le kl. f 4,00, 2e kl. f 3,00, 3e kl. f 2,00. Hij kon bet niet langer uithouden! teg*en de TARIJE3FWET. InlichtingenBureau Prinsengracht 721, Amsterdam. Openen Rekening-Courant en verstrekken Kredieten. Bezorgen gelden op Hypotheek. Nemen gelden a Oeposito tegen de volgende rente vergoeding BANKIERS, Leeuwarden Heerenveen - Sneek - Harlingen Joure Bolsward. WAARSCHUWT I GEMENGD NIEUWS. In de maanden JULI, AUGUSTUS en SEP TEMBER zijn verkrijgbaar Vacantiekaarten H.IJ.S.M. Geldig voor het afleggen van eene onafgebroken enkele reis van het station van uitgifte naar een willekeurig ander in Nederland gelegen station der H. IJ. S. M. alsmede naar Rosendaal Grens. Nadere inlichtingen aan de stations en reisbureaux der H. IJ. S. M. HET ANTI-TARIEFWET-OOMITÉ I ging bevredigd 1 1 31/2 pet. Emil's in Maar als je getrouwd bent den jongen infanterist Martha nog niet weg, nog met de portiersvrouw 6 mnd. vast 4 pCt. 1 jaar vast 4 pCt. 1 mnd. vast 3 mnd. vast 31/2 pet. 8 d. opz. 31/2 pCt. I Jll’ waarmede een hotelhouder in Pennsylvania de keukenprincessen trachtte te verteederen: Wordt gevraagd een keukenmeid, goed loon, mooie slaapkamer, afzonderlijke tafel, gebruik van de lawn-tennis-baan, eigen tuintje, iedere week een halven dag vrij, eens per week een auto-tocht. Het lot van een vlieger in de middeleeuwen. Het comité voor het bouwen van een Russische luchtvloot, waarvoor reeds eene openbare inschrijving werd geopend, gaf een boekje uit over vliegkunst. In de voorrede van dit boekje wordt de geschiedenis verteld van de vliegkunst in Rusland. Zoo wordt namelijk, naar eene oude oorkonde, gesproken over een vliegproef die te Moskou geschiedde tijdens de Regeering van Iwan den Ver schrikkelijke in de XVIe eeuw. Een boer, Nikiter genaamd, slaaf Van Bojaar Lepoutoff, had een toestel uitgevonden waarmede hij vloog in het dorp Alexandrowsk, in tegen woordigheid van den Czaar en eene groote menigte. Het vliegen gelukte doch de Czaar vond dat z/de mensch geen vogel is, vermits hij geen vleugels heeft” en hij verklaarde dat ,/zich houten vleugels aanbinden strijdig met de natuur en uit den booze was.” Bijgevolg besloot hij /bevelen wij den uit vinder te onthoofden en zijn lijk aan de varkens voor te werpen. De vleugels gemaakt met de hulp van satan, moesten verbrand worden na eene mis”. Onze hedendaagsche aviateurs hebben toch meer geluk. De dood van Latham. Wij melden reeds den ongelukkigen dood van den beroemden Franschen vlieger Hubert Latham in Afrika. Thans zijn meer bijzonder heden daaromtrent van Brazaville uit bekend geworden. Den 25 Juli om 7 uur 's morgens was Latham op jacht op den rechteroever van de Chari, bij de Gayes-stroomversnelling. Hij was slechts vergezeld van één inboorling. Latham joeg op een rhinoceros, dien hij reeds aangeschoten had. Plotseling sprong zijn geweer uit elkaar. Snel greep hij de karabijn en slaagde er in daarmede het dier dood te schieten. Op dat öogenblik sprong plots uit het hooge gras een buffel te voor schijn. Latham vuurde onmiddellijk op dezen aanvaller, doch het karabijnschot had geen merkbare uitwerking. De buffel werd slechts licht gewond. Dol van woede en pijn stortte de buffel zich op den jager, gaf dezen een geweldigen stoot met de horens en wierp hem tot driemaal toe in de lucht. Latham’s lijk werd naar fort Archambault overgebracht en daar begraven. bacher toillet. hand. O, zat ik tóch in mijn veilige vrijgezel- lenkluis, dacht hij. Maar deze wensch kon nu werkelijk niet meer vervuld worden. En wat verschaft ons zoo vroeg het ge noegen, meneer Emil vroeg de kleine dame glimlachend. Ik ik kon het niet langer uithbuden Mevrouw ik ik heb Loe liefGeef mij haar! riep Emil zoo luid, dat de schilderijen trilden aan den muur. Neen, wat een verrassingkweelde de vrouw van den handelsraad. Mijn lieve, beste meneer Emil I Wees gelukkig En Emil lag