i I J I I li' I L I t L I I GEMENGD NIEUWS. LIEFDE ZOEKT LIST. 4 4 en Loire-gebied zijn dat voegde de daad bij en me en beiden lachten een Toen trekken weduwe 1 aan mijn haar! protes- Als je tennist kan je haar en oogenblik later verwoesting aan en gaf ’t aan zijn meester i weer de aan- Nu de techniek het zoover heeft ge bracht, dat brandkasten haast niet meer te openen zijn door niet daartoe gerechtigden, nemen de inbrekers eenvoudig het geheele meubel mede. Te Reims is eergisterennacht ingebroken in het kantoor van een koopman. Den vol genden ochtend bleek, dat de nachtelijke bezoekers door het keldergat waren binnen gekomen, alle kamers hadden bezocht om mee te nemen wat van hun gading was, om zich daarna te verwijderen met een brandkast van een gewicht van ongeveer 200 K.G. De politie heeft tot nog toe geen spoor van de dieven kunnen ontdekken. zijn eens uit i uit, happen meenden zich daarbij niet te moeten neder- leggen. Het gevolg van een en ander was dan ook, dat een week na het verschijnen van den eersten ambtenaar, een tweede weder kwam herstellen wat gene verkeerd gedaan had. Maar noch de gewekte indruk van de gepleegde handeling, noch de geleden stoffe lijke schade door het spoedig verspreide gerucht van het intrekken der vergunning, vermocht men weg te nemen. Adv. BI. voor Kollum. I Het ijsgevaar op zee. Blijkens een bericht uit Londen, heeft de Z/White Star Line” het volgende bekend gemaakt ,/Met het oog op de buitengewone om standigheden, die zich dit seizoen voordoen, wat betreft het ijsgevaar in den Oceaan, zijn alle stoomvaartmaatschappijen, die bij de over eenkomst betreffende den te volgen koers zijn aangesloten, van meening, dat het onge- wenscht is met 15 Augustus te beginnen - weer den noordelijken koers te volgen. Daarom is besloten, dat er geen wijziging zal gebracht worden in den koers, die thans gevolgd wordt vóór 31 Augustus a.s., wan neer de zaak verder zal worden overwogen.” In Frankrijk woedt het mond- klauwzeer in hevige mate. In het Saóne- en van de 400.000 stuks rundvee niet minder dan 80.000 door de ziekte aangetast. Lastige heeren. De vijf Engelscben, die eerst den Duit- schers zooveel moeite hebben veroorzaakt, doordien hun optreden aanleiding gaf spionnen in hen te zien, houden thans dacht op zich gevestigd. Hun jacht, dat te Dover verwacht werd, is daar nog steeds niet aangekomen en thans vreest men, het met man en muis vergaan is. Belasting op ongehuwden. In het vorstendom Reuss oudere Linie is een belasting op de ongehuwden ingevoerd. Zij wordt geheven bij een inkomen van 3000 Mark en hooger. Ook weduwnaars en wedu wen zonder kinderen worden.er door getroffen, tenzij ze het bewijs kunnen leveren dat zij minstens een zesde deel van hun inkomen tot ondersteuning van familieleden, pleeg kinderen en dergelijken besteden. Het totstandkomen van deze belasting is in de eerste plaats te danken aan den afge- vaaardigde voor Zeulenroda, die zelf uit dezen hoofde belastingplichtig is. De kleinste zuigeling. Het echtpaar Charles Dailey te Philadelphia verheugt zich in eene bijzondere belangstelling wegens de minimale afmetingen van den pasgeboren zoon, Russell. Het wicht, 12 dagen oud, mat eergisteren 17 centimeter bij een gewicht van omstreeks 750 gram, maar is overigens geheel normaal en naar het schijnt volkomen gezond. De kleine Russell is echter voor meerdere zekerheid in een incubator geplaatst waar hij eenige weken zal logeeren. De moeder is nauwelijks 16 jaar oud en de vader nog geen 17. Beiden behooren tot de ^feather-weight” klasse, de moeder weegt omstreeks 90 pond. Dagelijks worden omtrent den toestand van Russell Dailey bulletins uitgegeven, die door geheel de Vereenigde Staten worden verspreid. Voor