Bloemen-Tentoonstelling II' I II Hl J f I II I 1 Stadsnieuws. Financiëel overzicht. Burgerlijke Stand. Harlingen. I I h J PREDIKBEURTEN. even f21.75 - 40.50 - 26.50 Betaalbaarstelling van dividenden en coupons 148.— 90.— 39.60 90.— 22.50 92.50. 1 met 26 een Langweer. waren welkom En een ver- Sijtze de Jong oud 81 Janke Boetjete Makkum. i- 110.— 169.90 100.— 85.61 90.— 95.45 60.— 18.72 een velerlei te genieten is. Lieftallige Ned. Ind. Sp. Mij., div. 76 met f Borneo Sumatra Handel-Mij., dividend 18, betaalb. met - Ned. Ind. Escompto-Mij., dividend 19 der cert, met - Oost Java Stoomtram-Mij., dividend 19 met Oprichtingsbew., div. 4 m. - Semarang Cheribon Stoomtr.-Mij., div. 20 der gewone aand - Oprichtersdiv. 11 met Serajoedal Stoomtram-Mij., dividend 18 met Oprichtingsdiv. 10 met - Semarang Joana Stoomtram-Mij. dividend 31 met Het ongenummerde bewijs der aand. 3501-4000 met - Koninklijke Paketvaart-Mij., dividend 23 met Winstaand. no. 18 met Nederlandsche Scheepvaart-Unie, dividend 6 met Idsinga en te Stadskanaal. Zaterdag en Zondag a.s. wordt te Stads kanaal bovengenoemde uitvoering gehouden, waarvoor onze Dames G.V., Z/Wilhelmina” eene speciale uitnoodiging heeft ontvangen. Ofschoon er nog al eenige bezwaren bleken te bestaan, is toch besloten aan deze uitvoe ring mede te werken. »W.” zal uitkomen in verschillende nummers der uitvoering, eveneens hare medewerking verleenen op den eere-avond, terwijl zij tevens deelneemt aan den wedstrijd tweekamp, bevattende vrije oefeningen en brugturnen. Geslaagd. Voor het tweede en laatste gedeelte van het practisch apothekers-examen, slaagde te Amsterdam onze vroegere stadgenoot, de heer W. Eaber. I 1910. Tj. Broersma voor f 24.25 f 53.00 f23.75 Leeuwardervaart vanaf de Langebrug tot en met de Kloostervaart. F. Velzen voor Sneekervaart met Yms- wolder opvaart en de Workumervaart met ’t Kruiswater. A. Draaisma voor f 25.75 -41.00 - 22.25 Uitvoering van het Noorder-Gewest v./h. Ned. Gymnastiek Verbond BOLS WARD, van 23 tot en Juni 1912. Geboren: Hessel z. v. Age Vallinga en Christina de Haan. Henderina d. v. Rein Postma en Reintje Elzinga. Overleden: Pieter de Vries 69 jr. echtgenoot van Fokeltje Wouters. WONSERADEEL, van 22 tot en met 25 Juni 1912. Geboren: Haije z. v. Catrienus Bosch en Geertje Faber te Witmarsum. Klaaske d. v. Eling Homminga en Regine Lolkema te Greonterp. Dirk z. v. Joris Spoor en Jetske Feenstra te Arum. Rigtje d. v. Romke Hengst en Hinke Spijksma te Allingawier. Sijtze z. v. Hille van der Kooi en Hinke Jongsma te Makkum. Overleden: jr. echtgenoot van Maria Wijpkje Dijkstra oud '8 maanden te Tjerkwerd. ’t Kan verkeeren. Er was een tijd dat Bolsward vermaard was door de tentoon stellingen, die men er organiseerde, ’t Getij verliep, de bakens werden verzet. Andere „vreemdelingenverkeer in de hand werkende” ondernemingen werden op touw gezet en met succes. Het verloopende tij echter werd ^geheind”, door Harlingen. En ’t moet gezegd, de Harlingers hebben vaak reeds getoond iets te kunnen, als zij willen, op dit terrein. Periodiek houdt men er //tentoonstelling”. Zoo ook nu. In de zaal en op de terreinen van de Buiten-societeit, tevens in het aardige Harmens-Park, wordt vanaf heden, 26 Juni tot en met 1 Juli a.s., een bloemenfeest gehouden, dat beslist veler belangstelling trekt en zal trekken. Beide terreinen zijn verbonden door een alleraardigste //monumentale” brug, zoodat ze zoo te zeggen één veld vormen. En wat daar is bijeen gebracht is de moeite van beschouwen volop waard. Planten en bloemen, van allerlei soort en in allerlei schakeeringen prijken er in grooten overvloed. In de societeits-lokalen is een keur van afgesneden bloemen, bouquetten en bloem stukken verzameld, een lust voor de oogen. Augenreisz und Nasenschmaus. Dat alles keurig is gerangschikt, des kundig geplaatst en met smaak gesorteerd, behoeft bijna niet gezegd. Ook voor amusement is gezorgd. In den vóórtuin der B.