I GEMENGD NIEUWS. GOED AFGELOOPEN. i een Cyrano lij de Landweer. Sergeant, vraagt de luitenant, laat dien kerel met zijn grooten neus in het tweede gelid gaan staan zijn kokkert steekt te ver vooruit. Luit’nt, antwoordt de sergeant, de man staat al in het tweede gelid. Vervolgens stegen menschen i of minder voerde een Al hooger het voor een achttal toestel vast, eenige de rustige regelmatig- van den motor te van de bewoners. om het leven en voeren. Men houdt bijv, het toestelletje bij de hand en gedurende een belangrijke conferentie drukt men ongemerkt op een knopje, de microfoon vangt elk woord op en brengt ze over naar een der aangren zende vertrekken, waar een secretaris of medewerker het gesprek woord voor woord opvangt en noteert. Vooral ook voor den rechter van instructie, en bij het controleeren van preventief-zit- tende gevangenen, die men de bekentenis van hun schuld niet op andere manier kan ontlokken, schijnt dit toestel van veel nut. I n een der Engelsche gevangenissen heeft men onlangs van twee Italiaansche boos doeners een volledig overzicht van hun straf register kunnen krijgen zij zaten bij elkaar opgesloten en zwegen voorzichtig gedurende vier dagenmaar den vijfden dag begonnen ze te praten, en de dictograaf zorgde er voor, dat elk van hun woorden werd overgebracht. aviateur vloog, ondernam een 12 minuten^ lange proeftocht, zweefde in snelle vaart boven de hoofden der toeschouwers, beschreef ruime kringen in ’t ijle luchtruim en daalde ten slotte, kalm en zeker. een drietal andere vlieg- op en daalden eveneens in meer mooie zweefvluchten. Hierna buitenlander een hoogtevlucht uit. en hooger steeg het toestel, tot het ongewapend oog niet meer zichtbaar was, vijf, zeshonderd meter boven den beganen grond, dan werd de groote tweedekker opnieuw zichtbaar en streek neer als een gier op zijn prooi, allengs kleiner wordende kringen beschrijvend. Nu was het de beurt van Lustig. Kalm en behendig wipte hij in zijn sierlijke Blériot-eendekker. Bazend snel vlogen de schroefbladen in de rondte, de geheele machine schokte van de krachtsinspanningen, die de helpers verrichten om het toestel meester te blijven. Plots ’t hand-opsteken van den aviateur en bijna loodrecht stijgt de machine. Hoog in de lucht beschrijft de koene vliegmensch eenige prachtig uitge voerde achten en stijgt daarna in ontzettende vaart. Steeds hooger waagt zich het reuzen insect, slechts als een stip is het nog waar te nemen, reeds 10 minuten, een kwartier, en nog altijd gaat het hooger, de 1000 meter is bereikt, glansrijk heeft Lustig de hoogste vlucht van den buitenlander verbeterd, met stilstaanden motor nadert de durfal in schitterend uitgevoerde glijvlucht het aardrijk, nog eenige meters van den grond en opeens zet hij zijn motor weer aan en opnieuw stijgt hij tot op geweldige hoogte en alweer daalt hij in uiterst steile zweefvlucht. Dan voert hij prachtige evoluties uit, bewijzende de zekerheid waarmede de aviateur zijn toestel bestuurt, vliegt vlak boven de hoofden der kijkers, over het gebouw der vliegschool en wil vlak voor den open weg door het bosch landen. De menigte jubelt en juicht den koenen luchtvaarder toe. In ademlooze bewondering volgt Meta elke beweging van haar geliefde en haar beangstigd hart klopt rustiger als zij hem zoo zeker meester ziet van het toestel. Doch daar ontwaart zij iets vreeselijks. Het geestdriftig publiek is niet meer te houden, het is dermate verrukt, dat ’t de versperringen verbreekt, het cordon van maréchaussees op zijde dringt en op de plek toestormt, waar Bachstein landen wil. Dreigend zweeft de reusachtige vogel over de duizenden hoofden de groote draag- vlakte der vleugels kan een hoop verpletterden bedekken. Een onbeschrijfelijke paniek ontstaat. Luide commando’s weerklinken, er wordt geen acht op geslagen of ze worden verkeerd uitgevoerd. Maréchaussées loopen en rijden heen en weer, terugdringende waarschuwende. Meta doorleeft ontzettende