Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1913. 51ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 56. Donderdag 11 Juli. UIT DE PERS. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke tien paarden, die allen qualiteit van de Gezondheidscommissie te van geringe diensten zal De Tel. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Branco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van Twist en ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Sneek, 8 Juli. Onze plaatsgenoot, dr. W. G. C. Wagner, rector van het Gymna sium alhier, was Zondag met zijn gezin als zoovele Sneekers, naar de meer te zeilen. Terwijl hij daar op de zgu. Polle met eenige kinderen speelde, werd hij door een beroerte getroffen, die een eind aan zijn leven maakte. Toen de ontboden geneesheer dr. Bouma kwam, was het leven reeds geweken. De overledene, die sinds Sept. 1911 aan het Gymnasium alhier verbonden was, be reikte den leeftijd van 42 jaar. De invoer van bevroren vleesch. Het Alg. Hbld. schrijft Het bevroren Argentijnsche vleesch, dezer dagen in het abattoir te koop gehangen, is door verschillende Amsterdamsche slagers ge kocht en aan hunne klanten afgezet. Thans zijn wederom eenige bevroren runderen in de koelcellen van het Vriesseveem in voorraad. Van deskundige zijde vernemen wij omtrent den invoer en de consumptie van dit vleesch de volgende bijzonderheden: Het Argentijnsche vleesch, zooals dat op het oogenblik te Amsterdam in voorraad is van Gedep. van Binnenl. en woningverorde- Vrijzinnige samenwerking. De Unie-liberale Vaderlander schrijft o.m. /zDe stellers van moties, die op samenwer king aandrongen, hebben bij de respectieve hoofdbesturen zeker niet aan doovemans deur geklopt. Van deze hoofdbesturen willen wij op dit oogenblik slechts dit zeggen, dat elk van hen voor zich ten zeerste overtuigd is, dat er samenwerking tusschen de drie vrij zinnige fracties moet zijn in 1913 dat de partij, die niet bereid zou zijn daarover met de beide andere te onderhandelen, zware ver antwoordelijkheid zou aanvaarden, meer nog, dat geen van de drie hare Schuldigkeit zou hebben gedaan, wanneer ook maar ééne poging, om tot samenwerking te komen, achterwege bleef. Tot welke resultaten deze overtuiging heeft geleid, laat zich gemakkelijk raden, om er ook maar iets van te zeggen; en als wij niet zonder hope zijn, dat het gemeen schappelijke doel zal worden bereikt, dan is het, omdat de vrijzinnige, welk verschil in tempo er ook bij hen moge waargenomen worden, per slot van rekening van denzelfden huize zijn. En al ontveinzen wij ons niet, dat, waar men eenmaal in drie verschillende organisaties leeft, het vinden van de juiste formule van samenwerking uit den aard der zaak eenige moeielijkheid met zich brengt, samenwerking tusschen de vrijzinnigen van alle kleur heeft in dit stadium van onze politiek zoo logischen ondergrond, dat ze een natuurlijk terschijnsel is, heel wat natuur lijker b.v. dan het samengaan van de katho lieken en sociaal-democraten in Beieren, wat nog versch in het geheugen ligt... Ongeduld leidt hier en daar, met name in de te veroveren districten, tot dit voldongen feit, dat de volijverigen reeds uitzien naar een candidaat, misschien een enkele maal dezen of genen hebben gepolst, of hij zich eene eventueele candidatuur zou laten wel gevallen. Onze vrienden zullen begrijpen, dat zulks te vroeg is. Als er samenwerking komt en wij voor ons persoonlijk meenen, dat het ondenkbaar is, dat ze niet komt zal er natuurlijk over de te veroveren districten tusschen de drie partijen een entente moeten plaats hebben. En waar dat zoo is, kan voorbarig handelen dikwijls heel wat bederven. Banden, die men reeds aangeknoopt heeft, worden zelden verbroken, zonder eenige ont stemming te wekken, en ontstemming is het allerlaatste, dat wij hebben