Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I II Van Houten s I -• a 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 57. •«i f De beste voor den prijs Zondag 14 Juli. UIT DE PERS. Harlinger Kermis. 1 4 1 Politiek Overzicht. 1 VOOR Afzonderlijke RECLAME. I voor I Een na-praatje. ifl ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. -4 i ons zei ven Als daarbij altijd ver- mij een heele kast vol handdrukken? Billijk over FAan. het publiek kan hetl oordeel worden gelaten, of inderdaad is 1 Kg. 1.50|^Kj./0.42f - 0.80 Mo o - 0.18 J ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 1 geheel de leiding in han- dat Talma zich geheel heeft de ‘eischen door En het is eene Enfin, de toestand is er, en we zien dien voorshands nog niet verbeteren. Men moet trouwens, als men spreekt van dien goeden ouden tijd, waarin zooveel minder werd ver gaderd, ééne zaak nooit vergeten, en wel deze, dat er toen geene sociale wetgeving was. En de sociale wetten grijpen zoo diep in, raken zoo velerlei belangen, dat hare voorbereiding en ontwerping zoo goed als hare behandeling in de Tweede Kamer uit den aard der zaak altijd oneindig veel meer tijd zullen kosten dan wetten die ander ge bied bestrijken. En als men dan daarenboven nog in de ongelukkige omstandigheid ver keert, zooals thans, dat men een minister heeft van sociale hervorming, die niet opge wassen blijkt tegen de moeilijke taak die hij op zich heeft genomen, en eene regee- ringsmeerderheid, die hopeloos verdeeld is op dat stuk, dan is men met recht in de aap gelogeerd. En dan is op zichzelf reeds de verklaring gegeven, hoe het mogelijk kan zijn, dat na 4x/2 jaar (dat is een half jaar langer dan ooit eenig Kabinet zat) het hui dige ministerie op sociaal gebied nog niets anders verkregen heeft dan eene... Radenwet. Raden van Arbeid hebben we nu, die geen arbeid zullen kunnen verrichten, omdat er geene Ziektewet is, en er van eene Ziektewet niet meer komtde Raden van Arbeid zijn er om de Ziekekassen te besturen, die er niet zijn, en er niet zullen komen, het-lijkt wel of we in Abdera leven in plaats van in ons goede vaderland. Enfin, Talma moest zijne Radenwet hebben, en daarom heeft hij ze gekregenmoge hij in de vacantie, die ook hij ruimschoots verdiend heeft, zich met dat onschuldig speelgoed vermaken. juist uitdrukte, geluk er mee, zeggen, en Onschuldig Ja, niet als men dezen Mi nister liet gaan, die in zijne radiomanie het geestige woord is van den Hr. Patijn er gaarne toe zou overgaan, zooals hij zelf reeds heeft doen doorschemeren, de Raden wet in te voeren voor de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering, nu de Ziekteverzeke ring hem voor goed uit de handen is ge slagen. Maar, daarvoor behoeven wij, naar ons dunkt, geene vrees te koesteren. Al heeft de Rechterzijde zich verzet tegen het amen voor den ar- voor vele anderen, zeggen wij van Staatspensionneering) isde van zijn ouden dag, liet Dr. Kuyper zijne waarschuwende stem hooren, en in de Standaard stond te lezen, dat zoo als Talma de zaak aanpakte, Invaliditeits-en Ouderdomsverzekering eerst in 1915 haar beslag zou kunnen krijgen. Wat uit de parlementaire taal in de Nederlandsche taal overgezet zijnde, zoo goed als nooit be- teekende. Talma sloeg dit woord in den wind, en het scheen dat hij met het in den wind slaan zou kunnen doorgaan, naardemaal het een oogenblik er op begon te lijken, dat de decoratiezaak den van God gegeven Leider zou noodzaken van het politiek tooneel af te treden. Dat liep echter anders, en in December 1911 had Dr. Kuyper reeds de oude positie zóó herwonnen, dat hij zijn be kend ultimatum kon stellenop 6 Dec. 1911 voegde hij de Regeering toe: En dan moet ik mijnerzijds zeggen, en ik spreek hierbij niet alleen voor mijzelf, maar ook namens mijne