o EEN BELOONDE WELDAAD. GEMENGD NIEUWS. Överijselsche markten kwam geen 1! - 49,— - 49,— de haar verdediger geworden. Toen werd mij naast haar deugdzaamheid ook haar groote vlijt voorgehouden, zij kon prachtig schuren en kousen stoppen. Mijn huishoudster was het vrouw en Behoefte arme klauwen va e. aa 1 u lu als waar tegen- groei en ook voor Sneek, fabrieksboter u boerenboter Leeuwarden, fabrieksboter van De Standaard: zoo scherp mogelijk tegen- splitst zich nu, niet langs een tegenovergesteld beginsel maar langs gezochte, verbeterde ook mijn kantoor, cliënten, in mee men vooralsnog ant- Per ballon, over den Atlantischen Oceaan. Na de waaghalzige poging van den Amerikaan Wellman, na den noodlottigen afloop voor den ingenieur Vaniman, met de mogelijkheid van een hernieuwde poging door den Duitscher Bucker, is het niet van belang ontbloot, theoretisch vast te stellen, of de overtocht van den Atlantischen Oceaan in een bestuurbaar luchtschip mogelijk is of niet. Oogenschijnlijk zou woorden met neen. In September 1911 heeft het Fransche bestuurbare luchtschip „Adjudant Réau” alle Onvoorzichtig. Te Weesp haalde mej. B. bij een coiffeur aldaar een potje zalf „Splendid” genaamd, om hare zomersproeten te verwijderen. Vol gens voorschrift moet deze zalf om den anderen avond worden aangewend. Zij echter gebruikt den geheelen inhoud in eenmaal, waardoor haar gelaat zoo opzwol, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. (Tel.) - Beeldspraak Men stelt zich over elkaar en twee lijnen die tot uitgangspunt hebben, bijna vierkante cirkellijnen.” Ook als men zich langs ongezochte en bijna ronde vierkantslijnen splitst en zich tegenover elkaar stelt, is het ons niet duidelijk hoe dat gebeuren moet langs lijnen die niet een ge meenschappelijk uitgangspunt hebben. Gelezen deze advertentie in een Rot- terdamsch nieuwsblad „Trouwboekjesvoor inwoners van Schie dam, die gebruik willen maken van glooïngen en dijken, worden geldige trouwboekjes te huur aangeboden.” MARKTBERICHT VAN BOTER. In het kort kan de toestand in den handel voor het oogenblik geschetst worden, dat hij stationair is met onveranderde prijzen voor de Binnenl. consumtiemarkten en vlug met oploopende prijzen voor het Buitenland. In de prijzen voor de grootste Holland- sche en verandering. Delft Leiden Zwolle Kampen f 48, - a f 56,— - 56,— - 53, - 51,50 - 53,50 In het Buitenland kwam de afgeloopen week plotseling en onverwacht een veran dering ten gunste. Meerdere vraag in Duitsch- land veroorzaakte daar een gunstige stem ming en deed de prijzen 5 Mark oploopen. Ook in Engeland heerschte een goede toon en de prijzen te Londen en Kopenhagen liepen daarom ook 3 shillings op. Het gevolg was, dat op de exportmarkten in ons land de prijzen eveneens weder werden verhoogd. De Brabantsche markten kwamen op f 1,40 en de Friesche markten op f 54,per 40 K.G. Eigenaardig is het zeker, dat thans de Brabantsche en Friesche boter denzelfden prijs heeft bereikt of wel hooger genoteerd staat dan de Leidsche en Delftsche boter of die te Kampen en Zwolle, een verschijnsel dat zeer zeker tot nog toe zelden is voorge komen. Het weder blijft gunstig voor den gras- de boterbereiding. f 49,50 - 53,— - 54,— Loop ik ’s avonds met mijn vrouw over den Dam, krijgt zij van de afbraak een stofje in het oog; moet ik met haar naar den oogarts, kost me f 20. Dat is nog niet zoo erg. Loop ik met mijn vrouw pver het Leidscheplein, krijgt ze bij Hirsch een stofje in het oog, kost me f 150. kousen stoppen. Mijn huishoudster na vijftien jaar aanhouden gelukt de van mijn kolenleverancier te worden mijn jonggezellenhuishouden had dus ’.j aan vrouwelijke hulp. En om de Anne-Marie Béchard, die ik aan de van de politie had ontrukt verder te helpen, besloot ik in het huis waarin ik woonde, een kamer voor haar te huren en haar voor mij te laten koken en zorgen. Voor een jong