Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Van Houten’s I II I I I No. 63. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. 1912. Zang-Conconrs te Sneek, op Woensdag 31 Juli 1912. H l I 'I II I 11 Politiek Overzicht. Zondag 4 Augustus. UIT DE PERS. 1 1 GOED en GOEDKOOP^ is VOOR Afzonderlijke RECLAME. in vierkante bussen ^Dit zal geld kosten. Zeker, net eigen Ws. willen geene Naar aanleiding van het ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. I 1 Kg. /1.50 y4Kg. 0.42| y2 -o.8ok0„ -o.i8j B j Maar, zooals wij reeds zeiden, ook Rechts voelt men, dat het niet aangaat, dat een arbeider met f 5 of f 6 in de week, daarvan nog premie betaalt. En nu men den konink lijken weg niet uitkan, neemt men zijn toe vlucht tot de bedenkelijkste kronkelpaden. Sommigen maken het zich daarbij al heel gemakkelijk en zeggen Voor die arbeiders met lage loonen, zal de premie moeten worden betaald door diaconie of armbestuur. Men moet maar durven, want deze uitweg is inderdaad het toppunt van dwaasheid. Stel je voorhet heele streven naar een voor ziening van den ouden dag van den arbeider is geboren uit de overweging, dat het toch een hemeltergend iets is, dat de arbeider, die zijn heele leven in eigen onderhoud heeft voorzien, op het oogenblik, dat spieren en pezen, te lang gespannen, hun dienst weige ren, gedoemd is de hulp in te roepen van de kerkelijke of particuliere armenzorg. En nu zullen wij eene wet maken, om dit te voorkomen, en tegelijk zeggen tot hen, die de laagste loonen verdienen, d.w.z. tot hen, Eene tweede zaak, waarover we spreken is, dat het ontwerp-Talma weduwenrente uitkeert. In dit opzicht staat het beslist achter bij de ontwerpen-Kuyper en Veegens. Wel komt daarvoor in de plaats eene wezenrente, maar dat is eene hulp op een koopje; de weduwenrente kostte toch het dubbele van Talma’s weezenrente. Voor wie cijfers wil Kuyper’s weduwenrente kost te niet minder dan 69 millioen (dat was in 1901, en dus zouden die 69 millioen in 1912 alleen reeds door het accrès der bevol king, er meer dan 72 zijn geworden) en Talma’s weezenrente kost slechts 36 millioen. Nu lijkt het wel of de weduwe met jonge kinderen er erger aan toe is, dan de oude weduwe, maar dat is veelal maar schijn. Wie iets van liefdadigheid weet, heeft het onder vonden, hoe er geen dankbaarder zaak is dan de hulp in te roepen voor de jonge weduwe met kinderen. Die is het voorwerp van be klag daarvoor worden de beurzen het eerst geopend, afgezien van het feit, dat ze ook daarom makkelijker geholpen kan worden, omdat haar de handen nog rap staan. Maar die oude weduwe, die enkel met geld ge holpen kan worden, die is eerst recht te beklagenniet iedere gemeente heeft als Enkhuizen zijn Snoeck van Loosenfonds. En die komt in het geval, dat haar man, zeg tot zijn 60ste jaar aldoor maar door premie heeft betaald, ziek wordt en sterft, en zijne weduwe geheel onverzorgd achterlaat. Dat is hard, dat is heel hard. Wil dat nu zeggen, dat we de weezenrente- Talma willen laten vervallen Allerminst. Ook wij wijzen de menschen niet gaarne anders dan in striktste noodzakelijkheid op de liefdadigheid aan. Maar het wil dit zeggen, dat wij, naastdeweezenrente-Talmadeweduwen- rente-Kugper in eere wenschen hersteld te zien. Wanneer deze door ons genoemde wen- schen misschien niet vervuld zullen worden, dan zal dit zeker in hoofdzaak daarom zijn, omdat er geen lijd is. Hier wreekt zich het //veel te laat”; alle verandering in de wet van den aard van het hierboven door ons aangevoerde eischt natuurlijk nieuwe bere keningen van de wiskundige adviseurs, en dat vordert tijd. En er is geen tijdhet kan nu helaas voor de Regeeringsmeerder- heid de vraag niet