Oberlahnstein, LEO HETTEMA, Bolsward. TB DAALDERS K. Plantinga Zoon, BOLSWARD. incasseering van wissels op binnen- en buitenland, en zijn afgevers van wissels op alle belangrijke plaatsen in Europa en Amerika. Chateau St. Germain, teg-en de TABIEFWET. InlichtingenBureau Prinsengracht 721, Amsterdam. WAARSCHUWT BANKIERS, Leeuwarden Heerenveen Sneek Harlingen Joure - Bolsward. I Voor BOLSWARD en OMSTREKEN alleen verkrijgbaar bij geeft vermengd met limonade- of andere siropen een heerlijke drank. WACHT U VOOR NAMAAK. BET ANTI-TAH.IEFWET-COMITÉ merk KL ZE?. als een aangenamen en zachten BORDEAUXWIJN. bevelen aan hun merk: Op GEMENGD NIEUWS. Belasten zich met de Ret onweder.' Na werd medegedeeld heeft Donderdag het onweer in de richting van Makkum eenige ongelukken veroorzaakt. Niet alleen viel er veel regen, maar ook op enkele plaatsen kwamen hagelbuien voor, waarbij er stukken ijs vielen ter grootte van duiven eieren. Te Parrega zijn twee schapen in de weide doodgeslagen, terwijl bij een in aanbouw zijnde huizinge aldaar een vijftal werklieden door den bliksem tegen den grond werden geslagen, zonder eenig letsel te bekomen. Te Cornwerd is de veehouder Taekele Oostra, een man van ongeveer 60 jaar, ter wijl hij onder de koe zat te melken, door den bliksem getroffen en gedood. Eveneens de koe. In de weide is een paard van Jan IJntema, wonende op de hoeve zzOp Een hoorn” onder dat dorp, eveneens door den bliksem getroffen en gedood. Onder Idsegahuizen is een paard van den landbouwer Hiemstra door het hemelvuur getroffen en gedood. Aan het machinege- bquw van het Makkumer Stoomgemaal werd eenige schade aangericht, doordat de schoor steen door den bliksem werd getroffen. Advertentiana: Acteur gevraagd bij J. F. Stips, schouw- burg-directeur, (reizende in België), tegen vast salaris per week. Wat het opzetten en af breken der tent betreft, dat wordt om de drie a vier weken maar eens gedaan, dus geen zwaar werk, liefst een alleenstaand per soon; vrij van sterken drank. Ver dronken. Een 3-jarig kind van zekeren C. van den Hoff te Uchelen nabij Apeldoorn is gister middag in een beek aldaar geraakt en ver dronken. Woensdagavond wilde de 14-jarige W. M. te Zuidwolde gaan baden in een diepe veenkuil. De knaap kon niet zwemmen en verdronk. Later vond men zijn lijk. President Tweede Kamer. Omtrent een beslissing inzake de keuze van den nieuwen Kamer-president schijnt nog niet met zekerheid gesproken te kunnen worden. Tenminste de A. TM. Ct. ’t blad van den heer Artz, schrijft^Wat wij uit goede bron vernemen is, dat de Katholieke Kamerclub over de presidentskeuze noch heeft vergaderd, noch iets heeft besloten. En zonder de Katholieke Kamerclub kan er toch wel geen overeenstemming zijn zouden wij denken 1” Te Nijega (H. O. en N.) is ’s middags ongeveer 5 uur de bliksem geslagen in de kapitale boerenhuizinge, bewoond door Klaas van der Wal, die in vlammen is op gegaan, de pas gewonnen oogst geheel ver nietigende. allen geopereerden aan den en het waren er juist duizend, en gezond. Voor den operateur een vleiend succes Maar men stelle zich de verwondering voor van de gasten, toen elk voor zijn couvert een klein glazen buisje vond, netjes geëti ketteerd, genummerd, en bevattende... raadt men t’ reeds?... elks blinden darm. In een gisteren te Leeuwarden ge houden vergadering van vertegenwoordigers van coöperatieve zuivelfabrieken in Friesland is besloten tót de oprichting van een fabriek voor gecondenseerde melkproducten. In het voorloopig bestuur hebben zitting de heeren Th. van Welderen baron Rengers te Oenkerk B. W. Okma te IJpecolsga; R. M. Veeman te Marssum H. Geerlings te Akkerwoude, H. Bakker te Achlum, O. Reitsma te ’s-Gravenhage en H. Kooistra te Leeuwarden. Ieder jaar neemt de handel in land bouwproducten tusschen Duitschland en de provinciëu N.-Brabant en Limburg steeds toe. De behoefte bij onze oostelijke naburen is zoodanig gestegen, dat zij nu reeds producten opkoopen, die eerst over eenige weken geoogst zullen worden geheele per- ceelen aardappelen, verbouwd in N.