SUNLIGHT I r Marktbericht. Advertentiën. Burgerlijke Stand. RINNERD Officiëele Advertentiën. Stadsnieuws. 8 Juli 1912. zomer. 4—6 en krijgen, met 20 I 6 8 der Weij. v. David Adema WAAROM WILT f GE NIET GEBRUIKEN wat goed en zuiver is 1 Die gewone zeepen, die nog meer schade doen dan het schoonmaken zelf, worden nooit geduld zoodra k Sunlight slechts eens J geprobeerd is. gesteld 9—10 10—12 ]2—1 2—Si/2 eerste, maar het bewijst toch wel, kiesvereeniging een De Banier. Nadat de vee- klauwzeer een een een fietsen eengehoopt Zijn diepbedroefde Ouders: M. HAITSMA. G. HAITSMA-Tuinstra. Rotterdam, 17 Juli 1912. C van eenige Zang- (Vaderlandsche Lie- de hier bestaande daar, die zich in vereeniging met een ouden kameraad had schuldig gemaakt inbraak in eene onbewoonde villa en daar eenige zilveren lepels en vorken, Getrouwd J. H. de ROOK G. ROEFSTRA, die mede namens wederzijdsche Familie hun hartelijken DANK betuigen voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun Huwelijk ontvangen. Zwolle, 16 Juli 1912. Leeuwarden, 19 Juli 1912. BOTERle soort f tot f 2e soort f tot f aanvoer /4, /8 en 0/16 vaten. Fabrieksboter f 51,af 52,Aanvoer 19/3, 42/6 en 0/12 vaten. De aan voer vee bestond uit: 1398 Run deren, 1196 Schapen, 1308 Varkens, 28 Bok ken en geiten, 19 Paarden en 0 Veulens. Totaal 3949 stuks. een talrijk Workum, 17 Juli. Het Bestuur van de Oranje-Vereeniging alhier had per con- vocatie-biljet al de leden uitgenoodigd ter vergadering in het Hotel »De Wijnberg” van den heer P. Bonnema, ter bespreking van het te houden feest op 31 Aug. a.s. Te oordeelen haar de ruime uitnoodiging zou er in onze plaats geen lokaal groot ge noeg zijn om al de belangstellenden te kun nen bevatten, want als het tijd van feest vieren is, dan is de deelname algemeen. Slechts een kleine 40 belangstellenden waren opgekomen, meest, die alle jaren present zijn en zeker het vertrouwen genieten het zaakje met het Bestuur goed te kunnen regelen. Het Bestuur had een voorloopig programma voor dien dag opgemaakt, hetgeen door den Voorzitter werd voorgelezen en ter mogelijke verbetering of verandering in bespreking gegeven. In hoofdzaak was het programma goed gekozen en kon het de algemeene goedkeuring van de vergadering wegdragen. Slechts een tweetal punten werden nog aan het bestaande programma toegevoegd. De ringrijderij achtten vele leden dat die niet gemist kon worden, aangezien die vele be zoekers van buiten lokte. Het programma is thans als volgt samen uur. Üitvoering nummers deren) van Zangvereenigingen. Vliegerwedstrijd. Muziek op de Markt. Optocht met versierde Rij wielen en Sportkarren. Ringrijderij met Paard Wagen van Dames en Heeren. Muziek door de Stad. Gondelvaart met versierde Vaartuigen, vanaf de Rolpaal tot de Zeesluis met lampions en Bengaalsch vuur. Vuurwerk. Ondertrouwd B. FALKENA en Sj. YSBRANDY. Bolsward, Franekrr, Huwelijksvoltrekking 25 Juli a.s. Receptie te Bolsward op Zondag 21 Juli a.s. van 13 uur, in de Sociëteit ^de Harmonie”, A. Postma. Deersum, 18 Juli 1912. uitvoer wegens mond- en tijdlang gesloten is geweest, is thans de export weder in vollen gang. Hedenochtend vertrokken onder geleide van 3 personen, van wie twee uit ons dorp, een zeventig stuks hoornvee, waaronder meer dan de helft stieren, naar Antwerpen om vandaar verder naar Brazilië verscheept te worden, terwijl morgen ook een collectie jongvee naar een Rusland vertrekt. Oplichters. Door de politie te Amersfoort is onder hevig verzet gearresteerd een als heer ge kleed Duitsch sprekend man. wel gezegd, dat deze president voor heeter vuren heeft gestaan dan anderen, maar de vuren zouden nooit zoo heet zijn geworden, indien hij er niet gezeten had. En als nu onder den nieuwen voorzitter de zaken niet beter gaan, dan komt dat /omdat die nieuwe president staat voor allerlei misbruiken, onder zijn voorganger gesticht. Wie ’t weet, moet het maar zeggen Bij de spoorbrug te Grijpskerk (Gron.) moest een locomobiel, ter zwaarte van 15.000 K.G., op een praam gebracht worden voor het vervoer naar Doezum. Toen men daarmede bijna gereed was, kantelde