Spaarbank teBolsward. Glanssrijlsel Globe Derde en laatste oproeping. VEREENIGING Keukenmeid. Amerik. Brillant- schoonste strijkgoed KENNISGEVING. Advertentiën. Marktbericht. Officiëele Advertentiën. ONDERWIJS. Ingezonde n. Burgerlijke Stand. PREDIKBEURTEN. Stadsnieuws. Te Pingjum I mige i 4-tal wagens I de m u Als ik kort van te voren ge- voet moeten mis- Geheel ontkleeden. is slechts opengesteld rust gehouden wordt, tot het ververschingen in de Sociëteit juist tot opgaan. van was mee zich ver- van Overgangs-examen Gymnasium te Sneek. Aan het Gymnasium te Sneek zijn de volgende leerlingen uit Bolsward bevorderd: Van klasse I naar IIT. Keestra en W. Wester baan. Van klasse II naar IIIG. Keestra. Wegens huwelijk der tegenwoordige wordt gevraagd, tegen 15 September een flinke R. K. Br. lett. G. H. Boekhandel G. BORG, Amsterdam. i de medische wetenschap; ons grootste medisch genoot- bijzonder geluk, om de hand moeten worden gedaan. «Onder de Streep” schrijver van Patiënt ziet zijn doktersrekening Wat! achthonderd gulden! Verduiveld, ik heb nooit geweten, dat ik zoo zwaar ziek ben geweest Uw tong is wel wat beslagen, Hoe u eetlust dan, dikwijls ook Dokter maar uw U zult uw heb kramp in i van streek en maal niet lekker. b.v. geen van Aalzum. De BURGEMEESTER van BOLSWARD; Gelet op eene missive van den heer Com missaris der Koningin, d.d. 21 Juni j.l., Ie afdeeling A, No. 639 (Circulaire No. 59); betreffende het nemen van maatregelen tegen brandgevaar door hooibroeien, vestigt de aandacht van de betrokken ingezetenen op den inhoud van art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij verschillende straffen zijn gesteld tegen hem, aan wiens schuld (waaronder is te verstaan verzuim, nalatig heid, onvoorzichtigheid, gebrek aan voorzorg, achteloosheid, enz.) brand is te wijten. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. Elfstedentocht per Motorrijwiel. Den 27sten Juli a.s. zal vanwege den A. N. W. B. ter gelegenheid van de Bonds- feesten, een betrouwbaarheidsrit gehouden worden per motorrijwiel langs de 11 ste den van Eriesland. Deze rit is alleen voor leden van den A. N. W. B. en is slechts opengesteld voor toermachines. In het programma komt o.a. voor, dat iedere minuut, die de rijder te vroeg aan een afteekenplaats aankomt, als verlies wordt beschouwd en bijgeteld bij den laatsten tijd waarop de deelnemer mag aankomen. Het is streng verboden onderweg noode- loos te stoppen en te wachten, als de rijder vermoedt te vroeg aan te zullen komen. De rijtijd is berekend op een basis van 30 K.M. gemiddelde snelheid per uur. De rit wordt officieel gewonnen door den- geen, die zich bet best aan de gemiddelde snelheid van 30 K.M. gehouden heeft. Contröle-posten zijn gevestigd in Dokkum- SneekStavorenBolsward, in welke laatste plaats i/2 uur gebruiken van «de Doele”. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, berichten belanghebbenden, dat de aangifte van leerlingen voor de school voor meer uitgebreid lager onderwijs moet plaats vinden bij het hoofd der school (den ffi/Tz scHuii'yy mei- I het I merk geef! hef- heer N. van der BAAN) vóór of op 20 Juli 1912; ^dat het toelatings-examen zal gehouden worden op Vrijdag 26 Juli en, zoo noodig, Zaterdag 27 Juli 1912 ’s morgens S^uur en dat op Donderdag 25 Juli 1912’s morgens 9 uur openbare les zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. in de roode streep De Heer en Mevr. OBERMAN- Troost geven kennis van de ge boorte van een ZOON. Bolsward, 10 Juli 1912. Bij een jong dermatoloog komt een patiënt. Een bediende wijst hem een klein vertrek en verzoekt hem zich te ontkleeden. Wat blieft u Ontkleeden Heele- maal ontkleeden Ja, mijnheer. Dokter komt dadelijk Na verloop van 10 minuten komt de dokter en vraagt den naakten man Wel mijnheer, wat is er? Wat man keert er aan Ik ben bijziende. i