EDELWEISZ. I 1 GEMENGD NIEUWS. J I 1 I aan schoot zijn en het wijn op de tafel van onzen r Stoomdruk Firma B. Cuperus As., Bolaward. - 51,— - 51,— - 52,— een een mannen velen den rand bouquetje f 50,50 - 54,— - 54,50 den weg af een grooten het boven beneden geslin- een voor-histo- massa-graf ge- Alleen baron Tarczalkeoy nam niet gaarne aan zulke Den volgenden dag vertrok dokter Keude tot groot leedwezen van het gezelschap, waarvan hij de ziel geweest was. Eenige dagen later werd in het pension Elise’s verloving met den baron Tarczalkeoy gevierd. L Goudvisch en mug. De Illinois Central Railroad heeft het plan opgevat, alle stilstaande wateren langs zijn lijnen te bevolken met goudvisschen. De familie waartoe dit vischje behoort, is verzot op muggenlarven, maar alleen de I f van zijn daad. u zich het loon f 52,— f 59,— - 58, u 55, - 55,- Ik neem om geld op baar wei- Een goed geluimd gezelschap zat in den tuin van een pension te Berchtesgaden. Het middelpunt daarvan was als gewoonlijk Elise Tarnocry, een geestige, mooie vrouw. Binnen eenige dagen zou ze naar huis gaan, naar haar landgoed, dat zij sedert den dood van haren .echtgenoot zelfstandig beheerde. Ik begrijp de hedendaagsche jonge mannen niet, zeide de oude baron Radoanji, het is nog niemand gelukt deze mooie vrouw te veroveren. Ik zou de heeren wel eens laten zien, hoe men dat doet, indien ik nog eens le luitenant ware, als voor veertig jaren. Allen lachten. Ook Elise. Mij veroveren kan hij slechts, die in staat zijn zou, zich voor mij op te offeren, maar dat soort menschen is uitgestorven, zei ze schertsend. De stemming werd zeer levendig en Elise’s mooie, blauwe oogen straalden, toen zij naar het tegenovergestelde einde der tafel blikten, waar twee heeren naast elkaar zaten. De eene was een jonge man met zwart haar, een zwarten snor, in het rechter oog een monocle, de Boedapester advocaat dr. Keude. De andere, een waar athleet, met blond haar en blauwe oogen, de Zeven- burgsche grootgrondbezitter baron Tarczal keoy. Hij schoof zijn stoel een beetje terug zoodat hij bijna in het duister zat, nam aan het luide gesprek geen deel, onderzocht echter met ernstige blikken het gelaat van Elise. Beide mannen beminden de schoone vrouw en velen van het gezelschap waren ervan overtuigd, dat zij ernstig op Elise’s hand hoopten. Hunne gevoelens uitten zich op heel ver schillende manier. Terwijl de advocaat een in alle opzichten vurige vereerder was, onder hield de baron, als hij tenminste aan het woord kwam, de mooie vrouw over zijn nieuwe landbouwmachines en de moderne veeteelt. Men kon niet bemerken, aan wien van de twee vereerders Elise de voorkeur gaf. Met den advocaat praatte zij en lachte; met den baron behandelde zij ernstiger din gen en glimlachte. In elk geval zoo zeiden tenminste de dames nam zij geen van beiden voor ernst.- Haar laatste uiting versterkte de dames in haar meening. Ik stel voor, geachte mevrouw, begon dokter Keude, terwijl hij zijn monocle liet vallen, dat u de mannen, vóór u ze veroor deelt, op de proef steltNatuurlijk onder de voorwaarde, dat ook de hier aanwezigen aan den wedstrijd mogen deelnemen. De overwinnaar zal dan het loon uit uw hand ontvangen, mevrouw Het loon Hoe stelt voor? Als de zure waard Allen lachten, niet, want hij gesprekken deel. Óp dat oogenblik riep Elise het voorstel aan De algemeen vroolijke stemming verdween plotseling en nieuwsgierig wachtte men op wat komen zou. Dokter Keude richtte zich op. Mevrouw, wij wachten op uw bevelen Ik verlang weinig, glimlachte Elise. Slechts dat wat in Trioolsche blijspelen de gewoonte is. De Tiroler plukt aan van den afgrond eigenhandig een Edelweisz voor zijn geliefde. Ik veroorloof mij eraan te twijfelen of er onder onze jonge heeren