51ste Jaargang. 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 69. Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Zondag 25 Augustus. De beste voor den prijs DE VOLKSDRANK 'I i eermakerij 0 •i I h UIT DE PERS. BINNENLAND. bij uitnemendheid. VAN HOUTEN’S gedurende de Kermis 00. Politiek Overzicht. Aig verkrijgbaar. -:- VOOR Afzonderlijke RECLAME. ’t voor wier was, GOED en GOEDKOOP. VOEDEND en GEMAKKELIJK VERTEERBAAR. 1 Kg. 1.50 ‘AKcp. y0.42i y2 - 0.80 Vio- 0.18 k Toch is met de terugbrenging van de 40 millioen tot lO^/g millioen het kwaad, dat de Regeering met haar oorspronkelijk ont werp heeft gesticht, allerminst weggenomen. Het kwaad toch zit hem hierin, dat na het stof, dat het Kabinet-Heemskerk met zijn eerste ontwerp kustverdediging heeft opge jaagd, het niet meer vrij staat in deze, en wel in dien zin, dat ze de heele zaak niet meer kan laten rusten, maar iets doen moet, om zich niet belachelijk te makenmaar dat iets kost dan toch nog altijd lO1^ mankeerde, die stroom langs onze vaartuigen, Wat ons politie kon balen gedurende de 7 ongewone dagen was. van vele andere jaren ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. uitbreiden en versterken, om met het oog op een eventueel conflict tusschen Engeland en Duitschland, dit laatste land in het gevlei te komen. Nu is het verre van ons wij wenschen in dat opzicht allerminst misverstaan te worden deze Regeering te verwijten, dat ze tot doel gehad heeft onze strenge neutra liteitspolitiek, voor een klein land als het onze, de aangewezene en eenig mogelijke, te laten varen. Ons verwijt gaat niet verder, dan dat ze door de onvoorzichtige redactie van het geïncrimineerde stuk dezen indruk heeft gewekt. En het ongelukkige van de zaak is, dat, bedoeld of niet bedoeld, dit in de gevolgen precies op hetzelfde neerkomt. De gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven. De ontstemming in het Buitenland was groot, in Frankrijk in de eerste plaats, en ons vaderland heeft als gevolg daarvan te boeken, dat onder dit ministerie iets gebeurd is, wat Nederland gelukkig nog nooit óver kwam, door gemis aan medewerking van Buitenland mislukte de plaatsing van eene Nederlandsche leening. Gelukkig is thans de goede verstandhouding met Frankrijk geheel hersteld, waartoe het succesvolle bezoek van Hare Majesteit de Koningin aan Frankrijks hoofdstad niet weinig heeft bijgedragen. Wij blijven toch nog niet geheel zonder hope, dat het verzet tegen de lO1^ millioen niet minder groot zal zijn dan tegen de vroeger aangevraagde 40 millioen, al is de mogelijkheid helaas alles behalve uitgeslo ten dat het voor die som tusschen de Re geering en de Katholieken op een accoordje geworpen is. (Anti-revolutionairen en Chris- telijk-Historischen kennen nu eenmaal geen grootere wellust dan geld te geven voor forten en kanonnen, dat vinden ze na sub- sidiën voor de bijzondere scholen almede het heerlijkste wat er is.) Maar, zooals we zeiden, wij blijven in deze niet geheel zonder hope. En dat nu j uist niet, omdat er voor ieder, die 's Lands belang boven partijbelang stelt, alle aan leiding zou zijn om aan eene Regeering, die eerst 40 millioen voor de kustverdediging aanvraagt, en die dan later komt met de verbijsterende mededeeling, dat lO1^ millioen eigenlijk genoeg is, alle vertrouwen in de- fensiezaken te ontzeggen. Dat telt helaas niet meewe weten uit droeve ervaring hoezeer het landsbelang voor het coalitie belang moet wijken. ze niet wachten zoo te zeggen geen dag en geen van forten bij Hellevoetsluis en eerste ontwerp heette, dat kon, om nacht, is voor onbepaalden tijd uitgesteld de bouw Dirksland is prijsgegeven voor de Texelsche zeegaten is wat noodzakelijk heette op de