Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. l 1 Van Houten s le kl. f 4,00, 2e kl. No. 61. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. 1912. I Firma H. Fabriek van Vrucl o-- O'-Ö 1 1 I Zondag 28 Juli. Uit de Raadszaal. Geldig voor het afleg; enkele reis van het sta willekeurig ander in Ned H. IJ. S. M. alsmede naa Nadere inlichtingen aa der H. IJ. S. M. VOOR Afzonderlijke RECLAME. voor- W. Vergadering op Donderdag 25 Juli 1912. 5. lid 1 II F KOOP VANDAAG BIJ UW WINKELIER EEN BUS ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. L j 1 1 Kg. 1.50% Kg.- 0.42f -0.80 Ho» -0.18. - 14,000 (1910) u 1. - 47,000 de no. 26,82 en 63. - 61,000 40,60 68. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. en goedge- Ingekomen stukken Resolutie van Ged. Staten, goedkeuren van grond op de ffStads- zandberging aan N. Jelmersma. van den Commissaris der aan den Burgemeester een van 31 Juli tot 24 Augs. voor kennisgeving. In de geldleening f 14,000 (1900) no. 6. BOLS kosten bij verkiezingen en door verhoogde premiën voor brandverzekering, en deze som te nemen uit het fonds voor onvoorziene uit gaven. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Uitlating van aandeelen in geld- leeningen, n.l. 1 aandeel geldleening fVUMM,— ƒ28000,— 14000,—(1900) en f 14000,(1910), 3 aandeelen geld leening ƒ47000,en van ƒ61000. Getrokken worden de volgende nummers In de geldleening f 17,000,no. 15. nu n -<48,000,h 11. H Het scheepsjournaal zou heden in ’t kort kunnen luiden Voorspoedige reis, op ’t laatst tegenwind, een der bemanning veron gelukt. Op den wal nog heel wat drukte over een colli van de vorige reis.” Met andere woorden Al de punten der agenda gingen vlug van de hand, uitgezonderd no. 8. het voorstel van heeren Weesvoogden om ook halfweezen in het Weeshuis te kunnen opnemen is gekelderd, na heel wat bespreking. Na afloop der punten kwam weer een vaca ture bij ’t onderwijs op ’t tapijt, en gaf verscheidene leden aanleiding een woordje te zeggen. Onder een hevig onweder werd Donder dagavond deze raadszitting gehouden. Be duchte gezichten werden gezet, als de felle bliksemstralen, ondanks de zware groene gor dijnen, in dej zaal waren op te merken, de donder rommelde en een stortregen tegen de ramen ruischte. Menigeen zat blijkbaar niet op z’n gemak, maar men was er een maal en... ’t was ook geen reisbaar weer om huiswaarts te trekken. Alle 12 heeren waren present. De notulen werden gelezen keurd. het gedicht //Huibert en Klaartje” zij kan niet beslissen wie weg moet. Heeft zij al een keuze gedaan, en een paar kin deren v an zich afgerukt ziet, dan denkt zij misschien die bevoorrecht te hebben boven de anderen,-dien strijd mogen wij niet scheppen en ook na de toelichting van den heer Eisma acht spreker het voorstel niet verkieslijk. De heer Kramer acht het een moeielijke zaak in te gaan tegen de welwillendheid van heeren Weesvoogden. Hoe goed hun voorstel echter ook is bedoeld, meenen B. en W. dat zij op een dwaalspoor zijn gekomen, want het beginsel geldt, dat de kinders niet van de ouders-verwijderd moeten worden, en dat heeft B. en W. er van terug gehouden met dit voorstel mee te gaanwel kan men steun geven voor de verzorging. De heer Eerdmans stelt ook de goede bedoeling van heeren Weesvoogden zeer op prijs, doch kan met hun voorstel niet mee gaan, omdat men het gezin wel kan steunen, zonder het te verbreken. Het bezwaar van de armbesturen daardoor te ontlasten kan dan nog nader onder oogen worden gezien. Er zou nog wel een middenweg zijn, n.l. de kinders die uit de ouderlijke macht ontzet zijn, wel op te nemen, zulke kinderen zijn eigenlijk weezen. Omdat er dan ook kin deren van buiten de stad voor in aanmerking konden komen, diende daarin voorzien te worden. De heer Terhenne heeft met bewondering het talent van den heer Van der Meer aan gehoord, toen hij de model-ouders en de model-moeders schetste, doch de Weesvoogden zullen ook de kinderen van zulke goede, moeders niet willen opnemen. Er zijn ongevoelige, karakterlooze ouders, en hier wordt beoogd om geluk aan te brengen bij die ongeluk kige kinderen, waar de moftler niet in staat is hen voldoende te verzorgen, en dat gevoel van medelijden raakt toch niet het beginsel. De heer Oosterbaan deelt mee, dat toen hij dit voorstel vernam, hij er oorspronkelijk mee ingenomen was, bij nader inzien komt het hem onuitvoerbaar voor. Er zijn practi- sche bezwaren, zoo ook, waarom de kinderen van een overblijvende moeder wel, doch van nu gelezen W. met groote voldoening de activiteit van heeren Wees voogden en de behartiging van het lot der weezen, alsmede de poging om van hun werk