MNW Wed. J. LEMSTRA. PENSION. N Onderwijs aan scholen 1 en 2. Stadsnieuws. Financiëel overzicht. Marktberichten. Eerste kwaliteit Advertentiën. Laatste Nieuws. Burgerlijke Stand. Offlciëele Advertentiën. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Juli. HERVORMDE KERK. de fabriek de Fr. N. Crt. h 22 a 1 trad en arm hoogte verbrijzeld, men gestegen, vliegen, 52 55 12 32 16 85 14 B. i van 8. 5. lid EN PUIKE Edammer Kaasjes. Vriendelijk aanbevelend, Voor 5 LEERLINGEN der Rijks Zuivel- School alhier, wordt een degelijk pension aangeboden. Leerkamer disponibel. Brieven franco onder motto //Zuivel” aan het bureau van dit Blad. BROEREKERK. ’s Voorm. 9x/2 uur Ds. SMIT van Medemblik. ’s Avonds 5x/2 uur DEZELFDE. de deur): Ja, en als je dan was er niets gebroken. maar en zestig schandaal en ri te Witmarsum. en Burg, en Wethouders op Weesvoogden tot wijziging van het Geboren: WIEBE, Zoon van AREND P. CUPERUS, Steenhouwer, en GRIETJE RINGNALDA. Bolsward, 21 Juli 1912. De ontdekking van Amerika heeft nog geen 17000 gulden gekost. Men zou het niet willen gelooven, indien de kosten onlangs niet precies hadden kunnen worden opgemaakt. Men heeft nl. te Palos in Spanje de reke- ningen-boeken van het huis Pinzon, dat aan Colombus de vaartuigen verschafte en hem de voorloopige kosten voorschoot, terugge vonden. De geheele uitrusting der drie kar- veelen beliep 14000 pesetas. Colombus zelf ontving 1600 pesetas salaris per jaar, de beide andere gezagvoerders elk 900 pesetas; de manschannen der erininage ontvingen 50 man eens hier om een anderen centen voor en ik zal... De deur is inmiddels gesloten. h kalveren f u Varkens per Biggen Londen H H Zes meisjes verbrand. LONDEN, 23 Juli. Zes meisjes zijn in de vlammen omgekomen bij een brand in een celluloid fabriek, gelegen aan de Moor- lane, in de city. Zes anderen werdgn deer lijk gewond in een ziekenhuis opgenomen. LONDEN, 24 Juli. (2 uur ’s nachts.) Het aantal dooden bedraagt acht. BOLSWARD, van 21 tot en met 24 Juli. Geboren: Hendricus Cornelis z. v. Hendricus Stienstra en Ybeltje Visser. Inke z. v. Roelof Boontje en Jantje van der Meer (woonplaats Leeuwarden). Wiebe z. v. Arend Cuperus en Grietje Ringnalda. WONSERADEEL, van 10 tot en met 23 Juli 1912. Geboren: Sjoerd z. v. Thijs Anema Antje Zeldenrust te Kimswerd. Aaltje v. Sijtze Kooistra en Willemke Schukken Frans z. v. Bonte de Boer Johanna Homminga te Tjerkwerd. Aangifte van leerlingen voor de scholen 1 en 2 moet plaats vinden, voor school no. 1 bij het hoofd der school (J. KEIKES) en voor school no. 2 tot en met 30 Juli bij het hoofd der school (H. GROEN IER Wz.) en van 31 Juli tot en met 12 Augustus e.k. bij den onderwijzer F. TERPSTRA Gz. Vereischte leeftijd: 6 jaar vóór 1 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. Kamerlid natuurlijk: Z/Er gaat bijna geen zitting voorbij, of er staat in de verslagen te lezen //bewe ging”, //verontwaardiging”, ,/vroolijkheid rechts”; welnu, dat ben ik steeds!” Geslaagd. - Voor het eind-examen Hoogere Burger school, slaagde te Assen genoot de heer J. H. Faber. Vacantiekaarten. Het prachtige zomerweder lokt uit tot het maken van uitstapjes en menigeen zal zeker met genoegen vernemen, dat de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij weer in de maanden Juli, Augustus en September vacantiekaarten verkrijgbaar stelt' tegen billijken prijs. Vooral voor groote afstanden is de reductie aanmer kelijk. Nadere bijzonderheden vindt men in achter staande advertentie. Goed afgeloopen. Een kraai sloop gisteren de achterdeur bij den heer H. J. H. alhier in en trippelde den langen gang door tot zij in den thee winkel terecht kwam. De vrouw des huizes op dit bezoek minder gesteld, zou het dier verjagen, maar sinjeur zocht zijn heil in de étalage voor het raam, waar gelijk men weet, menig kostbaar stuk oud porselein uitgestald is. De toestand werd toen critiek, want het gevaar voor het breken van dat waardevolle porselein was groot. Gelukkig trad iemand als redder in den nood op, die op handige wijze den verschrikten en hem in vrijheid Kilo 27 h 29 u ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur Dr. C. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK, 's Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTINGA. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 9x/2 en 's avonds 5r/4 uur: Ds. J. OP ’1 HOLT. SNEEK, 23 Juli. Boterprijs le keur f 49,50 Aan voer 10/4, 0/8. VEREENIGING: le keur f 49,50 f 2e keur f a f 3e keur f a f 4e keur f a f laagste keur f Fabrieksboterf52,50 a f Aanvoer 3/3, 33/6. Noteerings-Commissie van de vereeniging van Boter- en Kaashandelaren in Friesland: Prijs le soort fabrieksboter f 51.50. Nagelkaas f Aanvoer Kilo. VEEMARKT SNEEK, 23 Juli 1912. Aanvoer Prijzen: 156 Melke- en kalve Koeien f 160 tot ƒ310 30 Vette Koeien - 170 - 300 26 Graskalveren - 24 66 Vette kalveren 190 Nuchteren Kalveren 144 Schapen - 103 Lammeren 341 Varkens en vette Biggen - 36 Kleine Biggen 0 Stieren - 1 Paard 9 Bokken en Geiten Totaal 1092 stuks vee. Vette koeien per 1/2 Kilo a ct. Eene heldere fabriek en zuivere zeep bezorgen U brandschoon goed. Met Sunlight Zeep is er geen gevaar. o.m. onze stad- gebaald. Een gelukkige gemeente. De gemeentebegrooting van Rotterdam is door B. en W. sluitende gemaakt kunnen worden zonder belastingverhooging. De financiën staan er verder zoo goed voor, dat bijna alle aanvragen van de verschillende takken van dienst toegestaan kunnen worden, terwijl ook nog het verleden jaar gestichte fonds voor stadsverbetering een belangrijke dotatie zal krijgen. En dat alles terwijl rekening is gehouden met de nog aanhan gige voorstellen tot lotsverbetering. Tusschen trein en perron. Zekere P. uit Gouderak, die Zondagavond halftwaalf een familielid naar den trein bracht aan het station te Gouda, bleef zoo lang aan het afscheid nemen, dat de trein zich in beweging zette en hij tusschen den trein en het perron op de treeplank terecht kwam. Door onmiddellijk toegeschoten hulp werd hij uit zijn gevaarlijke positie verlost. Dit ongeluk liep nog betrekkelijk goed af, hoe wel de ontboden geneesheer, dr. Broekhuizen, toch nog inwendige kneuzingen constateerde en het noodzakelijk oordeelde den onvoor zichtige per rijtuig naar zijn woning te doen overbrengen. Betaalbaarstelling van dividenden en coupons. Onderlinge Hypoth. Bank te Arnhem: div. 16 betaalb. met f 10, z/ 14 der oprichtersbew. met f 7,33, uitkeeringsbewijs der pandbr. f 0,25. American Telephone Telegraph Co.: div. 16 der cert, van 1000,met f 48,95. Stell Transport Trading Co.: slot div. der gew. aand. over 1911 10 pCt. interim H n 1912 5 pCt. tegen div. 19 met f 179,voor cert, van 100, American Can. Cy.: Pref. aand. div. 13 der cert, van pref. aand. met f 30,44. EIEREN van de V. P. N. werden te Bolsward door den heer J. W. HARKEMA verkocht gedurende de maand April 1224 K.G. of 24480 stuks, tegen den gemiddelden prijs van CL per K.G. Mei 1152 K.G. of 23040 stuks tegen 70 ct. Juni 1065 K.G. of 21300 stuks tegen 72i/2 ct. Een totaal dus van bijna 69000 stuks. In 1908 bedroeg dit ongeveer 31000. Het bestuur der V. P. N., afdeeling Friesland. Onweer. Maandagmiddag sloeg tijdens een hevig onweer te Haarlem, dat gepaard ging met geweldigen regen, de bliksem in den leider op den schoorsteen van de fabriek van de firma Beynes, aldaar. De leider