Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Van Houten’s 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 53. De Bolswarder Elfstedentocht per rijwiel! PERMANENT VERKLAARD! De heste voor den prijsl 4 Zondag 3ö Juni. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke RECLAME. 10-jarige Lodewijk Scheffer, dacht dit ook die 1 bedenking, de het wetsontwerp, gewijzigd, willen een dergelijke IN ELK OPZICHT kan ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. dan schieten we men daarmee hoopt ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bet bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. inderdaad een oplossing. zou dus hebben te naar den geldenden Workum, 27 Juni. Als eene bijzonderheid dient te worden vermeld, dat door den heer J. F. Muller, bakker alhier, een kip te broeden is gezet op 20 eieren, die alle zijn uitgekomen. Het is een aardig gezicht de oude //klok” te zien wandelen, begeleid en achtervolgd door haar talrijk kroost. Leeuwarden, 27 Juni. Onze provincie wordt tegenwoordig afgereisd door een zzheer” die een schijnbaar gouden horloge, dan hier, dan daar te koop aanbiedt tegen een prijsje, voorgevende geld te moeten gebruiken daar hij z/aan den boemel” is geweest en nu zzop zwart zaad zit”. Deze //meneer” die nu juist geen ongunstigen indruk maakt, heeft nog al veel succes, wijl mep zoo af en toe met menschen in aanraking komt, die zulk een #raap” hebben gekocht, en dan blijkt dat waar de een soms f 8,betaalde, een ander voor gelijksoortig horloge f 6,f 4,of f 2.50 gaf. ’t Is ,/handel” zal de koopman zeggen. Maar met dat al weten nu onze lezers met wie ze te doen hebben, wanneer die //boemelman” komt. don toets der vergelijking I met andere goedkoope merken doorstaan. Inderdaad is het] 1 Kg. ƒ1.50 %Kg. f 0.42|B - 0.80|xo„ -0.18^ Dus de elfstedentocht per rijwiel, uit gaande van Bolsward, bestaat en blijft bestaan. Ook de tweede Pinksterdag, als de meest geschikte dag, werd gehandhaafd. Als hoofd bepaling is echter vastgesteld dat het idee //wedstrijd”, geheel zal moeten vervallen. Daartoe zal het comité bepalingen vaststellen die zullen medewerken dat de elfstedentocht, op de fiets, beslist blijve een dag, geschikt en bestemd om mooi Friesland eens te gaan bekijken. Dat het kan, is ge bleken. Ter zijner tijd zal het Bestuur van zich laten hooren. Het comité stelt zich voor een nuttig gebruik te maken van de opgedane ervaring en hoopt, dat daardoor de belang stelling in de onderneming grootelijks moge toenemen. We achten het echter goed, reeds nu van dat besluit kondschap te doen. De fietsers in en buiten de provincie kunnen zich nu voor vast maar gaan prepareeren. Tijd voor training is er nu. Eejj woord van lof aan onze Bolswardsche Commissie is hier, dunkt ons, op zijne plaats. Moge het initiatief dezer heeren tot gevolg hebben, dat de elfstedentocht door Friesland per rijwiel, op den tweeden Pinksterdag, levensvatbaarheid verkrijge en behoude. Ws. een nieuwe sche Tooneelvereeniging wordt een ernstige mededeeling gedaan. De onderneming, die gedurende 19 jaren zonder eenig subsidie haar taak heeft kunnen vervullen en een tijd gekend heeft waarin zij een leidende rol had in het artistieke tooneelleven te Amsterdam, is failliet verklaard. In het laatste seizoen waren de financieele uitkomsten niet in overeenstemming met het artistieke succes. Ook de zomerexploitatie heeft tot dusver geen bevredigende resultaten gegeven. Sinds maanden heeft de administrateur- secretaris pogingen in het werk gesteld om opnieuw financieelen steun te krijgen om de moeilijke