Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I F h' I 1 h I 1912. No. 60. I Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. rl Donderdag 25 Juli. BINNENLAND. J VOOR en N. Cl. i 1 rail. Vermoedelijk is de trein met ledige waggons van van den J De rechtbank sprak van den van Van Os, met Een der beide knapen geraakte in over te brengen naar het politie, alwaar zij bekende van mej. P. uit haar zak j Niet kleinzeerig. Een Duitscher uit Essen, die pleizier naar het ongeluk enkel te breken, nam mede delde hengelaars uit Warga in de Graft alhier acht karpers gevangen, waaronder één Gali- cische, samen wegende 24 pond, terwijl nog zes hen ontglipten. Arnhem, 23 Juli. heden den beklaagde Bosch vrij hem ten laste gelegden moord te Beek, met last tot zijn onmiddellijke invrijheidstelling. Ook stond hij nog terecht wegens open bare schennis der eerbaarheid. Deswege is hij veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Hepk. Nieuwsbl. v. Priest. stond weder op en stelde haar aan mej. P. ter hand, zeggendehier ligt een portemonnaie, is die misschien van u. Een aldaar aan wezige agent van politie achtte het raadzaam bedoelde vrouw hoofdbureau van de portemonnaie te hebben genomen. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. voor zijn Winterswijk fietste, had daar van de fiets te vallen en zijn Zonder zich te bedenken, doek, verbond zijn voet daar- en kwaad het kon en ped- zijn Heimath. Gorredijk, 22 Juli. Een drietal jonge ooievaars, uitgebroed op een nest in het land van den heer Ebbinge, zijn dezer dagen verdwenen. Waar in den laatsten tijd gedurig van diefstal van jonge ooievaars wordt ge hoord, daar ligt het voor de hand, dat ook hier aan Vastigheden Hypothecaire Vorderingen Effecten Voorschotten met borg Kassa Saldo in Rekening-Courant Mobilair Renten te goed op 1 April 1912 ueien, om ongeueera in ae ruimte te zomen, vlak voor de hand lagen. Wat was dan de reden, dat de slacht offers eener ramp zich van die middelen niet hebben bediend? Geen andere dan deze, dat zij plotseling beroofd werden van de heerschappij over hun gedachten, of, zoo- als men dit gemeenzaam uitdruktzij raak ten hun bezinning kwijt. Zenuwachtige lieden worden het eerst be angst en staan dus aan de ergste gevaren bloot. Om het behoud van tegenwoordigheid van geest onder den hevigen indruk eener onverwachte omstandigheid van geweldigen aard eenigszins te waarborgen is een kalme gemoedsgesteldheid een vereischte. De vraag is derhalve, of er ook iets ge daan kan worden om dien zielstoestand aan te kweeken en tot den gewonen te maken. Wij gelooven, al is daarvoor geen afdoend recept te geven, dat eenig streven in die richting wel met goed gevolg bekroond kan worden. Wat wij te dien aanzien wenschen aan te bevelen, wordt aangeduid met een kernachtig, goed-Hollandsch woord Zelf- beheersching De vaste en losse arbeiders bij het koren- zichten te Ommelanderwijk gem. Veendam, besloten niet aan den arbeid te gaan, voor de landbouwers voor gewoon koren f 18 per H.A. zichtloon hebben toegezegd. Nog niet slim genoeg. Gistermorgen bevond mej. P., te Nijmegen woonachtig, zich op de vischmarkt. Op een gegeven oogenblik voelde zij iemand met de hand in haar zak, waarin haar portemonnaie geborgen was, waarom zij verschrikt uitriep: //O, mijn portemonnaie.” Een achter haar staande vrouw liet hierop bedoelde portemon naie op den grond vallen, djph raapte haar ter- I I 1 J waren ingekomen. was van J. v. Anholt te' Bolsward met f 11995, de laagste van J. Oosterhof te Kollum, met f 9682, wien ’t werk is ge gund. Voor de betrekking van secretaris boekhouder bij genoemde spaarbank hebben zich 17 sollicitanten aangemeld, waaruit een zestal is opgemaakt. Molkwerum, 22 Juli. Een dienstmeisje alhier had ’n onbeduidend