lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. BI J 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 65. DALENDE STAATSRENTEN. j I Zondag 11 Augustus. BINNENLAND. Geen partijzaak. VOOR Afzonderlijke RECLAME. en der Pol, lid der iiirma Van Voor hem is groote tegen- om een moeten van 'V' o.a. banken plichten I ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de ketting vóór de brug lichten te trek de Amsterdamsche diamantnijverheid _2„. zwaar getroffen worden. van het verkeer dat de en hekjes daar worden alles geplaveid. J 1 ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ZOO ZIET EEN BUS VAN HOUTEN’S Rona Cacao ER UIT. Met volle gerustheid I kan aan het publiek de beoordeeling van dit fabrikaat worden over- j| gelaten. 1 Kg. 1.50 |‘/4Kg. /0.42| I - 0.80 |Xo - 0.18 De beste voor den prijs! Reeds vroeger hebben wij er op gewezen, dat het verzet tegen de Tarief wet-Kolkman geen partij-politiek is. Dit kan het best hieruit blijken, dat van het Anti-Tarief-Comité, dat zulk een onver moeide en doeltreffende actie tegen deze tarief-plannen voert, een vrij groot aantal industrieelen lid zijn, die in de politiek rechtsch staan. Wij laten de gansche lijst hier volgen, ook ten bewijze, dat ’t niet de minsten onder onze industrieelen zijn, wier handels- scherpzinnigheid en eerlijkheid niet door politieke overwegingen wordt ver duisterd Mr. A. Haex, dir. der Mij. tot exploitatie van Limburgsche Steenkolenmijnen, Heerlen (R.-K.); A. C. van. Puyenbroek, lid der firma H. van Puyenbroek te Goirle, Tilburg (R.-K.); C. Segers, chef der firma Segers te Lisse (anti-rev.); C. A. Alexis Wübbe, Amsterdam (R.-K.); Ant. Jurgens, voorzitter der Ant. Jurgens Vereenigde Fabrieken, Oss (R.-K.); C. van Lede, dir. der N. V. Blankenheym Nolet’s Disty, Rotterdam (anti-revolutio- nair); W. H. van Oordt H. W. Azn, lid der firma W. van Oordt Co., Rotterdam (anti-revo- lutionair); M. C. van der Pol Zonen, Rotterdam (anti-rev.); P. van Rossem, lid der firma J. A. C. van Rossem, Rotterdam (anti-rev.); J. Schwartz, mede-dir. der N. V. Bier brouwerij en Azijnmakerij „De Gekroonde Valk” v/h Van Vollenhoven en Co, Am sterdam (christ.-hist.); J. van Schijndel, lid der firma Konink lijke Schoenenfab. A. H. van Schijndel, Waalwijk (R.-K.); J. J. F. M. Smulders, lid van den Raad van Beheer van de N. V. „Werf Gusto” v/b Firma A. F. Smulders te Schiedam, Rotterdam (R.-K.); P. W. Sutorius, oud-lid der firma Smits Mertens, Amsterdam (anti-rev.); P. J. M. Verschure, dir. der Verschure Go’s Algemeene Binnenlandsche Stoom vaart- Mij., Amsterdam (R.-K.); J. M. Voorhoeve, president dir. der Noord- Brabantsch Duitsche Spoorweg-Mij., Nijme gen (anti-rev.); J. P. A. Wyers, Dordrecht (R.-K.). En dan gaf spreker in overweging een verordening te maken op ’t rijden met auto’s en stoomfietsen door de stad. Nog zag hij gaarne dat 't rijden met paarden aan zijl- strengen werd verboden. De heer Gorter meende te herinneren aan den bestelwagen van ’t Hollandsch spoor, die langs alle mogelijke straatjes rijdt en daardoor ’t gevaar van overrijden helpt vergrooten. De Voorzitter kon meedeelen dat bij ’t D.B. reeds maatregelen worden overwogen om aan ’t snelle rijden met auto’s en fietsen een eind te maken. En verder verzekerde ZEd.Achtb. aan ’t overige gememoreerde zijn aandacht te zullen wijden. De Nieuwe Harl. Crt. schrijft Op het Stationsplein, voor een deel liggende in de gemeente Harlingen en voor een deel in de gemeente Barradeel, eigendom