dagen te kunnen doorkomen, doch ’t is hem niet gelukt voldoende fondsen bijeen te kunnen brengen. Slechts 3 kunst vrienden hebben voorwaardelijke toezegging gedaan tot een bedrag van f 2500, doch het bestuur der Z/N. T. V.” mag deze gelden niet accepteeren, omdat daarmede bij lange na niet voldoende het te kort zou zijn gedekt, immers daartoe zou minstens tien duizend gulden noodig zijn, ongerekend een zelfde bedrag als bedrijfskapitaal voor het nieuwe seizoen. ffDoor het faillissement”, zegt de admi- nistrateur-secretaris in een rondschrijven aan obligatiehouders, „is de toekomstige exploitatie, welke per 1 September a.s. moet aan vangen, wellicht onmogelijk geworden, want geld om terug te koopen den inventaris van decors, meubelen-requisieten en bibliotheek is niet aanwezig, en evenmin het hoog noodige be drijfskapitaal (minstens f 10,000) voor de nieuwe exploitatie. z/Door dit faillissement zullen 27 dames en heeren, leden der Z/N. T. V.” alsmede het technische personeel, wellicht voor het grootste deel zonder engagement zijn tegen 1 September, en gaan velen een zéér on zekere, wanhopige toekomst tegemoet, tenzij kunstvrienden in den lande dit weten te voorkomen door tijdigen financieelen steun. z/Met diep leedwezen doet de N. T. V. h.h. obligatiehouders deze droeve mededeelingen en hoopt dat zij zullen willen gelooven, dat, toen die leening is geplaatst, de toekomstige exploitatie haar het recht gaf met vol ver trouwen die leening te mogen onderbrengen.” Verdwaald. Een 9-jarig knaapje dat in het Reichswald bij Kleef, boschbessen was gaan plukken, raakte verdwaald. Uitgeput van honger en vermoeienis heeft men het knaapje na drie dagen zoekens, teruggevonden. Om zijn honger te stillen had hij zich met bessen gevoed. Muizenplaag. In de buurt van Ruinerwold heerscht een geweldige muizenplaag. In verscheiden rog gevelden zijn groote plekken stukgevreten. In de hooilanden worden verscheidene kna- gers gevangen. Ter verdelging van deze plaaggeesten heeft men serum ontboden van de Rijksseruminrichting te Rotterdam, Ons Noorden. Ferplichte winkelsluiting. Heerenveen, 27 Juni. Het Comité van onderzoek inzake winkelsluiting, benoemd door de Vereeniging van handelaren, adviseert om bij de raden der drie gemeenten, waartoe onze plaats behoort, aan te dringen op wettelijke 9 uur winkelsluiting. Badplaats Hindeloopen. Met het oog op het druk bezoek aan de badgelegenheid alhier is door het Bestuur der badvereeniging besloten, tot aanschaffing van 22 nieuwe strandstoelen, van meerdere kleedkamertjes en badcostuums. De zaak wordt derhalve algemeen uitgebreid. Pogingen worden aangewend om van het station naar het strand een geregelden auto mobielen- of omnibusdienst op Zondag in te stellen. Door het Bestuur der badvereeniging is een adres aan h.h. Ged. Staten gericht, den weg van Hindeloopen naar het station voor auto-verkeer open te stellen. Onder de bezoekers in deze dagen, mochten wij ook opmerken den Voorzitter van Belgische Kaatsclub, met zijn gevolg. Sneek. Woensdagnamiddagj.l. vermaakten zich eenige jongens met zwemmen in een der kolken aan de Geeuw. De L2-jarige Douwe van der Ploeg zwom er over. De Nog eenmaal is de Commissie van den elfstedentocht vergaderd geweest. //Afdoe ning van zaken” en //plannenbespreking” waren de hoofdnommers van den rooster van werkzaamheden. Het verslag van groote belangstelling aangehoord, opgesteld, bevatte het een te zamen gekomen, om rekening en verant woording te doen, en te zien wat er verder te doen zou vallen. Velen zal het interesseeren dat de com missie, gehoord de