Globe Tweede Oproeping. Spaarbank teBolsward. 2 nette Dienstmeisjes geplaatst worden. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. M. B. EERDMANS, D. A. de Groot, Arts, voor inwendige ziekten. Maag- en Ingewandsziekten Filiaal J. R. GLASZ. G O RLE GTE. Verkiezing voor den Gemeenteraad. Poets alleen met iPoetgextractl Stadsnieuws. Marktbericht. Advertentiën. Visscherij. BEKENDMAKING. Burgerlijke Stand. Offlciëele Advertentiën. L I Speciaal adres voor Prima kwaliteit, droge en belegen PREDIKBEURTEN. den Workum. Gemeente met 15 Beleefd aanbevelend. j- 73 12 tot en met Het beste Metaal-Poetsmiddel per pond de beambten der Maat- het kantoorpersoneel als i Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. VEREENIGING L. K. Sauwerd (Gr.) werd arbeider een zwaar dwarsligger, uit 65 ets. 60 55 52,, L Sjoerd Ooster- v. Met 1 Augustus of eerder kunnen tegen hoog loon Adres D. REZELMAN, Hotel „De Toe last”, Alkmaar. Sneekerstraat, BOLS WARD. r BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, zullen Woensdag 19 Juni 1912, voormiddags half twaalf uur, ten Raadhuize, publiek verpachtenhet recht van het bevisschen van de wateren der ge meente over het jaar 1 Juli 1912/1913 in perceelen. Conditiën liggen ter lezing ter Secretarie. Burgemeester en van Harlingen. SPECIAAL is Maandag 17 Juni weer te consulteeren. Spreekuren 9x/2 en 111 uur behalve Zondags. Leeuwarden, Willemskade 5. Ben afwijking. In de duinen op Texel is, onder hooge heide, het nest gevonden van een torenvalk met daarin vier eieren. Dit is wel eene zeld zaamheid, daar de torenvalk toch nestelt in oude gebouwen, molens of hoog geboomte. Een bewijs dus, dat de vogels zieb, bij ge brek aan geschikte nestgelegenheid zeer goed weten te behelpen. Enkele binnen- en buiten- landsche ornithologen, wien het nest werd getoond, verklaarden een dergelijke afwijking nimmer te hebben waargenomen. Afd. samen over 1910. Bovendien ontvangen f 12.092.04. De wiskundige en extra reserves zijn toe genomen met f31.299.39 en komen voor f244.657.31 op de balans voor, welke re serves zijn gedekt door een bedrag van f 297.805.56 in beleggingen, als hypotheken, effecten, vastigheden enz. De Effecten, een waarde vertegenwoordigende van f 142.490.56, bevinden zich in open bewaarneming bij de Neder!andsche Bank te Amsterdam. De nog onuitgegeven aandeelen in het Maatschappelijk Kapitaal, werden in het af- geloopen jaar alle geplaatst. De bruto winst over 1911 heeft bedragen f 16.926.03. Na reserveering van het aan de verzekerden toekomende aandeel hierin en belangrijke afschrijvingen op het Kan toorgebouw en andere bezittingen, blijft een netto winst over van f 8.896.46. Het divi dend voor aandeelhouders is vastgesteld op 10 °/o- De heer Chs. Miseroy, Notaris te Amster dam, werd als commissaris herkozen en ver klaarde zich bereid deze herbenoeming aan te nemen. Besloten is aan schappij, zoowel aan aan hen die in den buitendienst werkzaam zijn, ouderdoms- en weduwenpensioen toe te kennen op gelijke wijze als de Rijksambte- naren. De kosten hiervan komen geheel ten laste van de Maatschappij. Leeuwarden, 14 Juni 1912. BOTER: le soort ftot f 2e soort f tot f aanvoer /4, /8 en 0/16 vaten. Fabrieksboter f 49,af 50,Aanvoer 5/3, 46/6 en 0/12 vaten. De aanvoer vee bestond uit: 1586 Run deren, 1603 Schapen, 1097 Varkens, 19 Bok ken en geiten, 44 Paarden en 0 Veulens. Totaal 4349 stuks. Algemeene Verzekering Maatschappij „De Philantroop” J.l. Woensdag werd te Heerenveen de jaarlijksche Algemeene Vergadering