Uieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 8 Augustus. i 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 64. De tragedie der Schoonheid. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke weer de schoone” vlug, die ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. moeders schijnen toenemen. gekend, zoolang zij gezond bleef ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Wie is oud Sommigen worden het nooit, hoeveel jaren zij ook tellen, anderen zijn het altijd geweest. Daar volgt al uit, dat oud en oud twee zijn. Er is een ouderdom der jaren en een ouderdom van het leven. De kinderen wenschen ouder te zijn, alsof ofomdat het oud-zijn zekere rechten meebrengt en pas is het gewenschte punt gekomen, of de wensch wordt veranderd, hoe weinig ook op bevrediging er van te hopen valt, want dan komt bij den acht tien- of twintigjarige al gauw de verzuch ting wat oud al 1 En tien jaar later is mis schien het blaadje al omgekeerd, als nog niet bereikt is, wat zoo vurig was gewenscht. Dan vindt men zich nog jong genoeg om misschien den wensch nog in vervulling te zien komen. Betrekkelijk vroeg begint de strijd tegen het oud-worden, een strijd die lang, zeer lang kan duren, maar waarin de tijd overwinnaar blijft, niet de mensch. Dan voelt men zich als op een hellend vlak; men is zich bewust, dat het oogenblik zal komen, dat men onvermijdelijk naar beneden zal glijden. Wel langzaam, maar toch, naar beneden moet men, daar is geen ontkomen aan. Maar men spant zich in, om het oogenblik uit te stellen, dat men het houvast verliest en zelfs, als er al beweging gekomen is, maakt men zich nog wijs, dat het ge zichtsbedrog is en anders zinsbedrog. Aller lei kunstmiddelen moeten dienst doen kleeding, levenswijze, haar-kleursel en wat niet al en toch het afglijden heeft een aanvang genomen en de wet der natuur kunde vindt ook hier haar toepassing; de snelheid neemt toe in evenredigheid van de kwadraten der doorloopen ruimte. Toch gaat het niet bij ieder even Er zijn van die krachtige naturen, van krachtige geesten, die weerstand bieden. Zij zijn betrekkelijk het beeld van de eeuwige jeugd; hun mannenkracht is onuitputtelijk; zij geven niet toe en niet mee en als niet opeens na langen strijd een hevige stoot komt van de tegenpartij, dan bereiken ze in het volle genot vau hun gezondheid en bij het volledig gebruik van al hun zintui gen en te midden van den benijdenswaardi- gen levenslust, een ouderdom, welke slechts voor hoogst enkelen is weggelegd. Daar zijn anderen die den ouderdom al voelen op een leeftijd, dat de normale mensch er niet aan denkt. Zij takelen af willens en wetens en begrijpen niet, dat er een levensvreugde is, die men niet ongestraft loslaat. Wat nu eenmaal is prijs gegeven, wordt niet heroverd; zij bezwijken niet aan gebrek en kracht, maar aan den lust en de opgewektheid om die te gebruiken. Onge bruikte kracht houdt op kracht te zijn. Zij vormen dat deel der menschheid, dat oud is vóór den tijd; zij zijn diegenen, die suf, zwak en bang zijn voor datgene, wat hun behoud zou kunnen wezen. Zij ergeren zich aan de jonkheid en evenzeer aan de veelja rige jeugdigheid en staan er verbaasd over, dat veel ouderen dan zij naar de jaren, nog behagen kunnen scheppen in genoegens, die zij óf nooit gekend hebben bf in een zeer ver achter hen liggend tijdperk. Niemand is oud, die ’t zelf niet wil zijn. Het verschil tusschen jong en oud zit ’m daarin hoofdzakelijk, dat de jeugd zich be wust is van eigen krachtdat bewustzijn is wel eens wat sterk bij de jongeren en voert dan tot overmoed en nog verder tot onbesuisdheid en baldadigheid. Bij de oude ren in jaren kan dat bewustgevoelen van eigen kracht blijven en waar dat blijft, treedt de ouderdom niet in, al stapelen de jaren zich opeen, al wordt de schedel grijsmaar de overmoed en onbesuisdheid zijn ten gronde gegaan onder den invloed der rijpere ondervinding en der meer bezadigde levens ervaring. Het bloed mag niet meer bruisen en zieden, het stroomt nog snel genoeg, om