Gasfabriek Bolsward. Kookt en Verwarmt met Gas. HYPOTHEEKBANK, gevestigd te GRONINGEN. Een net Kosthuis 4 pCt. Pandbrieven a 97 pCt. Jaarmarkt GASKACHELS, GASCOMFOREN en GASOVENS met leiding. Stadsnieuws. Financiëel overzicht. Ad ver ten tien. Friesch-Groningsche GEVRAAGD, met gebruik van vrij Studeerkamertje. Burgerlijke Stand. PREDIKBEURTEN. Marktberichten. Officiëele Advertentiën. Kermis-Bolsward. Wolfaartsdijk. oogenblik na, en zei De huur der f 0,20 per had was leefd alleen 70 14 32 20 90 16 n Fokje 40 a 45 Kilo 27 a 305 23 a 24 - v - u - n - u u U n - Harddraverij. Bij de gisteren te Tjalleberd gehouden harddraverij van paarden, werd de prijs f 35,gewonnen door de schimmelmerrie Gezina” van den heer R. Ykema alhier. Harddraverij. De Commissie die plan had op den Maandag in de kermis een harddraverij te doen houden, heeft om verschillende redenen besloten, zulks dit jaar niet te doen doorgaan. De hoofd oorzaak van dit besluit is wel, dat men door de groote landbouwtentoonstelling te Leeu warden, welke dan pas gehouden is, op geen genoegzame deelneming meent te kunnen rekenen. BROEREKERK. ’s Voorm. 9!/2 uur Ds. STEGENGA van (Bediening H. Avondmaal.) ’s Avonds 51/2 uur DEZELFDE. Brieven met prijsopg. onder letter U, aan den Boekhandel A. HUISMAN, Meppel. div. 1 der cert, van gew. aand. met f 48,78. Sluitsteentje. Een geestelijke tramde door de stad. Hij had een bouquet mooie bloemen in zijn hand. Even voordat hij aan de plaats zijner be stemming was, stapte een man in de tram, die klaarblijkelijk onder den invloed van sterken drank verkeerde. Hij kwam naast den geestelijke zitten. Terwijl hij rondkeek, viel zijn blik op de bloemen. „Die zijn mooi, mijnheer”, zei de man tot den geestelijke. Z/Ja”, was ’t antwoord, „en weet ge, waarom ze zoo mooi zijn De man dacht een toen „Neen, mijnheer”. „Wel, dat zal ik je vertellen. Dat komt, omdat zij niets anders dan water drinken.” Ned. Geplaatst Maatsch. kapitaal f 2,500,000. Reserves f 63 2.219.725. Hoofdagentsehap voor Friesland de Firma GEBRs. MISPELBLOM BEIJER te Leeu warden, Heeren veen. Bolsward, Joure, Sneek en Harlingen. De Bank verstrekt GELDEN op eerste hypotheek op zeer aannemelijke voorwaar den en geeft thans uit: Gratis inlichtingen verstrekken H. H. Hoofdagenten en Agenten, bü wie tevens de Coupons der Pandbrieven betaalbaar zjjn. De Directie, Mr. R. P. DORHOUT MEES. Mr. P. B. J. REELING BROUWER. en met 21 het rijtuig wel zoodanig dat het wiel er af te nemen, wat echter alles behalve gemakkelijk ging. Het paard liep een wond op, doch kon ten slotte uit de benarde positie verlost worden. Royaal. Een Duitscher was te Katwijk bij het baden te ver in zee gegaan. Een gil waar schuwde badpolitie en badknecht, dat de man zich in gevaar bevond. Tijd om de boot in zee te brengen was er nietde beide mannen begaven zich gekleed te water en slaagden er in den Duitscher uit zijn gevaarlijke positie te redden. Hun belooning was 25 centen ieder Ter waarschuwing Het Hbl. is er eens op uitgetrokken, om te onderzoeken, wat er waar was van de vele dankbetuigingen van genezen patiënten, die dr. Maucaura, de man van de Pulsocon, bij wijze van advertentie in de bladen plaatst en vertelt van dit onderzoek interessantedingen. Sommige „dankbare patiënten” hadden in hun eerste vreugde over de verlichting, die zij voelden, maar onderteekend, wat men hun voorlegde, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward maken bekend, dat de aanvangt op Donderdag 29 Augustus e.k. en eindigt Woensdag 4 September e.k., des morgens 8 uur, dat hazardspel, loterij en hardloopers ge weerd, en voor muziek enkel vijf draaiorgels worden toegelaten, na keuring, dat voor staanplaats van tenten, kramen en disschen men zich moet aanmelden bij den Inspecteur van politie onder opgaaf van de afmetingen der inrichting, enz., dat de PAARDENMARKT zal worden gehouden op Maandag 26 Augustus e.k. Bolsward, den 7 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. KRAMER Mz. L.B. De- Secretaris, K. H. LAAGLAND. East London Mission op en veranderden den I naam daarvan in 1878 in dien