MAANDAG 8 JULI 1912, ’s namiddags 2 uur, op het terrein aan den NOORDER ZEEDIJK. -- Prijs f 100,- 1ste premie 140,- 2de f 25,- 3de de Inleggelden. Dames-, Heeren- en Kinder-Parapluie’s P. 1 GERRITSMA. Groote kaatswedstrijden te Harlingen. Na-Inspectie Verlofganger. OP REIS ZONDER PARAPLÜIE, Officiëele Advertentiën. Stadsnieuws. VERKIEZING. Burgerlijke Stand. Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer Harlingen. Financiëel overzicht. Advertentiën. De grootste keuze vindt U bij der 9.41 Tevens betoonde meet af, eene vele plat en Sijbren, zonen van Ybeitje Mensonides te De Amsterdamsche beurs blijft onder den invloed van het dure geld. Staatsfondsen en andere 1ste klasse beleggingsfondsen gaan dan ook voortdurend nog in koers achteruit, en dit verschijnsel valt niet alleen te Amster dam waar te nemen, doch men ziet hetzelfde op de andere groote Europeesche beurzen gebeuren. In ons midden van terwijl toch wel een i is geweest. en Strafrecht luidt voor een het Stedelijk korps, den eminenten kapel- een ruime tribune, en een allerprettigste ont- gewone u winstaandeel. van BOLSWARD, van 30 Juni tot en met 3 Juli 1912. Geboren: Tjerk, z. v. Johannes Terp- stra en Geertje Hessels Bouwer. Hieltje Sjoerd, z. v. Franciscus Gerritsma en Hen- derina van der Zee. WONSERADEEL, met 2 Juli 1912. Gehuwd: Sjouke Faber en Christina de Vreeze te Makkum. Geboren: Sjoerd Jacob Reitsma en Schraard. Overleden: Anne Zwart 79 jr. wed.v. Taetsche Bouma te Zurich. Ynze Hoeksema 46 jr. echtgen. van Richtje Salverda te Makkum. De liefhebbers van de kaatssport wachten een paar mooie dagen. De kaatsvereeniging „Eendracht” te Har lingen heeft twee groote kaatspartijen uitge schreven,, de eerste op Zondag 7 Juli a.s., de tweede op den daaropvolgenden Woensdag. In betrekkelijk korten tijd is deze kaats vereeniging tot grooten bloei gekomen, dank zij de flinke wijze van aanpakken en uit voeren van het bestuur. de Harlinger burgerij, van bijzondere sympathie. De „Eendracht” beschikt over een prachtig terrein, een der mooiste van Friesland. En dat terrein wordt steeds keurig in orde gemaakt, is, volgens algemeene opinie, best in orde, eerste klas. Prettige muziek van onder aanvoering van meester Van Bonzel, voor de pers steeds vangst. Op beide dagen zijn flinke prijzen uitge loofd, en, naar we hoorden, zijn er voor Zondag reeds beste kaatsers aangegeven. En wat den wedstrijd op Woensdag 10 Juli aangaat, ook hierbij is gezorgd voor kaatsers van de bovenste plank. Voor nadere bijzon derheden verwijzen we naar de in ons blad van heden voorkomende advertentie. misschien niet eens bemerkt ware het niet, dat juist eenige van „Hollandia” daar pas schrokken van den knetterenden donderslag, doch ook de stukjes graniet om zich heen hoorden vallen, en niet eens wisten wat er gebeurde, toen een paar toeschouwers het gebroken potje opmerkten. Naar men ons meedeelde is ook nabij Schettenserhof de bliksem op de telegraaflijn geslagen. Een bijzonderheid vap de bui was nog dat langs een smalle strook ten westen onzer stad een hevige hagelslag neerviel, een paar maaiers, die trouwens dicht bij de gedoode koe waren, en ook het eerst dit ongeval merkten, zaten onder hun schuilplaats te verbazend dikke hagelkorrels, aan deze zijde der Marnezijl weinig regen doch geen hagelbui van 29 Juni tot en Onweder. Gistermorgen zijn onder Holwerd twee maaiers door het hemelvuur getroffen. Eén van hen was dadelijk dood. Een gevaarlijke schutter. De gebroeders K. en J. P., uit de Hoflaan te Rotterdam, zaten Zondagavond met hun meisjes in het gras langs den Spiegelnisserweg aldaar. Er is toen van het erf van de weduwe V., aan de overzijde van den weg gelegen, een boerenjongen gekomen, die, zonder iets te zeggen, in de richting van de beide paartjes uit een geweer een schot hagel loste en daarop verdween. K. P. en zijn meisje M. A. K. zijn door hagelkorrels in het gezicht ge troffen en in het ziekenhuis aan den Berg weg verbonden. J. P. kreeg eenige hagelkorrels in den kraag van zijn jas. De schutter bleef tot nog toe