Nieuws- en Advertentieblad olsward en Wonseradeel. van de V. P. N. I IH Harkema’s Winkel alles in het teeken van //reizen” en ,/examens”. Een groot deel van ons volk is bezig met, staat aan den vooravond van, of is belast met de leiding van een examen. VAN HOUTEN S No. 59. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. 1912. I I I Zondag 21 Juli. 1 Kg. 51,50 - 0.80 - 0.42% 0.18 1 BINNENLAND. Alléén uit VOOR 3 maanden. baar a 5 Cent. voor 5 de nek-slag VAN HOUTEN’S 8» |wa<a ZUIVER OPLOSBAR van het leven moet gezonde vermaken worden streng afgekeurd, daartegen- een echt /gezonde critiek” ook nog geduren- van de meest niet van geregeld colle- ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. In verband met een woord, dat in dezen tijd op veler lippen zweeft en als een juich toon in de ooren klinkt, het woord: Vacan- tie lazen wij in de Prov. Gron. Ct. eenige behartigenswaardige beschouwingen, waardig om in wijder kring te worden overwogen. Over de vraag of vacantie een genot, in veel gevallen zelfs een onontbeerlijk middel tot gezond blijven is, loopen de gevoelens zeker niet uiteen. En daarom is het toch zoo jammer, dat nog niet veel meer algemeen vacantie wordt gegeven en dat ook de be weging voor vacantie nog niet algemeen is. Het is waar, de neiging om in navolging van Engeland Zaterdag vroeger te sluiten en zoo althans in de zomerdagen iedere week anderhalf of twee inplaats van één dag vrij te geven, neemt in den laatsten tijd niet onbelangrijk toe. Zeer zeker misgunnen wij hun, die daarvan profiteeren, dien enkelen vrijen dag niet. In Nederland worden extra vacantiedagen buiten de Zondagen over het algemeen zóó karig toegemeten in tegen stelling met bijna alle andere beschaafde landen, dat uitbreiding van vrije dagen nog wel eens mag worden bepleit. Doch zij zijn nog lang niet de vacantie waaraan ieder handwerkend mensch behoefte heeft, en die ons in staat stelt om elk jaar althans eenige dagen achter elkaar te komen uit den tred molen van het dagelijksch werkleven. Afgezien van alle economische en sociale overwegingen, lijkt ons zulk een vacantie een menschwaardig bestaan wel heel noodzakelijk. Nu is het natuurlijk niet gemakkelijk zulk een vacantie overal in te voeren, er zullen vermoedelijk niet weinige gevallen zijn, waarin dat vooral niet gemakkelijk zal gaan. Waar echter een wil is, is ook een weg, de moeilijkheid begint echter wanneer men over het quantum vacantie komt te spreken. Dan blijken er zeer uiteenloopende opinies te bestaan In de eerste plaats is hier een zonder linge en naar het ons voorkomt vrij onge motiveerde tegenstelling tusschen de positie van sommige openbare ambtenaren en die van niet-ambtenaren en vervolgens is er juist onder de ambtenaren weer een zonder linge tegenstelling in quantum-vacantie. Onder de ambtenaren hebben de onder wijs ambtenaren al dadelijk een zeer bizon- dere positie. Doch bij dezen dient in het oog gehouden, dat de duur van hun vacan tie ook bepaald wordt door het quantum- vacantie, dat de schooljeugd behoeft. Ook hier staat men intusschen voor groote ver schillen en nergens blijkt van eenig systeem, van een poging om vaste minima te vinden. In de lagere sferen zijn hier groote vacan- ties, veel grooter dan men ze misschien met één uitzondering pleegt te vinden, maar toch blijft men hier nog binnen zekere grenzen. Doch aan middelbare scholen beeft I wichtige tijdperk door geregelde en aangevuld. Hij spiegelt zich zacht, die zich spiegelt aan een anders misslagen spiegelt u aan de oude republiek der Nederlanden 1 Ons voorgeslacht waagde den kamp en streed zich vrij van overheersching het was nadenkend en vindingrijk, rusteloos, nuchter en doorzettend geworden, kloek van zin en daad Zoo werd hun handel, zeevaart, fa brieken, schilderschool, geleerdheid, kortom al wat Nederlandsch was, Europa’s roem en voorbeeld. Die oude Nederlanders der 17eeeuw wilden niet rusten zeiden nooit /t kan zoo welDoor /t kan zoo niet1” in de 16e eeuw