Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 54. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 5 i i I 1912. POLITIEKE BESCHOUWING. I Donderdag 4 Juli. UIT DE PERS. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke hielp waar- Huisvlijt en Kunst- nadeelig saldo, ten PRINS JORIS geeft in de Enkhuizer Courant de volgende ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. komt men Talma ondervonden Slaapdronken. Te Tilburg liep gisteravond de slaapdronken sigarenmaker Bladel op de lijn van de in aantocht zijnde stoomtram der Hollandsche Buurtspoorwegen. Hij werd door de machine gegrepen, en veertig meter voortgesleurd. Met wonden aan hoofd en beenen en met in wendige kneuzingen werd hij per brancard ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. in 1908 verzoenen kon met het van dit ministerie, dan was het, Talma de belangen der arbeiders 1909 drong de hr. Goeman Borgesius, toen nog afgevaardigde voor Enkhuizen er op aan, dat de Minister toch de Ouderdomsvoorziening zou voorop zetten en wat antwoordde de Minister toen: Het volgende: we vernemen ongeluk gebeurd, aan- van bakker P., die met staatssocialistisch decreteeren van boven, dat de Kamer bij de Steen hou werswet door hare amendementen nog kon verijdelen dat haar de aanneming van de Bakkerswet onmogelijk maakte, omdat de Minister tegenover elk amendement zijn //onaannemelijk” liethooren; en dat bij de Stuwadoorswet zoo groote ont stemming wekte, dat de Minister er niet meer mee voor den dag durft komen. En als men dan in het oog houdt, dat Talma absoluut niet met de Kamer weet om te gaan, dat hij alle plooibaarheid en gemak kelijkheid van den hr. Heemskerk misten dat zijne onverzettelijke koppigheid van die eigenaardige soort is, dat hij dikwijls weigert toe te geven, waar dit heel makkelijk kan, om over stag te gaan waar pal blijven staan eerste plicht ware, dan kan men zich ge makkelijk voorstellen, hoe het komt, dat Talma’s sociale hervorming nu reeds een reuzenfiasco is. Wij betreuren dat voor den mensch-Talma, want onze waardeering van zijne werkkracht en werklust is onverdeeld, en het doet pijnlijk aan hem thans in de Kamer bij de Radenwet te zien hij is zijn zelfvertrouwen kwijt, en zoo op en over- prikkeld, dat hij zelfs coalitiegenooten op de dwaaste wijze afsnauwt, en men mag het der coalitie billijk kwalijk nemen, dat ze niet door aanneming van het voorstel-Karnebeek om de amendementen-Roodhuyzen voor heen Lohman naar de afdeelingen te zenden, den Minister die rust heeft gegund, die hij blijkbaar zoo bitter noodig heeft. Maar we kunnen slechts herhalen wat we reeds gezegd hebben: Talma heeft bij de verwerping van de Bakkerswet eene schoone gelegenheid voorbij laten gaan, om met eere het veld te verlaten, en is nu bezig politieke zelfmoord te plegen, des te pijnlijker voor den toeschouwer, omdat die in tempo’s ge schiedt. z/De geachte afgevaardigde uit Enkhuizen heeft gezegd die Ziekteverzekering kan wel achteraan komen. Ik geloof dat dit niet kan en ik zal zeggen waarom. De geachte afge vaardigde uit Amsterdam III heeft naar mijne meening volkomen terecht gezegd, dat het bij sociale hervormingen niet alleen gaat om sociale wetgeving en ik zou er aan willen toevoegen en bij de sociale wetgeving niet alleen jprn de vraag van steun uit de schatkist. Wanneer het bij sociale wetgeving de quaestie was eenvoudig hoeveel dubbeltjes uit de schatkist komen in de zakken van de arbeiders, zou ik zeggen: ja, het eerste wat wij noodig hebben voor alle dingen is een Ouderdomswet, waarbij als pensioen uit de schatkist wordt gegeven een bepaalde som en wij kunnen alle andere verzekeringswetten rustig laten wachten. Maar ik geloof, dat dit een door en door foutief standpunt is. De geachte afgevaardigde uit Amsterdam III (men ziet, dat reeds in dien tijd de hr. Talma zich bij voorkeur op mr. Troelstra beriep.