1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 51. 51ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. DE VOLKSDRANK De beste voor den prijs. Zondag 23 Juni. Uit de Raadszaal. bij uitnemendheid. VAN HOOTEN’S BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke RECLAME. 1 - 13 F Vergadering op Donderdag 20 Juni 1912. en de GOED en GOEDKOOP. VERTEERBAAR. van het adres van mej. eervol ontslag als onder- van ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van het adres der Pro- van na bespreking ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Eet bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. de inzet moeten worden in het volgend jaar. De volgende week is er een buitengewone vergadering van het Provinciaal Comité der anti-rev. Kiesvereenigingen in Zeeland. De hoofdschotel der agenda is het voorstel om „het vraagstuk der volkomen gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs urgent te verklaren”, en „aan de Deputaten- vergadering voor te stellen de volkomen rechtsgelijkheid tusschen de beide takken van ons volksonderwijs op het program van actie te plaatsen”, 1 Kg. 1.50 y4Kg-, f 0.42| y2 - 0.80 ho - 0.18 Leeuwarden, 20 Juni. In de Groote Kerk alhier is thans een kerktelefoon aan gelegd. Er zijn voorloopig twaalf aansluitingen aangebracht, welk aantal tot twintig kan worden uitgebreid. De leiding is zoo gelegd, dat die niet kan worden gezien. Een geno men proef met een zeer hardhoorende is uitstekend geslaagd. Harlingen, 21 Juni. Een werkman, die hier hedenmiddag op het station eenige bezigheden aan de electrische geleidingen had te verrichten, viel bij ongeluk door een raamwerk, (een z.g. markies) en kwam zoo hevig met het hoofd op de steenen terecht, dat hij terstond dood was. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Langweer. De nacht van Woensdag op Donderdag is voor den heer Bast, tuinier alhier, een ramp-nacht geweest. Tijdens het noodweer zijn n.l., zeker door een verschrik kelijk sterke windhoos, eenige van zijn aller beste vruchtboomen deels ontworteld deels op halve stam afgedraaid. Het moet een ontzettende kracht geweest zijn die deze ver nieling veroorzaakte, vooral in die gevallen waar een brok stam rechtop bleef staan en waarvan de boom ais ’t ware afgeschroefd werd. De vernielde boomen kunnen natuurlijk door jonge boompjes worden vervangen, doch wanneer dragen die zoo’n vrucht als de oude boomen steeds opbrachten? Meerdere boomen zijn in deze environs ontworteld. J. Crt. De schoolstrijd in 1913 voorop! Nu het met de sociale wetgeving dezer Regeering, als gevolg van den onwil der kerkelijke meerderheid mis loopt, zal zoo schrijft Het Folk blijkbaar de schoolstrijd 11-van de verkiezingen geadviseerd afwijzend op het verzoek te be schikken. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 4. Behandeling van het werklieden-regle- ment voor de gemeente-reiniging en de ge meentewerken. De heer Eisma geeft in overweging de amendementen die bij de behandeling van ’t reglement der gasfabriek behandeld zijn, stilzwijgend voorbij te gaan, en die amende menten die zijn vervallen niet in aanmer king te doen komen. De Foorzitter wil dien weg ook gaarne op en heeft de beide nog te behandelen ont werpen al bijgewerkt in overeenstemming met het behandelde omtrent de gasfabriek. De artikelen worden weer achtereenvolgend aan de orde gesteld, en zooals gezegd, waren de voorgestelde wijzigingen reeds aangebracht, in zooverre die bij de gasfabriek waren goed gekeurd. De bespreking werd hierdoor veel bekort. Bij art. 4 echter kregen wij een herhaling van ’t geen ook de vorige maal uitvoerig is besproken. Door den heer Eerdmans was voorgesteld het woordje „kunnen” uit dat artikel te schrappen, zoodat hij bedoelde dat een werkman die een jaar tijdelijk bij de gemeente in dienst is geweest, recht zal hebben op een aanstelling voor vast. De vorige maal is dat door het Dag. Bestuur bestreden, want er is soms geen plaats open voor zoo iemand. De bedoeling van B. en W. en ook van de Commissie van Bijstand is wel om bij voorkeur dezulken aan te stellen, als er behoefte aan bestaat, doch een recht mag het niet zijn. De heer Eerdmans kwam nu nog eens op deze zaak terug wijl hem een nieuw gezichts punt daarover geopend werd, n.l. dat bij de ingediende pensioenregeling alleen vaste werk lieden kunnen worden aangenomen. De heer Kramer wijst er opnieuw op, dat het niet aangaat een werkman voor vast aan te stellen, als er geen plaats open is, en vindt beter ’t artikel zoo te laten, wijl toch altoos de bedoeling is uit de tijdelijke de vaste werklieden te kiezen als ze geschiktheid toonen. Geeft