van de Staatsspoorwegen, voor het grootste deel in gebruik bij de Ned. Tramweg Maatschappij als rangeerterrein, is door de gemeente Har lingen een plantsoen aangelegd naast de tramrails, waarvoor aan de S.S. een jaarlijksche retributie wordt betaald. Dit plantsoen nu, dat tot dusverre niet anders dan last veroorzaakte aan het perso neel van de tram, is thans een gevaar voor de openbare veiligheid geworden, doordat het boomgewas zoodanig is opgeschoten dat de voetgangers, de rails passeerende, het rollend trammateriëel niet meer kunnen zien aan komen, daar het als ’t ware in een laantje rijdt. Gisteren was bijna een boerenvrouw onder een locomotief geraakt, als een politie agent er niet in geslaagd was haar op het laatste oogenblik te waarschuwen. De vrouw deinsde verschrikt terug; de haar vergezellende vrouw de dames waren in druk discours bedankte den agent pardon, ze bitste hem toe, dat ze de locomotief wel had zien aankomen. Het is een eisch boompjes, bloempjes weggenomen en De strijd in-’lte diamanl-nijverheid. Volgens te Amsterdam loopende geruchten, denkt de firma Asscher er over, een deel van haar bedrijf naar het Buitenland over te brengen. Daar de firma Asscher de grootste diamantslijper is, zoudoor haar ver- A1 deze heeren zijn er van doordrongen, dat bescherming een ramp voor de welvaart van ons land zou zijn. En hoe ongaarne zij, als voorstanders van een rechtsch bewind, deel nemen aan een beweging, gericht tegen een der program punten van het Kabinet-Heemskerk, zij doen dit in de overtuiging, dat ’s lands belang verzet tegen Kolkman’s Ontwerp eischt. Het zijn de leiders der „christelijke” par tijen, die van het Tarief een partij-quaestie maken. Gelukkig belet dit zoovele niet-verpolitiekte industrieelen van rechtschen huize niet front te maken tegen het heilloos pogen, veran dering te brengen in onze beproefde han delspolitiek. Oostergo. Een financieele medewerker van de Prov. 's Hertogenb. Cl. vestigt er de aandacht op, dat de Staatsrenten dalen... overal dalen. Dat is een internationaal verschijnsel, hoewel dit feit geen troost biedt voor hem, die zijn „papieren” minderwaardig ziet worden. De 3 pCt. Duitsche „Reichsauleihe” stond ver leden week op 80de 3 pCt. Fransche leening op 92.2 en de 31/2 pCt. Engelsche Consols op 74.25, wat de laagste koers is sinds 86 jaar. Het Duitsche Rijk heeft een staatsschuld van ruim 5 milliard. Rekent men daarbij de schulden der afzonderlijke staten van den Bond, dan komt men tot ruim 20 milliard, zonder dat daarbij de schulden gerekend zijn van gemeenten, districten en provinciën. Engeland heeft ongeveer 15 milliard Frankrijk ruim 26 milliard schuld. Nu zal men kunnen zeggen, dat de staats schuld voor den schuldeischer een goede belegging en een betrouwbaar fonds is, dat neemt niet weg, dat wanneer een enkele schuldeischer van den staat, die geld noodig heeft, zijn staatspapier moet verkoopen, hij met verlies verkoopt en een stuk van zijn kapitaal kwijt is. En dikwijls is het juist de kleine en voorzichtige spaarder, die zijn geld in staatspapieren belegt, de daling der staatsrente een slag- Wat daaraan te doen Er zijn b.v. in Duitschland in de laatste jaren allerlei mid delen beproefd om tot koopen van staats papieren aan te sporen of de koersen dier papieren hoog te houden. Zoo heeft men met behulp van de wet getracht spaar- en andere openbare kassen te ver een belangrijk deel harer financiën in staatspapieren te beleggen. Maar het hielp