tot zinspreuk te nemen, werd het vaderland het eerste en rijkste land, der wereld. Voelt gij wat die machtspreuk be- teekent Richting moet er zijn in ons bestaan, methode in onze werkwijze. In zekeren zin moeten wij trachten specialiteiten te worden maar men bedenke dat in de groote sport- beweging onzer dagen een allernoodzakelijkste beperking laten wij het ware woord gebruiken zelfbeperking noodwendig is. Stoeit, en speelt, en dartelt naar hartelust. doch weet en beseft wat het zeggen wil in deze //’t kan zoo wel.” Berg. Crt. men langzamerhand al wel een vierde van het jaar vacantie, terwijl aan de Hooge- scholen de vacanties zelfs onrustbarende af metingen aannemen en hier van 1/3 tot 1/2 van den geheelen tijd in beslag nemen. Waarom zijn deze excessieve vacanties noodig Aan de middelbare scholen enz. worden zij veelal verdedigd met het oog op de moeie- lijke inspanning der jeugd en het lastige werk der docenten. Gaat deze redeneering op, dan zouden wij toch zeggen, dat een zoo groote behoefte aan vacantie voor de jeugd wel wijst op ernstige fouten in de onderwijsregeling, ge steld dat die behoefte bestaat. Want zulke groote vacanties bereiden toch niet voor op het leven. Waar ter wereld vindt men in andere beroepen zulke enorme vacanties Ook de hoogeschool-vacanties lijken ons in haar lengte ongemotiveerd, al hoort men hier nieuwe argumenten voor lange vacanties bezigen, wier betrekkelijke waarde niet ont kend kan worden. Trouwens, voor sommige hoogleeraren schijnt de vacantie dan ook volstrekt niet te lang. Doch voor de groote meerderheid zijn zij dat vermoedelijk welen voor de studenten, naar het ons voorkomt, eveneens. Wij weten wel, dat zij juist ook verdedigd worden als middel om aan die studenten de gelegenheid te geven zelfstan dig te leeren werken. Doch dit argument draagt het kenmerk van den tijd, waarin het ontstaan is. Het is theoretisch. In de prak tijk schijnt ons de zelfstandigheid vooral van de jongere studenten, aan onze hooge- scholen toch al zéér groot, zoodat het heusch niet noodig is om hen nu de welhaast een half jaar zeer drukkende plichten gebezoek te ontheffen. En nu is het toch heusch niet te ont kennen, dat de praktijk wel leert dat die vacanties te groot zijn en dat het wensche- lijker ware hier scherper toezicht uit te oefenen en door zelfbeperking in het vacan tie nemen een goed voorbeeld te geven. Want ook hier wordt wel zeer veel vergeten, dat de hoogescholen niet vooral voor de school, voor de wetenschap, maar voor het leven moe- ten leeren. Zij moeten opvoedingsinstituten blijven. En vooral zij, die de scheiding tus schen het opvoedende en het zuiver weten schappelijk element in ons universitair leven niet scherper willen maken, behooren te be denken, dat die lange vacanties, zijmogen dan in enkele (en dan toch uitzonderings gevallen) ten bate van de wetenschap ge geven worden, in den regel niet zijn ten bate van de opvoeding. Want en hier komen wij nu weer in de gewone maatschappij zulke vacan ties kunnen nergens anders gegeven worden. Het is waar, ook de gerechtsvacanties zijn in enkele gevallen en vooral in naam nog grooter dan evenredig is met het in den regel gevraagde werk en met wat elders geschiedt, doch overigens blijven de vacan ties binnen een bescheiden maat en zijn de betrekkingen waar meer dan een maand ge noten wordt, hooge uitzonderingen. En over het algemeen heeft men veel te weinig vacantie, is vooral onder de niet-amb tenaren de gelegenheid te gering om eens even uit te blazen en voor korten tijd de dagelijksche bezigheden te laten gaan. Ten bate van het levensgeluk van de groote menigte, ten bate van veler gezondheid en van de qualiteit van het te leveren werk ware het wel zeer wenschelijk, dat het ge bruik om vacantie te geven, algemeener werd en in alle kringen en beroepen werd toege past. N Ct. Gestikt. Het l1/2-jarig kind van den landbouwer Corn. Zweeke te Zuiderwoude, bij Broek in Waterland, is gistermiddag al spelende in een