onbekend. (N. R. Ct.) Holland- Utrechtsche Elf-Stedentocht. Het Friesche voorbeeld vindt navolging. Ook in Holland zal een elf-steden-rijwiel- tocht worden georganiseerd. De route is: Rotterdam, Schiedam, Delft, Den Haag, Leiden, Haarlem, Amsterdam, Utrecht, Vianen, Schoonhoven, Gouda, Rotterdam. Afstand 195 K.M. Maandagmorgen is te Harlingen de bliksem in de onmiddellijke nabijheid van een zestal arbeiders, werkzaam bij den kweeker G. Tigchelaar, in den grond geslagen. De aanwezigen ondervonden een hevigen schok en werden omvergeworpen. Het lof van planten en de in de berm groeiende distelen zagen zwart. Een der werklieden drong het Een elfstedentocht per fiets. Door eenige Sneeker jongelui, waaronder enkelen, die reeds deelgenomen hadden aan den tocht vanuit Bolsward, zijn nog eens de bloed uit den mond. 11 Friesche steden bezocht, ’t Doel was een gezamenlijk rondreisje te doengeen wed strijd dus. Deelnemers aan den tocht waren J. van Dijk, T. Bondiëtti, S. van Meulen, N. Vogelzang, S. Kuipers, W. Swart, W. Brouwer, J. van Dijk, J. de Vries, J. Blauw, G. Smit (van Bolsward), T. Rijpma, H. van Akkeren, Job. Giliam, J. ‘van der Sloot en Fedde van Dijk. Laatstgenoemde telt nog maar 17 jaar. In ’t geheel dus 16 personen. De geheeie route van den vorigen tocht werd afgelegd, ’s Avonds kwamen allen schijnbaar nog frisch aan. In café Vos had de uitdeeling plaats van de zilveren her- inneringsteekens, bestaande in een miniatuur- fiets op voetstuk. De heer N. Vogelzang, werd winnaar van de verguld zilveren medaille door den heer S. Vos uitgeloofd voor ’t mooiste kostuum, de heer F. van Dijk van de bronzen medaille, uitgeloofd door de firma Binkes, voor den jongsten deelnemer. Inleg f 1,Aangifte schriftelijk tot Vrijdag 5 Juli ’s middags 12 uur bij den Secretaris der Vereeniging F. WIJMA, Brouwerstraat 12, Harlingen. Reductie is verleend door de Maatsch. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Aan de baan wordt de meeste zorg besteed. v f Staatsspoorwegen vorig overzicht schreven wij, dat de groote vraag naar geld deels het gevolg is van groote bedrijvigheid, wat viel af te eiden aan het „toenemende verkeer”. Het verhoogde dividend tot vier procent aan aandeelhouders van de Hollandsch Ijzeren Spoorweg-Maatschappij is hiervan ook een bewijs, zelfs de Noord Friesche Lokaal Spoorweg-Mij. komt in beter doen en betaalt met Juli voor het eerst sedert langen tijd weer eens de volle (4 pCt.) rente op hare schuld. In déze obligatiën ontwikkelde zich daardoor wat vraag, waardoor de koers tot ruim 60 pCt. kon opkomen, terwijl de niet tot de reorganisatie toegetreden obligatiën monteerden tot ruim 70 procent. Terwijl men tot dusverre steeds kon hooren dat de groote Spoorweg-Mijen te veel leenden en te weinig afschreven, (vooral in de Staten- Generaal werd deze klacht, met het oog op annexatie door den Staat, dikwijls geuit,) leest men thans het omgekeerde en werd op de vergadering van de Staatsspoor de vraag ter sprake gebracht of niet wat minder ge reserveerd en hooger dividend kan worden bepaald. Het is o. i. zeer te waardeeren, dat ruim worde afgeschreven, vooral met het oog op de toenemende exploitatie-uitgaven, welke uitgaven door de groote eischen van het personeel en het reizend publiek hun hoogtepunt nog wel niet zullen hebben bereikt. De vergadering van de Koninklijke Petro leum Maatschappij trok bijzondere aandacht. De mededeelingen die daar door den heer Cohen Stuart zijn gegeven laten niet den minsten twijfel meer over omtrent de positie van de Nederlandsch Koloniale en American. Petroleum Co. ten opzichte van de Standard Oil. De heeren Commissarissen van de nieuwe „nationale” onderneming kunnen het tegendeel beweren, echter hecht zoo goed als niemand daaraan meer geloof. De directie van de „Koninklijke” was goed gestemd en gaf vooral blijk een gunstige opinie te hebben over den olierijkdom van sommige barer terreinen. De beurs scheen het ook zoo op te vatten en gingen dus de koersen ongeveer 20 percent vooruit. Nog een andere vergadering werd gehou den, die