Stadsnieuws. Tweede Kamer. Financiëel overzicht. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Laatste Nieuws. Wietske Trijntje 45 12 32 13 - 100 14 - 175 - 125 aan de hier de 4e van het Alg. de gister gehouden Deserteurs. Door de politie te Winterswijk zijn naar Nijmegen getransporteerd drie soldaten der Koloniale Reserve, die sedert verleden week Maandag gedeserteerd waren en zich in dien tusschentijd in Duitschland hadden opge houden. a Kilo 25 h 29 K 23 it 23» h n -310 u - - u - n II - n u - H H II naar de van 7 tot en met 10 Juli geschikt heeft getoond als president, niet voor te dragen alleen omdat hij Roomsch is. Men behoort geen ongeschikte Room- schen in baantjes te stoppen, maar geen Roomschen uit eenig ambt te In den Haag is op 80-jarigen leeftijd overleden de heer J. van der Vegt, oud- hoofdingenieur van den provincialen water staat in Zuid-Holland, geboren alhier. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Toelatings-examen Gymnasium. Bij het gister gehouden toelatings-examen tot het Gymnasium te Sneek werden o. m. tot de eerste klasse toegelatenErnestine E. Beekhuis, en Doeke J. Brouwer, beiden alhier. De Koning en de terrein van de Cadeby-mijn bezocht, om persoonlijk van hun deelneming blijk te geven. Zij werden eerbiedig gegroet door de van smart verslagen menigte, die aan den ingang van de mijnschacht was samengestroomd om het laatste nieuws te vernemen. Alg. Handbl. n kalveren v u Varkens per Biggen Londen Betaalbaarstelling van dividenden coupons. Koninklijke Mij. tot Exploitatie van Petro- leumbronnen in Ned. Indie cp. no. 24 dercert. v.aand. met f 18.81 United Lankat Plantations Co. Lt. div. 31 cert, van 10 aand. f 23.90 Southern Pacific 8. M.div. 25 der eert. van gew. aand. met f 36.69. Tarakan Petroleum Mij. div. 3 met f 30. American Smelting Refining Co. div 18 der eert, metrf 24.38. de Cadeby. De diepte van duizend zag daar het mijnbedrijf in volle De geheimzinnige koe. Dat iemand een stuk vee ontstolen wordt kan wel eens voorkomen, doch dat iemand, zonder dat hij het weet, zijn veestapel ver meerderd krijgt, is meer zeldzaam. Dit gebeurde echter bij den landbouwer Hesselink in Meddo (gem. Winterswijk), die op zekeren dag een vreemde koe in zijn stal vond staan. Tot heden heeft zich nog geen recht matige bezitter aangemeld. Hoe onvoorzichtig het is kleine kinderen met lucifers te laten spelen, bleek dezer dagen weer te Lioessens. Zaterdag middag toch ontstond daar brand in een blok hooi. Een vijfjarig knaapje had het hooi in brand gestoken. Gelukkig werd het nog in tijds gemerkt en mocht het gelukken den brand meester te worden. Een in de on middellijke nabijheid staande arbeiderswoning zou, zoo het ongeluk niet tijdig opgemerkt was, mede groot gevaar hebben geloopen. Ontploffing in een gashouder. Te Krommenie heeft gistermiddag ongeveer halfdrie een ontploffing plaats gehad in den gashouder van de zuig-gasinstallatie der on langs nieuw gebouwde fabriek der firma Woud en Schaap. Het bovenste gedeelte sloeg met zoo danige kracht tegen het dak, dat de pannen een eind werden weggeslingerd en zelfs in de Wilhelminastraat terecht kwamen. Het dak was echter van soliden bouw, zoodat het weerstand wist te bieden, echter waren de ijzeren spanten geheel krom gebogen. De materieele schade is zeer belangrijk j persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Omtrent de oorzaak is niets met zekerheid te zeggenmen gelooft, dat de slechte samenstelling van het gas de oorzaak is. De Haagsche Gruwelkamer. Vooruit vertelt als historisch Een clubje