aan de schoonmoederlijke borst van mevrouw Elsbacher en was verheugd over zijn ras besluit. Stoomdruk Firma B. Cuperus A»., Bolsward. Rattenver delging Te Oudkarspel worden nog altijd premiën uitgeloofd voor doode ratten. Van 15 Juni tot heden zijn 1350 stuks ingeleverd bij de commissie. Politieke Landdag. Te Behagen zal op 1 Sept, een politieke Landdag worden gehouden. Als sprekers zullen optreden de heeren W. de Jopg, lid van de Tweede Kamer, met /Waakt tegen de Tariefwet” Frans Netscher, met //Op voor Algemeen Kiesrecht en Staatspensioen!”; dr. I. H. J. Vos, voorzitter van den Bond van Vrijz. Propag. Vereenigingen, met //Tegen de reactie, vóór den vooruitgang I” Schagens Harmoniekapel verleent hare welwillende medewerking. Engelsch Flegmatisme. Een Engelschman en een Duitscher twist ten over de wijze van vuistgevecht bij ieder hunner naar 's lands wijs in gebruik. De Engelschman beweerde, dat het boksen de prachtigste manier van alle was, en, een meer tastbaar bewijs er bij voegend, diende hij den Duitscher een paar monsters toe van Engelsche boksersporren. De Duitscher, daar weinig over gesticht, meende, dat een der gelijke bewijsvoering te ver ging, en diende den Engelschman een paar oorvijgen toe, die hem deden tollen. 7/Ook niet kwaad zei de Engelschman kalmpjes. Het weer in het buitenland. Nergens is het weder fraai. Oceanische depressies, aanhang-lagen, plaatselijke inzin kingen en rand-depressies brengen schier overal zware bewolking, veelal regen, soms ook onweer, en houden de temperatuur laag. In Schotland, Engeland, ZuidScandinavië, Denemarken, België en het Noordelijk gedeelte van Frankrijk is hft weer geheel en al van streek. Slechts sporadisch komt in deze lan den eenige zonneschijn voor. In Zuid-Enge- land en België heeft het in den afgeloopen nacht geonweerd; nu komt daar een tijde lijke opklaring voor. Ook in Frankrijk broeit onweer, hoewel in het Zuiden van dit land, waar de zonneschijn getemperd wordt, de weerstoestand iets beter is. In Duitschland komt in hoofdzaak getem perde zonneschijn voor. Tijdelijk wordt hij geweerd. Zoowel in Noord- als in Zuid-Duitsch- land hebben gewestelijke storingen regen en onweer veroorzaakt. - In Zwitserland blijft de bewolking zwaar, hier en daar valt nog regen, het is bijzonder koel. In de meeste deelen van de Donau-monar- chie is de zonneschijn sterk getemperd. Op Er beslaan, werkelijk internationale dievenbenden. De Matin heeft in dezen komkommertijd een paar kolommen van zijn blad afgestaan aan twee oud-brigadiers van den veiligheids dienst, de heeren Calchas en Debisschop, om het een en ander van hun vak te vertellen. De heeren schrijven óp onderhoudende wijze over de geheimzinnige internationale dieven, voor wie het thans, in het drukke reisseizoen, hoogtij is men wil het niet gelooven, zoo verzekeren zij, maar er be staan werkelijk, in Frankrijk, in Amerika, in Engeland machtige misdadigersvereeni- gingen, die echter niet //permanent” zijn, doch slechts tijdelijk en daarin juist schuilt de kracht der leden, die zich de i/groote arbeiders” noemen. Het zijn degenen, die hun sporen in het vak verdiend hebben, en den chevron van trouwen en langdurigen dienst dragen. Want trouw zijn ze aan elkaar, en juist daartegen lijden alle pogingen van de internationale politie schipbreuk. Het minste verraad onder elkaar wordt met den dood gestraft; wordt een hunner bij een zaakje gevangen genomen, de overigen zorgen voor zijn gezin en bewaren den buit tot zijn invrijheidstelling. Om hen op het spoor te komen, moet men hen persoonlijk kennen en hun manier van werken herkennen. Gij weet niet, schrijft de heer Calchas, welk een genoegen het is, als men, op dienstreis zijnde, een dier heeren toevallig in de hal van een groot hotel, op de boulevards, in een nachttrein ontmoet. Het zijn belangwekkende lieden en uit nemende