de praam en viel alles in de vaart. Twee werklieden namen een sprong in het water, hetgeen hen van een anders wissen dood redde. De scheepvaart is nu aldaar gestremd. Duttende antirevolutionairen. Men weet, dat het bestuur van de anti revolutionaire kiesvereeniging in den Haag voor een week eenvoudig vergeten heeft, bij tijds de candidatenlijst voor haar candidaat, den heer van der Voort van Zijp in te dienen. Nu hebben de heeren vergeten bij de ver kiezing van een lid van den Gemeenteraad de gewone advertentie in een kerkelijk blad bijtijds in te zenden. Het laatste is wel niet zoo onoverkomelijk als het dat de heeft. Heden overleed plotseling onze oudste geliefde Zoon BOLSWARD, van 18 tot en Juli 1912. Ondertrouwd: Johannes de Vries van Sneek en Wiebigje Stevens. Jan Bosma van Sneek en Baukje van Geboren: David z. en Sijbrigje Broodwinder. Overleden: Geertje Eisma 82 jaar, weduwe van Gabe Wiersma. WONSERADEEL, van 17 tot en met 19 Juli 1912. Gehuwd: Jelle Haitze Anema te Wij- naldum en Trijntje Buwalda te Arum. Geboren: Cornelia d. v. Klaas Hui zinga en Lijsbeth Tolsma te Arum. Abbedeus Jan z. v. Folkert Bangma en Klasina Kooistra te Witmarsum. Overleden: Neeltje Canrinus 78 jaar (ongehuwd) te Makkum. Onder voorgeven, ingenieur te zijn bij de fabrieken van de firma Klörne, te Dortmund, en op toevallige wijze in dringende, doch tijdelijke geldverlegenheid te zijn, wendde hij zich tot de directie van de gemeentelijke gasfabriek, met het verzoek, hem even aan wat geld te helpen. Toen dit niet gelukte, vroeg hij geld aan twee monteurs, die hem ieder f 2 gaven, doch een poosje daarna vertelden zij hun wedervaren, ten gevolge waarvan de politie op onderzoek ging. Hij is, wegens het onder bedriegelijk voor wendsel zich verschaffen van geld, ter be schikking gesteld van de justitie te Utrecht. Kennelijk is het de man, die ook elders zijn slag trachtte te slaan bij directeuren van gasfabrieken en die in de Zaanstreek opereerde bij apothekers, zich daar voorge vend als Duitsch collega. Gistermiddag kwam een als heer gekleed persoon bij een juffrouw in de Raamsteeg te Leiden om kamers te huren. Hij was als electricien aangesteld bij de Electrische Cen trale zooals hij zeide en moest hier wonen. Over de voorwaarden was men het spoedig eens, want de man was in het geheel niet karig, de kamers stonden hem dan ook bij zonder aan. Na goed te hebben gegeten, ging de man slapen en hedenochtend ont beet hij heerlijk. Te twaalf uur zou hij weer thuis komen koffiedrinken. Toen de juffrouw de kamer zou doen, vond zij een juweelen oorknopje, dat met andere gouden voorwerpen in een kast was geborgen. Zij stelde een onderzoek in en nu bleek dat al de sieraden uit een kast in de kamer waren ontvreemd. Zij deed aangifte bij de politie. Tn de hoop dat de man nog zou thuiskomen, hield deze trouw de wacht vandaag, maar onze commensaal is niet weder teruggekomen. De politie is den vermoedelijken dader, die geen Leidenaar is, op het spoor. Voor wielrijders Lantaarns deze week aansteken 8.39 uur. Pluimveetentoonstelling le Sneek. Misschien, dat hier begin November een Nationale Pluimveetentoonstelling zal worden gehouden. Door de Konijnenfokkers-vereen. //Sneek en Omstreken” is op haar Algemeene ver gadering van 17 Juli 1.1. besloten ze bij voldoende deelname op touw te zetten. N. Sn. Cl. Ooievaarsdieven. Gisternacht werden uit een ooievaarsnest, zich bevindend op een terrein aan het Groeveveld te Meppel, de beide jonge vogels gestolen. Het door de politie ingestelde onderzoek naar den dader, bleef nog vruchteloos. De vogels zullen wel voor Engeland bestemd zijn, waar men ze op buitenplaatsen gaarne ziet ter stoffage van het landschap. Z. Ct. Friesche Sportclub. De uitslag van de op gisteren door de Friesche Sportclub op de Wilhelminabaan te Leeuwarden uitgeschreven handicap-draverij, grootste afstand 800 meter, was als volgt le Prijs, f 150, Dwina van D. H. Bol- man en H. Schaap te Leeuwarden, afstand 800 M.2e prijs f 100, Queen Esther van D. de Leeuw, Amsterdam, 770 M.3e prijs, f 60 Avonturier van P. Winia te