van Aandeelhouders in bovengenoemde alhier gevestigde Maatschappij gehouden. Het door de Directie uitgebrachte verslag, met de balans en winst- en verliesrekening over 1911, werd goedgekeurd. Aan het verslag ontleenen wij, dat de Maatschappij voortdurend in bloei toeneemt. De premie-ontvangst heeft bedragen in Afd. I. (Verzekering bij besmettelijke ziekten) f 13,295.97, in Afd. II (Levensverzekering) f 48.337/23, in Afd III (Ongevallen- en Arbeidscontractverzekering) f52.120.36, in IV (Bedrijfsverzekering) f 3.708.13, f 117.461.69, tegen f 112.438.32 1910. Bovendien werd aan intrest PREANGER JAVA JAVA SANTOS No. 1. No. 2. BEST SMAKENDE GEMALEN KOFFIE per pond 35, 50 ets. HAG KOFFIE per pakje 30 Beleefd aanbevelend, IN RUIME keuze. Zondag 16 Juni. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur Dr. C. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTINGA. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 91/2 en ’s avonds 5x/4 uur: Ds. J. OP ’T HOLT. BROEREKERK. ’s Voorm. 9^ uur Dr. ZWART van ’s nam. ö1^ uur Ds. LANGMAN De BURGEMEESTER der Bolsward. Brengt ter algemeene kennis, dat eene verkiezing van één lid van den Raad dezer Gemeente zal plaats hebben op Donderdag 27 Juni e.k. dat op dien dag, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, daartoe bij hem kunnen worden ingeleverd opgaven van Candidaten. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den Candidaat en onderteekend zijn door ten minste een en twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De tot invulling bestemde formulieren voor deze opgaven zijn kosteloos ter Secre tarie dezer gemeente verkrijgbaar en wel op de gewone bureau-uren gedurende veertien dagen vóór en op den den dag der verkie zing. De inlevering der opgaven moet geschie den persoonlijk door een of meer der per sonen, die haar hebben onderteekend. De Candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. De Burgemeester brengt hierbij in herin nering art. 151 der Kieswet, luidende als volgt Kieswet Art. 151. Hij, die eene opgave, als bedoeld in art. 51 inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelne ming aan de verkiezing, waarvoor de inle-' vering geschiedt, terwijl zonder die hand teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijver, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelne ming aan de verkiezing, eene voor die ver kiezing ter inlevering bes'emde opgave, als bedoeld bij art. 51, heeft onderteekend. Voorts maakt hij bekend dat, zoonoodig, de stemming en de herstemming resp. zul len geschieden op Maandag den 8 en Don derdag den 18 Juli e.k., Bolsward, den 12 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van BOLSW ARD, maken bekend, dat Dinsdag 18 juni e.k., langs de huizen eene COLLECTE zal worden gehouden, door de Commissie tot ondersteuning van den gewa- penden dienst. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. OBERMAN, De Secretaris, K. H. LAAGLAND. BOLSWARD, van 13 tot en •Juni 1912. Gehuwd: Gosse Dooper, van West- hem met Jacoba van den Berg. Gerben Jorna met Helena Elisabeth Postma. Ondertrouwd Daam van der Wal, van Hilversum, en Theodora Vellinga. Jacob Clifford en Cornelia Vonk. Pieter Feenstra en Jetske de Bruin. Geboren: Pietje d. v. baan en Lusina Koopmans. Neeltje d. Bote Kreeft en Froukje Wiarda. Overleden: Pietje Visser wed. van Jan Boersma. WONSERADEEL, van 14 Juni 1912. Gehuwd: Jelle Blanksma teMakkum en Neeltje Kuyper te Rotterdam. Overleden Rinske Visser 82 jaar wed. van Adrianus Hartog te