Gasfabriek Bolsward. ut Nieuwe Stoffen voor Herfst- en Winterkleedinfl. SUNLIGHT „ZBIEps Kookt en Verwarmt met Gas. „Origineel WECK”. i ,;t blomke”. Heeren-Kleermakerij S.v.d.MflulenSzn Echte WECK’s inmaakglazen en toestellen. Firma H. 0. de Haas. f BAEMATOGEN (Hommel). HAEMATOGEN (Tonella). SANATOGEN voor - - - Zenuwzwakte. GRANÜL1NE voor longlijders. E 56, GASKACHELS, GASCOMFOREN en GASOVENS met leiding. Burgerlijke Stand. Marktbericht. H Aanbesteding van turf. r* Beleefd aanbevelend. 1 Officiëele Advertentie. PREDIKBEURTEN. bericht de OM TV ANGST der KOOPT U DE Stadsnieuws. Mendelsohn. met 17 F. Popy. J. Gilbert. 1 I de Ganne. Cesar Frank. WAAROM WILT f GE NIET GEBRUIKEN N wat goed en zuiver is Die gewone zeepen, die nog meer schade doen dan het schoonmaken zelf, worden nooit geduld zoodra k Sunlight slechts eens 7 geprobeerd is. T i ADVERTENTIES. dusver weest. jaar en (Eetlustopwekkend, Versterkend). ST Men vrage prospectus. van Boskoop. Leeuwarden, 16 Augs. 1912. BOTERle soort f tot f 2e soort f tot f aanvoer /4, /8 en 0/16 vaten. Fabrieksboter f 53,a f 54,Aanvoer 16/3, 61/6 en 0/12 vaten. De aanvoer vee bestond uit: 1833 Run deren, 1260 Schapen, 1634 Varkens, 13 Bok ken en geiten, 30 Paarden en 0 Veulens. Totaal 4771 stuks. Burgwerd. Programma volksconcert, op a.s. Dinsdag 20 Augustus 1912. 1. Marsch Militaire. Leben. 2. La Reine d’Eté (ouverture). Ch. Panne. 3. Souvenir d’Amsterdam (Valse de Concert). Jos. Kessels. 4. Mariette. Blemant: In Waard het volgende te lezen Onder ’t ploegen vond een paar jaar ge leden een jonge boerenknecht onder de ge meente Numansdorp een tinnen doos, 12 cM. lang, 8 breed. Hij was kalm genoeg, om ze heel voorzichtig te openen en er niemand iets van te zeggen. Ze bleek mooie zilveren munten te bevatten uit den tijd van Jacoba van Beyeren, van Philips van Bourgondië en Karei den Stoute. Door bemiddeling van den heer Pijssens, bankier te Rotterdam, werden ze aan verzamelaars verkocht voor een goede som, zoodat de vinder daarvoor een aardig zaakje in de stad kon overnemen. De doos mocht de heer Pijssens voor zijn welwillendheid en moeite behouden. Dat er Prijsopgave wordt gevraagd van te leveren turf ten behoeve van de scholen, het gemeentehuis en het politiebureau en wel 1OOO dubbele heet, lange turf (afkomstig uit de Groninger- veenkoloniën) en 150 dubb. heet, baggelaar turf (afkomstig uit de Steenwijker-veenkoloniën) waar van bewijs van den veenbaas moet worden overgelegd. Monsters turf met prijsopgaaf meet- en draagloon inbegrepen VÓÓr Woensdag 28 Augustus 1912 te bezorgen ter Secretarie, waar de conditiën ter lezing liggen. Burgemeester en Wethouders yan Bolsward, JOH. KRAMER Mz., L.B. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. voorwaarden. De toestellen zijn dagelijks aan opschriften op stonden, ztj-.. i i de vlakken scheikundig volkomen te reinigen en nu leest men, na wat studie, want het is fijn ingekrast schrift van een dameshand By diepe ploughen heb di dit gheuonde Ende moechtet houde, hebdi minre in u kast/ Mer hebdi mere, soe es u ghelast, Dat ghy t sinte lam bert gheuet kersten stonde/ Tgelt es in die cackplaet neerghelegt, Te loene tguede werek in later tyt/ Een stucke munts uoir elx myn leuens iair By my juliane thomas dochter beuckelair/ Diet uinde urouch ofte laet gheniele Bid pater noster uoir myn arme syèle/ Ao dom XIIIc XCIJ was al dadelijk ge zien, doch eerst dezer dagen is het gelukt onbesteldbare brieven en brief- hier verzonden gedurende de van de maand Augustus 1912. Zondag 18 Augustus. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Dr. C. J. NIEMEIJER. ’s Avonds 53/4 uur Ds. D. N. ZUITHOFF. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. D. POTTINGA Jzn., Pred. te Arnhem. (Vertoeving van Broeders en Zusters.) GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 94/2 uur: Ds. EERDMANS ’s Avonds 5i/4 uur Ds. BUWALDA van Exmorra. BROEREKERK. ’s Voorm. 94/2 uur Ds. DIJKSTRA van Longerhouw. ’s Avonds uur Ds. GEERLING van de fabriek in werking te zien. (Ingezonden.) Postkantoor Bolsward. Lijst van kaarten van eerste helft Den v. VEEN, Amsterdam. W. KRAMER, Wallach bij Wesel. Nota. Aan de afzenders wordt aanbevo len hun adres op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. Aangekomen. Bij het slingerbalspel is te Groningen op het Exercitieveld een ongeluk gebeurd. Doordat de bal op zijn vingers terecht kwam, werden sergeant Schenkel aldaar de twee voorste vingers van de rechterhand gebroken en gespleten. Hij begaf zich naar het militaire hospitaal, waar een voorloopig verband gelegd werd. N. Gr. Ct. Slachtoffer van zijn plicht. De Rijksveldwachter Overdijk te Schoonoord (Dr.), die zooals wij dezer dagen meedeelden, door twee uit Duitschland teruggekeerde personen zoo ernstig is mishandeld, is aan zijn wonden overleden. Ongeluk met doodelijken afloop. Op de werf van Alb. Pronk te Vlaardingen kreeg Donderdagmorgen de 50-jarige zeeman J. Spaans, wonende te Scheveningen, door het breken van den ketting van de lier eener motorschuit, de giek op het hoofd, met het gevolg, dat de man Donderdagavond in het ziekenhuis aan de gevolgen is overleden. Een diep treurig ongeluk had Donderdag avond plaats aan het eerste gesticht te Veenhuizen. Omstreeks half elf geraakte de vrouw van den zaalopziener G. van Ankum in de vrij diepe vaart voor hare woning. De man, dit bemerkende, is klaarblijkelijk direct nagesprongen, om haar te redden, met het treurig gevolg, dat beiden verdronken. Door het hulpgeroep vau hun 16-jarig dochtertje kwam er spoedig hulp opdagen en werden beiden uit bet water opgehaald. Hoewel dadelijk geneeskundige hulp tegen woordig was en alles in het werk werd gesteld om de levensgeesten weder op te wekken, moest men, na 2i/2 uur vergeefsche pogingen te hebban gedaan, die hoop opgeven. Vier nog jeugdige kinderen blijven bijna onverzorgd achter. Asser Ct. Vervroegde winkelsluiting. Een enquête, te Vlissingen onder de winkeliers gehouden, had den volgenden uitslag Uitgegeven 325 circulaires, ingeleverd 301, waarvan 4 van onwaarde. Van de 297 winkeliers verklaarden 215 zich voor een wettelijke regeling van het sluitingsuur, 82 daar tegen. Alléén bij Kleimand 21, SMEEK, Beter en thans goedkooper dan alle namaak. :-: :-: :-: :-: Vertegenwoordiger voor Bolsward en Omstreken BOLSWARD, van 15 tot en Augustus 1912. Gehuwd: Tjeerd Faber, weduwnaar van Magdalena Tuinstra, met Mintje Seffinga. Geboren: Oentje d. v. Botte Ouder kerken en Doutzen Kuipers. WONSERADEEL, van 14 tot en met 16 Augustus 1912. Geboren: Geertje d. v. Anne Elgersma en Wijpkjen Tiemensma te Schraard. Steffen z. v. Jan Veenstra en Janke Koningsveld te Arum. Jetze z. v. Meindert de Boer en Antje Buwalda te Witmarsum. Feikjen d. v. Djurre Zijsling en Jacoba Scheffer te Exmorra. Douwe z. v. Sijmon Bouwe