i GEMENGD NIEUWS. DE TYPISTE. de gevolgen een zou verstandig een met eenige in- fijnbesneden gelaat t - 50,— - 50,— - 52,— - 57,— - 54,— - 54,— o.a. ver voor f 50,50 - 54,— - 54,50 Gelezen aan ons Hoofdpostkantoor Afgifte van 21/2 centstukken in rollen van 40 stuks voor slechts één gulden. geheimzinnige mis- ’t geraamte van den verzekert van een Het somber haren dood zal zeker altijd ondoor- Een nieuwsbericht. Te Nyemirdum (Friesl.) verbrandden ruim 50 meiden van den veehouder. Het was hooi. AdvertentieAankomen loopen zwart-bruine hond, met afgesneden ooren en pooten.” en Fries- ver- Hurton-Fardey was* een der grootste bankiers van New-York. Millioenen gingen hem door de handen en al zijn ondernemingen slaagden voortreffelijk, dank zij zijn ijver, zijn doorzicht en geluk in zaken. Voor hem scheen niets meer onbereikbaar. Van ’s morgens tot ’s avonds zat hij op zijn kantoor, teekende wissels, telefooneerde orders, dicteerde brieven, sloot leeningen en administreerde maatschappijen van allerlei aard, want hij was een overmoei bare werker en wist een geheel leger van kantoorbedienden op zijn wenken te doen gehoorzamen. Hij had voor niets belangstelling dan voor zijn zaken, lette zelfs op niets anders en had aan de typiste, wie bij ’s morgens de brieven dicteerde, nog nooit eenige aan dacht geschonken. Op zekeren dag evenwel toen hij de brieven onderteekend had, die zij hem voorlegde, keek hij haar onwillekeurig aan. Zij had prachtig blond haar, donkerblauwe oogen, een fijnbesneden gelaat en slanke gestalte. Voor verliefdheid had Hurton-Fardey nog Ten gevolge van het broeierige, natte weer, breidt de aardappelziekte zich in de Dokkumer-wouden zeer uit. Vele laat-rijpe perceelen vertoonen reeds de zwarte gedaante en zullen wat kwantiteit en kwaliteit aan gaat, waarschijnlijk beneden het middelmatige blijven. en haar aankeek. Eensklaps van verbazingRose stond en wezels. Delft Leiden Zwolle Kampen Ook het Buitenland vooral Duitsch- land bericht wederom verhoogingen, zij het dan van matigen omvang. Evenwel is Kopenhagen opnieuw 3 kr. hooger en de Engelsche markten naar rato. Niettegenstaande deze verhoogingen, waar door de prijs thans in midzomer een hoogte bereikt heeft, waarvan men voor enkele jaren in het hartje van den winter nog niet durfde droomen, blijft de handel vast door een vol doende vraag. Onze exportmarkten in Brabant land zijn eveneens vast met kleine hoogingen. Sneek, fabrieksboter n boerenboter Leeuwarden, fabrieksboter en er Veel schijnt er de //Reisezeit”; alle mogelijke plaatsen in Augustus zich zzen pension” De Naarder kermis. In de jongste Gemeenteraadszitting te Naarden werd, ingevolge een verzoekschrift ingediend door 108 ingezetenen, besloten de kermis af te schaffen. Aangezien de voor standers van het behoud dier kermis geen gelegenheid hebben gehad zich vóór de be handeling van dat adres uit te spreken, werd een vergadering belegd, waarin besloten werd aan den Raad een verzoekschrift in te dienen, om op het genomen besluit terug te komen, vooral omdat de kermis zeer kort duurde, steeds een onschuldig karakter had en er door de voorstanders van afschaffing niets voor in de plaats werd gegeven wat als volks- of kindervermaak kan dienen. Dit adres is van 341 handteekeningen voorzien, aan den Raad gezonden. Op de politie geschoten. Toen de gemeente-veldwachter Wierdels, de onbez. rijksveldw. Jansen van Ulft, en de onbez. rijksveldw. Wicherink van Azewijn, gistermorgen circa 31/2 uur op een weiland waren onder Voorst, gemeente Gendringen, ontdekten zij in het jachtveld drie stroopers. Aan hun bevel om halt te houden gaven de stroopers geen gevolg, integendeel, zij losten op de politiemannen zes schoten, waardoor Wierdels licht gewond werd. Daar de politiemannen geen geweren bij zich hadden, moesten zij, op zelfbehoud bedacht, de