Follega, 770 M.4e prijs, f 40, Adi K van Sierdsma te Jorwerd, 775 M.5e prijs, f 30, Advocaat van M. Siderius te Sneek, 735 M. en 6e prijs, f 20, Rika van Anema te Midlum, 770 M. De draverijen werden door publiek bijgewoond. Fisch in den De C. V. waarschuwt tegen het gebruik van oude visch in dit warme jaargetijde. Men kan nu niet te voorzichtig zijn bij het vischeten, vooral als deze niet versch meer is en ze in dooden of gerookten toestand ten verkoop wordt aangeboden. Zelfs wanneer zij in ijs liggen gaan doode visschen in den zomer gauw tot bederf over en ontstaat er in de vischlijken ’t zoogen. vischlijkenver gift, dat nog veel gevaarlijker is dan het vergift, dat men aantreft in het vergane kadaver van doode viervoeters. Het vischlijkenvergift wekt ernstige maag pijnen en verstoringen op, die een doodelijk gevolg kunnen hebben joor den lijder. Vooral wanneer het vleesch van de visch niet erg vast meer is, uitelkaar valt en ge makkelijk met vork of mes tot een breiïge massa kan gekneed worden, zij men op zijn hoede. aciief bestuur Arnh. Crt. Rogge en hooi. De felle zonnebrand zoo schrijft men uit Eerbeek heeft de rogge op buiten gewoon snelle wijze doen rijpen, zoodat men reeds algemeen aan ’t maaien is en einde dezer week de meeste rogge-velden wel kaal zullen zijn. De opbrengst aan zaad en stroo is goed, doch niet als het vorige jaar. Het hooi is de laatste 14 dagen prachtig ge wonnen binnen gekomen. Op de verkoopingen werden vrij hooge prijzen besteed, maar de perceelen leverden dan ook heel wat meer op dan in 1911. Gelukkig dat thans het weer wat koeler is een milde, malsche regen zou nu hoogst welkom zijn. Een zeldzaamheid. Als eene curiositeit vermelden wij, dat de rabby der Israël. Gemeente te Esseg aan eene vrouw de bevoegdheid heeft verleend om als ritueel slachter te fungeeren, iets wat anders nooit voorkomt. Deze bevoegdheid is niet strijdig met de letter der Joodsche wet. Veelbelovend. Door de Winterswijksche politie is naar Hilversum getransporteerd de 16-jarige 8., van even aan van 2 dolkmessen en 2 revolvers ontvreemdde. Met medename der fietsen hunner patroons trokken ze naar Duitschland, onderweg de fietsen verkoopende. De een bleef in Dort- raunt, doch 8., die geen werk kon vinden, keerde naar Holland terug en kwam gisteren juist in dienst bij een boomkweeker. Op telefonisch verzoek der Hilversumsche politie werd hij toen aangehouden. Uit Zwitserland en Duitschland wordt weer een groot aantal ongelukken bij het baden gemeld. In Solothurn, in Zwitserland, waren drie jongens aan het baden bij het machinehuis van de electriciteitswerken aan de Oesch. Plotseling zag men de jongens verstijven en hun lijken dreven stroom afwaarts. Tegelijkertijd zag men ook een aantal doode visschen aan de oppervlakte komen. Uit een dadelijk ingesteld onderzoek bleek, dat er storingen waren ontstaan in de elec trische geleiding en dat de stroom zijn weg genomen had door het water naar den grond. Daardoor waren de jongens gedood. Duitschers in Frankrijk. Duitsche bladen maken er melding van dat de passagiers van een Duitschen ballon uit Straatsburg, die Zaterdag jl. ergens in het Oosten van Frankrijk neerkwam, zeer slecht behandeld zijn door de Franschen. Eerst werden de luchtvaarders door de bevolking vriendelijk begroet, maar toen zij Duitschers bleken te zijn, werden zij vijandelijk bejegend, en den kapitein van den ballon werd zelfs zijn pet met de insigne van de luchtvaartvereeniging afgeslagen. Een der passagiers werd zijn verrekijker afge nomen en pas tegen betaling van 15 francs teruggegeven. De burgemeester evenwel ge droeg zich zeer hoffelijk jegens de Duitschers. in den ouderdom van ruim 17 jaar. Hij verdronk te Lobith aan den Rijn. id der Galanterie. Op onze beurt plukken wij er weer een likertje uit samen De liefde sterft nooit door geregelde voe- ing, wel en al te dikwijls door overlading. Het hart gelijkt op een vestinghet is aakkelijker het in te nemen, dan het te lijven bezitten. Een vrouw overtuigt zich zelve veel beter at men haar lief heeft door hetgeen zij elve raadt, dan