PER TELEGRAAF. HOeïBBOH r Burgerlijke Stand. Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer Harlingen. Stadsnieuws. Ingezonde n. Advertentiën. VERKIEZING. Officiëele Advertentiën. PREDIKBEURTEN. Zondag 30 Juni. HERVORMDE KERK. met 29 van OUD EN OP STRAAT. Langweer. SNEEK, 29 Juni 1912. Voor het eind examen aan het Gymna sium alhier, zijn geslaagd voor A, de heeren L. Tichelaar te Nijland en J. Yntema te Workum. Met één candidaat wordt het examen voortgezet. De automobilisten zijn verdwe- hebben de auto in den steek gelaten, de magazijnen der douane is (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) en Strafrecht luidt voor een Bekroond. Aan den heer A. T. Visser te Leeuwarden is voor zijne inzending photo’s, bij gelegen heid van den Elfstedentocht, door de jury den prijs toegekend, bestaande in het pracht werk Ons eigen land. Er waren vier inzenders. Deze week slaagden stadgenooten de Roermond voor Gymnasium aldaar, De BURGEMEESTER van BOLSWARD; Gelet op eene missive van den heer Com missaris der Koningin, d.d. 21 Juni j.l., Ie afdeeling A, No. 639 (Circulaire No. 59); betreffende het nemen van maatregelen tegen brandgevaar door hooibroeien, vestigt de aandacht van de betrokken ingezetenen op den inhoud van art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij verschillende straffen zijn gesteld tegen hem, aan wiens schuld (waaronder is te verstaan verzuim, nalatig heid, onvoorzichtigheid, gebrek aan voorzorg, achteloosheid, enz.) brand is te wijten. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. Inleg f 1,Aangifte schriftelijk tot Vrijdag 5 Juli ’s middags 12 uur bij den Secretaris der Vereeniging E. WIJMA, Brouwerstraat 12, Harlingen. Reductie is verleend door de Maatsch. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Aan de baan wordt de meeste zorg besteed. wie bleek, dat ook bij twee andere win- en zilver was geweest met maar vermoedelijk heeft beiden haar slag kunnen was echter niet meer te ...dat in dit woord inderdaad ligt opgesloten de bedoeling der regeering om deze zaak tot een goed einde te brengen. Ik vind het eigenlijk schande, dat er ambtenaren vast aangesteld zijn, die geen pensioensrechten hebben. Minister Heemskerk tot de Tweede Kamer in 1908 en 1909, sprekende over rijkspensionneering der gemeente ambtenaren. van onze gewezen heer H. Stockmann te het eind-examen aan het en de heer E. J. v. d. Werf voor ’t le natuurkundig examen te Amsterdam. De BURGEMEESTER van Bot,sward Gelet op artt. 35, 2e lid en 55 der kies wet, en de artt. 10, 6e lid, en 10 bis der gemeentewet brengt ter openbare kennis dat de heden bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor een plaats Gemeenteraad bij het 6e lid het genoemde doel Rotterdam een vrouw aangehouden, die gouden ringen had gestolen, maar die werd niet als de verdachte herkend. Eergistermiddag 12 uur zag de echtge- noote van den heer Schnabel echter de be wuste vrouw in de Vriesestraat staan praten. Dadelijk waarschuwde zij haar man, die de vrouw aansprak en dreigde haar naar het politiebureau te zullen laten brengen. Eerst beweerde zij van de zaak niets af te weten, maar terwijl de heer S. even zijn hoed ging halen om met de .verdachte mee te gaan, maakte deze zich uit de voeten. Terstond werd de politie gewaarschuwd en onmiddellijk nam deze hare maatregelen, met het gevolg, dat de vrouw kort daarna door de recherche werd aangehouden in den winkel van den horlogemaker Groeneveld aan het Vrieseplein, waar zij de brutaliteit had, dezelfde truc weer te willen uithalen. Zij werd toen naar het bureau gebracht, waar zij door verschillende winkeliers herkend werd, zoodat zij voorloopig wel onschadelijk gemaakt zal worden. Dordr. Crt. Verkiezing Gemeenteraad. Bij de Donderdag gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad zijn als can didaten gesteld de heeren G. Bleeker, (s.d.a.p.), J. R. A. Donker, (lib.) en P. Th. van der Wal, (ant.