moeten, het aller eerste,-dat wij moeten vermijden.” De Invaliditeitswet. Dat de Minister Talma in October zijn Invaliditeitswet zal binnenhalen, zooals hij hoopt, ziet de Zutph. Ct. nog niet gebeuren. pWant gesteld al dat het lukt door allerlei meerderheidsdrang o.a. door wijziging van het reglement van orde met de bedoeling //politieke winste” te behalen de schrif telijke voorbereiding dezer wet te bespoedigen, zoodat de C. v. V. en de minister met op offering van de hun stellig toekomende rust, heel den zomer zullen moeten doorwerken, dan nog staat het te bezien of de Kamer in één maand zulk een ingrijpend voorstel als het Invaliditeits-ontwerp zal kunnen afdoen. Over het Arbeidscontract, ook een sociale wet van niet geringe beteekenis, met betrek kelijk geringe geldelijke verplichtingen, deed de Kamer 3 maanden. Over de Radenwet deed ze, met vallen en opstaan, van 21 Mei tot 2 Juli. En zou ze nu met de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering met haar vele lasten op werkgever en werknemer, in October, dus in ruim vier weken gereed kunnen wezen Met een op ’t punt van sociale wetgeving, zoo onwillige meerderheid? Dat moeten we even zien eer we ’t ge- looven. De heeren zullen zonzen dierbaren Talma” laten zitten met zijn Radenwet, die zelfs als paradepaard slechts zeer kunnen bewijzen”. Een nieuwe Bakkerswet. De Haagsche correspondent van meldt d.d. 5 Juli: Bij de Tweede Kamer is gisteravond inge komen het wetsontwerp der rechterzijde tot vaststelling van een nieuwe Bakkerswet. van de vorige week, op 700. I' hebben van bergplaats pacht aan zoodat nachtarbeid blijft toegestaan, mits met drie ploegen arbeiders gewerkt wordt, zoodat iedere ploeg slechts een bepaald aantal uren achtereen werkt. Voorts komt het verbod van nachtarbeid voor den patroon in het ontwerp niet voor, doch wel een verbod, om ’s morgens vóór een bepaald uur het brood te vervoeren en rond te brengen. Dit verbod zal bij algemeenen maatregel van bestuur voor iedere plaats afzonderlijk geregeld moeten worden. Op die manier hopen de voorstellers gelijke concurrentie voorwaarden tusschen groot- en kleinbedrijf mogelijk te maken. Onderteekenaars van het ontwerp zijn de katholieken Aalberse en Passtoors, de christel.- historischen de Geer en de Visser en de anti-revolutionnairen Duymar van der Voort van Zijp. Teleurstelling. De Banier schrijft Indien wij over de wetgeving die tegen woordig aan de orde is, vooral de z.g. sociale. ons zouden moeten uitspreken, dan zou het een woord van teleurstelling moeten zijn. Het is een gesukkel van honderd uit en ofschoon vorige ministeriën en andere partijen ook al niet veel hebben in te brengen op de voorbijgegane praktijk hebben wij ook thans niet veel om op te roemen. Het is zoo de Raden wet is ten minste aange nomen... maar... het zal nog moeten blijken of hiermede iets bepaald goeds is verricht. De hoofdgrieven tegen de ongevallenverzeke ringswetten, n.l. de bureaucratische en dure omhaal, die slechts de baantjes vermeerdert, kan vrij wel ook van deze wet worden gezegd... en de invaliditeits- en ouder domsverzekering waarvan dan nog wat goeds te verwachten viel in verband met de ge wijzigde tariefwet, blijven tot dusver nog altijd voorwerpen van (vaak onbekookte) critische op- en aanmerkingen, terwijl de werkelijkheid nog hoog in de lucht hangt. De bakkerswet...? nu ja, wij kennen het verloop, en onze goede wenschen verzeilen wat nog als nieuwgeboren kindje op de komst is. Intusschen is het eerste halfjaar van 1912 gepasseerd en nog altijd klinkt de roepwachter wat is er van den nacht De seciale wetgeving is een sukkelaar, die aan tuberculose lijdtwat er nog van terecht zal komen moge als puzzle worden gekwali ficeerd. Aanvankelijk is het woord //teleur stelling” hierop toch minstens van toepassing. medailles, uitgeloofd door den heer H. van Slooten, beschermheer der vereeniging T. W. Kooistra, Dokkum, 8. A. Kooistra, Witmarsum, IJ. Aukema, Eraneker. 