verantwoording van den penningmeester, gezien alles wat is voorgeval len, gelezen de zoo gunstige kritiek, in aan merking genomen de vele aanzoeken om het werk niet te beschouwen als te zijn //afge daan”, unaniem besloot, zich permanent te verklaren. te kunnen doen en wilde volgen. Nauwelijks halverwege gekomen begaven hem zijn krachten en geraakte hij in zinkenden toestand. Douwe dit bemerkende, zwom vlug terug en mocht het genoegen smaken den zinkenden knaap te redden door hem op den rug te nemen en er zoo mede naar den wal te zwemmen. Voorzichtigheid bij het zwemmen wordt voor de zooveelste maal dus aanbevolen. ’s Avonds overkwam Sijberen Jaarsma aldaar bij het zwemmen het ongeluk zijn linkervoet nog al diep in glas te snijden. Behalve veel bloedverlies zal de jongen ge dwongen zijn een poos rust te nemen. De wisselwachter bij de H. IJ. 8. M. Postma alhier, overkwam Donderdagmiddag een vrij ernstig ongeluk. Bij de loskoppeling der goederenwagens brak een koppeling, waardoor hij een stuk daarvan tegen de borst kreeg. Naar het St. Anthonius Ziekenhuis over gebracht, bleek dat een rib gebroken was. Zijn toestand is thans redelijk. N. Sn. Ct. Christelijke Bioscoop. Naar de Middernacht-zendeling van de meest betrouwbare zijde bekend is, worden er pogingen aangewend om te komen tot de oprichting van een N. V. tot Exploitatie van een bioscoop in Christelijken geest, ten einde daarmee door het geheele land christelijke vereenigingen, christelijke scholen enz. te kunnen dienen, Zangersfeest te Grouw. Aan het Zondag te Grouw te houden 2e zangersfeest van den Bond van gemengde zangkoren in Friesland zullen 23 zangkoren deelnemen. Na een optocht met muziek te 1 uur zal de wedstrijd geopend worden met samenzang van alle deelnemende vereenigingen onder leiding van den heer Jan Nieuwenhuis. Uitgevoerd zal worden het ,/Dokter-Eeltsje- Sankje”. Een nieuwe Bakkerswet? Het Huisgezin, schrijft Eenige Kamerleden zullen Bakkerswet indienen. Het zal de oude wet-Talma zijn, op eenige onderdeelen gewijzigd, ten einde aan de be zwaren van //sommige” tegenstemmers tege moet te komen. Blijkbaar doelt dit op het patroonsverbod, dat sommige katholieken en anti-revolution- nairen noopte tegen te stemmen, of weg te blijven. Te waarschijnlijker wordt deze veronder stelling als men de redactie van het Kath. Soc. Weekblad (mr. Aalberse) de vraag ziet stellen, of het niet mogelijk zou zijn, dat het wetsontwerp-Talma opnieuw werd inge diend, nadat het patroonsarbeidsverbod er uit ware gelicht en vervangen door een verbod van verkoop vóór een bepaald uur, wanneer de patroon van zijn recht om te arbeiden gebruik maakt. Dit ware De bak kers patroon kiezen bf zich voegen regel, bf zich daar niet naar voegen en dus werken wanneer het hem belieft, maar dan ook niet verkoopen vóór het uur, dat de anderen, die ’s nachts niet mogen arbeiden, met hun gebak klaar zijn. Practised zou dus dezelfde uitkomst ver kregen worden. Nu zijn de meeste kleine bakkers tevens min of meer kruidenier, en daar een verkoop verbod ook hun andere winkelwaar zou treffen, zullen de patroons, voor de keuze gesteld, liever met de anderen gelijk beginnen dan hun gebeelen winkel enkele uren gesloten te zien. Als nu maar degenen, die onoverkomelijke bezwaren hadden tegen het patroonsarbeids verbod, geen bedenking hebben tegen het verkoopverbod, dat ook de vrijheid aan banden legt. Hebben ze nog niet op. Laten dus zij, die met in den aangeduiden geest komen, zich vergewissen, dat regeling niet op tegenstand stuit bij hen, wier stem voor de wet te