wondje aan de hand. Zij lette er niet op, tot eensklaps de arm opzwol. Een herhaalde operatie heeft het gevaar kunnen afwenden. Opletten blijft met kleine kwetsuurtjes toch maar de boodschap. Wartena, 20 Juli. Dat de karper zich niet gemakkelijk in de netten laat verschalken, is bekend, doch aan den hengel is hij nog wel eens te krijgen. Zoo hebben heden drie Kimswerd, 2] Juli, de aanbesteding plaats een spaarbankgebouw de Nutsspaarbank „Arum c.a.” 16 briefjes De hoogste inschrijving Vergiftigingsverschijnselen. Te Wormerveer is het gezin van G. de L., wonende Krommenieërpad, bestaande uit man, vijf kinderen, ernstig ziek geworden vergiftiging, ver- het gebruik van eenen dag tot den Wij zouden hier nog een paar aanwijzin gen kunnen plaatsen met betrekking tot hetgeen wij, behalve door ons voorbeeld van zelfbeheersching en kalmte voor het opko mend geslacht moeten doen. Van de bewegelijke en bedrijvige zorge- looze en aan eiken indruk toegevende jeugd, rustige, zelfstandig denkende menschen te maken, is lang niet gemakkelijkwij moeten daartoe haar wil leiden door haar denken te regelen. Van dit opvoedings-proces is het uitgangspuntEisch onvoorwaardelijke, stipte gehoorzaamheid, zonder navraag of praatjes. Op den wil der ouders moet het den ken van het kind gericht zijn, als een grondslag van vastheid. Is die eerste oefening afgeloopen, dan volgt de tweede, die eigenlijk bestaat in een geleidelijke vrijmaking tot ontwikke ling van het zedelijk zelfbewustzijn; de vrije gedachte krijgt ruimer baan, maar wordt toch binnen goed belijnde grenzen gehouden. In dezelfde richting moet ook het verstandelijk denken gevoerd worden, zóó, dat het zich rekenschap geeft van alles wat tot een nauwkeurige beschouwing van een en hetzelfde onderwerp behoort. Zelfbestuur is een veelgeliefd denkbeeld van onzen tijd. Jammer, dat het niet in voldoende mate wordt toegepast bij de aan- kweeking dier groote eigenschappen, die te zamen ons karakter vormen. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. COMMÏésX’RiSSËN der Vjbaar 5 Cent. bekend, dat zij overeenkomstig aagezien en in orde bevonden. Zij hebben zich overtuigd, dat de ingebn laarvan voorhanden zijn. De balans, opgemaakt 1 April 1912 ACTIEF ontvreemding wordt gedacht, om dat de beesten nog niet konden vliegen. Gisterenavond had van ’t bouwen van met woning voor hij een zoo goed weer naar Met lucifers gespeeld. Te Eist bij Amerongen speelden Zondag twee broertjes, kinderen lucifers. brand en overleed spoedig. „Lastige" Hollanders. Uit de grensplaats Bocholt zijn Zaterdag twee Nederlandsche gezinnen, samen tellende elf personen, uit Pruisen gezet, als zijnde lastige buitenlanders. N. R. Ct. Valsche rijksdaalders. Te Tilburg heeft de politie een valschen rijksdaalder met beeltenis van koning Willem III in beslag genomen. Stof'bestrijding Te Baarn worden van gemeentewege proeven genomen met het vastleggen der stof door middel van chloor-calcium. De proeven worden genomen zoowel op een grint- als op een klinkerweg. Een ongeluk. Op de wasscherij van den heer J. J. van Delden te Uchelen nabij Apeldoorn, had gisteravond 6 uur een treurig ongeluk plaats. Een logée (meisje van 22 jaar) uit een wees huis te Amsterdam, had het ongeluk, in een groote kuip heet water te vallen, waardoor zij zulke ernstige brandwonden bekwam, dat direct geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Zij werd naar het ziekenhuis over gebracht. Haar toestand is heel ernstig. Loodelijke val. Te Raalte is de schoenmaker G. Nijenhuis van de trap van zijn woning gevallen en aan de gevolgen van den val overleden. Om kiezer te worden. Te Heer-Hugowaard doet zich, zegt de Tel., het niet alledaagsch geval voor, dat een 16-tal ongehuwde ingezetenen den Raad verzoeken, in