Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 49. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseracleel. Bad- en Zweminrichting. Van Houten s De beste voor den prijs h -I I 1 I 1913. Zondag 16 Juni. BINNENLAND. II I VOOR Afzonderlijke RECLAME. ook Juni meenen 1'1 Y Ieder die een proef 1 neemt met zal tevreden zijn en moeten erkennen dat deze cacao is 1 Kg. 1.50 h/4Ka. 0.42| - 0.80 */10„ - 0.18 j een eere- hun krachtig ABONNEMENTSPRIJS40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. toch is men het ver gevor- niet meer I I l f I f b’l zicht meer den wensch ingezetenen voldaan, en komen baden en ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Waar visset er s op moeten letten. Maat op de visch. Nu de visscherij, ook met den hengel, 1 -i weer geopend is, (op karper 1 Juli a.s.) we goed te doen met nog eens in herinnering te brengen welke minimum-maat er op de visch is gesteld. Visch die men vangt en behouden wil, moet een lengte hebben gemeten van 't begin van den kop tot het einde van den staart van minstens Aal of paling 25 cM., baars 15 cM,. brasem (z.g. modderblei) 20 c.M., karper 35 cM., meun 20 cM., snoek 35 cM., zeelt 18 cM., Visschen beneden deze maat moeten onmiddellijk in hetzelfde water weder wor den vrijgelaten. Op voorn is geen minimum-maat gesteld. Wonseradeei, 13 Juni. De laatst over gebleven aardappelen zijn alhier verkocht a 40 cents per i/2 H.L. Door de droogte van den vorigen herfst zijn in deze omge ving het koolzaad en de wintergranen niet in ’t gewas gekomen de verbouw van suiker bieten is hierdoor grooter dan het vorige jaar. Vlas, bieten en aardappelen zijn dit jaar de hoofdproducten. De bouwlanden staan uitstekend. Amsterdam, 14 Juni. Hedenmorgen te 7 uur bezochten een 19-tal leerlingen van de Rijkszuivelschool te Bolsward onder leiding van directeur en leeraren de meelfabriek van de arbeiderscoöperatie „De Dageraad.” Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Snoek, 12 Juni. Een tweetal onzer stad- genooten zijn hoogstwaarschijnlijk de dupe geworden van dieven bij de spoor. De schoenhandelaar B. ontving de vorige week een pak schoenen uit den Bosch. Aan het pak was niets te merken, dat het open was geweest, maar na de opening bleek, dat er twee paar te min in zaten, een paar heeren- en een paar damesschoenen. De heer B. schreef direct naar den leverancier om opheldering, doch kreeg bericht dat het bestelde aantal wel degelijk was afgezonden, zoodat aan diefstal moet worden gedacht onder het vervoer. Direct werd nu klachte gedaan bij de Directie der H. IJ. S. M. ’t Zal wel moeilijk zijn uit te zoeken, daar het pak langs meer dan één lijn moest worden verzonden. Met kennis van zaken schijnt de dief te hebben gehandeld, daar juist die nummers zijn uitgezocht, welke het meest gedragen worden. Het andere zaakje loopt er nog wat meer in. De wed. de B. alhier kreeg Maandag avond van haar buurman een pakje, dat hij voor haar had aangenomen van een besteller. Het pakje bleek voor haar kleindochtertje te zijn. In een ingesloten brief werd door den vader van het meisje medegedeeld, dat hij haar hierbij verraste met een horloge met ketting. Maar hoe men ook zocht, de verrassing was verdwenen. Er uit gestolen Vermoedelijk jaNatuurlijk volgde on middellijk aangifte bij de politie en de directie van het bestelhuis, waarmee bedoeld pakje verzonden was. Beide zaken heeft thans de politie onzer gemeente in handen, of ze licht; zal kunnen brengen Gewenscht is het voorzeker, indien men een pakje ontvangt, zich te overtuigen of er ook iets van opening valt te bespeuren. De Banier. Workum, 14 Juni. Heden morgen trok over onze stad een donderbui. De bliksem, ofschoon