T 11 1 Onderwijs aan scholen 1 en 2. Burgerlijke Stand. w. Stadsnieuws. PREDIKBEURTEN. Offlciëele Advertentiën. AANBESTEDING. het doen van bestra tingen, het versterken van bruggen, en het maken van een brand put. bij I Ws. benoemt vergadering. De heer T. Tiezema, Chr. School goed gevolg onderwijzer. Geslaagd. onderwijzer aan de ffRehoboth” alhier, heeft met examen afgelegd als hoofd- op het- L i r BOLS WARD, van 25 tot en met 27 Juli 1912. Ondertrouwd: Cornells Algera, van Magelang, en Sjoerdtje van Roeken. Geboren: Klaske d. v. Pieter Kooi- stra en Riemke Wijkstra. WONSERADEEL van 24 tot en met 26 Juli 1912. Overleden: Taekle Oostra oud 69 jaren ongehuwd te Cornwerd. en te zoeken Getrouwd B. FALKENA Sj. YS BR ANDY, die mede namens wederzijdsche Familie, hunnen hartelij ken DANK betuigen voor de vele blijken van belangstelling vóór en bij hun Huwelijk ondervonden. 25 Juli 19121 en daalden niet De handelwijze in de om niet meer Uitslag aanbesteding. Bij de Dinsdag gehouden aanbesteding van het uitdiepen van het provinciale vaar water De Oude Makkumer Zeilvaart van de Nauwe Gracht alhier, tot de voormalige Marnezijl, raming f 1050, was eenigste in schrijver H. R. Waterlander te Zurich voor f 1280. Elf-Stedentocht door Friesland per Moterfiets. Controlepost Bolsward. Ongeveer 9 uur vertrokken de volgende deelnemers aan den tocht van af //de Klan- derij” te Leeuwarden. Alles was keurig ge regeld, de brug zelfs afgedraaid. Lijst van deelnemers aan den elfsteden- betrouwbaarheidsrit op Zaterdag 27 Juli, gehouden ter gelegenheid van de feesten van den A. N. W. B. :‘P. C. Kok, IJmuiden; R. J. Tellegen, Bussum A. Alt, Bolsward Jac. Bos, ’s GravenhageHk. Gerrits Groote- broek E. J. E. Maas, Utrecht; L. J. de Vries, BurgwerdH. Sips, Groningen; J. Spierdijk, Rotterdam J. M. Kok, Sneek B. Veensma, SneekP. Boerma Sneek L. J. de Vos, Leeuwarden; J. A. C. Fonck, VenrayJager en Wierda, Heerenveen A. van Es, Amersfoort; L. Solberg, Amers foort; P. Wouda, Groningen Joh. F. Engel, ’s GravenhageF. C. Klinkenberg, Amster dam H. J. F. Brinkman, Roermond U. Stoker, UitwellingergaJ. P. Krijger, Krab- bendijke; P. Butter, Kampen; W. Ruurds, UtrechtJ. L. Schats .Fr., Leeuwarden G. Hoekstra, FranekerHiUebrand .Vlieger, FranekerJ. Baakman, AssenEd. M. Wiersema, Waalwijk; C. Werkhoven, Wit- marsum; A. L. Versluijs, Amerfoort; B. O. Door een locomotief overreden. Te Venlo is gistervoormiddag de baan wachter P. Timmermans, aan den overweg bij de Keulscbe Poort, door een losse loco motief overreden en onmiddellijk gedood. De man laat een weduwe met zeven kin deren na. het bijzonder onderwijs ook goede resultaten worden verkregen. De heer Eerdmans kan zich in hoofd zaak hierbij aansluiten dat echter om de geaardheid der kinderen een overdadige leerkracht moet worden behouden, wettigt z.i. die uitgaaf niet. De Voorzitter deelt mee, dat B. en W. die de roeping hebben te zorgen voor goed openbaar onderwijs, aan die roeping te kort meenen te schieten, wanneer zij niet het bestaande getal leerkrachten, speciaal voor deze school handhaafden. De vergelijking tusschen bijzonder en openbaar onderwijs doet hier niets ter zake, doch aan school no. 2 zijn vele lastige kinderen, die elders niet worden toegelaten. De heer Fis meent, dat de uitdrukkingen i/lastige kinderen” en //die anders geen plaats kunnen vinden” zijn uit het advies van den Arr.' Schoolopziener. Voor eenigen