-rev.) De stemming zal plaats hebben Maandag 8 Juli a.s. BOLSWARD, van 27 tot en Juni 1912. Gehuwd: Daam van der Wal van Hilversum met Theodora Vellinga. Jacob Clifford met Cornelia Vonk. Pieter Eeenstra met Jetske de Bruin. Overleden: Tjitske Haga 67 jr. echtgenoot van Minne Ykema. Dirk 10 jr. z. v. Douwe van Dalen en Reino Leentjes. WONSERADEEL, van 26 tot en met 28 Juni 1912. Geboren: Maaike d. v. Marten Wijnalda en Trijntje Bergsma te Arum. Jogchum en Gerrit zs. v. Klaas Nijdam en Maaike Bruinsma te Arum. Lijsbert d. v. Klaas Boersma en Aukje Miedema te Pingjum. Antje d. v. Folkert de Jong en Willemke Molenmaker te Schraard. Jan Piet z. v. Jentje Nauta en Grietje Schuring te Witmarsum. Overleden: Jilke Veltman 58 jr. echtgenoot van Marijke Tolsma te Wit marsum. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. Z UIT HOEF. ’s Avonds 53/4 uur Dr. C. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK. 's Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTINGA. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 9x/2 en ’s avonds 5!/4 uur: Ds. J. OP 'T HOLT. BROEREKERK. 's Voorm. 9x/2 uur Ds. NAUTA van ’s Nam. 5x/2 uur DEZELFDE. Men bericht ons uit IJlst Het electriciteitsvraagstuk nadert thans de voltooiing. Gisterenavond werd door het Bestuur van /Electra” aan de Mij. ,/Electrostroom” op gedragen de uitvoering van een door haar ontworpen leidingsnet met huisaansluitingen enz. waarvan het deel straatverlichting aanvang September a.s. gereed moet zijn. Uiterlijk half November zal het geheele bedrijf in werking komen. Heerenveen. De bakkerij van Mej. de Wed. W. Taconis bij de Hoofdbrug alhier, is aangekocht om er een bioscoop in te exploiteeren. Heerenveen krijgt dus ook een vaste bioscoopinrichting. Smokkelaars. Drie automobilisten, die uit Nederland kwamen, brachten hun wagen onder in eene garage op het St- Lambertus-plein te Luik. In de auto bevonden zich twee zeer groote kannen alcohol, die verscheidene honderden liters bevatten. Het verdachte voorkomen der automobilisten en een waarschuwing der Hollandsche douane brachten de politie op het spoor, nen en 1 die nu naar overgebracht. s H. Cl.) De benoeming van dr. Noordtzij en de Coalitie. De Beukelaar bevat het volgend „Inge zonden stuk” van een Zeeuw In Vlissingen is de vorige week een verkiezing voor den Gemeenteraad zóó af- geloopen, dat de liberale candidaat met enkele stemmen meerderheid is gekozen boven den kerkelijken candidaat. De laatste had gemakkelijk kunnen winnen, maar er wordt beweerd, dat vele leden van de Hervormde Kerk hebben gewei gerd dezen candidaat (lid van de Geref. Kerk) te steunen ten gevolge van de ontstemming over de benoeming van prof. Noordtzij. Of deze uitslag in deze stad te betreuren is of niet, worde buiten be schouwing gelaten. Maar wat hier is gebeurd, is uiting van wat in deze dagen leeft in de harten van duizenden Hervormden „Geen coali tieman meer stemmen.” Maar wie dan wel stemmen Moe ten dezen allen als //wilden” blijven rond- loopen Vele oogen zien verlangend uit naar daden van mannen als u, geachte redacteur en van dr. Bronsveld en ds. Van Hoo- genhuyze e.a. om een partij in het leven te roepen, waarin de belangen van onze Hervormde Kerk veilig zijn. Maatregelen hooibroeien. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Friesland heeft inzake hooibroeien o.m. het volgende geschreven aan de bur gemeesters In verband met de oorspronkelijke kracht van het gewas en voorts met de ongelijk matige, in den laatsten tijd slechte weers gesteldheid, moet, naar de meening van direkteuren der onderlinge brandwaarborg- maatschappij te Woudsend, ten aanzien van den hooioogst van dit seizoen worden ver wacht, dat zich vele gevallen zullen voordoen, waarbij handelend optreden noodig zal zijn, wil de hevige broei geen brand tengevolge hebben. Door direkteuren is daarom besloten, ook dit jaar hunnerzijds weer toe te passen de hooi-inspectie, waarvan de uitvoering aan deskundigen wordt opgedragen. Daartoe is steun en medewerking van het betrokken gemeentebestuur noodig. Gaarne voldoe ik dan ook aan het ver zoek van directeuren, om, evenals vroeger, Nog geen rijkspensioen voor gemeente ambtenaren De heer 8. Kamps is 53 jaar secretaris en 45 jaar ontvanger der gemeente