werd totaal krom geslagen en gedeeltelijk versmolten. Ongelukken kwamen niet voor. De echtscheidings-procedure. Naar de Msb. verneemt, is de indiening van een wetsontwerp, vervangende het in getrokken ontwerp-Nelissen in zake de echt scheiding, elk oogenblik te verwachten. De Inva liditeitsv er zekering Naar Het Volk verneemt, heeft minister Talma in de gisteren gehouden vergadering der Commissie van Voorbereiding zich absoluut tegen vrijstelling der laagste loonen verklaard en gezegd, voor een andere regeling die hetzelfde doel beoogt, geen practische oplossing te weten. Door den trein aangereden. Bij een overweg te Stedum kwam Maandagnamiddag een houtwagen van den heer Nanninga te Winneweer in botsing met den trein uit Delfzijl. De wagen werd vernield en een der paarden gedoodhet andere kwam in de sloot terecht. De voerman kwam er goed af. Men schrijft uit Oostdongeradeel Werd ten vorigen jare weinig of niets van de zoo verwoestende aardappelziekte ver nomen, thans heeft ze op verschillende perceelen weder haar intrede gedaan, en vooral zijn het de zoogenaamde zachte gronden, waarop de ziekte zich het eerst en het meest vertoont. Door herhaalde be sproeiing met vBordeausche pap” tracht men het uitbreiden van de ziekte zooveel mogelijk te beperken. Tengevolge de droogte ziet men op meerdere aardappelvelden de planten langzaam afsterven. Daar staat men natuurlijk machteloos tegenover en het is te voorzien, dat de knollen van deze velden op lange na niet hun vollen wasdom zullen bereiken en daardoor een klein beschot zullen opleveren. Vreemde heeren. In het Binnengasthuis te Amsterdam zijn gisternamiddag twee mannen opgenomen, die op de Kromboomsloot nadat zij op verzoek hunner moeder door de politie uit de ouderlijke woning (een logement) alwaar zij den inventaris hadden stuk geslagen, waren verwijderd te water waren ge sprongen, aldaar ruim een half uur hadden rondgezwommen, en daarna op het droge waren gebaald. Tel. u - 20 - 7 - 18 - 10 - 25 - 7 - Vergadering Gemeenteraad. Heden Donderdag vergadert de Raad dezer gemeente, des avonds ten 7 ure, ter be handeling van de navolgende punten. 1. Aanbieding en vaststelling van de schoolgeld-kohieren over het 2e kwartaal 1912. 2. Coneept-besluit tot het verhoogen van uitgaafposten, dienst 1912. 3. Vitloting van aandeelen in geld- leeningen, n.l. 1 aandeel geldleening fVlNM,— ƒ28000,— 14000,—(1900) en 14000,(1910), 3 aandeelen geld leening ƒ47000,en van ƒ61000. 4. Voorstel tot het vragen van machtiging van Ged. Staten voor hel intrekken der politie verordening van 1856 betreffende den Mac- adamweg SneekBolsward. Benoeming van twee dubbeltallen voor van het Zetterscollege, tengevolge periodieke aftreding van de heeren H. J. Boersma en W. Harkema. 6. Voorstel tot finantiëelen steun aan de Middelbaar Technische school te Sneek. 7. Behandeling van het adres van de wed. van Dalen om eene toelage, met advies Burg, en Wethouders. Advies van het voorstel van van het Reglement voor het Bestuur Weeshuis. 9. Onderzoek van den geloofsbrief etc. van den heer P. van der Wal, benoemd lid van den Raad. vogel wist te grijpen stelde. Boven verwachting Voor de rechtbank. Een dronken venter bracht onze stad in rep en roer. Hij verwekte door zijn wonderlijke gedragingen een oploop, die de aandacht der politie trok, en daarmee ook een einde nam. De koOpnian, Henri D., moest mee naar het politiebureau, tegen welke overbrenging hij zich met kracht te weer stelde, 't Was een ernstig verzet, waarvoor Henri heden twee maanden gevangenisstraf tegen zich hoorde eischen. Bekl. vroeg clementie, omdat het verzet in drift plaats vond. Hepk. Nwbl. v. Oldeboorn, 22 Juli. Toen