vlucht nemen. De daders zijn nog onbekend. In een sloot. Gisternacht te 1 uur is de heer J. Prins, handelaar in bouwmaterialen te Zaandam, komende van Rotterdam, aan den Spaardam- merweg nabij Haarlem met zijn chauffeur C. Pompman, door het uithalen voor een rijtuig, met zijn automobiel in een sloot naast den weg geraakt. Door het personeel van de Schotensche gasfabriek zijn beiden gered. De heer Prins had zich aan een been licht verwond, de pink van de linkerhand was in tweeën gespleten. De chauffeur klaagde over inwendige pijn. Na geneeskundige behande ling zijn beiden met een andere automobiel naar Zaandam gebracht. De automobiel heeft slechts weinig schade beloopen. Een zeldzame gast. Men schrijft uit Hengelo De heer H. Michel, Forster op Twickel, heeft op een havikklem een heel mooien valk, een zoogenaamden „roode millan” ge vangen, welke zelfs in die boschrijke streek nog nimmer is waargenomen. Het dier is een halven meter hoog en heeft een vlucht van 1.75 meter. De heer Michel heeft hier wel meer zeldzame vogels gevangen, o.a. een buteo zimmermanae en een buteo desertorum, vogels, die volgens prof. Leijdekkers, welke ze ten geschenke ontving, nog in geen ver zameling hier te lande voorhanden waren. Door de nieuwigheid. De vrouw van den spoorwachter te Hoofd dorp had het ongeluk bij het afsluiten der spoorbaan met de rechterhand tusschen de ijzers te komen, waarin de boomen vallen. Drie vingers werden haar bijna afgeknepen. Door een fiets aangereden. Zondagmiddag is te Hemelum door een 14- of 15-jarigen knaap met de fiets aange reden de 61-jarige schipper G. V. van Lang weer. De aangeredene werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Sneek ge- Jeugdige boef. Te Breslau is de 16-jarige bediende Erich Renner wegens moord, diefstal, brandstichting en afpersing tot 15 jaar gevangenisstraf de hoogste straf voor jeugdige misdadigers veroordeeld. Hij had in December j.l. de elfjarige dochter van zijn patroon, Erika Hamann, die hem op diefstal betrapte, in haar bed met een hamer doodgeslagen en toen het bed van het kind in brand gestoken. De hedendaagsehe maatschappij en de revolver. De Temps weeklaagt over de slechtheid van het levende geslachtgeen dag gaat voorbij of men leest van moord en doodslag. Als men de reeks misdrijven van denlaatsten tijd nagaat, zucht het blad, dan krijgt men den indruk, dat broederschap en menschelijk- heid uit onze beschaafde maatschappij ge bannen zijn het brute geweld en het dier lijke in den mensch viert hoogtij. De oorzaak Vanwaar die minachting voor het leven van een mensch Slechts bij de barbaren en wilden doodt men zijn naaste zoo lichtvaardig. Uit hartstocht of winstbejag, uit gekwetste ijdelheid of in blinde woede, en ook maar al te vaak zonder eenige gang bare reden, geeft men maar toe aan de ge ringste opwelling men vermoordt elkaar en de groote massa keert zich onverschillig af. De zeden zijn verslapt, dat is de oorzaak volgens de Tempsde ouderwetsche mora liteit, waarom zooveel is gelachen, is ver dwenen de deugden van den goeden ouden tijd heeft men door spot verdrevenmen onderhoudt de jeugd niet meer over derge lijke „futiliteiten’*. Maar als die in vrij heid opgevoede kinderen menschen zijn ge worden, dan bemerkt men tot zijn schrik, dat zij als beesten te keer gaan. Wetten Zeker, er bestaan wetten om de voor de maatschappij schadelijke elementen te tuch tigen. Maar de wijze waarop zij veelal worden toegepast, toont, dat de opvoeding van den burger al evenveel te wenschen laat als die van het kind. Wanneer de jurys niet stelsel matig vrijspreken, dan haasten zij zich na een veroordeeling een gratieverzoek te teekenen. Alleen uit medelijden? Een enkele keer, ja; maar meestal is het uil zwakheid, uit karakterloosheid: laten we het kind maar bij den naam noemen het is uit vrees voor de