lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 50. 4 TUBERCULOSEBESTRIJDING. Donderdag 20 Juni. BINNENLAND. Ingezonde n. Voor het Kantongerecht. VOOR Afzonderlijke de vader in ramen (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 13. wezig. openbare zitting be was mondelinge permissie niet daarom luidt de eisch f 1 of ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. we ons het vorige talrijke deelname, van bijna 50 gulden na de ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Zitting van Vrijdag 14 Juni 1912. Wonseradeel, 16 Juni. De paardenver- zekering alhier heeft een ongunstig jaar gehad. De 260 leden verloren 33 paarden, waarvoor werd uitgekeerd f 4260. Arum, 16 Juni. Meer en meer schaffen de boeren in dezen omtrek zich maai- en schudmachines aan. Er komt bijna geen tram aan, of hij voert eene machine mee, nam daar geen een vervolging in. Vonnis bevesti- we in herinnering van 1912 alom in Aan de ingezetenen van Bolsward! Evenals verleden jaar heeft ook nu weer de afdeeling «Bolsward” van den Alg. Ned. Typografen Bond besloten, een poging te wagen, om het plan, «het stichten van een Sanatorium voor aan tuberculose lijdende Typografen”, mede te helpen verwezenlijken. Daarvoor komt zij ook nu weer »w aller steun inroepen. Zij doet dit met vrijmoedigheid en wel om tweeërlei reden. Ten eerste mochten jaar verheugen in een zoodat we een batig slot konden aanwijzen. Ten tweede brengen dat op den eersten dag den lande is gewerkt met een tuberculose- bloempje, waarvan de opbrengst wel ons aller verwachting verre heeft overtroffen, doch de som, benoodigd tot verwezenlijking van het doel, is er nog niet. «Bolsward” evenwel heeft aan dezen verkoop niet medegedaan. Zij wilde liever haar eigen manier van werken behouden. Ook dit jaar wenschen wij een voor- drachten-avond te organiseeren, zoo mogelijk afgewisseld door eenige zang- en muziek nummers. Evenals verleden jaar zullen we vooraf de burgerij een lijst ter teekening aanbieden, waarop ieder, die dit wenscht, het aantal der door hem (of haar) begeerde kaarten kan invullen. In de hoop dat ook dit jaar ons pogen met denzelfden gunstigen uitslag mag worden bekroond als het vorige jaar, verblijven wij met de meeste achting, Namens de afd. «Bolsward” van den A. N. T. B. HET BESTUUR. dezewegens ziekte was de administratie wat achterop geraakt. De loonboekjes waren wel bij gehouden, en fraude of ontduiking was er niet, altoos, in al de jaren dat bekl. zijn omvangrijk bedrijf uitoefende, was alles prompt in orde geweest, en ’t speet hem wel, dat men nu terstond hem een proces op den hals heeft geschoven. De heer Ambtenaar wil rekening houden met de omstandigheden en eischt f 1 of 1 dag. Het vonnis was eensluidend. 5. S. F. te Bolsward was eveneens be keurd voor ’t niet bijhonden der loonlijsten van zijn personeel. De bekl. is afwezig, twee der bedienden moeten als getuige optreden en dezen verklaren dat hun het loon ge regeld is uitbetaald en zij in de week, waar over het proces loopt, in vasten dienst waren bij beklaagde. Eisch f 3 of 3 dagen, wat bij vonnis werd f 3 of 2 dagen. 6. H. de V. te Workum had begin April de loonlijst ook niet in orde. Ook deze bekl. is afwezig. Als getuige wordt gehoord, de bediende T. Dijkstra, die verkl. vanaf 12 Febr. bij bekl. in dienst te zijn, en ook op 6 April zijn weekloon heeft ontvangen. Eisch f 3 of 3 dagen, Zaterdag werd inplaats van 3, 2 dagen hechtenis opgelegd. 