PER TELEGRAAF. AUTOMOBIELVERHÜURDER Maaike Mulder, in den ouderdom van 76jaar. Jaarmarkt Burgerlijke Stand. Stadsnieuws. Ofliciëele Advertentiën. Aanbesteding van turf. Kermis-Bolsward. Advertentiën. EN Financiëel overzicht. BOLSWARD. met 14 AMSTERDAM, 14 Aug. 1912. Hedenmorgen is aan boord van de motorboot „Vulcano” de luchtketel ge sprongen. Vier personen zijn gewond, waarvan twee ernstig. wekken 5 pCt. kolen van van zou om zich door de elementen te laten afschrikken. ons land graan- Bijwielongeluk. De landbouwer G. te Beuningen, gem. 1910, door Amerika en Rusland 21.8 pCt. i zamen de totale productiedan BETAALBAARSTELLING VAN DIVIDENDEN EN COUPONS. National Railways of Mexico. Ie pref. aand. Het 10e dividendbewijs is betaalbaar met f 48.88. Incasso-Bank - dividendbewijs no. 39 is betaalbaar met f 25.per aandeel groot f 1000. Underground Electric. Rw. Cy. 6 pCt. Income bonds coupon no. 9 is van 2 Sept, af betaalbaar met f 4.84 per oblig. groot 20. Heden overleed onze geliefde Zuster en Tante Uit naam hunner Zuster en Zwager, Wed. J. C. de BOER-Mulder. Wed. R. v. d. SPOEL-Mulder. J. de BOER-Mulder. JE. de BOER. Bolsward, 12 Aug. 1912. tot en Prijsopgave wordt gevraagd van te leveren turf ten behoeve van de scholen, het gemeentehuis en het politiebureau en wel 1000 dubbele heet, lange turf (afkomstig uit de Groninger- veenkoloniën) en 150 dubb. heet, baggelaar turf (afkomstig uit de Steenwijker-veenkoloniën) waar van bewijs van den veenbaas moet worden overgelegd. Monsters turf met prijsopgaaf meet- en draagloon inbegrepen vóór Woensdag 28 Augustus 1912 te bezorgen ter Secretarie, waar de conditiën ter lezing liggen. Burgemeester en Wethouders van Bolsward, JOH. KRAMER Mz., L.B. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. De rookplaag. Onlangs maakten wij melding van een adres door verschillende bewoners onzer stad gericht aan de Directie der Nederlandsche Tramwegmaatschappij, om zoo mogelijk een einde te doen maken aan de rookplaag van de naar Harlingen vertrekkende trammen. Door de' adressanten is thans het volgende schrijven ontvangen //Naar aanleiding van Uw bij ons inge komen klacht, hebben wij de eer U te berichten, dat het betrokken personeel -nogmaals met nadruk herinnerd wordt aan het verbod van het doen rooken der loco motieven. Ten einde de meest volledige nakoming van dit verbod te verkrijgen, verzoeken wij U van onverhoopte overtredingen zoo mogelijk even bericht te willen geven aan den kantoorchef ten Uwent, opdat elk bepaald geval kan worden behandeld.” De Directie, (w.g.) C. HAMELINK. Uit bovenstaand schrijven ziet men, dat er door de Directie der Tramwegmaatschappij een bepaald verbod is uitgevaardigd. Wij twij felen niet, of het rooken zal thans voor goed zijn opgehouden. Zoo niet, dan wijst de Directie zelf den weg aan, dien de bewoners •der aan de tramlijn liggende straten hebben in te slaan. geen 3i/2 pCt. Verder schrijft dit blad dat indien al deze olie gebruikt zou worden tot het op stoom, ze niet veel meer dan de wereldproductie van steen kunnen vervangen. Van een beursstandpunt bezien zijn deze cijfers van belang omdat zij nogmaals ten duidelijkste Deze beide landen produceeren dus te ruim 85 pCt. van volgt Galicie met 4 en Oost lndië met nog van 11 wet van een renteloos voorschot uit ’s rijks schatkist ten behoeve van de inrichting van het baanvak SneekBolsward van het spoorwegnet der Nederlandsche Tramweg-Maatschappij voor het doorvoeren van wagens der hoofdspoor wegen. In een vleeschhouwerij aan den West- zeedijk te Rotterdam, heeft de 15-jarige slagersjongen S. D., wonende in de Een- drachtsstraat, bij het snijden van vleesch met een snijmachine, zich de rechterhand bijna geheel afgesneden. De dader der Leidsche diefstallen gevat. Er werden in den laatsten tijd in Leiden herhaaldelijk diefstallen met braak gepleegd, zonder dat men den dader of de daders op het spoor kon komen. Dat er in den afge- loopen nacht weder in het bestelkantoor der S.8. geld werd vermist, deed bij de politie het vermoeden ontstaan, dat allicht dader schap onder