van de vele thans te’s-Graven- hage vertoevende vreemdelingen bezoekt het stadhuis. Een straatgids wandelt mee door de gangen, waarop een Engelscbman, vlijtig in zijn Baedeker snuffelend en het stadhuis met de Gevangenpoort verwarrend, vraagt naar de //chambre of horrors”. Vlug alles snappend springt de gids toe en opent beleefd de deuren van de... trouw kamer. Tableau 1 Uitslag stemming Gemeenteraad. Aan de Maandag gehouden stemming voor een lid van den Gemeenteraad namen 695 kiezers deel. Van onwaarde waren 5 briefjes, zoodat de volstrekte meerderheid 346 stemmen bedroeg. Gekozen de heer P. Th. v. d. WAL met 346 stemmen. Verder verkregen de heeren G. BLEEKER 59 en J. R. A. DONKER 285 stemmen. Van de linkerzijde kwamen de vorige maal 392 kiezers ter stembus, ditmaal slechts 314. Van de Roomsch-Katholieken stemden 195, de Anti-Rev. 117 en de Chr. Hist. 69, de vorige keer waren die cijfers respectievelijk 240, 119 en 93. Goede vangst. Eenige Enkhuizer jongelui, die Zaterdag avond waren uitgegaan, om te visschen in de vaarten, die den polder ’t Grootslag in alle richtingen doorkruisen en een uitver koren terrein zijn voor liefhebbers van hengel sport al vang je d’r meest /klein goed”, hadden ’t geluk, een karper thuis te brengen, die 't voor een waterbewoner van onzen polder zeker respectabele gewicht van negen pond bereikte, ’t Had den jongens vrij wat moeite gekost, om hun buit binnen te halen, maar dank zij ’t overleg, waarmede zij te werk gingen, mocht dit hun toch gelukken. Ze lieten een kano vol water loopen en met een beleid als van beproefde visschers wisten behoeftig waren. Van die 123 personen zijn slechts 13 in loondienst, slechts 13 zouden de f 2 pensioen ontvangen, terwijl 110 niets krijgen. Het schoolhoofd te Dinxperlo. Men herinnert zich de motie van afkeuring, welke de Gemeenteraad van Dinxperlo heeft aangenomen op 6 Mei jl. tegen den heer A. Pruim, hoofd der openbare school te Heurne, gem. Dinxperlo, welke wegens niet-betaling der kerkelijke belasting een gerechtelijken verkoop had uitgelokt. In Het dicht bezette Eeestgebouw hield de afd. Volksonderwijs Maandagavond een ver gadering om over deze motie te laten spreken door de heeren mr. H. Smeenge, lid der 2e Kamer en KI. de Vries, lid van den Amster- damschen gemeenteraad. De laatste was door ongesteldheid verhinderd. De Raadsleden met den burgemeester waren ter vergadering ge- noodigd. De Raadsleden waren allen absent, waarvan een wegens ongesteldheid. Mr. H. Smeenge betreurde de motie door den Gemeenteraad aangenomen, welke bewijst, dat het de heeren te doen was om het open baar onderwijs afbreuk te doen. Indien het hun te doen was om het hoofd op een fout te wijzen, dan had dit binnens kamers moeten geschieden en niet in het openbaar. Spr. wees er vooral op dat de overheid voor het openbaar onderwijs dient te waken, omdat goed onderwijs voor de ontwikkeling van ons volk zoo noodig is en zijn toekomst daarvan geheel afhangt om den strijd om het bestaan en de concurrentie te kunnen voeren. Goed onderwijs, zoo mogelijk tot 13 a 14 jaar is noodig. Spr. vergeleek hiermee het kerkelijk bijzonder onderwijs, dat ons volk niet kon geven wat het zoo noodig heeft. Spr. eindigde met een opwekking om door toetreding tot Volksonderwijs, het openbaar onderwijs zooveel mogelijk te verbeteren. BOLSWARD, 1912. Geboren: Trientje d. v. Jan Hof en Albertina Derkina Kuipers (woonplaats Gaast- meer). Hiltje d. v. Hendrik Seinen en Anna Maria Christina Bruins (woonplaats Sneek). Jetske d. v. Erederik Spoelstra en Taconis. Evert