Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 47. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Van Houten s De beste voor den prijs! I 1913. Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Zondag 9 Juni. F Stel iets goeds^ niet uit. Uit de Raadszaal. Ingezonden. VOOR Afzonderlijke RECLAMES. Een 1. 2. verschil alzoo 3. zoodat 4. 5. 6. 7. Koop dus nog heden bij Uw winkelier een bus Vergadering op Donderdag 6 Juni 1912. den het de be- op te Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 1 Kg. 1.50 kKg. f 0.42f - 0.80 yw - 0.18^ ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. weer gediend zal kunnen worden. Namens het voorloopig Comité: H. BEEKHUIS, Voorzitter. J. M. KINGMA, Secretaris. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4 Wij hopen dat allen, die ons willen steunen, tegenwoordig zullen zijn, want men vergete niet, dat indien de plannen van het Comité niet verwezenlijkt worden, dat dan zeker in de eerste jaren dit zoo gewichtige volksbelang niet der vergadering. worden. Dat schijnt af te schrikken en algemeen wordt goedgevonden, de verdere behandeling uit te stellen tot de volgende vergadering, die dan nader bepaald zal worden door den Voorzitter. Als de andere twee reglementen zijn afgehandeld zal in eens de eindstemming gehouden worden over alle 3 ontwerpen. Sluiting Geachte Redactie. Wilt U zoo beleefd zijn, het onderstaande in het eerstvolgend nummer van uw blad op te nemen WIJ VEROORDEELEN. Wij veroordeelen het rapport van de Grondwetscommissie, omdat zij geen wijziging voorgesteld heeft van art. 80 dat de vrouw uitsluit van het kiesrecht Wij veroordeelen het rapport van de Grondwetscommissie, omdat waar het zegt dat de Grondwet zelve de toe kenning van het kiesrecht behoort te regelen, zij ten slotte die regeling geheel overlaat aan de Regeering Wij veroordeelen het rapport van de Grondwetscommissie, omdat er geen stemming is gehouden over de algemeene vraag of de vrouw tot het kiesrecht behoort geroepen te worden Wij veroordeelen het rapport van de Grondwetscommissie, omdat de Com missie zich geheel heeft laten beheerschen door manlijk vooroordeel en blijk heeft gegeven geen acht te hebben geslagen op het door onze Vereeniging inge diende goed gedocumenteerde rapport ten gunste van Vrouwenkiesrecht; Wij veroordeelen het rapport van de Grondwetscommissie, omdat elk der leden te veel op eigen standpunt is blijven staan, niet begrijpend de taak der vrouw in de tegenwoordige maat schappij en dus geen formule vindend, die alle politieke partijen, konden aan vaarden Wij veroordeelen het rapport van de Grondwetscommissie, omdat de Com missie» het wegnemen van het woord /manlijk” uit art. 80 een bij-kwestie noemt, evenals geschiktheid en maat schappelijke welstand, terwijl dit voor de vrouw en daardoor voor het heele volk een hoofdkwestie is Wij veroordeelen het rapport van de Grondwetscommissie, omdat de Com missie voor het passieve vrouwenkiesreht, den weg niet gebaand wenscht te zien op grond dat, hoewel aan de geschikt heid van onderscheidene vrouwen om Ondergeteekenden verzoeken beleefd het volgende in uw blad te willen opnemen. In de vergadering van den Raad der ge meente Bolsward op 15 April 1912, is aan genomen, om aan de op te richten bad- en zweminrichting een donatie van f 300 en f 100 jaarlijks te geven, onder deze bepaling, dat de vereeniging eerst rechtspersoonlijkheid moet hebben verkregen en er gelegenheid moet zijn voor de minvermogenden om kos teloos van het bad gebruik te maken. Dat deze laatste voorwaarde door het voorloopig Comité gaarne wordt aanvaard, is natuurlijk, omdat zij juist