comedianten. Niemand, die niet in de geheimen is ingewijd, zou ze herkennen in die keurige modeheeren, wier //flair” hen in één oogopslag een goed zaakje doet on derkennen, dat hen, voor zij hun slag kun nen slaan, soms van de eene stad naar de andere voert. En geloof niet, dat zij den nacht afwachten voor hun werk liefst ar beiden zij op klaarlichten dag, in een stamp volle speelzaal of opera. En altijd is alles goed overlegdjarenlang ontsnappen zij aan de nasporingen, tot zij eindelijk eens een ongelukkigen dag hebben, zooals de bekende z/Harry de Valet”, die te Marseille betrapt werd bij een diefstal van juweelen van den maharajah van Singapore vijftien jaar heeft dat heer in luxe treinen gewerkt; tien jaar geleden ontstal hij in het Parijsche gare du Nord de hertogin van Sutherland een cassette met 750.000 frs. aan juweelen. Alleen internationale posttreinen worden bij voorkeur des nachts //bewerkt”; dit ge schiedt door de (/internationalen”, een aparte kaste, de aristocratie van de misdaad. Dienstboden-nood. Hoe hoog de dienstboden-nood in Amerika gestegen is, blijkt uit de volgende advertentie, //Al bezorgd Al bezorgd 1” riep ze Emil toe en hoopte reeds op een klinkende belooning voor baar vlugheid. Maar Emil hield zich niet bij haar op. Hij liep door naar het postkantoor. Aan het loket vroeg hij den beambte, of een spoedbrief terug werd gegeven. Hm Dat ging moeilijk. Wat te doen Ja, daar viel hem het ware in. Een telegram En dus telegrafeerde hij aan me vrouw Elsbacher „.Brief bij vergissing verzonden, wees zoo goed niet te openen Hij gaf de dépêche af en weer de straat op. Het was een warme morgende zon scheen zich in den tijd vergist te hebben en deed of het al middag was. Emil wilde eerst weer naar huis gaanmaar zijn kamer was niet opgeruimd en in het salon was het heet en ongezellig. Hij haatte dat salon Om te gaan wandelen was hij niet gestemd. Ja, ja, ja, als je een eigen tehuis had, een ge zellige woning en een lief vrouwtje er in die voor je zorgde Loe, bijvoorbeeld. Maar met die is het nu eens en vooral uit. Mevrouw Elsbacher zal den brief toch openen, zal hem zelf lezen En hij, Emil, is schrikkelijk geblameerd En met Loe is het definitief uitDie trouwt nu met Schulze of een ander, en hij zit verder in zijn eeuwig pension. Wanhopig bleef hij op den hoek staan. Het telegram moest ongeldig worden ge maakt maar hoe Dat werd nu reeds door een fietsende bode in zijn roode tasch naar mevrouw Elsbacher gebracht!... Hoe het ongedaan te maken Hoe Hoe De telefoon Prachtig Hij rukte de deur van een sigarenwinkel open en liep naar het toestel. Mevrouw Elsbacher Ja Goeden morgen. Ik heb u daar een telegram gezonden. Is dat al aangekomen U ver staat me niet Ja het telegram is van mij. Open het alsjeblieft nietEen dwaze histo rie? Een dwaze historie? Neen, eeneen verwisseling Ja, ik kom zeker Tot ziens. Goddank In zijn vreugde vergat Emil heelemaal, een paar sigaren te koopen. In zeer opgewekte stemming slenterde hij nu de zonnige straten door. Nu spoedig zal hij niet meer naar een onderdak behoeven te zoeken, niet meer in alle vroegte naar een koffiehuis behoeven te gaan om uit te rusten. Reeds zat hij aan een der ronde marmeren tafeltjes en zoog zijn ijslimonade. Bij dit aangename werk dacht hij aan de kleine, ronde vrouw van den handelsraad, zijn aanstaande schoonmoeder. Ze praat een beetje veel, dat is waar, en het buskruit, och neen, dat heeft ze ook niet uitgevonden. En dan herinnert zij je altijd aan Mariën- bad. Of Loe ook zoo zou worden Binnen tien, twaalf jaar? Vast en zeker; zij leek immers op haar moeder, en mevrouw Els bacher vertelde geregeld, dat zij in haar jeugd zoo slank was geweest als een den precies als haar Loe Emil greep in wanhoop naar zijn hoofd. Als Loe eens misschien al gauw zoo er uit ging zien als haar moeder. Dat is te vreeselijk om je