z, v. Erans Boikstra en Rodenhuis. Overleden: Grietje Hijlkema 52 jr. echtgen. van Pieter Statema. Regina 6 jr. d. v. Douwe Stornebrink en Neeltje Veltman. WONSERADEEL, van 6 tot en met 9 Juli 1912. Geboren: Pietje d. v. Tjitte Sjaarda en Geertje de Groot te Arum. Martje Harmke d. v. Sijbren Wiersma en Antje Klijnstra te Allingawier. Reintje d. v. Thijs van der Molen en Trijntje Feikema te Gaast. Trijntje Jetske d. v. Johannes Alkema en Jetske Posthumus te Kimswerd. Corneliske d. v. Egbert v. d. Molen en Marijke Smit te Dedgum. Overleden: Hendrikje Schoffelmeer 19 dgn. te Greonterp. Johantje van Tuinen 97 jr. wed. van Sijmon Elgersma te Zurich. geschikte weren. Doch de rechterzijde zal dit onderling hebben uit te maken vóór September”. Mijnongeluk. LONDEN, 9 Juli. Er hadden vier ont ploffingen plaats in de Cadeby-mijn, waardoor het mijngas toestroomde en verschillende ge welven instortten. Naar gemeld wordt is een reddingsbrigade verpletterd. Er zijn zeker 56 slachtoffers, waaronder drie gouvernements-mijninspecteurs, die deel uitmaakten van de omgekomen reddings brigade. 31 lijken zijn gevonden, maar men vreest, dat de doodenlijst wel tot tachtig zal klimmen. Het aantal dooden bedraagt tusschen de veertig en vijftig. Manschappen van de reddingsbrigade is de terugweg afgesneden door het instorten van gewelven. LONDEN, 9 Juli. Hedenavond te 10 uur kon het aantal dooden op 74 worden vast gesteld. 69 lijken zijn reeds gevonden. De koning van Engeland. LONDEN, 9 Juli. Ondanks de ramp in de Cadeby-mijn is koning George in den namiddag toch afgedaald in de Elsecar-mijn, in hetzelfde district van koning daalde tot een voet, en werking. LONDEN, 9 Juli. Koningin hebben hedenavond het de Cadeby-mijn bezocht, Hoogere Burgerschool Sneek. Bij de gehouden overgangsexamens H. B. S. te Sneek zijn bevorderd van Debora Donker en Piet Groen van naar de 5e klasse. Afgewezen 1. Rimmer van der Meulen, Foeke Wiersma, M. Blindeman en J. E. de Boer (Hichtum) van de 3e naar de 4e klasse, en A. Witte van de 2e naar de 3e klasse. W. Knol (Hartwerd) van de le 2e klasse. Afgewezen 1. ze ’t sterke, gespierde dier aan ’t dunne lijntje daarin te krijgen. De karper had een lengte van 65 c.M. De omstandigheid dat een onzer stadge- nooten in dezelfde week een karper van 7 pond ving, wijst er op, dat de eenige jaren geleden uitgepote Hongaarsche edelkarpers hier wel hebben kunnen gedijen. Vergiftigd water. Te Nieuwebrug bij Heerenveen zijn in het gezin van den heer D. gisteren plotseling twee kinderen overleden. Volgens den ge neesheer is de oorzaak vrij zeker het gebruik van gashoudend pompwater. Twee andere kinderen, die ook van dat water dronken, liggen nog ziek. De pomp is gesloten en het water zal onderzocht worden. Oplichting. Te Medemblik heeft een net gekleede juf frouw van elders, een groentenhandelaar handig bestolen, terwijl deze voor haar geld zou wisselen de //juffrouw” wenschte bij voor keur dubbeltjes en kwartjes. Dinsdagmorgen was zij bij een goudsmid om haar slag te slaantoen iemand haar herkende, maakte zij zich haastig uit de voeten. Haastige spoed. Zondagavond, omstreeks 8 uur, viel een kind van den heer A. te Tilburg, onder het gehucht Heusdenhout bij Breda, door het opengaan van het portier uit een in vollen gang zijnde auto. De vader sprong het kind na, doch viel daarbij zoo ongelukkig, dat hij ernstig verwond werd en on middellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De kleine zelf kwam er zonder noemens- waardig letsel af. Bij het zwemmen verdronken. Zondagmiddag is een tienjarige