PER TELEGRAAF. Burgerkosthuis gevraagd, bij voorkeur G. G., wasch buitenshuis. Een flinke Dagmeid. I Harkema’s Winkel. Harkema’s Winkel. H Stadsnieuws. Advertentiën. GROOT HOÜTBOELGOED te MAKKUM. Terstond gevraagd ■IWI Alléén uit r Onderzeeboot gezonken. Burgerlijke Stand. PREDIKBEURTEN. Johannes Dijkstra 1 - z.g. //sulky” gespannen, te ver- den eens van Marinus het een EEN NET Brieven lett. W. aan den Boekhandelaar FALKENA te Bolsward. Aanbieding bij SUTHERLAND ROYAARDS. Sneekerweg. Geslaagd. Aan de Hoogeschool van Amsterdam slaagde voor het eerste gedeelte (practisch apothekers examen) onze vroegere stadgenoot de heer W. Faber. men plotseling links de van den Moerdijk. Even Dordrecht, van welke men was op 1000 van Cubaard. Anne Holwerda te Sneek Randen te Wons. Jan z. v. Aiso Lycklama Gerbrig Miedema te Arum. Jan Ybema en Anna Wouters Er van door gegaan. Een jeugdig bediende alhier had met zijn patroon eenig geschil en ging daarom de wijde wereld in. Zonder kennisgeving aan iemand verwijderde hij zich gisterenmiddag en in plaats van thuis te komen eten, was hij spoorloos verdwenen. De ouders begon nen ongerust te worden en vooral toen hij des avonds niet terugkwam. Naar verschil lende kanten werden nasporingen gedaan, tot hij heden voormiddag tusschen Joure en Heerenveen werd gezien. Onder geleide van den vader is hij heden middag halfdrie weer thuis gekomen. spraken, waren en de be- gegarandeerd versch. DELFTSCHE SLAOLIE. BLOOKER’S DAALDERS CACAO. KORFF’S NOVA CACAO. HOFFMAN’S KLEUREN STIJFSEL (crème, rood, blauw.) PRACHTIGE NOOTMUSCAAT 9121520 ct. per ons. ZEER FIJNE JAMS 22i/2 ct. BESSENSAP met 10 pCt. Extractgehalte 271/2 cent per 1/1 11. 16 ct. p. */2 fl. PRACHTIGE EXTRA GEPELDE BUSGORT, 20 ct. per liter. CHERBOURG, 8 Juni 1912. Een onderzeesche boot van de Fransche Marine is bij het doen van oefeningen in botsing gekomen met een Kruiser; de boot zonk en 24 man verkeeren in levensge vaar. De Minister van Marine is naar hier vertrokken. Scharnegoutum. (Doop). DOOPSGEZINDE KERS. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTINGA. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 91/2 en ’s avonds 5ij4 uur: Ds. J. OP ’T HOLT. BROEREKERK. ’s Voorm. 91/2 uur Ds. TIMMERMANS PAQUY V acantie-kolonies. De kinderen van hier, die vanwege onze afdeeling den 11 Mei j.l. naar Egmond aan Zee zijn vertrokken, zijn gepasseerden Don derdag in goeden staat hier weer bij hunne ouders teruggekeerd. Zij zien er allen gezond en welvarend uit, hun gelaat draagt de sporen dat ze veel in de buitenlucht verkeerd heb ben. Het verblijf aldaar heeft hen blijkbaar goed gedaan en allen zijn in gewicht toe genomen, sommigen 2 anderen meer tot zelfs 6 pond. Allen, voor zoover wij ze zeer ingenomen met het verblijf handeling aldaar. L. K. van GIFFEN, candidaat-notaris, plaatsvervanger van den notaris S. van-der BURG te Makkum, zal op Maandag 10 Juni e.k., ’s voorm. halfelf, bij de /Prins” te Makkum, bij boelgoed, a contant, ver knopen Ongeveer 400 perc. best eiken en grenen SLOOPHOUT, waaronder: zware eiken dam- leggers, planken in verschillende lengten, geschikt voor walbeschoeiïng, stalhout en kruiplanken, eene partij hek- en stekpalen, scheepsluiken en eene partij brandhoutalles afkomstig van het gesloopte kofschip //Zeelust”. Klaas z. v. Wieger Mathijs Jiskjen Falkena. van 5 tot