I 11 I Gerard Johannes Bervoets Verkiezing voor den Gemeenteraad. Stadsnieuws. Ofïiciëele Advertentie. BEKENDMAKING. V UIT DE PERS. Financiëel overzicht. Burgerlijke Stand. Advertentiën. BEZWAREN. dividenden coupons. De met 19 de ge- de van de Gemeente Hij, die eene opgave, Fr. Zikoff. Renard. der Eems. Jacobje d. Trijntje Verhaag. Antje Noorda 66 jr., Aandeelen Koninklijke West-Indische mail dienst vielen 2r/2 pCt. terug, nu de omwis seling in aandeelen Kon. Ned. Stoomboot- Mij. alleen kan plaats hebben tegen betaling van f 25. Voor de talrijke bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden onzer geliefde Moeder, betuigen wij langs dezen weg onzen DANK. G. A. LEVERLAND en NIJMEGEN. De Zeppelin vertoonde zich te zes uur ongeveer boven Nijmegen op ongeveer 100 M. hoogte en trok de aan dacht door het vreeselijk geraas der schroeven. Het schip vertrok in Z.W. richting en scheen de ^zilveren streep der Waal tot gids te nemen. Betaalbaarstelling van Benoemd. Onze vroegere stadgenoot, de heer W. d. Meulen, thans onderwijzer aan eene Bijz. School voor M. U. L. O. te Helle- voetsluis, is benoemd tot Hoofd der Chr. School te Echten. Een onvermoeide! Met vier auto’s werd Zondag een propa- gandatocht over het eiland Texel gemaakt door de aldaar opgerichte afdeeling der Ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht. De heer Oud trad in alle zeven dorpen van het eiland op om de beginselen der vereeniging uiteen te zetten en allen op te wekken zich bij de beweging aan te sluiten. BLARICUM. De Zeppelin passeerde te 6.50 in N.W. richting. EDAM. Heel Volendam liep gistermorgen tusschen kwart voor achten en acht uur te hoop op het vernemen van een vreeselijk lawaai, dat veroorzaakt bleek door de Zep pelin Victoria Louise, die zich plotseling boven Edam en Volendam vertoonde en in Zuidoostelijke richting vertrok. met de helft ploeg) en bakker in eigen bedrijf alle andere bedrijven Het moet toch voor het minst zonderling heeten niet voor de soc. democraten die met het Staatsdwangstelsel dweepen, maar voor een an tire v. minister, om ter wille van den gewraakten dwang, consekwent vastgehouden zooveel in de waagschaal te stellen, als thans is geschied en hiermede den nationalen arbeid van dagen en weken tot wegneming van misstanden aan zóó onzekeren kans bloot WINSCHOTEN. Ruim halftwaalf werd hier het luchtschip waargenomen in noorde lijke richting, vlak boven Termunterzijl, zich oostwaarts bewegende. blijkbaar opgegeven en het Noord-Oosten, om volgen. Na weinige oogenblikken was van het luchtschip niets meer te bespeuren, want zelfs toen het gesnor van de motoren nog gehoord werd, hadden de natte mistwolken den ballon reeds geheel aan het oog ont trokken. Alg. Hdbl. De eensgezinde regeeringsmeerderheid. Uit een ingezonden stuk van den heer Idsinga in de Nieuwe Courant naar aan leiding van opmerkingen, gemaakt over zijn stemmen tegen het verzenden van de amende- menten-Roodhuijzen naar de afdeelingen: Z/De linkerzijde verheugt zich in elke ge legenheid om de ontwerpen op de lange baan te schuiven. Natuurlijk, dat begrijp ik heel goed, want daardoor is er veel kans, dat de ontwerpen verongelukken, zonder dat zij (de linkerzijde) er tegen behoeft te stemmen. Ik daarentegen verlang zoo spoedig mogelijk in de gelegenheid te worden gesteld om er tegen te stemmen. Daarom ben ik tegen uitstel van behandeling.” Een dolle hond. Zaterdagmiddag, omstreeks 5 uur, werd de van der Vennestraat