(P. J.) zeidewaar het op aankomt is niet alleen sociale wetgeving, maar ook die sociale her vorming, die bezig is zich te voltrekken in de maatschappij, ook in de arbeidende klasse. Dat ben ik met den geachten afgevaardigde eens en ik geloof dat het van zeer principieel gewicht is, zoowel bij onze arbeidersbescher- ming als bij de verzekeringswetten zooveel mogelijk de zelfwerkzaamheid van de maat schappij te prikkelen, en zoowel in werk- geverskringen als in arbeiderskringen een zoodanige organisatie in het leven te roepen, dat zij zelf deel kunnen nemen aan de be hartiging van deze zaak, (dat was de Raden wet. P. J.) en nu ben ik overtuigd, dat de verzekering, die zich daarvoor als het ware vanzelf aanbiedt is de ziekteverzekeringomdat men reeds op het gebied van de Ziektever zekering zeer merkwaardige dingen heeft. (Cursiveering van ons. P. J.) zei tot haar: ,/Zeg eens, dat ik De buks ging af en ’t kogeltje De zaak staat dus nu zoo, dat de Radenwel wordt afgehandeld, omdat daaraan ook, zij het dan in veel mindere mate dan de Ziekte verzekering, de Ouderdoms- en Invaliditeits verzekering vastzit, en deze niet in behan deling kan worden genomen als de Radenwet niet is aangenomen. En dat nu na de Raden wet de Ouderdoms- en Invaliditeitsverzekering voorop komt. Wij voor ons hebben daar niets tegen, integendeel. Wij zijn het altijd geheel eens geweest met die leden van Rechts en Links, die jaar op jaar bij den Minister Talma er op aandrongen zijne Ouderdomsvoorziening voorop te laten gaan; en het is ons altijd een bewijs geweest, hoe bij Talma alles grauwe theorie was en hoe weinig hij het leven van den arbeider kende, dat hij zich gerechtigd achtte, de Ziekteverzekering voorop te zetten. Maar eene heel andere vraag is het of Talma nu bereid zal worden gevonden om deze volte-face mede te maken en alles op te eten wat hij vroeger heeft verklaard. Waarom moest toch volgens hem de Ziekte verzekering voorop? Het was immers, omdat die voor hem was het onmisbaar fundament van zijn gansche sociaal hervormingsgebouw. Wij zullen onze lezers niet met citaten ver moeien, maar willen toch ééne uitspraak van den Minister onder hunne oogen brengen, om hun te laten zien, dat Talma’s laatste prestige zoek zal raken, als hij er nu in toestemt de Invaliditeits- en Ouderdoms- Er is nog iets anders waar wij tegen op moeten komen. Men vervolgt sommige Kamer leden, o.a. den heer Treub, omdat ze zich vroeger verklaard hebben vóór afschaffing van den nachtarbeid voor bakkers, en nu tegen de wet stemden. Onzinniger hebben wij het zelden bijgewoond. Dus, als men ergens vóór is, dan moet men zich blindelings overgeven, en elke regeling, ook al gaat men daarmee meer achteruit dan vooruit, aan vaarden. Dr. Kuiper dacht er anders over, en heeft reeds vóór maanden en maanden verklaard, dat hij zijn stem niet aan Talma’s misbaksel kon geven, wat hij dan ook niet heeft gedaan. Neen, de schuld van de verwerping van de Bakkerswet ligt het blijkt noodig zulks nog eens te herhalen uitsluitend bij Minister Talma, die door aanvaarding van het amendement Snoeck-Henkemans, ge- subamendeerd door Dr. Bos, minstens 30 stemmen van Links voor zijne wet zou hebben gewonnen. Dat zijn de feiten, en tegen feiten verstommen de praatjes. Wonseradeel, 29 Juni. Enkele onzer land bouwers, die steeds maar hooger prijs voor hun aardappelen dachten te ontvangen en verleden herfst en dit voorjaar flinke prijzen Nu wij toch over de Bakkerswet spreken, willen wij even wijzen op de dwaze voor stelling van hen, die het willen doen voor komen, alsof de voorstemmers bij die ge legenheid de democraten waren en de tegen stemmers conservatieven, zooals èn in Rechtsche èn in sociaal-democratische organen wordt beweerd. De enkele opnoeming van vóór- en tegenstemmers slaat die bewering reeds direct doodonder de voorstemmers vinden wij bevoorbeeld naast de sociaal democraten ultra-conservatieven als van Veen, van Lennep, Fruytier en anderen, terwijl bij de tegenstemmers Drucker en Borgesius naast van Lynden van Sandenburg en Berch van Heemstede stonden. Bewijs genoeg, dat