oogenblikken. Met wijd opengespalkte oogen volgde zij Bachstein’s bewegingen, tracht zij elke wending van het vliegtttig te raden. Wat zal hij doen? Hoe een ongeluk te voor komen Zonder er acht op te slaan neerdalen op de hoofden der toeschouwers, die zich dan maar redden moeten, zoo zij kunnen of het eigen leven door besluiteloosheid in gevaar brengen. Als de zoozeer bewonderde meesterschap met een ernstig ongeluk eindigen moest, dan was alles uitde door hem begeerde prijs het door beiden zoo vurig erlangde geluk. Zij zag onderzoekend haar vader aan, die, bleek geworden, met vlammende blikken het ontzettende verwachtte. Lustig bevond zich in een allesbehalve benijdenswaardige positie. Eer hij de menschen- menigte, welke de versperringen verbroken had, onder zich gewaar werd, had hij het hoogtestuur reeds buiten werking gesteld. Opeens bemerkte hij tot zijn schrik, dat het landingsterrein steeds kleiner en kleiner werd. Snel beraden verkoos hij zich een nog leegen hoek tot landingsplaats uit. Om de toeschouwers onder zich te redden ontzag hij zijn eigen leven niet en schoot van een hoogte van 30 meter plotseling loodrecht op het aardvlak neer. Daar de motor de machine niet verder trekken kon sloeg zij over den kop en haar vleugels bedekten den koenen aviateur, die voor honderden on bekenden vrijwillig deze opofferende daad verricht had. Toen Meta met haar vader, de wanhoop nabij, naar de ongeluksplek toesnelde, kroop Lustig onder zijn totaal vernield toestel uit. Lijkbleek, het koude zweet op het aan gezicht, de linkerarm pijnlijk verwond, doch met helderen blik stond hij daar ten slotte toch als overwinnaar. Geen ongelukken plaats gehad. Alleen lag daar zijn geheel verbrijzelde Blériot. De menigte juichte, jubelde, riep zijn naam zonder ophouden. De kamprechters wenschten hem geluk met den eersten prijs. Ontroerd door de zelfopofferende daad van den lichtzinnigen afgeschilderden man, bood men hem onmiddellijk een nieuwe machineaan. Lustig hoorde evenwel dit alles slechts half. Hij keek Meta aan, legde zijn gezonde rechterhand in haar bevende handen. De heftige ontroering, die zich van hem meester gemaakt had, deed hem zeggen Ach leven 1 Liefdevol, nauwelijks de ontzettende oogenblikken van zooeven vergetend, omhelsde zij hem, weende aan zijn borst en antwoordde zachtjes En lief hebben. Wonseradeel, 1 Aug. Hoewel van gemeen tewege onze kermissen zijn afgeschaft, hiel den toch de grootste onzer dorpen nog jaar- lijksche feesten. Maar de gang was er zoo wat uit. Kramen werden niet toegelaten, ’t Schijnt, dat nu deze feestelijkheden weder in eere zullen worden hersteld, hoewel nog niet van gemeentewege. In eenige dorpen zullen dit jaar naast de groote kaatswed strijden harddraverijen worden gehouden. Deze waren hier vroeger hoog in eere. Lollum, 31 Juli. Bij het uitroeien van boomen bij de Herv. kerk alhier kregen verschillende werklieden ieder een boom wortel om te kloven. Een hunner wilde Kern door kruit doen springen, waarbij hij zoo dicht ging staan, dat hij door het kruit in zijn gezicht en tegen zijn borst vrij ern stig werd verwond. Men vreesde aanvanke lijk voor een der oogen. Wonseradeel, 1 Augustus. Een onzer gardeniers verkocht onlangs aan Duitsche kooplieden voor f 500 een zijner grootste werkpaarden. De jaarlijksche alhier terug- keerende handelaren koopen er slechts heel zelden een exemplaar. Bij eene alhier gehouden keuring der afstammelingen van den dekhengst Warmoldina waren onder de 40 a 50 dieren prachtige exemplaren. De heer J. H. IJ. te Arum verwierf twee eerste prijzen en een derden. De aardappelvelden beloven alhier veel. Nog jaarlijks breidt de verbouw zich hier uit, evenals die der soorten. Waar vroeger een 3-h 4-tal soorten werden verbouwd, is dit getal thans wel tot 25 opgeklommen. Witmarsum, 1 Augs. Vanwege de firma Alberts en Kluft is een electricien-machinist aan onze centrale geplaatst, terwijl ook het bestuur een tweede benoemde, zoodat thans een 4-tal machinisten dienst doen. llepk. Nieuwsbl. v. Prieel. Arum, 2 Aug. Gisteren herdacht onze brievengaarder, de heer Jelle Menage, den dag dat hij dertig jaren geleden in dienst was getreden bij de posterijen. Den jubilaris, die op ons dorp hoog in de achting zijner mede burgers staat aangeschreven om zijn vriende lijke bereidwilligheid, die bij zijne superieuren bekend staat als een ijverig, accuraat beambte, werden vele gelukwenschen gebracht. Ook aan stoffelijke bewijzen van belangstelling ontbrak het niet. Joure. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de waterleiding-commissie bleek, dat er voor Joure zoo ongeveer voor 300 aansluitingen principieele toezegging ge daan was. Een bezwaar voor meerderen was, dat er zoo weinig panden onder den midden prijs van f 12 en f 13 vielen. Evenwel moet dat alles later geregeld worden, daar pas de prijs bepaald kan wor den naar het aantal gebruikers. De toezegging van aansluiting buiten Joure bedroeg nog weinig, ook al uit oor zaak dat men ’t met de //voorloopige taxatie” niet vinden kon. Mocht dit getal toezeggingen niet veel vermeerderen, dan is ook al het idee ge opperd, uitsluitend ‘voor Joure een water leiding in 't leven te roepen, met eigen bron, onafhankelijk van Heerenveen en zonder de kostbare leiding dus van Heeren veen naar hier. J. Crt. Tegen de Tariefwet. WAALWIJK, 1 Aug. Dezer dagen is aan den heer J. A. Loeif, afgevaardigde voor het district Waalwijk in de Tweede Kamer, een adres gericht, onderteekend door 3400 kiezers voor de Tweede Kamer in dat district, waarin ze verklaren, dat zij de ver werping van de Tariefwet noodzakelijk achten. Automatische lichtontstekers. In alles komt de klad, ook in het vak van lantaren-opsteker. Te Zaandam heeft de Baad f 12000 gevoteerd voor het aanbrengen van automatische ontstekers op de lantarens. Daardoor zijn de lantarenopstekers van vleesch en been overbodig geworden. Dezen krijgen nu een toelage, varieerend tusschen 625 ets. en f 3.125 per week. Gouden tientjes gestolen. gJMen schrijft uit Middelburg: Bij het zoeken naar gouden tientjes zijn ten nadeele van een winkelier hier ter stede 21 van die geldstukken ontvreemd. Als ver dacht van dien diefstal zijn door de politie twee vreemdelingen aangehouden, op wie 9 gouden tientjes gevonden werden,, die zij zeiden hun eigendom te zijn, doch die de winkelier als zijne bezoekers herkende. De politie meent een goede vangst gedaan te hebben. Zij leefden in woonwagens. Goede zaken. Dr. Macaura, de man van de pulsocon, maakt te Amsterdam goede zaken. Zoo groot was, de toeloop, dat de z/patien- ten” die reeds om halfnegen op post waren, tegen twaalf uur nog in alle lijdzaamheid in hun karretje te wachten zaten ver telt het Volk. En onderwijl werd binnen de wonderdadige bewerking door Macaura toegepast. Het resultaat scheen belangrijk slechter dan in de i/Paleis”-demonstratie. Althans een aantal slachtoffers verklaarden, dat de bewerking hun stramheid of lamheid wel //verlicht”, nezen. De bewerking konden zij zelf toe passen het daartoe noodige machientje kostte maar f35... Ontvlucht. Gisteravond is uit het Huis van Bewaring te Almelo een gevangene ontvlucht, die in voorarrest zat. Onmiddellijk hebben mare chaussee en politie-agenten in alle richtingen gezocht. De ontvluchte heet Herman Haas, oud 28 jaar, geboren te Bheine; hij spreekt Duitsch en draagt een donker colbertcostuum met oude pet. Haas, die ingesloten was in af wachting zijner uitlevering naar Duitschland wegens rijwieldiefstal, ontvluchtte toen een bewaarder zijn cel opende. Hij liep een gang over en sprong vervolgens over een hek; toen was hij vrij. Aangezien hij blootshoofds was, vroeg hij bij iemand om een pet, die hem gegeven werd. Nader seint men uit Almelo: De ontvluchte gevangene Haas, heden morgen door een rijksveldwachter te Weerselo aangehouden, is hier binnengebracht. ’n Tarief-taalbloempje. Wat zijn werktuiglijke