Makkum. Dirk Hofman 56 jaar echtgenoot van Sjoerdtje Politiek te Ferwoude. Trijntje Kleiterp oud 89 jaar wed. van Sake Nauta te Makkum. BflE* Krachtens artikel 7 der statuten van bovengenoemde Vereeniging roepen Directe uren op 1. Inleggers, die gedurende de laatste drie of meer jaren de rente van het hun toekomende saldo niet hebben doen bijschrijven en 2. Inleggers, die de rekening met de Spaarbank gedurende de laatste drie of meer jaren niet meer aanhielden en verzuimden het bun komende saldo af te halen; ten einde hen in de gelegenheid te stellen om binnen drie maanden na heden hun verzuim te herstellen of hunne rekening met de Bank af te sluiten. Wordt aan deze oproeping niet voldaan, dan zal de laatste alinea van gemeld artikel 7 worden toegepast, luidende: //Ingeval de betrokken deelhebber niet ^binnen den door Directeuren gestelden //termijn aan voorschreven eisch voldoet, zal z/hij na verloop daarvan geacht worden, het z/saldo aan de Vereeniging te hebben //geschonken”. Het Bestuurder Ver. „Spaarbank te Bolsward”. H. EISMA, Voorzitter. Dr. H. J. SLIJPER, Secretaris. Bolsward, 15 Mei ]912. Een onlangs tot stukrijder teruggestelde wachtmeester, die wegens het zonder verlof verlaten van zijn korps zich in voorloopig arrest bevond, greep, toen de arrestanten kamer door den korporaal der wacht werd ontsloten om hem koffie te brengen en de korporaal de koffie overreikte, dezen bij den arm, duwde hem in het arrestlokaal, gren delde de deur, liep daarna door de gang der kazerne, nam een rijwiel van het in die gang staande rek en ging er daarmede ijlings van door. Door het lawaai dat thans de korporaal in de arrestkamer maakte kwam men er achter wat eigenlijk gebeurde. Maatregelen die genomen werden om ontvluchte te achterhalen, bleven tot nu toe vruchteloos. U. D. Een belangrijke spoorwegdiefstal. Volgens de ’s-Hert. Ct. is er dezer dagen een belangrijke spoorwegdiefstal gepleegd. Mevrouw De Berghege van Beek uit Amsterdam, die zich naar Parijs had begeven, liet zich Dinsdag uit die stad naar Amster dam twee koffers toezenden, welke effecten, stoffen en een kistje met juweelen bevatten. Toen zij Woensdagnamiddag vóór de kof fers in ontvangst te nemen te Amsterdam den inhoud even nakeek, constateerde zij, dat een der koffers door middel van valsche sleutels geopend was, en dat behalve het kistje met juweelen 60 coupons stoffen en kleedingsstukken waren verdwenen. Het kistje bevatte voor 13,000 francs gouden dasspelden, zilveren damesspelden, fantasie-spelden, gouden armbanden, gouden broches, 340 gouden manchetknoopen enz. De directie der Nederl. Staatsspoorwegen heeft die der Belgische en Fransche Spoor wegen onmiddellijk telegrafisch verzocht een onderzoek in te stellen. De //Onder de Streep” schrijver van het Algem. Handelsblad schrijft De Amsterdamsche Aapjeskoetsier. Men zou willen beweren, dat dit zeldzame exempel van slechts schaarsche Amsterdam sche straattypen aan het uitsterven is... Men zou zich voor zulk een bewering willen beroepen op de stijgende populariteit van onze tram, die elk jaar met steeds reus achtiger cijfers het publiek tot haar vaste klanten maakt, 1908: 49,589,752 passagiers; 1909: 55,551,277; 1910: 70,778,946 1911: 75.521,600... Men zou de logische conclusie willen trekken uit het toenemend verkeer met huur auto’s, taxi’s en en tams... Maar men zal zich daarmee toch deerlijk vergissen Want onze z.g. stationeerende rijtuigen verminderen niet in aantal. En tegelijk ligt hiervan de verklaring voor de hand. Het