kring uit te breiden, gadeslaan. Het voorstel om ook halfweezen ter verpleging in ’t wees huis op te nemen, wat de ruimte der ge bouwen en de finantieele krachten der stich ting wel veroorlooven, heeft niet de sympa thie van B. en W. wijl langs een anderen weg steun aan de halfweezen kan worden verleend. Het gaat niet aan de plicht der ouders, de verzorging hunner kinderen, van hun schouders te nemen, het zou voor enkelen een gemakkelijke wijze kunnen worden de zorg van zich af te wentelen. B. en W. adviseeren daarom het voorstel niet goed te keuren, doch heeren Weesvoogden in over weging te geven met voorstellen te komen tot wijziging, om uitbreiding te kunnen geven aan het verleenen van steun aan halfweezen in den vorm als waartoe in 1908 reeds is besloten. De heer Eisma. Er schijnt een verschil van opinie te bestaan tusschen B. en en Weesvoogden. Ook Weesvoogden ge voelen, dat de moeder verplicht is tot de verzorging barer kinderen, doch er zijn, die den verkeerden weg opgaan. Een goede moeder zal zeker haar kind niet afstaan, maar Weesvoogden willen tot een beperkt getal en zoolang de ruimte het toelaat, de kinderen, halfweezen, die geen goede ver- voorstel nader toe te lichten, naar aanleiding van ’t advies. De Voorzitter ziet in uitstel van behan deling geen bezwaar doch niet op de gron den door den heer Vis aangevoerd, n.l. dat het niet als behandeling op de agenda staat vermeld. Bij al de punten staat slechts bij één punt het woord behandeling vermeld, no. 7,maar als de heeren er een voor stel van maken, komt dat eerst aan de orde. De heer Oosterbaan kan ’t voorstel Boer- sma wel ondersteunen. Met prijzenswaardigen ijver hebben B. en W. gezorgd dat de raads leden van adres en advies een afschrift ontvingen, doch laat men de zaak nog eens overdenken, het idee, om het zoo te noemen, eerst eens doorzieken, dan kan er later wel over beslist worden. De heer Kramer meent te moeten opmerken, dat het slechts een kwestie is van aannemen of verwerpen. Wijzigingen, gelijk bij gemeen teverordeningen, kan men er niet in aan brengen, alleen de vorm die heeren Wees voogden aan ’t voorstel geven, kan in aan merking komen, en daarop is dan ook het advies B. en W. gebaseerd. De heer Lunter ziet in uitstel dan ook geen heil, en meent dat het nu even goed beslist kan worden als over 4 weken. De heer Praamsma is van ’t zelfde gevoelen, doch de heer Vis meent, dat naar aanleiding van het advies, heeren Weesvoogden het mis schien noodig oordeelen een of ander nader toe te lichten. De Voorzitter vindt dat heeren Weesvoogden toch wel overwogen zullen hebben wat zij indienden, en de bespreking van het advies zal hen toch niet tot ingrijpende verande ringen kunnen voeren. Deze kwestie is hier betrekkelijk een kwestie van beginsel. De heer v. d. Meer begrijpt niet, hoe men op grond dat heeren Weesvoogden nog met veranderingen zoudin komen, uitstel van behandeling wenscht. Als men zelf nog eens over de zaak nadenken wil, daar kan hij iets voor voelen, doch 't nader overwegen door Weesvoogden vindt hij een averechtsch argu ment. De heer v. d. Klei deelt het gevoelen van den heer v. d. Meer, en vindt dat voorstel en advies aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten, zoo dat het hedenavond wel kan worden behandeld. De heer Eisma zou over deze zaak gezwegen hebben, maar als Weesvoogd mag hij toch wel meedeelen dat omtrent het ingediend voorstel geen materiaal is achtergehouden, echter wenscht hij, als het advies gelezen is, wel iets te zeggen ter weerlegging van de motieven waarop in het advies op afwijzing wordt aangedrongen. Het voorstel Boersma uitstel behande ling wordt verworpen met 7 tegen 3 stem men de heeren Vis, Boersma en Ooster baanterwijl de heeren Eisma en Keikes zich buiten stemming hielden. Het advies van B. en W. werd en daaruit blijkt, dat B. en zorging hebben, ter verpleging opnemen, gelijk dat ook in Leeuwarden en Franeker wordt gedaan, en goede resultaten oplevert. De bedoeling is de kleineren in ’t Weeshuis te kunnen opnemen, als ze ’t waard zijn. De wijziging van art. 2, waarop B. en W. wijzen, n.l. meer steun te geven, dan moet men in 't oog houden dat men dan komt op ’t gebied van de burgerlijke armen zorg, en daarvoor is ’t Weeshuis niet, ’t Is alleen te doen om de last der zwakke moeders te verlichten. Den heer v. d. Meer verheugt het van een der Weesvoogden te hooren, dat zij het eens zijn met B. en W. dat een goede moeder haar kinders niet afstaat, en deze niet zal trachten haar kinderen in ’t Weeshuis te krijgen. Maar dat doet niet af aan de prin cipes van deze zaak. De model-moeder zal, als zij voor de keuze