allen gaarne wil laten profi- teeren van deze naar hare meening zoo be slist noodzakelijke inrichting. Dat echter de door haar gevraagde jaar lijksche subsidie van f 300 niet is toegestaan, heeft ’t Comité zeer teleurgesteld en ofschoon aan het gevallen besluit niets meer te ver anderen is, meent ze toch nog tot hare verdediging het volgende te moeten opmerken: Uit de gehouden discussie blijkt, dat er enkele raadsleden zijn die meenen, dat het Comité te vroeg een te groote subsidie aan vraagt; terwijl dan deze aanvraag wordt vergeleken met de hulp, die reeds aan het ,/Groene Kruis” wordt verleend. Naar onze meening gaat deze vergelijking niet op. Het ^Groene Kruis” is zeer klein begonnen, en kon dat doen en eerst lang zamerhand heeft deze vereeniging hare werk zaamheden uitgebreid; maar de bad- en zwem inrichting staat onmiddellijk voor groote uitgaven, indien ze aan behoorlijke eischen zal voldoen; ze kan toch niet eerst een bassin maken waarin ruimte is voor twee personen, om dan geleidelijk dat bassin te vergrooten 1 Ze kan niet eerst over eenige jaren een badmeester aanstellen, neen, onmiddellijk moet hiertoe worden overgegaan! Wat dus voor het ^Groene Kruis” de juiste weg was, zou voor onze badinrichting de beslist verkeerde baan zijn. Wil men hier een gelegenheid scheppen waar de ingezetenen kunnen leeren waardeeren het genot en het nut van een reine huid, en waar men zich tevens in ’t zwemmen kan bekwamen, dan is het niet voldoende te betuigen, dat men den ijver der Commissie waardeert, dat men hare luchtkasteelen niet onaardig vindt, neen, dan kan alleen een krachtige steun helpen. Maar de gemeente-financiën! Wij zouden willen vragen: ,/Hoe is het dan in al die gemeenten, waar door den raad zelf bad- en zweminrichtingen worden gesticht? Zijn daar de gemeente-financiën minder drukkend?” Neen, het tegendeel is juist waar; in vele van die gemeenten is de belasting hooger, ja zelfs véél hooger dan in Bolsward; maar gelukkig is dat geen bezwaar gebleken om zelfs zonder zulk een krachtig particulier initiatief als hier, zoo’n groot volksbelang flink aan te vatten. 400 gulden (niet f 300 zooals een der raadsleden meedeelde) jaarlijksche contributie voor een nieuwe vereeniging bijeen te krijgen, moge men niet zoo bijzonder vinden; zij die dergelijk werk persoonlijk wel eens gedaan hebben, zullen een andere meening toege daan zijn. Teleurgesteld was de Commissie door het genomen raadsbesluit, maar toch meent ze haar pogen te moeten voortzetten. Ze kan dat natuurlijk alleen doen, indien de jaarlijksche uitgaven worden gedekt door de jaarlijksche inkomsten. Dit zal alleen mogelijk zijn indien het stichtingskapitaal, waarin de gemeente f300 stort, als rentelooze aandeelen kan worden geplaatst. Hiervoor nu vragen wij aller mede werking. Met het oog hierop en om aan alle belangstellenden gelegenheid te geven zich hierover uit te spreken, is door ons een vergadering uitgeschreven op Vrijdag 14 Juni, ’s avonds uur in wde Doele”, T Is bij den boer nu hooitijd, den druksten tijd des jaars, en ook voor onzen Raad lijkt het veel op //ongetied”. Den vorigen Donder dag een zitting en nu reeds weer aan slag. Zijn de boeren' afhankelijk van weer, de Raad kan bij elke weersgesteldheid voortwerken. De hooioogst geschiedt thans meer en meer met machines, en dat bespoe digt zeer het werk. Bij de raadsvergaderingen kan de behandeling niet machinaal geschie den, doch het heeft wel den schijn of er amendement-machines zijn uitgevonden. Bij de 2e Kamer heeft men ook steeds met een berg amendementen te doen, en heden bleek het dat enkele raadsleden van de geboden gelegenheid