7. Ph. V. te Roodhuis is 15 jaar. Zijn overtreding zou dus onder de Kinderwetten vallen ware het niet dat hij deze pleegde te zamen en in vereeniging met een meerder jarige. Die meerderjarige J. E. te Oosterend is afwezig en voor dezen wordt verstek verleend. Uit het verbaal blijkt nu, dat deze twee bekl. den 9 Mei in hooiland zochten naar eieren van kieviten en waterwild. De aanwezige jongen bekent dat zij wel gezocht doch niet gevonden hebben. Eisch tegen J. E. f 4 of 3 dagen. Tegen Ph. V. dat hij, als zijnde nog te jong, zonder straf aan zijne ouders zal worden teruggegeven, wat bij vonnis bevestigd is. 8. P. K. te Lollum is 3 April ook aan ’t eierzoeken geweest. De politie had zich in de nabijheid verdekt opgesteld, en zoo werd geconstateerd dat hij ook in een land kwam, waarvan de eigenaar of rechthebbende in de krant aankondiging heeft gedaan, dat er niet in geloopen of gezocht mocht worden. Bekl. bekent dat hij in dat land gezocht heeft, en de boer had hem ook mondeling vrij gegeven. Later ook schriftelijk, wat hij toont. Op 3 April voldoende, en 1 dag; bij vonnis is dit bevestigd. 9. J. H. te Hieslum verkeert in het zelfde geval als de vorige beklaagde. Hij is 17 jaar, maar de deelgenoot in de overtre ding B. de H. te Hieslum, is meerderjarig en zoo werd de zaak publiek behandeld. De minderjarige was present, de meerderjarige absent. De aanwezige bekent den 17 April gezocht te hebben naar eieren. Het land van Cuperus was niet verboden, en hij had niet verwacht, dat hij er proces voor zou krijgen. Later heeft hij ook mondeling per missie gekregen. Hem wordt beduid, dat mondelinge toe stemming niet geldig is, en de eisch luidt voor B. de II. f 2 of 2 dagen, voor J. H. f 2 of 7 dagen tuchtschool. Vonnis bevestigend, behalve dat voor den 2en bekl. f 1 boete in plaats van f 2 wordt gesteld. 10. J. T. te Arum is bekeurd wijl hij 5 Mei in een land heeft geloopen waartoe hij geen recht had. Bekl. is tegenwoordig en zegt, dat hij wel langs den slootkant van dat land is geloopen, doch niet zooals de politie misschien denkt om eieren te zoeken, doch er lag een pasgeboren lam in den wal. Dat zagen zij want er was een kameraad bij. ’t Verwondert bekl. dan ook zeer dat hij wel en die andere, die bij hem was, geen procesverbaal heeft gekregen. De heer Ambtenaar antwoordt dat ook tegen den ander proces is opgemaakt, maar die wordt voor de volgende zitting gedagvaard. Bekl. zegt nogmaals dat het alleen was om dat lam te helpen en bij het oude schaap te brengen. De agent, die ’t verbaal heeft opgemaakt was heden niet present, daarom wordt de behandeling geschorst tot de volgende zitting. Als gewoonlijk was er ook nu weer een heele Hst beklaagden op de rol voor de strafzitting van Vrijdag. Eerst werden eenige kinderzaken behandeld met gesloten deuren. Eenige jongens die betrapt waren op eier zoeken en ook een die in een boom was geklommen, hadden zich voor den Rechter te verantwoorden. Daarover kunnen wij niets verder mededeelen, want zulke «kinderzaken” worden volgens de wet niet openbaar be handeld en daar heeft dus zelfs de pers geen toegang bij. Niet waar dat laatste beteekent nog al iets in onzen tijd, waar de «Koningin der aarde” haast overal haar vingers weet achter te krijgen. De eerste zaak in handeld, betrof 1. 8. D. te Tjerkwerd, die 27 April verzuimde aan de exercitie met de brand spuit deel te nemen. De bekl. was er niet, doch als getuige werd gehoord de Opper- brandmeester P. van Goslinga die verklaarde dat bekl. vooraf door den bode in kennis was gesteld met de oefening. Eisch f 2 of 2 dagen. In den gewonen regel verloopt er tusschen de behandeling der strafzaken en het uit spreken der vonnissen een of twee weken. Dezen keer ging het wat vlugger in zijn werk, en volgden de vonnissen reeds den dag na de zitting dus gepasseerden Za terdag. Wij zijn daardoor in staat thans naast de eischen ook meteen het gewezen vonnis mee te deelen. Deze brandweerman kreeg, wat tegen hem geëischt werd n.l., f 2 of 2 dagen. 2. 