-S. verrees Oud-Hollandsch dorp, waar veel en te bekomen en Hebes reiken U den fonkelenden schuimwijn toe, toeback ende suichstokken syn te be- koomen in de Goudsche pyp, voorwerpen van nut of tot sieraad zijn voor uwe oogen uitgestald. Ja, zelfs het Gemeente-huis vindt gij er, dit is echter, geloof ik, tijdelijk Zondag 30 Juni. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur Dr. C. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTINGA. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 91/2 en ’s avonds 5*/4 uur: Ds. J. OP ’T HOLT. BROEREKERK. ’s Voorm. 9x/2 uur Ds. NAUTA van ’s Nam. uur DEZELFDE. Verkiezing Gemeenteraad. In de Maandagavond gehouden vergadering der Kiesvereeniging //Vooruitgang” gelukte het niet een candidaat voor den raad te vinden. Een definitieve beslissing zal heden Woensdagavond genomen worden. De Afdeeling //Bolsward” der 8. D. A. P. vergaderde Dinsdagavond en stelde als can didaat den heer G. Bleeker. Denzelfden avond besloot de Kiesvereeni ging //Gelijk Recht” om den candidaat van //Nederland en Oranje” den heer P. van der Wal te steunen. Hoewel de Chr. Hist. Kiesvereeniging niet vergaderde, zal deze naar wij vernemen, vrij zeker de candidatuur van der Wal steunen. Hedenmorgen werd ten gemeen tehuize opnieuw verpacht het recht van het bevis- schen der gemeentewateren van de 3 perceelen, welke de vorige week wegens te geringe opbrengst niet gegund werden. Heden is voor deze perceelen al iets meer besomd, dan de vorige week geboden werd, maar er is toch nog een belangrijk verschil met het vorig jaar. Dat was trouwens ook buitengewoon hoog. De thans bedongen som men komen vrijgoed overeen met die van 1910. Wij zullen ter vergelijking even de pachtsommen v. 1910 en 1911 er bij opgeven. De Makkumer- en Witmarsumervaart en de Babuurster opvaart. 1911. indien de teleurstelling enkel de Bakkerswet betrof, indien het niet méér gold heele zaken gaat Men vergete toch niet hetgeen met de Radenwet is voorgevallen. De haast, die mr. van Idsenga scheen te hebben om tegen de Ziektewet te stemmen. Het prijsgeven, nu reeds, van de ziekte verzekering. De nota der heeren van Lohman op de Invaliditeitswet. De grief komt, kort en goed, hierop neer, dat, terwijl de Regeering wél wil, zij op de rechtsche meerderheid niet kan bouwen. Zeker, de vrijzinnigheid speelt een listig spel en erger. Zij miskent totaal wat roeping en taak eener loyale oppositie is. Maar ten slotte is geen rechtsche meerder heid gekozen en geen rechtsch Ministerie opgetreden om met behulp van linksche stemmen voor uitvallenden van rechts de sociale wetgeving tot stand te doen komen. Wie daarop gespeculeerd mocht hebben, heeft verkeerd gespeculeerd. En in ieder geval heeft de groote massa, ook na de verzekeringen dezerzijds, dat de linkerzijde machteloos was de sociale vraag stukken op te lossen, er vast op gerekend, dat een rechtsch Ministerie en een rechtsche meerderheid dat werk zouden klaar spelen. Wat men tot dusver beleefd heeft en wat men voor de naaste toekomst ducht, verklaart en rechtvaardigt de teleurstelling, welke zich van de Christelijke werkliedenkringen heeft meester gemaakt. Een