lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Goede Waar I I J 1 u Rona -JW 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 67. 1 I’ I k II Zondag 18 Augustus. UIT DE PERS. RECLAME. BINNENLAND. Politiek Overzicht. VOOR Afzonderlijke dat de familie Over hetgeen de Hr. Troelstra op dat congres aan het adres der Liberale Unie gezegd heeft een enkel woord. Een noodig h PRINS JORIS schreef in de Enkhuizer Courant het volgend voor weinig qeld_| Probeert U eens een busje fX VAN HOUTEN’S j KonaI 1V cacao en gij zult versteld zijn over de uitstekende^ kwaliteit in verhoudingtot den prijs, jgB Wij hebben nooit behoord tot hen, die het de moeite waard hebben gevonden ons boos te maken over deze Treubiaansche qualifi- catie. En dat niet alleen, omdat wij veel liever tot de politieke slimmelingen dan tot de politieke stommelingen worden gerekend, maar ook, omdat wij den Hr. Treub langer kennen dan van gisteren. Hij meent het wezenlijk zoo kwaad niet. Maar meer doctrina- rist dan iemand in Nederland, kan hij zich nu eenmaal niet voorstellen, dat wie tegen zijne leer ingaat, niet met zwarte ueven- Schoterland, 16 Augs. Door de aan houdende regenbuien hebben de tuin- en veldvruchten veel te lijden. Vooral de boontjes hebben het zwaar te verantwoorden. Op vele plaatsen wordt reeds rot geconstaterd. De prijzen der princesse- en snijboonen zijn reeds stijgende. Blijft het nog eenigen tijd nattig weer, dan zal er weinig van den oogst van bruine boonen terecht komen. Repk. Nieuwsbl. v. Fr. Een nieuwe truc. Als de heer des huizes afwezig is, wordt er gebeld. Staat voor de deur ’n meneer, die mevrouw te spreken vraagt. Binnen gelaten stelt hij zich voor als vertegen woordiger van notaris, die en die en zegt hij te komen met de aangename mededeeling, 2- een erfenis heeft gekregen. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. yi Kilo bus f 1,50 n. 0.80 0.42/2 Pio0,18 I i:l Het congres voor Staatspensioneering op Zaterdag 3 Aug. 1.1. te ’s-Gravenhage ge houden, is een groot succès geweest, en heeft alweer laten zien, hoe of de stroom voor dezen billijken eisch iederen dag wast, en weldra niet meer te keeren zal zijn. Waarbij niet vergeten mag worden,- dat dui zenden kerkdijken, die niets liever dan in voering van Staatspensioneering zouden wenschen door hunne geestelijke adviseurs, wier politiek voordeel meer ter harte gaat dan de droeve nood, waarin zoovele ouden van dagen verkeeren, het slot op den mond wordt gelegd. Kon men morgen aan den dag een referendum houden over de vraag Vóór of tegen Staatspensioneering, wij zijn overtuigd, dat de uitslag zou wezen altijd als men met gesloten briefjes stemde, en dus vrij bleef dat de Nederlandsche natie zich met overweldigende meerderheid vóór zou verklaren. Naar ons gevoelen is de invoering van Staatspensioneering dan ook slechts eene quaestie van tijdkomen doet ze er, zelfs het sociaal-politieke misbakseltje, waaraan Talma den naam van Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering gaf, zal die komst niet in den weg staan integendeel, genoemd ontwerp zal de oogen van duizenden twij felaars wijder dan ooit open doen gaan. Wat alles natuurlijk niet wegneemt, dat de pro paganda van de voorstanders van Staatspen sioneering niet alleen onverzwakt moet blijven, maar crescendo gaan. VAN HOUTEN S Hoofdzaak in deze is voor ons, dat zelfs een man als Treub in eigen partij, waarin hij terecht zoo groot gezag heeft, den steeds meer op den voorgrond tredenden eisch van Staatspensioneering niet heeft kunnen tegen