Dirk Gerritsma Jr. Gediplom. Coupeur. Filiaal J. R. GLASZ. Herïerpachting Vischwaters. Verkiezing voor den Gemeenteraad. Officiëele Advertentiëii. PREDIKBEURTEN. Zondag 23 Juni. HERVORMDE KERK. BEKENDMAKING. Burgerlijke Stand. Stadsnieuws. Begin Hij, die eene opgave, onbemiddelde Bolsward, Juni 1912. Beleefd aanbevelend. Trijntje en Tetje Voor de talrijke bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden onzer geliefde Moeder, betuigen wij langs dezen weg onzen DANK. G. A. LEVERLAND en Echtgenoote. w dJohannes Dijkstra en Folkertje ge- van studiebeurs den heer W. de per pond 65 ets. 60 55 52 als bedoeld in art. 51 inlevert, wetende dat handteekeningen van van 20 tot en met 22 Juni Nijland, 19 Juni. De vrouw en de meid waren druk aan den arbeid; het z/manvolk” naar het land, ’t Ongeveer vier-jarig jongetje speelde eerst wat bij zzmem” om, maar ging toen een klein eindje den weg op. Pas zagen vrouw en meid het knaapje nog bij de barten, die over de sloot lagen voor het hooien, en eenige oogenblikken later was er geen jongetje meer te zien. De moeder vliegensvlug er heen... en haar kind lag voorover onder de barten te water. Van den wal af kon de moeder het kind onmogelijk bereiken en was ze dus genoodzaakt ook zelve te water te gaan. Toen ze naar ’t kind greep, zonk het, maar gelukkig kon ze het nog weer grijpen en boven water krijgen, waarop het ventje direct begon te huilen, wat natuurlijk een steen van het hart der moeder was gewenteld. Beiden waren nu spoedig op den wal en het laat zich aanzien, dat er geen kwade gevolgen van zullen komen. Aan de rechtsche tegenstemmers. De afdeeling Beverwijk van Patrimonium heeft een motie aangenomen, waarin zij be treurt, dat de Bakkerswet is verworpen, ’s Voormiddags 93/4 uur: Dr. 0. J. NIEMEIJER. ’s Avonds 53/4 uur Ds. D. N. ZUITHOFF. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTING A GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 91/2 en ’s avonds 5i/4 uur: Ds. J. OP ’T HOLT. BROEREKERK. ’s Voorm. 9i/2 uur De heer G. I. v. d. PLOEG. ’s Nam. uur Ds. van DIJK van Spannum. PREANGER JAVA JAVA SANTOS No. 1. No. 2. BEST SMAKENDE GEMALEN KOFFIE per pond 35,. 50 cts. HAG KOFFIE per pakje 30 Beleefd aanbevelend, De BURGEMEESTER der Gemeente Bolsward, Brengt ter algemeene kennis, dat eene verkiezing van één lid van den Raad dezer Gemeente zal plaats hebben op Donderdag 27 Juni e.k. dat op dien dag, van des voormiddags negen uur tot des namiddags Vier uur, daartoe bij hem kunnen worden ingeleverd opgaven van Candidaten. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den Candidaat en onderteekend zijn door ten minste een en twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De tot invulling bestemde formulieren voor deze opgaven zijn kosteloos ter Secre tarie dezer gemeente verkrijgbaar en wel op de gewone bureau-uren gedurende veertien dagen vóór en op den dag der verkie zing. De inlevering der opgaven moet geschie den persoonlijk door een of meer der per sonen, die haar hebben onderteekend. De Candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. De Burgemeester brengt hierbij in herin nering art. 151 der Kieswet, luidende als volgt Kieswet Art. 151. U. D. De Minister in een onderzeeër. De Minister van Marine a. i., de heer Colijn, heeft gisteren ongeveer een uur met Zeeboot II een proeftocht onder water ge maakt en is denzelfden avond in Den Haag teruggekeerd. Prov. Staten van Friesland. Gedeputeerde Staten stellen voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van het Comité van Actie der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, om subsidie voor een in 1912 te houden nationale rondvlucht. Ged. achten, met alle waardeering voor de bezieling, waarmee het Comité van Actie over de be oefening en ontwikkeling van de luchtvaart spreekt, dat het hier geen provinciaal belang geldt, dat alléén de Staten geroepen zijn te behartigen, ’t Comité zelf spreekt van de zaak als van een nationaal belang. Ged. zouden de bevordering van de ontwikkeling der luchtvaart (in het algemeen) als een al gemeen, een internationaal volksbelang willen beschouwen. Dat bij het