mag dit waar zijn, er zijn ook wel goede kinderen uit goede huishoudingen. De be merking van den heer Praamsma, die eigen lijk twee scholen met elkaar verwart, dat wij staan voor groote uitgaven doet de vraag rijzen of hij bijv, de pensioenrege ling wil hebben ten koste van het onder wijs De heer Praamsma betoogt geen twee scholen met elkaar te hebben verward, hij heeft den gang van ’t onderwijs nauwkeurig nagegaan, de openbare school neemt af, de bijzondere toe, en nu er een vacature is, heeft hij de vraag, voor 5 jaren ook gedaan, weer gesteld. Is de vervulling dezer vacature nog noodig? Goed onderwijs wil ook hij, geen uitgaaf er voor is hem te groot, maar zijn aan deze school nog werkelijk wel 6 leerkrachten noodig De inrichting der lokalen schijnt voor splitsing der klassen ingericht te zijn. Met het oog op de komende uitgaven geeft hij B. en W. in overweging een leer kracht tijdelijk te benoemen naar een oplossing. De heer Kramer merkt op, dat B. en steeds hun oog op den toestand gevestigd houden. De heer Vis wil nog opmerken, dat de plaatsing van kasten en borden in school no. 2, eigenlijk een vergissing is geweest van den architect wien ’t werd opgedragen, doch volstrekt niet om de klassen te splitsen. De Voorzitter wenscht den heer Vis even op te merken dat hij met te spreken van lastige kinderen daarmee niet alle kinderen dezer school heeft bedoeld. Als hoofd der politie weet hij, dat met de kinderen dezer school dikwijls wat te doen is. Als een opmerking verdiend is, wil hij gaarne de fout erkennen, doch ’t moet niet worden een zoeken naar spijkers op laag water. De heer Oosterbaan wil naar aanleiding der laatste woorden dan even in ’t midden brengen, dat de Voorzitter wel sprak van de lastige kinderen dezer school. Misschien was ’t niet algemeen bedoeld, maar de woorden zijn wel zoo gebruikt. De Voorzitter zegt daarop dat men daaruit niet moet opmaken dat er alleen lastige kinderen op deze school gaan, en den heer Praamsma wil hij nog even onder ’t oog brengen, dat een tijdelijke leerkracht niet lang kan duren, met het oog op de rijks- subsidie. Sluiting der een vader nietZulke kinderen zijn vaak nog hulpbehoevender. Voor een enkel buiten gewoon geval dat opneming misschien wel noodig was, acht hij niet noodig een regeling te maken. De heer Praamsma acht het beslist een beginselkwestie. Hij waardeert zeer de goede bedoelingen van de voorstellers, maar meent dat de weg daarin aangewezen, niet bewan deld mag worden. De ontwrichting van het huisgezin mag niet gebeuren. De heer v. d. Klei wil ook gaarne hulde brengen aan de bedoelingen van heeren Wees- voogden, ’t spijt hem echter, dat hij er zich niet mee kan vereenigen, wijl het beginsel hoofdzaak is, en ’t voorstel verspreiding van het gezin met zich zou brengen, te meer wijl op andere wijze geholpen kan worden, ook wel zonder in conflict te komen met armenzorg. De Voorzitter wil kort zijn, wijl ’t advies duidelijk genoeg is. In betrekkelijken zin geldt het hier een beginsel, niet in politieken zin, maar om de zaak, de wijze waarop hier hulp verleend kan worden. De heer Eisma spreekt wel dat het in Leeuwarden en Fra neker zoo geschiedt als hier is voorgesteld, maar er zijn ook plaatsen waar opzettelijk om het in het advies opgemerkte bezwaar, van het voornemen tot opneming van half- weezen is afgezien, o.a. in het Old Burger Weeshuis te Sneek, en wat aangaat het