Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 66. 51ste Jaargang. 1912. Hoe dieren zich zelf genezen. I 1 Hoe men rijk wordt in den antiquiteiten- handel. (J Donderdag 15 Augustus. 1 M BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke a ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Hepk. Nieuwsbl. v. Friesl. De Sneeker Kermis nadert. Nadert met rassche schreden. Reeds is ’t op de Veemarkt vol van planken en palen, waaruit straks de kermispaleizen zullen worden op getrokken. Reeds liggen verschillende //kermis-skip- pen” in onze grachten en staan de bekende groote wagens op ’t stations-emplacement, beide met gejuich begroet door de Sneeker jeugd. Zooals wij reeds meldden komt in //Ami- citia” het operetten-Ensemble Janmart twee voorstellingen geven, n.l. van de /Moderne Eva”, de nieuwste Wiener Operette en de hier nog nooit vertoonde en toch zoo aardige z/Dollarprinses”. Waar de laatste jaren in de kermis hier nooit een flinke troep is opgetreden, zal de komst van Janmart’s sympathiek en uit stekend gezelschap zeker door velen met vreugde worden begroet. N. Sn. Ct. De 91-jarige Friesche schrijver Waling Dijkstra zal zijn prozastukken en gedichten, welke hij nog in portefeuille heeft, uitgeven. Dit laatste werk van den grijzen schrijver zal in 3 deelen verschijnen. Tijdens een onweer te Leiden heeft de bliksem Zondagavond in drie perceelen aan de Heerenlaan zonderling huisgehouden. Van een der woningen werd bijna het geheele dak afgerukt, in een andere smeet hij de pendule van den schoorsteen. Gelukkig kreeg geen der bewoners letsel, Markus junior placht het als volgt aan zijn zoon te vertellen vZal ik je zeggen, mijn zoon, hoe mijn vader, Markus Rosenbaum, zoo rijk is ge worden in zijn antiquiteitenhandel Weet je hoe Doopen kon hij. Had hij gekocht eene oude schilderij voor een paar thaler, wat meen je, dat hij deed Hij doopte het oude stuk, en dan was het een Rubens als de geschilderde vrouwen heel dik waren, en het het vierde met de viool, is de er muziek gemaakt en gedanst ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch, aangesloten onder No. 4. meer werk zijn in onze ten gevolge gaan. Overigens is de greidboer wel tevreden. Er is veel hooi binnengehaald. Het nieuwe gras is bovendien dit jaar zeer overvloedig. Er zijn boeren, die bij de eerste snede de schuur reeds aan den nok vol hooi kregen en nu nog 2030 pondemaat nieuw gras moeten maaien of er reeds druk mee bezig zijn, ’t Is een ongewoon verschijnsel. Dientengevolge verwacht men in den a.s. herfst zeer hooge prijzen voor het vee. Nu er overvloed van hooi is, wordt er veel vee opgezet, d.w.z. elke veehouder is er op uit zooveel als maar mogelijk is vee aan te houden, in tegenstelling met andere jaren, als tegen den staltijd vee van de hand wordt gedaan. Als zoo af en toe sterke stukjes op genees- en heelkundig gebied ons ter oore komen, als sprekende bewijzen van den hoogen trap, dien men in onzen tijd van wonderen ook op dit terrein heeft bereikt, dan slaan we dikwijls vol verbazing de handen in elkaar en zien met ’n soort van schuchteren eerbied op naar zóóveel ontwikkeling, zóóveel geleerd heid en kennis omtrent de kunstvolle machine van het menschelijk lichaam. Tót dikwijls een eenvoudig boertje met even eenvoudige middelen niet minder gunstige en verbazingwekkende resultaten bereikt en bij ons leeken de geheime overtuiging post doet vatten, dat men niet een bol vol geleerdheid behoeft te hebben om tot de geheimen van ons lichaam door te dringen. Tót ook maar al te vaak onze menschelijke onmacht blijkt en bf de patiënt niet meer te helpen is, bf de groote heelmeesteres //Natuur” zich toont méér te zijn dan prof, en dokter en boertje met z’n allen. Ook de dierenwereld heeft haar ziekten en kwalen, en waar hier moeilijk van onderwijs in de geneeskunde sprake kan zijn en alleen de meeste huisdieren redelijkerwijs hulp van een veearts kunnen verwachten, daar zijn al die millioenen