houden van een rondvlucht door Nederland, waarvan de deel nemers hoog over Friesland snellen, neer blikkend uit de hoogte, niet neerstrijkend echter op haar bodem, het belang van die provincie als zoodanig, zij het ook maar van heel uit de verte betrokken zou zijn, ver mogen Ged. Staten niet te ontdekken. Te Epe bij Glanerbrug, viel gisteren eene vrouw, die bij familie logeerde, door een openstaand kelderluik, tengevolge waar van zij zoodanig gekwetst werd, dat de dood onmiddellijk intrad. Brutale aanranding. Aan het gedempte Zuiderdiep te Groningen heeft gisternacht een zeer brutale aanranding plaats géhad. Drie personen, die daar liepen te wandelen, werden, zonder eenige aanleiding, aangevallen en gemolesteerd door 3 personen, die meermalen met de politie in aanraking zijn geweest. Zij eischten geld wat niet ge geven werd. Een der drie aangevallenen nam de vlucht. Juist hij werd echter door het drietal achtervolgd en ingehaald. Van den nu achterhaalde werd opnieuw geld geëischt. Terwijl een zijn handen vast hield, moest hij uit vrees voor erger, gedoo- gen, dat de beide anderen hem zijne porte- monnaie afnamen, waarin echter slechts een klein bedrag, een rijksdaalder ongeveer, zich bevond. Het is de politie mogen gelukken, het drietal, den 18-jarigen A. v. d. B., den 19- jarigen H. M. en den 21-jarigen J. S. aan te houden. Ze zijn in voorloopige bewaring gesteld. N. Gr. Ct. De sociale verzekering en Christelijke arbeiders. In een motie van de afdeeling Kampen van Patrimonium naar aanleiding van de verwerping der Bakkerswet, wordt gezegd: zzde afdeeling geeft als hare overtuiging te kennen, dat de steun der christelijke werk lieden, zoo noodig voor de a.s. Kamerver kiezing, bepaald zal worden naar de houding der verschillende afgevaardigden, inzake ziekte en invaliditeitsverzekering, indien de totstand koming daarvan door hun tegenwerken, in welken vorm ook, mocht worden verhinderd”. Zakkenrollers. Een behendig zakkenroller heeft te Dord recht den heer W. v. H., door 't stuk- snijden van de voering van een jaszak, be roofd van een portefeuille met f 870, nl. 2 biljetten van f 300, 1 van 200, 1 van f 60 en 1 van f 10. Mede zat er in een bewijs van in deposito gegeven gelden ad f 600 bij den kassier De Gijzelaar te Gorinchem. Drie kinderen vermoord. Omstreeks drie uur hedenmiddag sprong een man in de Haarlemmervaart nabij Slo- terdijk. Door eenige politie-agenten werd de vooral waar zulks is geschied door toedoen I drenkeling op het droge gebracht, doch van die leden der Tweede Kamer, van wie men verwachten kon, dat zij een open oog zouden hebben voor het schadelijke van den nachtarbeid, ook in het bakkersbedrijf, en waarin zij de bakkersgezellen oproept zich te organiseeren om langs dezen weg te ver krijgen, wat met de verwerping dezer wet voorloopig onmogelijk is geworden. (Patr.) van brand in de Utrechtsche vuurwerkfabriek. Gistermorgen omstreeks tien uur had eene ontploffing plaats in een loods, staande op het terrein van de pyrotechnische fabriek van de firma G. J. Ruysch aan den Blauw- kapelschen weg te Utrecht, terwijl daar eenige werklieden aan den arbeid waren. De licht ontvlambare stoffen, die verwerkt werden, hadden in een oogwenk vlam gevat en aldra deelde het vuur zich mede aan het houtwerk van de loods, zoodat een begin van brand ontstond, dat zich met het oog op de omgeving in den aanvang nog al ge vaarlijk liet aanzien. Onmiddellijk werd echter een aanvang ge maakt om met emmers water het vuur te bestrijden, in afwachting van de komst van de brandweer, die onmiddellijk telephonisch van het uitbreken van het vuur was in kennis gesteld en oogenblikkelijk met de auto spuit van het Centraal-bureau uitrukte. Gelukkig wist het personeel van de fabriek er in te slagen het vuur met eigen midde len in den aanvang te stuiten, zoodat het uitgerukte materieel geen dienst behoefde te doen. Een der werklieden, die in de loods aan den arbeid waren, is bij de onplofiing aan de rechterhand verwond geraakt. zij voorzien is van personen, die niet bevoegd zijn tot deelne ming aan de verkiezing, waarvoor de inle vering geschiedt, terwijl zonder die hand teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelne ming aan de verkiezing, eene voor die ver kiezing ter inlevering bestemde opgave, als bedoeld bij art. 51, heeft onderteekend. Voorts maakt hij bekend dat, zoo noodig, de stemming en de herstemming resp. zul len geschieden op Maandag den 8 en Don derdag den 18 Juli e.k.