Propagandafeestdag, ZONDAG 16 JUNI, in het ORANJEWOUD bij het Hotel „de Tent”. Mej. Martina Kramers van ROTTERDAM. „DE RAAD DER GODEN”, (door leden der Afd. Gorredijk). 2 nette Dienstmeisjes geplaatst worden. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Verkiezing voor den Gemeenteraad. Mej.Wevering van Openluchtspel Financiëel overzicht. Advertentiën. Burgerlijke Stand. DANKBETUIGING. Amsterdam. BEKENDMAKING. Vereeniging voor -- Vrouwenkiesrecht. Ds. v. Iterson te Wirdum. Spreeksters PREDIKBEURTEN. Officiëele Advertentiën. Stadsnieuws. Uit voer Commissie- i oorde 1 7! dienstbode i De jongeman kinderen; hij 21 dat r 1 r z. v. Her- Jacoba Ykema. Levenloos het vrouwelijk geslacht van Freerk en Alida Harmanna Geertruida van snelheid naar van Maatschappij voor handel te A’dam. div. 27 betaalb. met f 400. div. 27 der oprichtersbew. met f 24.70 Amalgamated Copper Co. div. 19 der certif. met f 24.35. United States Steel Corp. pref. aand. div. 44 met f 42.65. van 8 tot en met 11 WELKOMSTWOORD door Alles afgewisseld door zangnummers van een Gemengd Koor. ENTREE 10 ct. AANVANG 1 uur. Bet Centraal-Comité. De BURGEMEESTER der Gemeente Bolsward. Brengt ter algemeene kennis, dat eene verkiezing van één lid van den Raad dezer Gemeente zal plaats hebben op Donderdag 27 Juni e.k.j Met 1 Augustus of eerder kunnen tegen hoog loon Adres D. REZELMAN, Hotel „De Toe last”, Alkmaar. zijn vader mishandeld had en vroeg „U kent het gezin. Hoe was overigens de verhouding van dien jongen tot zijn vader?” Getuige: „Och ’t was, zooals Vondel zei De kleinen treen op ’t kleed, de grooten op het hart.” Veldwachter: „Met wat Vondel zegt hebben we niets te maken. Die zal zelf wel als ge tuige gehoord worden als hij iets van ’t Verdronken. Gistermorgen geraakte te Edam de vee houder W. J. d. B., terwijl hij op zijn land werkzaam was, te water. Hoewel men het ongeluk spoedig bemerkte en den drenkeling op het droge bracht, mocht het niet ge lukken de levensgeesten weder op te wekken. i was gehuwd en vader van 3 was 32 jaar oud. De vrijheid weer. Het hertje, een tiental dagen geleden te Breda opgevangen en aldaar gehouden, kreeg gisteren zijne vrijheid in een der bosschen terug. Zondag 16 Juni. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur Dr. C. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. J. POTTINGA. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 91/2 en ’s avonds uur: Ds. J. OP ’T HOLT. BROEREKERK. ’s Voorm. 9^2 uur Dr. ZWART van Workum. ’s nam. uur Ds. LANGMAN van Harlingen. •eken, door de politie buiten een café zitten enz., gelang van Ondergeteekenden brengen hunnen harte- lijken DANK aan het Bestuur der Afdeeling „Bolsward” voor Vacantiekolonies, aan de Dames, die de kinderen hebben begeleid en aan de heeren Geneeskundigen voor al de moeite en zorgen aan hunne kinderen besteed. In den besten welstand kwamen onze kinderen van hun verblijf aan Egmond aan Zee terug en allen waren zeer tevreden over al het genotene. Hun uiterlijk bewijst, dat hun verblijf gunstige gevolgen heeft gehad. Dankbaar erkennen wij dan ook het groote nut der Vacantiekolonies. De gezamenlijke Ouders. Bolsward, 12 Juni 1912. BOLSWARD, van 9 tot en met 12 Juni 1912. Overleden: Cornelis 2 jr. manus Rietdijk en kind van de Jong Zeben. WONSERADEEL, Juni 1912. Geboren: Douwe z. v. Okke de Bruin en Jeltje Poortstra te Makkum. Minke d. v. Klaas Tolsma en Antje Reitsma te Witmarsum. Hiltje d. v. Jan van der Plaats en Akke Agema te Arum. Harmen Sijbren z. v. Wijbren Kingma en Hendrikje Knol te Hartwerd. Wapke d. v. Cornelis Piso en Trijntje Blanksma te Makkum. Overleden: Geertje Trinks 69 jr. wed. van Auke Velds te Makkum. dat bp dien dag, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, daartoe bij hem kunnen worden ingeleverd opgaven van Candidaten. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den Candidaat en onderteekend zijn door ten minste een en twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De tot invulling bestemde formulieren voor deze opgaven zijn kosteloos ter Secre tarie dezer gemeente verkrijgbaar en wel op de gewone bureau-uren gedurende veertien dagen vóór en op den den dag der verkie zing. De-inlevering der opgaven moet geschie den persoonlijk door een of meer der per sonen, die haar hebben onderteekend. De Candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. De Burgemeester brengt hierbij in herin nering art. 151 der Kieswet, luidende als volgt Kieswet Art. 151. Hij, die eene opgave, als bedoeld in art. 51 inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelne ming aan de verkiezing, waarvoor de inle vering geschiedt, terwijl zonder die hand teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelne ming aan de verkiezing, eene voor die ver kiezing ter inlevering bestemde opgave, als bedoeld bij art. 51, heeft onderteekend. Voorts maakt hij bekend dat, zoo noodig, de stemming en de herstemming resp. zul len geschieden op Maandag den 8 en Don derdag den 18 Juli e.k., Bolsward, den 12 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. Het Rotterdamsche raadslid, de heer Van der Pols, die de bekende motie indiende, betreffende Zondagsverbod voor voetbal en muziek, wordt sedert Zaterdag op al zijn gangen vergezeld door een of twee rechercheurs. Ook voor zijn deur is een agent geposteerd. De heer Van der Pols ontving reeds vier dreigbrieven zijn zoon wordt herhaaldelijk opgebeld door anonymi, die hem honen om het streven van zijn vader. Door den bliksem getroffen. Gisteravond werd de 23-jarige arbeider Hubert van Drunen te Drunen door den bliksem getroffen en was onmiddellijk een lijk. Sterk. Een staaltje van het instinct van den hond leert ons het volgende De heer Kuipers te Winterswijk, was met de Pinksterdagen met familie op reis gegaan naar Zandvoort. Toen hij thuis kwam, miste hij zijn hond. Nasporingen en advertenties in de plaatselijke bladen bleven zonder gevolg. Zaterdagavond stond in bet N. v. d. Dag een advertentie omtrent een hond, in Sloter- dijk gevonden en waarvan de kenteekenen beantwoordden aan die van den verloren hond. De heer K. ging Zondag naar Sloterdijk en herkende zijn hond. Het trouwe dier, dat vroeger al een keer of drie naar Haarlem was meegenomen, had de familie thans weer in die richting gezocht. Verkiezing Gemeenteraad. Volgens achterstaande advertentie zal de verkiezing van een lid van den Gemeente raad, wegens de niet toelating van den heer Dr. H. J. Slijper, plaats hebben op Don derdag 27 Juni a.s. De stemming is bepaald op Maandag 8 Juli en de herstemming zoo noodig op Donderdag 18 Juli a.s. Nog een elfstedentocht. Zondagmorgen in de vroegte is door een club Bolswarder heeren, opnieuw een elf stedentocht per fiets begonnen, doch nu in werkelijkheid een rijtoer en geen wedstrijd. Men had de roilte juist tegengesteld genomen aan die van Pinkstermaandag. Het weer was heel gunstig en allen hebben dan ook zonder bijzondere vermoeienis te gevoelen, den tocht gezellig en gezamenlijk kunnen volbrengen. Verdronken. Een lief aanvallig knaapje van ongeveer twee jaren, geraakte gisteren ongemerkt te water in een sloot nabij de Blauwpoort. Toen men het ongeluk ontdekte en den knaap er uithaalde, werden nog wel teekenen van leven gezien maar de pogingen om de levens geesten weer op te wekken, waren vruchte loos. Men kan zich den toestand der ouders indenken. Weer petroleum. Te Wolphaartsdijk bracht een de reeds zoovele malen veroordeelde kachel- aan-maak-methode met petroleum in toe passing, met het gevolg dat de vlam haar in het gelaat sloeg en zij zeer ernstige brandwonden kreeg. Bij het bestuur van de Friesche Land bouwtentoonstelling. 