bij daglicht, kon duidelijk worden waargenomen. Het onweder was niet zwaar en trok spoedig voorbij. Tijdens de bui ont lastte zich een groote hoeveelheid water, dat een uur aanhield. De zinkputten in de ver schillende deelen van de stad, konden het water niet zoo spoedig opnemen, zoodat enkele straatgedeelten blank stonden. Dit gevoegd bij het reeds eerder gevallen water, boezemt eenige vrees in voor de te veld staande gewassen en de hoop wordt meer malen herhaald, dat een drogere periode mag aanbreken. Ofschoon de veldvruchten thans nog voordeelig staan, zou het vele water zeer nadeelig op de uitkomsten werken. Joure. De melkrijder G. Hoogeterp had achter zijn woning in de Kruissteeg, in de bleek aan een der twee Kromelleboogstegen, een houten paardenstal getimmerd, zonder vergunning en in strijd met de bouwverorde ning. Daarop was boete gevolgd en bevel tot afbraak. Daar hieraan niet werd voldaan is heden Donderdagmorgen, onder politie toezicht, terwijl mede de burgemeester tegen- Wij verheugen ons, dat nu het vooruit vasten grond krijgt, dat er aan en de hoop van velen onzer nu toch eindelijk eens zal worden onze gemeente in het bezit zal van een behoorlijke gelegenheid voor zwemmen. Er zal dan een nuttige inrichting meer zijn in onze stad, in een lang gevoelde behoefte zal worden voorzien. Den mannen van het initiatief saluut op het resultaat van streven woordig was, door een paar timmerlieden het houten getimmerte afgebroken. Naar we vernemen moeten er meer soort gelijke „bouwerijen” in strijd met de verorde ning hebben plaats gehad en bestaat er dus alle aanleiding te denken, dat ook daar te eeniger tijd „orde op zaken” zal worden gesteld. Klaas en Koert hadden van een „vriend” Klaas heeft veel „vrienden” samen een dubbeltje gekregen om te versnoepen. Koert althans had het zóó opgevat, dat het voor hun beiden was. Maar Klaas had het dubbeltje in ontvangst genomen hij heeft er slag van en doet veel aan collecteeren en nu wenschte hij 't alleen te behouden. Dat was niet ferm van Klaas, niet eerlijk ook en dat bracht Koerts bloed aan ’t koken. Ik zal jou weergasche rakker helpen! dacht hij en... bats, daar kreeg Klaas- een pak ransel van belang. Koert veegde ’m met een stok danig af maar... hij kon z’n 5 centen toch niet los kloppen. Klaas hield het dubbeltje in z’n zak. De omstanders hadden een boel schik in de kloppartij van de „jongens” waarvan Klaas... al 76 jaar oud is en Koert zijn 92e is ingegaan. Zulke „kwajongens”, niet Al zoo oud en dan nog niet wijzerJ. Crt. Weer een ongeluk met een duikboot. De duikboot Charles Brun, die gisteren te Toulon oefende, zonk plotseling loodrecht naar beneden tot den bodem der zee, die daar 30 M. diep is. De kapitein gaf bevel de lood-ballast los te maken, waarop het vaartuig weer naar de oppervlakte steeg. Een motorboot omgeslagen. In de Noordzee, bij Ballum, is een Deen- sche motor-visschersboot met 50 passagiers die aan het spelevaren waren, omgeslagen. Ofschoon dadelijk alle pogingen tot redding in het werk gesteld werden, zonken toch zes vrouwen, een tienjarig meisje en een man in de diepte, ’s Avonds had men de 8 lijken gevonden. Terecht. De 93-jarige weduwe de R., die Zondag te Amsterdam de woning van haar schoon zoon had verlaten en niet was teruggekeerd, zoodat men vreesde dat haar een ongeluk was overkomen, blijkt nu in een ander stads gedeelte een kamer gehuurd te hebben. Het oudje, dat een beetje kindsch is, is naar baar kinderen teruggebracht. In den jare 1912! Te Heesselt (gem. Varik) is door den ge meenteveldwachter proces-verbaal opgemaakt tegen vier personen, die een man, gebonden op een kruiwagen, tegen zijn wil vervoerden naar de woning eener