en met 7 Woestelingen. Woensdagnamiddag werd zekere F., een rondreizend scharenslijper, door een viertal personen in een café te Heerlerheide mis handeld. F. werd verschillende keeren over den grond geworpen en ten slotte met de voeten getrapt zóódanig, dat een been brak bij den enkel. F. werd in het Ziekenhuis opgenomen. De politie doet onderzoek. Gisteren heeft in de kelders van Ministerie van Financiën in den Haag klein brandje gewoed in een turfhoop. De brand beteekende niets, maar de verstikkende rook deed aan heel wat denken en lokte een menigte toeschouwers. Met een slang op de waterleiding is het brandje gebluscht. BOLS WARD, van 6 tot en met 8 Juni 1912. G e h u w van Dalen. Dijkema. Ondertrouwd: en Folkertje Kuipers. Geboren: Brandenburg en WONSERADEEL, Juni 1912. Gehuwd: en Obertha van Geboren: a Nijeholt en Jan Fekke z. v. te Schettens. schonken had, terwijl zij met baar vrijer uit was. Zij had het kind daar achtergelaten, nadat de vrijer van den schrik op den loop was gegaan, waarna zij zich naar haar dienst had begeven, waar de politie haar opspoorde. Moeder en kind werden overgebracht naar het gemeente-ziekenhuis. Mazelen. De mazelen doen zich in Winterswijk vrij hevig voor, bijna in ieder huis waar kinderen zijn. Sommigen zijn- van kwaadaardigen aard. Een paar sterfgevallen zijn zelfs voorgekomen. De Nutsbewaarschool is reeds gesloten en de openbare scholen zijn voor ’n gedeelte ontvolkt, aangezien de mazelen volgens gemeentelijke verordening tot de besmettelijke ziekten be- hooren. De zeevisscherij te Zoutkamp heeft slechte resultaten gehad in de afgeloopen week. Er zijn slechts 15 wichtjes schol aan gebracht de prijs bleef als de vorige weken. Vele schuitjes gaan niet meer ter garnalen vangst, wegens vertrek der bemanning naar de loggers. De garnalen, welke nog worden gevangen, zijn meest voor de pellerij, de rest gaat naar Groningen. Enkele schippers maken zich gereed voor de botvangst, voor namelijk voor de badplaats Borkum, waar deze visch zeer hoog in prijs is. Zondagmiddag j.l. zou de 16-jarige B. de Jong te Broek onder Akkerwoude schieten met een revolver, doch deze weigerde. Na eenige oogenblikken geprobeerd te hebben, om deze voor het schieten gereed te krijgen, ging het schot af. De kogel drong hem door het vleesch van de rechterhand en ging rakelings zijn neef, die niet ver af stond, voorbij. Na eenige oogenblikken be wusteloos te zijn geweest, spoedde hij zich naar een dokter. Gelukkig dat dit ongeluk niet slechter afgeloopen is. Dikwijls wordt voor oude schietwapenen gewaarschuwd en toch hoort men telkens nog van ongelukken. Inbraak. Gisternacht is ingebroken in het bijkan toor der kassiersfirma W. Laane te Ouden- bosch (N.-Br.) De inbrekers hebben ge tracht door het boren van gaten de brand kast te forceeren, doch schijnen in hun werk te zijn gestoord. Hun buit zou toch niet meegevallen zijn daar de grootste waarden iederen avond naar het hoofdkantoor te Rozendaal worden overgebracht. De daders zijn tot heden onbekend. Teruggezonden. Gistermorgen hebben de grensautoriteiten te Bentheim onder politiegeleide naar 01- denzaal teruggezonden twee Russische land verhuizers, van een transport van het stoom schip ,/Campanello”. Beiden hadden een biljet naar Oswieczim (Oostenrijk), maar geen pas en geen geld. (TV. R. Ct.) Ziektewet en