bezwaar dat fin. steun de armenzorg ten goede zou komen, dit geldt toch ook bij opneming, die logica begrijp ik dus niet. Dat de diaconieën zouden gebaat zijn, zou ook Spr. betreuren en hij meent, dat dit wel is te voorkomen. Nog wenscht hij mee te deelen dat in Sneek voor fin. steun aan halfweezen in 1909 f 1007,besteed is, in 1910 f 1637,—in 1911 f 2907,— en er voor dit jaar voor geraamd is f 5000, ’t Is niet om heeren Weesvoogden een wenk te geven, doch alleen om aan te wijzen, dat er wel een andere weg is om hulp te ver- leenen aan halfweezen. De heer Vis wil even opmerken, dat beweerd is dat het stellen van ’t advies in handen van Weesvoogden een afwijking van de gewone orde zou zijn, het blij kt hem nu dat de heer Eisma toch een verdediging op zich heeft genomen, hoewel Weesvoogden anders geen gelegenheid was gegeven, hun bedoeling toe te lichten door heden avond deze zaak door te drijven. In bijzondere gevallen is overleg plegen toch raadzaam. Het blijkt dat het voorstel aan B. en W. te ver gaat, Spr. meent dat het zeer wel zou dit nu Zondag 28 Juli. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur Dr. C. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTINGA. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 91/2 en ’s avonds 5x/4 uur: Ds. J. OP ’T HOLT. BROEREKERK. ’s Voorm. 9x/2 uur Ds. SMIT van Medemblik. ’s Avonds 5^2 uur: DEZELFDE. Aangifte van leerlingen voor de scholen 1 en 2 moet plaats vinden, voor school no. 1 bij het hoofd der school (J. KEIKES) en voor school no. 2 tot en met 30 Juli bij het hoofd der school (H. GROEN IER Wz.) en van 31 Juli tot en met 12 Augustus e.k. bij den onderwijzer F. TERPSTRA Gz. Vereischte leeftijd: 6 jaar vóór 1 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, zullen Zaterdag 3 Augustus 8.k., 's middags 12 uur, ten Raadhuize publiek aanbesteden Bestek ligt ter lezing ter Secretarie waar de gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten worden ingeleverd. Bolsward, den 26 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. J/iotseiing werd zij uit baar gepeins op- geschrikt door de stem van het dienst meisje. Juffrouw Ella, juffrouw, er is een heer die u wenscht te spreken. Ella zag verwonderd op, maar zelfde oogenblik kreeg zij een hevige kleur, toen ze hem, het beeld barer droomen, voor zich zag staan. Vriendelijk stak hij haar de hand toe... Ella, zei hij fluisterend, Ella heb je geen groet voor mij Bevend legde zij haar hand in de zijne. Toen zij dicht bij hem stond, vertelde hij haar, dat hij, hoewel geheel onbewust, haar altijd lief had gehadhet gesprek tusschen hem en Martha had hem echter uit zijn droom doen ontwaken. Zwijgend hoorde zij hem aan, ieder woord, dat hij sprak, vond weerklank in haar gemoed. Ella, zei hij, wees er niet boos om, dat ik je zoo onverwacht met mijn aanzoek kom overvallen. Zie, lieve, ik heb ’t geluk in zijn vlucht gegrepen en wilde het nu voor altijd behouden. Móet men elkaar altijd jaren kennen, om elkaar te leeren begrijpen AToon nietwaar Ella antwoordde niet en Advertentiën. kunnen. Hij stelt het op prijs nog te kunnen zeggen, een vorige maal had hij geen gelegenheid zich uit te spreken. De Voorzitter. vorige vergadering om niet meer na het slotwoord te spreken geschiedde op grond van het reglement van orde. Het voorstel B. en W. om afwijzend te beschikken op ’t voorstel van weesvoogden om ook halfweezen in het weeshuis te kunnen opnemen, wordt aangenomen met- 7 tegen 3 stemmen, de heeren Boersma, Terhenne en Vis. De heeren Keikes en Eisma hielden zich buiten stemming. 