zieke vrouw, die, naar het heette, door hem behekst was. In de mijn „Yoccant” bij Kerkrade werden 3 werklieden, die werkzaamheden in een schacht verrichtten, door afvallend ge steente afgesloten. Men hoopt ze levend te kunnen redden. Tipf Lage temperatuur, voor den tijd des jaars buitengewoon koud weer. Het doet je eerder aan de overjas, althans aan de demi denken, dan aan ’t nemen van een bad in de bui tenlucht. Toen gisteren avond te half negen de vergadering, om te beslissen over het al of niet tot standkomen onzer bad- en zwem inrichting zou worden gehouden, leek het wel dat de belangstelling voor die zaak nog lager was dan de luchttemperatuur. Toen wij de groote holle Doelezaal inblikten, zagen wij overal stoelen en tafels doch geen menschen ja toch geheel op het voorste deel zaten 3 heeren aan de bestuurstafel hun smachtende blikken gericht op den ingang der zaal vervuld met de gedachte van wijlen Blauwbaards echtgenoot Zuster Anna, ziet ge -nog niets komen En ook hier kon het antwoord luiden Heel in de verte zie ik een paar naderen. Een loopend kwartiertje hoort er nu een maal bij, en dit kwartiertje liep nog al mee. De eerst aankomenden bleven nog even in de biljartzaal maar het troepje werd al gaandeweg grooter tot men het eindelijk waagde de ruime vergaderzaal binnen te treden. Nog eenige nadruipers volgden en zoo waren er een dertigtal belangstellenden bijeen. De Voorzitter, Dr. Beekhuis, opende de vergadering gelijk steeds met goeden moed. Ook hij had gaarne een meer gevulde zaal gezien, maar zag toch in de aanwezigen een kern van belangstelling, waarvan genoeg kracht kan uitgaan om door te zetten wat men eenmaal zich heeft voorgenomen, en waarvan genoeg energie zal uitgaan om anderen aan te moedigen om mee te doen. Door ’t lezen der notulen van de ver gadering van 11 September des vorigen jaars werden de aanwezigen herinnerd aan ’t geen toen verhandeld is. De Voorzitter ging ver volgens na, wat later door ’t voorloopig Comité is gedaan. Een herhaling daarvan achten wij niet noodig, wijl het nog vol doende helder in ieders geheugen zal liggen. Een paar mededeelingen mogen wij evenwel terug geven. De Commissie die zich volgens opdracht gewend heeft tot de burgerij om medewerking te vragen had wel succes. Een 150 tal ingezetenen verklaarde zich bereid lid te worden, zoodat men op f 325 contri butie kan rekenenHollandia wil f 50, het Weeshuis f 25 bijdragen zoodat de inkomsten geraamd zijn op f 400 per jaar. De eerste plannen van oprichting waren bij een dergelijke deelname onvoldoende, en na herziening bleek dat men voor oprichtings kosten f 2000 benoodigd is met derente en aflossing er van komt de uitgaaf jaarlijks op f 700 zoodat er f 300 te kort schoot. Dit bedrag werd in Nov. j.l. als subsidie van de gemeente gevraagd. Enkele weken geleden is daarop antwoord teruggekomen dat jaarlijks f 100 wordt toegestaan, onder zekere bepalingen. De commissie stond nu voor de vraag: hoe te handelen? Men heeft alles nog eens overwogen en heeft gemeend de vergadering te moeten voorstellende zaak toch doorzetten. Op de oprichtingskosten kan niet bezuinigd worden, alles is zoo eenvoudig ontworpen, dat men daarvan niets kan aftornen. De gemeente wil in de oprichtingskosten f 300 bijdragen, en als men nu de overige f 1700 kan bijeen brengen door rentelooze aandeelen te plaatsen, dan bespaart men aan rente een honderd gulden, stelt men nu de aflossing inplaats van op f 100 op f 75 per jaar, en als men dan het seisoen inplaats van op 20 weken op 15 stelt, dan is daarmee ook f 50 te besparen en worden de gezamenlijke uitgaven f 500, wat met de inkomsten klopt. De groote moeielijkheid zal zijn die rentelooze