2e prijs f 60, C. Werkhoven, R. Zaagmans, Witmarsum en J. Reitsma Jr., Pingjum. 3e prijs f 30, J. Kuperus, Witmarsum, K. Terpstra, Beetgum en H. IJpma, Arum. Koning der partijT. W. Kooistra, Dokkum. van Medemblik verga- uur. Kaatspartij en harddraverij te Harlingen. //Eendracht” had Zondag haar groote dag. Op het terrein waren een 2500 bezoekers, waaronder een getal betalenden als nog nimmer is bereikt. Een niet verwacht succes. Zater dagavond toch verspreidde zich in Franeker, Leeuwarden en omliggende dorpen als een loopend vuurtje het gerucht, dat in Harlingen een vreeselijk besmettelijke ziekte zou zijn uitgebroken, n.l. de zwarte pokken en in verband daarmee de kermis en kaatspartij waren afgelast. Het bestuur was er vlug bij. Naar verschillende plaatsen werd bericht ver zonden, dat deze geruchten totaal verzonnen waren en zoo werd dit praatje spoedig den kop ingedrukt. Op het terrein bewoog zich dientengevolge een groot en belangstellend publiek. Harlingen begint na Franeker meer en meer een centrum te worden van de kaatssport. De vereeniging //Eendracht” in ’t algemeen en ’t bestuur in ’t bijzonder heeft dan ook alle eer van haar streven steeds verbeteringen aan te brengen. Zoo ook nu. Het terrein is nog aanmerkelijk verfraaid door de splitsing van de groote tribune. Het heeft nu een zeer gezellig en intiem karakter, vooral ook door de begrenzing van het noordelijk gedeelte Ook de toegangsbrug tot het terrein is verbreed. Voegen we hier nog bij, dat ook voor de pers een tribune is ingericht, dan vraagt men zich onwille keurig af, wat er toch een volgend jaar voor verbeteringen moeten worden aangebracht. Na lang zoeken hebben we dan ook slechts een paar kleinigheden ontdekt, die misschien dienen overwogen te worden. Overigens komen indeeling van het terrein en verdere regeling het volmaakte nabij. weder ziet het vleesch er zeer goed uit, doch bij warm weer oefent de hooge temperatuur geen gunstigen invloed op den buitenkant van het vleeschzoodra het uit de vries cellen komt, wordt het vochtig, doch dit geschiedt ook bij versch geslacht vleesch, als het eenigen tijd in de koelcel heeft gehangen. De smaak is uitstekend. Biefstuk van dit Argentijnsche vleesch verschilt in smaak niet van het Hollandsche vleesch. Echter kan het voorkomen, dat het vleesch niet geheel vrij is van eenigen amoniak-bijsmaak, doch dit kan steeds worden vermeden, als de vrieskamers goed worden geventileerd en zorg wordt gedragen, dat het vleesch niet te dicht bij de bevriezingsbuizen hangt. De prijs van dit vleesch, dat tot nog toe niet rechtstreeks uit Argentinië in ons land werd ingevoerd, doch door tusschenkomst van Londensche exporteurs, is feitelijk nog niet vast te stellen. Langen tijd heeft het vleesch in Londen in vrieskamers gehangen, waar het, ten ge volge van de stakingen in Engelands hoofd stad, twee a drie maanden in opslag moest blijven en voortdurend aan het bevriezings- proces bleef onderworpen. Dit is op het verwerken van het vleesch van nadeeligen invloed geweestdoor het te hard bevriezen kan het slechts moeilijk worden gedeeld en uitgebeend. Dit euvel wordt terstond weg genomen, als het vleesch hier rechtstreeks uit Argentinië zou kunnen worden ingevoerd. Er bestaan dan ook reeds plannen om boo ten in te richten, voorzien van koel- en vrieskamers, ten einde het vleesch recht streeks naar Nederland te voeren. Deze vlugge overbrenging zou qualiteit en prijs zéér ten goede komen. Zooals reeds boven gezegd, is nog niet aan te geven, hoeveel dit bevroren vleesch voor de Hollandsche huismoeder per pond zal verschillen van het versche. Het feit echter dat het vleesch, wat thans op proef was opgeslagen, en tegen den gewonen prijs verkocht, even