anderen aan zichzelf over gelaten en moeten nu als gevolg van de in ieder schepsel wonende zucht tot zelfbehoud wel middelen aanwenden, om een lastig euvel te genezen, of zoo mogelijk te voorkomen het dreigend gevaar van te zullen bezwijken aan een ernstige verminking. Waar wij menschen hierin drijven op het verstand en de kennis van eeuwen, laten de dieren zich leiden zooals in méér door hun //instinct”, en zij zullen daarbij in de meeste gevallen het juiste middel hebben getroffen, omdat hun z.g. //instinct” is de stem van de //Natuur”. In een oud handboek zoo zegt De Nieuwe Revue lezen we eenige interessante mededeelingen omtrent de geneeskunde onder de dieren, of, zoo men liever wil, over de middelen die zij hebben om zich te helpen en té genezen, wanneer ze verwond of ongesteld zijn geworden. De geneeskunde, zooals zij door de dieren in practijk wordt gebracht, is geheel en al empirisch (volgens ervaring). Dieren kiezen instinctmatig die soort van voedsel uit, welke het best voor hen geschikt is. En dit geldt niet uitsluitend voor de dieren, daar de mensch denzelfden aanleg heeft. Daarom is het verkeerd van de genees- heeren, wanneer, zij niet voldoende acht geven op de voorkeur, die hun patiënten voor bepaalde spijzen hebben. Wanneer de dokters werkelijk hier wat meer acht op gaven, zouden zij in dit middel een gids hebben, die hun in een groot aantal gevallen van veel nut zou kunnen zijn en den patiënt in menig opzicht aangenaam kon wezen. Zoo is het bekend, dat vrouwen bijvoorbeeld niet van denzelfden kost houden als mannen, en ook omdat zij minder op éénmaal eten spoediger weer honger hebben toch worden in de oude mannen- en vrouwen huizen allen op hetzelfde diëet gesteld. Nauwelijks gespeende kinderen worden spijzen gevoed welke aan volwassenen worden voortgezet; vleesch bijvoorbeeld en wijn, die hun tegenstaan en ook niet geschikt voor hen zijn. Een bekend geneesheer onderzocht deze kwestie in de verschillende gestichten van Parijs en kwam tot het besluit dat kinderen in den regel niet van vleesch houden voor zij minstens vijf jaren oud zijn. Menschen, die van zout, azijn en dergelijke houden, moest men steeds in de gelegenheid stellen aan hun verlangen te voldoen. De bekende Lorain leerde steeds, dat met be trekking tot de voeding de smaak de beste leidsman is. Een groot aantal dieren heeft de gewoonte zich geregeld te wasschen en te baden, zooals bijvoorbeeld de olifanten, de vogels, de mieren en andere. Bekend is het, dat alle zoogdieren hun jongen op den behoorlijken tijd spenen, hen zindelijk houden en opvoeden, en deze moederlijke instincten komen veel vuldig in rudimentairen vorm bij de vrouwen van beschaafde natiën voor. Inderdaad kan de mensch menige les in hygiëne van de lagere dieren ontvangen. Dieren ontdoen zich van hun parasieten vijf beeldjes het dubbele van den prijs kunt maken, die je er voor gesteld hadt, als je ze maar weet te doopen. door gebruik te maken van stof, modder, klei enz. En zij, die aan koorts lijden, houden diëet, houden zich stil, zoeken donkere en luchtige plaatsen op, waar zij neerliggen, drinken veel water en baden zich somwijlen daarin. Wanneer een hond zijn eetlust verloren heeft, eet hij een bepaalde soort van gras, in het Fransch chiendent genaamd welke een min of meer purgeerende werking uitoefent. Katten eten ook somwijlen gras. Wanneer honden aan constipaties (verstopping) lijden, eten zij begeerig vette zelfstandigheden zooals olie of boter, en handelen dus evenals hun meer ontwikkelde natuurgenoot, die zich met wonderolie helpt. Schapen, koeien en paarden zoeken be paalde kruiden op, wanneer zij ziek zijn, en een hond, die aan chronische rheumatiek lijdt blijft altijd zooveel mogelijk in de zon. Bij de mieren hebben de soldaten geregeld ingerichte ambulances. Latreille sneed de antennae (voelhorens) van een mier af en andere mieren bedekten het verwonde ge deelte met een vloeistof uit hun mond. Wan neer een Chimpansee