Een mislukte krijgslist. GEMENGD NIEÜWS. J dit ver- de te Humoristische Schets, naar het Duitseh. Avondpost J Stoomdruk Firma B. Cuperus Az., Bolsward. was geworden, zoodat Leerlooier is in staat eenige vaten in bruin en bruin-blank tegen billijken prijs over te geven. Deserteurs. Terwijl het van Amsterdam uitgaande stoomschip ^Frisia” gistermiddag voor de Velserspoorbrug moest stoppen, sprongen twee schepelingen over boord en zwommen naar den wal. Zij begaven zich in de richting Amsterdam, doch werden te Velsen door de politie opgepikt. Verboden vischpartij Gisternacht zijn door den rijks veld wachter Boorsma te Spaarndam op zijkanaal O (rijks- water) twee Spaarndammer visschers op heeter- daad betrapt, terwijl zij bezig waren met een groot kuilnet dat kanaal af te visschenhet reuzennet werd in beslag genomen. De Zondagsheiliging te Rotterdam. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren lang gepraat over de bekende motie- van der Pols inzake het verbod van op tochten en sportwedstrijden op Zondag. Ér is zelfs een avondzitting aan besteed, maar tot een resultaat is men niet gekomen. De debatten zullen over 14 dagen worden voort gezet. Sljucht en Rjucht. De //Onder de Streep” schrijver van het Algem. Handelsblad schrijft Jonggezellen-belastingMen heeft nu eindelijk kans gezien, vorm te geven aan het gevoel van onbillijkheid, dat velen ver vult, wanneer er in tijden van duurte een vergelijking wordt getrokken tusschen echt- genooten en ouders en ongehuwden en kinderloozen. In ons land werd een allerzwakste poging gedaan, waaruit men kan afleiden, dat de regeering in beginsel de oneerlijkheid er kende; want wanneer wij dezer dagen onze biljetten van de Personeele Belasting nakijken, zullen de ouders weer een bedrag vinden afgetrokken het is slechts een uiterst gering, weliswaar I voor inwonende kinderen. De Amerikaansche vrouwen hebben nu het goede voorbeeld eindelijk gegeven; op het nationale congres van Amerikaansche moeders, dat te Chicago werd gehouden, is een motie aangenomen tegen het egoïsme van jonggezellen en kinderlooze echtparen, De toelichting tot deze motie, die met algemeene stemmen werd aangenomen, ver dient afzonderlijk te worden vermeld. Dr. Ernest Coulter, een Amerikaansch Pro- Juventute- en Voogdijraad-man, iemand van gezag dus, vatte het gesprokene over onderwerp aldus samen en yn syn eangst- er to bidden. Yn ’e nije wike merkje mei syn beste kou, derom er üs Ijeaven Hear, det er al it er dêrfor barre mocht, aan ’e tjerke- In het zegenrijke teeken van de Zondags wet. ’t Was Zondag, en twee kleuters, die bij elkaar op visite waren, sneden tegen elkaar op over de rekenkundige moeilijkheden op hun verschillende scholen. Vraagt de een: En 17 X 19» kun je dat al uit je hoofd uitrekenen En de ander, die het niet konIk kan ’t wel, maar ik doe ’t niet, want ’t is van daag rustdag 1 De a.s. Grondwetsherziening. Naar aan De Tel. uit alleszins betrouw bare bron wordt meegedeeld, zal het voorstel der regeering ten opzichte van het kiesrecht- vraagstuk bevattenhet verleenen van het kiesrecht voor Kamer en Staten aan alle mannelijke Nederlanders, die den vijf-en- twintig-jarigen leeftijd hebben bereikt en zelfstandig in hun onderhoud kunnen voorzien. De regeering is overtuigd, met dit voor stel de opinie te vertolken, die betrekkelijk het kiesrecht-vraagstuk bij de meerderheid der staatscommissie bestond en waarvoor het in die commissie niet mogelijk was een juiste formuleering te vinden, -die een meer derheid op zich vereenigde. Het onweer. ons geen mooi weer is in deze van Frankrijk zijn kameraad, die voor vrouw en kin deren heeft te zorgen. De eerste dient, van sociaal standpunt beschouwd, ge brandmerkt te worden als een klap- looper, de andere als een nuttig staats burger; de laatstg moet wanhopig strijden