muziekspelers? Zijn dat musici, voor wie het spelen een beroep isb.v. zoo’n pianist in een tingel tangel, of in een danszaal, die altijd maar machinaal als ’t ware doorspeelt, ’t eene nummer na ’t andere? In het gewijzigde ontwerp-Tariefwet vindt ge de verklaring van dit zeker nieuwe Hol- landsche woord. Daar worden onder no. 463, genoemd werktuiglijke muziekspelers, nader nog aldus omschreven al dan niet in muziek- instïumenten ingebouwd”. Deze omschrijving voor pianola’s phonpla’s of hoe die automatisch spelende muziek instrumenten anders mogen heeten, in noch duidelijk, noch fraai. (N. Ct. De bliksem, en de boomen. Beeds de ouden hadden opgemerkt, dat de eik dikwijls, de laurierboom zelden getroffen werd door den bliksem. De nieuwste statistiek bewijst het volgende; bij eik en populier is de trefkans het grootst. In Sleeswijk-Holstein en in België slaat de populier het record. Prof. Staal te Jena heeft over de kwestie een boek geschreven, //Die Blitzgefahr der verscheidenen Baumarten”. Daarin komt hij tot de conclusie, dat de naaldboomen het winnen. Van de loofboomen is het bliksemgevaar het grootst Bij populier, eik, berk, olm, wilg, esch en accacia. Zelden worden getroffen els, lijsterbes, ahorn, kastanje en beuk. Het oude rijmpje #Voor de eiken moet ge wijken maar de boeken (beuken) moet ge zoeken” blijkt dus waarheid te bevatten. Toch is het schuilen onder boomen niet aanbevelenswaardig. Wordt ge door een zwaar onweer overvallen, ga dan rechtuit op den grond liggen, en laat u natregenen. Dan zijt ge het best voor den bliksem beveiligd. Zou het waar zijn De Lokal Anzeiger deelt mede, dat op een conferentie van doktoren, te Stuttgart, door dr. Adolf Zeilen een aantal patiënten zijn getoond, die aan kanker leden, en door hem zonder operatie zijn behandeld. Van de 57 patiënten, zijn er 44 genezen; 10 zijn nog in behandeling3 zijn overleden. Onder hen die genezen zijn, bevinden zich per sonen, die reeds driemaal geopereerd waren. Als uit den goeden ouden tijd. Gemaskerde bandieten hebben op drukken verkeersweg nabij Palermo twee diligences aangehouden, waarin een twaalftal reizigers. Een carabiniere, die de voertuigen begeleidde, werd neergeschotennegen reizi gers werden naakt uitgeschud. De bandieten verdwenen met 20,000 lires. Een griezelige hóeve. Te Herrin in Pennsylvanië is een boeren hoeve, waarvan alle bewoners, de een na den ander, op een mysterieuze manier ster ven. De ongelukkigen sterven onder ver giftigingsverschijnselen en in zware pijnen. Men weet niet of hier misdaden in het spel zijn, dan wel of er iets in de bodemgassen of het drinkwater is, dat noodlottig werkt op de gezondheid van de bewoners. Er kwamen er reeds 9 om het leven en de doktoren begrijpen er niets van. De //Onder de Streep” schrijver van het Alg. Hbld. schrijft De Dictograaf. Een redacteur van de Review of Reviews beschrijft ons een nieuwe uitvinding, die van nut, doch ook van last kan zijn. Het is een klein toestelletje, dat niet veel grooter is dan een kleine handcamera; men kan het meedragen, ook kan men het onge merkt neerzetten onder z’n bureau, stoel, tafel, bed kortom, waar men het toe stelletje slechts wil gebruiken. Het doel er van is, geluiden, stemmen, bewegingen op te nemen en over te brengeneen soort mechanische getuige of spion dus. De uit vinder, de Engelschman Turner, nam de proef met den redacteur Eoxhij liet hem in een kamer, waarin bij het scherpste onder zoek niets te ontdekken viel van een ver borgen toestel. De redacteur liep wat rond, floot, neuriede, sprak half luid, en tege lijkertijd was de uitvinder, die zich met zijn toestel naar de bovenste verdieping van het zelfde gebouw had begeven, in staat, geluid voor geluid, woord voor woord, tot zelfs ’t Een najaarszonnetje aan vlekkeloos blauwen hemel herinnerde de menschen aan zomersche dagen. Het vliegcomité had een gelukkigen datum gekozen voor den uitgeschreven vlieg wedstrijd. Een onoverzienbare