Oberlahnstein, 'SMUOWZU* LEO HETTEMA, Bolsward. HYPOTHEEKBANK, gevestigd te GRONINGEN. Heeren- en Dames-parapluie’s. P. A. GERRITSMA. 4 pCt. Pandbrieven a 97 pCt. Onderwijs aan scholen 1 en 2. ÏW Marktberichten. geeft vermengd met limonade- of andere siropen een heerlijke drank, WACHT U VOOR NAMAAK. Voor BOLSWARD en OMSTREKEN alleen verkrijgbaar bij Friesch-Groningsche met Ventilatieklep, eenige nieuwe KNOPPEN PREDIKBEURTEN. Burgerlijke Stand. Officiëele Advertentie. Advertentiën. 1'. 1 IS ZOO ZUIVER ALS GOUD. I en 16 80 - 125 en 60 50 14 30 18 De Directie, Mr. R. P. DORHOUT MEES. Mr. P. B. J. REELING BROUWER. BROEREKERK. ’s Voorin. 9x/2 uur Ds. VISSER van Exinorra. ’s Avonds ö1/2 uur: G. I. van der PLOEG. v. Pieter van Jeltje Hobbema te Arum. Johannes Joltinga en letje Geiten vee. ontvingen wij een GEHEEL NIEUWE KEUZE ENGELSCHE kalveren Varkens per Biggen Londen Aanbevelend, Geplaatst Maatsch. kapitaal f2,500.000. Reserves op ruim f 63 2.219.725. Hoofdagentschap voor Friesland de Firma GEBRs. MISPELBLOM BEIJER te Leeu warden, Heerenveen. Bolsward, Joure, Sneek en Harlingen. De Bank verstrekt GELDEN op eerste hypotheek op zeer aannemelijke voorwaar den en geeft thans uit: Gratis inlichtingen verstrekken H. H. Hoofdagenten en Agenten, bij wie tevens de Coupons der Pandbrieven betaalbaar zjjn. SNEEK, 6 Aug. Boterprijs le keur f 50,50 Aanvoer 10/4, 0/8. VEREENIGINGle keur f 50,50 a f 2e keur f a f 3e keur f a f 4e keur f a f laagste keur f Fabrieksboter: f53,50 a f Aanvoer 3/3, 29/6. Noteerings-Commissie van de vereeniging van Boter- en Kaashandelaren in Friesland: Prijs le soort fabrieksboter f 53.50. Nagel kaas f Aan voer Kilo. VEEMARKT SNEEK, 6 Aug. 1912. Aanvoer Prijzen: 146 Melke- en kalve Koeien f 150 tot ƒ310 30 Vette Koeien - 170 - 320 77 Graskalveren - 25 46 Vette kalveren 177 Nuchteren Kalveren 137 Schapen - 104 Lammeren - 483 Varkens en vette Biggen - 64 Kleine Biggen - 2 Stieren 4 Paarden 9 Bokken Totaal 1279 stuks Vette koeien per 1/2 Kilo a ct. zz Aanrijding Gisternamiddag heeft nabij den Dierentuin te ’s-Gravenhage ter hoogte van de Boorlaan, eene aanrijding plaats gehad tusschen een Staatsspoorstoomtram en een auto waarin twee dames waren gezeten. De bestuurder van de auto wilde met deze de stoomtrambaan oversteken nadat uit eene der richtingen een stoomtram was gepasseerd, doch toen nog uit de andere richting een stoomtram kwam aanrijden, welke hij niet had gezien en door welke nu de auto werd geraakt. De auto werd zwaar beschadigd. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Het verkeer met de stoomtram ondervond eenige vertraging. „Een lange weg" Naar aanleiding van het vermelde omtrent een preventief gevangene in het Huis van Bewaring te ’s-Gravenhage, die te laat bij zijn stervende vrouw in het Ziekenhuis werd toegelaten, verneemt men, dat de sluiting van het departement van Justitie op den feestdag van 2 Augustus niet zou hebben verhinderd, dat, wanneer de aanvraag tot het bezoeken aan het departement ware gericht, het verzoek, bij afwezigheid van den minister, onmiddellijk ter kennis zou zijn gebracht van den waarn. secretaris generaal van het departement, die voor plotse linge gevallen als dit door den wachthebbenden beambte aan huis moet worden gewaarschuwd en namens den minister dadelijk zonder eenig bezwaar de permissie tot het bezoeken van de stervende vrouw zou hebben verleend. De Amslerdamsc/te jeugd. Uit Amsterdamsche brieven heeft men ’t een en ander kunnen vernemen omtrent den last, dien de straatjeugd in de hoofdstad veroorzaakt op de stoomponten over het IJ sinds het veergeld is afgeschaft. Het Hbs. vertelt hieromtrent fraaie dingen. „Sinds verleden week Maandag de vacantietijd is aangebroken, aldus lezen wij in dat blad, doemt het kleine grut op van alle kanten Zondag 11 Augustus. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur Ds. J. H. de MUINCK KEIZER van IJsbrechtum. DOOPSGEZINDE KERK. 's Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTINGA. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 9x/2 en ’s avonds 51/4 uur: Ds. J. op ’t HOLT. BOLSWARD, van 4 tot en met 7 Aug. Geboren: Petrus z. v. Pieter Jorritsma en Geertje Nota. Maria d. v. Anne Draaisma en Marijke Huisman. Overleden: Antje Wijnia’ 59 jr. echtgenoote van Jan Mensonides. Taeke Postma 76 jr. echtgenoot van Luitske Adema. WONSERADEEL, van 3 tot en met 6 Augustus 1912. Geboren: Wijtske d. der Plaats en Gesina d. v. Tjeerdema te Kimswerd. Oepke z. v. Hidde de Vos en Itske Haitsma te Wons. Cornells z. v. Wijbe Idsinga en Aaltje Baarda te Lollum. Eene heldere fabriek en zuivere zeep bezorgen U brandschoon goed. Met Sunlight Zeep is er geen gevaar. 25 20 - 8 - 18 - 10 - 30 - 90 10 u en. Sedert dien onderging hij operatie na operatie en werd van het eene ziekenhuis naar het andere gebracht. Hij leed veelMaar vooral den laatsten tijd, nu een ontzettend heimwee zich van hem meester maakte. Hij, de eens zoo flinke en veerkrachtige man, thans voor altijd ongelukkig, zoodanig verminkt dat hij zich met moeite een eindje in een wagentje kon voortbewegen, terwijl dikwijls hevige zenuwschokken hem teisterden, verlangde terug te keeren naar de zijnen, die hem lief en dierbaar waren. Mede door tusschenkomst van den Nederlandschen consul te Dortmund, die daartoe pogingen had aangewend, kwam P. Vrijdag onder geleide van een Duitsche ziekenoppasser aldaar aan. Verleden jaar vol verwachtingen derwaarts getogen, kwam hij thans als een „slachtoffer van den arbeid”, in het vaderland terug. Het is te wenschen, dat een ruime uitkeering, waarop hij recht heeft, hem eenigszins schadeloos stelle voor verloren arbeidskracht. Hij was een vlijtige en oppassende huisvader, G. P. te Murmerwoude. Toen verleden jaar het meeste werk in deze environs was afgeloopen, vertrok hij naar Duitschland, om aldaar door het verrichten van arbeid in de behoefte van zijn talrijk gezin te voorzien. Aanvankelijk scheen het geluk hem te dienen, doch na verloop van eenige weken toen ge beurde het... De machine, die al zoovele slachtoffers heeft gemaakt, trof ook hem. Een geweldige slag van een kruk v.n.l. op het hoofd, deed hem bewusteloos neerstorten. Nu ruim tien maanden geledi nderging hij operatie het eene Aangifte van leerlingen voor de scholen 1 en 2 moet plaats vinden, tot en met 12 Augustus e.k., voor school no. 1 bij het hoofd der school (J. KEIKES) en voor school no. 2 bij den onderwijzer TERPSTRA Gzn. Vereischte leeftijd: 6 jaar vóór 1 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H, LAAGLAND. gevuld met melk of dropwater, taschjes vol onrijp fruit, hengels en schepnetjes, spring touwen en poppen van alles dragen ze mee naar de ponten. In de middaguren is het bezoek wel het allerdrukst. Het personeel kan geen orde houden onder de schreeuwende kinderen, die telkens weer den korten tijd van den overtocht weten te besteden om schillen, doppen van apenoten en vuile papieren op het dek te deponeeren. Het staat er vrijwel machteloos tegenover, als ze op denzelfden dag voor de twintigste maal het zelfde brutale jongensgezicht zien glunderen over de verschansing, kringetjes spuwend in het kalm zich rimpelende IJ, vechtend soms, schreeuwend altijd. Is het niet al eenige keeren