houden, zelfs niet door het stellen van de Kabinetsquaestie, d.w.z. door de yerklaring, dat het omhelzen van de Staatspensioneering door den Vrijzinnig-Democratischen Bond hem het langer verblijf daarin onmogelijk zou maken. Wel heeft men toen men moet voor zijn voormannen iets over hebben hem ten gevalle het woord zzStaatspensionee- ring” niet genoemd, maar de zaak heeft men zonder noemenswaardig voorbehoud aanvaard. Dit werd onder meer bevestigd door den vrijzinnig-democraat Mr. H. J. Tasman, één van de heftigste tegenstanders van Staats pensioneering, dien men gevoegelijk zou kunnen noemen den laatste der Mohikanen van Links in den strijd voor Verplichte Verzekering. Maar, hoe dit alles zij, de Vrijzinnig- Democratische partij zal ook in deze vandaag of morgen onbewimpeld partij moeten kiezen, en ze deed dit feitelijk reeds door zich op het Congres voor Staatspensioneering te doen vertegenwoordigen, te meer, nu een harer Kamerleden, de Hr. Teenstra, een der warmste voorstanders van Staatspensioneering ten onzent daar het woord heeft gevoerd. woord, omdat ook hij, waarschijnlijk in de war gebracht door clericaal geschrijf daarover, blijk gaf niet het juiste begrip te hebben, wat de Liberale Unie bedoelt met te spreken van eene voorziening van den ouden dag zzin de richting van Staatspensioneering.” Daarmee is toch allerminst bedoeld, dat men van de Staatspensioneering zelve op een eer biedigen afstand zou willen blijven; dat zij verre. Maar daarmee is bedoeld, dat niet iedere verplichte verzekering a priori door de Kamerleden, die op het program der L. U. gekozen zijn, zal moeten worden ver worpen. Zeker, wij zouden verplichte ver zekering nooit anders dan een pis-aller vinden, nooit anders dan een monster van bureaucratischen rompslomp. Maar... het belang van de ouden van dagen gaat bij ons boven ieder stelsel. En als dus de Hr. Talma, die te onzaliger ure zijne ziel aan de ver plichte verzekering heeft verpand, alsnog zou kunnen besluiten de lage inkomens vrij te stellen van premie, en die premie te laten betalen door den Staat, alsmede zijne invali- diteits- en ouderdomsverzekering uit te brei den tot allen, die minder dan f 1200 inko men hebben, onverschillig of ze in loondienst zijn of niet, hij zou zeer zeker de Liberale Unie niet tegen, maar naast zich vinden. Zij zou dan precies hetzelfde standpunt innemen, dat Dr. Kuyper indertijd tegenover de Onge vallenwet innam en zeggen: Het stelsel heeft wel zeer groote bezwaren voor ons, maar waar daarmede een niet te versmaden rug steun aan duizenden behoeftige ouden van dagen wordt gegeven, acht ik mij niet gerech tigd het goede om het betere te verwerpen, te meer waar die verwerping op het hoofd van zoovele nooddruftigen zou neerkomen. Maar, helaas er is geen denken aan, dat Talma zijn ontwerp in dezen democratischen zin zou kunnen wijzigen. Om de lage inko mens vrij te maken van premie, zouden de groote inkomens aangepakt moeten worden en daar dit ministerie leeft bij de gratie van het conservatisme van alle gading, kan het er niet aan denken de bezitters van groote kapitalen en de trekkers van groote inkomsten uit handel en industrie in hunne zalige rust te storen. Hij blijkt uitstekend op de hoogte met de familie-relaties en tracht met die kennis ver trouwen in te boezemen. Dan vraagt hij inzage der familie-papieren... Zoo heeft ’n meneer te Utrecht geprobeerd er verschillende personen in te laten loopen, natuurlijk in de hoop, dat men hem even alleen zal laten in de kamer en hij de ge legenheid zal