om zijn bestaan, de eerste kan het geld, dat de ander voor onderhoud van zijn familie behoeft, aan mooie dassen en goede whiskey uitgeven. De Staat dient deze onbillijkheid tegen te gaan. En alle jonggezellen, die een zekeren leeftijd bereikt hebben en over voldoende inkomen beschikken, zouden voor de keus gesteld moeten worden hetzij voor de opvoeding van een arm kind te zorgen, dan wel een daarmede gelijkstaand bedrag van f 500 per jaar te storten. Eveneens zou men echtpa ren, die na tien jaar kinderloos geble ven zijn, moeten verplichten voor opvoeding van een vreemd kind zorgen, of naar rato te betalen.” Uit een feuilleton-roman Toen zij in het hotel kwamen, en tegelijk een kamer voor een dame, twee paarden en een gids bestelden, kon alleen de eerste wensch vervuld worden. Op dit Congres waren een aantal Ame rikanen van aanzien tegenwoordigmen verwacht, dat zij hun invloed zullen doen gelden, om zulk een bepaling in eenige Amerikaansche staten te doen invoeren een //Jonggezellen en Kinderloozen Wet.” mij met ver- nadruk toe, hij heeft haar medegenomen, verstaat gij 1 medegenomen 1 Ik was vernietigd. O o 1 steunde hij, en weder sloeg hij zich tegen het voorhoofd. Geheel verslagen nam ik, zonder een enkel woord meer te zeggen, mijn hoed en sloöp zonder gedruisch de kamer uit, den ongelukkigen Anselmus met zijne smart alleen latend. Maar één ding heb ik gezworen: mij nimmer weder met huwelijkszaken van anderen in te laten 1 z/Er bestaat geen schreeuwender on- rechtvaardigheid dan een ongehuwde man, die hetzelfde inkomen geniet als dat men veronderstellen moet, dat het geheele bedienend en bewakend personeel, dat in den omtrek stond, om het leven gekomen is. De luchtdruk bij de ontploffing was zoo sterk, dat ook in de omliggende plaatsen groote schade werd aangericht. In de zui delijke districten van Weenen werd de de- toantie zoo sterk gehoord en gevoeld, dat men aan aardbeving dacht. Wiener-Neu- I stadt is van Weenen een uur per trein verwij derd. Van den commandant van het kruit magazijn no. 48, een kapitein, werd tot nu alleen de kraag van de jas teruggevonden. Men weet niet precies, hoeveel personen I zich in het kruitmagazijn ophielden, toen de I ontploffing ontstond. Öp het vliegveld in Wiener-Neustadt zijn verschillende hangars I door den luchtdruk vernield. Het garnizoen j is dadelijk gealarmeerd en vele vrijwillige redders begaven zich onmiddellijk naar de plaats van het onheil. In de geheele om geving zijn vele kleine munitie-gebouwen en kruit-depots. Daar in deze buurt ook de groote kruitmagazijnen voor het leger ge legen zijn, kan men nog van geluk spreken, dat de ontploffing zich tot één magazijn beperkt heeft. Volgens dusver verkregen inlichtingen zijn er bij de ontploffing 8 menschen gedood en 4 zwaar gewond. Het aantal lichtgewonden is nog onbekend. Den zonderling bericht. De Berliner Lokal-Anzeiger verneemt uit I New-York Twee vijandelijke troepen rijden in auto- I mobielen door de stad ên schieten op hun tegenstanders, waar zij deze treffen. Tot nu toe zijn vijf menschen gedood en vele gewond. De politie is machteloos. Geregelde gevechten worden in de drukste straten, b.v. op de Bowery, geleverd. De auto’s verschijnen en verdwijnen plotseling na een hevig pistoolvuur. In boer rekke by nacht en üntiid it paed bjuster. It wier sa neiltsjuster, dat er I gjin ban foar eagen sjên koe, en dêrby in I waer, det saun divels gjin strie halde koenen. I Do waerd de boer bang, det er noait wer I by syn wiif komme scoe, me bigoun scoe er ünthjitte jild, det earmeu jaen scoe. It like wol, det dit holp, hwent it waer bigoun to lichten en de boer koe yn ’e fierte in Ijochtsje bimerke, det, do ’t er tichterby kaem, blyke to brannen yn syn eigen hüs. Hy kaem goed en wol by syn wiif thds, en mei in kopkefol bearenboarch efter ’e knoopen, kroep er op bêd. De oare moarns wier er wer sa fris as in ndt, mar dat ünthjit oan üs Ijeaven Hear laei him swier op ’e lea. Syn kou woe er for gjin hündert fyftich goune misse, en om al dat jild sa mar forgees wei to jaen, dat bigreate him danich. It gefaer wier ommers dóchs foarby. Hy klaude him ris in hiele toarn efter ’e earen, en einliks hie er dêr hvvet op foun. Op wykmerkedei gong er de moarns nei ’t kninehok en stoppe in jong knyn yn in sek. Do naam er syn kou, dy foart moast, by ’t tou en sa gong er nei de stêd. Al gau kaem der in keapman op him los en frege, hwet de kou jilde moast, z/Ja, sei de boer, dat sit sa. Ik ha hjir ek in jong knyn, en ik wol it iene bist net sünder it oare forkeapje. Dy ’t it knyn nimt, moat de kou ek nimme en de kou giet net foart sünder it knyn. De kou I kinne jy krije for tsien stüren, mar for it I knyn freegje ik hindert en tachtich goune. I De keapman lake en tocht, det de boer der in grapke mei makke, mar omdet er wol smjucht op ’e kou hie, gongen se oan ’t hanbakjen, en do kocht er it bist for fyftich sinten en ’t knyn for hündert sech- stich goune. Wolfornoege gong de boer nei hüs. Hy hie him der moai ütrêdden en de oare Sneins liet er in grou tsienstürstik yn ’t tsjerke- pongkje nlgelje. Zoo ’t bij Juni-maand, in het noorden ziet het er nog erger uit. Dinsdag heeft het er zoowat den geheelen dag geonweerd. Op tal van plaatsen is t’ graan neergeslagen; bij Av.es nes heeft de bliksem een groote boerderij in brand gezet, waardoor 50.000 kilo hooi en stroo verloren gingen. Uit ver schillende dorpen wordt bericht, dat de bliksem koeien in de weiden gedood heeft. De temperatuur is sterk gedaald. Tegen de Berlijnsche politie. Toen eergisterochtend in het N. van Berlijn een politieagent een op de natte straat sla penden man wilde oprichten, bracht de man hem, zonder eenige aanleiding met een mes een ernstige buikwond toe, zoodat de inge wanden er gedeeltelijk uit hingen. De aan valler werd door een tweeden agent door sabelhouwen onschadelijk gemaakt. Een aantal jonge kerels wilde den zwaargewonden agent aanvallen en hem doodslaan. Onder geleide van acht agenten kon de gewonde naar een ongevallenstation worden gebracht. Later beproefden de kerels een bestorming van dat station, waarbij er ’n paar werden ingerekend. De hongersnood in Rusland. Aan het Russische hulpcomité te Londen is een beschrijving gezonden van den treu- rigen toestand, waarin districten in Rusland verkeeren vanwege den heerschenden hongers nood. Zoo bezitten b.v. de boeren in de provincie Saratow nog slechts enkele lom pen om zich mede te kleeden, wanneer zij hunne hutten moeten verlaten. In het dorp Fredorowka zijn de kinderen bijna zoo bleek en zoo doorschijnend als was, en alle vragen; aan de vrouwen gesteld, beantwoorden zij met een bede om brood. Een klein meisje in het dorp Marinsk in de provincie Tobolsk smeekte haar moeder onophoudelijk om brood en de ongelukkige moeder, die zelf sedert weken bijna geen voedsel had gezien werd plotseling bij den aanblik van haar uitge hongerd kind waanzinnig, stortte zich op haar dochtertje en begon het als een wild dier met hare handen te verscheuren. In de steppen van Samara lijdt de bevolking aan scheurbuik. Een geneesheer, die de zieken hulp verleende, vond in een bijna geheel vervallen hut een stervende vrouw. Zij had geen enkelen tand meer in haar mond en naast haar lagen 5 kleine kinderen. Uit het onderzoek bleek, dat twee kinderen aan typhus gestorven waren. De moeder zag er uit als een afgeleefde oude vrouw, ofschoon ze nog pas 28 jaar oud was. De nood moet in dit district ontzettend zijn en het ver schrikkelijkste is, dat de boeren alle hoop op aen verbetering van den toestand hebben opgegeven. Zij leggen zich naast elkaar op den grond neder en wachten aldus