^ Bolsward, den 12 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, M- OBERMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, zullen Woensdag 26 Juni 1912, ’s voormiddags IU/2 uur, herverpachten het recht van bevisschen van drie perceelen vischwater, over het jaar 1 Juli 1912/1913. Conditiën liggen ter lezing ter Secretarie. - Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. Ad vertentiën BOLSWARD 1912. G e h u Kuipers. Geboren: Catharina d. v. Siebren van der Veen en Eelkje Bruinsma. WONSERADEEL van 19 tot en met 21 Juni 1912. Geboren: Dirk z. v. Jacob Feenstra en Tjitske de Meer te Arum. Reinskje d. v. Willem Elgersma Haytema te Ferwoude. Overleden: Sjuk Wierstra 76 jr. echtgen. v. Fetje Dijkstra te Burgwerd. nauwelijks was hij aan de handen van zijn redders ontsnapt, of wederom sprong de man te water. Het werd den politiemannen nu duidelijk, dat de man zich van het leven wilde be- rooven, doch ook ditmaal gelukte het den agenten, den drenkeling, dien zij nu niet weer loslieten, op den wal te halen. Plotseling ontdekte een der politie-agen ten, dat geronnen bloedvlekken de handen van den drenkeling bedekten en nu begre pen zij, dat er meer stak achter dit vrij willige bad. De man bleek te zijn de omstreeks vijftig jarige kleermaker V. B., wonende Van Hogendorpstraat. Tijdens de afwezigheid van zijn 39-jarige vrouw, van wie deze kleer maker de tweede man is, had hij de drie kinderen, gesproten uit dit tweede huwelijk, van het leven beroofd, door hen den hals af te snijden. Toen de politie-mannen, op het spoor ge bracht door een politiehond, in de woning van den kleermaker aankwamen, vonden zij de drie kinderen van twee, vier en zes jaar, badende in hun bloed en reeds stervende. De vader werd terstond in hechtenis ge nomen en eenigen tijd later reeds was het parket ter plaatse om de misdaad vast te stellen en het onderzoek in deze zaak te beginnen, terwijl eenige doktoren den dood van de kinderen constateerden. Wat de oorzaak van deze afschuwelijke misdaad is geweest, kon nog niet worden geconstateerd, wel wist men ons mede te deelen, dat krankzinnigheid voorkomt in de familie van dén ongelukkigen vader, en een broer van den kleermaker wordt in een idiotengesticht verpleegd. Uit het eerste huwelijk der vrouw zijn twee kinderen gesproten, die thans ongeveer 20 jaren oud zijn. Ook deze kinderen waren afwezig, toen de vreeselijke misdaad ge schiedde. Alg. Hbld. Met kar en paard er van door. Gisterochtend zagen een viertal jongens, die bij Zeeburg te Amsterdam aan het wan delen waren, een karretje met een hit staan, dat hen bijzonder aanlokte. Het viertal bedacht zich niet lang, klom in het kar retje, en voort ging het langs den dijk. Het ritje beviel hun zoo goed, dat zij aan om- keeren niet meer dachten. Intusschen had de eigenaar zijn karretje gemist en was de jeugdige deugnieten achterna gegaan. In Watergraafsmeer haalde hij ze in. Het viertal sprong in allerijl uit het wagentje en koos het hazenpad. Een van hen echter, een elfjarige jongen, werd ge grepen en met kar en hit naar het politie bureau Muiderpoort gebracht, waar hij zich over zijn ongeoorloofd rijtoertje had te ver antwoorden. Tel. De snoek en de eendjes. In den vijver van het kasteel te Wychen, van mevrouw de douairière Van Andringa de Kempenaer, worden ieder jaar pl.m. 40 eendjes uitgebroed, die gewoonlijk tot een half dozijn verminderen. Reeds lang begreep men, dat dit op het debet behoorde van de zich in het water bevindende snoeken. Een dezer dagen werd een snoek ontdekt. De heer Berben, mr. bakker, een zeer groot jager, werd gevraagd om met zijn jachtgeweer te komen en den snoek te schieten. Dit gelukte volkomen. De aangeschoten snoek werd op ’t droge gebracht en verder in de keuken van zijn kop en kleeren bevrijd. Uit den