In den ZOMER, is een RAMEH-Hemd en Pantalon B. J. ZANTMAN. mumziBP 'n IDEALE Onderkleeding voor Dames en Heeren. HYPOTHEEK BARK, gevestigd te GRONINGEN 4 pCt. Pandbrieven a 97 pCt. Stadsnieuws. Officiëele Advertentie. Advertentiën. Financiëel overzicht. (netweefsel) b Friesch-Groningsche Beleefd aanbevelend, PREDIKBEURTEN. Zondag 21 Juli. HERVORMDE KERK. Burgerlijke Stand. ONDERWIJS. Jo- Gisteren de be- I I IS ZOO ZUIVER ALS GOUD. I Eene zuivere I’ ’s Voormiddags 93/4 uur: Dr. 0. J. NIEMEIJER. ’s Avonds 53/4 uur Ds. Y. STELMA van Tzutn. (Doop.) DOOPSGEZINDE KERK. 's Voormiddags 93/4 uur Ds. H. J. BUSÉ te IJlst. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 91/2 en ’s avonds 5t/4 uur: Ds. J. OP ’T HOLT. BROEREKERK. ’s Voorm. 9x/2 uur De Heer G. I. v. d. PLOEG. 1 Zoo soliede ah de Bank, wordt er dikwijls gezegd en met »de Bank” wordt dan bedoeld onze circulatiebank, de Nederlandsche Bank, die voor ons land het uitsluitend recht heeft tot uitgifte van bankbiljetten. Aan de soliditeit dezer instelling wordt niet getwijfeld en behoeft niet getwijfeld te worden, toch wordt er gesproken van een sterke of minder sterke weekstaat wanneer des Dinsdags de staat van de bezittingen en verplichtingen van zzde Bank” in schier alle groote bladen wordt gepubliceerd. Daarmee wordt dan bedoeld de voorraad metaal (hoofdzakelijk goud) in verhouding tot de uitstaande bankbiljetten. De heden verschenen weekstaat kan niet maar ook niet den tijd van het en opmerkelijk is er dien dag een zijner maar hij had dat dier zijn 5 arbeiders, ’t Was genoemd worden zwak, bijzonder krachtig als men jaar in aanmerking neemt het dat de post-beleeningen op effecten op nieuw beduidend is toegenomen, niettegen staande de beleeningsrente sedert verleden najaar boven het zznormale” gehouden wordt. Ook de prolongatierente ter beurze blijft sterk gevraagd en alles duidt er wel op dat het najaar ^spannende” geldmarkten te zien kan geven. Hetzelfde kan ook gezegd worden van de Geplaatst Maatsch. kapitaal f 2,500.000. Reserves op ruim f 630.000. Hoofdagentschap voor Friesland de Firma GEBRs. MÏSPELBLOM BEIJER te Leeu warden, Heeren veen. Bolsward, Joure, Sneek en Harlingen. De Bank verstrekt GELDEN op eerste hypotheek op zeer aannemelijke voorwaar den en geeft thans uit: Gratis inlichtingen verstrekken H. H. Hoofdagenten en Agenten, bjj wie tevens de Coupons der Pandbrieven betaalbaar zjjn. De Directie, Mr. R. P. DORHOUT MEES. Mr. P. B. J. REELING BROUWER. geldmarkt te New-York, die tot dusver steeds ruim van middelen voorzien heette te zijn, doch thans een weekstaat der nationale Banken toont, die zoo weinig surplus laat zien als sedert de crisis van 1907 niet is voorgekomen, en aangezien Amerika nog maar steeds geen zzBank” rijk is, die tegen over zzwissels en beleeningen” bankbiljetten mag uitgeven, geeft een krappe geldmarkt daar direct aanleiding tot het opzeggen van beleeningen, wat dan ook enkele dagen ge leden is gebeurd en waaraan in hoofdzaak de flauwe stemming in Wallstreet wordt geweten, al mag men als marktfactor het politieke geharrewar niet uitschakelen. De Staatscommissie op de Spoorwegen in Noord-Amerika heeft thans de wenschelijk- heid te kennen gegeven om de tarieven van het snelvervoer met 15 °/0 te verlagen, teneinde tegemoet te komen aan hen die over zzduur leven” klagen. Wij moeten eerlijk bekennen dat ons dit niet gemakke lijk uitvoerbaar lijkt, gezien dat de exploi tatiekosten voortdurend stijgen en ambten om hooger loon vragen. Te Amsterdam verkeerde de tabaksmarkt in een zeer