krijgen iets van zijn gading weg te nemen. Men zij op zijn hoede. Voor visschers om te watertanden. In de Vecht onder Weesp werd Woensdag bedoeling bezield zou wezenen dan vindt hij ontlasting des gemoeds in de felheid des woords, een gemoed, dat te meer van ver ontwaardiging zwol, als hij bedacht, dat zijn eigen dierbaar stelsel door de houding der Liberale Unie werd aangetast, en wie, die ooit een stelsel had, raakte daarop niet langzamerhand zóó verliefd, dat hij maar al te vaak vergat, dat bij dat stelsel niet om zichzelven had, maar om daarmee iets te be reiken P Vergeet daarbij niet, dat de Liberale Unie zich ook in haar progam van 1896 vóór verplichte verzekering verklaard had daarvoor zelfs een propagandaschrift had uit gegeven, waarin de Staatspensioneering werd bestreden, en dan zal men met het karakter van den Hr. Treub rekening houdende, gaar ne verzachtende omstandigheden voor hem pleiten, wat betreft zijne even ondoordachte als onbehoorlijke uiting in 1909. Wij leggen er met een bepaald doel den nadruk op, dat vóór 1909 de Liberale Unie nooit ook maar één woord ten gunste van Staatspensioneering heeft gezegd, omdat de kerkelijken verkondigen, dat dit feit haar het recht zou ontnemen ooit voorstander daarvan te worden. Dit nu is rondweg be lachelijk. De Liberale Unie is noch voor Verplichte Verzekering noch voor Staats pensioneering, om die zaken zelvenze is voorstandster van eene goede voorziening van den ouden dag voor ieder voor wien oud en arm helaas hetzelfde is. Nu is er een tijd ge weest dat in navolging van Oostenrijk en Duitschland, de verplichte verzekering het eenige middel scheen, om tot voorziening van den ouden dag te komen, en in dien tijd werd die verplichte verzekering ook in het program der Liberale Unie neergeschre ven, zooals dan ook Minister Veegens in 1907 met zijne verplichte Ouderdomsver zekering kwam. Het Deensche stelsel van Staatspensioneering was hier te lande zeer weinig bekend, en de Bond voor Staatspen sioneering, toen nog het ouderdomspensioen voor iedereen verlangende, voor den millionair zoo goed als voor den armsten, werkte zeker niet mede, om ernstige politieke mannen zich tot Staatspensioneering aangetrokken te doen voelen. Maar toen kwam in 1908 Lloyd George in Engeland met zijne Staats pensioneering, waarbij de menschen nu ein delijk geholpen werden, en dat niet met eene wet van 400, maar van 12 artikelen, en dat nadat men aan de overzijde van het Kanaal juist als ten onzent 17 jaar met het vraagstuk had gesukkeld, en daarmee, ook alweer juist als ten onzent geen stap verder was gekomen. Ons dunkt, dat de enkele herinnering aan deze feiten zoo voldoende verklaring is van de veranderde houding van de Liberale Unie ten opzichte van de nooden van den ouden dag, dat elk woord meer te veel zou zijn. door den visscher van R., een edelkarper ge vangen, 58 c.M. lang en ruim 7 pond zwaar. Bedelaars en landloopers. Men schrijft aan De Tijd: Het mag thans als een bekend feit worden beschouwd, dat minder bedelaars en land loopers tot de straf van opzending naar een Rijkswerkinrichting worden veroordeeld. In de laatste jaren werd ook de tucht in deze inrichtingen zeer verscherpt, waarbij het luieren krachtig wordt tegengegaan. Ook wordt beter toegezien, dat alleen die per sonen worden opgezonden, die tot normalen geregelden arbeid in staat zijn. Hierdoor werd het geheele aantal dezer gestraften aanzienlijk verminderdhet cijfer der bevolking dezer inrichtingen daalde in een jaar met ruim 500 aanvankelijk werd verwacht