van „Salvation Army”. I Als boetpredikers gingen William Booth en zijn vrouw rond. Dagelijks tartten zij de beleedigingen van het laagst gezonken volk, als zij, predikende voor de kroegen, degenen, die daarheen hun schreden richtten, wezen op het verderf dat hen en de hunnen te wachten stond, wanneer zij daar hun heil bleven zoeken. Degenen, die er in- en uit gingen bespotten hen de houders dier drank gelegenheden, in Booth ziende den vijand van hun bestaan, beleedigden hem; hitsten het plebs op tegen den prediker en zijn vrouw, die langzamerhand eenige aanhangers om zich verzamelden. Booth stichtte het Heilsleger, waarom de eerste jaren de menschen lachten. „Maar ik liet ze lachen”, dus heeft hij mij zelf meer dan eens verteld in de interviews, die ik èn in ons eigen land èn hier meermalen met hem had. „Ik zag in dat die menschen door geen geestelijke, van welke secte ook, naar Gods bedehuis konden gebracht worden. Wilden die menschen gered kunnen worden, dan had ik tot hen te komen in de straten; dan had ik hen tot mij te trekken door taal, die zij begrepen; door muziek, die zij konden verstaan; door uniformen, die altijd op de menigte indruk maakten. Om die dingen heeft men mij bespot, maar de tijd heeft mij in het gelijk gesteldde mid delen, die ik aangreep, bleken vat te hebben op het Londensche volk, op het volk in elk land ter wereld. William Booth is heengegaan tot zijn eeuwige rust; hij heeft niet te vergeefs ge leefd en gewerkt; zijn naam behoort niet aan zijn vaderland, doch aan gansch de wereld, want hij was een weldoende geest voor elk land voor geheel de mensch- heid. Zoo er één naam is die zal blijven voortleven, dan is het de zijne. Algem. Hndbl.. Zondag 25 Augustus. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. (Avondmaal.) ’s Avonds 53/4 uur Dr. C. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTINGA. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 9t/2 uur: Ds. J. op ’t HOLT. ’s Avonds 51/4 uur DEZELFDE. Generaal Booth, f LONDEN, 20 Aug. Generaal Booth, hoofd van het Leger des Heils, is hedenavond te 10 uur 20 overleden. Der jaren zatgewerkt hebbende tot het in den letterlijken zin, sedert het verlies van het gezichts-vermogen, nacht voor hem geworden was, is in zijn woning te Hadley Woods, even buiten de noordelijke grenzen der wereldstad, de stichter van het Leger des Heils, de eeuwige rust ingegaan. De wereld heeft den dood te betreuren van een der edelsten, die ooit geleefd hebben van een man, die smaad, verachting, bespotting verdurende, onversaagd bleef werken voor zijn overtuigingzich bewust dat hij een roeping te vervullen hadbedoelende het welzijn zijner medemenschen van welk ras, van welken stand zij ook wezen mochten. Met zijn heengaan wordt betreurd het verscheiden van een man, die groote dingen tot stand heeft gebracht en van wien zijn heftigste tegenstanders heb ben moeten erkennen dat hij door zijn voorbeeld, door zijn onvergelijkelijke werkkracht, zijn machtig organisatie-talent, in staat is geweest velen tot zegen te zijn. Wie zich herinneren kan de dagen toen het Leger des Heils zijn arbeid begon, eerst hier in Engeland, enkele jaren later in andere Europeesche landenwie bijgewoond heeft de bespotting, de wreede behandeling en vervolging vaak, die de volgelingen van „Generaal” Booth toen te verduren hadden, kan zich thans, nu men weet wat de stichting van dezen man heeft gedaan voor de mensch- heid, bijkans niet begrijpen waarom die volgelingen zooveel smaad moesten verduren. Drie-en-tachtig jaren geleden, op den lOen April 1829, aanschouwde William Booth het levenslicht. Reeds op zeer jeugdigen leeftijd, vijftien jaren oud slechts, kwam hij onder den indruk der Wesleyaansche Methodisten en trad onder hen als spreker op. Vijfjaren later kwam hij naar Londen, waar hij als straatprediker optrad, waardoor hij genoodzaakt was van de Wesleyanen zich af te scheiden, en hij bleef, terzijde gestaan door zijn echt- genoote, Miss Catherine Mumford, prediken in stad en land, te Wolsall oprichtende, wat toen genoemd werd de „Hallelujah Band”. In 1864, na