-Brabant, nemen zij in voorkoop, om toch maar vooral niet te laat te komen. De N.-Br. boeren hebben zich dan ook dit jaar weer met kracht op de aardappelteelt toegelegd. Ook de rogge, die thans gemaaid wordt, staat er vrijwel goed bij. Groenten worden sterk door de Duitschers weggekocht zoodat voor landelijk gebruik, aanvullingsaanvoeren uit het westen van ons land, tegen stijgende prijzen moeten plaats hebben. Stopzetten. Gistermiddag is aan de flesschenfabriek te Delft bij aanplakking aan het personeel, dat nog werkt, kennis gegeven, dat men in zijn eigen belang goed zal doen elders werk te zoeken, daar a.s. Zaterdag vermoedelijk op zegging van de dienstbetrekking zal volgen. Reeds werden 87 menschen met dagcontract ontslagen. Zij die thans nog werken zijn kolendragers, mandemakers, inpakkers plaats- werkers enz. Hun aantal bedraagt 400 man, zoodat als deze menschen op straat komen, er in Delft in het geheel een kleine 700 man werkeloos zullen zijn. De directie gaf mede order tot stoppen met kolenverschepingen, zoodat vermoedelijk Zaterdag 3 Augustus het bedrijf geheel stop zal staan. De organisatie van de arbeiders neemt deze week geen besluit, om het werken aan andere fabrieken uit Delftsche vormen te verbieden. Men denkt algemeen, dat 'deze staking van langen duur zal zijn. Geen vergiftiging. De sectie welke verricht is op het lijk van den zoo plotseling overleden chef-kok van het Palais Royal te Amsterdam en het daarop volgende gerechtelijk chemisch onderzoek hebben aangetoond, dat er geen sprake is geweest van arsenicum-vergiftiging. Het voorloopig onderzoek van de urine vóór het overlijden van den patiënt verricht, had eenige sporen van arsenicum aangetoond, doch het is zeer wel mogelijk, dat deze arsenicum zich bevond in het materiaal of de chemicaliën die voor het onderzoek ge bruikt werden. Heeft er een bepaald ge rechtelijk onderzoek plaats, dan worden de meest nauwgezette maatregelen genomen om een zuivere uitkomst te krijgen. Méér echter om te weten, welke geneesmiddelen moesten worden toegediend, dan wel omdat men aan vergiftiging dacht, werd het eerste onder zoek verricht op verzoek van den behande lenden geneesheer. Daar nu het gerechtelijke onderzoek een negatief resultaat heeft opgeleverd, is wel gebleken, dat voor verdenking van een lid van het personeel van het Palais Royal geen reden heeft bestaan. Trouwens de politie is in deze zaak met groote omzichtigheid te werk gegaan en vond de aanwijzingen tegen den verdachten patissier zóó zwak, dat geen arrestatie werd gedaan. Alg. Rndbl. Een respectabel cijfer. De heer B. Cuperus te Zutphen, die ont slag heeft genomen als onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand, voltrok gisteren voor de laatste maal een huwelijk, bij welke gelegenheid hij het jonge paar een klok offreerde. Medio 1895 begon de heer Cuperus meer geregeld de burgerlijke huwelijken te voltrekken en heeft in dien tijd 1520 paren door het huwelijk verbonden. Goed gelukt. Van den heer Weenink te Harreveld bij Lichtenvoorde brak voor eenigen tijd een veulen het linkerachterbeen. Vreesde men eerst het dier te moeten afmaken, de Rijks- veearts Tervoert aldaar heeft het dier zoo goed geholpen, dat het tot verwondering van velen weer geregeld loopen kan. Mazelen. Te Groenlo heerschen de mazelen kwaad aardig. Reeds zijn eenige kinderen overleden; de scholen zijn gesloten. Een ernstig en zeer bijzonder ongeluk heeft plaats gehad te Namen. Daar reed een automobiel over den weg, toen bij een metaal- fabriek een dunne staaldraad over den weg was gespannen. Niemand had dezen draad gezien, de auto zelf reed er onder door, maar een der menschen, die er in zaten, werd door den draad het hoofd afgesneden. Een welkomstgroet Bij den nieuwbenoemden, pas in functie getreden burgemeester van Weerselo, jhr. Van Geen, werd dezer dagen door de ruiten geschoten. De kogel kwam in een kozijn terecht, gelukkig zonder iemand te treffen. De politie doet onderzoek. is niet te vervangen door een nabootsing; dat proeft een ieder onmiddellijk. Openluchtspel te Benekamp. Men schrijft uit Denekamp Woensdag maakte