dat dientengevolge de bevolking der gevangenissen zich zou uitbreiden, maar dit vermoeden werd tot dusver niet bewaar heid. Integendeel, ook het aantal gevange nen is verminderd. Of dit verschijnsel wijst op minder criminaliteit, scherper toe zicht of meer clementie, dan wel aan andere oorzaken moet worden toegeschreven, is thans nog niet met zekerheid te constateeren. De „bommen”-geschiedenis te Feenendaal. Zooals gemeld, deelde een der leden van den gemeenteraad van Veenendaal in de Zaterdag gehouden zitting mede, dat vrienden van den ontslagen directeur der gasfabriek voornemens waren een bond van anarchisten te vormen, die hun betoog kracht zouden bijzetten door met bommen de tegenstanders te bewerken. Dit verhaal maakte weinig indruk en werd door den burgemeester bestempeld met zzdorps- praatjes”. Geen der leden voelde roeping er een woord bij te voegen. <Hoe. dat raadslid aan dat zonderlinge ver haal kwam, vertelt onze correspondent: Een bekend voorstander van den ge schorsten directeur had zich in het hotel i/De Roskam” wat opgewonden uitgelaten over de handelingen van de Veensche raads leden, met de bijvoeging, dat hij er zijn leven voor over had om een bom onder de tegen standers van den directeur te kunnen werpen. u. Alg. Hndbl. De Vereeniging van Vrijzinnige Nederlandsche Hervormden, afdeeling Rot terdam, heeft weder de kerk van de Doopsgezinde gemeente voor haar avond diensten in gebruik gekregen. Het drukker kerkbezoek heeft er toe geleid om van den 15den September af telkens om de 14 dagen een dienst te houden. Tot nog toe was het om de drie weken. Het heeft ons verheugd op het congres voor Staatspensioneering alle politieke par tijen van Links vertegenwoordigd te zien. Mr. P. J. Troelstra één van de woordvoer ders op het congres, heeft de houding van de drie vrijzinnige groepen tegenover de Staatspensioneering aldus gekarakteriseerd Dat de Staatspensioneering van de Vrijzin- nig-Democraten geen last meer zal hebben dat de Bond voor Staatspensioneering de Liberale Unie dien stoot zou moeten geven, die haar van voorstandster van eene voor ziening van den ouden dag in de richting van Staatspensioneering aanhangster zou maken van die hervorming zelve dat de aan wezigheid van de Vrij-Liberalen op dat con gres hem geene vrijheid gaf te concludeeren dat hij hen als voorstanders van Staatspen sioneering zou mogen begroeten. Wij wenschen op deze uitspraak enkele kantteekeningen te maken. Wat de Vrijzinnig-democraten betreft lijkt de uitspraak ons volkomen juistde Hr. Troelstra had, dunkt ons, gerust nog iets verder kunnen gaan, en zeggen, dat de vrij zinnig-democraten weldra als partij, wat thans reeds zoovelen hunner individueel doen, de rijen der strijders voor Staatspensioneering met kracht zullen komen versterken. Wat een zeer merkwaardig feit is naardemaal het juist deze partij geweest is, die in 1909 om zoo te zeggen den heiligen oorlog tegen dit verderfelijke(?) instituut heeft verklaard, en dat nog wel onder de leiding van een man van de bekwaamheid van Prof. Treub. Wie herinnert zich niet, hoe of deze, op een tijdstip, dat zelfs een klein weinig gevoel van politieke verantwoordelijkheid hem daarvan had moeten terughouden, der Liberale Unie verweet tot de politieke slimmelingen te be- hooren, omdat ze, haar voordeel doende met wat Lloyd George haar in Engeland te zien gaf, het heele werk der Staatspensioneering boven het halve der Verplichte Verzekering verkoos. Bolswardsche Courant I ij 0

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1