Broek- sittard. Lange, lange jaren heeft hij de ge meente trouw gediend, tegen een loon, on voldoende om van te kunnen leven. Thans is hij oud en vergrijsd. De bijna 83-jarige ambtenaar is naar ’s raads oordeel niet meer i’H staat zijn werk te verrichten en de raad gaf hem ontslag. Vervulde de raad wellicht met dit ontslag een uit billijkheidsover wegingen reeds lang verzuimden wettelijken plicht Wij vreezen het. Maar wij vreezen nog veel erger. De raad zette den armen, ouden ambtenaar op straat, zonder een cent pensioen. Beweerd wordt, dat de gemeente te arm is om pensioen te betajen. ’t Kan helaas zeer goed waar zijn. Doch wij hopen, dat het anders is en de raad niet macht doe gelden boven naar aller begrippen zedelijk recht. Ach, dat toch de door de gemeenteambte naren reeds zoo lang gevraagde, door de regeering toegezegde, door alle partijen als billijk en dringend noodzakelijk erkende, wettelijke regeling van de rijkspensionneering der gemeenteambtenaren en hunne weduwen en weezen er reeds ware! Het bovenvermeld geval is er slechts een uit vele. Onnoemlijk is het leed, dat wegens het nog altijd ont breken der met zoo innig verlangen verbeide regeling door duizenden en nog eens duizenden wordt geleden. Geleden door oude en invalide afgetreden of ontslagen ambtenaren, geleden door weduwen en weezen, geleden door ambtenaren en ambtenaarsvrouwen wegens het bange vooruitzicht van hoewel niet meer kunnende werken toch te moeten blijven werken, het vooruitzicht van oud geworden niet meer in de behoefte van zijn gezin te kunnen voorzien, van weduwe en weezen wellicht onverzorgd te moeten achterlaten. We zouden aan allen, die bij de totstand koming der wettelijke regeling betrokken zijn, het bijna willen smeeken maakt toch spoed, de gemeenteambtenaren hebben ge noeg gewacht en geleden, laat de zaak binnen enkele maanden haar beslag krijgen, laat het genoeg zijn dat vele burgemeesters, secre tarissen, ontvangers, secretarie- en ontvangers- ambtenaren nog niet een loon genieten dat het hen mogelijk zou maken fatsoenlijk armoe te lijden. Denkt ook aan de gewichtige algemeene belangen, wier behoorlijke behartiging van goede bestaansvoorwaarden der gemeente ambtenaren afhankelijk is. Het persbureau van den Ned. Bond van gemeente ambtenaren. uwe medewerking voor in te roepen. Daartoe zou voorts ook kunnen dienen de landbouwers in uwe gemeente opmerk zaam te maken op het groote belang, dat er in de eerste plaats voor hun zelven in is gelegen, om genoemd gevaar te voorkomen. Ernstige misdaden. In Alsdorf, een mijndorp bij Kerkrade hebben een moordaanslag en een moord plaats gehad. Sedert enkele jaren onderhield, naar de Tijd meldt, een kostganger relaties met de dochter des huizes. Doch daar het meisje blijkbaar een anderen man beloofd had om te trouwen, besloot de teleurgestelde zich te wrekenhij zou het meisje en zich zelf dooden. ’s Nachts om 1 uur begaf hij zich gewapend met een revolver in de slaapkamer van het meisje en schoot twee keeren; het meisje werd tweemaal in het hoofd getroffen en viel bewusteloos uit het bed. Daarna richtte de man het wapen op zich zelf en joeg zich een kogel in het hoofd. Spoedig was de politie ter plaatse, het meisje werd vervoerd naar het Ziekenhuis te Barden- berg, waar de kogels uit het hoofd werden verwijderd. Zij is niet doodelijk gewond, even min als de man, die, nadat hij verbonden was, naar de gevangenis te Aken werd overgebracht. Een ernstiger geval had enkele oogen- blikken later plaats. Tusschen verschillende jongelieden had een woordenwisseling plaats gehad, plotseling stiet een Oostenrijker een mes in de borst van een 20-jarig mijnwerker, het hart werd geraakt. De gestokene liep nog enkele passen en viel dood neer. De moordenaar sloeg op de vlucht, een wilde jacht begon op den vluchteling door politie en burgers; doch hij wist te ont komen; men vreesde, dat hij de Hollandsche grenzen had bereikt en moest de vervolging opgeven. Doch Dinsdagochtend gelukte het den Oostenrijker te arresteeren. Hij ontkende den moord gepleegd te hebben, later bekende hij en werd