te ’s-Gravenhage in rep en roer gebracht door een dollen hond. Het beest ging razend te keer, gelukkig echter zonder iemand te bijten. Een politie agent sloeg den hond met zijn sabel dood. a (Fad.) en te 11 uur Groningen passeerde, drie uur boven Bremen en half zes bij Hamburg. BOLS WARD, van 16 tot en Juni 1912. Geboren: Froukje d. v. Durk van der Eems en Ymkje van der Eems. Jacobje d. v. Tiemen Talhout en Overleden: weduwe van Jan Runia. WONSERADEEL, van 15 tot en met 18 Juni 1912. Geboren: Dieuwke d. v. Aede Postma en Adriana Brouwer te Burgwerd. Grietje d. v. Johannes Walstra en Korneliske Greij- danus te Tjerkwerd. Hendrikje d. v. Jitze Schoffelmeer en Geertje Altena te Greonterp. Joachim Meinardus z. v. Michiel Galama en Catharina Christina Rijpkema te Tjerkwerd. Overleden: Antje Brandsma 1 jaar en 4 maanden te Witmarsum. Vergadering Gemeenteraad. Heden Donderdag vergadert de Raad dezer gemeente, des avonds ten 7 ure, ter behan deling van de navolgende punten. 1. Behandeling van het adres van N. Jelmersma, met het advies van Burgemeester en Wethouders, om grond in huur te bekomen van de Stadsstreng. 2. Behandeling M. E. Vos, wijzer es aan meer de Eerste Kamer dit ontwerp wel zou goedkeuren. Een ontwerp waarop, zooalshet daar lag, al de kopstukken der rechterzijde partijen juist op het critieke punt hunne bezwaren in verschillenden vorm duidelijk hadden te kennen gegeven. Eigenaardig was het daarbij, dat van den aanvang af tot het slot de soc. dem. partij in volmaakte oppositie stond tegenover de andere deelen der linkerzijde. Van samen werking geen sprake. Wel beschouwd was het minstens vreemd of onverantwoordelijk dat het wetgevend product van minister Talma zijn krachtigsten, wijl onverdeelden steun, vond bij de sociaal democraten, hetwelk doet denken, dat door ZEx. wèl met zijn eigen vooropgezette ideeën, maar geenszins met de rechtsche coalitie, waaruit toch immers dit ministerie is voortgekomen, waarin het zijn kracht moet zoeken, rekening heeft gehouden. Op dat punt valt er over het wetgevend vermogen in casu niet te roemen en wordt er aan bezwaren van velen voedsel gegeven. Ook met de behandeling van de Radenwet, als tot inleiding op de Ziekteverzekering, gaat het al hokkend en stootend vooruit of achteruit. De bureau-cratische opzet, die, als bij de ongevallenwet, jaarlijks kapitalen zal verslinden, die getrokken uit de zakken van particulieren, alleen de baantjes-jagers (grooten en kleinen) ten goede komen, wil ons met den besten wil niet bevallenen het schijnt wel dat de minister alleen door pressie er toe kan worden gebracht het par ticulier initiatief recht te doen wedervaren. En waarom toch Indien deze minister zóó zeer is door trokken van de neiging tot Staats-socialisme en bureau-cratischen omhaal, dan is Hij en zeker niet de Coalitie-oorzaak, dat de sociale wetgeving van dit ministerie ten slotte onherroepelijk blijft steken. Natuurlijk tot niet gering leedwezen van de rechterzijde en tot hilariteit en blijdschap van de linkerzij... die natuurlijk in dezen weg, en niet zonder recht, straks zal wijzen op de onvruchtbaarheid van deze regeering, die nog wel op dit punt zooveel te hopen gaf Wat het worden zal Nu de amende menten van den Heer Lohman zijn inge trokken, die o.i. eene zakelijke verbetering beoogden en wel ter wille van bet niet ge- wenschte uitstel, die door eene behandeling in de afdeelingen zou zijn veroorzaakt, blijven de bezwaren tegen