het raderwerk van het lichaam en geest voor vertraging en stilstand te behoeden. Zoolang men zich bewust blijft van zijn kracht, krijgt de ouderdom niet de overhand en zoolang ook zal er kracht uitgaan van de gevorderden in leeftijd, een kracht, die an deren nog bezielen kan en hen de oogen doet sluiten voor de gevolgen der jaren. •Zoodra die kracht ons begeeft, al is het maar een klein deeltje er van, treedt de ouderdom in en daar wordt iets losgelaten, dat nooit terugkeert. En wie zoo aan het loslaten begint, staat er zelf over verbaasd hoe snel dat kwaad voortwoekert. Niet lang duurt het, of hij gevoelt den afstand, die er ligt tusschen hem en de vroegere gezelligheids- vrienden en nog meer tusschen hem en een jonger geslacht. Wat is er aan te doen Ditblijft wer ken en streven, blijft belangstellen en om u heen zienvermijdt niet hen, die eens uw jongeren waren, maar die de tijd nader tot u heeft gebracht omdat de tijd zelf niet rekent naar jaren maar naar daden. Neem kennis van het nieuwe en verwerp het oude, wat afgedaan heeft en zijn tijd heeft gehad. Daarin zit het geheim. Daarom houdt de wetenschap jong, omdat zij telkens nieuwe gezichtspunten opent en oude begrippen als nutteloos ter zijde werpteen man der wetenschap wordt niet oud, tenzij een orga nisch gebrek, een ziekteverschijnsel hem het terrein doet verlaten, waarop hij zijn leven heeft doorgebracht. En is dit het geval, dan blijkt ook wat wij boven zeiden, hoe spoedig hij ,zer uit” is omdat hem de kracht gaat begeven, die hem tot nog toe in staat stelde weerstand te bieden aan de krach ten, die hem benedenwaarts trokken op het hellend vlak, waarop wij zoo spoedig reeds een plaatsje kregen. Wilt ge iets anders Zie naar uw vader en moeder, naar uw grootvader en groot moeder, die hun aanrakingspunt hebben met het nieuwere geslacht in hun eigen kinderen en kleinkinderen. Er zijn vooral en grootmoeders, die jonger te worden, naarmate de jaren Of hebt gij zelf uw moeder oud Immers neen. Gij hebt met haar gekeuveld, zoo gezellig en aangenaam, als toen gij klein waart, niettegenstaande uw haar begon te grijzen en haar kin begon in te vallen. Ge hebt bij haar gezeten en gepraat over alles en nog wat en aan haar jaren niet gedacht. En toen ge heengingt hebt ge haar een kus gegeven met een hartelijkheid en met een zoo innige verknochtheid, alsof zij de jonge, blozende moeder was en gij de kleine, die op haar schoot hadt gespeeld, tat het klokje van gehoorzaamheid sloeg, en geen oogen blik is de gedachte aan de oude vrouw in den dagelijkschen, stuitenden zin bij u op gekomen. //Oud” wordt er gezegd en men laat er op volgen z/de duivel is oud”. Ja, juist, waar het goede blijft en de liefde boven drijft, waar belangstelling blijft bestaan en de ergernis geen plaats vindtwaar geleefd wordt, wat leven mag heeten en opgewekt heid zonder buitensporigheid, in waardeering van het goede en het schoone, dat het leven ons kan bieden, daar treedt de ouderdom terug, omdat hem niet wordt opengedaan. Br. Cl. Witmarsum, 5 Aug. Aan de heden alhier gehouden Handicap-harddraverij namen flinke dravers deel. Uitslag Prijs 1 60 Premie van f 30 en f 10 behaalden de volgende dravers z/Bourinus” van den heer R. H. Tacoma te Pingjum. //Rita” van den heer A. Hibma te Midlum. //Bondinus” van den heer M. Siderius te Leeuwarden. Snoek, 5 Aug. Zaterdagmiddag is ’t twee jarig jongetje van den coiffeur Chr. M. - - q zit te wachten, maar toch... van die z/beauté” had niemand anders verwacht En bovendien het hopen op een huwelijk is de vronw toch ingeboren, en laat zij nu naast haar schoonheid zóó geleerd en artistiek zijn als wat... géén ontwikkeling van geest, géén kunst, kan dat in haar wegredeneeren Steeds wacht zij in den geest den ridder af, die haar het geluk zal bieden, waartoe zij zich geschapen voelt en waaraan niemand ook twijfelde, of dit was voor haar weggelegd Daarom is bij de waarlijk //schoone” de ontgoocheling nog eens zoo wreed, als zij zich zoo langzamerhand //oud” begint te gevoelen, te oud