geestverwanten dat alles liever op zijde moet worden gesteld, dan dat wij deze wetgevende periode doorkwamen, zonder dat de invaliditeitsverzekering zou zijn tot stand gekomen. Ik zou liever gehad heb ben, dat de Minister die beslissing had ge nomen, maar nu hij dit niet heeft gedaan, moet ik haar voor mij zelf nemen, en ook daarbij spreek ik niet voor mij zelf alleen. En dan moet ik verklaren, dat ik mij daar bij een termijn stel, zoodanig, dat ik de tot standkoming van die wet nog kan verwach ten doch wanneer die termijn begint te ver- loopen, dan zal ik, wat mij betreft, alle medewerking staken aan de andere assurantie- wetten van dien aard, ook al waren wij mid den in de behandeling ik zal dan niet ver der mededoen, omdat ik mij niet verantwoor delijk wil stellen voor iets, wat ik een ramp zou achten voor het land. Die ramp is niet, dat de oude arbeider onverzorgd zou blijven in dat geval, maar wel dat de coalitie het ontwijfelbaar zou verliezen bij de stembus van 1913, eene ramp die zeer zeker velen blijde zouden overleven. Dat uit stembus-overwegingen de Ouderdomsverzekering voorop moet, Dr. Kuyper windt er geen doekjes om hij heeft het openlijk uitgesproken in zijne bekende redeUit het diensthuis uitgeleid”hij heeft het zoo kras mogelijk aangedikt, toen hij Vrijdag 1.1. in de Tweede Kamer zijn voorstel verdedigde tot wijziging van het Reglement van Orde, welke wijziging alleen ten doel had de behandeling der Ouderdoms- en Invaliditeitswet te bespoedigen. En voor die stembus-overwegingen heeft Talma moe ten bukken, en is hij tot onze verwondering gebukt. Hoe dat geschied is Dat weten wij natuurlijk niet. Wij worden, om met Dr. Kuyper te spreken, niet in de coalitie- keuken toegelaten, maar het resultaat is dan October ligt vast voor de Invaliditeitswet. Arme Talma 1 als men, zooals hij, zoo geweldig opgesneden heeft over zijn weldoor dacht plan, als men, als hij, ^dle pogingen van Dr. Nolens, Dr. de Visser en den Hr. Snoeck Henkemans (om alleen coalitieman nen te noemen) om de Invaliditeitswet voor op te zetten, trotsch heeft afgewezen met de verklaring, dat daardoor onze gansche sociale verzekering zou worden bedorven, H drukkelijk advies van niettegenstaande nam knaap van den veldheer, daarin plaats, als of adviezen van den grooten leider van nul en geener waarde waren. Talma nam daar in de taak van sociaal hervormer op zich, en hooger viseerende dan de meester ooit gedaan had, zou hij het heele gebouw der sociale verzekeringen doen verrijzen, tegelijk met de organisatie zelve van den arbeid. En verrukt over dit denkbeeld, smeet hij alle sociale ontwerpen van Dr. Kuyper in een hoek, zelfs diens Ouderdoms- en Invalidi teitsverzekering, niettegenstaande hij in 1905 den volke verkondigd had, dat dit ontwerp reeds op zichzelf zoo’n groote zegen was den arbeider, dat daarom alleen het ministerie-Kuyper moest worden gehand haafd. Het eenige wat ons baasd heeft is dit, hoe Talma, Dr. Kuyper’s aanleg en karakter kennende, zich ooit heeft kunnen verbeelden, dat deze Napoleontische natuur dit alles maar lijdelijk over zich heen zou laten gaan. Wat dan ook niet ge schied is. Zoodra Talma’s grootsche plannen wereldkundig waren geworden, en het bleek, dat hij, in verrukking daarover, heelemaal vergat, dat het allerurgentste beider (en voorstanders voorziening PRINS JORIS schrijft in de Enkhuizer Courant het volgend De Kamer is op recès gegaan en heeft hare vacantie wel verdiend. Ze heeft niet minder dan 108 dagen in het openbaar ver gaderd, wat reeds een getal is dat nimmer werd bereikt, en hoeveel dagen tal van leden nog in beslag zijn genomen door afdeelings- onderzoek of door hunne taak in de diverse Commissiën van Voorbereiding, zullen we maar niet optellen. Het Kamerlidmaatschap begint zoodoende