helft, voor de verbetering der forten te IJmuiden en aan den Hoek van Holland is het oorspronkelijk aangevraagde op een acht ste teruggebracht. Waarlijk, als het niet zoo diep treurig ware, zou men schater lachen over dit absolute gemis van beginsel vastheid inzake defensie bij eene Regeering, die, God betere het, optrad om het ver trouwen der Nederlandsche natie te her stellen in de landsverdediging, welk ver trouwen door Staal’s bedrijf diep geschokt heette. van toeschouwers kaden bij ’t binnenkomen der we zochten hem te vergeefs, verheugt van deze kermis De ons mededeelen dat ’t getal ver weer miniem was. Uitgezonderd een paar onver beterlijke typen, was er van drankmisbruik geen sprake. Een eere saluut daarvoor aan alle vereenigingen, die onze maatschappij hoe langer zoo meer, tot ’t bewustzijn brengen, dat een gezonde ziel alleen kan huizen in een gezond lichaam. In de Raadszitting van hedenavond werden de notulen zonder lezing (dat is hier in den laatsten tijd afgeschaft) vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een adres van ’t Bestuur der afdeeling Volks onderwijs” alhier, om verhooging der jaar wedde van de onderwijzeressen aan de bewaar school. De gemeente-rekening voor 1911 werd vastgesteld tot een bedrag in ontvangst van f 615150,99, in uitgaaf f 592726,915, batig saldo alzoo f 22424,075. De begrooting voor 1913 der Algem. Armvoogdij werd goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 18690, onder welke een gemeentelijke subsidie van f 18340. Tot tijdelijk leeraar aan het gymnasium benoemde men Dr. D. Heerenga, tot tijdelijk directeur der burgeravondschool, den heer J. Voetberg. Verdraagzaamheid. De heer Alex Wolff, een Israëliet, wonende te Venlo, vierde dezer dagen zijn 90en ver jaardag. Blijkens het verslag in het Centr. BI. v. Isr. gaven alle gezindten blijk van deelneming. Ook de deken en twee kapelaans maakten dien dag niet alleen hunne op wachting, maar boden hem keurige bloem stukken en andere geschenken aan. Namens de buren we<d hem door eenige bruidjes een prachtige mand vereerd, bevattende de fijnste vruchten en eenige flesschen champagne. Ter zelfder tijd werd door de muziekver- eeniging „Fanfare” den jubilaris een aubade gebracht. Te St.-Oedenrode is op de kermis een der feestvierders uit een luchtschommel ge vallen. De man was op slag doodhet ongeluk is aan eigen roekeloosheid te wjjten, En nu komt, op het oogenblik, dat het stof, door het eerste ontwerp opgejaagd, wat is gaan liggen, het tweede ontwerp, waarin juist behouden is, wat het meest op uit daging van Engeland en tegemoetkoming aan Duitschland lijkt n.l. het fort bij Vlis- singen. Een fort bij Vlissingen, dat nota bene, door de Commissie van deskundigen door deze Regeering zelve te hater voorlichting benoemd, te weten de Commissie van De fensie, als absoluut onvoldoende ter ver dediging van de Schelde en tot afsluiting daarvan, wordt afgekeurd. Deze Commissie wil er nog een tweede fort bij. Zij wil ter bescherming van het Zuidelijke vaarwa ter ook aan den zuidelijken oever een fort, en noemt onze neutraliteit zonder dat fort geheel onvoldoende gewaarborgd. Om te ont houden. Volgens de Commissie van Defensie is dus het bouwen van het fort bij Vlissin gen (op 51/2 millioen geraamd, maar dat valt nooit mee) absoluut weggeworpen geld. Dus twee forten P De Hemel beware ons. Wij laten hier even generaal Staal aan het woord, die op 25 October 1910 in het Vaderland als zijne meening te kennen gaf, Hat een voldoende afsluiting van de Schelde door ons kan worden verkregen door andere hulpmiddelen, die boven het fort, het voordeel hebben, dat zij, verplaatsbaar zijnde, ook zoo noodig elders kunnen worden aangewend.” Onder deze hulpmiddelen