieuws. Financiëel overzicht. 3 zal De Tweede Kamer verwierp heden de Bakkerswet met 49 stemmen, vóór stemden 43 leden. Heerenveen, 5 Juni 1912. van de tochtgenooten. onder onze lezers, die den heer Buiskool, wat de foto’s betreft, kunnen en willen voldoen. We verzoeken hun, zich rechtstreeks tot zijn adres te richten. Red. Tjerkwerd. Heden had alhier de inwijding plaats van de nieuw gebouwde Openbare School. Een Commissie uit de burgerij had zich gevormd en besloten daaraan eenige feestelijkheden te verbinden. Aanwezig waren behalve vele belangstellenden uit het dorp, de heeren Piccardt Burgemeester van Wonseradeel en ds. Norel, schoolopziener van het arr. Bolsward. Eerstgenoemde had de uitnoodiging om dit schoolgebouw te openen, gaarne aangenomen. Spreker her innerde aan den treurigen nacht van den aller sloffen!) 19 Nov. 1911 toen een felle brand de Heden Woensdag stond hier voor de Rechtbank terecht Abel Ewoldt, 38 jaar oud, predikant, geboren te Sloten in Friesland, wonende te Oosterzee. Hij wordt beschuldigd, „dat hij in den avond van 16 Eebr. onder Tjerkgaast zijne echtgenoote Geertje Leenstra opzettelijk van het leven heeft beroofd, door haar met dat oogmerk te worgen, ten gevolge waarvan zij spoedig aan acute verstikking is gestorven, althans door met gezegd oogmerk opzettelijk haar met kracht op of tegen het hoofd te slaan, te stompen, te trappen of te schoppen, haar de keel dicht te knijpen of te snoeren en haar in het water te doen terechtkomen, ten gevolge van welke handelingen of eene of meer daarvan Geertje Leenstra door acute verstikking of een andere doodsoorzaak Spoedig is overleden”. te van wege de afdeeling „Bolsward”, naar Egmond is gezonden, weer hier terugkeeren, onder geleide van Mevr. Beekhuis en Mevr. Ochtman. Het koele weder, dat de kinderen hebben getroffen tijdens hun verblijf aan ’t strand, zal voorzeker heilzaam geweest zijn voor hun herstel, en dus is nog beter resultaat te verwachten dan ’t vorig jaar, toen de kinderen van hier daar een heete periode hebben doorgebracht. wij over deze moeilijke oordeel kunnen hebben, komt gewenschte oplossing voor. Men houdt op deze wijze de meest commer- ciëele en economische behandeling der zaak, Ons muziekkorps „Bolsward” a.s. Zaterdagavond 22 Juni in Sneek de Belgen af halen en Zondag den geheelen dag muziek maken op het terrein van den te houden grooten internationalen kaatswedstrijd. Een gevangene. Zondagmiddag omstreeks 12 uur is een jongentje van 7 jaren de Groote Kerk alhier is, kan ik alleszins aanbevelen dezen elf stedentocht eens mee te maken. .Hij (ik spreek alleen over de heeren der schepping, omdat ik voor dames deze excursie minder geschikt acht) moet echter beschikken over ’n krachtig lichaam en voldoende in training zijn. Dat door „bovenmatige krachtinspanning eenige deelnemers des avonds van hun stokje vielen heb ik niet vernomen. Het kan zijn, dat zulks enkele snelheidsmenschen is over komen. Moeilijk kan ik aannemen, dat zulks den gematigden rijders ten deel viel. Hoogstens is sprake geweest van eenige onpasselijkheid. Tegen het ongeregelde op zoo’n dag is niet elk bestand. Enkele wiel rijders waren zoo onverstandig den heelen dag zich uitsluitend tot melk te bepalen. Anderen weer dronken van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat uitsluitend... thee. Dat men ’s avonds dan in een eivolle en snik- heete zaal zich minder behagelijk gevoelt, is licht verklaarbaar. Het gaat niet aan dit op rekening te schuiven van den elf-stedentocht. Zonder dezen tocht zouden zulke menschen, die geen maat kunnen houden, vermoedelijk hetzelfde zijn overkomen”. Een deelnemer. Openbare School, met de belendende huizinge van den heer R. Posthumus in de asch legde; hoe de architect Reitsma enkele dagen