advocaat is dat een groote uitgave! Ik moest dus mijn groom af schaffen, die ’s middags op het spreekuur in het kantoor was en die mijn cliënten door zijn livrei en zijn blinkende knoopen de oogen verblind had. Nu maakte een dienst meisje de deur open ik moest de wasch- vrouw betalen, opdat zij schoone schorten kon hebben, want een dienstmeisje moest er altijd proper uitzien, terwijl een vieze groom nog een zeker cachet aan de zaak gaf. Anne-Marie was niet mooi en niet leelijk, zij behoorde tot die menschen, tot wier hersens iets nieuws moeilijk doordringt en wat zij dan gewoonlijk nog verkeerd be grijpen ook. Dan had zij nog de hebbelijk heid steeds beleedigd te zijn, wanneer een „ja” of „neen” uit mijn mond niet vriendelijk genoeg had geklonken. Zij zette dan eerst de handen in de zijde en verdween daarna, geweldig met alle deuren slaande. Honderd maal wilde ik haar den dienst opzeggen, maar ik was jong, een beetje naïef en ik voelde me zelf verplicht mijn weldaad tegen over haar nog ’n beetje verder voort te zetten. Wat ze deed gaf weinig aanleiding tot tevredenheid de chocolade smaakte slecht, de coteletten waren aangebrand, do laarzen slecht gepoetst. Maar met de zorgeloosheid van de jeugd liet ik dat alles maar gaan, bovendien wist ik, dat mijn positie spoedig veranderen zou, dat ik Anne-Marie of spoedig voor goed kwijt zou zijn of haar in een ondergeschikte betrekking in mijn toekomstig huishouden zou plaatsen. Zij had een merkwaardige manier mij haar dankbaarheid te toonen. Ieder oogenblik voelde ik haar onderzoekende blikken op mij gevestigd, die ze beter had kunnen besteden aan de melk, die overkookte of aan de jus die ze liet aanbranden. Ze was mij volkomen toegedaan en als ze mijn naam gedrukt zag in een rechtbankverslag straalden haar oogen van bewondering. Het zou mij wel aange namer geweest zijn als zij inplaats van naar mijn naam in de courant te zoeken, mijn goed wat beter in orde had gehouden, maar de vereering, die ze mij toedroeg, liet geen ruimte voor dergelijke profane zaken. Zij schreef aan mijn tante geestdriftvolle brieven en deze wenschte mij geluk een dergelijke parel gevonden te hebben en ried mij aan haar vriendelijk te behandelen. Ik gehoor zaamde ik slikte het eten, dat ze mij voor zette, zonder een woord van verwijt deed ik mijn kapotte ondergoed aan. Zette zij een bedroefd gezicht, dan klopte ik haar troostend op den schouder, smeekte haar zich geen zorgen te maken en op een betere toekomst te hopen. O daar hoopte ze maar al te zeer op Niettegenstaande mijn weinig verzorgde kleeren, won ik de sympathie van Germaine Laguitte. Zij was jong en mooi, kreeg negen maal honderd duizend francs mee, had blanke tanden, rosige lippen, de erfenis van drie ooms in het vooruitzicht. Dat alles wist ik en ten slotte werd ik ernstig verliefd op Germaine. Zij had een prachtig karakter, was op mij verliefd geworden, al was ik arm en met taaie energie had zij het door gezet, dat haar ouders in ons huwelijk toe stemden, waardoor ik schoonheid lieftalligheid en rijkdom in één persoon vereenigd kreeg. De couranten maakten melding van onze verloving, zij maten mijn verdiensten breed uit, noemden de processen, waarin ik gepleit had. In mijn vreugde was ik nog vriendelijker dan anders tegen Anne-Marie. Maar zij was kort aan en begon ten slotte te huilen. Ik zag in haar gedrag de angst van het dienst meisje, dat bang is haar betrekking te verliezenik trachtte haar te troosten en zeide haar, dat zij bij ons kon blijven en niet zooveel te doen zou hebben alles kort om wat men een dienstmeisje zeggen kan, die men een genoegen wilde doen. „Nooit”, brulde zij. Zij ging weg en smeet met alle deuren. Ik bekommerde er mij niet om. Tien min. later dacht ik niet meer aan haar. Dat was verkeerd. Als men iemand goed behandeld heeft, moet men die persoon altijd in het oog houden. Om 8 uur ’s avonds ging ik opgewekt naar mijn meisje. Ik hoorde op straat de courantenjongens een extra-editie aankondigen met gebrul van een zelfmoord. Dat gebeurt alle dagen. Met een woedend gezicht kwam mijn aan staande schoonvader binnen en gaf mij de courant. Stom van verbazing las ik dat Anne-Marie zich in een park door een revolverschot van kant had gemaakt. In een brief dien men bij haar vond, beklaagde zij zich over mijn ondankbaarheid, bekende dat zij mij lief had en dat zij mijn trouweloos heid niet overleven kon. Ik was stom. Of ik wat zei of niet, bleef natuurlijk volkomen hetzelfde. Niemand wilde gelooven, dat tusschen haar en mij niets bestaan had en mijn aanstaande wel het allerminst. Een weldaad moge nooit verloren gaan een weldoener gaat soms wel verloren. Dat Ongeluk. Gisternamiddag kwam een 16-jarige arbei der in de smederij der firma H. P. Gelderman Zonen te Oldenzaal in aanraking met een drijfriem, waardoor hij om de in beweging zijnde as werd geslingerd. Met een gebroken arm en been en gekneusde ribben werd de patiënt naar het Ziekenhuis vervoerd. De „Onder de Streep” schrijver van het Algem. HandelMad schrijft Uit het Raadsoverzicht in een Leidsche courant „Burgemeester de Ridder zal zich in zijn graf hebben omgekeerd, toen hij hoorde, tot tweemaal toe, dat zijn ambtsopvolger hem, den stijlen anti-revolutionair, tegen zijn partijge- nooten uitspeelde.” Wanneer men zich in zijn graf tweemaal omkeert, ligt men weer goed. Tapagaaien-mop. De Simplicissimus vertelt van een pas-gescheiden vrouwtje, dat opgewonden haar papegaai aan een vriendin laat zien. „O ik had het proces tegen mijn man nooit gewonnen, als Lorre voor den rechter niet alle leelijke woorden herhaald had, die mijn man gewoon was, tegen me te spreken gul bekende, zelf een oude jongejuffrouw te zijn, niet vrijwillig, maar omdat zij geen geschikten levensgezel had kunnen vinden. Aan den anderen kant had zij, naar zij schreef, niet zooveel goed voor de mensch- heid kunnen doen, indien zij getrouwd was geweest. Ongehuwde vrouwen, zegt zij, hebben het menschdom veel goed gedaan, door haar werk en geldelijke hulp. Op dezen brief ging natuurlijk weer een verslaggever af. Juffrouw Gould is een nobele vrouw, zeide ds. Huffner tot den man, maar haar edelaardigheid zou zeer verhoogd worden, zoo zij getrouwd was. De eerwaarde heer heeft tenminste wel gezorgd, de „deurknop in de hand” te hou den, bij het uitspreken van zijn al te vrij moedige beweringen Locomotief door den bliksem getroffen. Vaak hoort men de meening verkondigen, dat het hemelvuur nooit op een trein slaat. Die meening is Donderdagavond bij het hevige onweer gelogenstraft, ’n Groote loco motief van den lokaaltrein, die te Worth Rheden even stopte, werd door den bliksem getroffen met zoo’n hevigen slag, dat de machinist meende, dat alle ruiten van zijn machine braken. Over een heele oppervlakte was de groene verf van de machine afge slagen. Niemand werd gekwetst. Iedereen weet wat het zeggen wil tot een goede familie te behooren, een goede op voeding genoten te hebben. Ik was 23 jaar oud, advocaat en moest door de kracht van mijn woorden en den invloed van mijn taal mijn brood verdienennadat ik eenigen tijd bij een beroemd advocaat, natuurlijk zonder vergoeding, had gewerkt. In den eersten tijd trok ik de gesp van mijn pantalon wat nauwer aan om mijn eet lust in overeenstemming te brengen met mijn inkomsten en ik gebruikte veel meer inkt om mijn afgedragen, hier en daar versleten zwarte pak zwart te maken, dan voor het schrijven van mijn verdedigingen of reke ningen. Maar zooals langzamerhand zelfs een steen wordt uitgehold, zoo positieik kreeg een een woord een practijk, die me deed tellen. Men had een weddenschap kunnen aan gaan, dat ik op een goeden dag het lang verbeide doeleen huwelijk met een rijke erfgename, bereiken zou. Ik zag mezelf al in een