telkens meer den geheelen mensch te eischen, wat toch uiterst jammer is. Ons parlement moest zóó kunnen werken, dat ook de mannen van handel, industrie en landbouw er aan zouden kunnen denken zich eene benoeming tot Kamerlid te laten wel gevallen maar dat is sinds lang niet meer zoo. Men heeft, als men Kamerlid wil zijn, geene gelegenheid eene andere taak te ver vullen, die ieder oogenblik beslag op den mensch kan leggen, en zoo zal onze Kamer* meer en meer het meespreken moeten derven van hen, die door hun dagelijksch contact met de dingen daarbuiten meer dan anderen den rechten kijk hebben op de eischen, die de practijk des levens stelt; en dat is uiterst jammer. We herinneren er b.v. in dit verband aan, hoe de Hr. S. van den Bergh Jz., de bekende margarinefabrikant, die op zijn gebied een van de eerste industrieelen is van Europa, in 1909 zich niet meer beschikbaar stelde voor het Kamerlidmaatschap, dat hij van 1905 af bekleed had, en dat hem lief was. Hij moest dat wel doen, omdat, zooals hij zeide, hij anders telkens voor de keus kwam bf zijn plichten als Kamerlid bf die als chef van een grootbedrijf te verwaarloozen. En toch was deze afgevaardigde voor Rotterdam I een zeer gewaardeerd Kamerlidzijne uitstekende adviezen over de beste wijze om de Staatsbedrijven in Indië te exploiteeren zijn nog niet vergeten. dement-Patijn c.s., dat invoering van de Raden wet zonder Ziekteverzekering on moge lijk maaktedat is voor ons wèl bewijs, dat ze den Hr. Talma, na de vele tegenspoed door hem ondervonden, wel eens een suc cesje gunde, al is het er dan ook een suc cesje naar, maar allerminst, dat zij dezen Minister in zijne roekelooze voornemens zou willen steunen. De Rechterzijde is ook niet mal, en ook wie tot haar behooren, moeten belasting betalen. En het zou wel de meest onverantwoordelijke daad ter wereld zijn, als men de Radenwet, nu er geene Ziekte wet komt, zou gaan invoeren voor de Ou derdoms- en Invaliditeitsverzekering alleen. Voor slechts 5 artikelen van de 400, die deze wet telt, moeten toch de Raden van Arbeid hunne medewerking verleenen, en die taak kan zeer gemakkelijk vervuld worden door ambtenaren, in casu de agenten van de Rijksverzekeringsbank. We vreezen dus niet, dat ooit de Rechterzijde aan deze kostbare radiomanie van den Minister haar fiat zal schenken men moet niet vergeten, dat met de invoering van dit monster van bureau cratie tonnen en tonnen gouds gemoeid zijn. Jfeen, we staan sterk in de overtuiging, dat de Raden wet niet zal worden uitgevoerd Talma’s geliefkoosd speelgoed zal blijven eene noot zonder pit, een horloge zonder uur werk, of, zooals de Hr. Borgesius het zoo een molen, die nooit maalt zou de joodsche koopman wij denken in de kinderen maar zoet zijn. Met deze Radenwet, door Braakensiek zoo geestig uitgebeeld als een dak op palen, is de schoone droom van Talma van dat ge bouw der sociale verzekering voor goed uit gedroomd. Reeds het fundament daarvan, volgens Talma het onmisbare fundament, heeft hij geheel prijs gegeven of liever prijs moeten ge ven. Wat niet kon, wat volgens hem de sociale verzekering in den grond heette te zullen be derven, zal nu geschieden de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering komt voorop, en Talma moet die voorop brengen, alsof alle zijne vroegere uitspraken niet bestonden. O, Excellentie, hoe is het mogelijk, dat Ge U deze vernedering laat welgevallen, ze dunkt ons erger dan het verlies van welke ministe- rieele portefeuille ook. Maardaar is een troost als het tenminste een troost is al het leed, dat Talma ondervond, komt van den, ook hem, van God gegeven Leider. Want en dat wenschen wij even voor onze lezers uiteen te zetten al wat zich in de laatste weken in de coalitie heeft afgespeeld, bewijst dat Dr. Kuyper weer