staat, haar kinderen te moeten afstaan, zeggen//liever droog brood dan mijn kinders missen En gesteld al, dat zij er toe overging, wie zou er dan uit moeten Treffend is het ons geschilderd in a. de de verhuring streng” voor i b. Missive Koningin, dat verlof is verleend Aangenomen c. Adres van de Afd. Bolsward der S.D.A.P. er op wijzende dat ofschoon de prijzen der levensmiddelen voortdurend stijgen, toch bij den hoofdelijken omslag de som van af trek voor levensonderhoud nog steeds 400 gulden is. Zij verzoeken die som op f 600 te stellen en tevens de progressie sneller te doen stijgen om tot een billijker heffing van belastingen te komen. In handen van B. en W. om advies. d. Van heeren Commissarissen van den weg BolswardHarlingen de rekening van dezen weg over 1911. Wordt gesteld in handen der Commissie, die ook de gemeenterekening zal onderzoeken echter wordt in plaats van den heer Eisma, die Commissaris van den weg is de heer Boersma benoemd, de beide andere ïaGiuiucKaar Hiervan zal in de Leeuwarder Courant pu blicatie geschieden. 4. Voorstel tot het vragen van machtiging van Ged. Staten voor hel intrekken der politie verordening van 1856 betreffende den Mac- adamweg SneekBolsward De Commissie voor de strafverordeningen heeft geen bezwaar die oude verordening op te heffen, wijl er bij latere politie-verordening voldoende in is voorzien. Met algemeene stemmen alzoo besloten. Benoeming van twee dubbeltallen voor van het Zetterscollege, tengevolge periodieke aftreding van de heeren H. J. Boersma en IV. Harkema. In de vacature Boersma wordt met 11 stemmen tot le candidaat benoemd de heer H. J. Boersma, en na verschillende stem mingen en herstemmingen tot 2e candidaat de heer J. E. v.d. Werf. In de vacature Harkema wordt de heer W. Harkema le candidaat met 9 stemmen, en de heer S. Baarda na stemmingen en herstemming tot 2e candidaat benoemd. 6. Voorstel tot finantiëelen steun aan de Middelbaar Technische school te Sneek. Burg, en Wethouders stellen voor, op in gekomen verzoek en na ingewonnen inlich tingen voor uitbreiding der ambachtsschool door ’t oprichten eener technische school als blijk van ingenomenheid een gift in eens van f 25 te verleenen. De heer Praamsma, van nabij bekend met de resultaten dezer ambachtsschool, kan vol komen met het voorstel meegaan en ver heugt zich in de voorgenomen uitbreiding ten voordeele der jongelui. De heer Eisma meent dat de som wel wat booger gesteld mag worden wijl die ambachts school van zooveel belang is geweest voor velen uit onze stad. De heer Terhenne vraagt of er niet een jaarlijksche subsidie wordt gevraagd, op welk een en ander de Voorzitter antwoordt, dat voorloopig een blijk van waardeering werd gevraagd, en B. en W. gezien het leerplan en de resultaten der bestaande ambachts school meenden nu alleen een blijk van sym pathie met het plan te moeten geven, maar zich voorbehouden, indien eventueel later finantieele steun wordt gevraagd, dan zulks nader te overwegen. Met algemeene stemmen wordt het stel B. en W. goedgekeurd. 7. Behandeling van het adres van de wed. B. van Dalen om eene toelage, met advies van Burg, en Wethouders. B. en W. adviseeren om deze weduwe f 50 in ’t jaar te verleenen, wijl voorheen deze som ook werd toegestaan aan een paar weduwen van overleden politieagenten. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Advies van Burg, en Wethouders op het voorstel van Weesvoogden tot wijziging van het Reglement voor het Bestuur van het Weeshuis. De heer Boersma wenscht te vragen of er over deze zaak ook geconfereerd is met heeren Weesvoogden zoo niet, dan wenscht hij voor te stellen heden dit punt niet af te doen, en het hoor en wederhoor toe te passen, door Weesvoogden nog in de ge legenheid te stellen hun meening over het advies en hun voorstel misschien nader bij den raad in te dienen. De Voorzitter vindt het niet den gewonen weg om als een stuk in handen van B. en W. wordt gesteld om advies, dan eerst daarover met de inzenders te raadplegen. Een con ferentie heeft niet plaats gehad, het voorstel met toelichting was duidelijk, zoodat het niet noodig was, nadere inlichtingen te vragen. Hij ziet voor verdaging van behandeling geen redenen. De heer Vis had niet gedacht dat dit punt behandeld zou worden, op de agenda stond dat ook niet, hij had verwacht dat het alleen Jer tafel zou worden gebracht. Hij vindt toch wel goed dat het advies heden wordt voorgelezen om ’t dan in een volgende vergadering te behandelen. Heeren Wees voogden hebben dan ook de gelegenheid hun 1 J Bolswardsche Courant Rona Cacao 41 1 v n V V

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1