meer zijnHoe zullen wij in het stelsel, dat de Minister nu een maal voor de voorziening voor den ouden leeft verkozen, de zaak het best voor den arbeider schikken Het is thans slechts de vraag Hoe zullen wij den boel er het spoe digst doorjakkeren, om niet met leege handen bij de stembus van ]913 te staan? En zoo wordt de Nederlandsche arbeider iet slachtoffer van de absoluut verkeerde werkmethode van dit ministerie in het al gemeen, en die van den Hr. Talma in het bijzonder. Met een beetje goeden wil had de Mrlitiewet best in het najaar van 1910, en de Invaliditeits- en Ouderdomswet in het najaar van 1911 voor openbare behandeling gereed kunnen zijn. Die^critiek is niet on verdacht, hooren we zeggen, als komende van een politiek tegenstander. Pardon, dat de werkwijze van dit ministerie alles en nog wat te wenschen overlaat, is in de afgeloo- jen week zeer uitvoerig betoogd in de Standaard. voor wie de wet het eerst urgent isVoor U hebben wij de zaak zoo ingericht, dat Ge niet slechts op uw ouden dag, maar heel uw leven, armlastig zijn zult! Wij ver trouwen dan ook dat iedereen zal inzien, dat dit toch te mal is, om los te loopen. Daar is echter nog een ander middel aan de hand gedaan, om die minimumlijders te helpen, een middel, dat er op het eerste ge zicht beter uitziet, maar dat nader bekeken evenmin door den beugel kan. En het mid del is dit, dat in de laagste loonklassen niet werkgever en werkman ieder de helft van de premie zullen betalen, maar de eerste een veel grooter deel dan de laatste, b.v. de werkgever 4/s en de werkman ll5. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. zoo goed als de door ons gewenschte staatsbijdrage voor de premiebetaling van de arbeiders in de laagste loonklassen financieele offers zal vergen. Maar het is een grootgeluk.dat alweer in het stelsel van den minister, dat geld we], zeker voor het grootste gedeelte, te krijgen is. Wat toch is het geval? Alle berekeningen van het ontwerp zijn gebaseerd op een rentevoet van 3 procent, m.a.w. men stelt zich voor van het kapitaal dat de betaalde premiën zullen vormen niet meer dan 3 percent te zullen maken. Dit nu is inderdaad de bekende Hollandsche voor zichtigheid te ver drijven. Zaak is het natuurlijk, dat de gelden zóó belegd worden, dat er geene sprake kan wezen van eenig bedenkelijk risico, maar dan kan men toch zeker wel eene belegging vinden van 3*-/2 percent. Wat b. v. onze nationale schuld betreft, bij die uiterst solide geldbelegging maakt men altijd nog meer dan 31/2 pCt. Onze 2x/2 percents staan genoteerd op 66, en geven dus 3.8 percent renteonze 3 percents op 80, en geven dus 33/4 percent renteonze 31/2 percents op 92 en geven dus 3.8 percent rente. Gemeenteleeningen ten onzent én solide hypotheken worden tegen niet minder dan 4 percent geplaatst, en onze particuliere maatschappijen, die voor de voorziening van den ouden dag zorgen, d. z. de levensverzekering-maatscbappijen, hebben hunne tarieven berekend naar een rentevoet van 31/2 percent en maken nog enorme winsten. Wij moeten tegen dit voorstel ten sterk ste opkomen, en dat zal dunkt ons ieder, die niet vindt dat een werkgever een soort vogelvrij dier is, dat maar raak beschoten mag worden. Men legt bij deze wet den werkgever toch al zwaren last op, en naar onze meening ongerechtigden last. Want de werkgever kan er niets aan doen, dat de arbeider oud wordtwij worden allen oud, als God ons het leven geeft, en zoover de werkgever daar wel schuld aan heeft, omdat het bedrijf, dat hij uitoefent ongezond is kunnen wij dit ondervangen en hem den last opleggen, die volkomen billijk is, en wel door de bedrijfsziekten gelijk te stellen met ongevallen in het