jongen van zekeren K. te Bergumerheide bij het baden in een //dobbe” verdronken. Hij was alleen gaan zwemmen. L. Ct. Onder Aarlanderveen is gisternamiddag een driejarig zoontje van G. C. K. in den Rijn verdronken. Nabij Leeuwarden is de dertienjarige H. C. Zondagnamiddag bij het zwemmen verdronken. Goede vangst. Door twee hoofdagenten is in een logement op den Goudschesingel te Rotterdam aan gehouden de 24-jarige incasseerder Ch. D. uit Hamburg, wiens aanhouding verzocht werd, omdat hij wordt verdacht van ver duistering van'10.000 mark ten nadeele van zijn patroon B. te Hamburg in het afgeloopen jaar. Hij is naar het Huis van Bewaring overgebracht in afwachting van de aanvrage tot uitlevering. Een oudje. Te St. Oedenrode is de windmolen (eige naar A. Verheyen en gehuurd door C. Buys) door onbekende oorzaak in brand geraakt. Niemand in de buurt noch de molenaar had er iets van gemerktzonder één toeschouwer is de oude kolossus hij dateert uit de dertiende eeuw door het vuur verteerd. Een haak in de hand. Dat men bij schijnbare onschuldige ver maken toch nog ongelukken kan krijgen bleek j.l. Woensdag te Akkerwoude. Een jongen aldaar hield zich onledig met vis schen, kreeg bij het ophalen den haak in de hand, die zoodanig indrong, dat ze door den dokter uitgesneden moest worden. Provinciale Staten van Friesland. In de gisteren gehouden vergadering van de Staten van dit gewest werd de heer R. S. H. Visser (R.K.) te Sneek bij herstem ming tot suppletoir lid van het college van Gedeputeerde Staten gekozen. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van het Comité van Actie der Nederlandsche Luchtvaart, om subsidie voor een in 1912 te houden nationale rondvlucht. Moordzaak te Beek. Onder zeer groote belangstelling begon gisteren voor de Rechtbank te Arnhem de behandeling van de zaak tegen H. E. Bosch, verdacht den moord op de 7-jarige Marie Hartjes, van Beek, te hebben gepleegd. Beklaagde is volkomen kalm en ontkent het hem ten laste gelegde. Zelfs verklaart hij het meisje op den bewusten dag niet te hebben gezien. De President maakte bekl. er opmerkzaam op, dat hij bij de instructie berhaaldelijk op leugens was betrapt, terwijl zijn verklaringen niet overeenstemmen met die van de getuigen. Verschillende getuigen o.a. de ouders van het vermoorde meisje werden gehoord. De eisch luidde 15 jaar gevangenisstraf. Smakelijk eten. Aan ’s-Gravenweg, voormalig Kralingen, ontmoette een politieagent een wagen, beladen met gras, komende uit Capella a. d. IJsel. Daar deze hem verdacht voorkwam, nam hij den wagen mede en het bleek toen, dat onder het gras een vat was verborgen waarin een geslacht varken, dat een ondragelijken stank verspreidde. Het werd daarop naar het abattoir vervoerd, waar het werd afgekeurd. Het moest vervoerd worden naar een stal aan de Spiegelnisserkade te Rotterdam. Door het bestuur van de afdeeling Dokkum van den Bond voor Staatspensio- neering is een onderzoek ingesteld om te weten, hoeveel van de 70-jarige en oudere ingezetenen der stad verzekeringsplichtig zouden zijn volgens het ontwerp-Talma. Het bleek, dat in Dokkum woonachtig waren 212 personen van 70 jaar en ouder, waarvan 123 De hoefijzer correspondent Handelsblad schrijft over zitting Z/Na de //laatste afscheidsvoorstelling” van Vrijdag, hedenmiddag de „onherroepelijk allerlaatste” (programstijl van wijlen Carré). De Minister van Oorlog kreeg er alles door zelfs het amendement-Thomson werd ver worpen zij het ook met slechts 1 stem meerderheid hoewel de Minister er zich wel willend tegen had verzet. Voor