Heerlijke oude Vorstenlanden. M. B. EERDMANS, ,,’t BLOMKE”. H. H. Rookers! „De Gouden Medailje” behaalt den eersten prijs 2‘2 cents SIGAAR. SUNLIGHT Stadsnieuws. Advertentiën. Wijnazijn 10 ets. Sp. Peper, LaurierbL, Mierikswortel, Dragon, etc. Champoo haarwassching, pakjes van 10 en 15 ets. Odol tandpasta, Tandenborstels Nagelschuiers, PREDIKBEURTEN. Burgerlijke Stand. I de toekomst tot voortzetting der Coalitie besluit, of zij daarbij ook de overtuiging van te Oppen- jr. weduwe Exmorra. mak was en pal d. D.) voor bel, omdat het bij hoord kan worden, gillen juist geschikt schrikken. tijde heeft WAAROM WILT f GE NIET GEBRUIKEN N wat goed en zuiver is Die gewone zeepen, die nog meer schade doen dan het schoonmaken zelf, worden nooit geduid zoodra Sunlight slechts eens 7 geprobeerd is. en d. te Schilstra Overleden: V echtgenoot van Klaaske de Boer te Arum (Woonplaats Harlingen). Ynskje Attema 89 van Cornelis Dijkstra te Makkum. het station „De klomp” vervoerd, hebben was zoo onvoorzichtig deze zijn fiets te binden. Toen meening, wèl onderzoeken, dis zij nu of in INMAAKKRUIDEN AZIJN, per flesch ets. Aanbevelend, Sneekerstraat, BOLS WARD. 10, 125, i5) 25 ets. 10, 15, 20, 25, 40 ets. 5, 10 en 25 ets. AANBEVELEND. van H. Hoepe, te was met haar kindje Beesd gekomen om bij haar vader tegenwoordig Dirkje Isedore d. v. Lucas Theodora Terbraak. Nicolaas en Antje Brouwer, van 7 tot en met 9 van aan dit hij de Pruisische grenzen overstak, hielden de Commiezen hem aan en de onderwijzer moest wegens smokkelarij 43 mark boete betalen. De sigaren, die hierop door de Commiezen werden verkocht, brachten juist 60 cent op. Uit schrik voor het onweer. Gisterennacht schrok op de laan van Meer- dervoort te ’s-Gravenhage een grondwerker zoodanig van het onweer, dat hij de spraak verloor. In den centralen post van den ge meentelijken eerste-hulpdienst werd de man wat gekalmeerd, doch zijn spraakvermogen zal hij de eerste dagen nog moeten missen. Auto-ongeluk. Gistervoorm. omstreeks tien uur reed de auto H. 3630, komende van de richting Renswoude op den Rijksweg, juist op de grenzen tusschen deze en de gemeente Ede, links van achteren in den melkwagen van G. Haalboom aan „De Klomp”. De melk wagen werd als het ware geheel in elkander gedrukt, terwijl de koetsier in deernis waar- digen toestand aan den kant van den weg werd geworpen. Het paard werd zoodanig gehavend dat het zoo spoedig mogelijk ter plaatse moest afgemaakt worden. De auto heeft ook schade opgeloopen, doch niet van ernstigen aard, zij kon met een voorspan paarden weer vervoerd worden. De koetsier van den melkwagen is per brancard van naar zijn woning De inzittenden uit de auto geen letsel bekomen. Onder narcose overleden Men meldt aan de Msb. uit Deventer De heer H. W.. welke voor ’n tand- operatie bij een tandarts hier ter stede, in tegenwoordigheid van ’n bevoegd medicus onder narcose werd gebracht, is onder de behandeling plotselingoverleden. Deoverledene was ruim 31 jaar en gehuwd. De klepper af geschaft. Tot nu toe kon men „de klep” van den ouderwetschen nachtwaker, behalve in musea van antiquiteiten, aantreffen te Zelhem en misschien in een of ander Drentsch dorpje. In ’t vervolg zal ook daar dit instrument tot het verledene behooren de wacht, die sedert menschenheugenis met luider stemme het uur verkondigde en afklepte, is op hoog bevel veranderd in een stille. De vroedschap van oordeel, dat een kleppende wacht door zijne luidruchtigheid dieven en ander gespuis waarschuwt, in stee ze te vangen, heeft „den goeden, braven man” uit het versje van van Alphen zijn wapen ontnomen. Het in den laatsten tijd voorkomen nachtelijke straatschenderij moet besluit niet vreemd zijn. Intusschen... wie zorgt nu „dat ik veilig slapen kan Zutph. Crt. Köpenick in Boxtel. Woensdag is te Boxtel het volgende geval voorgekomen, dat de ’s-Rert.