in te denken! En hij moest dan altijd, altijd met haar samen zijn Och neen, dat was immers eenvoudig nonsens! Trouwen wilde hijmaar waarom dan juist met die Loe Er waren toch nog wel andere meisjes Natuurlijk, zoo’n stap moet je rijpelijk overwegen.. Het beste was mis schien, dat hij eens met mevrouw Elsbacher sprak. Als fatsoenlijk menschDat hij geen valsche verwachtingen wilde wekken, dat juffrouw Louise hem zeer sympathiek was, maar... Hij sprong op, wenkte een auto en reed naar de Elsbachers. Alles vlug achter elkaar afdoen, dat moest het best zijn dacht hij. Even later stond hij in mevrouw Elsbacher’s salon. Hij moest wachten, hetgeen eigenlijk van zelf sprak op dat vroege uur. Drommels ja, wat wilde hij nu eigenlijk zeggen Dat hij er nooit over denken zou Loe te trouwen Zotte boodschapEn Loe zou ten slotte gekrenkt zijn, en meenen dat hij haar verachtteVerachten Neen, hij verachtte haar niet. Hij schatte haar zelfs hoog. Een bekoorlijk klein ding. Als de schoonmoeder er maar niet was. Ja die dikke mevrouw Onzin Zonder schoonmoe der is geen goed huwelijk bestaanbaar Daar hing haar potret olieverf, met een breede gouden lijst. En daar Loe’s photografie en die twee zouden op elkaar lijken Ezelschold Emil op zichzelf. Wat wil ik hier eigenlijk Dat ging de deur open. Mevrouw Els- ruischte binnen in een zwartzijden Emil kuste haar opgewonden de Reeds om tien uur werd er aan deur geklopt. //Binnen En Martha, het vlasblonde dienstmeisje, bracht hem een spoedbrief. z/Ha, van mevrouw Elsbacher,” zei hij glimlachend bij zich zelf. //Een uitnoodiging En werkelijk, de kleine, kogelronde gade van den handelsraad noodigde hem ten eten. //Antwoord s.v.p. met spoedbestelling.” En als postscriptum stond er nog haastig onder gekrabbeld Loe’s vriendin Meta komt ook. Anders niemand. Emil wist dadelijk wat dit te beduiden had Mevrouw verwachtte vast, dat hij zich van daag zou verklaren. Nu, waarom ook niet? Eigenlijk had hij juffrouw Loe lang genoeg het hof gemaakt. En ze beviel ook beel goed. Alleen om haar vroolijke bruine oogen reeds. En dan het vrijgezellenleven, daarvan had hij ook meer dan genoeg. Dat vervelende voortsuk kelen in de grootestadspensions, altijd het zelfde, het beviel hem niet langer. Vlug besloten Emil was een vriend van snelle besluiten nam hij een enve loppe uit zijn keurig geordende schrijftafel, schreef het adres en sloot een kort briefje in, dat zijn komst aankondigde. Toen riep hij Martha en verzocht haar het briefje zoo vlug mogelijk te posten. z/Het heeft haast!” riep hij haar nog na. Blij, dat die zaak was afgedaan, stak hij een goede, middelmatig zware sigaar op en ging behaaglijk in zijn clubstoel leunen. (Hij woonde toen namelijk in een //voor naam” pension, honderdtachtig Mark per maand zonder de fooien). Toen hij nu zoo de lichte, grijze rookkringetjes nakeek en zich zoo recht behagelijk voelde, kwamen er onverwacht zonderlinge gedachten in zijn hoofd. »Nu ben je nog je eigen baas”, zei hij bij zich zelf, //je kunt doen of laten wat je wilt. Goede hemel, klagen niet alle getrouwde lui Dan mag je niet rooken, om de gor dijnen dan mag je niet uitgaan, omdat er een of ander bijzonder gerecht is, en dan weer, als je rustig thuis wilt blijven, moet je naar eeu vervelende komedie of zoo iets Wel verduiveld...” Emil sprong op. Ach, Hemelnu had hij zichzelf vast gelegd de brief was weg. Die was zoo goed als een aanzoek van hem, Emil aan Loe. Misschien was misschien was ze aan 't praten ze was altijd zoo verschrik kelijk langzaam. De hemel gave het Emil zette zijn hoed op en stormde de kamer uit, de trappen af, de straat op. Daar, aan den overkant, stond Martha, in levendig gesprek met een die een werkbuis droeg. sommige plaatsen viel zeer veel regen. Hollandsche Spoorweg. ■I Gehrs. Mispelblom Beijer,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4