verantwoordelijkheid. Inderdaad, een dood vonnis is geen kinderwerk men zendt iemand niet voor zijn pleizier naar't schavot. Maar de juryleden mogen niet het gewicht van hun rechterambt, dat de maatschappij hun toevertrouwt, uit het oog verliezen: zij hebben opdracht de gemeenschap te be schermen tegen de misdaad. Hun-plichts verzaking is oorzaak, dat de misdadigheid op zoo schrikbarende wijze toeneemt. Hun toe gevendheid kennende, moorden de lieden er maar op los, zeker als zij zijn hun leven te zullen behouden. Het wordt tijd, aldus eindigt de Temps zou ik verder zoeken vroeg toen de typiste hem den volgenden dag weer de brieven bracht, die hij moest teekenen, vroeg hij zonder eenige inleiding Miss Rose, zoudt ge mijn vrouw willen worden. Zij kon geen antwoord geven, het duizelde haar voor de oogen en zij zou zijn neergevallen, wanneer Hurton-Fardey haar niet in zijn armen had opgevangen. Een maand later trouwden zij en maakten daarop een huwelijksreis naar Europa, langs de kust van de Middellandsche zee, waar zij een geheelen winter doorbrachten, een tijd waarin Rosa haar echtgenoot oprecht had liefgekregen. In New-York teruggekeerd, nam zij haar intrek in een vorstelijk ingericbt huis, dat Hurton-Fardey nieuw had laten meubileeren en voor haar begon een leven, waarin zij al haar wenschen kon bevredigen, aan eiken gril voldoen. Niets ontbrak aan haar geluk en soms vroeg zij zich wel eens angstig af, of dit altijd zoo duren zou. Waarom zou het niet altijd kunnen duren Nog geen 2 jaar was Rosa getrouwd, toen haar geluk al begon te verminderen. Hurton- Fardey was zijn vrouw langzamerhand gaan verwaarloozen, sleet zijn geheele dagen weer op het kantoor en had ’s avonds den weg naar zijn club en zijn vrienden teruggevonden. Eerst trachtte Rosa daarop bescheiden aanmerkingen te maken, maar bij de eerste woorden, die zij er over sprak, riep hij ver wonderd uit Wat verlangt ge dan? Hebt ge niet alles wat ge wenscht? Gij kunt zooveel geld uitgeven als ’t u goeddunkt, geen genoegen behoeft ge u te ontzeggen. Wat wilt ge nog meer Maar het is niet de rijkdom en de genoegens, die ik bemin, maar jezelf en gij zijt het juist, die mij meer en meer ontbreekt. Komaan, nu moet ge eens zijn. Gij zijt toch een Amerikaansche, niet waar, zooals ik een Amerikaan ben. Welnu, Amerikanen houden van vrijheid, wij moeten dus elkaar wederkeerig de vrijheid laten. Toen zij daarop begon te schreien, riep hij kwaad Als ge met dergelijke kinderachtig heden denkt mij te kunnen bebeerschen, dan vergist ge u En driftig liep hij de kamer uit. Vruchteloos poogde Rosa haar echtgenoot weer voor zich te winnen door liefde en teederheid. Hurton-Fardey was niet gewoon dat men met bem redetwistte, hij wist te bevelen en zich te doen gehoorzamen. De toestand tusschen beide echtgenooten werd aldoor slechter, er vielen twisten voor en het gebeurde meermalen dat Hurton- Fardey dagenlang van huis bleef, terwijl dé arme Rose weende over baar vervlogen geluk en tot de overtuiging kwam dat rijkdom niet altijd gelukkig maakt. Aan zijn schrijfbureau gezeten teekende Hurton-Fardey de brieven, die zijn typiste hem voorlegde, na ze vluchtig te hebben doorgelezen. 0p een diei brieven had hij een aanmerking te maken, zoodat hij het hoofd ophief sprong hij op voor hem, in haar eenvoudig zwart japon netje van opgemaakt. Hij fronste de wenkbrauwen vroeg Wat moet dat beteekenen Al 14 dagen bekleed ik weer de plaats waarmee ik 3 jaren lang zoo gelukkig ben geweest, antwoordde zij eenvoudig. Maar dat is toch geen ernst? Integendeel. De rijkdom heeft mij slechts teleurstelling gebracht, ik heb begrepen hoe onvoorzichtig ik was, mij over te geven aan een droom,, die niet voor mij was. Al wat ik thans vraag.... Haar stem beefde, maar spanning ging zij voort Is dat het mij wordt toegestaan, de bescheiden