-Courant mede deelt, zooals het haar werd verteld Woensdagochtend arriveerden te Boxtel per auto aan een café twee heeren, die voorgaven te zijn de beide defectieven, welke barones v. C. te Ostende hadden ontvoerd. Zij waren, naar zij zeiden, nu gekomen om in de buurt een nader onderzoek in te stellen. Ten teeken, dat men hun vertrouwen kon, lieten zij een veiligheidspenning zien. Zij bestelden in bedoeld café een dejeuner, nadat zij hun auto, die gerepareerd moest worden, in den stal hadden gezet, waar een smid de noodige herstellingen verrichtte. Na het dejeuner gebruikt te hebben, lieten zij den veldwachter ontbieden en gingen met dezen op stap, om het onderzoek, waarvan wij hierboven spraken, in te stellen. Bij hun terugkomst werd weer in bedoeld café gedineerd. Daarna verklaarden zij aan den caféhouder, dat zij geen geld genoeg bij zich hadden, om te reizen, en vroegen hem f 25 ter leen, aan welk verzoek hij voldeed. Zij bestelden verder thee, die zij zij moesten even met de auto weg en de veldwachter mocht nu niet mee spoedig daarna zouden komen uitdrinken. Tot heden wacht men echter nog op hun terugkomst 1 Zondag 11 Augustus. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur: Ds. J. H. de MUINCK KEIZER van IJsbrechtum. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTINGA. GEK. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 9i/2 en ’s avonds 5*/4 uur: Ds. J. op ’t HOLT. BROEREKERK. ’s Voorm. 9x/2 uur Ds. VISSER van ’s Avonds uur: G. I. van der PLOEG. Rijkstelefoon. Als men het getal aangeslotenen bij de telefoon te dezer stede in ’t oog vat, moet men in vergelijking met vele andere plaatsen wel zeggen, dat het gebruik hier al zeer gering blijft, en toch juist door veel aansluitingen in een plaats het gerief en gemak eerst goed tot zijn recht komt. Behalve enkele mutatien bleef het getal aangeslotenen geheel gelijk, deze week is door de verbinding der Rijks- zuivelschool het nummer 29 behaald. Nog geen 30-tal voor onze stad laat men op Sneek zien waar bijna 200 aangeslotenen zijn. Heerenveen met slechts ruim 5000 inwoners, heeft bijna 70 telefoonaansluitingen. Harddraverij. Door de commissie alhier, die zich voor genomen had op den Maandag in de kermis een harddraverij van paarden te doen houden, en daar aanvankelijk reeds goede steun en medewerking voor vond, werd vernomen, dat op denzelfden dag ook te Pingjum een derge lijke draverij op ’t getouw wordt gezet. Omdat men wel inziet, dat dit zoowel hier als daar schadelijk zal uitkomen, vooral wat het getal deelnemende paarden betreft, wordt met de commissie te Pingjum onderhandeld, of die hun draverij niet op een anderen dag kunnen houden. Voor hier is in de kermis beslist geen anderen geschikten dag te vinden, met het oog op de te Leeuwarden te houden Landbouwtentoonstelling. Van de resultaten der onderhandelingen zullen wij spoedig nader melding maken. Goed afgeloopen. Gistermorgen, toen de eerste tram uit Sneek Nijland nog niet was gepasseerd,werd een rijtuig ontmoet, waarvoor een heel mak paard. Door de massa rook en stoom, die uit de machine kwam, begon het dier evenwel achter uit te dringen, met het gevolg dat de achterste wagen van de tram in aanraking kwam met het voertuig. De bestuurder, de heer J. B. van Nijland, geraakte bij ’t omslaan van de tilbury over den weg en’t scheelde weinig of hij was onder -de wielen geraakt. Met een hoofdwond en een bezeering van een hand liep nu het ongeval af. Dat hij den dood al zeer nabij was, blijkt wel, doordat zijn jas zelfs met de smeerolie bevuild was. Op een karretje werd hij thuis gebracht en door den dokter van Veen ver bonden en terwijl het rijtuig vrij wat be schadigd was, had het paard geen letsel. Gelukkig dat dit dier zoo mak was en pal stil stond. Klaagt men in stad en dorp over de rookplaag van de tram, ook voor de paarden langs den weg is zulks steeds gevaarlijk. Men mag toch ook zeker wel den redelijken eisch stellen, dat op den weg bij ’t passeeren van paarden het uitlaten van rook en stoom een oogenblik achterwege wordt gelaten. Ook het gebruik van de stoomfluit in de nabij heid van passeerende rijtuigen, levert een gevaar op. Het signaal met die fluit, op behoorlijken afstand, heeft iets