achtervolging over de daken. Zaterdagnacht, ongeveer half een, toen de heer Berklou, wonende Blasiusstraat 85, te Amsterdam thuis kwam, vond hij de deur van zijn woonkamer aan de binnenzijde ge grendeld. Onraad vermoedende, waarschuwde hij ’n waker van den Onderlingen Gecon- troleerden Bewakingsdienst, die op order van den bewoner de deur der kamer intrapte, waarop beiden het vertrek betraden. Tegelijker tijd werd een andere deur ontsloten en vloog een man, achtervolgd door den waker de trap en vervolgens het dak op. Op het dak gekomen blies de waker alarm, waarop ten spoedigste ’n vijftal agenten verschenen, waarop een wilde jacht over de daken begon. De inbreker waagde halsbrekende sprongen en wist, door de duisternis begunstigd, langs de veranda’s van de huizen der Ruischstraat te ontkomen. De politie meende den dader te kennen. Bij bovengenoemden bewoner waren de kasten onderst boven gehaald, terwijl ook eenige voorwerpen werden vermist. Bij de achter volging geraakten twee burgers zoodanig verwond dat zij zich in het O. L. Vrouwe- gasthuis moesten laten verbinden. Het weer in het buitenland. De weersveranderingen blijven klein. Op de Schotsche Hooglanden ging het weer vooruit; het is er tamelijk zonnig en vrij warm, maar er schijnt nog een neiging tot plaatselijke storing te bestaan. Ook uit Engeland wordt veel zonneschijn bericht. Geheel te vertrouwen is het weer er echter nog niet. In Frankrijk heeft de zonneschijn#’ de overhand. Er heerscht een aangename warmte. In Duitschland komt licht getemperde zonneschijn voor. Tijdelijk is de lucht ge dekt. Er barsten opnieuw hier en daar zware onweders los. Maar dit zijn feitelijk goedweer verschijnselen, die op bestendig weer wijzen. Het is er nog broeierig. Langs de Noorsche kunst is het aange naam warm. De zonneschijn wordt er slechts af en toe wat getemperd. In Denemarken heeft het gisteren erg geonweerd, maar komt momenteel opklarend weer voor. Het sterfgeval te Renkum. De bevolking van Renkum, het vrien delijke plaatsje, dat nog geen twee jaar ge leden het tooneel is geweest van den af- schuwelijken moord op de 13-jarige Adriana Pulle, is opnieuw opgeschrikt door een raad selachtige en noodlottige gebeurtenis. Moet hier ook gedacht worden aan misdaad, dan spruit deze voort uit geheel andere beweeg redenen. Maandagmiddag arriveerde opnieuw de Arnhemsche justitie om het onderzoek voort te zetten, naar de omstandigheden, waaronder de vorige week Woensdag de 48-jarige koperslager Tennissen zoo plotseling is over leden, na ’s morgens koffie te hebben ge dronken. Het onderzoek heeft tot resultaat gehad dat een bevel van voorloopige aanhouding is uitgevaardigd tegen den 19-jarigen Jan Martinus Teunissen, wegens het verschrikke lijke vermoeden, zijn vader met voorbedachten rade door vergiftiging van het leven te hebben beroofd. Onder geleide van 2 veld wachters is hij per rijtuig naar het Huis van Bewaring te Arnhem vervoerd. De verslagene wordt over het algemeen afgeschilderd als een norsche man die voort durend met zijn kinderen overhoop lag; de moeder kwam dan dikwijls bemiddelend tusschenbeide. Bezwarend voor den aan gehoudene is, dat hij een tiental dagen geleden aan een kennis vroeg of deze ook rattekruid in voorraad had. Ook sprak hij zich gedurende het verhoor op verschillende kleinigheden tegen. Overigens nam hij gedurende het verhoor een kalme, soms zelfs ietwat brutale, houding aan. Ook bij zijn overbrenging naar Arnhem gedroeg hij zich vrij onverschillig. Tot dus ver is hij niet met de’justitie in