helden bestaan, die zulk een daad durven te verrichten. De dames, geloof ik, zullen het wel met me eens zijn 1 Uit de woorden van de bekoorlijke dame was de spot maar al te duidblijk te proeven en het levendig applaus der overige dames kon voor de heeren in geen geval vleiend zijn. Toen sprak dokter Keude Mevrouw, wij zijn bereid. Wie het eerst een ruikertje Edelweisz beneden brengt, krijgt van u het loon. Begrepen Ja! lachte Elise onder den bijval van het gezelschap. Men wilde nu nog weten, waar de be was. Een hondenverordening Ten einde het onbeheerd rondloopen van honden tegen te gaan, hetwelk aanleiding kan geven tot verspreiding van hondsdolheid en ook het stelen van honden in de hand werkt, heeft de politieprefekt van Parijs.een verordening uitgevaardigd volgens welke elke rondzwervende hond, ook al. heeft het dier een halsband om, door de politieagenten moet worden opgevangen en naar het asyl gebracht. Personen, die een hond hebben gevonden, moeten bij de politie hiervan aan gifte doen en het dier minstens vijf dagen in het asyl, laten ten einde door den veearts te worden onderzocht. Bovendien moeten de nieuwe eigenaars zulke honden gedurende een jaar in observatie houden en onmiddel lijk deskundige hulp inroepen, zoodra zij bij het dier verdachte symptomen waarnemen. Auto-ongelukken. In de laatste dagen hebben in Engeland verschillende auto-ongelukken plaats gehad. Tusschen Hamilton en Lanark, in de nabij heid waarvan de beroemde Clyde-watervallen zijn, rijden in den zomer auto-bussen. Een dier auto-bussen, die in de nabijheid van Hamilton een steilen heuvel opreed, geraakte onklaar en rolde langs de helling terug, zonder dat remmen hielp. Twee der inzitten den sprongen uit den wagen. De chauffeur zwenkte om te voorkomen, dat de wagen over hen heen zou gaan, maar door die be weging ging de auto-bus van en viel door den heg tegen eikenboom, tengevolge waarvan deel van den wagen naar gerd werd in de twintig voet lager gelegen rivier. De meeste passagiers en ook de chauffeur liepen min of meer ernstige kwetsuren op drie kinderen die bij hef gezelschap waren, bleven geheel gespaard. Zaterdagavond is een auto midden door een troepje naar hun kamp bij Camberley terugkeerende //territorials” gereden, tenge volge waarvan een viertal soldaten werden gekwetst. Ten slotte is eergisteravond bij Preston bij het afgaan van een steilen heuvel een auto bij eene beweging van den weg omgeslagen, waardoor vier der inzittenden onder den wagen terecht kwamen. De eigenaar zelf bleek ernstig gekwetst, terwijl zijn achtjarig zoontje in ernstigen toestand in het gasthuis moest worden opgenomen. Uit ouden tijd. Uit Uedem wordt gemeld, dat er in het Uedemerfeld interessante opgravingen zijn gedaan in de zandgroeve van den heer H. Köpp, aldaar. Men vond er oer-oude urnen met ver brande beenderen-resten en een groot aantal scherven. Alle schijn is er, dat hier rische begraafplaats of een weest is. Antiquairs of snuffelaars naar dingen van vervlogen eeuwen hebben hier een mooie gelegenheid verdere onderzoekingen in te stellen. De vindplaats is nauwelijks 200 meter links van den gemeenteweg gelegen, die van Uedem naar Delzenhof leidt en dicht bij de helling van den heuvel tusschen Uedemerferd en Kirsel. Poitiers, heeft op het congres voor de voor uitgang der wetenschappen te Nimes mede gedeeld, dat het hem is gelukt een eenvoudig apparaat te construeeren, waarmede men met gebruikmaking van de golven van Hertz het optreden van onweer en hagelval op een bepaalde plaats, meerdere uren te voren kan bepalen. De Yankees worden vegetariër! Niet uit vrije verkiezing of overmaat van dierenliefde, doch vanwege... de hooge vleesch- prijzen. Er is in Amerika zoo’n gebrek aan slachtvee, dat dezen