veel zwerven door het land, te Londen teruggekeerd, begonnen Booth en zijn vrouw ernstig bun arbeid in het Lon densche East End; in dat Whitechapel en de buurten daarom heen, waar de diepste ellende heerschtewaar de duizenden leefden in krotten en sloppen; waar de ondeugden zich toonden in elke straat en steeg; waar het drankmisbruik vooral zooveel onheilen stichtte. Daér richtten zij aanvankelijk de Een hengst van den landbouwer L. uit Elden, die te Zutphen een prijs had behaald, werd te Ellecom, toen de stoomtram passeerde, schichtig en sprong op zijde, ten gevolge waarvan het met zijn achterbeen tusschen het wiel van het rijtuig van den heer G. geraakte, en wel zoodanig dat men genoodzaakt was om SNEEK, 20 Aug. Boterprijs le keur f 50, Aanvoer 6/4, 1/8. VEREENIGINGle keur f 50,a f 2e keur f a f 3e keur f a f 4e keur f a f laagste keur f Fabrieksboterf54,a f Aanvoer 2/3, 28/6. Noteerings-Commissie van de vereeniging van Boter- en Kaashandelaren in Friesland: Prijs le soort fabrieksboter f 54. Nagelkaas f Aanvoer Kilo. VEEMARKT SNEEK, 20 Aug. 1912. Aanvoer Prijzen: 145 Melke- en kalve Koeien f 150 tot ƒ310 30 Vette Koeien - 180 - 320 55 Vette kalveren - 20 - 60 228 Graskalveren - 35. 143 Nuchteren Kalveren - 8 220 Schapen - 18 74 Lammeren - 16 593 Varkens en vette Biggen - 30 92 Kleine Biggen - 10 3 Stieren - Paarden - 9 Bokken en Geiten - Totaal 1592 stuks vee. Vette koeien per 1/2 Kilo 37 a 40 ct. kalveren Varkens per Biggen Londen Sneeker kaatswedstrijd. In de kaatswereld hoort men zelden of nooit, dat de Bolswarders de victorie weg dragen bij de kaatspartijen, doch Zondag te Sneek heeft Bolsward zich eens dapper ge weerd, en werd de prijs en 2e premie door kaatsers van hier behaald. De prijs f30 werd gewonnen door J. van Spanning, P. Nota en J. Heins, de 2e premie f 7.50 viel ten deel aan H. Langen berg, C. de Jong en G. Zwaagstra. De le premie f 15 werd behaald door het Sneeker partuur H. Plantinga, H. de Jong en S. Zijlstra. Opmerking verdient, dat de eerstgenoemde van dit 3-tal ook een geboren Bolswarder is. soms een in ’t Fransch of Engelsch gesteld stuk. Een oud vrouwtje hield zelfs beslist vol, dat zij de dankbetuiging niet onderteekend en deze tegen haar zin in de courant verschenen Wat vergeten wordt. Den 4en Sept. a.s. zullen te Utrecht ver kocht worden de over het tweede half jaar 1911 in de waggons der S.S. gevonden goederen, benevens de onafgehaalde en ge weigerde goederen. Daaronder zijn 1002 parapluies en parasols, 529, wandelstokken, 5 rijwielen, kleederen enz., diverse gouden en met goud gemonteerde voorwerpen, w. o. 5 armbanden, 6 broches, 14 lorgnets, 27 ringen enz. en diverse zilveren en met zilver gemonteerde voorwerpen, w.o. 18 armbanden, 10 broches, 8 horloges, 11 parapluies en 37 wandelstokken. Goed terechtgekomen. Een paar nachtwakers op de landbouw tentoonstelling te Zutfen, vonden in de kiosk der verlotingscommissie een cartonnen doos met f 127. Een van hen ging den algemee- nen penningmeester waarschuwen, die het geld tot zich nam en in de doos een briefje legde, waarop hij met slordige verdraaide hand had geschreven „wel bedankt voor ’t onbe heerde gelt” (n.b. geit met een t). Men kan zich het beteuterde gezicht van het com missielid, die het geld achtergelaten had, voorstellen, toen hij in plaats van het geld waarmee hij een koe voor de verloting aan gekocht moest betalen, dat waardelooze briefje vond, maar zeker ook zijn zuurzoeten glim lach toen men hem de geheele toedracht mededeelde, ’t Was intusschen een buiten kansje voor de nachtwakers. Ze kregen elk een flinke belooning voor hun oplettendheid. Gevolgen der staking. De gevolgen der staking te Schiedam onder de glasblazers doen zich ook al in andere bedrijven gevoelen. Zoo heeftgisteren, naar de Sch. Ct. meedeelt, de distilleursfirma Hasekamp zich wegens gebrek aan flesschen genoodzaakt gezien, veertig menschen te ontslaan. Geslaagd. Onze vroegere stadgenoot, de heer P. J. Fennema, thans in garnizoen te Kampen, is geslaagd voor het officiers-examen. Oranje-Commissie. De Commissie voor de feestviering