1912 is bericht inge komen, dat H. M. de Koningin in de ge legenheid hoopt te zijn, op 28 Augustus a.s. een bezoek aan genoemde tentoonstelling te brengen. Leeuw. Ct. v •eken, door de politie is geai i covAscnV"«p roet verklaard hebben, dat het meisje naar recht hem, en hem alleen, toebe en dat hij ieder op leven en dood ril bevechten, die haar hem zou willen ont- ;emen. Ook van mijne pogingen heeft hij ehoord en hij heeft gezworen, mij te zullen winkelhuis op den hoek der Laarstraat, Rdagen. - - Uitdagen? hij wil u uitdagen? lijk, dat is heerlijkviel ik hem in de ede, terwijl mij een gelukkig idéé inviel. Heerlijk? Ben je gek? Ik, die nooit en pistool of degen in de hand had, zal mij oor dezen jongen opsnijder koelbloedig laten oodschieten of overhoop steken Juist! hij zal u doodschieten, dan Bedwelmd. Men meldt uit WinkelEen ernstig on geluk gebeurde op de boerderij van den heer J. Nobel. De eigenaar die den mest- kelder zou onderzoeken, werd bedwelmd door gassen en stortte naar beneden. Vijf man, die hem wilden redden, ondergingen het zelfde lot. Met- veel moeite zijn bij hen de levensgeesten weder opgewekt. Echter zijn vier man nog niet buiten gevaar. Een gemoedelijke Gemeenteraad. Toen de Raad van Velzen in vergadering bijeen was, ontstond er voor het pleintje van het Raadhuis een vechtpartij. De edel- achtbaren vonden dat belangwekkender dan de behandeling der gemeentebelangen en verlieten de zaal om van het bakkeleien ge tuige te wezen. De strijd het ging om de arrestatie van een paar deserteurs van de „Frisia” liep zoo hoog, dat een paar raadsleden op het punt waren tusschenbeide te komen, maar dat behoefde toch niet. En toen de veldwachter met hulp van een paar burgers het zaakje geredderd had, gingen de heeren weer aan den arbeid. Een tegenvaller. De koopman W. trad Maandagmorgen in het huwelijk op het Stadhuis te Arnhem. Na de trouwpartij zou de bruiloft gevierd worden. Deze werd echter, nog niet eens begonnen, reeds wreedelijk verstoord door... twee rechercheurs, die den bruidegom ver zochten hen naar het Politiebureau te volgen, daar had men namelijk ontdekt, dat W. in het politieblad gesignaleerd stond, omdat de officier van justitie te Almelo zijn aanhouding verzocht, ter zake bedrog. Er hielp natuurlijk niets aan, W. moest mee en zijn liefhebbende gade zoo even nog verheugd en gelukkig bleef alleen achter in diepe droefheid. Haar man is ter beschikking van de justitie te Almelo gesteld. W. woonde den laatsten tijd in Antwerpen en zou daar heen ook thans weer vertrekken. Weer op vrije voeten. De bruidegom, die eergisteren te Arnhem in het huwelijk trad, en toen door de recherche werd gearresteerd, aangezien zijn aanhouding door den officier van justitie te Almelo in het'Algemeen Politieblad ver zocht was, is gisteren na verhoor door den rechter-commissaris bij de rechtbank te Almelo weder op vrije voeten gesteld. Wanbetaling van den B. O. Tegen een 50-tal ingezetenen van Doornspijk is een vervolging ingesteld wegens wan betaling van den Hoofdelijken Omslag over 1911. Zij ontzeggen echter den fiscus het recht de invordering te doen, op grond, dat de Gemeenteraad de gemeentebegrooting voor 1911 niet heeft vastgesteld, zooals toch art. 207 der gemeente uitdrukkelijk voorschrijft. Zoodra de inbeslagneming der goederen plaats vindt, zal de fiscus zich voor den bevoegden rechter hebben te verantwoorden over zijn onwettige inbeslagneming. Het gerucht gaat dat bij een eventueel en gerechtelijken ver koop de hulp van de gewapende macht zal worden ingeroepen, omdat men voor wan ordelijkheden vreest. Een dure autorit. De heer H. E. maakte Zaterdagavond omstreeks 7 uur met zijn onlangs aange- schaften auto een toertje door laag Zutphen. Hij stuurde zelf. Komende van den Berkel- - singel wilde hij de Laarstraat inrijden, juist pddelijk op ’t oogenblik toen de wielrijder B. met zijn fiets naar den Warnsveldschen weg reed. De wielrijder