het bestellerspersoneel moest worden gezocht. Zoo werd hedenmiddag de 35-jarige besteller H. in hechtenis genomen. Een huiszoeking leidde tot de ontdekking, dat hij een groot aantal sleutels had, waar van enkele pasten in de deuren der woningen of kantoren waar diefstallen werden gepleegd. Reeds heeft de man bekend van enkele der plaats gehad hebbende diefstallen de dader te zijn. Alg. H. Hooibroei. Door het ongunstige weer tijdens den hooioogst werd reeds vooraf gevreesd dat het gevaar van hooibroei hier en daar brand zou veroorzaken en die vrees werd dan ook be waarheid en wellicht zullen nog hier en daar meer rampen volgen. Ook bij de beste waak zaamheid kan het soms gebeuren dat in een groote hoop hooi vuur verborgen zit, zonder dat men 't kan ontdekken. Op het grondgebied onzer gemeente is ook in een hoop hooi het vuur uitgebroken. Des daags te voren was er nog naar gezocht, doch men vond niet de plek, hoewel men toch vreesde, dat het gevaar groot was en in den vroegen morgen van gisteren bleek het dat de brand er insloeg. De hulp der brandweer werd dan ook ingeroepen, die met een spuit uitrukte naar de boerenplaats van den heer Osinga, buiten de St. Janspoort. Daar er geen wind was, kon één spuit vol doende beveiliging geven, en wist men niet alleen het huis te beschermen, doch is ook van de hooischelf nog ongeveer de helft van ’t hooi bewaard gebleven. Onze brandweer heeft nu de regeling dat ’s nachts geen klok wordt geluid, doch de brandweer en de bemanning der spuiten worden door speciaal daarvoor aangewezen personen gewekt en gewaarschuwd. Deze maatregel heeft o.a. dit voor, dat geen noode- looze ongerustheid wordt gewekt en ook voor komt men,dat een groote massa nieuwsgierigen vaak bij het blusschen in den weg staan. Tramweg Sneek-Bolsward. Het Staatsblad no. 243 bevat de van den löden Juli, tot toekenning aanwijzingen waren dat petroleum langzamer hand het gebruik van steenkool meer zou vervangen en in elk geval dat de vraag naar petroleum en benzine nog enorm kon toenemen. In Engeland heeft men het vraagstuk onder de oogen gezien hoe men ten allen tijde de Engelsche vloot van stook olie zou kunnen voorzien, en de daartoe inge stelde Koninklijke Commissie kwam tot interessante gegevens. In het Handelsblad lezen wij daarover dat van de wereldproductie van ruwe olie in werd geleverd 63.5 pCt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward maken bekend, dat de aanvangt op Donderdag 29 Augustus e.k. en eindigt Woensdag 4 September e.k. des morgens 8 uur, dat hazardspel, loterij en hardloopers ge weerd, en voor muziek enkel vijf draaiorgels worden toegelaten, na keuring, dat voor staanplaats van tenten, kramen en disschen men zich moet aanmelden bij den Inspecteur van politie onder opgaaf van de afmetingen der inrichting, enz, dat de PAARDENMARKT zal worden ge houden op Maandag 26 Augustus e.k. Bolsward, den 7 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. KRAMER Mz. L.B. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. illustreeren hoe betrekkelijk klein de tegen woordige totaal productie van petroleum nog is, en hoe enorm groot de mogelijkheden van een toename in het verbruik nog zijn. Ook geven zij aanleiding tot de veronder stelling, dat indien de productie niet snel toeneemt, een verdere prijsverheffing voor verschillende oliesoorten niet zal uitblijven. Dat een gevolg van deze overwegingen, ter Amsterdamsche beurse in de laatste dagen de petroleum-aandeelen van een willige houding blijk geven, zal nog wel niet aan te nemen zijn. Volgens beursberichten werd de stijging toegeschreven aan de willigte van Shell-aandeelen op de beurs te houden en de omstandigheid dat een bekend groot Amsterdamsch speculant tot dekking van een groote basisorder overging nu de door iedereen verwachte daling uitbïeef. De veelbesproken Djambiconcessies zijn nog steeds niet door de Regeering gegund, sommigen meenen dat deze toch wel aan de groep ^Koninklijke” zullen worden toe gewezen. De rubbermarkt in Engeland was vast en als gevolg daarvan de rubberaandeelenmarkt