aanraking geweest. Alg. Handbl. Zonnesteek. De 83-jarige heer B. te Winterswijk is gisteren door een zonnesteek getroffen. Hij heeft dientengevolge een beroerte gekregen. Een 10-jarig jongetje, te Wijk bij Duurstede is van een in beweging zijnden wagen gevallen. Het kind kreeg de wielen over zich heen en werd zoo zwaar gewond, dat het spoedig is overleden. Jeugdige avonturiers. In den nacht van Maandag op Dinsdag werden door de politie in een portiek van een woning aan de la Sablonière kade te Kampen twee jongens van ongeveer 8- en 10-jarigen leeftijd slapende gevonden. Mede genomen naar het politiebureau deelden zij mede een woonwagen ontvlucht te zijn, doch den naam van hunnen vader, die daarmede zoude reizen, niet te kennen. Voorts dischten zij een fantastisch verhaal op van het reizen en trekken met woon wagens. Onmiddellijk trok een agent per rij wiel op onderzoek uit of zich in den om trek ook woonwagens bevonden. Onder Zwolle aangekomen vernam hij daar, dat in Zwolle twee jongens vermist werden en nu bleek, dat de jeudige avonturiers thuis be- ’t Regent, ’t Regent nog, alweer. Toch hooren in de Waterstraat aldaar. Zij De Zwitsersche weertelegrammen spreken van zonneschijn en warmte, maar ook van enkele locale storingen. In Oostenrijk-Hongarije is het weer als in Zwitserland. In Italië is het weer zeer warm geworden. Tom Mann. Tom Mann is na een verblijf van zes en een halve week in de gevangenis op vrije voeten gesteld. Zooals men weet was deze arbeidersleider tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld wegens het aanzetten van soldaten tot dienstweigering. Dez'e straf werd door den minister van binnenlandsche zaken in eene van twee maanden veranderd, maar ook deze heeft de veroordeelde dus niet geheel behoeven uit te zitten. Zaterdag even voor het vertrek naar New-York is de //Mauretania” te Liverpool los geraakt van de kade. De kabels knap ten af en het reusachtige schip, dat meer dan duizend passagiers aan boord had, dreef naar het midden van de rivier, tot groot gevaar van de andere schepen op den stroom. Gelukkig echter had geen aanvaring plaats. De loopbruggen van het schip geraakten te water, maar enkele passagiers die er zich op bevonden, konden nog bijtijds aan boord getrokken worden. Zoo liep het ongeval zonder ongelukken af. De auto's in Londen. De Londenaren hebben met schrik ver nomen, dat het aantal auto’s zich in de stad steeds meer uitbreidt, want er gaat geen dag voorbij zonder een auto-ongeluk in Londen. In den loop van 1911 had de auto in Londen alleen 410 slachtoffers gemaakt, dat is dus meer dan één per dag. En behalve die 410 dooden komen er nog 262 op rekening van de autobussen en andere vervoermiddelen van die soort, terwijl de door paarden ge trokken vervoermiddelen 122 slachtoffers hebben gemaakt. Het minst gevaarlijk blijkt nog de electrische tram te zijn, die zich met slechts 26 slachtoffers in dat jaar heeft tevreden gesteld. Begrijpelijk dus, dat de Londenaars een vermeerdering van het aantal auto's niet met een aangenaam gevoel vernemen. gesloten, wegens algeheele vacantie van Griet man en Raaden. Achter het gebouw is ’t kermis, volop. En dan is er een alleraardigste kapel, die voor leuke en prettige muziek zal zorgen. In het Harmens-Park geeft de Stedelijke muziek concerten en matinée’s. Nut en vermaak dus, zooals men ziet. Een uur, Woensdagnamiddag. I jammer. Zoo straks wordt de tentoonstelling geopend. Alles is klaar. Alleraardigste joffers in oud-Hollandsch habit, bewegen zich in en om de tentjes, verbazend wat wordt er een handel gedreven in dat oude dorp. Er is van alles en nog wat te krijgen. Echt Münchener, Augustiner Brau, sigaren, par fumerieën, goud en zilver, likeuren, Friesch aardewerk, Maggi’s Nahrungsmitteln, Rona cacao enz. enz. Eene waarzegster mankeert niet. Elke bloem en plant is op zijn plaats. Hoe kunstvol gedecoreerd is die zaal van de B.