den hoofdelijken omslag te worden aangeslagen. Het verzoek is gedaan op aandrang van de R. K. Propagandaclub daar ter plaatse. Wordt dit verzoek toe gestaan, dan zijn zij het volgend jaar kiezer voor den Gemeenteraad. Als men nu weet, dat bij de laatste verkiezing alle kiezers stemden en dat de Katholieke candidaat met enkele stemmen minderheid het moest af leggen tegen den Protestantschen candidaat, dan is de bedoeling van het verzoek be grijpelijk. Trouwens, het eenige R. K. raadslid deelde mee, dat het verzoek de beteekenis had, meer R. K. kiezers te hebben. Over het voorstel staakten intusschen de stemmen in den Raad. Geen ongeluk maar misdaad? Men schrijft aan de Tel.: Verleden jaar werd melding gemaakt van een circa 60-jarigen boer uit een dorp bij Kleef, die zich in een clownspak had ge stoken om nog eens vroolijk het carnavals feest mede te vieren en toen den volgenden morgen in die stad dood op straat werd gevonden. De kleeren waren hem van het lichaam verbrand, zijn haren waren ver schroeid en hij was overdekt met brand wonden. Men nam toen aan, dat de man in benevelden toestand was neergevallen en de kleeding door zijn sigaar was in brand geraakt. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, heeft zich nu gisteren in een café te Goch, terwijl over dit geval werd gesproken, iemand laten ont vallen, dat de ongelukkige niet in brand geraakt, maar in brand gestoken was. «Hij had het zelf gezien en kende de daders, doch had uit vrees voor de Woestelingen niets durven zeggen Een spoorbeambte, die dit gesprek mede aanhoorde, gaf de politie kennis, welke nu een ernstig onderzoek naar de juistheid van ’s mans verhaal instelt. Van Hollum wordt gemeld Men is tegenwoordig druk bezig met het lossen der lading van hetjn Juli 1910 gestrande vaartuig Joh. W. Friso, op het Noorderstrand van Ameland. De heer Duin- ker van Harlingen heeft dit werk onder nomen en werkt thans met veel succes. De lading, die uit graniet bestaat, is zeer kost baar en moeilijk te verwerken, aangezien de kolossale steenen niet minder wegen dan 2 tot de 8 ton. Dat het lossen met veel moeite gepaard gaat, is te begrijpen, omdat het wrak met hoog water geheel onder water loopt en men bij laag water alleen kan werkenhet wrak wordt dan leeg gepompt en de steenen onder het zand weggegraven. In het hooi gestikt. Door het kantelen van een hooiwagen geraakten te Dei] twee broertjes van 9 en 7 jaar onder het hooi. Het oudste bleek, toen men de kinderen kon bereiken, reeds gestikt, het jongste hoopt men in het leven te houden. deeling van arbeid iets goeds. Zelfs de veelheid en veelsoortigheid onzer lectuur voert ons tot een oppervlakkigheid, die zich aan de eischen van behoorlijk nadenken niet stoort. Zelfbeheersching wordt bevorderd door zelfbeperking. Wie zich wil oefenen in de werkelijk niet gemakkelijke kunst om met heel zijn gedachten slechts bij één zaak te vertoeven en niet toe te laten dat die ge dachten. afdwalen en zich vervluchtigen, zal tot zijn voldoening bespeuren, hoezeer hij wint aan denkkracht, hoe zijn geest steeds helderder wordt. Er zijn tal van menschen, die honderd dingen „aan hun hoofd” heb ben. Weteh zij daar de orde in te bewa ren, dan redden zij er zich door en blijven sterkwie ze af en toe in bonte rijen door een laat vliegen, raakt de leiding kwijt en wordt overstelpt. De eerste zullen, als zich iets onverwachts voordoet, dadelijk gereed zijn op dat nieuwe onderwerp al de kracht van hun geest te vestigen, en aan niets anders denken en dat maakt, dat zij onmid dellijk de omstandigheden overzien en er op de best mogelijke wijze partij van trek ken. De anderen raken verward, verbijste ren, hun gedachten loopen overal vast en komen niet op het punt, waar zij wezen moeten. Meester te blijven