9. Onderzoek Neerbosch. De directeur van de weesinrichting te Neerbosch ontving over het eerste kwartaal van dit nieuwe boekjaar alweder aan giften f 1080.015 minder dan in denzelfden tijd van het vorige jaar. Het vorige boekjaar ging weer totaal pl. m. f 8000 aan giften achteruit. van den geloofsbrief etc. van den heer P. van der Wal, benoemd lid van den Baad. De Voorzitter benoemt tot leden der Commissie van onderzoek de heeren Ooster- baan, Vis en Praamsma. Deze heeren ver wijderen zich om dat onderzoek direct te bewerkstelligen en de vergadering wordt ge schorst. Nadat de commissieleden weer binnen kwamen, werd de vergadering heropend en concludeerde de commissie om den heer v. d. Wal toe te laten, wijl de stukken volkomen in orde waren bevonden. Met algemeene stemmen alzoo besloten. De Voorzitter. De agenda is afgeloopen, er rest nog een punt namens B. en W. in bespreking te brengen, en wel het vervullen der vacature aan school no 2, ontstaan door het vertrek van Mej. Vos, door den heer Praamsma de vorige vergadering reeds te berde gebracht. Na ernstig onderzoek, en overeenkomstig de adviezen van de schoolautoriteiten achten B. en W. het in het belang van het onder wijs dat die vacature weer wordt vervuld. Door de eigenaardige positie dezer school en den aard der leerlingen, die zeer lastig zijn, is het gewenscht voor iedere klas een onder wijzer te hebben, die de orde handhaaft. De heer Praamsma heeft inzage genomen van de adviezen, doch meent te moeten wijzen op het verminderd aantal leerlingen dezer school en dat bij bet bijzonder onder wijs naar verhouding minder leerkrachten werkzaam zijn. Waar de uitgaven der ge meente stijgen, acht hij bezuiniging noodig waar dit kan, en wijl de wet aan deze school slechts 4 leerkrachten eischt, wil hij in overweging geven, tijdelijk in de vacatute te voorzien en inmiddels B. en W. uit te noodigen een onderzoek in te stellen hoe de uitgaven voor de scholen verlaagd kunnen worden zonder schade voor het onderwijs. De heer Boersma verheugt zich er over dat B. en W. zich niet houden aan het minimumgetal leerkrachten, maar de vacature weer wenschen te vervullen, gelijk ook de adviezen in deze zaak aangeven. De heer Lunter kan met de meening van B. en W. meegaan, hij is er ook voor dat er goed onderwijs wordt gegeven, toch meent hij er wel even de aandacht op te mogen vestigen dat met minder leerkrachten bij Dijkstra, ’s Gravenhage; IJ. G. de Vries, Leeuwarden; A. H. van Wijngaarden, UtrechtJ. Spijkman, UtrechtD. J. Terp- stra, Hooglaren, Laren N.-H.J. Buizing, GroningenB. J. Kuipers, ’t Meer HeerenveenH. Joosten, Leeuwarden. ,/De Doele”. Zaterdagmiddag 3 uur. In afwachtende houding. Verlaten ligt de kolfbaan. ,Weg met rustig spel onzer voor vaderen. Vlug, vlugger, vlugst gaat het nu. Maak dat je er bij komt 1 En vlug dat we nu al rijden 1 ’t Tafel gesprek gaat uitsluitend over Stoomfietsen en derzelver snelheid. We rijden nu al, zonder fiets, in 13 mi nuten van Leeuwarden naar Franeker. Paar- dekrachten, cylinders, magneet-ontsteking, olie, benzine, ja, wat niet al hebben we te pakken ’t kort den tijd. Straks komen ze opdagen, (willen we hopen tenminste) de deelnemers aan den tocht die Bolsward kunnen aandoen. Berichten zijn reeds binnen