het tijdelijk werkzaam zijn, gedurende 52 weken recht op vaste aanstel ling, dan is ’t bestuur soms genoodzaakt ze iets vroeger te ontslaan, om ze dan weldra weer aan te nemen. Daardoor zou toch niet bereikt worden wat de heer Eerdmans bedoelt, en het zou voor den werkman nadeelig kunnen werken. De heer Praamsma acht de rechtspositie van den werkman niet verzekerd, zoolang dat woord „kunnen” blijft staan, en dan rest nog altoos het kunstmiddeltje, door den heer Kramer aangegeven. De heer Eisma meent dat dit punt de vorige maal reeds is opgelost, terwijl de heer Keikes meent dat de discussie eigenlijk op een misverstand berust, en hij vindt ook de redactie van het artikel niet duidelijk, en de heer Fis merkt op dat het woord „kunnen” er voorzichtigheidshalve is ingezet. Na nog heel wat discussie werd het voorstel Eerd mans, dat ondersteund werd door den heer Praamsma, in stemming gebracht en ver worpen met 9 tegen 2 stemmen, de heeren Eerdmans en Praamsma. Toen dit punt was afgedaan vroeg verkreeg de heer Eerdmans verlof om vergadering te verlaten, zoodat het verdere door 10 raadsleden werd behandeld. Bij art. 14 ontstond nog al discussie over de belooning der overuren en bleek uit alles dat wel de bedoeling is dat overwerk betaald zal worden, maar er soms wel eens even langer gewerkt moet worden om een dag vrijaf te kunnen geven, een feestdag bijv. Voor zulk overwerk wordt niet extra gegeven, wijl het loon voor den vrijen dag wordt uit betaald door ’t weekloon. Ook is er bij laden en lossen der schepen en pramen wel veel werk, dat niet bij dagloon, maar bij de praam wordt uitbetaald, wat in ’t voordeel is der werklieden. Bij art. 21 merkt de heer Praamsma op, dat hij niet goedvindt dat de losse en tijdelijke werklieden minder loon ontvangen dan de vaste. Die losse werklieden worden toch betaald volgens ’t minimum dat voor de vaste werklieden is bepaald. De heer Terhenne merkt op, dat bij de Gasfabriek reeds is uitgemaakt dat niet naar anciënniteit doch naar den aard van het te verrichten werk wordt beloond. Na heel wat redeneering wordt bepaald dat ook voor tijdelijke werklieden, naar ver houding van ’t werk dat zij verrichten, het zelfde loon zal gegeven worden als aan de vast aangestelden, n.l. van f 9.50 tot f 11 per week. Dit wordt door B. en W. overgenomen en alzoo goedgekeurd. Meerdere artikelen worden nog even be sproken, meestal om ze te wijzigen in over eenstemming met hetgeen voor de Gasfabriek is bepaald. Over de oude werklieden bij de reiniging in dienst wordt ook nog al wat gezegd, maar ’t voorstel van het loon zooals dat in ’t ontwerp geregeld was, te veranderen, vond geen bijval. Bij het ontwerpreglement voor de werk lieden der gemeentewerken werd door den heer Praamsma de vraag vooropgesteld of men door zou gaan en den stadstimmerwinkel aanhouden, dan wel of men zou besluiten tot afschaffing er van. Reeds jaren lang was deze zaak in den raad besproken, van de vroegere vaste werklieden is nu nog alleen de stadstimmerman in vasten dienst. De Foorzitter en de beer Kramer achten opheffing van eigen timmerlieden in gemeente dienst niet raadzaam. Wel zijn ze er voor om alles wat er voor geschikt is aan te besteden, doch er is zooveel werk dat in korten termijn, soms direct, moet geschieden, dat men eigen personeel niet geheel kan ontberen. De heer Praamsma wenscht dan, als men vaste werklieden in dienst wil hebben, ook noodig, dat er dan een „strater” bij zal zijn, want daarvoor is wel altoos werk te vinden in de stad. Na nog verdere bespreking zullen B. en W. den wenk ter harte nemen, en de zaak nader overwegen. De wijzigingen bij de artikelsgewijze be handeling zijn in hoofdzaak ook weer dezelfde als bij de Gasfabriek en de Gemeentereini- ging is besproken, en daarop behoeven wij niet nader in te gaan. Wel werd door den heer Keikes bezwaar gemaakt, dat in art. 13 staat, dat in buiten gewone gevallen de architect bij machte is, v^n de werklieden diensten te vorderen ook op Zondag. Hij vindt daardoor wel wat veel macht toegekend aan één persoon, en hij zou er B. en W. of den Burgemeester ook in gekend willen zien. Dit wordt bij stemming dan ook aangenomen. De heer Terhenne wenscht geen verhoogin- gen te zien toegekend na 3, 6 en 9 jaren, maar de verhoogingen over te laten aan B. en W. den architect gehoord, en wil het weekloon bepaald hebben op f 10 klim mende tot f 12. Deze wijzigingen worden aangenomen. Nog andere zaken van ondergeschikt belang worden behandeld, en eindelijk werden de 3 reglementen en bloc goedgekeurd met alge meene stemmen. De inwerkingtreding dezer reglementen wordt bepaald op 1 Januari 1913. De