winter een ware vleesch- nood tegemoet wordt gezien. Reeds hebben de groote vleeschleveranciers eene aanmerkelijke verhooging van de vleesch- prijzen voor den aanstaanden winter aange- kondigd, niettegenstaande de prijzen nu reeds hoog zijn. In de Oostelijke Staten wil men zich hier echter niet zonder meer bij neer leggen en uitgaande van den Staat Massa chusetts, heeft de bevolking daar, zoowel als Maine, Rhode Island en Connecticut besloten geen vleesch te gebruiken, zoolang de prijzen zoo hoog blijven. Een zelfde boycot wordt ook te New-York voorzien. niet in staat zijn, de maatschappij van een voldoend aantal visschen te voorzien, zal zij zelf een broederij oprichten. Med. Record. De „zegeningen” van het protectionisme in Duitschland. Aan den Neder-rijo hebben in de laatste dagen stadsbestuurders verscheiden malen met slagers en veekoopers vergaderd. Daarbij werd aangekondigd, dat de vleeschprijzèn in de eerste dagen nog aanmerkelijk zullen stijgen. De slagers zeggen, dat alle soorten vee aanzienlijk duurder zijn geworden. Verscheiden stadsbesturen zeiden, dat zij zich om vermindering van invoerrechten tot den Minister hadden gewend, maar vergeefs. Men zou echter in deze richting pogingen blijven doen. De vorige week is te Berlijn sedert de oprichting van het slachthuis, de hoogste prijs voor varkens betaald, nl. 82 mark de 100 pond, in enkele gevallen bedroeg die zelfs 83 mark en 84 mark. De Allgemeine Fleischer Zeitung heeft vastgesteld, dat op het platteland in Duitschland overal een groot tekort aan varkens is. De revolver. Een klerk op een advocatenkantoor te Chalon-sur-Saone had onlangs een meisje van zijn leeftijd ten huwelijk gevraagdzij had hem geantwoord, dat zij er niet over dacht. Zaterdagochtend herhaalde hij zijn zoek, met hetzelfde gevolg hij 7/zag bloed”, trok zijn revolver uitverkorene dood. De moordenaar werd gegrepen op oogenblik, dat hij zijn wapen in de rivier wilde werpen. Thans heeft hij spijt Misdadige jeugd. De nauwelijks 17-jarige Marcel Rouchés stond Zaterdag voor de Seine-jury terecht, beschuldigd van moord. Twee Maart j.l., tegen 5 ging hij een een aan uur ’s avonds, bezoek afleggen bij zijn tante, weduwe 'op leeftijd, die, geheel verlamd beide beenen, in haar onderhoud voor ziet met naaiwerk en verder door armenzorg wordt bedeeld. Hij vroeg tante gering trachtte hij zich meester te maken van haar portemonnaie, welke op den schoor steen lag. De verlamde vrouw zag dit en trachtte hem tegen te houden de knaap greep haar aan, wierp haar op den grond en sloeg haar met den pook op het hoofd. Vervolgens greep hij de ongelukkige bij de keel en trachtte haar te worgen. De arme vrouw overleed ’s avonds aan de gevolgen der mishandeling, na nog haar neef als haar moordenaar te hebben aangewezen. Deze heeft bekend, doch hield vol niet met voorbedachten rade gehandeld te hebben. De knaap is ter dood veroordeeld. Met dieven vangt men dieven. Bij de voorloopige verkiezing voor rechterlijk ambt in Oklahoma is gekozen zekere Jennings, dien tien jaren straf wegens treinroof achter den rug heeft. Zijn succes bij de verkiezing had hij voor namelijk te danken aan de smakelijke wijze, waarop hij zijn avonturen als dief wist te schilderen. Het publiek hing aan zijn lippen, als hij het verhaal opdischte van zijn aansluiting bij de beruchte Dalton-bende en vertelde hoe hij destijds groote sommen uit treinen wist te bemachtigen en dan met den buit in een zak wegreed. z/Ten slotte”, zoo eindigde' hij zijn ver haal, //werd ik gepakt en achter slot en grendel gezet. En nu heb ik mij voorgenomen te bewijzen, dat ik ook een eerlijk ambtenaar kan zijn. Een treindief, die tracht een eerlijk leven te leiden, is toch oneindig beter dan een ambtenaar, die onder het masker van rechtschapenheid het volk besteelt.” Deze laatste zinsnede ontketende een storm van geestdrift. Een goede raad. Ter gelegenheid van de indienststelling te Versailles van een aantal vrouwelijke ambte naren heeft de post-directeur van Seine- St.