de wet-Talma on verzwakt bestaan en zal nog slechts kunnen worden getracht, hier of daar die bezwaren tot een minimum te reduceeren, maar toch Indien het oorspronkelijk ontwerp onverbe terd in stemming kwam, zou het er onge twijfeld nog slechter afkomen dan de Bakkerswet. Het meest zou daarin juichen dat deel der linkerzijde, bij hetwelk de reeds genoemde politieke bijbedoelingen gelden en dit soms duidelijk te verstaan geven. Waarom zoo vragen wij die bezwaren niet opgeheven, of er althans zooveel mogelijk aan tegemoet gekomen Het zou waarlijk de sociale wetgeving hiet schaden, noch het eigenlijke doel voorbijstreven. Het geld blijft, voor dezen tijd van het jaar gerekend, vrij duurin de afgeloopen week noteerde eenmaal de prolongatie-rente 31/2 om echter direct weer te stijgen tot boven 4x/2 pCt. Indien men bij de beschou wing van gisteren verschenen weekstaat van de Nederlandsche Bank alleen rekening ging houden met het beschikbare metaalsaldo, hetwelk ongeveer 40 millioen gulden bedraagt (de Bank is derhalve nog gerechtigd 100 millioen aan bankbiljetten uit te geven) zoude men mogelijk een verlaging van het disconto kunnen verwachten, doch de groote post beleeningen en de algemeene positie van de geldmarkt, houden dit waarschijnlijk nog tegen. Het is trouwens opmerkelijk hoeveel geld voor allerlei ondernemingen wordt gevraagd. Overal ziet men op groote schaal uitbreiding, vooral op het gebied van //vervoermiddelen”. Dit toenemen van het verkeer duidt op grooten bloei van handel en nijverheid en nu is het zeker geen ongewoon verschijnsel dat in zulk een periode het geld duur is, het is alleen maar jammer dat een dergelijk verschijnsel steeds een crisis vooraf gaat, doch wij zullen hopen in de eerste jaren daarvoor bespaard te blijven. Ook Rubber-ondernemingen vragen nog voortdurend kapitaal, zonder nog veel te produceeren. Alleen enkele ‘oudere onder nemingen komen langzamerhand tot aardige productiecijfers en het moet erkend worden dat de toekomst zich gunstig laat aanzien nu van de verwachte enorme overproductie nog niets te bespeuren valt en de zichtbare voorraad te Liverpool ongeveer de helft kleiner is dan een jaar geleden en evenveel bedraagt als in het voorjaar van 1910, tijdens de bekende Rubber //boom”. Over de bewegingen op de Amerikaansche markt blijft het als altijd gissen. Roosevelt en Taft strijden tegen elkaar, doch volgens sommigen //naast” elkaar, en zouden deze twee het dus eens zijn. Dit laatste komt ons niet waarschijnlijk voor; wel ge- looven wij, dat het voor een effectenbezitter vrijwel gelijk is wie van deze twee gekozen wordt, van meer beteekenis zal het zijn als eenmaal de tijd van politieke agitatie tot rust komt en iedereen met de meeste ambitie zich aan de zaken geeft. Ongetwijfeld zijn er thans reeds gunstige factoren aanwezig van het adres van mej. om eervol ontslag als onder school No. 2, met advies van Burgemeester en Wethouders. 3. Behandeling van het adres der Pro vinciale Federatie van Drankbestrijders- Organisaties in Friesland tot het benoemen eener Commissie, ingevolge art. 49 der Drank wet, met advies van Burgem. en Wethouders. 