de wet van de politiek geen last heeft gehad, integendeel. Als de politiek er niet geweest was, had de wet in de Kamer geen 5 stemmen gehaaldze was inderdaad te slecht. Maar Talma kan zich wel bitter beklagen, dat de coalitie haar mee verwerpen, zonder hem vooraf te schuwen. maken nu een slechte eindrekening. Er zijn er, die f 1500 a f 1600 bij deze speculatie hebben verloren. Snoek, 1 Juli., De alhier gehouden natio nale tentoonstelling van nijverheid sluit met een bedrage van 5/8 van 't garantiefonds. Burgwerd, 1 Juli. Tijdens het onweder, dat hedenmorgen boven deze streken woedde, ging de bliksem rakelings langs een meisje van den werkman K. W. Het kind was eenigen tijd geheel blauw en zeer ontsteld, doch had overigens geen letsel bekomen. Witmarsum, 1 Juli. Het onweer heeft heel wat schade aangericht .onder de lampen der electrische centrale. In tal van woningen waren de fijne naaldjes in de glazen stuk. Een vliegweek te Wolvega. Wolvega, 1 Juli. In een vergadering van belangstellendên is besloten in de tweede helft dezer maand, vermoedelijk in de laatste week van Juli alhier een vliegweek te houden. Er is een voorloopig comité ge vormd, dat reeds met een gediplomeerd avia- teur heeft gecontracteerd. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Hommerts, 1 Juli. Naar is hedenmorgen alhier een dat zich nu niet zoo heel ernstig liet zien. De knecht een buks speelde, ging tegenover de meid staan en niet durf”. trof haar in de keel. Geneeskundige huip werd terstond ingeroepen. Oosthem. Dat kleine vischjes een welkome versnapering vormen voor een snoek is alge meen bekend. Maar dat ze ook al... muizen verslinden is zeker minder bekend. Toch zagen wij dat hier dezer dagen een muis, die een opvaart wilde overzwemmen halverwege werd opgeslokt door den wijd opengesperden bek van een snoek. Workum, 1 Juli. Heden morgen ongeveer 5 uur werden de bewoners opgeschrikt door een hevig onweer, dat drie uren duurde. Gelukkig bleven we, wat onze plaats aan gaat, voor ernstige onheilen bewaard. Alleen aan de in aanbouw zijnde nieuwe woning op het Zuideinde heeft de bliksem een stuk hout geraakt en eenige splinters afgerukt. Van verschillende zijden kwamen de buien opzetten, die gepaard met hevige regens, langzaam over onze stad trokken. Naar we vernemen was het hemelvuur in de mast van een schip geslagen, dat lag tusschen Parrega en Tjerkwerd, waardoor bet bovengedeelte werd vernield. Te Makkum sloeg de bliksem in een hooischelf, eigen aan Sjirk IJntema, dat in vlammen opging. De boerenhuizinge van den heer Schrale stond in de onmiddellijke nabij heid van het hooi, alleen een kleine sloot er tusschen, zoodat het gevaar voor het huis groot is geweest. Eveneens heeft de bliksem de torenspits van de R. K. kerk te Makkum getroffen, die zich langs den bliksemafleider verwijderde, zonder gelukkig verder onheil aan te richten, behalve eenige materieele schade. Een balkon-scène. Gistermorgen had een incident plaats in de Newtonstraat te ’s-Gravenhage. Een officier van het N.-l. leger, gekleed in uni form met sabel, wilde met zijn echtgenoote de door hem bewoonde gemeubileerde kamers verlaten met achterlating van huurschuld. De hospita wilde hun goed niet afgeven omdat ze eerst betaling wenschte. De officier kwam toen op het denkbeeld om zijn goed van het balcon door eenige mannen van den Christelijken Volksbond te laten zakken, waartegen zich de hospita natuurlijk verzette. Politie stond hiertegen machteloos. Het trok vooral de aandacht, dat de officier bij deze balkon-scène zijn uniform aan had. (N. C.) zoo Talma beging al dadelijk de om de motie-Aalberse op den arbeidsdag naast zich neer te ze ter wille van de conservatieve in de coalitie onuitgevoerd te nu is het met de politiek net als met het schaakspel, een verkeerde zet nooit weer te boven. heeft dat op de bitterste wijze nu hij de motie-Aalberse on uitgevoerd liet, werd hij aangewezen op eene regeling voor ieder bedrijf afzonderlijk, en werd hij wel