bedrijf opgedaan. En wat zal men nu doen, als men de werkgever in de laagste loönklasse een groo ter deel van de premie laat betalen dan in de hoogste loonklasse Dit, dat men den kleinen werkgever den zwaarsten last oplegt in dezen. In den regel toch worden in het zelfde vak veel lager loonen uitgekeerd in het kleinbedrijf dan in het groot-bedrijf, en daarnaast heeft men tal van vakken, waar in het groot-bedrijf niet eens bestaat, zoo als het barbiersvak, om een enkel voorbeeld te noemen. Zoo zou dus de kleine midden stander op dubbele manier van Talma’s wet de dupe wordende kleine winkelier die toch zeker ook in duizenden gevallen geen f 1200 ’s jaars maakt, zou niet alleen zelf builen de voorrechten van de wet vallen, maar tevens naar rato meer betalen dan zijn collega in het groot-bedrijf. Waaruit dus alweer geleerd wordt, dat degeen, die ernstig de vrijstelling van pre miebetaling voor de lage loonen verlangt, aangewezen is op verhooging van de Staats bijdrage, wil hij althans geen geneesmiddel toepassen, dat veel erger is dan de kwaal. ’t Zou vervelend worden telkens weer aan te komen met het gezegde//Friesland zingt niet”. We weten wel beter. Daar wordt ge zongen over heel onze provincie, in stad en dorp. Nu zijn bij vele zangliefhebbers bekend de groote gemengde koren te Leeuwarden, Harlingen, Sneek, Bolsward, Drachten Gorredijk en meer andere. Deze beoefenen den //grooten” zang, als ik het zoo mag zeggen. Oratoriums en cantaten worden daar uitgevoerd met orkestbegeleiding. De zang //zonder begeleiding” wordt hoofd zakelijk beoefend ten platten lande. Scheen het voor jaren dat de paddestoelen-opwas der fanfarecorpsen de beoefening van den zang zou doen tanen ’t is gebleken dat in de verdrukking der blaasmuziekjes de zanglust wakker bleef. En nu nu zingt ons Friesland. En daar zijn op soms kleine dorpen zang verenigingen, die er mogen wezen, ja, die een stad tot eer zouden verstrekken. Dit heeft weer bewezen het groot concours van Gemengde Koren, gehouden Woensdag j.l. in de Buiten-Societeit te Sneek. Zeventien kleinere en groote vereenigingen waren opgekomen om zich met elkander te meten. Kleine, jonge clubs, groote, lang- bestaande vereenigingen wedijverden om de prijzen. In afdeeling B, (koren die nog geen prijs hebben gewonnen) lieten zich achter eenvolgens hooren Achlum, Heeg, Minnertsga, Tijnje, Rauwerd, Akkrum, Bolsward (Looft den Heer) en Makkum. De prijzen werden behaald door Heeg (Looft den Heer), Tijnje (Zanglust) en Akkrum (Euterpe). In afdeeling A, (koren die reeds prijzen hadden behaald) traden opNoordwolde, Knijpe, Akkrum (Euphonia), Akkrum (Akkrum), Woudsend, Leeuwarden (Osanna in Excelsis), Oldeberkoop, Leeuwarden (O. K.) en Workum. Wat waren er in deze klasse mooie koren. Daar is puik werk geleverd, zooals men niet had kunnen verwachten. Bijzonder mooi was Noordwolde, dat in één woord keurig zong. De uitspraak der Jury was hier: Noord wolde 1ste prijs, Oldeberkoop 2de prijs, Knijpe 3de prijs, Osanna in Excelsis van Leeuwarden, 4de prijs. De Jury werd gevormd door de h.h. Kor Kuiler, directeur v. h. Groninger Harmonie orkest, W. Saai, nadere omschrijving over bodig en L. A. Dokkum te Sneek. Het concours ondervond veel belangstel ling, een talrijk publiek was opgekomen om naar den zang te luisteren. Men kon schier bij elke club duidelijk bespeuren, dat er veel was gestudeerd, vele vereenigingen zongen uit het hoofd. Als er nu nog meer gelet werd op een zuivere uitspraak, waren we alweer een stuk verder. Mooie Friesche zangen hebben we gehoord; we blijven echter bij onze, reeds meer geuitte bewering, dat bij Frieschen tekst ook origi- neele muziek behoort. Soms waren woorden en noten maar