elegante woning in de Champs Elysées en de hemel alleen weet met welk een moed ik me schier iederen avond’in den maalstroom van vermaken wierp. Nu eens moest ik met oude dames bridge spelen of met de jonge dames dansen, vaders en ooms van de laatsten naar den mond praten en op afwezige vrienden afgeven. Zoo kreeg ik langzamerhand een goede positie in onzen kring, mijn naam werd in de beste kringen genoemd, het geluk scheen mij van alle kanten toe te lachen, toen plotseling het noodlot zich op mijn weg plaatste. Ik ervoer welk een domheid het is een weldaad te bewijzen. Och iets bijzonders had ik ten slotte niet gedaan en een prijs voor deugd zou er nooit voor uitgeloofd worden, maar de hemel moge mijn ergsten vijand bewaren voor een derge lijke nobele daad. Een meisje uit de provincie was in een van de vele Parijsche holen verzeild geraakt, opgepakt wegens vermoeden van mede- nlichtiuheid aan een misdaad, maar het ere- een toespraak van den voorzitter, de eere- jn aangeboden, en ieder der aanwezigen sd verder zijn best om er een recht vroo- <en avond van te maken, want men is hier de nopjes met den eereprijs (3 zilveren >els, f 45 en wandelbal) doch vooral dat „Jong Nederland” Makkum de zege gdroeg en reeds jonge kaatsers van naam it te verslaan, deed de vreugde ten top gen. Het muziekkorps „Apollo” heeft veel bijgedragen ter opluistering van en avond. IVitmarsum, 28 Juli 1912. Benoemd tot btenaar ter Secretarie der Gemeente Beerta ;e plaatsgenoot de heer G. J. Flameling, ns volontair ter Secretarie alhier. Vliegen te Wolvega. Ip een zeer geschikt en gunstig terrein, ir bijzondere maatregelen voor de veilig- I van publiek en vlieger waren genomen, Ren Zondag voor het eerst de vlieg- lonstraties van Jan van Bussel plaats ad. Des avonds 8 uur steeg de heer Van isel met zijn eendekker op, en bleef anks den vrij sterken wind, die ook de uld droeg, dat het vliegen zoo lang was jesteld, ruim 8 minuten in de lucht. Toor de afwisseling werd gezorgd door de ziek en zang van 3 muziekkorpsen en zanggezelschap, alsmede door het voetbal- l van „V. A. O.” van Heerenveen tegen D. I.” van Leeuwarden. t Getal bezoekers wordt op 8 a 9000 ihat. Een schot door een hond gelost. Twee jongelui gingen gisteren te Hoog- spel per schuitje op de jacht. Daar het i nog wat vroeg was, stapten ze uit, vijl de hond in het schuitje de wacht ef houden bij het geweer. Plotseling tide een schot, dat een der beide jongelui den rug trof. Door beschikbaarstelling van twee millioen pond sterling der Sinking Fund Commissioners voor aankoop van Consols is de koers wat gesteund doch neemt deze tijdelijke maatregel de oorzaak der daling niet weg. Wij lezen in het overzicht in het Alg. Randelsblad dat Sir Felix Schuster in de enkele dagen geleden plaatsgevonden ver gadering der Union of London and Smiths Bank o. m. dit probleem besproken heeft en evenals wij, in onze vorige overzichten de groote levendigheid in handel en industrie mede als een voorname factor van het verschijnsel heeft aangewezen. Terecht merkte hij voorts op, dat het te eeniger tijd zou kunnen gebeuren, dat de thans weggecijferde risico’s van tweede klasse beleggingen plotseling weder scherp aan het licht zullen treden (b. v. in geval van economische crisissen) en dat alsdan eerste klasse fondsen opnieuw in trek zouden komen, ook al geven zij een lager rendement. In hetzelfde overzicht wordt gewezen op den grooten invloed van den economischen vooruitgang van Argentinië, Brazilië en Canada, wier hooge rente afwerpende fondsen na de Baring crisis (1890/91) werden geschuwd, thans daarentegen met graagte worden gekocht. De beurs te Amsterdam toont weinig levendigheid. Met ’t verzilveren der Juli-cou- pons was er eenige beleggingsvraag en waren o.a. Russen daardoor wat vaster, doch is nu de beurs geheel in vacantie-stemming. Van Russen werden de 5 percentige 5de serie 