Amsterdamsche aapje is als verkeers middel anti-revolutionair, is conservatief, is in zijn soort klassiek altemaal eigenschappen, die het zijn waarde schenken in een stad, behept met de eigenaardigheden van een deel der Amsterdamsche bevolking, dat uit tra ditie zich behoudensgezind en reactionair toont. Het aapje heeft in Amsterdam dadelijk na zijn invoering deugdelijk zijn plaats in genomen. Het schijnt die plaats te willen behouden. Hun eerste officieele uniformen hebben de koetsiers afgelegdwitte hooge hoed, ge streept vest, glimmende kaplaarzen; Net aapjes! spotte het Amsterdamsche volk. Maar de menschen lieten zich toch gaarne rijden in de aapjes. Dit is zoo gebleven. En dit schijnt nog te zullen blijven. Het echte ras van de aapjeskoetsiers troont nog op zijn bok, houdt nog altijd de voor rang bezet bij de hun door de politie aan gewezen standplaatsen op den Dam, Rem- brandtsplein, Leidsche Plein en voor de stations. En van de onvervalschte aapjeskoetsiers ontbreekt er, niettegenstaande de zware con currentie van de motor-paardekrachten (P.K.) tegen hun levende paardekrachten, nog niet één op het appèl. Hun namen?... Mottige Toon, Pruimpie, De Kurassierslaars, Hein-lust-geen-koek, Recht-uitje, Van de Hand, De Kieviet, Paardevijg, Roomsoes, Vetkaars, Kurkezak, Appelebol, Wolhaak, Acht-gulden-acht Met de fiets overreden. Op den hoek van de Regentesselaan te ’s-Gravenhage, is gisternamiddag omstreeks 2 uur een ongeveer 18-jarig tot nog toe onbekend gebleven meisje met een rijwiel tegen een vrachtwagen gereden met gevolg, dat zij een der achterwielen van den zwaar beladen wagen over het lichaam kreeg. Nadat de dokter van den gemeentelijken Eerste-hulpdienst haar ter plaatse genees kundige bulp had verleend, werd zij met den auto van den dienst naar Bronovo ver voerd, waar zij overleed. Het meisje was gekleed met zwarten stroohoed met groenen bol, blond haar, donker mantelkostuum en lichte blouse; haar rijwiel droeg het merk //Albion”. Later werd gemeld Het meisje is herkend door een gemeente werkman uit de Groenesteynstraat als zijn dochter. Zij was op een gehuurd rijwiel een uurtje gaan toeren. Door ooggetuigen is verklaard, dat de koetsier van den wagen aan het ongeluk geen schuld heeft. Grafkelder in de Martinikerk te Groningen. De N. Gr. Ct. meldt, dat er dezer dagen bij het overbrengen van een zerk naar het koor in de Martinikerk te Groningen een grafkelder is opengekomen. Er bleken in dien kelder zes kisten te staan; ook vond men er nog een schedel, haarvlechten, haarlintjes en de doodsgewaden in goeden staat. Woensdagmorgen was te Schinnen de voerman P. R. uit Thul bezig een paard van den heer Fr. M. voor een kar kiezel te spannen. Het paard steigerde en sloeg den jongen man met een voorpoot zoodanig op het hoofd, dat de hersens zichtbaar waren. De ongelukkige werd in een nabijzijnd huis binnengedragen, waar hij spoedig den geest gaf. Tusschen Adorp en gisternamiddag door een voorwerp, vermoedelijk een den trein geworpen. De spoorarbeider Niehof wérd er door getroffen. Bewusteloos werd hij naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hij gisteravond overleed. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de vraag in hoeverre de eerstgemelde arbeider schuld draagt aan het ongeluk. Arrestant ontsnapt. Gistermorgen ontsnapte uit de veld-art.- kazerne te Utrecht een arrestant, die nogal eigenaardig te werk ging. 4 Koffienoteering. ff ff ff II ff ff 11 SIGAREN,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2