zijn collega Talma een positie om er jaloersch om te worden. Voor het laatst gaf bij de stemming over genoemd amendement de heer Van Bylandt den doorslag van de laatst uitgebrachte stem. Reeds sedert twee jaren heeft hij, tegen het eind van een zitting, buiten de Kamer zijn voornemen aangekondigd om heen te gaan als president, maar hij liet zich telkens weer tot blijven overhalen. Thans deelde hij zijn besluit in de Kamer zelve mede (met een afscheidsspeechje waardoor heel het Kamer gebouw tot in de verste uithoeken gevuld werd met de presidiale dankbaarheid) en daar dit bovendien geschiedde onder beroep op medisch advies, zal het er nu wellicht van komen. De Kamer verliest in den heer Van By landt een zwak maar uitermate goedhartig president, een humaan gentlem an wiens eenige kracht school in de algemeene sym pathie die hij genoot maar die, als zich eens wezenlijke moeilijkheden voordeden, niet voldoende bleek om het prestige van den voorzitter en van de Kamer te handhaven.” ,/De Kamer heeft geduld met mij gehad... en ik heb wel eens geduld met de Kamer gehad, zei de heer Van Bylandt met die goedgehumeurde gemoedelijkheid die hem een zoo vriendelijke figuur in den presidialen zetel maakte. Te veel geduld heeft hij vaak met de Kamer gehad en de heer Lieftinck duidde het bloemrijk aan door te zeggen dat z/de moker des gezags” den scheidenden president misschien soms wat zwaar viel op te tillen op het juiste oogenblik. Maar met dat al is stellig niet te ont kennen dat een president die alle persoon lijke sympathieën der leden in zich ver- eenigt, daardoor indirect tevens een niet te onderschatten eenheidskracht voor de Kamer wordt. En dat zullen zijn opvolgers, op déze wijze, niet licht meer kunnen worden. Om die opvolging zal nu, naar het heet, gestreden worden (maar dat zal wel achter de schermen worden afgespeeld) tusschen den tweeden voorzitter (den heer O. van Nispen) en Ds. de Visser. Ongetwijfeld ware de heer Van Nispen de aangewezen man indien hij niet... Roomsch was en de niet-Roomsche traditie van het presidium door agressieve daden van het Vatikaan in de laatste jaren nog schijnt aangescherpt. Wij hebben nooit verheeld dat wij voor den groeienden invloed in ons land van de macht van ’t ultramontanisme waarlijk niet bang zijn, maar het weren der Roomschen uit het Kamer-presidium heeft ons steeds redeloos en bekrompen geleken en dat doet het ons nog. Ds. De Visser heeft zeker qualiteiten die doen vermoeden dat hij een goed president zou kunnen zijn. Maar hij heeft het nog niet kunnen toonen. De heer Van Nispen daarentegen wel. En wij zouden het (natuurlijk afgescheiden van den strijd tusschen links en rechts die ook om het presidium pleegt te worden gestreden) klein en dwaas vinden om iemand die zich I SNEEK, 9 Juli. Boterprijs le keur f 49, Aanvoer 8/4, 0/8. VEREENIGINGle keur f 49,a f 2e keur f a f 3e keur f a f 4e keur f a f laagste keur f Fabrieksboterf50,a f Aanvoer 2/3, 39/6. Noteerings-Commissie van de vereeniging van Boter- en Kaashandelaren in Friesland: Prijs le soort fabrieksboter f 49.50. Nagelkaas f 57.Aanvoer 168 Kilo. VEEMARKT SNEEK, 9 Juli 1912. Aanvoer Prijzen: 151 Melke- en kalve Koeien f 150 tot ƒ295 25 Vette Koeien - 170 11 Graskalveren - 57 Vette kalveren - 18 240 Nuchteren Kalveren - 6 158 Schapen - 16 88 Lammeren - 10 204 Varkens en vette Biggen - 25 24 Kleine Biggen - 8 5 Stieren - 90 4 Paarden - 80 8 Bokken en Geiten - Totaal 975 stuks vee. Vette koeien per 1/2 Kilo a ct. n H U U Overleden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2