gewond wordt, houdt hij het bloeden tegen, door zijn hand tegen de wond te drukken of deze met bladeren en gras te verbinden. Wanneer een dier een verwonden arm of been heeft, welke bijna geheel van het lichaam gescheiden is, voltooit het de amputatie door middel van zijn tanden. Een hond, die in zijn neus gebeten was door een adder, dompelde zijn kop herhaal delijk gedurende een aantal dagen in stroo- mend water. En met goed gevolg want het uier herstelde. Een andere hond werd door een rijtuig overreden. Gedurende drie weken bleef hij in een beek liggen waarheen men hem zijn eten bracht. Ook hij herstelde. Een terrier werd aan zijn rechter oog ge wond. Hij bleef onder een toonbank liggen en vermeed licht en warmte, ofschoon hij overigens de gewoonte had van vlak voor den open haard te liggen. Hij volgde dus de gewone behandeling rust en onthouding van voedsel. De plaatselijke behandeling be stond in het likken van den poot, welken hij tegen het gewonde oog aandrukte. Door voortdurend den poot door likken weer nat te maken, wanneer hij droog was geworden, handelde hij als een dokter, die natte com- pressen voorschrijft. Katten behandelen zich bij verwonding ook door* deze eenvoudige manier van voortdurende bevochtiging. De lezer deelde het geval mede van een kat, die gedurende eenigen tijd aan den oever van een rivier bleef liggen en eveneens van een andere kat die de buitengewone wils kracht aan den dag legde om gedurende de acht-en-veertig uur onder een straal koud water te blijven staan. Dieren, welke aan koorts met plaatselijke pijn lijden, genezen zich do.or voortdurend gebruik van koud water, hetgeen een bekend geneesheer een zekerder behandeling acht dan die welke door alle andere methoden wordt voorgeschreven. Met het oog op deze en nog een aantal andere feiten zijn wij naar zijn oordeel tot de bekentenis gedwongen, dat gezondheids leer en geneeskunde, zooals die door de dieren in praktijk worden gebracht, met vrucht in het belang van de physiologie (leer der levensverrichtingen) bestudeerd kunnen worden. Hij zou waarschijnlijk nog verder kunnen gaan en zeggen, dat de veeartsenijkunde en de gewone geneeskunde vele nuttige wenken van hen zouden ontvangen, en wel omdat zij het uitvloeisel zijn van instinct, dat ge woonlijk niet mistast, waar ’t het bewaren of herstellen van de gezondheid geldt. Bildtsche Crt.) Wartena, 12 Aug. De vischhandelaar J. Valk alhier ontving dezer dagen een merk waardig geschenk uit Engeland, namelijk drie opgezette visschen, resp. een snoek, een baars en een blei, alle drie afkomstig uit de Friesche vaarwaters. Dit opzetten van visch, welke kunst men hier te lande naar het schijnt nog niet verstaat, leek ons uitnemend geslaagd. Het is net of men levende visch voor zich ziet. Alle drie exemplaren zijn afzonderlijk in een glazen kastje geborgen. De heer Valk is voornemens, om, behalve levende visch, ook deze kunstvisschen in te zenden op de a.s. tentoonstelling te Leeuwarden. Wonseradeel, 11 Augs. Het blijkt reeds thans, dat het regenjaar 1912 voor de ver bouwers van granen minder gunstig is dan de voorgaande droge zomer. Lijnzaad, tarwe, rogge, garst, erwten, al deze gewassen zijn op lange na niet zoo zwaar als het vorige jaar, en de kwantiteit en kwaliteit evenaren in geenen deele die in het vorige jaar. Verleden jaar klaagde men over droogte, maar toen behoefden de arbeiders geen dag, zelfs geen uur te verzuimen en dezen zomer hebben ze gemiddeld niet meer dan 4 a 4i/2 dag per week kunnen werken, ja sommige weken slechts l1^ dag. Witmarsum, 11 Aug. De Weleerw. heer F. vd. Oever, pastoor der R.