menschenmenigte trok naar buiten naar het vliegkamp om te aanschouwen de moderne veroveraars der luchten. Achter de nog gesloten hangars stonden auto’s rijtuigen en andere vervoer middelen, één groote massa vormend. Zoo juist komt daar weer een prachtige equipage aan van Zendendorp, een der meest invloed rijke en geziene familie’s uit de hoofdstad. De strenge, niet onvriendelijk, regelmatige trekken van den vader, zijn groote, forsche gestalte, men vindt ze bij zijn dochter Meta terug. Beiden ook hadden heden tusschen de hel-blauwe oogen en boven den Bomein- schen neus denzelfden diepen rimpel, doch deze zorgenrimpel gold geheele anderegemoeds- stemmingen. Papa Zendendorp ergerde er zich over, dat hij zich door zijn dochter had laten bepraten mee te gaan om de manoeuvres van zekeren heer Bachstein met zijn vliegtuig gade te slaan, terwijl Meta bijna bezwijmde van angst voor den stout- moedigen, ja waaghalzerigen Lustig, bijnaam welke deze heer zich verworven had, deels door de al te ruime mate van onverschillig heid, waarmede hij het totaal zijner jaarlijksche uitgaven steeds weer zag stijgen. Overigens was hij een geestig, moedig en openhartig man, trouw kameraad en Meta had hem lief ondanks zijn zooeven opgesomde gebreken. In zeker gelukkig uur hadden zij zich met elkaar verloofd en alle tegen kantingen der familie moedig overwonnen. Papa Zendendorp voor wien het een zeer onaangename gedachte was al zijn geniale geldoperaties voor dezen lang niet financieel bedreven vliegenier gemaakt te hebben was geen vurig voorstander van een eventnieele verbinding voor het leven van de twee gelieven. Als eersten maatregel bad hij bepaald, dat Lustig een vol jaar met zijn jaargeld zou moeten toekomeu zonder ook maar de geringste schuld bij zijn vroegere beeren gevoegd te hebben. Het jaar zou spoedig om zijn. Lustig had zijn woord gehouden. Sedert hij evenwel op de meest schitterende wijze zijn brevet van aviateur behaald had, kwam de oude waaghalzerij weer bij hem boven. Hij liet zich op eigen kosten een machine bouwen en om de uitgaven daarvoor te kunnen dekken, nam hij thans deel aan dezen vliegwedstrijd, waarvoor door hoog staande personen een belangrijke geldsom uitgeloofd was. Mevrouw Zendendorp die noch oor had voor haar man’s geldelijke aangelegenheden noch deelneming toonde met het innerlijk lijden van haar dochter, keek trotsch in ’t rond en liet zich bewonderen en benijden. Meta beefde en bad voor haar geliefde, zonder dat haar mond ook maar eenigszins door woorden uiting gaf aan hetgeen er in haar binnenste omging. Boerloos keek zij toe hoe Lustig gehuld in sportkleedij, be weeglijk rond zijn machine liep en alles aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp. Krampachtig hield zij haar handen gevouwen in de prachtige mof van sabelbont, de zijden voering scheurde als haar vingeren de fijne stof grepen. Hoe moest het worden als de vlucht hem niet gelukte? Wanneer zijn zorgelooze, oppervlakkige natuur iets onopgemerkt liet, wat hem onheil brengen kon Nog steeds was immers het vraagstuk van het absoluut verzekerd zijn tegen vallen niet opgelost. Zij wankelde toen zij staande het vlieg kamp wilde overzien. Doch zij beheerschte zich meesterlijk en haar door liefde gesterkt vertrouwen op den teerbeminden overwon toen zij het eerste toestel in den stillen zonne beschenen morgen buiten den hangar brengen zag. De motor werd aangezet, helpers hielden het seconden, noodig om heid en de trekkracht gegeven leven in. Stoomdruk Firma B. Cupertu Aï., Bolsward. in het geheel geen baat gevonden te hebben. De dokter had hen allén echter tot volhou den aangespoordzij zouden dan zeker ge- den aviateur... los, eenige meters nog rolt de reusachtige vogel over het terrein, dan verheft zij zich hoog boven de boomen. De en op te nemen. De bedoeling van den uitvinder is, in het dagelijksch gebruik den dictograaf in te

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4