-S. Wat schat van afgesneden bloemen, wat keur van palmen! De jury is reeds bezig. Ze heeft ’n ver antwoordelijken arbeid, er is zooveel moois. Intusschen komen reeds h.h. commissieleden opdagen, 't Is haast tijd van opening. Te twee uur is dat voor de genoodigden, half- vier gaan de poorten open voor het publiek. De officieele openstelling treft het niet met het weer, ’t Regent nog. H.H. Com missieleden en invitées komen opdagen, haastig, natuurlijk, je zwart pak en je hoed Maar de tijd gaat zijn gang beginnen. Alles is in orde, avanceeren dus. Dames en heeren invitées hebben plaats genomen onder de luifels der B.-S. de Marosi Truppe, een Hongaarsch Muziek-, zang en dansensemble is present, ook het Sted. muziekkorps. De heer H. van Slooten Jr., Voorzitter der Tentoonstellings-commissie en de heer Burgemeester van Harlingen voeren het woord. De grondtoon der speeches is natuurlijk een j en een //veel succes”. nu is ’t tentoonstelling te Harlingen. En als men nu vraagtis ’t aardig dan luidt het antwoord volmondigmooi. Wie een mooien middag wil doorbrengen te midden der kinderen Flora’s, ga op naar Harlingen. Het is der moeite waard. En waar het nuttige is gepaard aan het aangename op eene schier niet te overtreffen wijze, daar raden wij iedereen aan een kijkje te gaan nemen. De tentoonstelling is open a. in 't Harmens-park van 19 uur. b. in de B.-S. van 15r/2 en van 7 12 uur. Eiken middag en avond zal de Marosi Truppe spelen. Dus op naar Harlingen, naar de Bloemententoonstelling I Ws. de ouderlijke woning ontvlucht, doch zijn door de goede zorgen van de politie daarin weer teruggebracht. fZw. Ct.) Ter waarschuwing Men schrijft aan Het Volk. Wat is het publiek nog oliedom en wat moeten de oplichters een boel geld verdienen Tot deze conclusie kwam ik na mijn proef neming, waarbij ik een onderzoek wilde in stellen naar de opbrengst van het oplichters- bedrijf hier te lande. In navolging van een berucht Haagsch bureau, dat gelijk kameleon van kleur, telkens van naam andert, plaatste ik in een tweetal volksbladen een advertentie, waarin een vaste positie werd aangeboden tegen borgstelling van f100. Achttienhonderd brieven kwamen in ik moest me beperken en beantwoordde een klein honderdtal, waarbij ik de positie zoo aanlokkelijk mogelijk voorstelde en een zeker bedrag, van f 2.50 tot f 5 varieerende, vroeg als helft der informatie-kosten. Ik ontving een bedrag van f 37.50, dat natuurlijk aan de afzenders werd geretourneerd. Maar hoe oliedom is het groote publiek, dat op zulke dingen ingaat en dat door zijn onverstand het oplichtersbedrijf in stand houdt. Met vreeze vragen we ons af, hoeveel deze goed- geloovigen wel kwijtgeraakt zouden zijn, in dien ze in de handen van een z/heuschen” oplichter gevallen waren Laat men toch verstandiger zijn Wat de grief is. Uit het Huisgezin In de katholieke pers gaan stemmen van afkeuring op over de Bakkerswet-moties, door Katholieke en Christelijke werklieden organisaties aangenomen. Zouden deze moties zijn uitgevaardigd, een alge- onvoldaanheid over den gang van en beduchtheid voor hetgeen komen Hl] n Ir a Herverpachting vischwater.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2