8. V. te ^orkum moest terechtstaan wegens overtreding der Leerplichtwet. Bekl. is afwezig, maar als getuige is present het hoofd der school die verklaart dat het kind tot 1 April j.l. viel onder de verplichtingen der Leerplicht. Sedert 11 Nov. van het vorige jaar is dit kind niet weer in school geweest. De verzuimen in Jan. waarover het proces gaat, zijn dus onwettig en is strafbaar. Eisch f 3 of 3 dagen, wat bij vonnis is geworden f 5 of 3 dagen. 3. De volgende zaak vorderde heel wat tijd van behandeling. Het betrof een be keuring van J. H. bakker te Koudum, die de rookleiding van zijn oven houten heeft. Over deze zelfde ramen heeft bekl. voor twee jaar ook een bekeuring en veroordeeling gehad, en nu heeft de inspecteur van den arbeid ze nog aangetroffen. Bekl. is tegenwoordig en zegt, dat hij den timmerman heeft opgedragen dat houten raam weg te nemen, maar die zei dat het er niet weg kon. Het was een raam om de steenen heen, de bozem zelf is geheel van steen en ijzer, zoodat er nooit vnur kan komen bij dat houten raam aan den buiten kant. Dat raam kan er niet weg, het dient voor steun van ’t metselwerk. De timmerman is sedert overleden, anders had hij dien meegenomen. Een teekening heeft hij echter wel en daarop is aangegeven hoé de rook leiding geheel van ijzer en steen is. Bekl. weet niet, hoe de inspecteur het wil hebben. De heer Ambtenaar geeft hem den raad, om den ambtenaar die belast is met het toezicht der veiligheidswet, inlichtingen te vragen, die hem volgaarne zullen worden versteekt, en geeft hem ’t adres van dien heer. Over de teekening en de uitlegging daarvan worden nog heel wat woorden ge wisseld, maar ’t slot is dat er f 7 boete of 5 dagen hechtenis wordt geëischt. Bekl. weet niet hoe hij moet, hij zal in lichtingen vragen doch de hr. Kantonrechter zegt, dat hij dat al veel eerder had moeten doen. Het vonnis is Zaterdag geworden f 4 of 2 dagen. 4. Ook de nu volgende zaak vorderde heel wat tijd, en dit wegens de breedvoerige ver dediging van den beklaagde. 8. P. te Bolsward heeft een proces gekregen, wijl de loonlijst, die volgens de wet geregeld moet worden bijgehouden, niet in orde was, toen iemand vanwege de Rijksverzekeringsbank daar een onderzoek naar instelde. De bekl. is tegenwoordig en zet een breed betoog op, om te verklaren hoe deze over treding is gekomen. In 't kort is de reden zoodat maaiers met de zeis meer en meer eene zeldzaamheid beginnen te worden. Door het regenachtig weer er toe genoodzaakt, hebben sommige boeren maar van de hooiïng afgezien en het gras ingekuild. Sommige stukken geven een overvloedig gewas. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Sneek. Bij de Zondag onder de leden der Doopsgezinde gemeente gehouden stem ming voor de beroeping van een predikant werden uitgebracht 215 stemmen, waarvan op ds. H. Schuurmans, den Horn 106, ds. E. Engelkes te Steenwijk 88, ds. M. L. Hartog, Joure 17, ds. T. H. van Veen, Meppel 2 en ds. F. ten Cate, Loppersum 1 st. Daar de volstrekte meerderheid (108) door niemand bereikt is, zal dus tusschen de 3 eerstgenoemden een herstemming moeten plaats hebbendeze is bepaald op Zondag a.s. Gaasterland, 17 Juni. Wel kunnen we merken, dat een gedeelte van Gaasterland, het fraaiste gedeelte, van eigenaar is ver anderd. Het viel ons op toen we de bosschen doorkruisten, dat alles weer zoo netjes was aangelegd. Ook zullen de oude rechten weer worden gehandhaafd werd vroeger het fietsen in de bosschen door de Maatsch. Gaasterland verboden, de familie v. d. Feltz, de nieuwe eigenaar heeft dit verbod zeker tot genoegen van velen, weder opgeheven. De vrouwenkiesrechtdag in ’t Oranjewoud. Zondag 16 Juni werd in het Oranjewoud de propaganda-feestdag voor vrouwenkiesrecht gehouden. ’t Slechte weder het regende onop houdelijk had er zeker schuld aan, dat het getal bezoekers zoo klein was. Zoo waren van de 400 leden van de afdeeling Leeuwarden slechts een tiental opgekomen, ’t Gevolg was, dat de opening, die op 1 uur bepaald