hield rechts, maar de auto linksmet een vaart reed de laatste tegen een i waardoor het ijzeren hek werd verbogen en een paar steenen uit den muur werden ge slagen. De in ’t nauw gedreven wielrijder kwam ook met den auto in botsing, maar was zoo gelukkig, op den auto te kunnen springen en zijn fiets in den steek te laten dat was maar goed ook want ’t rijwiel werd vermorseld. De heer E. betaalde dadelijk den - - wielrijder het bedrag, dat deze als den koop- Poet hl’ vluchten en kan ?1|üe aangebedene prijs opgaf, en toen trok de auto verder. Maar op den Boompjeswal had hij alweer; een ongeluk. Hij raakte van den rechten weg af, reed tegen een boom aan, waarvan een groot stuk schors afschilverde, en moest den deerlijk gehavenden auto door een anderen automobiel laten ophalen ter repa ratie. Door de politie wordt naar het voor gevallene een onderzoek ingesteld. De heer E. was in het bezit van een rijbewijs. Eindexamen Rijkszuivelschool alhier. De directeur-generaal van den landbouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het eindexamen van de Rijkszuivelschool alhier, tot welk examen ook worden toege laten zij, die niet als leerling dier inrichting zijn ingeschreven, zal plaats hebben van tot 26 Juni en van 2 tot 6 Juli a.s., en zij, die aan dit examen wenschen deel te nemen zich schriftelijk vóór 19 Juni a.s. bij den directeur der school moeten aanmelden. Te snel gereden. Maandag werden voor het Kantongerecht te Wageningen behandeld een aantal over tredingen van de plaatselijke verordening op het rijden met automobielen enz., onlangs in werking getreden. Het bleek, dat de over treders gereden hadden met een snelheid varieerend van 20 tot 40 K.M. op plaatsen waar geen meerdere snelheid dan 12 K.M. per uur veroorloofd is. Uit de verhooren bleek, dat de meeste overtreders zich niet bewust waren te snel gereden te hebben, enkelen verklaarden dat het bijna onmogelijk is te rijden met een van slechts 12 K. M. De Ambte- het O. M. verklaarde in zijn re quisitoir, dat hij deze overtredingen op ge lijke lijn stelde met die wegens kleedjes kloppen buiten den gestelden tijd, te laat in een café zitten enz., en eischte al naar gelang van de geconstateerde snelheid f 1 tot f 3 boete. Een arbeider van den heer J. Anema, landbouwer aan den Stienserstraatweg onder Leeuwarden viel Vrijdag van een in werking zijnde schudmachine. De tanden van het werktuig kwetsten hem zoodanig aan hoofd en beenen, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Férmorseld. Bij Hilvarenbeek is Zondagnamiddag de koopman Kools uit Tilburg overreden door de stoomtram der Hollandsche Buurtspoor wegen. Bij het springen op de reeds in be weging zijnde tram viel hij tusschen twee wagens. Hij werd op slag gedood. Getuige van het ongeval was zijn hem vergezellende vrouw. Tijdens een onweder, dat gistermiddag boven Harderwijk woedde, is de weduwe Smits, die bezig was een koe te melken, door den bliksem getroffen en op slag ge dood. Zij laat zeven kinderen achter. Op den Westersingel te Rotterdam is gisteravond een 17-jarig meisje door een vrachtwagen overreden en ernstig gewond, naar het’ ziekenhuis gebracht. Te Langbroek in Utrecht is een drie jarig jongetje in de Wetering geraakt en verdronken. Dividenden en Betaalbaarstelling van Coupons. geval af weet.” Nog een verstoorde bruiloft. Terwijl bij den landbouwer Michelbrink te’Dinxperlo een aantal gasten bijeen waren om bruiloft te vieren, wilden de gastheer met zijn zoon ’s avonds even voor de deur zien, wat de oorzaak was van het rumoer dat voor het huis was ontstaan. Beiden werden toen zoodanig op stokslagen onthaald, dat ze voor hun wonden geneeskundige hulp moesten inroepen. Van de daders nog geen spoor. Bedreigingen. Een plattelands-veldwachter hoorde een getuige over een zaak, waarin een jongen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2