daarna gereed was met zijn plannen voor eene nieuwe stichtinghoe heeren Kerk voogden der Hervormde Gem. alhier bereid waren bevonden om de naaischool af te staan tot het doen houden van het onder wijs, waarvoor hij bij dezen aan dat College zijn hartelijken dank bracht, en hoe nu een nieuw gebouw is gereed gekomen waarvan hij gerust durft te zeggen, dat het een model school geworden is. Hulde bracht Spreker aan het Rijks-schooltoezicht, den architect der Gemeente en den heer Visser van Makkum, die als altijd, degelijk werk ge leverd heeft. Na nog èn onderwijzers èn ouders èn kinderen op hunne verplichtingen te hebben gewezen, ten opzichte van onderwijs en op voeding, droeg Spreker het schoolgebouw over aan het hoofd der School, den heer Rosendal. De volgende Spreker, de heer Norel arr. schoolopziener wees er vooral op, dat zeer zeker dit nieuw gebouw terecht een modelschool genoemd kan worden, maar dat zij was voor het kind, den toekomstigen mensch. Vroeger, en nog helaas, had men de zonderlingste denkbeelden omtrent de eischen van het kind. Spreker meende, dat niets te goed, niets te kostbaar is voor het kind, wanneer het strekken kan tot zijne vorming. Zwaar en moeilijk is de taak van den onderwijzer, doch waar hij de gunstigste verwachtingen van het aan deze school ver bonden personeel heeft, daar wenscht hij hun Gods besten zegen voor hunnen gewichtigen arbeid. Hierna nam de heer Rosendal het woord en herinnerde er aan, hoe hij hier met 1 Maart in geen prettige conditie was gekomen, hoe slecht er goed onderwijs ge geven kan worden in een beperkte ruimte, maar hoe nu eindelijk alles gereed was. Hij dankte de aanwezige autoriteiten voor hunne betoonde belangstelling, de burgerij voor hunne welwillende medewerking en hoopte, dat hij hier nog lang tot genoegen der Tjerkwerder burgerij werkzaam zal mogen zijn. Hiermede was het officiëele gedeelte afge- loopen. Dat de kinderen op de gewone artikelen onthaald werden en zij daartusschen eenige aardige liedjes deden hooreu, behoeft nauwe lijks gezegd te worden. Ter afwisseling had de commissie eenige wedstrijden uitgedacht, zoowel voor jongens als voor meisjes. En eindelijk tot slot een tombola, zoodat ieder kind bij hel einde met een prijsje huiswaarts kon heeren, meer dan tevreden met hetgeen zij genoten had den. Des avonds werd op de zaal van Veids het feest door de ouderen voortgezet. Ook daar was het een en al vreugde, eerst laat in den nacht keerde men huiswaarts. Aardvloo. De kool planten aan den Langendij k hebben zeer veel hinder van de aardvloo, waardoor duizenden planten gesneuveld zijn. De prijs der kool is dan ook aanzienlijk gestegen en wel van 20 cents tot ongeveer f T de 100 stuks. De voorraad koolplanten is gering. Bouwers, die in andere jaren zelf genoeg planten telen, moeten nu van anderen koopen en lijden daardoor soms wel f 200 schade. Toen wij voor veertien dagen, met het oog op de aanstaande beursvacantie-dagen besloten om deze overzichten gedurende de zomermaanden om de 2 weken te geven, hadden wij niet verwacht dat zulke belang rijke gebeurtenissen voor de Amsterdamsche Beurs op til waren. De rede van den oud- gouverneur-generaal Jhr. van der Wijck, op de daarvoor uitgeschreven vergadering van de Koninklijke, kwam als een donderslag van een helderen hemel en was, naar men algemeen aanneemt, meer bedoeld tot de Regeering dan wel tot aandeelhouders. Reeds eerder hebben wij te dezer plaatse melding gemaakt van de oprichting der Koloniale Petroleum-Maatschappij welke als eene dochter Maatschappij van de bekende Amerikaansche Petroleumtrust moet worden beschouwd. Na de belangwekkende rede van den heer Van der Wijck, laat het nu ook geen twijfel meer of de „Koloniale” is als een geduchte concurrent van de