eenzaam gelegen badplaatsen, om de noodige versche levensbehoeften te schaffen, en men zal zich het betoog dr. Flinsberg duidelijk kunnen verklaren, als hij aantoont, dat de meeste zieken, die hij kent en hij beweert een studie van het onderwerp te hebben gemaaktniet slechts met hun eigen kwaal naar huis terug- keeren, maar met nog een tweede daarbij. DokterEn wat scheelt er aan Patiënt: Weet ik veel! Mijn nieren zijn niet in orde, mijn oogen doen me pijn, ik mijn kuiten, mijn maag is ik zelf voel me ook heele- Bevorderd. Onze vroegere stadgenoot, de heer D. de Jong, is aan ’s Rijks Veeartsenijschool be vorderd van het le naar het 2e studiejaar. Toelatings-examen H. B. S. te Sneek. Toegelaten zijn o.m. tot klasse I, onvoor waardelijk Uilkje Driebergen en J. v. Bor- sum Waalkes, en voorwaardelijk Henriëtte Witte alhier. Mijnheer de Redacteur! Mogen wij een klein plaatsje in uw blad, om het volgende uit te spreken, waarvoor wij U dankbaar zijn. Aan het einde van den hooioogst, brengen wij, als gemeenschappelijke grasmaaiers en hooiers, onzen hartelijken dank aan de burgerij van Bolsward en de landbouwers uit den omtrek, die de Afdeeling «Bolsward” van den Chr. Nat. Werkm. Bond in staat stellen ons gedurende den Zondag in haar «Wilhel- minagebouw” te ontvangen, waar wij ons aangenaam kunnen verpoozen. Terugdenkende aan de tijden toen van dezen arbeid nog geen sprake was, en wij bf op straat, bf in herberg of kroeg onze uren moesten doorbrengen, is dit eene geheele verbetering, die door ons op grooten prijs wordt gesteld. Hartelijk hopen wij dan ook, dat met dit werk in de toekomst zal worden voortgegaan. Nu wij echter weer gereed staan, naar onze woningen terug te keeren, zouden wij eerst nog gaarne gemeenschappelijk een ver zoek aan de H.H. Landbouwers doen. Het is bij verreweg de meesten hunner de ge woonte, ons voor den nacht eene rustplaats in het hooi te geven, waar een deken, die ook voor de koe of het paard gebruikt wordt, onze bedekking is. Dat na zware dagen van arbeid zulk een legerstede alles behalve aangenaam is, zal elk moeten toestemmen, die iets voor zijn medemensen voelt. Van verkwikkende rust kan hier geen sprake zijn, en meermalen voelen onze ledematen bij het opstaan wel stuk vanwege de harde ligging. Wij kunnen ons indenken dat vroeger, toen de gras maaiers en hooiers vaak dronken op de boer derijen aankwamen, en er zeer veel drank door hen gebruikt werd, zulk een rustplaats voor hen goed genoeg werd geacht. Maar waar de toestanden nu zóó veranderd zijn, zouden wij gaarne een weinig hetere ligging met betere bedekking ontvangen. Wij twijfelen niet, of goedgezinde land bouwers, die iets gevoelen voor den werkman, zullen met dezen wensch rekening houden. Ook zagen wij gaarne, dat onder gewone omstandigheden, de dagen niet langer gemaakt werden, dan van 's morgens 4, tot ’s avonds 8 uur. In de hoop bij velen een welwillend oor te mogen ontvangen, en met beleefde groeten en Leeuwarden, 12 Juli 1912. BOTERle soort f tot f 2e soort f tot f aan voer /4, /8 en 0/16 vaten. Fabrieksboter f 50,af 51,Aanvoer 31/3, 67/6 en 0/12 vaten. De aanvoer vee bestond uit: 1753 Run deren, 1502 Schapen, 1199 Varkens, 36 Bok ken en geiten, 24 Paarden en 0 Veulens. Totaal 4514 stuks. het meer dan hard op het eerste bevel jvan Dr. Kuyper zijn heel verleden te moeten verloochenen. Maar wie der anti-revolutio- nairen durft den Geweldige weerstreven Het lot van een Fabius heeft weinig be koorlijks. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Krachtens artikel 7 der statuten van bovengenoemde Vereeniging roepen Directeuren op 1. Inleggers, die gedurende de laatste drie of meer jaren de rente van het hun toekomende saldo niet hebben doen bijschrijven en 2. Inleggers, die de rekening met de Spaarbank gedurende de laatste drie of meer jaren niet meer aanhielden en verzuimden het bun komende saldo af te halen; ten einde hen in de gelegenheid te stellen om binnen drie maanden na heden hun verzuim te herstellen of hunne rekening met de Bank af te sluiten. Wordt aan deze oproeping niet voldaan, dan zal de laatste alinea van gemeld artikel 7 worden toegepast, luidende: «Ingeval de betrokken deelhebber niet «binnen den door Directeuren gestelden «termijn aan voorschreven eisch voldoet, zal «hij na verloop daarvan geacht worden, het «saldo aan de Vereeniging te hebben «geschonken”. Het Bestuur der Fer. „Spaarbank te Bolsward” H. EISMA, Voorzitter. Dr. H. J. SLIJPER, Secretaris. Bolsward, 15 Mei 1912. Chirurg sen PatiëntAjasses en nu heb ik ver leden week net een paar nieuwe schoenen gekocht polsslag is vrij normaal. staat het met den eetlust Heeft PatiëntZoo nu en niet. ADe apotheker heeft me genezen van m’n slapeloosheid. B Wat heeft hij je dan daarvoor gegeven A’n Pracht van een insecten-poeier! Wonseradeel, 10 Juli. zagen gisteren de arbeiders een hooi, zoo juist tot een hoop gezweeld, in vlammen opgaan. Naar gissing was het wegwerpen van een lucifer de oorzaak. Te Wons was de vorige week een 88-jarige nog druk mee in de hooiïng. Onze bouwboeren beginnen reeds met het be sproeien hunner aardappelvelden. Leeuwarden, 12 Juni. Voor de woon wagenbewoners is het zaak onze stad te mijden. Er is door het Dagelijksch Bestuur der gemeente een bev^l uitgevaardigd, dat woonwagens in onze stad niet geduld mogen worden, en aan dat voorschrift wordt streng de hand gehouden. Hedenmorgen kwamen van de richting Groningen wel een tiental woonwagens de stad binnen ’t loopt tegen de kermis en die wagens hooren doorgaans bij kermisgevolg maar de politie, die van hun komst verwittigd was, wachtte ze op en voerde hen langs den kortsten weg om de stad naar den Harlinger straatweg, waar eenige marechaussees hen per fiets uitgeleide deden. Een der mannen gaf nog voor op de markt alhier een paard te willen verkoopen, maar door geen enkel voorwendsel liet de politie zich overhalen van haar consigne af te wijken; aan geen enkelen wagen werd het vergund hier ook maar een oogenblik te vertoeven. Hepk. Nieuwsbl. v. Friesl. Workum, 12 Juli. Onderscheidene boeren in den omtrek hebben hun schuren vol en velen nog een of meer schelven hooi bij de huizinge. Voor hen is de «ongetied” af- geloopen. De mannen van elders die hunne diensten hierbij verleenden, zijn weer naar hunne ouders, vrouw en kinderen vertrokken. Enkelen mocht dat niet te beurt vallen. Ze vonden hun dood bij de werkzaamheden, doordat een bliksemstraal hun het leven benam. Hoewel in ’t eerst de hooiïng niet mee liep, door den regen, is het in de laatste dagen zoodanig gewijzigd, dat het laatste hooi nog verreweg het best is gewonnen. Naar men ons mededeelde is de hooiopbrengst zoo groot, als in geen jaren het geval is geweest. Een landbouwer kreeg van zeven pondemaat land 28 «weiden” hooi. Ook de weilanden staan uitmuntend, waarin het vee ruimschoots voedsel vindt, waardoor de melkopbrengst meer dan bevredigend is. Een best jaar dus voor den boer 10 Juli. Rienk, ’n zoontje van J. W. alhier, is anders niet zoo’n ondeugende jongen, maar koppig en dat reeds op 10-jarigen leeftijd. Met dit zwak behept had hij des morgens thuis een glasruit ingeslagen en bang voor de gevolgen was hij stilletjes naar een familielid in Exmorra getrokken. Overal werd den ganschen dag gezocht, meerdere personen togen verschillende kanten uit om den bewusten knaap op te sporen, zoodat het ergste werd gevreesd. Nergens was hij te vinden, totdat men bij bedoelde familie was aangekomen, daar lag Rienk gerust op bed te slapen, doch moest ’s avonds nog mee naar huis, waar ze eerst twaalf uur aankwamen. Hiermede had de kleine deugniet zijne ouders angstige uren bezorgd, waarvoor eenige straf