gebeurd, dat de deugnieten zachtjes de trap afgleden om, wetende dat in de warme zomermaanden niemand beneden een beschut plekje zoekt, de kajuit tot privaat te degradeeren Dan kan men het personeel het niet euvel duiden, dat de toegang tot de kajuit door hen wordt afgesloten. En ’s avonds, na achten, als jeugdig Amsterdam, moe gestoeid aan d’overkant, te slapen ligt, dan komen de opgeschoten jon gens, de zestien- en achtienjarigen. Zij gaan in en om het Tolhuis „een deuntje vrijen” of „een potje hengelen” en tijdens den over tocht onthalen ze de overige passagiers op de liederlijkste versjes en de meest platte taal wordt door hen uitgeslagen onder luiden bijval der kornuiten. Er is geen politiemacht aan boord, denken ze, evenals de kleuters van overdag en daarom voelen ze zich heer en meester aan boord. Klokluiden. Ruim 1000 ingezetenen van Drachten hebben zich tot den gemeenteraad gewend met verzoek het klokkenhuis op het zuider- kerkhof aldaar, gesticht in 1 764, niet af te breken. De klokken worden geluid bij begrafenissen en deze gewoonte wenscht men niet af te schaffen. Stond het er in het begin van den zomer met den hooioogst niet zoo gunstig voor, en waren dientengevolge de prijzen buitensporig hoog, later is daarin vrijwat verandering gekomen. Er is overvloed van best hooi gewonnen, en de prijs is met sprongen omlaag gegaan, zoodat verschillende veehouders in Dantumadeel, die bij de gras- verkoopingen waren afgeschrikt, zich thans door aankoop van hooi, van veevoer voorzien, en beduidend minder betalen dan de heet- gebakerden in den voorzomer. Het laat zich voorzien dat ook de nagrasverkooping die in de maand Augustus gehouden wórdt, daarvan den invloed zal ondervinden. Excursies. Als de voorteekenen niet bedriegen, zal de Friesche landbouwtentoonstelling 1912 zeer vele bezoekers trekken. Uit tal van landen zullen, blijkens bij hettentoonstellings? bestuur ingekomen berichten excursies naar de tentoonstelling worden ondernomen, zoo uit België, Engeland, Frankrijk, ja zelfs uit Oostenrijk, Zweden en Amerika. Ook ons eigen land zal niet slecht vertegenwoordigd zijn, als men overal doet, zooals te Lonneker het plan is. Vandaar toch komen de leden van de Lonneker Landbouwvereeniging ten getale van misschien meer dan 1000 personen. Zondagmorgen is de groote boerderij waarin 180 voer hooi en bewoond door D. Reitsma te Rinsumageest, geheel afge brand. Oorzaak hooibroei. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de boerenplaats van J. A. de Groot te Grouw afgebrand. De brand is vermoedelijk door hooibroei ontstaan. Er kon niets gered wordenook een paard kwam in de vlam men om. De bewoners moesten in nacht gewaad het brandende huis verlaten. Alles was verzekerd. Geldswaardige papieren waren in een brandkast geborgen en bleven onge schonden. Te Oosterzee ging door dezelfde oorzaak de boerderij van Sj. de Vries in vlammen op. In Friesland hebben de brandwaarborg- maatschappijen, ter voorkoming van brand gevaar door hooibroeiing, kosteloos hooiboren ten gebruike beschikbaar gesteld. Bij de Zondag te Witmarsum gehouden groote kaatspartij onder 30 uitgenoodigde beste Friesche kaatsers, werd de prijs van f 60 en 3 zilveren medailles, behaald door S. A. Kooistra en R. Zaagmans te Witmar sum en J. v. d. Schel te Arum de le premie van f 30 en drie bronzen medailles door K. Terpstra te Beetgum, R. Werkhoven te Franeker en A. Zwaagstra te Leeuwarden, en de 2e premie f 15 door T. W. Kooistra te Dokkum, A. Terpstra te Franeker en Joh. Struiksma te Wommels. Een medaille voor de meeste bovenslagen werd toegekend aan R. Zaagmans, voor