zeer druk in beurskringen besproken werdwij bedoelen die der General Trading Co. Het geheeie aandeelenkapitaal ad een millioen gulden plus nog een groote vlottende schuld is in een paar jaren verloren en dat sommige accountants-verslagen weinig te beteekenen hebben, heeft deze zaak bewezen want het is nog geen jaar geleden, dat de accountant van Suchtelen, rapport over deze zaak uitbracht, waarna men in enkele bladen kon lezen dat de toestand der Maatschappij gunstig was. Het „Spook” van kunstmatige rubber hing even over de markt om weer even plotseling te verdwijnen en om vermoedelijk na eenigen tijd opnieuw te voorschijn te komen. De opgaven van de productie over de maand Juni zijn zeer bevredigend en geven aan leiding tot goede verwachtingen. De Amerikaansche markt hangt in het teeken van de politiek. Na de republikein- sche conventie heeft nu de democratische conventie plaats gehad en is Walstreet niet zoo geheel gerust op de a.s. verkiezing in November. De democraten hebben in het program verdere afschaffing van invoerrech ten en dit zou eventueel niet ter gunste van de Amerikaansche Industrie kunnen worden genoemd. In tabakken kwam ook weer meerdere levendigheid vooral oude Deli waren enkele procenten hooger op een dividendstaxatie van 80 °/0. Geld op prolongatie heden 45/8 °/0. Betaalbaarstelling dividenden en coupons. Geconsolideerde Hollandsche Petroleum Co. met f 94.10 v f div. no. 4 der cert. A 3 onder, eert. Cultuur Mij. der Vorstenlanden div. 24 der pref. aand. met f 75. 19 gewone f 50.— 8 winstaandeel. f 9. Maatsch. tot Expl., div. 44, betaalbaar met f 10. American Smelters Securities Co. 5 pCt. Cum. pref. aand. Serie B div. 27 der cert, met f 30.62 Norfolk Western S. M. gew. aand.: div. 30 der cert, van gew. aand. f 36.45. Dit heeft, waarschijnlijk door dat de palen daar van ijzer zijn, geen verdere gevolgen gehad, en zou zijn geworden, fabrieksmeisjes seerden en s Herbenoemd. Bij Kon. besluit is de heer D. H. C. Ittmann alhier herbenoemd tot Kantonrechter- plaatsvervanger in het Kanton Bolsward. Onweer. Het is „los” weer tegenwoordig, een dag waarop geen regen valt is haast een bij zonderheid, en hoe best ook alles groeit, voor den hooioogst is het weer ongunstig. Ook voor de bouwlanden komt er te veel water en vooral de zware stortregens doen aan veldvruchten reeds schade, doordat ze gaan liggen. Niet zelden ook komen er onweersbuien opdagen, en is het hier en daar soms zwaar weer. Hedenmiddag ruim 12 uur trok een on weersbui langs de westzijde onzer stad. Vrij hevige donderslagen rommelden door ’t luchtruim en aan het soms knetterend geluid was het te merken, dat sommige slagen niet ver af waren, wat trouwens ook uit de kleine tusschenpoozen tusschen bliksem en donder was af te leiden. Weldra vernam men dan ook dat nabij onze stad een koe van den landbouwer A. Jorna door den bliksem was gedood. Ook moet de telegraaf in de Harlingerstraat getroffen zijn, een der isolatoren werd beschadigd en verder op was nog een zwart geworden. De BURGEMEESTER van Bolsward Gelet op artf. 35, 2e lid en 55 der kies wet, en de artt. 10, 6e lid, en 10 bis der gemeentewet brengt ter openbare kennis dat de heden bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor een plaats in den Gemeenteraad en het proces-verbaal, bedoeld bij het 6e lid van art. 10 der gemeentewet, ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn neder gelegd, dat deze stukken, in afschrift, zijn aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn gesteld dat de STEMMING ter vervulling van een plaats in den gemeenteraad zal worden ge houden in de raadszaal van het gemeentehuis, Maandag 8 Juli e.k., van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur; dat candidaten zijn BLEEKER, G. DONKER, J. R. A. WAL VAN DER, P. Th. dat art. 128 van het Wetboek van „Hij die opzettelijk zich ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar”. Bolsward, den 27 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. De BURGEMEESTER van Bolsward; Gelet op de missive van den heer