Koninklijke te beschouwen en als de Regeering de Djambie concessies aan de „Koloniale” mocht verleenen, „dan zal”, aldus de heer v. d? Wijck, „de Konink lijke zich op den tegenwoordigen grondslag moeilijk staande kunnen houden en waar schijnlijk in buitenlandsche handen overgaan”. Dit zal op den duur niet in het belang zijn van de Nederlandsche petroleum- en benzine- verbruikers en de vraag dringt zich naar voren, of de totale nationale belangen dan wel zoo heel veel beter beschermd blijven, indien, zooals men thans bij geruchte vertelt, bovenbedoelde concessies aan de Koninklijke worden verleend. In een hoofdartikel van het Handelsblad werd deze kwestie ook besproken en de Schrijver kwam tot de conclusie, dat het mogelijk wel gewenscht was, de exploitatie aan de organisatie van de Koninklijke op te dragen, echter niet zonder dat de regeering desnoodig medezeggingschap behoudt en in de winsten deelt. Voor zooverre kwestie een ook ons dit eene Nog eens de Elfstedentocht per rijwiel. Wij lezen hierover in de Nieuwe Rarlinger Courant het volgend ingezonden stuk met antwoord der Redactie. De Elfstedentocht per rijwiel. „Sta mij toe, geachte redacteur, ’n paar regels te schrijven, naar aanleiding van Uw bericht over den elfstedentocht, voorkomende in het voorlaatste nummer Uwer courant. U schrijft, dat de eerstaankomenden reden als „razenden.” Welnu, dat is volkomen juist. Die menschen hebben in’n prestissimo- tempo dezen tocht van bijna 225 K.M. vol bracht. Dit is m. i. te laken, want daardoor is toch deze werkelijk schoone tocht min of meer ontaard in ’n wedstrijd. Voorwaar jammer De outsiders zullen nu wel trachten dezen tocht impopulair te maken. Of het lukken zal Mij dunkt van niet. De eerste elfstedentocht viel ’n blijvend succes ten deel. En bedrieg ik mij niet, dan zal elk jaar ’n reprise er van worden gegeven. Verder schrijft U: „De na hen komenden bleken bezadigder te zijn. Toch bleef ons nog den indruk bij, dat de menschen reden alsof ze gestolen hadden.” Dit meen ik te moeten tegenspreken. Wel waren er enkelen (dit waren bepaald de snelle rijders van de 2de en 3de groep) die veel haast hadden en reden, alsof ze nog net op ’t nippertje den trein konden halen, maar gelukkig waren het enkelen. Het meerendeel nam de zware taak kalm op. Moeilijk kon men ver wachten, dat deze rijders en passant hier ter stede de „nieuwe havenwerken gingen be wonderen en daarna de stadsuitbreiding aan de Oostzijde.” Dat zou te veel gevergd zijn. Wilde men op zijn gemak den tocht vol brengen d. w. z. niet te snel rijden en in elk der elf steden voldoende rusten dan kon men onmogelijk zich de weelde ver oorloven al het bezienswaardige op te nemen wat toevallig niet in de route lag. Waar zou het einde van den tocht zijn, als men in Bolsward de Groote of Sint Martini Kerk (hierin bevindt zich een borstbeeld in wit marmer van den Frieschen dichter Gysbert Japiks) de Broerekerk, het Stadhuiste Franeker Eisinga’s Planetarium, de Groote Kerkte Dokkum (na Stavoren de oudste stad van Friesland), de St. Maartenkerk te Leeuwarden het Friesche Museum te Hinde- loopen het museum van Elseloo; te... waar zou, zeggen wij nogmaals, het einde zijn als men dat alles wilde bezien De dag trof niet gelukkig. Met veel wind en regen hadden de deelnemers te kampen. En dit maakte den tocht voor velen zwaar. Maar toch hebben de bezadigde wielrijders ’n genotvollen dag doorgebracht. Het landelijk schoon viel overal zoo ruimschoots te ge nieten. Hoe mooi is het Friesche landschap vooral dan wanneer de zon gouden stralen daarover wierp. Mij althans frappeerden bij zonder de trajecten SlotenRijs, (Gaasterland) Dokkum-Leeuwarden en Franeker-Dokkum. Men dacht soms in Gelderland te zijn. De uitroep„Ik wist niet, dat Friesland zoo mooi