typiste te blijven, die ik vroeger was. Zóó kan ik je tenminste alle dagen zien en je stem hooren. Hoe Hurton-Fardey zich ook altijd meester was, nu kon hij toch een hevige ontroering niet bedwingen. Het was hem alsof er eens klaps een blinddoek voor zijn oogen viel. Hij begreep dat hij bij alle schatten die hij najaagde een groote schat had verwaarloosd wélken hij reeds bezatde liefde van zijn vrouw. Hij stond op, sloot haar in zijn armen en op nederigen toon fluisterde hij Vergeef ’t mij. Stoomdruk Firm* B. Cuperus Aï., Bolsward. Kan ik me 7t/2 cent? vraagt de Met een knipoogje zegt de patroon ZekerNeemt u plaats. Maar voor dien prijs scheer ik slechts één kant. De havelooze man gaat niettemin zitten de patroon zeept hem in en terwijl hij zijn scheermes opheft, vraagt hijWelke kant, meneer De buitenkant, asjeblieft, is het ant woord. zijn philippica, dat de maatschappij op zelf verdediging verdacht wordt: de revolver speelt een te groote rol tegenwoordig. En dan zoekt het blad de remedie in voorschriften tot beperking van den koop van vuurwapenen, evenals dit vergiften bestaat. Maar hoe ook: men mag niet langer werkloos toezien hoe velen het levensideaal van Bonnot: zzvivre sa vie” op hunne wijze nastreven, n.l. door dat van anderen te nemen. Draadlooze telegrafie. Bij de directie van -den Koninklijken Hol- landschen Lloyd is een bericht ingekomen, dat het nut van de draadlooze telegrafie aan boord van stoomschepen opnieuw doet uit komen. De commandant van s.s. zzZeelandia” rapporteert, dat genoemd stoomschip gedurende acht achtereenvolgende dagen, tot op een afstand van 2205 zeemijlen en nog twee dagen na het passeeren der Canarische eilan den tot op 18 gr. 43 N.B. en 23 gr. 32 O.L. van het draadlooze station op den Eiffeltoren te Parijs tijdseinen heeft kunnen ontvangen. Terwijl het ochtendsein reeds na het passeeren van Kaap Finisterre niet meer werd gehoord, is het avondsein van 11 u. 46 m. Greenwich-tijd geregeld eiken dag ontvangen. Eerst op den 9den dag kon ook het avondsein niet meer worden waar genomen, toen luchtverschijnselen de waar neming vermoedelijk verhinderden. Waar het herhaaldelijk voorkomt, dat de chronometers bij gelijke temperatuur in volle zee anders wijzen dan in de havens, hetgeen óf aan de bewegingen van het schip, óf aan de trillingen van de machines moet worden toegeschreven, zijn deze waarnemingen voor de scheepvaart van groot gewicht. De zzOnder de Streep” schrijver van het Alg. Hbld. schrijft In een druk-beklante barbierszaak komt een haveloos man binnen, die slechts half- vriendelijk wordt aangekeken door den patroon, terwijl deze hem toevoegt: Wat verlangt u? het tarief voor scheren is hier 15 cent. ook laten scheren voor man. naar de andere klanten nooit den tijd gehad, maar toen hij de typiste aanzag, dacht hij Dat is een mooi meisje. Een uur later wist hij, dat zij braaf en eerlijk was, tot een arme maar achtenswaardige familie behoorde en bescheiden leefde van het traktement, dat zij verdiende. Zij was 3 jaren op het kantoor werkzaam en men had haar nog nooit het geringste plichtsverzuim te verwijten gehad. Den bankier verveelde sedert eenigen tijd het vrijgezellenleven, het dineeren in een restaurant, de avonden, doorgebracht op de club. Hij vond, dat zijn leven daarmee vrij eenzaam en doelloos was geworden, begon zich af te vragen, waarvoor hij eigenlijk zooveel geld verdiende en hij kwam tot de overtuiging, dat een gezellig thuis en een* lieve vrouw zijn leven heel wat aangenamer zouden maken. W aarom hij zich af en MARKTBERICHT VANJBOTER. Waren de vorige week de noteeringen op de Binnenlandsche consumtiemarkten niet veranderd, thans kunnen wij mededeelen, dat gedurende de afgeloopen berichtsperiode de betere stemming, die overal heerscht, ook in de prijzen op de Binnenl. markten tot uit drukking kwam. Alle