willige stemming nu de berich ten aanhouden, dat ook de ditjarige oogst over het algemeen goed gelukt is. De heden verschenen officieele vergelijkende staat van gedeeltelijken verkoop van oogst 1911 geeft hooge verkoopprijzen aan speciaal van Deli Batavia (2.42). Deli Maatschappij (2.06) Medan (1.77) en Sinembah (1.98). Ook de Amsterdam Langkat en United Langkat hebben hooge prijzen bedongen. Oliewaarden blijven onder den druk van de hangende kwestie Koloniale - Standard Oil. De directeur van de Koloniale, de heer v. Vollenhoven, tracht in een ingezonden stuk de beweringen van de zijde van de zzKoninklijke” te weerleggen. Of hij daarmee geslaagd is blijft een vraag waarop wij niet gaarne een bevestigend antwoord zouden willen geven. Gevoegd daarbij de berichten als zoude de Standard-Oil met eenige kans op succes pogen vasten voet in Britsch-Indie te krijgen, is de zwakkere stemming ter beurze vol komen verklaarbaar. Van de Russische waren Schibaieff zeer gevraagd en belangrijk hooger op geruchten van overname. Dat de gewone aandeelen zelfs hooger dan de preferente werden ver handeld, boezemt in dezen weinig vertrouwen. Geld op prolongatie beden 43/4 pCt. Betaalbaarstelling van divenden coupons. Neder!. Indische Ex. Mij. bewijs no. 20 (claim) met f 1.75. Rubber Cultuur Mij. zzAmsterdam” div. no. 6 met f 70. coup. 4 der cert, met f 6.93. Union Pacific S. M. div. 39 met f 60.88 Chesapeake Ohio ,S. M. div. 22 der eert, betaalbaar met f 30.43. United States Steel Corporation div. 34 der eert. v. gew. aand. f 30.44 American Beet Sugar Co. dividend 13 der cert, van 10 pref. aand. met f 36.54 American Car Foundry Comp. div. 47 d. cert.v. 10 pref.aand. f 42.63 37 i/ zz ff gew. ff -12.18 Men had zich als Overheid niet in de concurrentie moeten mengen. Vooral nu komt dit zoo sterk uit, omdat alle pogen daartoe toch niet geholpen heeft. Het groot-bedrijf bleef toch steen en been klagen. Daarom stemde al wat liberaal was, op één na tegen. En juist het jammerlijke motief om de con currentie te regelen, bracht, in verband met het patroonsverbod, aan het ontwerp nu reeds den doodeen dood, dien het anders een maand later in de Eerste Kamer toch had gevonden. Als oorzaak van dezen tegenslag komt zeer zeker ook in aanmerking het gemis aan overleg tusschen het kabinet en de rechtsche meerderheid. Men wist in het kabinet, dat er rechts zeer stellig verzet moest opkomen. Het vroeger ingezonden wetsontwerp van 1904 bewees dit en ten overvloede is het departement zeer bijtijds nog gewaarschuwd. Doch ook hieraan stoorde men zich niet, geleid door de o.i. altoos te betreuren methode, dat men verzet in eigen boezem wel keeren, afwenden en te niet doen kon, door links hulp te zoeken. Tegen deze wijze van doen is ook door ons steeds ten ernstigste gewaar schuwd. En het eind is, dat men nu niets heeftzijn beginsel niet genoegzaam eerde, en een tweespalt in de eigen gelederen deed opkomen, die nog op verre na niet bezworen is. Spoor wegbotsing Bij station Tegelen is gisteravond een zandtrein in de flank gereden door een goederentrein uit Venlo. Zes waggons werden geheel vernield, de zevende beschadigd. De tender van den zandtrein werd uit de rails gelicht. De lijn naar Venlo is versperd, de passagiers moeten overstappen. Inbraak. Gisternacht is ingebroken bij den land bouwer Van der Minne aan de Spie onder Hoeven (N.