te Amsterdam. De voorraden te Liverpool en Londen bedragen thans 3839 ton tegen 5635 ton in 1911. Voor tabakken bestond weinig animo en brokkelden de koersen gedurig af, daarentegen waren scheepvaartaandeelen goed gevraagd. Speciaal Oostzee die 12 procent monteerden op geruchten van 10 procent dividend. De Amerikaansche Spoorwegmarkt werd vee] levendiger, en gaf vooral in de laatste dagen van een vaste stemming blijk. Natuurlijk komen dan ook gunstige berichten van over den Oceaan tot ons. De koperstatistiek moet gunstig zijn en de bewering van onzichtbare voorraden van dit metaal onjuist. De maandstaat van de vooruitgevoerde orders bij den Steeltrust werd gepubliceerd en was gunstig en ten slotte heeft het j.l. Vrijdag uitgebrachte officieele oogstrapport volkomen de optimistische particuliere berichten be vestigd. Een standcijfer van mais van 80 pCt. tegen 69.6 verleden jaar en van 90.4 van voorjaarstarwe tegen 59.8 in 1911 mag bijzonder gunstig worden genoemd, al moet daarbij in aanmerking genomen worden dat de standcijfers over 1911 niet gunstig waren. Deze oogst geeft veel vervoer, veel ver voer geeft hoogere ontvangsten, wat hoogere dividenden en koersen kan beteekenen. De candidaat, die volgens de berichten voor het presidentschap het meest in aan merking komt, hield een rede, waarin hij duidelijk te kennen gaf, dat hij langs lijnen van geleidelijkheid op zijne (democratische) beginselen zou aansturen en dat van hem geen bruusk optreden jegens de trust ver wacht kon worden. Op de markt terug te komen, waren Leder- waarden Hide Leather en Central-Leather gevraagd en noteeren deze een paar procent hooger. Op de lokale markt trokken nog de aan dacht, door een willige stemming, de aan- deelen Portland-Cement op berichten van goede bedrijfsresultaten en aandeelen Panop ticum wegens de groote belangstelling voor de bioscoopvoorstellingen. Geld blijft sterk gevraagd en noteerde heden op prolongatie 41/2—43/4 pCt. J. SCHUURMANS en D. SCHUURMANS-Hannema betuigen bij dezen hunnen hartelijken DANK voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de geboorte van hun Zoon ontvangen. Kraamvisites worden bij voorkeur af gewacht op Donderdag 15 en Vrijdag 16 Aug. a.s., ’s nam. 34l/2 uur. Bolsward, 14 Aug. 1912. Klaas z.v. Dooitze Bakker der Berg te Makkum. Aagje 'i en Saapke Tilstra te Longerhouw. Trijntje d.v. Adam van der Weide en Antje Reitsma te Arum. Tedde d.v. Jan Blanksma en Tjitske Terpstra te Witmarsum. Schelte z.v. Simon Elgersma en Simontje van der Meer te Witmarsum. Overleden: Meindert Boorsma 63 jr. echtgenoot van Willemke van Zandbergen te Hichtum. BOLSWARD, Aug. 1912. Geboren: Sijke d.v. Johannes de Jong en Baukje Fortuin (woonplaats Sneek). Engel- berthus Johannes z.v. Rimmer de Jong en Catharina Veltman. Overleden: Maijke Mulder 76 jr. (ongehuwd). Homme Blinksma 71 jr. (onge huwd). WONSERADEEL, van 10 tot en met 13 Aug. 1913. Geboren: en Dieuwke van d.v. Ruurd Wybrandi Overreden. Gistermiddag ongeveer half zes is aan het station Teuge een inwoner uit Raalte, die zijn familie te Teuge bezocht had, door een trein o,verreden en onmiddellijk gedood. Het weer was niet gunstig voor de provinciale openlucht-meeting, die de ge westelijke federatie der S. D. A. P. in Friesland Zondag op het terrein van de ijsbaan achter de Bleekerstraat te Leeuwarden had georganiseerd. Den geheelen Zondag morgen toch stond de lucht dreigendreeds om elf uur begon het in dichte stroomen te regenen en onafgebroken hield dat tot tegen eenen aan. Niettegenstaande die minder gunstige omstandigheden zijn er volgens de opgave der controle toch nog ongeveer 2500 bezoekers op het terrein en in den optocht geweest. Om halftwee opende de voorzitter der gewestelijke federatie, de heer P. Hiemstra, de bijeenkomst met een kort woord. De sociaal-democraten, zeide hij, zijn aan te veel tegenwerking gewoon die van Dat het oude vuur nog in de oude Friezen niet is uitgedoofd, bewijst wel de talrijke opkomst bij dit weer. Natuurlijk zou die opkomst onder gunstiger omstandigheden veel grooter zijn geweest. En