heer Terhenne wenscht echter de ver hoogde loonen bij de reiniging eerder te doen ingaan, bijv. 1 Juli a.s. Er wordt echter gewezen op de moeielijk- heid wijl de begrootingen daarop niet zijn ingericht. De heer Terhenne stelt er toch bovenal prijs op dat de fooienbus niet meer door de stad zal gaan en de Comm. der reiniging meent dat er wel iets op te vinden zal zijn om de werklieden op andere wijze schadeloos te stellen, en zoo wordt dan ook overeen gekomen, dat in de kermis niet meer zal worden rondgegaan. De veel besproken „fooienbus” kan dus in ’t archief worden bijgezet. Na afloop der agenda herinnert de heer Praamsma B. en W. er aan, dat den 24 Jan. 1908 door B. en W. toezegging is gedaan dat bij het ontstaan eener vacature bij het onderwijs, er zal worden overwogen of ver mindering van personeel aan die school niet mogelijk is. Wijl nu Mej. Vos heengaat, is er een vacature. De Foorzitter antwoordt, dat hij daarop niet direct kan ingaan, maar hij zal een onderzoek instellen naar ’t geen de heer Praamsma bedoelt. Sluiting der Vergadering. Heden had weder een raadszitting plaats. De hoofdschotel was de behandeling van de reglementen voor de werklieden der gemeen- tereiniging en die bij de gemeentewerken. Voor 14 dagen was het reglement voor de werklieden der gasfabriek onder handen ge nomen, nu werd hetgeen toen overgebleven is, aan de orde gesteld. Een paar punten van minder beteekenis werden nu meteen afgedaan. Tegenwoordig waren 11 leden. De heer v. d. Meer was afwezig, volgens kennisge ving wegens uitstedigheid. Ingekomen waren a. Een telegram van Mr. Beekhuis, dat in de zaak Rusticus, (het pleidooi over een paard bij de gemeentereiniging) heden het vonnis van de rechtbank is bevestigd. De raad vernam dit bericht met instem ming. b. Resolutiën van Ged. Staten, goedkeu rende de raadsbesluiten tot versterking van ’t fonds der onvoorziene uitgaven en der af- en overschrijvingen op de gemeente- begrooting 1911. van de wijziging der begrooting 1912. van ’-t besluit tot niet toelating als raadslid van den heer Dr. H. J. Slijper. c. Een schrijven van den heer J. H. te Winkel, dat hij niet aanneemt de benoeming tot lid der Commissie tot wering van school verzuim. d. Een schrijven van den heer K. Huis man, dat hij genoegen neemt met de voor waarden waarop hem een strookje grond voor zijne woning werd afgestaan in koop. Een en ander voor kennisgeving aange nomen. Een adres van de Wed. Barend van Dalen, verzoekende, nu haar man, wien een uitkeering van de gemeente werd toegekend van f 3.50 per week, wat hij heel kort heeft mogen genieten, is overleden, voor haar eeue toelage om daardoor voor armoede be hoed te blijven. In handen van B. „en W. om advies. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Behandeling van het adres van N. Jelmersma, met het advies van Burgemeester en Wethouders, om grond in huur te bekomen van de Stadsstreng In een vorige vergadering was ingekomen een verzoek van Nanne Jelmersma om een gedeelte van ’t Stadsstreng in gebruik te mogen hebben, om daar zand te bergen. B. en W. hebben geadviseerd dat verzoek in te willigen onder bepaalde voorwaarden, o. a. dat de prijs zal bedragen f 15 per jaar. Het voorstel wordt met algemeene stem men goedgekeurd. 2. Behandeling M. E. F os, om wijzeres aan school No. 2, met advies Burgemeester en Wethouders. Mej. M. E. Vos vroeg wegens aanstaand huwelijk eervol ontslag als onderwijzeres van school no. 2 tegen 1 Augs. B. en W. adviseeren dat verzoek in te willigen, en met algemeene stemmen wordt alzoo besloten. 3. Behandeling vinciale Federatie van Drankbestrijders- Organisaties in Friesland tot het benoemen eener Commissie, ingevolge art. 49 der Drank wet, met advies van Burgem. en Wethouders. Door de Prov. Federatie van Drankbe- strijders-organisaties werd verzocht een Com missie van meerderjarige ingezetenen te be noemen ingevolge art. 49 der Drankwet, voor welk adres adhesiebetuiging is inge zonden door verschillende plaatselijke ver- eenigingen. B. en W. hebben deze zaak ernstig over wogen, en zijn tot de conclusie gekomen, dat zij de zaak voor onze gemeente van geen groot belang achten, de politie voldoende toezicht op de dranklokalen kan uitoefenen, dronkenschap hier gelukkig slechts spora disch voorkomt en bovendien de vereeni- gingen voor drankbestrijding de gelegenheid hebben B. en W. te wijzen op verbeteringen of op misstanden, zoodat zij geen aanleiding vinden een dergelijke commissie als art. 49 beoogt, te doen benoemen, waarom wordt Bolswardsche Courant i i VOEDEND en GEMAKKELIJK II Rona Cacao

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1