saamgevoegd, omdat ze toe vallig, qua maat, bij elkaar pasten. Waar zijn ze, de mannen, die ons melodiën brengen op onze mooie Friesche liederen We hebben er reeds, prachtige volkszangen, waarvan onze //lieteboeken” reeds verscheidene bevatten. Maar er moeten meer komen van het type Z/de Grouster weagen, it Marke, de Wals”, (fen Koster), om een paar bekende zangen als voorbeeld te nemen. En die echte, Friesche liederen, ze moeten ^klinke en daverje” over het Friesche gansche land. Sjong den, o Friezen! ’t liet is ils rom; Hark nei ds sangen, sjong se rounom Roun, frij en kreftich, sêft, gol en treftich Klinke mei eare, yn ’t liet en yn sang ’t Frysk yette lang 1 PRINS JORIS schrijft in de Enkhuizer Courant het volgend 8 October a.s. schijnt vastgesteld te zijn voor het begin van de openbare behandeling van Talma’s Invaliditeits- en Ouderdoms- verzekering. We spreken er nu niet van, dat deze minister daarmee alle schoone theo rieën, vroeger door hem verkondigd over de Ziekteverzekering als //onmisbaar fundament van het gebouw van sociale verzekering” ten eenemale heeft prijsgegevenDr. Kuyper wilde het zoo, en daarmee was ’t natuurlijk uit. Magister dixit (de meester zelf heeft het gezegd) plachten de leerlingen van den wijzen Pythagoras te zeggen. Ook zullen wij dezen keer niet opnieuw een pleidooi houden voor de Staatspensionneering, die niet alleen den ouden arbeider, maar alle ouden van dagen, die zulks van noode hebben, ten goede zal komen we willen op dit oogenblik een paar van de gewichtigste vragen behandelen, die zich bij het ontwerp-Talma als het ware vanzelf opdoen, vragen die in het stelsel van den Minister passen, en die niet anders ten doel hebben dan daarin verbetering te brengen. Daar is in de eerste plaats de quaestie van de lage loonen. Zal van die lage loonen premie worden geheven in dien zin, dat de arbeider die zal moeten betalen Eene aller gewichtigste vraag, waar reeds premie moet betaald worden van een loon van nog geen f 5 in de week. Versta ons wel lezer, we maken daarvan geen speciale grief aan Minister Talma, hetzelfde werd gevraagd in het ontwerp-Kuyper en in het ontwerp- Veegensdat is nu eenmaal de vloek van het stelsel van verplichte verzekering, dat elke rente, zoowel voor invaliditeit als voor ouderdom door premiebetaling gedekt moet zijn. Gelukkig, dat men zoowel Links als Rechts voelt, dat het niet aangaat van zoo lage loonen, als de bovengenoemde, nog iets van den arbeider te vragen, Links zegt: laat de Staat voor die arbeiders betalen, maar Rechts wil daarvan niets weten, want dan zou men het veld der Staatspensionneering betreden. We veroorloven ons hier de op merking, dat men dat bij iedere verplichte verzekering toch reeds doet, en ook in het ontwerp-Talma geschiedt zulks. Wel niet zoo sterk als in Duitschland, waar iedere rente met 50 Mark uit de Staatskas wordt verhoogd, voor welken toeslag absoluut geen premie is betaaldmaar in Talma’s ontwerp hebben wij ten eerste de Staatsbijdrage van 7.3 millioen gedurende 75 jaar die door den langen duur, waarvoor ze is vastgesteld, reeds geheel haar lijdelijk karakter verliest. En daarnaast hebben wij artikel 357 van de wet, dat aan hen, die bij de inwerking treding der wet 70 jaar zijn, eene rente toekent, zonder dat ze ooit maar één cent premie hebben betaald. Wat toch niet weg neemt, dat Rechts stokstijf volhoudt, dat men zich zorgvuldig moet onthouden van elk betreden van het goddelooze veld der Staatspensionneeringenfin men heeft^ zich daar nu eenmaal, wat deze materie betreft, op de jammerlijkste wijze vastgepraat. Bolswardsche Courant -i I Rona Cacao I w 11 I I f*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1