1854 een paar procent lager verhandeld op het bericht, dat deze leening wordt af gelost. Deze aflossing bewijst opnieuw, dat het Tsarenrijk zich na den oorlog met Japan finanfieel en economisch krachtig heeft her steld, al heeft dit Rijk in enkele deelen tusschenbeiden met hongersnood te kampen en moet de Regeering met enkele millioenen roebels bijspringen. Volgens het luchtscheepsjournaal verbruikten de motoren 1155 liter essence, 106 liter olie, 9 liter water, te zamen dus een gewicht van 1050 kilo. Voor een afstand in rechte lijn van 5000 kilometer, hetgeen ongeveer de afstand is voor den overtocht van den Atlantischen Oceaan, daarbij rekenende, dat de reis in vijf dagen en zonder incidenten geschiedt, zou hetzelfde bestuurbare luchtschip ter voeding van zijn motoren 5700 kilo’s moeten meenemendaarbij dienen nog te worden gevoegd ongeveer 1500 kilo’s voor ballast, levensmiddelen en bemanning alles te zamen dus een gewicht van 7200 kilo’s. Het Fransche luchtschip „Adjudant Réau”, met zijn kubieken inhoud van 8600 meter, kan 10.400 kilo’s heffen, waarvan, na aftrek van zijn eigen gewicht, overblijven 4400 kilo draagvermogen. Een gewicht van 7200 kilo’s zou dus bijna de helft te veel zijn. En een luchtschip met tweemaal zoo veel draagvermogen zou slechts de theoretische oplossing van het vraagstuk moeten zijn. Want gunstige windstroomingen mogen niet anders beschouwd, worden dan als een gelukkig voordeeltje onder weg, wind tegenover kan staan.' Noodweer. Boven Hamburg, Lubeck en andere plaatsen in Noord-Duitschland heeft Zondag avond een ontzettend onweer gewoed, dat meer dan een half uur aanhield. Er vielen hagelsteenen als duiveneieren, die in de tuinen en op de velden aanzienlijke schade aanrichtten. Duizenden vensterruiten zijn verbrijzeld en menschen, paarden en vee in de weide werden gewond. Wat men al niet doet om mooi te zijn. Een dokter te Lyon had er wat op gevonden om de verradelijke rimpels in de wangen bij dames van zekeren leeftijd weg te tooveren. Hij trok n.l. de gerimpelde wangen op, tot zij weer glad waren als een bellefleur en naaide de huid dan met een bijna onzicht- baren naad aan het voorhoofd. Dit experi ment paste hij onlangs toe op een Lyonsche dame, maar het lukte maar half, d.w.z. de rechterwang „deed” het, de linker bleef niet „hangen”. De half mooie, half leelijke dame eischte 25000 frs. schadevergoeding, die de ongalante rechters haar echter geweigerd hebben. Een doctorale aderlating. Een koopman te Berlijn was ziek, ernstig ziek zelfs en riep de geneeskundige hulp in van een bloedverwant, een dokter in Char lottenburg. Deze kwam, kwam nog eens, vaak zelfs, waakte bij den patiënt en en... maakte hem ten slotte beter. De koopman was dankbaar, maar toen hij van zijn dokter de rekening kreeg, sloeg zijn stemming in eens om. De nota vermelde n.l. als eindcijfer het bedrag van... 44.600 mark. Voor iedere nachtwake, voor ieder reisje naar Berlijn had de dokter de noodige honderden marken gerekend, voor het afbreken van een voor genomen reis ter wille van zijn patiënt 1000 mk. enz. De koopman wil 4000 mk. betalen, geen pfenning meer en de rechter zal uit moeten maken of dat voldoende is. Opruiming van oude vrijsters. Dominee Huffner van Grand Junction in Colorado, heeft een storm van verontwaardi ging gewekt, door in een preek voorzich tigheidshalve stelde hij zijn ontboezeming uit tot zijn afscheidspreek te betoogen, dat alle oude vrijsters naar een onbewoond eiland moesten worden verbannen als zijnde Stoomdruk Firma B, Cuperus Az., Bolsward. lukte mij haar onschuld te bewijzen. Een van mijn tantes kende haar en zoo was ik Parijs naar de grens en terug, hetgeen een Een paar dagen later kreeg de predikant afstand vertegenwoordigt van 920 kilometer. een brief van Juffr. Helen Gould, waarin zij W( SC T H

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4