van zijn gedachten en van zijn handelingen, onder alle omstandig heden, dat is het waar het op aankomt. Er wordt wel eens beweerd, dat het ver mogen daartoe afhangt van hetgeen men ons temperament noemt, en dat een product is van lichamelijke oorzaken. De ondervinding bevestigt dit niet. Er komen gevallen voor, waarin uiterst langzame, dood bedaarde men schen, van wie men zou verwachten dat zij nooit, wat er ook gebeuren moge, overstuur zullen raken, toch de leiding van hun den ken verliezen als er iets bijzonders plaats heeft. Bij brand kunnen zulke lieden kalmpjes naar binnen gaan om iets van waarde te redden en zij komen terug met een handvol prullen, terwijl de vlak er bij liggende kleinoodiën achtergelaten werden. Daarentegen gebeurt het soms, dat levendige, bewegelijke personen, op wier zelfbeheersching niemand zou durven rekenen, plotseling een geestkracht en een helderheid van denken ten toon spreiden, alsof zij uren tot hun beschikking hadden gehad ten einde zich, op hetgeen komen moest, voor te bereiden. Wie nooit in eenig groot gevaar heeft verkeerd, weet ook niet, hoe hij zich daar onder zal gedragen, ’t Is mogelijk, dat de schrik hem zal verlammen, althans in het critieke oogenblik werkeloos zal maken. Die kans wordt echter minder waarschijnlijk, als hij geleerd heeft, door bepaalde oefening, zijn gedachten scherp uit elkaar te houden, op één punt te richten, ze te begrenzen tot de zaak waarmede zij zich moeten vervullen. Waar men in het dagelijksch leven spreekt van „zenuwachtige menschen”, wordt daar mede eigenlijk bedoeld lieden die niet ge regeld, niet aan één ding bij uitsluiting denken, aan alles tegelijk bezig zijnzich overspannen zonder eenig werkelijk resultaat. Kunnen wij ons in dat geregeld denken, waarvan rustig handelen het noodzakelijk gevolg is, oefenen? Erkend moet worden, dat veel in onze gewone levenswijze tot het tegenovergestelde leidt. Wij bewegen ons, onrustig huppelend, van het een op het ander. Tot bereiking van stoffelijke doeleinden laten we ons voort- zweepen door een vloed van drukke bezig heden. Bovendien bemoeien we ons met tal van zaken, die we liever aan anderen moesten overlaten; ook op geestelijk gebied is ver- Gevallen. Tijdens het lossen van een voer hooi had Zaterdag de heer C. van Riemsdijk, wethouder van IJzendoorn, het ongeluk van den balk te vallen, waardoor hij een arm op twee plaatsen en een duim brak, terwijl hij inwendig ernstige kneuzingen bekwam. Hij is ter ver pleging naar het ziekenhuis te Arnhem ver voerd. vrouw en onder verschijnselen moedelijk tengevolge soep, welke men van anderen had bewaard. Dank zij de ingeroepen geneeskundige hulp, zijn alle patiënten thans buiten levensgevaar. M. Crt. In de val geloopen. Zekere B. S. die den laatsten tijd in Duitschland had gewerkt en voor dien tijd te Heerlen, maakte Zaterdag een uitstapje naar Winterswijk. Ontwend aan de uitwer king der Hollandsche jenever dronk hij een beetje te veel, raakte in handen der politie, die al spoedig tot de ontdekking kwam, dat hij in het Alg. Politieblad gesignaleerd stond voor 1 maand gevangenisstraf, waartoe hij door de rechtbank te Maastricht wegens diefstal veroordeeld was. Hij is naar Zutphen overgebracht. Trein gederailleerd. Zondagmorgen heeft tusschen de stations Overveen en Zandvoort nabij de Blinkert een spoorwegongeval plaats gehad door het springen van een locomotief van een gedeeltelijk uit de rails geraakt. De loco motief werd weer in de rails gebracht en vrij spoedig was de vertraging in den dienst opgeheven. De materieele schade is niet groot. Staking van landarbeiders. f 600,— - 159075,— - 167392,— - 7851,— - 1816,96 - 16315,18 1>- 4768,75 Bolswardsche Courant I V 4 ■i I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1