op 31 Aug. heeft Maandagavond vergaderd en het programma vastgesteld voor de feestelijke herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin. Er was vooraf bij de burgerij om gelde- lijken steun gevraagd, en de opbrengst der lijst beantwoordde slechts gedeeltelijk aan de niet hoog gespannen verwachtingen. Zeker doordat het bekend was, dat men dit jaar op bescheiden voet meende te moeten blijven bij het opmaken vanT feestprogramma, trok het toch wel zeer de aandacht dat velen uit de burgerij en ook ouders van schoolgaande kinderen zich onttrokken of een gering offertje teekenden. ’t Was toch bekend dat het schoolfeest zou plaats vinden gelijk vorige jaren, en dit nummer dat altoos verreweg het meeste geld kost, vindt toch ook stellig bij ieder instemming. Met inbegrip van de giften van Weeshuis en Armenhuis bedraagt de toegezegde som in het geheel nog niet eens f 180.voor waar een luttele som voor dit doel. De commissie besloot dan ook om zich met de tractatie der kinderen te bepalen tot de lagere scholen. Men heeft plan met de kinderen des morgens te 10 uur een optocht door de stad te houden, waarna in de scholen eenige versnaperingen zullen worden aangeboden. Ook heeft de commissie plan tot het ge meentebestuur en de kerkbesturen het ver zoek te richten dat des morgens (8 uur alle klokken eenigen tijd zullen worden geluid, en aan de raadscommissie van het muziekkorps zal verzocht worden om voor het stadhuis eenige muzieknummers te doen geven door het stedelijk muziekkorps, en ook dat dit zoo mogelijk den optocht der kinderen zal begeleiden. Het programma der Oranje-Commissie is daarmee af. Des namiddags blijven dus de gewone feestelijkheden achterwege, maar het muziek korps zal op dezen nationalen feestdag, als naar gewoonte, vermoedelijk wel een volks concert geven of des avonds een tournée maken doch dit wordt geregeld door de raadscommissie. RflV* Met ingang van heden ver- huurt de Gasfabriek: De huur der Gaskachels bedraagt gedurende de wintermaanden f 0,40 tot f 0,85 per maand. De huur der Comforen bedraagt f 0,05 tot f 0,15 per maand. Gasovens bedraagt f 0,15 en maand, al naar de grootte. Grootere Kachels» Ovens en Comforen, tarief op aanvrage naar de grootte. Vraagt nadere condities en voor waarden. De Directie der Gasfabriek ver strekt gaarne alle gewenschte inlichtingen. BOLSWARD, van 18 tot Augustus 1912. Gehuwd: Johannes van der Goot, van Harlingen, weduwnaar van GeertjeTiemersma, met Lijckeltje Wijnia, weduwe van Douwe Bokma. Geboren: Oebele z.v. Sjoerd van der Heide en Fokje van der Werf. Trijntje d.v. Jan Vierstra en Lolkje Elzinga. Hendrik z.v. Bote Buma en Afke Roelevink. Overleden: Elisabeth Mulder 45 jr. (ongehuwd). teerde Elsie driftig. Als je tennist kan je haar niet zoo precies in orde blijven. Maar ’t is toch zoo goed, nietwaar, meneer Prachtig, antwoordde Harewood. Mevrouw Fackerly glimlachte goedig. Meneer Harewood is te beleefd, om te zeggen wat hij denkt, sprak ze beschermend. Maar jij moest meer respect voor je zelf hebben, kind I Meisjes mogen er niet slor dig uitzien. Ga nu even naar binnen en zeg de meid dat ze de thee brengt. Elsie ging naar binnen. Tante keek haar zuchtend na. Een lief kind, vindt u niet? Jammer dat ze haar moeder verloren heeft. Een meisje van haar leeftijd heeft aanhoudend toezicht noodig. Ik heb natuurlijk niet zoo veel invloed op haar, ’t Is een groote verantwoording voor mij. Elsie is zoo vreeselijk slordigVan wie ze dat heeft, begrijp ik niet. (De weduwe streek even langs haar eigen haar). Ik wed, dat ze nu niet eens doet, wat ik zei. Ze is niet erg gehoorzaam. Inderdaad kwam Elsie uit het huis terug met haar kapsel in onveranderden staat. Betaalbaarstelling van dividenden en coupons. Liquidatie-aandeelen James Barge E. Moor man Co. div. 16 met f 38,75. Atchison Topeka Santa Fé S. M. pref, aand. div. 33 der eert, van pref. aand. f 60,92. St. Louis San Francisco S. M. div. 54 der cert, van le pref. aand. met f 24,40. Standard Milling Company U Z/ u n Lij 14x1 Xx vL X v T -1-- - 1 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2