voor bij de weer en wind beter ge- maar dichtbij zijn die om de paarden te doen Knoopen tellen. De Raad van Warmenhuizen had besloten een gasfabriek te laten bouwen. Maar de vroede vaderen zaten er toch wel wat mee in, schrokken van hun eigen durf. Daarom ’n tweede vergadering belegd en teruggekomen op het besluit, dus geen gasfabriek. Toen kwam de spijt’t zou toch zoo mooi zijn voor ’t dorp, zoo’n gasverlichting. Welnu, weer een spoedvergadering en weer het laatste besluit herroepen, dus wel een gasfabriek. Klare wijn. Het Friesch Dagblad schrijft Over enkele weken komt de Chr. Hist, partij te Leeuwarden in jaarvergadering bijeen. De Banier, ’t chr.-hist. orgaan voor Friesland wijst er reeds op, dat dan ook voorloopig reeds de stembus van 1913 en de houding der partij tegenover de Coalitie besproken dienen te worden. Natuurlijk blijven wij daarbuiten. We mengen ons niet in de inwendige aangelegen heden eener zusterpartij. Op dat punt kan men niet te correct zijn. Eén opmerking zij ons echter geoorloofd. Wij, voor ons zouden meenen, dat er veel gebeuren moet, eer de antirevol. partij de samenwerking zou verbreken. Al kan er natuurlijk ook „veel” gebeurenMaar de Chr.-Hist. partij moet, naar onze eenvoudige haar groep in den lande achter zich heeft. Dat is een gewichtig punt. Natuurlijk kan geen enkele partij ten allen voor al haar mannen instaan. Men ze niet aan een touwtje Maar toch kent men wel zoo ongeveer de kaart zijner partij. En weet het wel, hoe de geest van de partijgenooten is. Wie nu geen vreemdeling is in ons politiek Jeruzalem, die weet wel, dat er onder de Chr.-historischen ontevreden heid heerscht over den gang van zaken. Men denke alleen maar aan wat er loskwam over de benoeming van prof. Noordtzij. Laten we ’t ronduit zeggen. Onder hun gewone wapenknechten zit de meening bij een gedéélte tenminste dat zij in en door de coalitie met hun beginselen in den hoek gedrukt worden. O. i. geheel ten onrechte. Doch dat ruste nu. Dit willen we ze zeggen Laat men klaren wijn schenken. Niet de coalitie voorzetten als men ’t gros van zijn leger niet meekrijgt, of er niet op vertrouwen kan. We kunnen dan veel beter als vrienden naast elkaar optrekken, dan als coalitie-genooten mèt elkaar. Al zouden wij ’t betreuren. Dat verhelen we niet Windhandel in Gladiolussen. Naar aanleiding van een bericht over hooge prijzen waarvoor thans Gladiolussen verkocht worden, had ik een onderhoud met een bekend deskundige en vakman. Hij deelde mede, dat er thans inderdaad in Gladiolussen van windhandel sprake is. Dit komt omdat niet-vaklieden, zooals winkeliers, bakkers en slagers vooral in Beverwijk, in die bollen speculeeren. Deze handel betreft de late Gladiolussen, die in Juli en Augustus bloeien. Het is een bezwaar, dat Nederland nog niet de Gladiolussenmarkt beheerscht. In verschillende andere landen worden deze bollen ook gekweekt en dus is de Gladiolus nog een internationaal artikel. Het handelen van niet-vaklieden moet ongetwijfeld te eeniger tijd een krach na zich sleepen, waarvan deze menschen dan de dupe zullen worden. Een goede zijde van de oplevende Gladio lussenteelt is evenwel, dat vele Nederland- sche kweekers zich met alle energie op deze teelt geworpen hebben en ongetwijfeld zal de Gladiolussenmarkt zich in de toekomst naar Nederland verplaatsen. Een teeken daarvan is, dat tot de in Engeland bestaan de vereeniging van Gladiolussenkweekers in den laatsten tijd zooveel Nederlandsche firma’s zijn toegetreden dat dezen feitelijk de lakens uitdeelen. Ter illustratie van het feit, dat in den Gladiolussenhandel groote winsten zijn ge maakt, deelde onze zegsman mede, dat een kleine kweeker daarmede in eenige jaren tijds een ton heeft verdiend. Bouwmeester te water Zooals bekend, is de heer Nöggerath in zijn bioscooppark aan den Haarlemmerweg voortdurend doende met opnemingen, die men dan in het Bioscoop-Theater in de Reguliersbreestraat in „Flora” kan bewonde ren. En men weet ook, dat onze Holland- sche tooneelartisten daaraan een werkdadig aandeel