de federatie zou dit zoo gaarne hebben gezien, ntl //tengevolge” van den meer democratischen wind in Leeuwarden een betooging mogelijk is, zooals deze hier in jaren niet heeft kunnen plaats hebben. Spreker vertrouwt, dat zij die er reeds zijn en zij, die nog zullen komen, van deze betooging zullen meenemen een nieuwe kracht om verder te blijven streven naar het heilig ideaal der sociaal-democratie. Spreker drukte vervolgens zijn afkeuring uit over de opvatting van het gemeentebe stuur, dat deze meeting onder de openbare vermakelijkheden moest worden gerangschikt, waarvoor belasting moest worden betaald. De bourgeoisie moge haar als zoodanig be schouwen, zeide spreker, voor ons is ze dat niet. En als wij maar vol houden, zal die bourgeosie wel gaan voelen, dat er iets meer aan zit. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heeren Hugenholz, Helsdingen, mr. Men dels en Oudegeest. Aan den optocht werd deelgenomen door 61 afdeelingen en federaties van de S.D.A.P., 1 vrouwenclub, 33 vakvereenigingen en be- stuurdersbonden, 22 geheelonthoudersorgani- saties en 1 coöperatie, samen 117 vereeni- gingen. Eerste overzee-vlucht in Nederland. Jan Olieslagers is voornemens in het laatst van deze maand met een watervliegtuig van Enkhuizen naar Stavoren en terug te vliegen. Anders dan in 1911 I Over den oogst in het N. van schrijvend, zegt de N. G. Ct.: De bouw is uitmuntend, de grasgewassen geven reden tot groote tevredenheid wat zoowel de opbrengst als de qualiteit aangaat; de aard appelen zijn uitstekend; tuinvruchten zijn er in overvloed. En het ooft De appel- maar vooral de pereboomen gaan gebukt onder den grooten last van de vrucht. Van vele boomen zijn de takken gebroken. Door het Comité van de gehouden bloemententoonstelling te Harlingen, is reke ning en verantwoording afgelegd van het gehouden beheer. De rekening sluit in ont vangst en uitgaaf met f 4580.285. De voor naamste ontvangposten zijn: verkoop kaarten f 1616.85, waarborgfonds inclusief de deel name van de gemeente f 2054,50. Van de geteekende bedragen wordt het geheele bedrag geïnd. De voornaamste uitgaven zijn: muziek f 620.05, decoratie enz. f 1033.70, prijzen en medailles f 621. Bij Duisburg is Zondagmiddag een hevig gevecht geleverd tusschen Duitsche en Poolsche arbeiders welke laatsten zooals men weet tegenwoordig in steeds grooteren getale in het Rijnsch-Westfaalsche industrie gebied werkzaam zijn. De strijd ontstond, doordat Duitsche arbeiders een dronken Pool uit een herberg hadden gezet. Zestig Polen en Kroaten met messen en revolvers gewa pend vielen daarop de Duitschers aan. Toen de politie verscheen, wendden de Polen zich tegen deze. Vijf arbeiders werden zwaar, acht licht gewond. Een Hollander, Frederik Baars geheeten, werd doodelijk gewond. De Polen en Kroaten zijn in de bosschen gevlucht en worden door de politie achtervolgd. Een verdwaalde ree. Zondagnamiddag werd onder Varik een hert of ree ontdekt, die zeker verdwaald was, aangezien deze dieren hier nooit voor komen. Het dier, dat zich schuil hield in de boonstruiken van den heer H. de Kruijff, trok natuurlijk gedurende den geheelen namiddag veel bekijks. Een paar jagers de heeren Br. en T. gingen zich overtuigen of men hier werkelijk met een hert of ree te doen had. Het dier had korte horens, doch was overigens geheel volwassen, zoodat het hoogstwaarschijnlijk een ree geweest zal zijn. Daar het gesloten jachttijd was, mocht men het dier niet vangen. aan Toen wij dit voorjaar bij de bespreking over de groote werkstakingen in het Steen- kolenbedrijf in Engeland, aanhaalden, hoe men er hoe langer hoe meer toe overging om ook petroleum als stookmateriaal te ge bruiken, herinnerden wij er aan, dat er vele den het IJ te Amster- overleed enkele uren na dien val inwendige verwondingen. Gistermorgen raakte de zoon van zandschipper C. Tilburg aan dam, terwijl hij bezig was een schip vast te meeren, met zijn rechterbeen verward in een staaldraad, met het gevolg, dat dit been geheel werd afgesneden. I X-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2