den heeft, en moeten onderwerpen aan den veldheer gesteld, merkwaardige historie. Daar werd in 1908 een ministerie ge vormd uit de coalitie, en dat tegen het uit- Dr. Kuyper in. Des- Talma, voorheen schild- Wat zat het er toch gezellig, Woensdag middag j.l. op het flinke sportterrein der kaatsvereeniging //Eendracht”, te Harlingen. En hoe voorkomend wordt daar »de pers” behandeld. Een leuk zitje staat klaar, een vriendelijke tante schenkt U ’n lekker kopje thee of ’n glas verfrisschend nat. En af en toe komt een der bestuursleden een praatje maken, informeert of er ook nadere inlichtingen noodig zijn, in ’t kort daar toont men de medewerking der kranten- menschen op prijs te stellen. Dat is soms wel eens anders. Er is ook een stad, waar men op de vraag waar kan de pers zitten de schouders optrekt en zegt,/plaats die is er niet.” Maar als je stukje in den smaak valt, krijg je een complimentje Wie koopt van met bedankjes en te nemen. Stop! daar dwalen we alweer af. Oude kwaal, ongeneeslijk. Enfin, afdwalers zijn nuttig, ze maken loodsen en wegwijzers noodzakelijk. Ik behoor dus eigenlijk tot een nuttige categorie. Harlinger kermis. Eerste der groote jaar markten onzer provincie. Harlingen, Leeu warden, Franeker, Sneek, Bolsward, be halve Leeuwarden rampzalige resten van wat eens recht fleurige tijden van ontspan ning waren. Toch houdt Harlingen zich nog kranig. Twee groote kaatspartijen en een dito hard draverij trekken steeds veel bezoek. De beide vereenigingen //Eendracht” en V. v. V. mogen er wezen, bloeien zelfs. Vooral de kaatspartij op Zondag trekt enorm veel buitenmenschen. De nieuwe Schouwburg was eiken avond geheel bezet. In bonte volgorde werden daar ten tooneele gebrachtKom je ook op de bruiloft van Mietje?, //De familie Lehman,” //Vorstenschool” en //De mo derne Eva”. Elk wat wils, hebben de onder nemers gedacht. En ze maakten goede zaken. ’t Moet je toch begrooten om die mooie Tooneelvereeniging. Failliet 1 jammer. Als er één club artisten is, die het te doen is geweest de kunst te dienen, dan is het deze. En toch mis. Ja, deze tooneelisten hebben hard gewerkt, zeer hard, gereisd door heel het land, veel succes gehad, - maar de financiën. Zonder eenige subsidie, geheel op eigen krachten drijvende, is hun taak niet licht geweest. Men beweert, dat Heyer- mans bezig is ’t zinkende scheepje in veilige haven te brengen. Moge het hem gelukken. En nu Ternooy Apèl ongesteld, zeer ziek, misschien ongeneeslijkZouden de vele zorgen en het moeilijke leven daarvan ook voor een deel oorzaak kunnen zijn? We leerden op school van de middelpunt vliedende kracht. Die kan men nu op de Kermis zien aangetoond. Je komt in ’n tent, aardig ingericht. Midden in is een groote ronde schijf. Liefhebbers nemen daarop plaats. Rrrrrtde machine gaat werken en het plateau (vliegend of draaiend rad genaamd) gaat in de ronde, al sneller. Nu kan men zich vasthouden zoo men wil, maar der af ga jè, absoluut. Alleen hij of zij, die in ’t midden plaats nam, blijft rustig zitten. Komisch te zien is het gescharrel der luidjes die ’n draaierijtje meemaken om op het rad te blijven. Ze moeten er af. Of op den duur dit zaakje levensvatbaarheid zal blijken te hebben, ’t staat te betwijfelen. Bijzonders was er anders niet, ’n Stoom- fiets, ’n paardenspel, dat wel in ’n bleek kan staan, en anders heel gewoon. Op. de zoogenaamde drukke dagen was er echter nogal veel beweging en vertier van buiten- en binnenmenschen. En dan kon men zien dat het waar was, wat we hoorden in ,/de bruiloft van Mietje”: ’t Is waar. Waar dat je gaat of staat, ’t Is overal hier prikkeldraad Maar zegt niet: //Harlingen is een gat I” Waarachtig niet, het is een stad. Ws. Bolswardsche Courant 0 1 I Rona Cacao i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1