-Oise in een aanschrijving zijn onder hebbende afdeelingschefs gewezen op het z/materieele en moreele belang voor deze dames, indien zij gezamenlijk haar intrek namen in familiepensions in plaats van afzonderlijk op kamers te gaan wonen. ffReeds van te voren kunt ge de dames aanwijzen”, aldus schrijft hij o. a., //die ziek zullen worden; dat zijn degenen, die op haar kamer voor het middagmaal moeten zorgen en nu, om zich moeite te besparen, zich niet goed voedenzij geven hoogstens één frank per dag uit om wat worst te koopen, een weinig thee, een paar eieren en koek, maar nimmer gebruiken zij eens een krachtige soep, vleesch en groenten. z/Na een jaar lijden zij aan bloedarmoede en de dokter wijt dit aan overspanning ten gevolge van te zwaren arbeid. Maar ge weet ook heel goed, voegt de directeur hier aan toe, dat juist die dames al haar geld aan het toilet uitgeven en in dit opzicht verre boven haar krachten leven”. Ten slotte verzoekt de directeur zijn ondergeschikten de betrokken ambtenaressen te willen mededeelen, dat de directie haar alle mogelijke tegemoetkoming zal betoonen, indien zij een Tehuis voor vrouwelijke _r _3Oambtenaren der P. T. T. mochten willen goudvisch kan in stilstaand water leven, stichten. roemde bloem het dichtstbij te vinden noteeringen alle opnieuw met f 1,ver hoogd. De prijzen hebben thans een peil bereikt dat zeker ongeëvenaard mag worden genoemd want zij zijn even hoog, zoo niet hooger, dan de prijzen van het voorgaande jaar om denzelfden tijd, toen de droogte zoo geducht zijn invloed deed gelden. Thans is het overal overvloed van gras en alle andere voedersoorten zoodat het vee in de weide van alles volop heeft, wat met een groote melk- en zuivelopbrengst gepaard gaat. En toch slaan de prijzen een record! Niettegenstaande deze abnormaal hooge prijzen blijft de vraag goed en de stemming vast. Delft Leiden Zwolle Kampen Ook voor den buitenlandschen handel bleef een vaste stemming heerschen. Alle noteeringen zijn onveranderd en Duitschland treedt voor de Nederlandsche boter als kooper op. Het schijnt dat de productie daar niet meevalt en ondanks hooge prijzen en hooge invoerrechten is de vraag groot. Ook voor Engeland bleef een vaste stem ming de overhand behouden omdat de aan voeren niet zeer groot waren. Men hoopt daar op grootere zendingen uit Australië reeds volgende maand en ver wacht dat de prijzen in den herfst zich dan niet zullen handhaven. Van de Friesche en Brabantsche markten zijn de prijzen onveranderd. Sneek, fabrieksboter n boerenboter Leeuwarden, fabrieksboter den weg, aan den rand van een steilen af grond. Voor een leek zou aan het plukken ervan groot gevaar verbonden zijn. Mevrouw Tarnocry verklaarde wel is waar, dat alles slechts een grap geweest was en zij er heelemaal niet aan hechtte, dokter Keude bleef echter halsstarrig bij zijn plan om zich den volgenden morgen vroeg op den gevaarlijken weg te begeven. Op den corridor bleef baron Tarczalkeoy plotseling voor Elise staan. Dit oogenblik scheen deze reus haar werkelijk, als Box, haar trouwen Newfoudlander toe. Wilt gij mij toestaan vroeg hij in zichtbare opwinding, maar ernstig en beschei den, dat ook ik u Edelweisz breng? Elise dacht na. Wat ik dokter Keude toegestaan heb, kan ik elk ander ook toestaan, dus ook u, baron antwoordde ze vriendelijk. Elise kon dien nacht heelemaal niet slapen. Eigenlijk zou ze graag voor een tweeden keer getrouwd zijn. Dingers naar haar hand had ze ook genoeg, maar geen voldeed aan hare