was, eerst omstreeks 2 uur kon plaats hebben. Zij geschiedde door de voor zitster der afdeeling Heerenveen, mevrouw de Jong, die daarna het woord gaf aan Ds. Iterson van Wirdum, voor het spreken van het welkomstwoord. Daarna besprak mej. Weeveringh va» Amsterdam het onderwerp «Wat zal door Vrouwenkiesrecht verbeteren?” De tweede spreekster, mevr. Kramers van Rotterdam, behandelde het onderwerp: «Vrou wen, vereenigt u voor uw burgerrecht”. Leden van de afdeeling Gorredijk voerden het propaganda-tooneelstuk «De raad der góden” op. In de pauzen lieten zich een gemengd koor en een muziekkorps hooren. Met het oog op het ongunstige weer werd des avonds in het «Posthuis” te Heerenveen een vergadering gehouden met precies het zelfde programma. Ds. Ewoldl. Wij vernemen dat Ds. E. in hooger beroep is gegaan tegen zijn ontslag als predikant door het Prov. Kerkbestuur in Friesland. N. Sn. Ct. Brave pleegouders. Donderdagavond vervoegde zich 11. J. v. D. van Harlingen kreeg 14 Mei een proces van den stationchef van Arum, hij wordt beschuldigd dat hij in de tram stapte, toen het rijtuig reeds in beweging was. Bekl. is tegenwoordig en zegt, dat de verbalisant het hem telkens lastig maakt, hem telkens als hij met de tram in Arum is, hinderlijk en spottend bejegent. Op den bewusten morgen stapte hij uit de tram van Harlingen en moest verder op naar Bolsward. «Toen de conducteur blies, stapte ik op het balcon, maar de chef die mij al eerder ge waarschuwd had, mij te zullen vinden, riep mij nu toe, dat hij proces zou opmaken. Ik had niet verwacht dat hij daaraan gevolg zou geven, ik had zelfs plan een klacht in te dienen bij de Directie der Maatschappij, wat mijn vader echter heeft afgeraden. De conducteur van de tram zal kunnen getuigen, dat ik volstrekt geen aan leiding heb gegeven tot deze rechtsvervolging. De heer Ambtenaar, na eenige papieren te hebben ingezien, trekt deze zaak in. 12. 8. B. te Hieslum heeft 19 April gezocht naar eieren. De zaak wordt bij ver stek behandeld door den getuige A. de Vlucht te hooren. Deze verklaart gezien te hebben dat bekl. in het land omliep in zoekende houding waar kieviten rondvlogen. Een eisch werd niet gesteld, ’t Vonnis luidde Zaterdagf 3 of 2 dagen. J. B. te Hemelum is ook niet aan- Dit is een eizoeker die 27 April in ’t veld van v. d. Feltz zijn kans beproefde. De pachter van dat veld genoegen mee en stelde i Eisch f 3 of 2 dagen, gend. De overige zaken zijn bij verstek schorsing der zitting behandeld. aan de woning van het hoofd der school te Willems oord een jongen. Hij had ergen honger en -wilde ook graag den nacht in het huis van den onderwijzer doorbrengen. Volgens zeggen van het bleeke en zwak uitziend ventje, was hij jl. Dinsdag de woning van zijn pleeg ouders, J. H. te Deventer, om de zeer slechte behandeling, ontvlucht en hij had sedert dien tijd, dag en nacht onder den blooten hemel doorbrengende, niets gegeten. Hij heette C. van Looijen, was 13 jaar oud en door den Voogdijraad te Rotterdam aan de ouderlijke macht ontrokken, in genoemd gezin te Deventer uitbesteed. De rijkspolitie, er mede i» kennis gesteld, heeft hem Vrijdag, na bekomen inlichtingen, naar Deventer getransporteerd. (Tel.) Een waaghals. Aan de halte Hembrug, op circa 40 min. afstands van het station Zaandam, sprong Zaterdagavond een reiziger uit den in volle vaart zijnden laatsten trein van Amsterdam naar Zaandam. Deze trein houdt aan de halte niet stil en de reiziger, die daar moest zijn, had dus nog een aardigen marsch moeten maken om thuis te komen. Met ontzetting zagen medereizigers hem den sprong wagen en tegen de straatsteenen van het perron slaan. Niettemin liep zijn waaghalzerij goed af en kreeg hij slechts een onbeteekenende verwonding aan één der handen. Jf. CL Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1