om vooraf hunne opmerkingen schriftelijk in te dienen, een dankbaar gebruik hadden gemaakt. De behandeling van het werklieden-reglement betreffende de gasfabriek vorderde dan ook zooveel tijd, dat te elf uur besloten werd de reglementen //gemeente- reiniging” en //gemeentewerken” te verdagen. Het dagje was dan ook al goed geweest, een behoorlijke rusttijd werd den werkman na zijn inspannenden arbeid verzekerd, geen wonder dan ook dat de raadsleden, na een inspanning van 4 uren, ook naar rust ver langden. Voor wij iets van die breed opgevatte reglementsbehandeling vertellen, willen wij zeggen wat vooraf ging. Ten eerste moet opgemerkt worden, dat alle 12 leden present waren. Ten tweede dat waren ingekomen: a. resolutie van Ged. Staten, houdende goed keuring den aankoop van z/het Lange Land” en dat dit betaald zal worden door af te schrijven de benoodigde som op het Groot boek. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een adres- van Mej. M. E, Vos, ver zoekende wegens huwelijk eervol ontslag als onderwijzeres tegen 1 Aug. a.s. In handen van B. en W. om advies. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Opnieuw stemmen over het voorstel van den heer Eisma tot het in- koop af staan van grond aan K. Huisman. In de vorige vergadering staakten de stemmen over een voorstel van den heer Eisma, om een strookje grond af te staan aan den heer K. Huisman voor diens woning, f 3 per M2. in rekening te brengen, terwijl B. en W. voor stelden den prijs der 23 M2. te bepalen op f 40 over ’t geheel een van f 29. De heer Keikes wenscht voor de stemming even zijn stem te motiveeren. Hij heeft de vorige maal voor ’t voorstel Eisma gestemd, doch is bij nadere overweging tot de con clusie gekomen, dat den prijs door B. en W bepaald, in dit geval billijk is, waarom hij nu tegen het voorstel Eisma zal stemmen. Het voorstel Eisma wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen. Vóór de heeren Ooster- baan, Lunter, Eisma en Eerdmans. Het voorstel B. en W. om den grond in koop af te staan voor f 40, wordt daarna aangenomen met algemeene stemmen, en even eens wordt met alg. stemmen besloten den grond aan den publieken dienst te onttrekken. 2. Vaststelling van het besluit tot wijziging van de Bouwverordening De bouwverordening wordt met de in de vorige vergadering aangenomen wijzigingen, vastgesteld met algemeene stemmen. 3. Behandeling van het werklieden-reglement betreffende de gasfabriek, de gemeentereiniging en de gemeentewerken. De heer Boersma deed vooraf nog een poging om de behandeling hiervan te ver dagen. Hij bracht lof aan den ijver van het personeel der gemeente-secretarie, dat Dins dagavond 11 uur nog bezig was om afschriften te maken van de ingekomen amendementen. Het heeft hem verbaasd dat er zoo’n groot aantal amendementen en wijzigingen is inge komen, en hij wil gulweg bekennen, geen tijd gehad te hebben zich op de behandeling behoorlijk voor te bereiden, en zou gaarne 8 of 14 dagen uitstel hebben. De Voorzitter heeft hier geen ooren naar, verklaart zijn best te hebben gedaan om de maar gadering zelf. Dient dit raadsleden zooveel mogelijk op de hoogte te brengen, en als men nu niet tot behandeling kan overgaan, weet hij niet, wanneer dit dan wel kan geschieden. Bij de vroegere wijze van behandeling van reglementen en veror deningen stond men geheel onvoorbereid, de raadsleden zoo min als B. en W.,wisten wat er zou opgemerkt worden, terwijl men ’t nu tijdig vooraf onder oogen krijgt. Hij zou ’t niet aangenaam vinden, als men de behande ling nu nog- uitstelde. De heer Boersma antwoordt dat hij niet zoo zeer bezwaar tegen de behandeling