onthoofden snoek kwam de kop van een klein eendje te voorschijn. Zeer voor zichtig werd het diertje eruit getrokken. Het bleek volmaakt gezond te zijn. Toen men de maag van den veelvraat verder open sneed, kwam er een tweede eendje uit te voorschijn en vervolgens een derde, het laatste in staat van ontbinding. (N. Ct.) Verkiezing Gemeenteraad. In de Donderdagavond gehouden ver gadering der Kiesvereeniging //Nederland en Oranje”, is tot candidaat voor den gemeente raad gesteld, de heer P. van der Wal, die de candidatuur heeft aangenomen. Wijbenga-leen. Gisteren is uit de 9 adspiranten, na houden examen, door heeren collatoren het Wijbenga-leen alhier, een begeven (voor 1 jaar) aan Jong, semi-arts te Leiden, en voor den vollen duur aan den heer P. Bouma te Marrum, leerling der 4e klas van de Christel, kweek school te Leeuwarden, de laatste met het lot tegen den heer E. Folkertsma, die pas de acte behaalde als onderwijzer, en dus nog geen standplaats heeft. Tesselschade. De Algemeen Nederlandsche Vrouwen- vereeniging Tesselschade, die hare werkzaam heden over het geheele land uitstrekt, werkt ten bate van de onbemiddelde, beschaafde vrouwen en meisjes zonder onderscheid van godsdienst. In hoofdzaak bestaan de middelen, waardoor hulp wordt verleend, in het geven van voorlichting omtrent de vereischten voor en de vooruitzichten in ver schillende beroepen, en de beste opleiding daarvoor (Voorlichtings-bureaux) het zoo noodig en zoo mogelijk verleenen van geldelijke hulp bij die opleiding het tot elkander brengen van betrekking- zoekenden en betrekking-aanbiedenden, dus het zoo mogelijk bezorgen (bemiddelen) van betrekkingen, hieronder ook begrepen lessen, pensionnaires enz. (Bemiddelings-bureaux) het geven van de gelegenheid aan haar, die niet op andere wijze kunnen werken, om door handenarbeid (z.g. vrouwelijke hand werken, inmaken van vruchten, zuur enz. schilderen, cartonneeren, boekbinden, man denwerk enz. enz.) in haar onderhoud te voorzien (depóts, bazaars). Het Zegers-Veeckens-Fonds (een afzonder lijk fonds der Vereeniging) is voornamelijk bestemd tot het steunen van bejaarde of zieke dames. De bibliotheek verschaft gratis boeken, voornamelijk voor studie. Voorts neemt de Vereeniging een examen af voor kinderjuffrouwen, en reikt na goed afgelegd examen een eigen diploma hiervoor uit, terwijl verschillende cursussen ter op leiding voor dit examen door de Vereeniging zijn opgericht. Het Maandblaadje wordt gratis aan de plm. 5800 leden toegezonden en bevat o. a. advertenties van betrekkingzoekenden en be trekking-aanbiedenden, van scholen, pensions enz. Raad en steun van allerlei aard wordt verder naar beste weten en kunnen verstrekt aan alle vrouwen, die er om vragen. Opdat nu alle vrouwen, die raad en steun van Tesselschade behoeven, dien zullen kun nen vinden, is ons land verdeeld in 76 Af- deelingen en Correspondentschappen, zoodat iedereen zich bij eene niet al te veraf wo nende Bestuurderes kan vervoegen. Het Correspondentschap Bolsward wordt bestuurd door de dames Mevr. Ochtman-Vis, en als Plaatsv. Mevr. Ittman-Hannema, en omvat de volgende plaatsen Abbega, Bak huizen, Balk, Bolsward, Bozum, Burgwerd, Cornwerd, Dedgum, Doniaga, Elahuizen, Engwier, Exmorra, Ferwoude, Folsgare, Gaast, Gaastmeer, Gauw, Goënga, Greonterp, Hart- werd, Harich, Heeg, Hemelum, Hichtum, Hidaard, Hieslum, Hindeloopen, Hommerts, Idsega, Idsegahuizen, Indijk, Itens, Jutrijp, Kolderwolde, Koudum, Laaxum, Lutke- wierum, Makkum, Mirns, Molkwerum,Nijega, Nijehuizen, Nijland, Nijemirdum, Offinga- wier, Oldega, Oldeklooster, Oldemirdum, Oosterend, Oosthem, Oppenhuizen, Oudega (gem. Wymbritseradeel), Piaam, Poppinga- wier, Rauwerd, Roodhuis, Sandfirden, Scharl, Scharnegoutum, Schettens, Schraard, Sloten, Smallebrugge, Sneek, Sonde), Stavoren, Sij- brandaburen, Tacozijl, Terzool, Tirns, Tjal- huizum, Tjerkgaast, Uitwellingerga, Waaxens, Warns, Westhem, Witmarsum, Wommels, Workum, Woudsend, IJlst, IJpecolsga, IJsbrechtum, Zurich. Koffienoteering. ff ff ff ff Speciaal adres voor elegante Dames- kleeding* naar maat. ff

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2