wielrijders Lantaarns deze week aansteken 7.52 uur. Reizend nest. Als een bijzonderheid uit de vogelwereld zij vermeld, dat in een spoorwagen van de locaalspoorweglijn EmdenGreetsiel een zwaluwenpaar nestelde. De veewaggon werd steeds van het eene station naar het andere verzonden, terwijl de zwaluwen meevlogen en onderweg zelfs haar jongen voederden. Winter 1912. In het Zwartewoud ligt de sneeuw hier en daar 20 c.M. dik. Op den Feldweg heeft men al z/geskid” bij een temperatuur van 10. Op de Zug-Spitze ligt 2 M. sneeuw. Het vriest er 6°. Gezelschap Verkade. Den 16en Juli gaf het gezelschap Verkade te Buitenzorg zijn afscheidsvoorstelling. De heer Verkade vertelde, het plan te hebben, over twee jaar naar Indië terug te keeren. 20 Juli vertrekt het gezelschap naar Deli, en vandaar terug naar Nederland. Het grootste droogdok ter wereld, een dat schepen van 32.000 ton kan bevatten, is Woensdag te Birkenhead in Engeland te water gelaten. Mevr. Astor, de jeugdige echtenoote van den bij den ondergang der //Titanic” omgekomen millionair, heeft ’t leven geschon- I had al veel eerder willen ophouden, ken aan een zoon. Ik ben er zeker van, dat meneer ’t enkel deed uit beleefdheid, zei de dame met een chameerend glimlachje. Je moet wat meer nadenken. Elsie... Maar laten we nu theedrinken. Ga eerst even binnen, om je haar wat op te maken; je lijkt een echte vogelverschrikker. Ze wist wel dat haar eigen coiffure onbe rispelijk was. Er mankeert niets teerde Elsie driftig, haar niet zoo precies in orde blijven. Maar ’t is toch zoo goed, nietwaar, meneer Prachtig, antwoordde Harewood. Mevrouw Fackerly glimlachte goedig. Meneer Harewood is te beleefd, om te zeggen wat hij denkt, sprak ze beschermend. Maar jij moest meer respect voor je zelf hebben, kind Meisjes mogen er niet slor dig uitzien. Ga nu even naar binnen en zeg de meid dat ze de thee brengt. Elsie ging naar binnen. Tante keek haar zuchtend na. Een lief kind, vindt u niet? Jammer dat ze haar moeder verloren heeft. Een meisje van haar leeftijd heeft aanhoudend toezicht noodig. Ik heb natuurlijk niet zoo veel invloed op haar, ’t Is een groote verantwoording voor mij. Elsie is zoo vreeselijk slordigVan wie ze dat heeft, begrijp ik niet. (De weduwe streek even langs haar eigen haar). Ik wed, dat ze nu niet eens doet, wat ik zei. Ze is niet erg gehoorzaam. Inderdaad kwam Elsie uit het huis terug met haar kapsel in onveranderden staat. Je hebt er niets aan gedaan 1 riep tante... Wezenlijk, Elsie, ik weet niet, wat ik met je moet beginnen. Elsie was woedend. Ze hield er niet van, dat haar als een kind de les gelezen werd in tegenwoordigheid van een jongmensch. Maar zij durfde niet uitvallen en staarde vlak voor zich naar den weg. Een oogenblik later kwam een ondeugende flikkering in haar oogen. Ze zei eensklaps Ieder kan ook niet zijn haar zoo netjes hebben als u, tante’t Is onberispelijk, nietwaar, meneer Harewood Daar past net een roos in. En behendig plukte zij van den struik een pas ontloken roosje, stak het in tante’s haar en bleef bewonderend staan kijken. Geoffrey moest haar smaak waardeeren. Keurig mevrouw U moest altijd rozen dragen. Doch zijn gelaat verduisterde; hij kreeg in ’t zicht, wat Elsie reeds een minuut te voren had opgemerkt, den Italiaan en zijn aap, die naar ’t hek der villa kwamen. De jongen glimlachte als bij ’t ontmoeten van oude kennissen. Elsie’s gezicht moedigde hem aan, nader te komen. Wat een afschuwelijk beest 1 riep mevrouw Fackerley. Ga weg, jongen O, neen; tantelief! vleide ’t meisje. U moet het aapje zien hij bedelt zoo aardig. Geef hem een stukje taart, tante, vervolgde Elsie, den afkeurenden blik van Harewood negeerend kijk hij steekt zijn poot al uit! Mevrouw