althans om nog wat te verwachten van het leven. Als een verlepte schoonheid, als een levende ruïne gaat zij zich gevoelen, en... hadden wij ongelijk, na de voorafgaande bespiegeling, met te spreken van: vDe tragedie van de Schoonheid?” Men noemt onze eeuw de aesthetische. De moderne mensch hecht zeer veel waarde aan het uiterlijk, aan hèt schoone. Vooral bij de vrouw. //Een mooie man” daar wordt niet zooveel om gegeven. Den man worden andere eischen gesteld Die moet krachtig zijn, pittig, geestig, interessant uiterlijk, maar //mooi” te zijn, maakt hem haast belachelijk in het oog der vrouw. Wordt er echter van een vrouw gesproken dan is bijna altijd de eerste vraag z/Hoe ziet zij er uit? Is ze knap”? Wordt er een meisje geboren, dat in de wieg al reeds /schoon” is, dan wordt het van alle kanten een heerlijke toekomst voorspeld en de jonge moeder verheugt zich onbeschrijfelijk Haar kind zal immers den weg door het leven wel vinden, met zoo’n alom geldende introductie als de schoonheid. Schoonheid is echter niet altijd een geluk. Het kan een Jast, een ongeluk, een bron van ellende worden zelfs... Maar... hoor ik het verontwaardigd uit veler monden klinken; schoonheid is toch een geschenk des Hemels een heerlijke gave, die het leven rijk van inhoud maakt, den strijd om het bestaan minder hard maakt, daar heel de wereld schoonheid huldigt?... Schoonheid toch blijft altijd het non plus ultra van al hetgeen begeerd wordt. Maar dan vergeet men geheel jaloerschheid, nijd, afgunst, kleingeestigheid, die immers alles wat uitsteekt in het leven met steenen werpt. Daar hebben we bijv, al het beeldschoone babytje. Alle dames bewonderen en fêteeren het, terwijl het op zijn sierlijk kanten kussentje ligt, met de goudblonde krulletjes, met rozige teint en de diepblauwe prachtkijkers. Het is echter verwonderlijk, hoe gauw het kleine ding dit leert verstaan. Heel spoedig schijnt ’t zéér goed te vatten dat toch alles even lief en aardig wordt gevondendat er altijd gelachen wordt, als de kleine meid met haar betooverend snoetje, zoo schalksch-ondeugend kijkt;... ze krijgt zelf al gauw behoefte aan die bewondering, is niet tevreden als men het niet eerst eens vriendelijk toegesproken heeften bovendien wordt de kleine schoonheid ijdel. Moeder kleedt haar altijd even mooi aan, om haar ^beauté” nog op het voordeeligst te doen uitkomen. En dan... och heden Misschien verandert zij in haar overgangsjaren nog wel zóódanig dat ze niet eens meer aanspraak kan maken op den naam van //mooi”. Ze wordt heel gewoon en alledaagsch men neemt langzamerhand totaal geen bijzondere notitie meer van haar en dat stemt haar tot ontevredenheid, verwend als zij was. Of welze blijft mooiDe trots, de beauté der familie 1 En ontzien in alle mogelijke opzichten Alles wordt haar uit de handen genomen. Dit mag ze niet doen en dat niet, want hier bederven haar handen, daar haar teint vanTerwijl al haar vriendinnetjes naar hartelust aan sport doen en b.v. fietsen in de volle zon, wordt dit voor haar een doodzonde gerekend Ze zou immers zomersproeten krijgen en dat zou toch meer dan jammer zijn Ze leert ook zichzelve te ontzien, ja, wordt letterlijk verliefd op haar eigen persoontjeIedereen, en zij zelve in de eerste plaats, verwacht wonderwel iets bijzonders 1 Haar zusters trouwen echter voor en na, maar zij wordt steeds gepasseerd. Dat komt, ze is te veel- eischend een schuchter jongmensch zou het niet wagen naar de hand te dingen van dat ^schoone” meisje, dat ten slotte, wellicht haar schoonheid verwenschen zal, als zijzelve tot het inzicht komt, hoe die haar dupeert in het leven 1 Nietwaarhaar nichtje toch, dat dood gewone, eer leelijke dan mooie meisje, //die er uitziet, of ze geen tien kan tellen”, zooals er wel spijtig gefluisterd wordt, doet toch een goede partij Wat staat het //schoone” meisje niet bloot aan tal van lasterpraatjes, waar de wereld niet op bedacht is bij een doodgewoon kind 1 In haar jeugdigen overmoed praat zij wat hard en gaat nu dadelijk door voor //onbeschaafd”, //niet