-B.). Ontvreemd werd een bedrag van f 409. De dader is onbekend. Inbraak in een Stadhuis. De Utr. Ct. verneemt, dat gisternacht in een paar bureaux ten Stadhuize te Utrecht een inbraak heeft plaats gehad. Er is, voor zoover men tot gisteren kon nagaan, niets vermist. Zeer waarschijnlijk hebben de daders ge hoopt- geldswaarde te vinden, doch niets van hun gading werd gevonden. De politie is terstond een grondig onder zoek begonnen. Reeds een vijftal personen werden in ver hoor genomen, doch niemand is gearresteerd. WONSERADEEL, van 13 tot en met 16 Juli 1912. Geboren: Thomas z. v. Auke de Boer en Ykjen Heeringa te Arum. Overleden: Rein Wielsma 79 jr. wednr. van Marijke Enga te Exmorra. hannes Hobma 3 dgn. te Gaast. Paulus Ouderkerken 4 mnd. te Allingawier. Jeltje Weerstra 24 jr. (ongehuwd) te Allingawier. Sietske Brandsma 3 mnd. te Witmarsum. BOLSWARD, van 14 tot en met 17 Juli 1912. Geboren: Anna d.v. Gadze Struiksma en Antje Hettema. Johannes Petrus z.v. Jacob Regnery en Regina Veltman. Vreemde elementen. Te Kerkradè was een Oostenrijksch mijn werker met zijn kostvrouw overeengekomen, dat ze samen naar Duitschland zouden ver trekken: zij zou haar man en kinderen in den steek laten. Alles was geregeld, de kleeren waren al gepakt. In den namiddag gingen de kostbaas en de Oostenrijker aan den zwier en toen liep laatstgenoemde eensklaps naar het kost- Dreigend gevaar. De afstemming van de Bakkerswet geeft De Standaard in haar tweede artikel zzDrei gend gevaar” aanleiding er op te wijzen, dat de principieele solidariteit van de anti-revo- lutionnaire partij niet weinig in gevaar is gebracht. haast geen tijd voor een reisje misschien ook schuldig gevoelt dat hij denkt: zz’k praat mij toch niet vrij, en zal dus de bui maar stilletjes afwachten”. Toen wij Vrijdagmorgen op onzen gewonen tijd verschenen, werd reeds no. 27 afgeroe pen en met deze en bijna alle beklaagden werd dan opgemerkt: Niet aanwezig ver stek behandeling der zaak na de schorsing der zitting volgende zaak. En dan kreeg men weer datzelfde gangetje afwezig verstek enz. Van al de 33 beklaagden, die in onze tegenwoordigheid de revue pas seerden, was slechts één beklaagde aanwezig en daarvoor werd vrijspraak geëischt, zoo dat diens reis naar hier niet vruchteloos is geweest. Het betrof den veehouder P. S. te Arum, bij wien den 15 Juni een rund zzuit nood” geslacht werd, en hij daarvan niet binnen 24 uren kennis gaf ter secretarie of bij den Burgemeester. Bekl. stemt toe, dat koeien geslacht is, reeds verkocht aan zijne koe dus niet meer toen het dier, dat inwendig zwaar bezeerd was, geslacht werd. De slager, Kuipers, bevestigt, dat de arbeiders hem verzocht hebben, de koe te slachten. Zij zeiden er bij dat zij met elkaar de koe van den boer gekocht hadden. De heer Ambtenaar acht dan ook niet bewezen, dat beklaagde nog eigenaar was van de geslachte koe en vraagt vrijspraak. Voor 12 uur was de zitting reeds geëindigd. Uitspraak vonnissen a.s. Vrijdag. Jan Olieslagers. Ze kwamen met z’n drieën, in de hoop hier hun slag te kunnen slaan, ’t Was Donderdagmorgen half elf en feitelijk zou dus de marktdrukte in vollen gang moeten zijn. Helaas, dat behoort voor onze stad tot het verledendaarvan is tegenwoordig geen sprake meer. Evenwel, ze waren gearriveerd en dus ook maar met moed aan den arbeid. Spoedig zijn hunne waren op kar of kist uitgepakt en begint het geroep met nog schorre stem van den vorigen dag. Doch niettemin blijven de geachte burgers, boeren en buitenlui aan dien oproep geen gehoor geven. Teleurgesteld staan ze samen te beraad slagen, als eensklaps een redder uit den nood komt opdagen. Iemand, met het lot van deze kooplieden begaan, stelt hun voor, om tegen een kleine vergoeding