niet. De fondsen liepen nog terug. Zelfs een 4 pCt. rente was niet voldoende om te beletten, dat de' staatspapieren beneden pari vielen. In Frankrijk, waar een zeer groote volks klasse haar geld bij voorkeur in staatsrente belegt, heeft de minister van Financiën, Klotz, zich met de daling er van bezig ge houden, doch den voornaamsten troost, dien hij kon geven, was, dat de „baisse” niet onver wacht gekomen was. En dat de Fransche rente hooger staat dan de Duitsche en Engel sche, is ook een schrale troost voor den Franschen belegger, die met de Duitsche en Engelsche fondsen niets te maken heeft, maar we] met die van het eigen land en die, hoe hoog de Fransche rente dan ook moge staan, toch constateeren moet, dat zij lager staat dan de noteering, waarvoor hij haar heeft gekocht. Natuurlijk moeten er redenen zijn waarom overal de staatsrente daalt. De industrie heeft geweldig veel geld noodig, meer dan in de spaarpotten aanwezig is. Om geld te krijgen biedt zij hooge rente, hooger dan de Staat. Geen wonder dan ook, dat de spaarder liever zijn geld belegt in industrieele dan in Staatsfondsen. En wie de risico van industrieele onderne mingen niet durft wagen, die maakt met beleggen in goede hypotheken toch nog meer rente, dan wanneer hij den Staat zijn geld geeft. Op den duur zullen de Staten waarschijnlijk wel moeten overgaan tot het bieden van betere voorwaarden bij de door hen uitge schreven leeningen. Een bepaling, dat Staats papieren it pari worden uitgeloot, zou zeker heel goed werken. Bij gemeentelijke leenin gen in Duitschland, waar deze bepaling be staat, blijft het geldswaardig gemeentelijk papier zich op goede hoogte handhaven. De tijd van 3 pCt. Staatsleeningen zal wel gauw voorbij zijn. Die rente is wel wat laag voor de tegenwoordige waarde van het geld. Waar het in de eerste plaats op aankomt, is te zorgen, dat de last der staatsschulden niet maar uit den treure verzwaard wordt. Doch hierover kan men lang of kort praten, het gebeurt toch niet. De groote mogend heden bieden tegen elkaar op in bewapenings- voorstellenwelnu, die kosten in hun uit voering geld en zoo wordt de oorlog, waar voor men zich in het belang van den vrede voorbereidt, de langzame opslurper der groote financieele krachten. Arum. Door het Bestuur der Spaarbank alhier is tot secretaris-boekhouder benoemd de heer W. Hoogland te Balk. Met hem stonden op het drietal S. van der Burg te Gouda en G. Oosterhout te Leeuwarden, terwijl mede zeer in aanmerking kwam de heer I. Buiteveld te Sexbierum. Workum, 7 Aug. Schipper J. Y. de Jong alhier, liet aan ons bureau als eigenaardigheid zien een levende slang, welke door hem in zijn schip was gevangen. In het Gaaster- landsche bosch is het dier zeker tusschen de takken geraakt en zoo mede vervoerd naar hier, alwaar hij te voorschijn kwam. De man had de slang in een flesch met water ze was ongeveer 1 Meter lang. De Banier. Sneek, 9 Aug. Onze raadszitting van gisteren avond is er eene geweest, die een uitzondering maakte op onze gewone zittingen der vroede mannen. De stenograaf (hij die zorgt voor het officieele raadsverslag) en de overige verslag gevers, zij allen waren bijzonder best te spreken over de agenda, die ditmaal prijkte met slechts 8 voor openbare behandeling geschikte punten. ’t Schijnt dat de wenk, om niet zoo veel hooi op de vork te laden, ter harte is ge nomen. ’t Afschaffen van het lezen der notulen, dat natuurlijk menigmaal meer dan een half uur in beslag