waskon men herhaaldelijk hooren. Vast ben ik er van overtuigd, dat zelfs vele Friezen getroffen zijn door de heerlijke plekjes in eigen provincie. En wat de „Hollanders” betreft; zij hebben den indruk gekregen, dat Friesland een mooi en karakteristiek land is. Mij dunkt, dat is wel wat waard. Al heeft deze elfstedentocht alleen slechts tot resultaat, dat alom in den lande (uit alle provincies kwamen toch de deelnemers) Friesland ’n mildere ’n betere beoordeeling ten deel valt, dan is reeds veel gewonnen. Deze tocht heeft meerdere resultaten tengevolge. Mij heeft den tocht uitstekend voldaan. En ieder wiel rijder, waarin pit zit en geen Jan Salie (volgens Potgieter de patroon aller slaap mutsen, aller soepjurken en r”-1-ïr— De zitting werd onder een vreeselijken toeloop van nieuwsgierigen geopend. De rijkspolitie stond voor de poort om de menigte te keeren, en moest zelfs van de wapenen gebruik maken. Wel een 25-tal personen liepen een klap op, een slagersknecht werd bloedend aan de hand verwond en moest daarom uit de gerechtszaal verwijderd worden. Bij de zitting zijn nog alleen gehoord de advocaat Mr. van Gigch, Dr. Peters als deskundige en de beklaagde. Bij het sectieonderzoek moet gebleken zijn, dat op het lijk van Mevr. E. is geconstateerd een wond op het hoofd, met een hard voor werp toegebracht, terwijl aan de keel sporen van worging waren waar te nemen. Advocaat van Gigch, verdediger van bekl., schreef de hoofdwond toe aan den val op de steenen rollaag van de brug en het dicht knijpen der keel zou veroorzaakt zijn door het krimpen der blouse in het water. Bij het afzenden van dit bericht werd pauze gehouden, om daarna het getuigen verhoor voort te zetten. Te halfzes seint men ons nog Na de pauze had een langdurig dispuut plaats tusschen Dr. Peters, den advocaat en beklaagde, die het maar volstrekt niet met elkaar eens konden worden. De overige getuigen moeten daarna nog gehoord worden, zoodat de zitting stellig vandaag niet beëindigd wordt. AMSTERDAM, 5 Juni 1912. Vergadering Gemeenteraad. Heden Donderdag vergadert de Raad dezer gemeente, des avonds ten 7 ure, ter behan deling van de navolgende punten. 1. Opnieuw stemmen over het voorstel van den heer fiisma tot het in koop afstaan van grond aan K. Ruisman. 2. Vaststelling van hel besluit tot wijziging van de Bouwverordening 3. Behandeling van het werklieden-reglement betreffende de gasfabriek, de gemeentereiniging en de gemeentewerken. Propaganda. Zooals velen zeker wel weten, is de alge- meene propaganda voor Vrouwenkiesrecht weer aanstaande. Volgens achterstaande advertentie zal die dag voor alle Friezen en Friezinnen, in het Oranjewoud gehouden worden. Zij, die voorstanders zijn voor de betere rechten der vrouw en tevens ook graag eens van de mooie natuur willen genieten, kunnen dien dag den 16den Juni met recht pro- fiteeren. Zijn we goed ingelicht, dan bestaan er plannen, dien dag een extra tram te laten loopen, waardoor de reis in alle opzichten geschikter gemaakt wordt. Kinderen der Vacantiekolonie. Heden, Donderdag, des namiddags half zes zal het twaalftal kinderen dat binnen geloopen, zonder dat iemand dit merkte. Even later sloot de koster de deuren, en zoo zat het ventje gevangen. Toen hij dit eindelijk merkte, begon hem de angst te bekruipen, doch zijn roepen en schreeuwen werd niet gehoord. Hij wilde toen zien omhoog te komen, om zoo de aandacht op zich te trekken, en beklom den preekstoel, maar van daar kon hij niet buiten zien. Daarna is hij in de zijgalerij op de banken geklommen, om zich aan de gasornamenten omhoog te werken en zoo voor de ramen te komen, maar ook dat mislukte. Een der gasarmen moet daardoor nog zijn afgebroken. Ten slotte is hij met de kruk der buiten deur gaan rammelen tot dit omstreeks 