4. Behandeling van het werklieden-regle- ment voor de gemeente-reiniging en meentewerken. LEEUWARDEN. De Zeppelin passeerde te 9 uur Leeuwarden. Atchison Topeca Santa Fé. S. M. gewaand., div. 68 der cert, met f 36,56. Cultuur Maatsch. //Gending” div. no. 33 betaalb. met f 125, Koloniale Bank: div. no. 17 der pref. aand. en no. 16 der gew. aand. met f70, no. 6 der winstbewijzen met f 15, winstbewijzen zijn aflosbaar gesteld met f 125,per stuk. Java-China-Japan Lijn: div. no. 7 met f 60. Hiermede vervullen wij den treu- I rigen plicht U kennis te geven van het overlijden van onzen hooggewaar- I deerden Broeder en Compagnon den I heer I te Arnhem, lid der firma Gebrs. I Bervoets. J. A. BERVOETS, Sneek. M. G. BERVOETS, Rotterdam. De Gracht om de stad (uit en de Hartwer- Jentje de Jong f 19,75.vorig jaar f 12, Naar aanleiding van het verslag betreffende het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot voor de inrichting van het baanvak SneekBolsward van het spoor wegnet der Ned. Tramweg Mij. voor het doorvoeren van wagens der hoofdspoorwegen, zegt de Minister van Waterstaat niet te kunnen deelen de vrees van sommige leden, dat door dat inrichten een bevredigende toe stand niet zal worden verkregen. Het tegen deel mag reeds worden afgeleid uit de om standigheid, dat het initiatief, tot de bedoelde verbouwing van den stoomtramweg van de meest rechtstreeksch belanghebbende, de ge meente Bolsward, is uitgegaan, terwijl zij in de provincie Friesland voor die verbouwing belangrijke bijdragen hebben toegezegd. Het ligt in de bedoeling de groote goederenwagens met de gewone tramtreinen door te voeren en het vervoer overigens op dezelfde wijze te doen plaats hebben als tot dusver. Het is den Minister niet bekend dat er onlangs eene transactie is tot stand gekomen ten gevolge waarvan de Ned. Centr. Spoorweg Mij. ögenares is geworden van het meerendeel der aandeelen van de Ned. Tramweg Mij. Zeppelin-luchtschip Victoria Louise” Omstreeks kwart voor zeven, gisterochtend, vernamen de boeren aan de zuid-oostzijde van Watergraafsmeer een hevig geratel. Zij keken wie de levenmaker kon zijn, doch in den mistigen ochtend met den grauwen druilregen was er aanvankelijk niets te be speuren. Men hoorde het geraas snel naderen en Verpachting Vischwater. Hedenmorgen werd publieke recht van teren. Perceel I. gezonderd het kruiswater) dervaart, werden gegund aan voor Perceel IV. De Harlingervaart en Leeuwardervaart van de Langebrug tot de stadsgracht, gegund aan Johs. Hollander voor f 5,vorig jaar f 5.25. De 3 andere perceelen zijn ingehóuden, wijl de hoogste bieders zeer beduidend bleven beneden de pachtsom van het vorig jaar ja, het niet eens de helft bedroeg. Hierover zal a.s. Woensdag een herver- pachting plaats hebben. Verkiezing Gemeenteraad. Donderdag 27 Juni zal de verkiezing plaats hebben voor een lid van den gemeente raad. Het is nog stil aan den™politieken hemel. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft geen der kiesvereenigingen nog vergaderd. Naar wij vernemen wordt er wel moeite gedaan voor een candidatuur van den heer S. H. Tolhuis, waarvoor reeds een candidaten- lijst circuleert. De kiesvereeniging //Vooruitgang” zal a.s. Maandagavond vergaderen. Geslaagd. In ons' vorig nummer verzuimden wij te melden, dat onze vroegere stadgenoot, de heer C. Banning, aan de Amsterdamsche univer- siteit slaagde voor het le natuurkundig examen. Programma van het vierde volks-concert, te geven door het muziekkorps //Bolsward” op a.s. Vrijdag avond. 1. Salut au Drapeau. A. Korn. 2. Feest-ouverture. V. Buot. 3. Santiago, Valse Espagnole. Corbin. 4. Harlequin, Polka. 5. Potpourri populaire. 6. Voetbal-marsch. 7. Cortège du Prince Carnaval L. Montagne. 8. Die Keusche Susanne,Wals. Gilbert. 