den versten bovenslag aan I. Roukema te Harlingen en voor de meeste ballen in het perk leveren, aan R. Brink te Oosterlittens. Aangereden. Twee wielrijders op den Laarderstraatweg werden Zondagmiddag door een auto aan gereden. Een van hen werd vrij ernstig aan hoofd en been verwond, terwijl de beide karretjes verbrijzeld werden. De eigenaar van de auto bood oogenblikkelijk aan zoowel de doktersrekening als de beide fietsen te betalen. Door een motorwagen van de tram is Zondagnamiddag in de Marnixstraat te Amster dam een 7-jarig meisje overreden en gedood. De a.s. Kermis. Naar wij vernemen, zullen de liefhebbers van bioscoopvoorstellingen in de a.s. kermis op twee plaatsen kunnen genieten. Behalve de heer Welte, die met zijn tent komt, zal in de concertzaal „de Doele” *de heer Uges uit Sneek, (de exploitant van de vaste bioscoop aldaar,) voorstellingen geven. Concours. Zondag jl. werd te Marssum een concours van fanfare- en harmoniekorpsen gehouden. Ook het korps „Hollandia” alhier deed in den wedstrijd mee, en wel in de 2e afdeeling, waarvoor slechts twee deelnemers waren, n.l. „Hollandia” en ’t Stedelijk Muziekkorps van Harlingen. Door de jury werd bepaald, daar beide korpsen een gelijk aantal punten be haalden, aan beide een 2e prijs toe te kennen;. Arum. Woensdagmiddag. De groote Harlinger petroleum-wagen op hol. Met bijna aangeschroefde rem sleepen twee groote paarden het gevaarte langs den weg, de trambrug over. Een der paarden valt, wordt door de geweldige trek- en stuwkracht mee gesleurd tot op het erf van de herberg Elgersma. De arme voerman, zekere Van Wier uit Harlingen, moest het met den dood bekoopen. De groote wielen zijn over hem heengegaan. Men is hier zeer onder den indruk van ’t voorgevallene. Hindeloopen, 5 Aug. 1912. De Badver- eenigifig alhier hield gisteren haar derde vergadering. Met genoegen wees de Voorzitter in zijn openingsrede op het zqo drukke bezoek van badgasten. Wegens uitbreiding der plannen, gedurende het badseizoen, is er gebrek aan kasgeld ge komen, waarom besloten werd tijdelijk een geldleening van f 1000 aan te gaan. Deze leening zal dezen winter, wanneer de akte van oprichting goedgekeurd is, afgelost worden. Een buiten het bestuur om benoemde com missie, bestaande uit de heeren G. Beiboer, J. J. van Elselo en H. Simonides, zal zich belasten met het verzamelen van gegevens en het doen van de noodige voorstellen om trent financieele aangelegenheden der ver eeniging. In het bijzonder zal onderzocht worden welke weg ingeslagen moet worden om aan het benoodigde kapitaal te komen. Sneek. De stand van het boezemwater was heden Z. P. Omtrent hetgeen op de a.s. kermis, die 16 Augustus begint, wordt verwacht, kan reeds Worden gemeld dat er denkelijk komt: Nizet, stoomcaroussel; Hommerson, bioscope (of zooals door hem aan den Raad wordt ver zocht: een Cake Walktent); Hart, schouw- burgtent; Sipkema, luchtschommels; Alex, Paradetent; Damman, panorama; Moord, kunstkabinet; Carpani, paardenspel; Arends, kunstrijden op een ezel; Sipkema en Pan bakker, draaimolens. Verder tal van poffertjes-, suiker-, nougat- en galanteriekramen, schiettenten, somnam bule enz. enz. In Amicitia worden door het hier zoo gunstig bekende Operette-ensemble Alphonse Janmart van Amsterdam een tweetal operettes gegeven, terwijl in de Buitensocieteit „de Harmonie” van Zondag tot en met Woensdag avond zal optreden het nieuwe Revue- en Cabaret-gezelschap Dir. Wes van Eunen van Amsterdam. N. Sn. Crt. 12391 SPORTPETTEN H VICTORIA-WATER il z/ Kilo 27 a 30 22 a 23 a Deze week H II «b

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2