Dienstboden. Het bestuur van de Vereeniging tot betering van den Maatschappelijken en Rechtstoestand der Vrouw in Nederland heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin het verklaart met groote instemming kennis genomen te heb ben van het door het Tweede Kamerlid mr. Patijn ingediende amendement op art. 3 van het ontwerp Radenwet; dat immers dit amendement met name ten doel heeft de dienstboden, waaronder zich volgens de laatste opgave ongeveer 157,000 vrouwelijke bevinden, in de Ziektewet te betrekken. Het Bestuur zou het in de hoogste mate te betreuren vinden wanneer de belangrijkste categorie vrouwelijke arbeidsters buiten deze wet viel. Met aandrang verzoekt het Be stuur aan de Tweede Kamer, genoemd amen dement aan te nemen. De A via I. Vrijdagmiddag omstreeks kwart over vijf daalde op een drassig weiland nabij den Sloterweg bij Amsterdam juist achter de be graafplaats het Huis te Vraag, een vrijballon. Daar de ballon zeer laag voer, werd hij eerst laat opgemerkt. Plotseling kromp de ballon in elkaar en daalde loodrecht. Van alle zijden snelden maaiers en boeren knechts toe en ook het publiek op den Sloter weg rende weldra naar de plaats waar de ballon was neergekomen. De landing bleek uitnemend geslaagd, de drie luchtreizigers, die zich in de mand had den bevonden, waren reeds bezig takelage en ballonhulsel te ordenen. De ballon bleek te zijn de Avia I van de Société Avia te Brussel, die gepiloteerd door den heer Demeulder van l’Aëroclub de Belgique, te 11.30 uur W. E. T., te Brus sel was opgelaten. De heer Demeulder, doch evenzeer de pas sagiers, de heeren Pelgrims en Vergalt, wa ren verrukt over hun uitnemend geslaagden tocht. Laatstgenoemde, die als observateur had ge fungeerd, vertelde ons met veel enthousias me, welke merkwaardige uren zij in den ballon hadden doorgebrachtzoo geheel en al buiten verwachting, want bij de opstijging was het zeer nevelig in den dampkring. Toch was het gelukt een hoogte te bereiken van 1200 M., nog voor Antwerpen werd voorbijgevaren. Men voer in Noordelijke richting, de spoorlijn volgend langs Mechelen naar Antwerpen. Het kanaal van Wille- broeck liet men rechts. Toen had men nog pas 700 meter hoogte bereikt, want bij het doortrekken der dikke wolklagen was de ballon zeer nat geworden en 1 d Tjeerd Groenewold en Jetske Jan Riemersma en Wimke sterke afkoeling het gas doen verdichten. Om half een was de ballon droog en weldra had men de wolken 600 meter beneden zich. Door enkele openingen was iets van de aard oppervlakte te zien en weldra bleek men zich boven de groote petroleumtanks van Antwerpen te bevinden. Omstreeks dien tijd draaide de wind een weinig en dreef de ballon in Noord-Westelijke richting. Om streeks één uur had de ballon achtereen volgens twee depressies te doorstaan, zoodat bij daalde van 1400 M. tot op 800 M. Weldra kwam de zon weer, deed den ballon weer zwellen, zoodat men tot op 1000 M. steeg. De //Avia I” bevond zich toen juist boven het Hollandsch diep. Maar dit wisten de reizigers niet. Zij waren den weg kwijt. Tot omstreeks half twee bleef men in het onzekere, doch toen bemerkte groote spoorwegbrug later passeerde men stad door de bewolking M. hoogte, niets te zien was. De ballon was moeilijk in het evenwicht te houden en bovendien bleef het moeilijk vast te stellen waar men zich bevond. Door de