nam, behoort ge lukkig tot het verleden. ’t Genoteerde van een vorige zitting, ligt voor de stadsbestuurders ter inzage, waarom dit thans eenvoudig wordt vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was weinig bijzonderseen paar besluiten van Gedepu teerden, een paar benoemingen geaccepteerd, een schrijven van het Burgerlijk Armbestuur begeleidende de begrooting voor 1913ver zoeken van G. M. Gérritsma en P. Schenkius om restitutie van betaald vergunningsrecht, dat was zoowat alles. Aan laatstgenoemde adressanten werd de hun toekomende restitutie verleend, de rest van het ingekomene voor kennisgeving aan genomen. Herbenoemd werden tot leeraren a.d. H. B. S. de h.h. A. v. d. Groen en J. 8. Wijler; aan het Gymnasium G. M. Reintjes. Zetters werden M. Haga, R. 8. H. Visser en K. J. P. Dwarshuis, (periodiek aftredenden) ’t Dubbeltal werd gevormd door bijvoeging van de b.h. Van Hout, De Wolf en Wil- helmij. De Firma Hommerson, die hier, ouder gewoonte, op de kermis altijd met een bioscoop komt, zag de bui hangen, we hebben hier 16 Aug. a.s. twee, zegge twee vaste bioscopen. Daarom vroeg zij in deze zitting, inplaats van met een bioscoop, met Cake Walktent te komen. Maar mis hoor 1 met ’t oog op meer van die gewijzigde aanvragen, werd conform ’t voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. En toen kregen we nog een nastukje van ons raadslid De Wolf, die ’t soms wel eens wat al te plat zegt, maar in den regel spijkers met koppen slaat. Hij wees ’t D.B. in de eerste plaats op ’t gevaar dat er ’s avonds dreigt bij de brug vóór den Leeuwarder straatweg, waar in ’t begin van de week een auto van den heer H. kans had geloopen te water te raken. Om rampen te voorkomen, stelde hij voor aan verbinden. Tot dusver spraken we echter nog niet over ééne beïnvloeding van den rentestand- aard, die we van groot belang achten. Dat is de politieke depressie, die de rentemarkt drukt. Wanneer we tot het jaar 1826 terug moeten gaan om een koers van de Engelsche consols te vinden zóó laag als die van thans, dan ligt het voor de hand te meenen, dat economische toestanden alleen de tegenwoor dige daling niet kunnen rechtvaardigen. Er zijn tegenwoordig onzekerheden, verrassingen in de politiek, die iemand het genoegen ontnemen om ook maar een week vooruit te kunnen voorspellen, hoe de verhouding der groote, met de sabel rammelende mogend heden zal zijn. Iedere dag kan een nieuw conflict zien geboren worden en iedere dag kan de vrede van Europa worden verstoord. De geweldige naijver, de geweldige concur rentie op politiek gebied maken te zamen, dat de staten, of zij willen of niet, elkaar een financieelen oorlog moeten aandoen, in afwachting van dien met de wapenen. En die financieele krijg onttrekt in de allereerste plaats geweldige sommen aan de circulatie, maar in de tweede plaats bewerkt de beangsti gende, onveilige toestand, dat zeer voorzich tige kapitalisten hun geld langzamerhand onttrekken aan de openbare markt. In breede volkskringen is geen vertrouwen in de stabi liteit der bestaande verhoudingen. Men denkt steeds aan dpn naderenden grooten volkeren slag. Dat vertrouwen te herstellen, zal niet gemakkelijk gaan. Daarvoor zijn mooie woor den onvoldoende. Konden Regeeringen tot daden overgaan, d.w.z., konden zij eindelijk overgaan tot mindere bewapening, dan zou het vertrouwen gauw terug zijn. Maar... zij denken er niet aan Bolswardsche Courant j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1