Algera en Maaike de Jong te Gaast. Anne z. v. Feike Postma en Akke de Haas te Lollum. Met ingang van heden ver- huurt de Gasfabriek: De huur der Gaskachels bedraagt gedurende de wintermaanden f 0,40 tot f 0,85 per maand. De huur der Comforen bedraagt f 0,05 tot f 0,15 per maand. De huur der Gasovens bedraagt f 0,15 en f 0,20 per maand, al naar de grootte. Grootere Kachels, Ovens en Comforen, tarief op aanvrage naar de grootte. Vraagt nadere condities en voor waarden. De Directie der Gasfabriek ver strekt gaarne alle gewensehte inlichtingen. Eén museum. In navolging van het rij wiel museum, dat de A. N. W. B. gesticht heeft, is de heer G. F. Steinbuch bezig, naar hij in De Auto meedeelt, met het inrichten van een A utomobiel- museum. Alles wat op de ontwikkelings geschiedenis van den automobiel betrekking heeft, is den verzamelaar welkom. Wat onze kaatsers wonnen. Een liefhebber van napluizen heeft eens nagegaan wat door 30 van de beste Friesche kaatsers aan prijzen is gewonnen, ’t Bedraagt samen f 1550. Catharinus Werkhoven staat bovenaan met f 210, 2 verg. zilv. med. 1 gouden horloge en 1 zilv. lauwerkrans. Dan volgt Rein Zaagmans aldaar met f 155, 2 verg. zilv. med. en 3 zilv. med. en dan Jan Reitsma Jr. van Pingjum met f 130, 1 V. Z. M., 2 Z. M. en 1 Z. H. Tot hen die meer dan f 100 gewonnen hebben behooren dan nog Sijtze A. Kooistra van Witmarsum met f 125, Ype Aukema van Franeker met f 115 en Tjeerd W. Kooistra van Dokkum met ruim fïOO, allen natuurlijk weer met de noodige medailles en andere onderscheidingsteekenen. Waterwild, In Friesland is de jacht op waterwild, welke jongstl. Maandag is geopend, tot voor de jagers niet onvoordeelig ge- Er is niet minder wild dan verleden de eendvogels zijn over het algemeen veel zwaarder dan andere jaren in dezen tijd. Watersnippen zijn er nog niet veel, het meeste waterwild, zooals de talingen, pijl staarten, pluvieren, smienten enz., wordt in het laatst dezer of in het begin der volgende maand verwacht. Het koele weder begunstigt den handel naar het buitenland, waar de uitvoerhandel goeden aftrek vindt. Een merkwaardige vondst. het Nieuwsblad voor de Hoeksche en IJselmonde van 10 dezer staat 5. Les Saltimbanques, fantaisie de l’Operette 6. a. Panis Angelicus, (arr. J. de Rook). b. Dessin Divin, Adieu c. Nader, mijn God bij U, arr. Kessels. 7. Segonia Valse. Espagnole. 8. Wennd,VatermitdemSohne.) Marsch uit die Keusche Suzanne.) De Brandklok. In ons vorig nummer over den brand bij Osinga staat een zinsnede, die eenige rectificatie behoeft, wijl zij tot verkeerde ge volgtrekkingen zou kunnen leiden. Er staat Onze brandweer heeft nu de regeling dat ’s nachts geen klok wordt ge luid, enz. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat het gebruik om bij brand de klok te kleppen, zou zijn afgeschaft. Zoover is het echter niet. Bij een fel uitslaanden brand in de stad kan het noodig zijn dat zoo spoedig mogelijk alarm gemaakt wordt, en dan is ook ’t kleppen der klokken een uitmuntend middel. De bepaling is dus niet zoo vér strekkend als wij ’t voorgesteld hebben, waar om wij er hier gaarne op terug komen. Gasgebruik. Het gebruik van gas, zoowel voor ver lichting als verwarming, alsmede ook als bedrijfskracht, neemt allengs toe, en daar de uitbreiding onzer gasfabriek een verhoogde productie kan leveren, is de directie der fabriek er steeds op uit, het gasgebruik in de huishoudingen