den dood af. Den ontploffing. In het groote complex van militaire ma gazijnen en ammunitie-fabrieken, die op het z.g. Steinfeld bij Wiener-Neustadt gelegen zijn, heeft een verschrikkelijke ontploffing plaats gehad. Het kruitmagazijn no. 48, dat in de buurt van het vliegveld buiten Weenen gelegen is, vloog in de lucht. Hierbij werden, zooals tot nu gebleken is, 30 mili- I tairen gedood en meer dan 100 gewond. De volgende bijzonderheden zijn ontleend aan telegrammen uit Weenen aan de Ber lijnsche middagbladen In den morgen waren militairen bezig, kruit op een militaire auto mobiel te laden. Plotseling vloog deze la ding, die 200,000 K.G. bedragen moet heb ben, in de lucht. De oorzaak is nog niet bekend. Tot nu zijn slechts vijf lijken ge vonden, doch op de plaats van de ramp lagen zooveel stukken van lijken verstrooid, Nu, mag men je gelukwenschen vroeg ik nieuwsgierig, bij mijn vriend Anselmus Breit- hahn binnentredend. Ja en neen antwoordde hij schouderop halend, dat wil zeggen met den ouden heer heb ik de zaak in orde, maar met de doch ter zelve heb ik nog niet gesproken ik moest eerst bij papa het terrein verkennen 1 Hoor eens, mijn beste Anselmus zeide ik aan zijne zijde plaats nemend, //den vader in het vertrouwen te nemen, eer de dochter ergens van weet, is de zaak zoo onhandig aanpakken, als maar eenigszins mogelijk is. Het meisje krijgt daardoor natuurlijk een antipathie tegen den haar als het ware op gedrongen verloofde. Zoo, meent gij Ik dacht het ook en zou mij zeker eerst tot Mimi hebben ge wend, maar die Guido Hartmann schijnt een gevaarlijk concurrent. Wat haar in dien gek aantrektzijn naam Guido, zijn slanke taille, zijn schulden, ik weet het waar achtig niet, doch dit is zeker, dat zij hem voortrekt. Zeker zij is achttien hij acht en twintig, en ik acht en veertig, en deze neuswijze bakvisch schijnt een jon gen wildzang, die niets is en niets heeft te verkiezen boven mij, een man van vermogen en in de beste jaren zijns levens 1 Stel je gerust, dat beteekent alles niets. Verlaat u op mijne hulp, ik zal wel weten te bewerken, dat gij den jongen Von Habenichs op zijde kunt schuiven 1 Op zijde schuiven riep Anselmus leven dig, als hij mij maar niet op zijde schuift. Hij sluipt den hal ven dag zoo ijverig om het huis zijner aangebedene rond, dat hij reeds eenmaal, verdacht van te willen in breken, door de politie is geaiic^vcVcA'1 in moet verklaard hebben, dat het meisje naar goddelijk recht hem, en hem alleen, toebe hoorde en dat hij ieder op leven en dood wil bevechten, die haar hem zou. willen ont nemen. Ook van mijne pogingen heeft hij gehoord en bij heeft gezworen, mij te zullen uitdagen. Uitdagen hij wil u uitdagen Kijk, dat is heerlijk 1 viel ik hem in de lede, terwijl mij een gelukkig idéé inviel. Heerlijk? Ben je gek? Ik, die nooit een pistool of degen in de hand had, zal mij door dezen jongen opsnijder koelbloedig laten doodschieten of overhoop steken Juist 1 hij zal u doodschieten, dan moet hij vluchten en kan zijne aangebedene natuurlijk niet meenemen 1 Anselmus staarde mij aan, als vreesde hij, dat ik werkelijk gek ik het noodig oordeelde mij nader te klaren. Dat is toch zoo helder als de dag, volgde ik op eenigszins gewichtigen toon. Gij hebt ook geen greintje verbeeldings kracht of ondernemingsgeest. Hoor evenwel Gij duelleert met Hartmann op de pistool, ik zorg er voor dat ze met los kruit worden Te koop of te huur een goed onder houden piano en tijdige biggen. geladen en bij het eerete schot, dat er wordt gelost, laat ge u vallen, alsof ge doodelijk zijt getroffen tijdens wij u wegvoeren, moet Hartmann vluchten om de gevangenis te ont gaan, en terwijl hij zich over de grenzen in veiligheid stelt, gaat gij rustig uw gang en viert uw bruiloft. Voila tout 1 Hoe eenvoudig de zaak ook scheen, moest ik echter