aandeelen geplaatst te krijgen, toch hoopt men genoeg belangstelling onder de burgerij te vinden, dat de zaak wel is klaar te spelen. Er onstond een geanimeerde discussie. Over de grootte der aandeelbewijzen f 25 of f 10 werd nog al gesproken. Het voor en tegen van de genoemde sommen werd opgenoemd, dus daaruit viel al terstond te ■constateeren, dat men de rentelooze geld- leening accepteerde. Over verhooging van contributie, over ’t heffen van een klein entrée bij elk te nemen bad, ook van de leden werden gedachten gewisseld, maar beide ideeën vonden aan de bestuurstafel niet veel sympathie. Ook meende een der aanwezigen dat het ledental nog wel uit te breiden zou zijn, maar de Voorzitter durfde ook daarop voorshands niet te rekenen, omdat de stad door de Commissieleden al tamelijk goed „afgewerkt” was. Wel vertrouwde hij, dat wanneer eenmaal de zaak tot stand zal zijn gekomen, nog meerderen zich zullen aan sluiten, maar zekerheid er voorbestaat niet. Ook trok het de aandacht dat het Gast huis niet vermeld stond op de lijst der donateurs, en daarop werd meegedeeld dat van heeren Voogden op de tot hen gerichte aanvraag om steun geantwoord is, dat zij geen termen vonden om voor deze inrichting bij te dragen. Na eenige meerdere besprekingen werden lijsten gereed gemaakt teneinde de aanwezigen nu al vast de gelegenheid te geven, van hun belangstelling getuigenis af te leggen, 't Mag voor een enkele als een koudwaterstraal ge werkt hebben en moest zoo iemand faire bonne mine a mauvais jeux, toch werd er een goed begin gemaakt, want de lijsten kwamen bij den penningmeester terug met een ingeteekend bedrag van f 350,Men was omtrent de grootte der aandeelen over eengekomen, om er zoowel van f 25 als van f 10 verkrijgbaar te stellen. Menige kwink slag werd gehoord toen die lijsten circuleer den, ja wij meenen zelfs dat er al getracht werd de aandeelen te verhandelen. Welke koers men stelde weten wij niet, wellicht is dit eerstdaags in de prijscouranten van effecten te zien. Uit alles bleek, dat men belang stelt in de zaak. Het resultaat is, het klein getal vergaderden in ’t oog houdende, zeer bevredigend te noemen. Een vijfde der be- noodigde som kwam zoo in enkele minuten bijeen, dat bewijst dat men wil meewerken. Als elk een steentje bijdraagt, heeft men spoedig een gebouw opgetrokken, en zonder veel moeite zal het bestuur, wijzende op het goede begin, de som volteekend krijgen. Wij willen evenwel den welgemeenden raad geven, voor ’t presenteeren der lijsten wat beter zomerweer af te wachten. Na een snikheeten dag, als de menschen puffen van warmte wordt het nut en de noodzakelijkheid eener bad- en zweminrichting meer aan den lijve gevoeld. De Voorzitter sloot heel goed geluimd de bijeenkomst. Een goed begin het halve werk. Wel vond jammer dat de tijd reeds zoo derd is, dat men dit jaar tot de opening kan overgaan enfin, alle goede dingen komen langzaam. Het lang uitblijven van het antwoord van het gemeente bestuur, daarbij nog de bepaling dat men de koninklijke goedkeuring op de statuten moet hebben, alvorens het geld door de gemeente wordt uitgekeerd, maken dat men nog maar niet zoo direct kan beginnen met den bouw, want ook moet eerst nog de beschikking over den grond verkregen zijn. Het jaar 1913 zal dus het oprichtingsjaar worden onzer bad- en zweminrichting dat is meteen het jaar van de honderdjarige herdenking van Neerland’s onafhankelijkheid. Eerst dan het Nationale feest en daarbij en daarmee vereenigd de opening onzer zwemschool jongensdan mag men in letterlijken zin wel eens een paar dagen onder water gaan. Bols ward:’che Courant Rona Cacao ons, dat

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1