Fackerley sneed een stukje taart af, deed liefjes en bukte naar ’t aapje... ’t Dier merkte dadelijk de roos in tante’s sprong er*»woedend op af... Een was hij bezig een hevige te richten in de kunstig opgebouwde coiffure. Mevrouw Fackerley gilde. De jongen en Harewood schoten allebei toe, maar de aap bleef rukken, als razend. ze eindelijk het beest konden weg bood ’t hoofd van de knappe een treurig schouwspel. Pijn had 't haar niet gedaan, en dat was juist ’t ergste, Rondom lagen vlokken van een kunstig pruikenmakersproduct Met een woesten blik op den kleinen Italiaan voerde tante Fackerley een over haasten aftocht in huis uit. De jongen, doodelijk verschrikt en bang voor de gevolgen, trok zijn aap met geweld voort en verdween buiten het hek. Hemel riep Elsie met voorgewend berouw. Hoe vreeselijk Die arme tante Ondeugend dingverweet Geoffrey. Opeens nam zij een hoog air aan en vroeg ijskoud Wat bedoelt u, mijnheer? Dat weet u heel goed. U moet eens goed doorelkaar geschud worden. Ze keek hem kalm aan. Hadt u daar lust in vroeg zij uit dagend, een tinteling in haar oogen. Geoffrey kon een glimlach niet bedwingen. Ja, dat heb ik en wat meer is ik zal ’t doen ook. Hij kwam nader ’t woord. Oh riep zij. Hoe durft u Laat los. Ik stik Hij besloot ’t geval met een kus liet haar vrij. Zij keken elkaar aan hartelijk. Ik moet dit zeker opvatten als aanzoek vroeg zij kalm. Dat mag je, als ik ’t mag beschouwen als een toestemming. Haar oogen zeiden het antwoord, en ze kusten elkaar weer. Tien minuten later sprak zij Ziezoo, nu moet ik naar binnen. Kom morgen terug. Tante zal mij de schuld geven, ik vroeg haar immers, den aap wat te geven Ik ga nu mijn standje halen Ik heb geen medelijden met jeJe hebt ’t verdiend. En lachend keek hij haar na. Ja mevrouw ’t was geheel mijn schuld. Stoomdruk Firma B. Cuperus Ai., Bolsward. Gewonnen U is te goed voor mij, zei de jonge man lachend, naar het net loopend. ’t Meisje naderde van den anderen kant. Haar gezicht gloeide, haar blonde haren waren schilderachtig verwaaid. Elsie Leroy speelde tennis, om te winnen, en lette dan op geen andere dingen. Ik geloof niet, dat u moeite gedaan heeft om te winnen, zei ze streng. U solde maar wat met mij. Volstrekt nietprotesteerde Geoffrey Harewood. Ik heb mijn best gedaan. U is veel te goed voor mij. Zij lachte vroolijk. O, ’t kan mij niet schelen, als een heer van mij wint. Voor een meisje speel ik vrij goed, nietwaar U speelt veel beter dan verscheiden heeren, die ik ken, verzekerde hij. Maar is ’t nu geen tijd om te gaan theedrinken U hadt mij geïnviteerd, weet u wel Ze liepen naast elkaar in den zonnigen zomernamiddag. Het licht speelde in haar verward, blond haar, dat hij bewonderde, gelijk hij eigenlijk alles aan haar bewonderde. ’t Was lief van u, dat u mij hebt gevraagd, zei hij. O, ik heb u niet gevraagd! antwoordde zij. Ik heb alleen de boodschap van tante Elisabeth overgebracht. Dan was ’t heel lief van tante Elisabeth. Elsie antwoorde niet. Tante Elisabeth was op dit oogenblik de eenige alsemdroppel in haar geluksbeker. Een jaar geleden, toen haar moeder stierf, had mevrouw Elisabeth Fackerly, een weduwe, die nog niet oud was en zelfs jonger leek dan ze was, het beheer op zich genomen van haars zwagers huis en zekere autoriteit gekregen over haar nichtje. Elsie was van oordeel dat zij zelf de huis houding heel goed had kunnen doen maar tante had zich als het ware opgedrongen. Tusschen tante en nicht heerschte van den beginne af een koele verstandhouding. Dat werd er niet beter op, toen Harewood er aan huis begon te komen. Tante toonde het kennelijk voornemen, hem geheel in beslag te nemenen in zulke zaken heeft een weduwe van middelbaren leeftijd zekere taktische