de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer hier een uitstapje, waartoe zij alle hier aanwezige pension gasten had uitgenoodigd. In met groen en bloemen versierde wagens, waarbij zich een groot aantal wielrijders en -rijdsters aansloten, toog men naar het zzLutterzand”. Daar werd een openluchtspel vertoond van elfen en kabouters, met muziekbegeleiding, dat in de mooie, aan heuvels en bosschen rijke omgeving zeer voldeed. Er hadden verder spelen plaats om ver schillende prijzen. Het was een zeer genot volle dag voor inwoners en gasten. Slecht resultaat. De vorige week werden uit Haarlem meer dan 100 postduiven naar Bordeaux gezonden voor een wedvlucht. Slechts vier zijn op de hokken teruggekomen. Vermoed wordt, dat de overigen van dorst omgekomen zijn. Ook een weddenschap. een der steenovens langs de Waal werd dezer dagen een zonderlinge weddenschap gehouden. Een steenqvensgast verorberde zonder brood of mik dertien zoute haringen, mocht den heelen dag maar ééns drinken, en als hij het er goed af bracht, zou hij de weddenschap winnen. De man bedwong den heelen dag zijn gruwelijken dorst in de barre zon en ’s nachts om twaalf uur was hij de gelukkige winnaar van... een liter jenever I Tram verpletterd. Dinsdagavond laat verloor te Rome een electrische tram bij een scherpe bocht de verbinding met de bovengrondsche geleiding. Daar de weg sterk helde, was er geen tegen houden aan, zoodat de tram met geweldige vaart over de rails stoof, tot op de Piazza delle Carette, waar zij in een scherpe bocht derailleerde en van een hoogte van een 4 M. op het forum Romanum plofte. De weinige wandelaars, die nog op straat waren, ijden te hulpsommigen van ben vuurden revolverschoten af, om de aandacht der politie te trekken. Eindelijk gelukte het, de inzittenden, ten getale van ongeveer twintig te hulp te komen en hen uit hun benardep toestand te bevrijden. De meesten hadden min of meer ernstige kwetsuren op- geloopen. Een straatveger als voorvader. Philadelphia maakt er aanspraak op, de bakermat te zijn van de aanzienlijkste fami lies in de Vereenigde Staten. Men wil er nu een grooten optocht houden, waaraan de leden der voornaamste Amerikaansche ge slachten zullen deelnemen in een costuum, dat den tijd en het beroep hunner voor vaderen zal weergeven. Een der eersten in de samenleving van Philadelphia, tevens een der rijkste mannen in dien staat der Unie, James Ewing Mifflin, heeft het nu in zijn hoofd gezet om als straatveger in den stoet te verschijnen, d.i. met den bezem en een vuilniskar. De grondlegger van het Amerikaansch ge slacht der Mifflins, John Mifflin, was werke lijk oorspronkelijk straatveger van beroep, maar James Ewing’s bloedverwanten betoogen nu, dat toen de oude John stierf, deze veer tig vuilniskarren naliet en dus geen dood gewone straatveger was. Zij spreken dan ook schande over James Ewing’s plan, maar deze wil zich daarvan niet laten afhouden de oude John is werkelijk als straatveger begonnen en een heel wat flinkere kerel ge weest dan zijn heele nakomelingschap, meent hij. Maar niet alleen James Ewing’s bloed verwanten verzetten zich tegen diens plan. Ook andere families zien er tegen op, naast hunne ietwat geidealiseerde zzvoorvaderen” in den stoet een doodgewonen straatveger te zien optreden. Blijft James Ewing nu op zijn stuk staan, dan zou er wel eens in het geheel niets van den optocht kunnen komen. De zzOnder de Streep” schrijver van het Alg. Hbld. schrijft Blinde darm. Een bekend chirurg te New-York heeft de Amerikaansche aardig heid bedacht welke men in Europa waar schijnlijk met onkieschheid zou betitelen om een groot feestmaal aan te richten, waarbij als genoodigden aanzaten al zijn patiënten. Het waren appendicitis - allen vroolijk Biologisch examen. Wie van de jonge lui kan me zeggen, waartoe de menschen vroeger de rudimentaire spieren van het oor gebruikten Waarschijnlijk om in den zomer vliegen mee te verjagen. i Stoomdruk Firma B. Cuperus As., Bolsward, VICTORIA-WATER 9 BLOCKER’S I CACAO Ï-KT Gebrs. Mispelblom Beijer,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4