eischen. Deze twee heeren waren haar sympathiek. Als zij Keude trouwde kon zij in de hofstad wonen en haar landgoed verpachten, wat baar zeer geschikt toeleek. Daarentegen zou een zoo bekwaam beheerder als de baron haar zeer van dienst kunnen zijn. Thans had zij veel met haar secretaris en rentmeester te maken. Toen sliep Elise in. Haar droomen moesten wel zeer aangenaam zijn, want een gelukkig lachje speelde den heelen nacht om haar lippen. Den volgenden dag goot het van den regen. De heeren in het pension speelden biljart, de dames verdreven zich den tijd met lezen. Dokter Keude en baron Tarczalkeoy hadden zich reeds vroeg uit het hotel op weg begeven, ’t Was toen nog mooi weer geweest, de zon scheen en hun ridderlijkheid liet het zeker niet toe, dat zij in den regen zonder hun doel te hebben bereikt, zouden terugkeeren. De twee medeminnaars ontmoetten elkaar niet. De baron klom, ondanks den regen, met zijn gids den modderigen, onaangenaam steilen weg. Dokter Keude beschouwde mismoedig den droefgeestigen toestand der natuur. Voor de kerk sprong hij voor een waterstraal verschrikt op zij. Vervelende geschiedenis bromde hij en draaide met een flinke wending naar het station. Juist kwam de trein van de naburige stad binnen. Keude keek voorzichtig om zich heen, of onder de reizigers geen bekend gezicht te bespeuren wastoen sprong hij vlug in den trein. Een uur later handelde op het station van Reichenhal een heer, in Tyroler kleedij, met monocle op, druk met een knaap, die takjes Edelweisz verkocht. Na den zwaren regen, volgde een prachtige avond. De lucht was sterk afgekoeld en dus konden de bewoners van het pension zich niet in den tuin ophouden. Alles zat in de waranda. Alleen Elise wandelde langs de kiezelpaden van den tuin en genoot van de frissche, prikkelende lucht. De tuindeur knarste en het toeval wilde, dat beiden, èn dr. Keude, èn baron Tarc zalkeoy van hun gevaarvollen tocht terug kwamen. Hunue kleeren spraken van hun gevaarlijke onderneming. Beiden naderden met vluggen pas Elise, met een ruiker Edelweisz in de hand. Dus toch lachte Elise. Met een verrukkelijk hoofdknikje nam zij dokter Keude’s grooten ruiker en den veel kleineren van den baron aan. Wien moet ik nu den prijs toekennen Eigenlijk komt hij u beiden toe. Dus werkelijk eigenhandig, uw leven en gezondheid op het spel zettend, hebt gij aan den rand van den -afgrond, deze Edelweisz geplukt? Zeker, mevrouw, sprak de baron beslist, die tot Elise’s verwondering thans bij uitzondering het eerst ’t woord nam. Tegelijkertijd wierp hij een doordringenden blik op zijn medeminnaar, dien hij noch bij het stijgen, noch bij het dalen gezien had. Elise bekeek nog steeds liefdevol de beide ruikers. Plotseling keerde zij zich van de van Keude ontvangen bloemen af en wendde zich met een beminnelijk lachje tot den advocaat. En gij ook, dokter, gij ook Natuurlijk, mevrouw Mijn leven en mijn bloed voor udeclameerde hij met pathos, de hand op het hart drukkend. Elise glimlachte nog bekoorlijker. Een ander maal, beste dokter, als gij u weer aan een dergelijke opdracht onder werpt, moet u niet vergeten den draad uit den ruiker te trekken. Naar mijn beste weten is een ruiker met een draad erom niet zoo zeer aan den rand van den afgrond, dan wel bij een bloemist te vinden. De heeren advocaten plegen toch anders meer voor zichtigheid aan den dag te leggen, als het hun eigen belang betreft. Dat Edelweisz is niet zoo gemakkelijk te krijgen, mijnheer de dokter MARKTBERICHT VAN BOTER. Voorspelling van onweer. Zóó zal de spoorwegmaatschappij de malaria bestrijden. Als de bestaande broederijen De oude baron Radoanji wist ’t te zeggen. Op den naar den hoogsten bergtop voeren- r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4