voor- deelen boven een jong meisje. In haar binnenste was Elsie er van overtuigd, dat de jonge man haar lief had, maar toch bleef tante’s houding van beschermende voogdes hinderlijk. Op weg naar huis ontmoetten de jongelui een wonderlijk paareen kleinen zwerver, naar zijn uiterlijk een Italiaan, met een aapje, dat aanstonds voor hun voeten huppelde, en de hand ophield, als een bedelaar. O, wat ’n aardig dier riep Elsie, ik moet hem een dubbeltje geven. Neen, neen Signora riep de jongen vlug toeschietendbuk u niet, werp hem ’t dubbeltje toe. U heeft rozen op uw hoed, en als hij ze ziet, wil hij ze afrukken; dat is’n gewoonte die ik hem niet kan afleeïen. Laat de signor ’t liever doen. Geoffrey nam het geldstukje den aap, die ’t dadelijk aan bracht. Deze dankte beleefd. Het paar wandelde verder tot de villa van Elsie’s vader. In ’t voortuintje zat tante aan de theetafel. Kindlief wat ben je laatIk heb al een half uur op je gewacht met de thee. Hoe vaart u, meneer Harewood U moet werkelijk dat kind niet zooveel toegeven. Als ze begint te tennissen, weet ze van geen uitscheiden. Geoffrey vond de manier, waarop mevrouw Fackerly hem wilde voorstellen als Ellie’s slachtoffer, niet aardig. Meneer Harewood wilde juist doorgaan met spelen, verklaarde Elsie uitdagend. Ik Het weer in het buitenland. Het Wëstenwindweer duurt voort. Veelal is de barometer enkele m.M. gestegen. Besten dig is het weer echter niet geworden. De slechtweerkern ligt op het oogenblik in Zuid-Zweden, waar het geplasregend heeft. Langs de Noorsche kust is het daarentegen veelal opklarend weer. Op de Schotsche Hooglanden komen tijde lijke opklaringen voor, maar viel plaatselijk nog wat regen. In Zuid-Engeland weert of tempert een egale nevellucht den zonneschijn. In Duitschland wisselt een egale bewolking af met opklaringsperioden. Plaatselijk viel nog regen. Hier en daar kwam een onweertje voor. In Frankrijk is veel druilerig weer en ligt de temperatuur nog beneden normaal. In Zwitserland is ’t afwisselend bewolkt, het is er aangenaam frisch, locale storingen brachten soms nog eenigen regen. De New-Yorksche politie. Het onderzoek inzake den moord gepleegd op den speelhuishouder Rosenthal, te New- York, brengt fraaie dingen aan het licht. Het is gebleken, dat de politie er een vast belastingstelsel op na hield, volgens hetwelk alle speelhuizen en andere inrichtingen van soortgelijken aard, werden //aangeslagen” naar de mate van hun omzet en de meer óf de mindere voornaamheid van de wijk, waarin zij gelegen waren. Op die wijze zag de gear resteerde politie-luitenant Becker kans om van een salaris van 2000 dollar per jaar in 9 maanden, 58.845 dollar over te sparen, die netjes gedeponeerd werden bij een bank. Stavoren. Tusschen Enkhuizen en Stavoren is een derde stoompont in dienst gesteld. Vacantie. Er behoort moed toe om het midden in de vacanties te zeggen, maar zoo schrijft het Fr. Dgbl. er mag wel eens op worden aangedrongen, dat men onze schoolvacanties niet t e lang make. z/Twee weken, dat kêm. Drie gaat óók nog. De kinderen rusten eens, i ’t dagelijksch gareel, gaan eens wat versche lucht en komen met nieuw staal in ’t bloed en gezonder hersenen op school terug. Maar nu stond in een onzer bladen al ’n aansporing, om te komen tot een vijf- en zesweeksche vacantie voor de gewone lagere school. Laat men nuchteren blijven. Tal van kinderen zouden dan verwilderd, aan orde en tucht ontwend, op school terug komen. De vacantie deed kwaad. De leer tijd wordt zonder noodzaak ingekrompen. En de onderwijzers krijgen op vele anderen een voorrecht, dat hun niet toekomt. Schoolgaan moet regel zijn. Vacantie uitzondering blijven. ’t Mag wel eens herinnerd worden Teekenen des tijds. Men