door wat men haar verraadt. Wij hebben anderen niet lief om der wille an die anderenin liefde zoeken wij slechts nze eigen gelukzaligheid. Juist omdat men liefheeft, spreekt men 1-. De BURGEMEESTER van Bolsward Gelet op art. 51 van het Militiebesluit 1912 (Staatsblad no. 145) brengt ter open bare kennis, dat de Militieraad in het 2e district van Friesland op Woensdag den 7 Augustus 1912 des namiddags ten 2 ure, in het gemeentehuis van Schoterland te Heerenveen zijne tweede zitting zal houden voor de lichting 1913, waarin voor dien raad moeten verschijnen de ingeschrevenen uit deze gemeente, die zich bij den Militie raad aan een geneeskundig onderzoek moeten onderwerpen of omtrent wie om een andere reden nog door den Militieraad uitspraak moet worden gedaan. Bolsward, den 20 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. Rentelooze geldleening badinrichting. In de warme dagen, die achter ons liggen, waarin weer drukkend de behoefte werd ge voeld aan een bad- en zweminrichting, ver namen wij van meerderen de verzuchting Z/Hoe staat het met onze Zwemschool Zou dat losloopen Uit vertrouwde bron kunnen wij mede- deelen, dat de commissie, die de taak op zich nam, te trachten de rentelooze geld leening bij aandeelen te plaatsen, nog niet met haar werk gereed is, doch over de resultaten van hare pogingen tot heden niet te klagen heeft. Een flink deel werd reeds geplaatst, en daar zij nog vele belangstel lenden moet bezoeken, ziet zij wel kans, dat zij geheel zal klaar komen met de leening, zoodat dan de oprichting verzekerd is. Rechts houden! Bij alle druk verkeer dient men in ’t oog te houden den eenmaal aangenomen regel Rechts houden! Voor het elkaar passeeren van rij- en voertuigen is dit reeds een wettig voorschrift, maar ook voor voetgangers moest men zich hieraan houden, het soms lastige //trippelen en draaien” voor elkaar bij ont moetingen op den weg kon er door vermeden worden. Een noodzaak lijkt het ons toe, dat men het streng in acht neemt bij ’t passeeren van beweegbare bruggen. Meermalen komt het bij de Blauwpoortsbrug voor, dat daar heele opstopping van volk is, wanneer schip is doorgelaten. Voetgangers, en voertuigen staan daar soms op- en wordt de brug dan weer vast gelegd, dan is 't een gescharrel van beide kanten om vooruit te komen. Wij achten het wel noodig, dat aan die brug borden worden geplaatst met het opschrift als boven dit episteltje. De volkrijke buurt aan de Harlingerstraat, gevoegd bij het talrijke personeel van //Hol- landia”, dat dagelijks daar passeert, maken die regeling soms gebiedend noodig. Bondskaatspartij „Jong Nederland". Voor onze kaatsvereeniging Z/M. E. T. O.” zullen op 28 Juli a.s. te Dronrijp optreden de leden Harmen Langenberg, Jakobus van Dalen en Hessel de Groot. 9V2 Hierna werd door den Voorzitter de vraag gedaan, wie zich wilden belasten om bij de burgerij te circuleeren met lijsten, om te trachten de benoodigde gelden bijeen te waarvoor zich een voldoend getal opgaven. Het doel is hiermede voor 1 Aug. gereed te zijn. Een en ander was binnen een uur afge handeld, waarna de vergadering door den Voorzitter1 werd gesloten. Raadselachtig. Werd deze week een opengesneden postzak gevonden tusschen Beilen en Wijster, gisteren werd wederom een opengesneden ledige post zak (afkomstig uit Meppel) gevonden aan de spoorlijn tusschen Wijster en Hoogeveen. De Rijkspolitie doet onderzoek. Door de hitte. Te Elp (gem. Westerbork) is de arbeider R. S. ten gevolge van de hitte overleden. Te Oranjewoud is de 60 jarige weduwe Z., die aan het boonen plukken was, door de warmte bevangen en overleden. Bij voorbaat verontschuldigd. De Haagsche briefschrijver van De Tijd probeert de schuld voor het fiasco op wet gevend gebied van de rechterzijde te werpen op den nu afgetreden Kamerpresident. Die president is veel te slap geweest^Indien van den aanvang af een vaste hand had be stuurd, dan zouden de dingen een anderen loop hebben genomen dan nu en was veel van wat geschied is, niet gebeurd. Men heeft u A v H U EN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2