-K. Kerk, sinds een 5-tal jaren alhier, herdenkt 15 dezer den dag waarop hij voor 25 jaar tot priester werd gewijd. Sneek, 12 Aug. Hoewel de hooiing reeds eenige weken is afgeloopen, zitten verschei dene boeren nog voortdurend in het hooi. Het geeft dezen zomer door den sterken broei en zorg dan andere jaren. Reeds provincie eenige boerderijen, van hooibroei, in vlammen opge- was een Titiaan als zij heel geel waren. Dat hebben de lui geloofd, en een mooien prijs hebben ze hem betaald. Eens stonden er in zijn magazijn vijf Meissener porseleinen beeldjes, die de vijf zinnen voorstelden, weetje?prachten van vrouwtjes. De eene keek in een spiegel, en dat was het gezichtde andere beet in een appel, en dat was de smaak de derde rook aan een bloem, en dat was natuurlijk de reukde vierde drukte een kleinen jongen aan haar hart, en dat was het gevoelen de laatste had een viool in de hand, dat was bet gehoor. Daar komt de Fransche gezant binnen stappen en hij vraagt naar den prijs van de vijf beeldjes. Mijn vader zaliger vraagt er voor vijf Louis d’or; toen ging het alles bij Louis d’or in den kunsthandel. Wat zegt nu de Fransche gezant? //Monsieur Markus”, zegt hij, //aan mijne collectie van de vieux Saxe”, ontbreekt juist het époque van de figurettesik wil er maar één hebben om te représenter die periodeik zal nemen de dame met den spiegel. vExcellentie”, zei nu mijn vader zaliger alle gezanten zijn Excellenties als ik toch die beeldjes niet van elkaar kan scheiden de vijf zintuigen zijn het en ik zou me laten afnemen mijn schoonste zintuig, het gezicht? Wat doe ik er mee zonder gezicht De Franschman lachte en zei: Nu goed, ik geef u voor het beeldje twee Louis d’or, ik moet het hebben. Nu, vader zaliger had niet meer betaald dan twee Louis d’or voor alle vijfhij laat hem er dus het beeldje voor, omdat hij geen gekibbel met Frankrijk wou hebben. Kort daarna komt de bankier en zegt Markus, mijne vrouw wil een beeldje op het buffetik zal nemen de vrouw met den appel wat kost dat Waarachtig, ik kan de vier beeldjes toch niet van elkaar scheiden zegt vader zaliger, het zijn de vier jaargetijden, die moeten bij elkaar blijven wat meen je, dat ik u kan geven mijn herfst Zie je, Ippelberger, (hij noemde hem maar familiaar Ippelberger, omdat hij geld bij hem belegd had), zie je, dat mooie vrouwtje, dat aan de bloem ruikt, is de lente, het andere met het naakte jongentje is de zomer, als het zoo warm ishet derde, dat gij hebben wilt, is de herf»t, en winter, als wordt. Voor wat zou ik vier beeldjes koopen, zegt Ippelberger, als mijn vrouw er maar één wil hebben. Om dan kort te gaan Ippelberger heeft betaald voor den herfst, die eigenlijk de smaak was, twee Louis d’or, en blij toe was hij. De kunstkooper Isaak van der Wit, uit Amsterdam, had in last voor een verzamelaar een Meisener porseleinen beeldje uit den tijd van omme en bij de 1760 te koopen, en zoodra hij de drie beeldjes gezien had, wou hij er een hebben en wel het vrouwtje met het jongetje. Wat zei vader zaliger? Die beeldjes behooren bij elkaar, ik kan ze niet bij ’t stuk verkoopen het zijn Geloof, Hoop en Liefde. Wat weet een Hollander, die van onze natie is, van de drie Christelijke deugden Kort en goed, eindelijk heeft mijn vader gezegd Geef me twee Louis d’or voor de //liefde" en je hebt ze. Ik word toch te oud om in de liefde veel pleizier meer te vinden. En de Hollander heeft het beeldje genomen. Nu zei vader tegen de twee laatste beeld jes ./Ochtend en avond zal jelui voortaan heeten." Het duurde niet lang of er kwam een Engelschman, die volstrekt den //ochtend” wou koopen, omdat die op zijn vrouw zaliger geleek. Maar mijn vader zeiMylord (in den antiquiteitenhandel zijn alle Engelschen Mylords), dat zijn pendanten, die kan ik niet scheiden zij koste samen twee Louis d’or. En de Engelschman gaat over zijn zak, smijt twee Louis d’or neer, neemt het eene beeldje mee en laat het andere staan. Eén beeldje was er nu nog over de avond. Daar komt de directeur van het Nijverheidsmuseum, die juist een figuurtje van Meissener porselein uit die periode zocht. Die had er verstand van en kocht zonder afdingen het beeldje voor twee Louis d’or. Je kunt bet nog in het museum zien. Hieruit leer je, mijn zoon, dat je voor Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1