heeft, maar wel dat er zoo’n aantal amendementen is, dat onder oogen moet worden gezien. De heer Vis merkt wel, dat in het alge meen niet de geest er is om uit te stellen, toch is er wel wat voor de bewering van den heer Boersma te zeggen. In zijn verweer zegt de Voorzitter dan ook dat pas gisteren morgen de nota van wijzigingen is verzonden en dat is niet tijdig te noemen. Wie is in de gelegen heid geweest alles goed na te gaan De Voorzitter antwoordt, dat het niet tijdig inzenden dan zijn fout is geweest, vroeger geschiedde zulks op de ver- nu als argument dat men geen gelegenheid heeft gehad, de zaak te onderzoeken, dan spoort zulks niet aan om op den ingeslagen weg voort te gaan. Het voorstel Boersma vindt geen onder steuning en er wordt dus tot de behandeling van het reglement overgegaan. Het werklieden-reglement op de gasfabriek behelst, als wij goed verstaan hebben, 42 artikelen, en op zeer vele daarvan waren amendementen of wijzigingen voorgesteld. De lijst van den heer Eisma was het grootst, de heer Eerdmans heeft er ook het zijne toe bijgedragen, terwijl door de heeren Praam- sma en Terhenne, ieder een enkele aanmer king was gemaakt. De meeste wijzigingen betroffen redactie wijzigingen, waarin de voorsteller bekorting of verduidelijking zag. Eenige er van waren geheel of gedeeltelijk door B. en W. over genomen en vooral over het niet over- genomene viel nu discussie voor. De Voorzitter wilde ter bekorting zich bij de behandeling alleen bepalen tot de artikelen, waarop aanmerkingen zijn gemaakt, doch het bleek dat er ook nog wel leden waren, die nog iets hadden te vragen over of aan te merken op andere artikelen, zoodat het ont werp met zijn amendementen in optima forma artikel voor artikel is behandeld. Over den inhoud der discussie of de wijzi gingen, valt in een beknopt overzicht eigen lijk niets te zeggen. Wij verslaggevers zaten eigenlijk te kijken als een kat in een vreemd pakhuis. Er werd gepraat over inlassching, uitlating of verschikking van een woord in eenig artikel zonder dat wij er soms kop of staart aan konden vinden. Wij willen onze lezers dan ook niet onthalen op een relaas er van, doch wij kregen wel den indruk, dat er in de discussies een enkele maal een kruisvuur van meeningen was, maar toch meestal, als ’t voorstel geen bijval vond, de voorsteller het maar ging intrekken, er weinig stemmingen noodig waren. Omstreeks half negen werd onder drijven goedgevonden, een sigaartje steken, en te ongeveer half 19 erbarmde de Voorzitter zich over ons perstafeltje, door er een paar exemplaren van de nota van op en aanmerkingen aan af te staan. Men was toen reeds over de helft met de behandeling evenwel onze dank voor de welwil lendheid mag niet achterwege blijven. Het spijt mij persoonlijk, dat ik er voor de krant geen gebruik meer van kan maken, in andere qualiteit is het mij echter onmisbaar. Te elf uur ongeveer was men door den brijberg heen, wat de gasfabriek betreft de gemeente-reiniging en gemeentewerken waren nu nog aan de beurt. De Voorzitter zag de rij eens rond, menigeen had het horloge al berhaaldelijk uit den zak gehaald, zoodat hij voorstelde de verdere behandeling te verdagen tot morgenavond 7 uur. Op dit voorstel keken enkele heeren even wel verrast op; morgenavond al weer aan ’t werk, dat is wat straf, zij hoopten dat, wijl er veel gelijkluidens in de andere reglementen was met het nu afgehandelde, de behandeling wel wat vlugger van stapel zou gaan. De heer Eisma ziet daarin niet veel licht en vreest dat het 2 of 3 uur in den nacht zal Bolswardsche Courant Rona Cacao

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1