noteeringen zijn verhoogd heerscht een* goede vraag, gevraagd te worden voor voor badplaatsen en waar men vestigt, heerscht meer dan gewone vraag. Het begint nu zoo gewoon te worden, dat alles wat ambtenaar is of in betrekking is in Augs. er zzuit” moet; zoodat werkelijk daardoor een buitengewone levendigheid in den boterhandel wordt veroorzaakt. f 48, a f 58,— j bracht, waar hij Maandag aan is overleden. Bescherming van slangen. Bij politie-verordening is te Schlangenbad het vangen en dooden van niet giftige slangen verboden. Door deze veiordering wil men vooral de slangen beschermen, waaraan deze badplaats haar naam te danken heeft. Het is de Schwalbacher adder (Coluber flavescens), de mooiste en grootste slang van Duitsch- land. Zij komt, behalve in Zwitserland, slechts in de nabijheid van Schlangenbad voor. Deze slang leeft hoofdzakelijk in muren, rotsspleten enz., en klimt met gemak op de boomen haar voedsel bestaat uit muizen, mollen, ratten en wezels. Zij is beslist ongevaarlijk. Het Pruisisch régime. De krijgsraad te Saarbrücken heeft artillerist, die een rekruut met een zweep halfblind had geslagen, tot 2 maanden en 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De man verdedigde zijn handelwijze, met den bewijsgrond, dat het bij de batterij gewoonte is, de rekruten met slagen op te voeden. Dezelfde krijgsraad heeft een onderofficier tot 7 weken gevangenisstraf veroordeeld, die een dragonder met zweepslagen genoopt had telkens te knielen en weer op te staan. Een oude misdaad. Een zonderlinge herinnering aan het oude Straatsburg verdwijnt onder het houweel van den afbreker, namelijk een groep zeer oude gebouwen, verrijzende rond een klein binnen hof, uitkomende aan den eenen kant op het. Kleberplein, aan den anderen kant op het Studentenplein, ’t Was de Pynappeldoorgang. Dat alles gaat nu plaats maken voor een modern magazijn, maar de doorgang blijit bestaan. Verschillende sombere legenden zijn ver bonden aan dezen doorgang; deze zullen nu verlevendigd worden door eene akelige ont dekking, gedaan door de afbrekers. Op de tweede verdieping, in een massieven pijler, heeft men op omtrent 60 centimeters boven den vloer eene nauwe kluis gevonden, waarin een geraamte stond. Hier heeft men zeker na vele, vele jaren een daad ontdekt. Het onderzoek van heeft niet toegelaten het tijdstip dood vast te stellen, maar men dat het de laatste overblijfsels zijn meisje van 15 tot 18 jaar. geheim van dringbaar blijven. Gevecht tusschen gems en arend. In de afgeloopen week, aldus vertelt de Erankfurter Zeitung, had een gids in het Zwitsersche hooggebergte de zeldzame ge legenheid, van zeer nabij den strijd tusschen een arend en twee gemzen bij te wonen. De beide gemzen stonden met hun jongen op een hooge rots, toen een arend op hen afkwam. Als de wind stormden de gemzen de rots af. In de buurt van den gids viel de arend hen opnieuw aan. Oogen blik kei ijk maakten de gemzen, wier woede thans tot razernij ge stegen was, zich nu tot den kamp gereed. De arend beproefde hen met vleugelslagen en snavelpikken onschadelijk te maken. De gemzen hielden echter stand. Zij richtten zich voortdurend op hun achterpooten op en stieten met de scherp gebogen horens naar den arend, dien ze sterk bloedende wonden toebrachten. De jonge gemzen drongen zich dicht tegen hun ouders aan en verrieden hun angst door luid geschreeuw. De strijd duurde reeds langen tijd en nog steeds was het geen der beide tegenstanders gelukt, de andere partij zoo te verwonden, dat zij ’t gevecht niet langer konden voortzetten. Eindelijk echter wist de gemsbok den arend een zoo diepe wonde in de borst toe te brengen, dat de vogel neerviel. Onmiddellijk werd hij daarna door de beide oude gemzen afgemaakt. weleer, het haar bescheiden en

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4