Militie- Commissaris in het 2e district van Friesland, d.d. 25 Juni j.l. No. 33 Roept bij deze op, den verlofganger GYSBERTUS DRAAISMA van de lichting 1907 behoorende tot het 9e Regiment Infanterie, uit de gemeente Bolsward, om zich op Maandag 15 Juli 1912 te 10 uur v.m. te vervoegen te Sneek, Wijde Burgstraat No. 8, ten einde aan eene na-inspectie deel te nemen. Herinnert gemelden verlofganger, dat niet voldoening aan deze oproeping eene opkomst onder de wapenen tengevolge kan hebben. Bolsward, den 1 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. Uitvoering van het Noorder-Gewest te Stads kanaal. De turnuitvoering te Stadskanaal op 29 en 30 Juni gehouden, werd door een massa publiek bijgewoond, ’t Weer hield zich over ’t algemeen vrij goed, doch de regeling liet zeer veel te wenschen over. Voor de turnsters was uitstekend gezorgd, de turners echter hadden veel moeite om logies te bekomen. De wedstrijd in tweekamp voor dames, waar aan 20 clubs deelnamen, had tot resultaat 1. „Sparta”, Groningen, verg. zilv. kruis, 2. „Brinio,” Leeuwarden, zilv. kruis. 3. „Wilhelmina”, Bolsward, zilv. med. 4. „W. 1. K.”, Heerenveen, br. med. 5. „Vlugheid en Kracht”, Groningen, br. m. „Wilhelmina” oogstte op den eere-avond met hare knodsoefeningen veel succes. Postkantoor Bolsward. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van hier verzonden gedurende de 2e helft der maand Juni 1912. Mevrouw Wd. SCHMIT, Amsterdam. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun adres op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze bij onbèstelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. N. Sn. Ct. De 39-jarige landbouwer G. K. Bzn. te Meerkerksbroek is Zondag door een in zijn stal staanden fokstier aangevallen en zoo vreeselijk verwond, dat hij kort daarop is overleden. Nabij Goor zijn gisterochtend twee goederenwagens ontspoord. Daardoor ontstond groote vertragingde reizigers moesten ter plaatse overstappen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Naar Amerika. Uit den Gelderschen Achterhoek ver trekken in den jongsten tijd vele jonge mannen die in den landbouw zijn bedreven naar Amerika, teneinde daar hun geluk te beproeven. Noodlottige aanrijding. J.l. Zaterdagavond werd op het Bezuiden- hout te ’s-Gravenhage een heer, die per fiets uit de richting Rijnstraat kwam, door een auto aangereden. In bewusteloozen toestand werd hij per auto van den gemeentelijken eerstehulpdienst naar zijn woning aan de Groot-Hertoginnelaan vervoerd. De aangeredene was de heer N. L. Burman Eyck tot Zuylichem, oud burgemeester van Maartensdijk. Naar thans gemeld wordt, is hij aan de gevolgen van het ongeluk overleden. De overledene had den leeftijd van 59 jaren bereikt. Het stoffelijk overschot zal Vrijdag in de gemeente, aan wier hoofd hij heeft gestaan, worden ter aarde besteld. Nader wordt meegedeeld, dat door den commissaris van politie in de 2e afdeeling te ’s-Gravenhage een onderzoek wordt in gesteld. Tot nu toe is nog niet gebleken, of het ongeluk aan den bestuurder der auto is te wijten. Eenige ooggetuigen zullen heden aan een nader verhoor worden onderworpen, even als de chauffeur uit Rotterdam, die zich kort na het gebeurde aan het posthuis Schenk- weg aanmeldde, om te verklaren, dat hij geen schuld had aan de aanrijding. Kwa rtjesvin ders Twee beruchte zoogenaamde kwartjes vinders, één uit Amsterdam en één uit Rotterdam, zijn te ’s-Gravenhage door de politie gearresteerd onder verdenking een Duitscher een bedrag van 100 mark te hebben afhandig gemaakt. Steenkolenboringen. ‘Voor rekening van den'Staat der Neder landen is men thans begonnen met proef boringen naar delfstoffen op de bouwplaats Broekmans onder Winterswijk. Vadermoord. De gedetineerde zoon van den koperslager T. te Renkum heeft den rechter-commissaris bekend zijn vader opzettelijk te hebben ver geven. Ga niet Harddraverij met Handicap, op de korte baan, onder de Reglementen der Ned. Hard draverij- en Renvereeniging te houden op ie le

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2