beerput gevallen en gestikt. Koffiesmokkelarij. Tusschen Dinxperlo en ^Bocholt zijn de smokkelaars in de laatste dagen druk met het smokkelen van koffie naar Pruisen bezig, doch daarbij niet erg gelukkigWant gisteren namen de commiezen 100 K. G. koffie in beslag en gistermorgen werd een smokkelaar gevangen genomen, welke 200 K. G, koffie en 4 ham koren had gesmokkeld. gegarandeerd versch. Zieke leden van „het Groene Kruis” ontvangen reductie. Velen zullen slagen omdat zij zich het verstrekte onderricht ten nutte gemaakt hebben velen echter zullen tot de droevige ervaring komen, dat de behaalde resultaten niet voldoende zijn. In onzen tijd van /Zsport” op elk gebied valt overdrijving, krachtverspilling, gemis aan noodige beperking waar te nemen. In menig geval zal de delinquent, zich de hand op de linkerborst leggende, moeten erkennen, dat hij te zeer den stelregel hul digde van //het kan zoo wel I” wat de stu die betreft, doch integendeel dit systeem had moeten toepassen in betrekking tot de //sport” daarin gaf hij zich //hoe loflijk een matig streven naar vrije lichaams oefeningen op elk gebied valt te loven en te prijzen met al te groote ambitie over. Korten tijd geleden werd dit stelsel wreed veroordeeld en over ook aan onderworpen. Het gold voornamelijk het voetbalspel het toeschrijven van de slechte studie-resul- taten aan beoefening van sport heeft, enkele speciale gevallen uitgesloten, geen reden van bestaan. De bewuste circulaire heeft vooral aan jeugdige spelers, die het toetreden tot de club afhankelijk moesten stellen aan goedkeuring hunner ouders, een gegeven. Dóór tot oordeelen bekwamen is tegen deze circulaire opgekomen en terecht. Als bekend mag verondersteld worden, dat de practijk heeft aangetoond, dat de goede voetballers in den regel geen slechte leerlingen zijn, de oude spreuk //in een gezond lichaam, een gezond verstand”, gaat nog steeds op derhalve is het ongemo tiveerd de schuld van slechte vorderingen in hoofdzaak te wijten aan het voetbalspel of andere sport. De lust zich met anderen te meten de zucht boven anderen uit te munten het streven de animo levendig te houden doet het spelen van wedstrijden een noodzakelijk kwaad zijn. Ziet eens wat de geschiedenis ons leertHet oude Griekenland en het hedendaagsche Engeland Is er in de oud heid één volk dat in lichaamskracht en ontwikkeling tegen Grieken was opgewassen Maar tevens is er geen volk te vinden, dat naast zijn overwinnaars in Olympische spe len zoo zeer de kampioenen van de kunst en de wetenschap wist te eeren. En is het heden ten dage niet evenzoo in Engeland Wij gelooven niet, dat het noodig is, dat de jongeren van spel en wedstrijd worden afgehouden mits de sport binnen de perken wordt gehouden en het voor alles geldt //het kan zoo wel I” Als de studie steeds voor gaat, dan zullen die gezonde vermaken den volksgeest sterken en in hooge mate ons volk ten goede komen. Laten de ouderen eens aan hun jeugd terugdenken dan zullen zij moeten toegeven, dat door het jongere geslacht met hardnekkigheid onafgebroken geestdrift en geleidelijk overleg baan is gebroken voor de meer moderne ,/spelen”. Voor zeer velen in onzen tijd is juist het spel een zegen geweest het was een wel dadige afleiding tusschen in- en uitspanning die gevaarlijke overgang van de kinderjaren tot den volwassen leeftijd werd door de sport z/onschadelijk” gemaakt. Velen kunnen niet begrijpen dat in onze zenuwachtig gejaagde maatschappij „te snel geleefd” wordt, die kinderspelen van voor heen betamen niet meer aan den grooten knaap. O, die tijdgeesten daarmede wordt te weinig rekening gehouden. Tusschen den hoepel en het potje bier mag geen leemte liggen, deze wordt door sport mits in deze de machtspreuk geldt „het kan zoo wel” op meesterlijke wijze aangevuld. Die wonderlijke leemte in de ontwikkelings periode van ons geslacht het meest ge- v O i Ki M Mo I 4 lieren Bolswardsche Courant I lo

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1