nemen. Nu is daar weer onderhanden een film met een scène waarin een krank zinnige het gesticht ontvlucht. Na zich van een eenige meters hoogen muur langs een touw te hebben laten afzakken, springt hij in een breeden waterstroom, zijn vlucht zwemmende voortzettend. Voor den krank zinnige speelt Louis Bouwmeester. Deze on geveer 70-jarige tooneelspeler gleed, met beide handen het touw omklemmend, van den hoogen muur, die in het bioscooppark was opgesteld en schroeide daarbij -zijn han den niet onbeduidend. Voor de vlucht door het water had men de keus laten vallen op onzen schoonen Amstelstroom, ter hoogte van Het Kalfje. Daar sprong de krasse oude heer gister ochtend omstreeks 10 uur gekleed en al te water en zwom met krachtigen slag naar den overkant. Wel stond zijn zoon met een helper daar met een bootje gereed, om bij ongeval terstond hulp te bieden, maar die voorzorg bleek geheel overbodig. De man bereikte weinig vermoeid, hee] gemakkelijk de overzijde op dit zeer breede punt. (N. v. Gevaarlijke rijst. Te Antwerpen was men Woensdagnamid dag begonnen met de lossing van het stoom schip „Hermania”, komende van Hamburg met een partij rijst, welke te Antwerpen overgeladen moest worden in een schip met bestemming naar Portugal. Reeds was een groot aantal zakken rijst gelost, toen een der zakken scheurde en tusschen de uitstroo- mende rijst ook de noodige patronen op den grond vielen. Toen men van de eerste ver bazing was bekomen en ook de andere zakken eens ging onderzoeken, bleek elk een mengsel van rijst en geweerpatronen te bevatten. Men vermoedt dat een en ander bestemd was voor de Portugeesche monarchisten. BOLSWARD, van 8 tot en met 10 Augustus 1912. Gehuwd: Sijmen Graafsma met Sietske Zilder. Cornelis Algera van Magelang met Sjoerdtje van Foeken. Ondertrouwd: Johannes van der Goot weduwnaar van Geertje Tiemersma van Harlingen en Lijckeltje Wijnia weduwe van Douwe Bokma. Sluit zeg els Tariefwet. Dat ook na die aangebrachte wijzigingen in het Ontwerp-Tariefwet onze handel en industrie allerminst met dit ontwerp zijn ingenomen, kan wel hieruit blijken, dat ge durende twee dagen in de afgeloopen week ter voldoening aan ingekomen aanvragen door het bureau van het Anti-Tariefwet- comité niet minder dan 500.000 sluitzegels „Voor Vrijheid, Tegen de Tariefwet” werden verzonden. Deze zegels zijn, ook voor par ticulieren, op schriftelijke aanvrage kosteloos in elke gewenschte hoeveelheid bij het comité, Prinsengracht 721, Amsterdam, verkrijgbaar. Veel liefhebbers. Het examen voor op voedend Rijksambte- naar zal te ’s-Gravenhage afgenomen worden van 10 tot 13 September. Naar men mededeelt, zou het aantal sol licitanten naar de 2000 loopen. Gisteren is in de St. Nicolaasstraat te Amsterdam de 50-jarige weduwe Freese, die voor een raam op de derde verdieping de wasch wilde ophangen, naar beneden gestort en op straat te pletter gevallen. Een juffrouw, die gisteren op de Weteringschans te Amsterdam van een in beweging zijnde tram sprong, moest ernstig verwond naar het binnengasthuis worden gebracht, waar zij, zonder tot bewustzijn te komen, is overleden. Ongeluk. Een gehuwde dochter Asperen woonachtig, van één jaar naar de begrafenis van te zijn. Daar ook moeder bedlegerig was, hielp zij in de huishouding. Terwijl zij een pot met kokend water op den vloer had gezet, viel haar kindje daarin en verwondde zich daarbij zoo ernstig, dat men voor het leven van het meisje vreest. Dure sigaren. Een onderwijzer uit Wezel, die de grenzen te Dinxperlo passeerde, kocht in een winkel 20 sigaren, doch in een pakje aan Geboren: Foekema en z. v. Sijbrandus Veltman WONSERADEEL, Augustus 1912'. Gehuwd: Hendrik Terpstra te Oppen huizen en Annigje Breimer te Schraard. Hendrik Visser en Akke Bakker beiden te Exmorra. Geboren: Cornelia d. v. Wijtze Andela Aaltje Hania te Witmarsum. Baukjen v. Wijpke Terpstra en Wimkje Reinsma Wons. Douwe Wietze z. v. Hendrik en Fokje Baron te Cornwerd. Pieter van Wier 58 jr. s 9 J*1** L

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2