nabijheid van het water koelde het gas telkens af, maar toen omstreeks 2 uur de zon met veel kracht de ballon voortdurend zwellend hield, steeg de //Avia” zoo geducht, dat te 2.40 uur een hoogte van 1900 M. werd bereikt. Eerst omstreeks 3 uur was juiste orien teering mogelijk. Toen werd Utrecht waar genomen, welke stad links werd voorbij getrokken, voortdrijvend op een hoogte van 2100 M. Dat geschiedde juist te 3.10 uur. De bewolking was nu zoo gebroken, dat' men prachtig de Zuiderzee kon waarnemen. De ballon verloor echter de hoogte, zoodat te 4.15 uur de uren nog steeds in W.E.T. Amsterdam in het gezicht kwam. Men wilde de hoofdstad links laten liggen, doch daar de zon achter een wolkenbank was schuil gegaan, en de ballon zoo sterk daalde, dat men zich hoogstens 200 Meter boven de oppervlakte kon houden, besloot men het gas te laten ontsnappen. Het bovenventiel werd opengetrokken snel gleed de Z/Avia I” omlaag, op den drassigen grond zonder schok neerkomend, zoodat de luchtreizigers gemakkeüjk het voertuig konden verlaten. De politie uit Sloten, die zeer spoedig op het terrein aan wezig was, nam oogenblikkelijk een camera met toebehooren in verzekerde bewaring. Weldra kreeg de mand een minder ver heven bestemming, werd een doodgewone pakmand, waarin een uurtje na de landing de //Avia I” op een boerenwagen naar het Centraalstation werd vervoerd. De nieuwsgierigen waren toen reeds ver dwenen, doch een paar boeren, de pachters van het grasland, stonden nog met zuur gezicht te kijken naar de mand en naar het platgetreden gras. Maar de zure gezichten trokken bij, toen men het op een accoordje had gegooid en een paar blanke geldstukken de schade kwamen vergoeden. Alg. H. Marinus van Meel. Een mooie vlucht! Wij zijn weer getuige geweest van een mooien vlucht den Nederlandschen militair-aviateur van Meel. Wij hooren in ons land weinig van onze aviateurs en... er zijn er zóó weinig, dat men blij is, als men eens iets meemaakt dat van eenig gewicht is. Het was ietwat onweersachtig weer gister avond. Lang niet zuiver, zooals Louis, Van Meel’s mechanicien, hem verzekerde. De wind was zuidwest en leek van zeer geringe snel heid. Wel keek Van Meel even met be zorgden blik naar boven, de onweerskopjes tellende als ’t ware, doch toen er een paar uit elkaar gewaaid waren, besloot hij te gaan. Een paar weken terug maakte hij een vlucht om Utrecht; thans ging het om Amersfoort. Hij ging mooi weg en al heel spoedig zagen de Soesterbergers hem terug komen. Van Meel vertelde dat hij de menschen in Amersfoort, waar hij hoog overheen vloog, bij groepen op straten en pleinen had gezien, wuivende met hoeden en zakdoeken. Onze man had nog nimmer zooveel last gehad van remous als op dezen tocht, naar hij ver zekerde. Inderdaad waren zijn handen bepaald gezwollen van het krampachtig hanteeren van de stuurhandle. Toevallig bevond zich onder de weinige toeschouwers op het terrein een gepensionneerd generaal uit Beieren, een bewonderaar van de luchtsport, die al heel wat aviateurs heeft zien opstijgen, en luide zijn bewondering uitsprak voor het fraaie, kalme werk van dezen vliegman, die van de in ons land vertoevende aviateurs ongetwijfeld de beste is. De militaire aviatiek staat bij ons te lande nog niet zoo hoog, doch met aviateurs van de kracht van Marinus van Meel gaat dit onderdeel der