schrijft uit Brabant aan De Tijd In een gemeente voor 98 pCt. uit Katho lieken bestaande, behaalt de volbloed liberaal bij ’n gemeenteraadsverkiezing de overwinning op een Katholiek van-de-daad. Princenhage, een gemeente van lljOOO zielen met pl.m. 250 Protestanten, vaardigt een soort socialist naar ’t raadhuis af. Breda, met 25,000 Katholieken, zit met de handen in het haar om twee geschikte katholieke candidaten voor den Gemeenteraad te vinden. ’t District Waalwijk stuurt mr. Loef een petitie op z’n dak om tegen de Tariefwet te stemmen, onderteekend door schrik niet meer dan de helft der kiezers. In ’t district Oosterhout is ’n agitatie gaande tegen jhr. van den Berg van Heem stede. De Volksbond te Breda moet van de baan, ’n Gildenbond moet er komen. De R.-K. Onderwijzersbonden willen van geen kindertoeslag weten en verklaren zich tegen ’n actie voor gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs. In Vlijmen is ’n neutrale (volgens de De Voorhoede ’n anarchistische) mandenmakers- vereeniging met 100 leden opgericht. In den Boerenbond bestaan separatistische neigingen. Documentaire fotografie. Het fotografen-tijdschrift Lux bevat be schouwingen van den heer C. van Andel over documentaire fotografie. Hoe een stad of een dorp in verloop van tijd kan veranderen, ziet men het beste uit oude prenten, teekeningen en schilderijen. Zijt gij niet verheugd, zoo gij eens bij toe val een foto hebt gemaakt van een stadsge deelte, dat thans niet meer bestaat, en be waart gij het chiché daarvan niet met meer zorg dan uwe andere negatieven Juist die foto zal een betrouwbaar document zijn voor het nageslachtbetrouwbaarder nog dan teekeningen of schilderijen en aan geen twijfel onderhevig, omdat men nooit zeker is, dat de fantasie den teekenaar of schilder geen parten speelde. Zoo is dus de fotografie het middel om oude stadsgedeelten, gebouwen, natuurmonu menten, of wat ook, dat opgeofferd móet worden, voor het nageslacht te behouden. Zij zal op dit gebied waardig de teekenstift kunnen vervangen en had men haar ook reeds vóór eenige eeuwen gekend, we zouden nog heel wat meer weten van het leven onzer voorouders, we zouden ons er een veel duidelijker voorstelling van kunnen maken dan thans het geval is. Hier wordt een nieuw en vruchtbaar terrein geopend voor den amateur. Het aangewezen middel om de taak naar behooren te vervullen is, meent schr. gele gen in de aansluiting bij vereenigingen die zich de beoefening der documentaire fotografie ten doel stellen. Zulke vereenigingen be staan er reeds, doch nog lang niet genoeg. Zij openen de gelegenheid een stelselmatige verzameling aan te leggen en het werk onder de leden doelmatig te verdeelen. De oude Egytenaren hadden eerbied voor hunne dooden. Althans zoo meldt de historie. Nog heden ten dage wordt zulks den bewoners van het land der hiëroglyphen als een deugd aangerekend. Maar of overal en ten allen tijde door ons menschenkinderen die deugd in beoefening gebracht wordt, zie, dat is iets wat wij niet durven beweren. Tenminste, wanneer het gerucht waarheid bevat, is dezer dagen elders in de gemeente A., het tegendeel gebleken. Slechts één dag toch na het verscheiden van eene weduwe herbergierster, verscheen een dienaar van den heiligen Hermandad, op last natuurlijk van zijn superieur, ten sterfhuize om de acte van vergunning in te vorderen en het uit hangbord weg te nemen. En al ware du het recht aan de zijde van den uitvoerder der wet geweest, dan nog had men eenig respect voor den doode moeten betoonen, zoo luidde de uitspraak van een weldenkende. Belang hebbenden echter ingelicht, dat deze harde handeling op geen wetsartikel kon steunen,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4