winnen. Ned. Tooneelvereeniging. Namens het bestuur van de Nederland- den Secretaris werd met Keurig kort resumé van alles wat aanleiding had gegeven tot den tocht en een zakelijk overzicht van die onderneming. Gereleveerd werd, dat het maken van een //elfstedentocht” sinds onheuglijke jaren bestaat. Als het ijs daartoe gelegenheid geeft zijn er reeds lang velen geweest, die de elf steden onzer provincie op één dag per schaats gaan bezoeken. Schier iedere stad, of bijna elk dorp, kan onder de inwoners één of meer aanwijzen, die dezen tocht hebben volbracht. En steeds is het als een feit van beteekenis geacht, getuige het feit, dat het volbrengen der reis steeds in de dagbladen werd vermeld. Het idéé om //officieel” een wedstrijd (tocht) uit te schrijven van het bezoeken van alle steden in Friesland is, hoewel afkomstig van oud-Friezen, toch uit Holland gekomen. Het Hoofdbestuur van den Nederlandscheu Bond voor lichamelijke opvoeding te ’s-Gra- venhage, waarin zitting heeft de heer Haitsma Mulier, (iemand van oud Bolswarder familie) was het, die dit plan opvatte en volvoerde, waarbij de Friesche Ijsbond zijn medewerking verleende. Nagaande de geschiedenis der gehouden ijs-tochten, kwam de Secretaris tot het moment, waarop het plan /Zeen elfstedentocht per fiets”, geboren werd. ’t Was in den winter van 1911 op 1912, in Februari. Een ijs-wedstrijd-tocht werd gehouden. In weerwil van een sterken dooi was de belangstelling overal groot. Achter de contróle-post te Bolsward, //de Doele”, stond het afdelingsbestuur ’s morgens ruim 9 uur reeds met vele belangstellenden op den uitkijk, naar de eerstkomenden, en het was toen dat een der aanwezigen, vermoede lijk de Voorzitter, de heer Hommes, het denkbeeld opperde, om eens een elfsteden tocht per rijwiel uit te schrijven, met als plaats van vertrek en aankomst Bolsward. Dit plan was iets nieuws, maar waarom zou ook een elfstedentocht per fiets niet evenveel belangstelling opwekken als per schaats De elf steden van Friesland hadden thans door de schaatswedstrijden z/naam” gekregen, van iets bijzonders te zijn, vooral ook door de vreemdelingen-deelnemers aan den wedstrijd (tocht), die nimmer te voren Fries land hadden aanschouwd. Deze waren, volgens hunne verklaring, getroffen door het typische dat zij hier ont moetten. Dus, het plan //Friesland door per fiets” was er. ’t Bleef nog eerst zzplan”, tot er in Maart 1912 eene vergadering werd bijeen geroepen, in welke bijeenkomst bleek, dat ook anderen, speciaal de heer H. Beekhuis, met het denkbeeld sympathiseerden. Z.Ed. werd dan ook voorzitter van het comité en onder zijne aanvoering en voort varende leiding toog men aan het werk. De steun en medewerking van den A.N.W.B. werd gevraagd en verkregen. Ook de pers toonde zich vol belangstelling. Natuurlijk, onze B. C. stond mee vooraan, maar ook verdient de plaatselijke correspondent van de Leeuwarder Courant een woord van dank, als ook de redactie van het Nieuwsblad v. Friesland en van Be Kampioen. Enorm was de aangifte van deelnemers, ook al door het lezen van een paar artikelen van de hand des heeren Beekhuis in meerdere dagbladen, waarin op duidelijke wijze werd aangetoond, waarom hij, als arts, volle vrijmoe digheid meende te hebben, tot het houden van en het meedoen aan den tocht mede te kunnen werken. En zoo is de tocht voorbereid, volbracht, en is daarbij gebleken, dat een elfstedentocht door Friesland, per fiets, alle reden van bestaan heeft. En nu waren de heeren van ’t comité nog eens 1 Bolswardsche Courant Rona Cacao

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1