legerorganisatie een goede toekomst tegemoet. Bovendien is zijn toestel, de door hem zelf gebouwde tweedekker, type H. Farman, bijzonder geschikt voor het doen van verkenningen. De militair-aviateur-ver- kenner kan naar alle zijden uitzien, ook naar beneden, iets wat voor het doen van militaire verkenningen vrijwel het voornaamste is. Alg. H. Aan de gevolgen overleden. De vrouw, die voor eenige dagen bij Roozendaal uit den trein sprong, toen haar kind uit den trein viel, is aan de toen be komen verwondingen overleden. Zij was een had dua een I Zuid-Russische, en in Amerika gehuwd. Zondag 9 Juni. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZÜITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur Ds. P. FLIERINGA, van Workum, 7 Juni. Drie kleinkinderen uit Haarlem waren bij G. P. alhier te logeeren. De moeder dezer drie kleinen is verleden jaar gestorven, waarom zuster Tjitske op liefderijke wijze het moederschap van toenaf heeft overgenomen. Het kleintje zat gisteren over den vloer te spelen en kreeg bij ongeluk heet water over haar heen, dat zoo erg is aangekomen, dat het heden aan de gevolgen is overleden. Het bericht zal den vader, die thans in een Sanatorium vertoeft, met droefheid vervullen. Workum, 6 Juni. In verband met de niet-gunning der werkzaamheden voor de uitbreiding der Gasfabriek worden deze in eigen beheer door de gemeente uitgevoerd. Wommels. De heer W. K. Hoekstra geneesheer alhier, is benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau-Orde. Ernstig ongeluk. Jorwerd, 5 Juni. Toen de arbeider en de knecht van den veehouder S. de Jong alhier zich hedenmorgen met een waarvoor een jong paard was Mantgum bevonden, sloeg het dier den knecht dermate tegen het hoofd, dat de tanden en kiezen hem uit den mond werden geslagen en over den weg verstrooid raakten. De onmiddellijk ontboden geneesheer Dr. Hamburger achtte onmiddellijke overbrenging naar Leeuwarden noodzakelijk. De toestand is»ernstig N. Sn. Ct. Freemde vondst. Een lantaarnopsteker heeft gisternacht in de Rusthoekstraat te Scheveningen een pas geboren kind gevonden, dat hij naar het politiebureau aan de Duinstraat bracht. Uit het door de politie ingestelde onder zoek bleek, dat de moeder dien avond op straat aan het kind het levenslicht ge» aan het publieke leven deel te nemen, niet wordt te kort gedaan, zij er van doordrongen is dat de roeping der vrouw een andere is en dat uit zonderingen den regel niet mogen beheerschen 8. Wij veroordeelen het rapport van de Grondwetscommissie, omdat daaruit ge ringschatting blijkt voor den arbeid, die de vrouw in de wetgevende lichamen zou kunnen presteeren; 9. Wij veroordeelen het rapport van de Grondwetscommissie ten slotte, wegens den smaad en het groote Onrecht den vrouwen aangedaan en spreken onze sterke afkeuring Uit over de zéér on voldoende wijze waarop de Commissie hare taak ten opzichte van de kiesrecht regeling heeft vervuld. Het Hoofdbestuur: Dr. Aletta H. Jacobs, Presidente. F. S. van Balen-Klaar, Fice-Presidente. Jo van Buuren-Hüijs, \ste Secretares. J. C. van Lanschot Hubrecht, %de Secretares. 8. W. A. Wichers, Penningmeesteres. Martina G. Kramers. W. Clifford Kocq van Breugel-Roelofs. C. Kehrer-Stuart. C. Mulder van de Graaff-de Bruin. I fl i 1 Eieren 70 van de V.P.N. i U

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2