9. Sympathie. E. Mullot. 10. Finale. De BURGEMEESTER der Bolsward. Brengt ter algemeene kennis, dat verkiezing Gemeente zal plaats hebben op Donderdag 27 Juni e.k. dat op dien dag, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, daartoe bij hem kunnen worden ingeleverd opgaven van Candidaten. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den Caudidaat en onderteekend zijn door ten minste een en twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De tot invulling bestemde formulieren voor deze opgaven zijn kosteloos ter Secre tarie dezer gemeente verkrijgbaar en wel op de gewone bureau-uren gedurende veertien dagen vóór en op den dag der verkie zing. De inlevering der opgaven moet geschie den persoonlijk door een of meer der per sonen, die haar hebben onderteekend. De Candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. De Burgemeester brengt hierbij in herin nering art. 151 der Kieswet, luidende als volgt Kieswet Art. 151. Hij, die eene opgave, als bedoeld in art. 51 inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelne ming aan de verkiezing, waarvoor de inle vering geschiedt, terwijl zonder die hand teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelne ming aan de verkiezing, eene voor die ver kiezing ter inlevering bestemde opgave, als bedoeld bij art. 51, heeft onderteekend. Voorts maakt hij bekend dat, zoo noodig, de stemming en de herstemming resp. zul len geschieden op Maandag den 8 en Don derdag den 18 Juli e.k., Bolsward, den 12 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. ten gemeen tehuize verpachting gehouden van het het bevisschen der gemeentewa- De Berlijnsche berichtgever telefoneert Het Zeppelin-luchtschip //Victoria Louise” dat hedenmorgen boven Amsterdam vloog was om landde vlot de Victoria Louise te zijn, een Zeppelin- luchtschip, dat omstreeks vijf uur te Dus seldorf was opgestegen en op reis was naar Hamburg. Waarschijnlijk werd een landing beproefd, want het schip zwenkte eenige malen. Het boog juist over de grens van Watergraafs meer en Amsterdam, maar die pogingen werden men zette koers naar den tocht te ver- De Banier, het orgaan ter verbreiding van Christelijk Historische beginselen, schrijft het volgende onder den titel: Het valt niet te betwijfelen, dat er zich allengs meer en meer op het terrein van de Staatkunde in het algemeen, zoowel als die van ons Vaderland in het bizonder be zwaren voordoen, die telkens de vraag wet tigen wat zal van dit alles het gevolg zijn Wij denken hierbij, als .voor de hand liggende, natuurlijk het allereerst aan de huidige sociale wetgeving, die er waarlijk niet op is aangelegd, om aan te nemen, dat er van de verschillende partijen, hetzij rechts of links toenadering van denkbeelden of wel meer principiëele samenwerking te ver wachten is. Het is soms of de fut er geheel uit is en de Staatsmachine hopeloos vast zit. Was dan waarlijk de Bakkerswet (b. v.) niet zóó in te richten, dat voor de gezellen de nacht- en Zondagsarbeid werd afgeschaft, behoudens enkele uitzonderingen voor het grootbedrijf (3 ploegen stelsel met verhooging van het loon voor den nacht- de vrijheid van den inwonenden zoo goed als in eene van één lid van den Raad dezer lucbtschip waargenomen. Weldra bleek het Boi.sward, Juni 1912. reden mocht betwijfelen of de Tweede... nog de gunstige stand der voorjaarsgewassen. I om Spoorweglijnen in Friesland. u

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2