van afvalligen, ik bedoel //uitvallers” wegens //mankement”. Vier uur. Een der h.h. controleurs komt z/de Doele” binnen. Van hem vernemen we, dat te Sneek 33 motoristen zijn aangekomen. O. Werkhoven van Witmarsum was de eerste die Sneek binnenviel, doch moest van verdere deelneming afzien, wegens band defect. Hoerah 11 Zoo roept de belangstellende jeugd, bijeen geschoold op de Koemarkt. Een motorfiets komt aanrijden, twee vlag getjes voorop waarop Comité. Het is de heer Robt. R. toe Laer, voorzitter van het comité, de bekende kampioen op het gebied van betrouwbaarheids-ritten, leider van den wed strijd EngelandHolland. Straks meldt zich een motor met keurig voorspan wagentje aan, als passagier eene dame meevoerende. Vier uur 35i/4 minuut. De eerste deel- -nemer arriveert, de heer W. Ruurds, van Utrecht. En nu gaat het onophoudelijk aan. Met halve minuten tijdsverschil worden de kaarten ingeleverd. Te 5 uur 5r/4 minuut meldt zich de 26e motorist W. T. Veensma, te Sneek. ’t Was een aardig gezicht, al die //stoom fietsen” netjes naast elkaar op ’n rij aan de markt te zien staan. Vooral de phenomobiel van den heer J. Baakman (Assen) tijd 4.45, had veel bekijks. De controle had druk werk, hoewel alles zeer ordelijk verliep. De meeste heeren zagen hun wielen even tjes terdege na. Door de goede zorgen van den heer J. P. Westerbaan, reparateur van fietsen werd menig reservoir Z/te drinken ge geven”. Ja, zelfs een nieuwe binnenband werd gelegd. Alhoewel we alle deelnemers en hun tijd hebben, kunnen we de lijst niet opnemen, ’t Personeel wacht op ’t laatste stuk copie de pers moet draaien. Precies 5.07 vertrokken de beide eerst- aangekomenen weer in de richting Har lingen vervolgens ging het om de minuut z/bij tweeën voorwaarts”. ’t Was een zeer aardig intermezzo in het gewone dagelijksche leven, dit oponthoud van de elfstedentochters per motorfiets aan de controlepost te Bolsward. Vrijzinnige Landdag. Te Coevorden wordt Zondag 4 Aug. een Vrijz. Landdag gehouden. Sprekers zullen zijn de heeren dr. P. H. Roessingh, lid der Tweede Kamer, te ’s-Gravenhage, over: //Volksonderwijs”; W. de Jong te Den Haag over: //Vrijhandelaar of Protectionist”G. Polak Daniels te Den Haag over //Het kiesrecht en de Rechtsche partijen” dr. I. H. J. Vos te Amsterdam over: //Jong Vrijzinnigen vereenigt ui”; mr. F. W. J. Drion te Den Haag over //Minister Talma’s sociale wetgeving”, en mr. T. A. van Engen te Utrecht over: z/Wat heeft deze regeering voor onze defensie gedaan Ook zullen enkele sprekers het woord voeren over het vrouwenkiesrecht. Een muziekkorps zal de meeting opluisteren. Uit den ouden tijd. In den tuin van de fa. Wöhrmann te Zutphen is een steenen vijzel opgegraven uit de middeleeuwen. Het voorwerp, dat eenigszins geschonden is, is vervaardigd van Drakenvelder-steen en zal worden afgestaan aan het stedelijk museum. Aardbeien. Uit Beverwijk schrijft men De aardbeiencampagne is voor dit jaar geëindigd. In het geheel werden aan het station te Beverwijk verladen 702 waggons met een gemiddeld gewicht van 7 a 8000 kilogram. Behalve deze groote hoeveelheid zijn ook nog aanzienlijke partijen per boot, per motor en per tram verzonden. Gedurende de geheele campagne waren de prijzen zeldzaam hoog beneden 20 cent per kilogram, zoodat de tuinders een zeer voordeeligen oogst hebben gehad. k I EN RANEKRRj •X-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2