zeker gepast is geweest. Een nieuwe aardappel. In den Bommelerwaard is een proef ge nomen met een uit Engeland geïmporteerden nieuwen aardappel, Midlethean Eary genaamd. Smaak en beschot blijken zeer goed te zijn. Beverwijker aardbeien. Men schrijft uit Beverwijk Donderdagavond bereikte het aantal ver zonden wagons aardbeien reeds dat van het vorig jaar gedurende de geheele campagne, n.l. 650. Ofschoon de oogst niet zoo groot uitvalt als verwacht, zal het nog wel een week met de verzending aanhouden. Gister avond kwam eindelijk eenige val in den prijs. Voor de tuinders is het lange standhouden van den hoogen prijs een waar hun overige producten op heden niets van De het Algem. Handelsblad schrijft Badkuur-ziekte. Deze dagen staan in het teeken van vergadert niet i schap Zoo dringen zich de medische onderwerpen ook aan ons op. Onze aandacht werd gevestigd op een geschrift van een Duitschen geneesheer, dr. Flinsberg, die in deze dagen van buiten- landsche reizen, die tevens bijna alle ook als kuurreizen dienst doen, een protest heeft doen hooren tegen de Duitsche gezondheids- plaatsen, waar de patiënten volgens hem weinig kans hebben er gezond vandaan te komen, wèl zich een nieuwe ziekte op den hals halen, die hij den naam geeft van «Kur-Orte-Krankheit”. Deze ziekte openbaart zich in maag en ingewanden. In hun nieuwe omgeving toch worden de patiënten gedurende eenige maanden onderworpen aan een kuur, waaraan zij niet gewend zijn. Wanneer de Kurtafel goed is, eten ze te veel, is de tafel slecht, dan eten de patiënten toch veel om hun honger te stillen het een is even erg als het ander. Daarbij komen dan nog de dranken, want wanneer men aanteekening hield van hetgeen deze zich vervelende en rondslenterende Kur- gasten aan melk, bier, minerale wateren, thee, koffie en andere dranken verorberden, dan zou een gezonde de handen van ver bazing in elkaar slaan. Voeg daarbij de moeilijkheden voor som- Dokter: Wanneer heeft eetlust Patiënt geten heb Patiënt: Die kunsttanden die u mij heeft ingezet, staan nu al los. Tandarts: Ik heb u toch gezegd dat ze alle allures van echte tanden hebben BOLSWARD, van 11 tot en met 13 Juli 1912. Geboren: Douwe z. v. Meindert Ober man en Femmigje Troost.' WONSERADEEL, van 10 tot en met 12 Juli 1912. Gehuwd: Jan Koopal en Trijntje Anna van der Plaats beiden te Arum. Geboren: Grietje d. v. Bauke Couperus en Anskje de Vries te Parrega. Klaasked.v. Pieter Dijkstra en Haebeltje Nauta te Arum. Grietje d. v. Hendrik Miedema en Pietje van der Veen te Makkum. Sijbrigje d. v. Douwe Hoitinga en Antje de Valk te Arum. Overleden: Hessel Hobma 78 jr. wednr. van Antje van der Meer te Hartwerd, Zondag 14 Juli. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Dr. C. J. NIEMEIJER. ’s Avonds 53/4 uur Ds. RITTER van Wommels. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur GEEN DIENST. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 9x/2 en ’s avonds 5*/4 uur: Ds. J. OP ’T HOLT. BROEREKERK. ’s Voorm. 9i/2 uur Ds. OSKAMP ’s Nam. 51/2 uur DEZELFDE. De BURGEMEESTER van Bolsward vestigt nogmaals de aandacht van belang hebbenden, op artikel 43 der Algemeene Politieverordening dezer gemeente, luidende «De houder van vee, dat aan eene gewone «niet besmettelijke ziekte gestorven, of «daaraan lijdende afgemaakt is, is verplicht «le binnen 24 uren hiervan aangifte te «doen bij den Burgemeester; «2e enz. De overtreder wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f10. Bolsward, 10 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. hoogachting Namens al de grasmaaiers en hooiers, F. BOEDELTJE, Scheemda. G. STEL, Wedde. P. YZER, Bellingwolde. II. de GRIES, Oostwold. D. KROL, Appelscha. W. THEILE, Bunde, Oost-Friesl. J. GROENEWOLD Zondag 7 Juli 1912, «Wilhelminagebouw” Bolsward.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2