gedistingueerd”Ze praat wat lang achter elkaar met één zelfden* cavalier en het //coquet” ze //flirt” enz. enz. En nu is het waar, dat de tijden voorbij zijn, dat een jong meisje op het huwelijk alhier, achterover in een emmer met kokend water gevallen. Geneeskundige hulp moest terstond worden ingeroepen. Hoewel de toe stand van den kleine gisteren ernstig was, moet er thans alle hoop bestaan dat het kind in ’t leven blijft. Gaasterland, 3 Aug. De gevreesde honig dauw of kruisbessenmeeldauw begint zich op verschillende plaatsen in onze gemeente te vertoonen. Niet alleen dat het houtgewas wordt aangetast, ook de tuin vruchten, inzonderheid de boonensoorten, blijven niet gespaard. Het gewas krijgt overal roestvlekken én bederft dan spoedig. Vooral de eerste week der maand Augustus komt honigdauw veel voorzij kan soms in één nacht bijna den geheelen oogst bederven. Witmarsum, 5 Augs. Er gaan stemmen op, om hier eens een tentoonstelling te organiseeren. Wellicht het volgende jaar, ter gelegenheid van het eeuwfeest van Neerlands Onafhankelijkheidsverklaring. Wonseradeel, 4 Augs. Een paard, ge spannen voor een wagen van den veehouder P., onder Kimswerd, schrikte voor een tuf-tuf en geraakte in de leidsels verward en be zeerde zich zoo, dat het waardevolle dier er waarschijnlijk het leven bij inboet. Wegens ongesteldheid heeft mej. Verhagen, wijkver pleegster voor Arum en o. ontslag aan gevraagd. Onze groententelers maken dit jaar beter slag dan ’t voorgaande. Alles groeit genoegzaam, peulvruchten en groenten, alles ziet men overvloedig. Op onze groente- karren ontbreekt thans niets; het vorige jaar was alles duur en bijna niet te bekomen. Onze bouw- en greidboeren beginnen te klagen. De hondsdagen maken het zoo, dat alles te vroeg onder de zeis komt en slecht droogt. Kimswerd, 5 Aug. ’t Is te wenschen dat ’t regenen ophoudt, daar anders de schade lijke gevolgen van de aardappelziekte niet zullen uitblijven. In een week tijds toch hebben sommige velden een ziekelijk voor komen gekregen, blijkende uit het zwart worden der bladeren. 6 Aug. Hedenmorgen is de kerkeplaats, bewoond door J. Goïnga, afgebrand. Oorzaak hooibroei. Verzekering dekt de schade. Heph. Nwbl. v. Fr. Nader lezen wij' in de N. Harl. Crt. Hedenmorgen omstreeks half vijf ontstond plotseling brand in de schuur van de boerderij van den heer Jarig Goïnga te Kimswerd. De menschen waren juist bezig het vee in het land te melken, toen eenige rook boven het dak bespeurd werd. Reeds eenige dagen vermoedde G. dat zijn hooi broeide, doch ondanks alle onderzoek had men de broeiplaats niet kunnen vinden. Binnen weinige seconden sloegen de vlammen naar buiten, zoodat slechts geld, papieren, eenige kostbaarheden en wat meubilair kon worden gered. Een fraaie stier bleek niet meer uit zijn hok te halen te zijn, het dier werd een slachtoffer van den brand. Binnen anderhalf uur lag de boerenplaats plat en keerde het opgeschrikte dorp allengs tot zijn rust terug. De boerderij was het eigendom van Herv. Gemeente te Kimswerd en was ver zekerd bij de Assurantie mpij. //Achlum” te Franeker. De daglooner W. B. te Zand bulten had verleden week 'een klein puistje aan den vinger. Vermoedelijk is dat bij den arbeid opengekrabd, met het noodlottig gevolg, dat hand en arm geweldig opzwollen. Het resultaat was, dat bij ingewonnen geneeskundige hulp het bloedvergiftiging bleek te zijn en wel in dien graad, dat men ook maar juist op tijd gekomen was, anders had het zeker ernstige gevolgen kunnen hebben. Met de spoorlijn MetslawierAnjum schiet het al aardig op. Er wordt met be kwamen spoed gewerkt. Reeds is de lijn al vier overwegen gepasseerd. De werkzaamheden daar leveren wel een aardig gezicht op, vooral het vervoer van aarde met kipkarren langs rails, door middel van een paard. Binnenkort, wanneer de lengte der lijn aanmerkelijk is toegenomen, zullen deze werkzaamheden worden overgenomen door een kleine loco motief; Bolswardsche Courant L l

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1