naar Aken ter beschikking van de justitie overgebracht. Niet duidelijk of overbodig. Het Huisgezin bespreekt onder boven- staanden titel het antwoord van minister Talma, aan den heer Schaper, dat hij heen zou gaan, als de Kamer de Ziektewet niet wil afdoen, in verband met het feit, dat men van rechts algemeen aan de Invaliditeits wet boven de ziekteverzekering den voorrang wil geven en schrijft Nog eens dit den voorrang geven beduidt practischde Invaliditeitswet afwerken en de Ziektewet laten liggen. In dit Jicht beschouwd, zou de verklaring van minister Talma moeten beteekenen, dat hij met dien voorrang niet instemt en dus er op staat, in het nieuwe zittingjaar de Ziektewet onder handen te nemen. Is de Kamer hem hierin niet ter wille, dan gaat hij heen. Maar als dezelfde minister Talma ver klaart, dat hij binnen enkele weken het mondeling overleg over de Invaliditeitswet hoopt te houden bij welk mondeling overleg, nog wel in de zomervacantie zoo’n haast niet was, indien niet de openbare be handeling binnenkort moest worden voor bereid dan besluit men weer, dat de minister tegen het laten voorgaan der Invaliditeitswet geen bezwaar heeft. En als later de heer Nolens, zonder door den Minister weersproken te zijn, zegt te meenen, dat omtrent het tijdstip, waarop de Ziektewet zal worden behandeld, thans nog niets kan worden bepaald, dan staat in ieder geval vast, dat de Minister voor de Ziektewet den voorrang niet eischt. En nu komen wij weer tot ons punt van uitgang wanneer de Ziektewet den voorrang niet krijgt, kan de Kamer ze niet afdoen. Zit ’m nu de finesse hierin, dat de mini ster tevreden is en blijft, als hem blijkt, dat de Kamer de Ziektewet we] wil afdoen, maar dat niet kan, omdat er geen tijd meer is Mocht dit de bedoeling zijn, dan willen we wel zeggen, dat we de ministerieele ver klaring liever onafgelpgd hadden gezien. Zij heeft iets dubbelzinnigs, en juist van den ronden minister Talma, steeds zoo op- den-man-af, hooren we niet graag van die slag-om-den-arm-verklaringen. Een oplichtster. Dinsdag 11 Juni j.l. vervoegde zich bij den heer A. H. Schnabel, horlogemaker aan de Voorstraat te Dordrecht, een onbekende, fatsoenlijk gekleede vrouw, die voorgaf te Schiedam te wonen, maar naar Dordt te willen verhuizen en eenige inkoopen te willen doen, waartoe zij was in staat gesteld door een erfenisje van f 600 van haren schoon vader. Ze kocht een klok, een horloge en twee gouden ringen en verzocht die ’s mid dags vóór vier te laten bezorgen in de Wijn.- straat no. 72 aldaar; de koopprijs zou dan tegelijk betaald worden. Toen de heer Schnabel de goederen liet brengen, bleek echter, dat het opgegeven wijknummer, dat was van het erf ,zDe Oude Kraan” en rees bij hem het vermoeden, dat hij met een oplichtster’ te doen had. Hij kwam tot de ontdekking, dat hij voor een gouden ring was bestolen; hij deed toen aangifte bij de politie, aan diezelfde vrouw i keliers in goud i hetzelfde verhaal, zij bij geen van slaan. De vrouw vinden. Wel werd eenige dagen later te candidaten voor een plaats in den en het proces-verbaal, bedoeld van art. 10 der gemeentewet, ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn neder gelegd, dat deze stukken, in afschrift, zijn aaqgeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn gesteld dat de STEMMING ter vervulling van een plaats in den gemeenteraad zal worden ge houden in de raadszaal van het gemeentehuis, Maandag 8 Juli e.k., van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur dat candidaten zijn BLEEKER, G. DONKER, J. R. A. WAL VAN DER, P. Th. dat art. 128 van het Wetboek van ,/Hij die opzettelijk zich ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar”. Bolsward, den 27 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. Harddraverij met Handicap, op de korte baan, onder de Reglementen der Ned. Hard draverij- en Renvereeniging te houden op MAANDAG 8 JULI 1912, ’s namiddags 2 uur, op het terrein aan den NOORDERZEEDIJK. -- Prijs! 100,- 1ste premie! 40,- 2de f 25,- 3de de Inleggelden. Geslaagd.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2