gedwongen te doen wat altijd uit den booze is, d. w. z. in het bedrijf zelf ingrijpen, terwijl een verstandig wet gever slechts algemeene regelen stellen moet, die voor ieder bedrijf een menschwaardig bestaan voor den arbeider verzekeren natuur lijk met die uitzonderingen, die de aard van sommige bedrijven onvermijdelijk maakt. En toen hij aldus den goeden weg verlaten had, Toen verleden jaar bij de behandeling van de vraagpunten over de Ziekteverzekering de coalitie, om politieke redenen toegaf aan Talma’s even ongerijmd als koppig besluit om de geneeskundige behandeling niet in de wet op te nemen en juist ten platte lande laat in vele streken de behoefte daaraan zich zeer sterk voelen werd de Ziekteverzekering zeer terecht betiteld als //hazepeper zonder haas”. Wat naam moeten wij nu aan deze wet geven, nu alleen daarvan de inleiding, d.i. de Radenwet zal worden behandeld, en de eigenlijke ziekteverzekering voor goed in de doos is gedaan Nu verdient ze toch zeker wel den naam van //schotel met niets er op”. Wie nu meenen mocht, dat onze Uitspraak, dat er van de Ziekteverzekering niets meer komen kan, zou kunnen voort komen uit paganistische of autonomistische lust tot het geven van pessimistische voor stellingen, gelieve er nota van te nemen, dat zulks thans officieel vaststaat. Niemand minder toch dan de hr. de Savornin Lohman, die nog weinige weken geleden het denkbeeld verdedigde, om de eindstemming over de Radenwet eerst dan te houden, als de Kamer ook met de behandeling van de Ziektewet zou zijn gereed gekomen, heeft thans ver klaard, dat zulks ondoenlijk zal zijn, omdat er van de behandeling van de Ziektewet niets meer komen kan. En een niet minder machtig man in de coalitie, Dr. Kuyper, heeft uit drukkelijk verklaard, dat er niet aan te denken valt, dat de Kamer na het zomer- recès aan de Ziekteverzekering zou beginnen October ligt volgens hen vast voor de In validiteitswet. En deze uitspraak heeft in den mond van den man, die bij de discussiën over de laatste Staatsbegrooting met een ultimatum dreigde, als de Regeering het juiste oogenblik voor de behandeling der Ouderdoms- en Invaliditeitsverzekering zou laten voorbij gaan, eene bijzondere beteekenis. Dr. Kuyper wil dan de Ziekteverzekering afdoen in Juni 1913 na de verkiezingen, als eerst het Kabinet weer voor vier jaren vastzit! Hij blijkt groot vertrouwen te hebben in den uitslag van de verkiezingen van dat jaar; moge hij net zoo bedrogen uitkomen als in 1905. Wij wenschen slechts, en wagen ons niet aan voorspellingen, dat is voor een politiek man niet verstandig en het wil ons voorkomen dat Dr. Kuyper zulks ook niet zou doen, als hij onder het Kabinet niet heel iets anders verstond dan dit Kabinet. Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig. Deze uitspraak is door den hr. Talma naderhand in allerlei toonaard bevestigd en versterkt, en nu zou hij zich laten vinden om den grondslag van zijn stelsel prijs te geven en zijn sociaal Verzekeringsgebouw op drassigen grond op te trekken Wij weigeren het alsnog te gelooven, en toch, en toch... wat is Talma langzamerhand in het politiek bederf, dat coalitie heet, te gronde gegaan. We zeggen dit met leedwezen. Wij hebben behoord tot hen, die het eerste optreden van den Christen-democraat Talma in de Tweede Kamer warm hebben geprezen, men kan er ons artikel in dit blad op nalezen, dat we schreven in December 1901. En als iets ons optreden dat aan werden toevertrouwd, want al waren wij niet zonder vrees, we waren toch ook niet geheel zonder hoop, dat bij zichzelf zou durven blijven, en als het er op aan kwam, de coalitie de tanden zou durven laten zien, wat o. i. hem niet te moeilijk kon vallen, omdat de coalitie hem oneindig veel meet noodig had dan hij de coalitiehij was toch de democratische vlag op de conservatieve regeeringshulk. Helaas, het heeft niet mogen zijn, en cardinale fout, 10-urigen leggen, en elementen laten. En Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1