grif van de hand ging als het versche, garandeert den Amsterdamschen slager, dat de afzet groot zal zijn, als in de toekomst het Argentijnsche vleesch eenige stuivers per kilo goedkooper zal wezen dan het hier geslachte. Door den slager zoowel als door de afnemers wordt hard verlangd naar goedkooper en even deugdelijk vleesch. Thans reeds worden te Amsterdam per week omstreeks driehonderd runderen minder ge slacht dan één of twee jaar geleden. En daar de bevolking van onze stad ook sinds dien is toegenomen, wijzen deze cijfers op een veel geringer vleeschverbruik ten ge volge van de duurte. De vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer kan weder wijzen op een succesvollen dag. Begunstigd door prach tig weder had Maandag de harddraverij plaats met handicap op de korte baan op het terrein aan den Noord-Zeedijk. De toeloop van vreemdelingen was inderdaad bijzonder groot, zoodat de vereeniging haar naam met eere draagt. Ook voor stadge- nooten echter was dit een genotvollen dag. Tweemaal muziek door de stad geeft vroo- lijkheid en vertier ook voor hen, die genood zaakt zijn aan het spinnewiel te blijven. Op het terrein heerschte een opgewekte stemming. Het stedelijk muziekkorps en het korps //Vooruit”, benevens tal van pijpers, vedelaars, orgel- en harmonica-vir tuozen zorgden hiervoor. Daarbij was de harddraverij zelve zeer spannend. De meeste ritten eindigden met weinig, soms slechts met een neuslengte verschil aan den eind paal. Het aantal toeschouwers bedroeg plm. 2000. Ingeschreven waren waren opgekomen. De prijzen werden gewonnen als volgt Prijs f 100 Rita, schimmel-merrie, Eig. A. Hibma, Midlum. Ie premie f 40, Addi K., bruine merrie Eig. A. Siersma, Jorwerd. 2e premie f 25, Borinus, zwarte ruin, Eig. R. Tacoma, Pingjum. 3e premie, inleggelden, Bravada, bruine merrie, Eig. 8. v. d. Bont, Roordahuizum. (N. H. Crt.) Hindeloopen, 8 Juli. Gisteren was het bezoek van badgasten al weer grooter dan Hun aantal wordt geschat Meer dan 150 dames en heeren i de baden gebruik gemaakt. De voor fietsen bij de badtent is ver- Harmen Glashouwer voor f25.51. Auto-ongeluk. Toen de heer O. te Sneek Maandagmorgen omstreeks half zeven met een auto, waarin een viertal heeren, op den Leeuwarder straat weg in de richting Scharnegoutum reed, kwam hij een fietser achterop, die op het fietspad was. Zonder aanleiding week de wielrijder plotseling van het fietspad af met het noodlottig gevolg, dat hij onder de auto raakte. Met gebroken been en een ontvelling aan het gelaat werd hij opgenomen en door den heer O. naar het St. Anthonius-Ziekenhuis vervoerd. Het bleek een hooier te zijn, zekere Bek- kema, afkomstig van Surhuisterveen. A. Sn. Ct. van eenige oninbare posten van hondenbelasting. aan de Land- bouw-tentoonstelling in Sept. a.s. alhier idem f 100 aan het Versierings-Comité voor de Nieuwstraat. Proces-verbaal kasopname gem.-ontvanger. Indiening gemeente-rekening 1911. Benoeming commissie van onderzoek daar voor. Een zeer uitgewerkt verslag met winst- en verliesrekening der gasfabriek over 1911 (zeer gunstig). Benoeming van een ambtenaar van den burgerl. standidem van een administrateur der gasfabriek (in beide functies werd be noemd de heer M. Gijzelaar, ambtenaar ter secretarie). Besluit, om het loon van een gemeente arbeider met f 1 per week te verhoogen. Opmaken van 2 dubbeltallen voor het college van zetters (waarvoor 5 stemmingen Vlug werken. De Gemeenteraad derde Maandagavond te 8 ’n Lange agenda. Géén discussie. Binnen ’n uur afgeloopen Wat er alzoo afgedaan is...? Notulen. 3 Ontheffingen bouw- ning. Eenige ingekomen stukken Staten en van den Minister Zaken. Missive Hoorn. Goekeuring hoofdelijke omslag; idem Besluit tot f 50 subsidie Rondvraag. een regeling voor van het drieploegenstelsel, Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1