te bevorderen. Van dit laatste kan getuigen de ook in dit nummer aangekondigde gelegenheid om de toestellen voor het koken op gas zelfs in huur te bekomen. Deze maatregel zal voor sommigen aanleiding zijn om thans de proef eens te nemen. Van de doelmatigheid en het zinde lijke en gemakkelijke in het gebruik is men wel algemeen overtuigd, maar de heerschende meening dat gasgebruik duur is, weerhoudt nog menigeen. Welnu, men kan dan nu de proef nemen, en men zal zien, dat bij doel matig gebruik, men niet duur uitkomt, en zich 't gemak en gerief dus best kan ver oorloven. Bij de Blauwpoort is thans een verbetering van het buizennet al noodig geworden. De buitenbuurt aldaar maakt het noodig, dat er meer gastoevoer komt, en men is daarom bezig van af de circulatieleiding bij de brugwachterswoning tot aan den Ververstuin en Julianabuurt een 5-duims leiding aan te brengen, de uitkomende 3 duimsleiding zal langs het Oordje worden gelegd, omdat ook daar allengs behoefte aan meer gas ontstaat. Het is een heele toer om deze verandering te bewerkstelligen, zonder stoor nis in de gaslevering voor die buurt te hebben. Door bij gedeelten zoolang een hulpleiding bovengronds aan te brengen, weet men zich zoo goed mogelijk te redden. Daar ook de tramrails heden onder handen zijn, is het daar een heele zandboel, waarbij wat droog weer wel gewenscht is. Koken en Verwarmen met Gas. Uit de advertentie in dit blad, zult u zien dat de gasfabriek vanaf heden, gaskachels, gascomforen en gasovens verhuurt. Zij is overtuigd, dat gas voor kookdoeleinden en ver warming in iedere huishouding niet alleen op zijn plaats is, maar bij langer gebruik zelfs onontbeerlijk blijkt te zijn. Niet ieder weet voldoende te waardeeren, dat door koken en verwarmen met gas, alle opslag van vaste en vloeibare brandstof met de daaraan verbonden bezwaren van stof, vlekken enz. vervalt. Bovendien verdwijnt de rook- en roetplaag en niet het minst de aanslag van pannen. Men hoort dikwijls de opmerking, koken op gas is duurder dan een kolen fornuis of petroleumstellen. Dit berust op een dwaling, men vergeet, dat het aanmaken van een kolenfornuis alleen al geld kost, aan vuuraanmakers, petroleum of houtjes, voor welk geld men reeds een flinken ketel water in denzelfden tijd op gas aan de kook heeft en dan moet men op het fornuis eerst beginnen. Terwijl nadat men met gas het maal bereid heeft, men de kraan uitdraait, het vuur in het koolfornuis nog een tijd vergeefs blijft doorbranden. En nu de petroleum. Om 1 Liter water aan de kook te brengen zijn noodig 40 c.M3. petroleum is 40/iooo Liter. Om 1 Liter water aan de kook te brengen zijn noodig 35 Liter gas is 35/iooo M3. De prijs van 1 Liter petroleum aannemen de op 9 ct. worden de kosten om 1 Liter water aan de kook te brengen 40/iooo X 9 0,36 cent. De kosten van gas bij een prijs van 7 ct. per M3. bedragen 35/iooO XI 0,245 ets. zoodat de kosten zich verhouden als 36 245 of rond als 6:4 in het voor deel van gas. Het doel, van het verhuren der gastoestellen met leiding, is om alle gasverbruikers die nog niet op gas koken en die nog twijfelen aan de voordeelen of tegen de aanschaffingskosten opzien, in de gelegenheid te stellen zich proefonder vindelijk te overtuigen, van bovengenoemde voordeelen. Vraagt nadere inlichtingen en I Obsr Supp* i Ct) ct> 1246 P. A. GERRITSMA,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2