een kindje van den veehouder D. alhier, de vorige week op een nacht luidkeels begon te schreeuwen en de ouders een onderzoek gingen instellen, sprong uit het ledikantje waarin het kind sliep, een rat, die de kleine zoodanig in het armpje had gebeten, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Wommels. Gedep. Staten van Friesland hebben aan het gemeentebestuur van Hennaarderadeel vergunning verleend tot oprichting van een oliegasfabriek alhier, onder voorwaarde dat de inrichting voltooid en in werking gebracht moet zijn binnen 6 maanden. Als een bijzonderheid meldt men uit Makkum, dat bij de aldaar gehouden leden- kaatspartij mede als prijswinnaar uit het perk een kaatser, die slechts zijn linkerhand tot zijn beschikking had. De moord te Geleen. Omtrent het geval waarbij eea 10-jarige jongen te Geleen een kameraadje doodstak, wordt nog gemeld, dat ze twist kregen over een... sigaret. Dit liep zoo hoog dat de eene jongen, die een knipmes in de hand had, daarmee den ander een steek gaf in de hart streek. Het mes ging ongeveer 1 cM. diep. De getroffene was na een paar seconden dood. R. K. Dagblad. De oprichting van een R. K. Dagblad voor de 3 noordelijke provinciën is nu vast. Toezeggingen tot het nemen van aandeelen zijn gedaan tot een bedrag van f 30000. N. Sn. Ct. Luchtvaart. De vlieger Hanciau, gisteravond met een passagier van het vliegkamp te Berchem op- om naar Renaix en Ostende te is nabij de kerk Grand Bayard onderste boven geslagen. Hij viel van een van 30 meter. Zijn vliegtuig werd De passagier is ongedeerd. Toen echter den vlieger onder het vernielde vliegtuig vandaan haalde, bleek zijn gelaat ge heel zwart.De dokter moest kunstmatige adem haling op hem toepassen. Hij lijdt aan inwendige kwetsuren. Voorts is hij aan den linkerslaap en de lies gewond. Zijn toe stand is echter niet hopeloos. Zijn porte feuille is gerold. TV. R. Ct. De ,/Onder de Streep” schrijver van het Alg. Hbld. schrijft Schoolgeld. Een moeder komt met een opgestoken zeil aan een van onze Am- sterdamsche Openbare Scholen. Het volgende gesprek ontspint zich tusschen haar en het schoolhoofd De moederIk wou u wel eens vragen, waarom mijn kinderen nou nooit eens mee mogen met het Vacantie-Kinderfeest. Ik zou toch zoo denken, dat ik schoolgeld ge noeg betaal en als andere kinderen wel... Het hoofd der school (die den woorden vloed der vertoornde moeder tracht te be dwingen) En hoeveel schoolgeld betaalt u dan wel De moederVier en zestig centen in de week voor de vier. En als nou altijd andere kinderen, die niemendal of haast niets be talen, meegaan, dan zeg ik op mijn beurt... IS ZOO ZUIVER ALS GOUD. Het hoofd der school: Juist juffrouw dat feest is voor kinderen, die weinig of geen schoolgeld... De moeder Dat vind ik een schandaal. Moet ik dan voor anderen betalen Het hoofd der school Dat weet ik niet, maar,.. De moederIk zal mijn sturen en dan... Het hoofd der school (die een lengte van 1.89 M. heeft)Best juffrouw mis schien begrijpt die het wel. Luistert u nu eens. Dat feest is voor de armste... De moeder Ik stuur mijn kinderen naar de christelijke school 1 Want ik zeg maar, dat ik schoolgeld genoeg betaal en als er dan altijd andere... Het hoofd der school (die reeds de schooldeur openzet)Goed juffrouw, doe u dat maar. Heeft u nog iets De moeder (in ’t gat van als er altijd anderen gaan zooveel schoolgeld betaalt... Het hoofd der school: Dag juffrouw! De moeder (op straat geen menschen ziende zoodat haar de gelegenheid ontbreekt //standje” te maken)Altijd En ik betaal toch vier de vier ’t Is een 1 I !f Natuurboter I H - H - II - II 1289]

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2