3 uur de aandacht der omwonenden trok, en de gevangene kon worden losgelaten. De ouders hadden intusschen ook onge ruste oogenblikken doorgebracht en waren reeds overal gaan zoeken en vragen, tot ruim uur Willem weer behouden thuis kwam. Postduif aangevlogen. Bij den heer H. J. de Visser is heden morgen opgevangen een postduif, gemerkt g p. 2553 50. Het Nieuwsblad van Friesland bevat het volgende als ingezonden De Elf-stedentocht per jets. M. de Red. „Eerlijk moet ik zeggen, dat mij de reis in alle opzichten is mede gevallen. Niet alleen wat den afstand betreft, maar vooral de regeling en niet het minst de mede werking van het publiekwaar men ook kwam, het was overal hetzelfde. Hiervoor neem ik gaarne mijn pet af. Zoo’n mede werking van de zijde van het publiek, heb ik, alhoewel ik reeds menigen afstandsrit heb mede gemaakt, nog nooit gezien. Met het meeste genoegen zal ik altijd terug denken aan den eersten Frieschen Elf-steden tocht per fiets. Zou er ook kans bestaan, dat ik eenige foto’s van den tocht in mijn bezit kreeg Onkosten worden natuurlijk gaarne vergoed”. (w.g.) H. BUISKOOL, Haarlem, Lange Veerstr. 8, no. 21 Wellicht zijn er aan het verzoek van een p. 2553 Postkantoor Bolsward. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van hier verzonden, gedurende de tweede helft der maand Mei 1912: Mej. Trijn de Jong, Enkhuizen. Clara v. Dijk, Gelsenkirchen. Nota. Aan de afzenders wordt aanbe volen hun adres op de brieven en brief kaarten te vermelden, opdat deze bij onbe- stelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. Indien het de bedoeling van den geachten inzender is geweest om de door ons weer gegeven indruk te weerleggen, dan is hij daarin o.i. niet geslaagd. Hij stemt toe dat de eerst-aankomenden alhier reden als razenden, waardoor de tocht ontaardde in een wedstrijd. Dit is, o.i. een fout geweest. Waarom de niet-deelnemers op grond hier van den tocht on-populair zouden trachten te maken, is ons niet recht duidelijk. Dit is eene hypothese, die wij voor rekening van den schrijver laten. Hij gelieve te denken aan den dichtregel: „Een vriend die mij mijn feilen toont, enz.” Voorts valt de inzender over den laatsten regel van ons bericht, die onze totaal-indruk weergaf. De schrijver meent deze te moeten tegen spreken. Och waarom nietwij gunnen ieder zijn eigen meening. Niettemin meenen wij, die alle rijders hebben zien passeeren, ten op zichte hiervan beter capabel te zijn, dan Inzender, die mede reed, en derhalve niet beoordeelen kon hoe de voorhoede of de achterhoede reed. Trouwens, schrijvers protest wordt met de volgende regel al weer gediminueerd waar hij veronderstelt dat het bepaald de snelle rijders van de 2de en 3de groep waren, uit welke woorden blijkt dat Inzender deze niet uit eigen aanschouwing gezien heeft. Dat er geen kalme rijders waren hebben wij niet beweerd. We hebben alleen gecon stateerd dat er door een deel te snel werd gereden. Met het oog op den wind en het ontbreken van de noodige rustpoozen was dit vrij bedenkelijk en bleek ten slotte dan ook dat eenigen het physiek moesten afleggen. Inzender is zoo welwillend om het gebruik van te veel melk en thee als oorzaak aan te wijzen, doch laat het bewijs achterwege, dat deze melk- en theedrinkers dezelfde personen zijn die wij op het oog hebben. Overbekend is het, dat tengevolge van buitengewone inspanningen allerlei storingen in de functiën van de lichaamsorganen kunnen ontstaan. De geachte Inzender zal toch niet willen beweren, dat het aftrappen van ruim 200 K.M. feitelijk niets van het lichaam vergt. Trouwens aan het uiterlijk van tal van deelnemers was te Bolsward te zien, dat er vrij wat van hen gevergd was”. Red. N. Harl. Crt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2