al mijne overredingskracht te hulp roepen, eer ik Anselmus voor mijn plan had gewonnen. Eindelijk gaf hij toewij over legden nog een en ander, en met de woorden tot morgen dusscheidden wij in opgewek te stemming. De zaak was spoedig geschikt. Eene be- leediging was gemakkelijk te vinden, de uitdaging volgde en na verloop van drie dagen waren wij op eene afgelegen plek in het woud tot het duel op het pistool bij elkander. Ik was secondant van mijn vriend en daar de tegenpartij in de stad weinig kennissen had, bezorgde ik ook hem een secondant dien ik natuurlijk in ons plan had ingewijd. De bepalingen lieten overigens aan duidelijkheid niets te wenschen over op tien passen afstands schieten tot een der beide partijen buiten gevecht was gesteld 1 Bevend aan al zijne leden, stelde zich mijn vriend in gevechtspositie zijn tegenpartij was bleek maar overigens kalm. Öp mijn commando drie 1 zouden beiden tegelijk schieten. Een twee Sidderend hief Anselmus het wapen op sloot de oogen... Drie Ik hoorde slechts een knal, mijn vriend wankelde en stortte neder, terwijl het pistool zijne hand ontviel. Alles ging oogenschijn- lijk zóó natuurlijk in zijn werk, dat ik mijn vriend nog langen tijd daarna verdacht, van sterker onder den indruk van het oogenblik te zijn geweest dan ingewijden zouden ver moeden dat hij namelijk werkelijk van schrik was neergestort. Wij mijn mede- getuige en ik schoten toe en droegen den zwaar gewonde naar zijn tijtuig. Daar op snelde ik naar den als wezenloos rond- starenden Hartmann. Hij sterftriep ik hem toe, hij sterftVlucht, wanneer uw vrij heid u lief is 1 Vluchten zou ik vluchten, sprak hij toonloos, en Mimi, mijn alles, mijn leven, zou ik verlaten Nu ja, riep ik geërgerd, wat wildet gij dan anders doen Gij verlangt toch niet, op staatskosten in de eene of andere vesting opgesloten te worden? En uwe Mimi zal zich zeker ook niet uit liefde voor u mede laten opsluiten Gij hebt helaas, gelijk! mij blijft geen andere uitweg over! Dus voort naar uw rijtuig en naar het ZuiderspoorwegstationOm 8 uur vertrekt de eerste trein Na eenige oogenblikken rolde zijn coupé weg en terwijl ik mij met zelfvoldoening de handen wreef, keerde ik naar mijne vrienden terug en steeg mede in het rijtuig, waarin Anselmus reeds lang weder was bij gekomen. Alles marcheert uitstekendriep ik, trotsch op het gelukken van mijn plan, hij is reeds op weg naar de grenzen en Mimi vertellen wij, dat uw mededinger op uwe bedreiging is gevlucht en niet durft terugkeeren. En over twee dagen viert gij bruiloft wij moeten spoed achter de zaak zetten Fier op onze zege, reden wij in snellen draf naar de stad terug. Den volgenden morgen begaf ik mij naar de woning mijns vriends. Hij is een uur geleden uitgegaan, zeide" mij zijne oude huishoudster. Uitstekend dacht ik, hij laat er thans geen gras over groeien. Ik trad zijn kamer binnen, strekte mij met welgevallen in een gemak- kelijken stoel uit en stak een sigaar aan. Éen kwartier had ik misschien gezeten, toen er hevig aan de huisbel werd getrokken. Bleek en ontsteld trad Anselmus eenige oogenblikken later de kamer binnen en viel, terwijl hij mij een toornigen, verwijtenden blik toewierp, als vernietigd in een stoel neder. Om godswil, wat is er? riep ik, terwijl een bang voorgevoel zich van mij meester maakte, is hij niet gevlucht? Heeft hij zich vrijwillig in handen van het gerecht gegeven Anselmus antwoordde niethij sloeg zich in vertwijfeling voor het hoofd, terwijl hij mij bijna beleedigend aanzag. Maar spreek toch! riep ik angstig, is Guido nog hier? Hij is gevlucht, sprak hij toonloos, spoor loos verdwenen. Maar hij heeft Mimi mijn dierbare Mimi... Bij alle góden! wat heeft hij?! Heeft hij baar vermoord Domkop! donderde hij pletterenden ver-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4