menschen onder een of ander voorwendsel bij elkaar te bellen. Het zal onze drie kooplui niet hebben berouwd, dien voorslag te hebben aangenomen, want toen om twaalf uur de vliegmensch, Jan Olieslagers het luchtruim zou ingaan, zooals bekend was gemaakt, was een groote massa menschen op het Marktplein verzameld, zeer zeker niet met het doel om ansichten te koopen, waarop Olieslagers met z’n machine was afgebeeld. Zoodat door de hulp van onzen stadstam boer wij nog eens voor een oogenblik een ouderwetsche marktpleindrukte aanschouwden. Postkantoor Bolsward. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van hier verzonden gedurende de eerste helft van de maand Juli 1912. Fr. DOUMA, Harlingen. NOTA. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun adres op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. heldere fabriek en zeep bezorgen U brandschoon goed. Met Sunlight Zeep is er geen gevaar. Verloofd: TILLY A. M. A. T. BüNNEMEIJER WIJBO P. LEVERLAND. Geen receptie. Voor Bolsward eenigste kennisgeving huis om met de vrouw, volgens afspraak te verdwijnen. Deze scheen zich echter bedacht te hebben en deinsde voor den grooten stap terug; zij ging haar beschonken man uit de kroeg halen, terwijl de Oostenrijker zich met een geladen revolver wapende. Toen de echtelieden thuis kwamen, schoot de mijnwerker op zijn kostbaas zonder dezen te treffen. De Oosten rijker werd gearresteerd en gevankelijk naar Maastricht overgebracht. Dostdiefstal. is aan de spoorlijn tusschen Beilen en Wijster een opengesneden postzak gevonden afkomstig uit Hoogeveen. Door de politie uit Beilen is deze postzak aan ’t postkantoor te Hoogeveen gedeponeerd. De zaak is in onderzoek. Ongelukken met zwemmen. Te Amsterdam zijn Zaterdag twee jonge mannen bij het zwemmen verdronken, te Poortugael geraakte een verpleger van het krankzinnigengesticht te water en verdronk, te Culemborg is een bakkersknecht ver dronken. Ook te Zoetermeer, te Arkel bij Gorinchem, Zalk aan den IJsel en te Schildwolde zijn verschillende personen bij het baden ver dronken. Eene onderscheiding. De heer Boermans alhier heeft op de schermwedstrijden te Meppel twee zilveren medailles behaald voor de mooiste houding bij de wedstrijden op langen stok en op floret. Baanvak SneekBolsward. Ook de Eerste Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot uit ’s Rijks kas ten be hoeve van het baanvak SneekBolsward van het spoorwegnet der Nederlandsche Tramweg- maatschappij voor het doorvoeren van wagens der hoofdspoorwegen. Zitting Kantongerecht. De Julizitting voor strafzaken aan het Kantongerecht alhier, leverde voor een verslag zoo weinig op, dat wij er onder de rubriek ^stadsnieuws” alleen melding van zullen maken. ’t Getal beklaagden was wel zeer groot, (zestig), doch ieder zit tegenwoordig zoo druk in de bezigheden, dat men schijnt te kunnen vinden naar ’t gerechtsgebouw, en dat menigeen zich wel zoo BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, berichten belanghebbenden, dat de aangifte van leerlingen vó6r de school voor meer uitgebreid lager onderwijs moet plaats vinden bij het hoofd der school (den heer N. van der BAAN) vóór of op 20 Juli 1912 dat het toelatings-examen zal gehouden worden op Vrijdag 26 Juli en, zoo noodig, Zaterdag 27 Juli 1912 ’s morgens B’^uur en dat op Donderdag 25 Juli 1912’s morgens 9 uur openbare les zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. I 12391 *5» 4 EN a uoTvn,..., I 11 Heerenstraat. STERDAM, 3g Helmer8straat<

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2