ver staat generaal Staal torpedobooten, onder zeeërs en mijnenleggers. Welnu, waar een officier van die alge meen erkende bekwaamheid veel goedkooper middel weet, om de Schelde af te sluiten dan de millioen voor het fort te Vlis singen, zal deze Regeering goed doen naar deze stem te luisteren, en dat te meer waar ze inzake kustverdediging gebleken is geene vaste eigen opinie te hebben. Hoe weinig toch is er van wat in het eerste ontwerp gevraagd werd, en als onmisbaar verdedigd, overgebleven De 40 millioen werden tot lO1^ teruggebracht; de aanvulling van het materiaal der Zeemacht, waarvan het in het Witmarsum, 21 Augs. Een paar jaar geleden hebben we melding gemaakt van de vinding van een eenvoudigen horloge- reparateur Ulbe Hoitinga alhier, n.l. een zelfregelende klok met zon, maan en sterren, volgens eigen vinding uit leerboeken samen gesteld. Deze klok zond hij eenige weken geleden naar de tentoonstelling te Berlijn. Thans heeft hij ze terugontvangen met de vermelding dat zijn klok door de jury met octrooi of Duitsch patentrecht was bekroond. Reeds hebben een vijftal buiten- en binnen- landsche fabrikanten hem geschreven, om het bezit van dit octrooi te mogen erlangen. Het octrooi loopt tot 1928. Stavoren, 22 Augs. In de gisteravond te Enkhuizen gehouden publieke vergadering van belangstellenden in de vlieg-demonstratie over de Zuiderzee door Jan Olieslagers bleek zoo weinig animo te bestaan voor deelname in het garantiefonds, dat zulks weinig bemoedigend is voor het welslagen der onderneming. Toch wordt nog een poging gedaan om langs anderen weg het doel te bereiken. Heplc. Nieuwsbl. v. Fr. Snoek 23 Aug. ’t Klokje van achten kondigde gelukkig heden morgen weer aan dat de stille rust binnen onze veste is terug gekeerd. ’t Heele stelletje jaarmarktsters zien we reeds druk in de weer, om liefhebbers of geen liefhebbers van ’t kermisgewoel een zooveelste deel van ’t jaar opnieuw te ver maken of te martelen met ’t getingeltangel van orgels, met walgelijke tooneelen, met zeer veel dat alles behalve dient om ’t schoon heidsgevoel te streelen. Maar laat me s.v.p. niet te veel afgeven op onze kermissen, dan blijft er zoo weinig over vooral van de onze die dit jaar alles behalve aanspraak heeft kunnen maken op buitengewone drukte. Misschien heeft ’t weer er invloed op uitgeoefend misschien ook brengen de tal- looze gelegenheden tegenwoordig om uit te gaan zoo langzamerhand de klad in ’t ker misbezoek. Onze Zeilwedstrijd mag ook geenszins er op roemen dat hij dit jaar druk werd be zocht. Die belangstelling ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijg^3’ PRINS JORIS schreef in de Enkhuizer j? a Courant het volgend lö Jtlcll I OjUU. Het ontwerp-kustverdediging is, zooals 2 September 1912: bekend mag verondersteld worden, ernstig besnoeid; dat eerst heette 40 millioen te «aa AM moeten kosten, zal, volgens deze Regeering Lj| I Ui I I I zeer goed met amper een vierde daarvan n.l. j B B W B B B B Jl Billa met lO1^ millioen bereikt kunnen worden. Wij verheugen ons natuurlijk, dat er ten- 7 minste 30 millioen zullen worden bezuinigd, m maar dat neemt natuurlijk niet weg, dat het BUt: JBL. N IJfiAFl.". feit op zichzelf, dat deze Regeering oor spronkelijk 40 millioen vroeg, en thans zelf erkennen moet, dat lO1^ millioen voor het beoogde doel genoeg is, haar beleid in zake onze defensie andermaal in een hoogst beden kelijk licht stelt. Er is dus maar op ingehakt indertijd, en dat terwijl tal van de drin gendste nooden en behoeften onzes volks onvervuld blijven bij gebrek aan geld, als men het huidige Kabinet wil gelooven. Voor onderwijs is onder dit ministerie zoo goed als niets gedaan, dit is zelfs van Rechts toegegeven als de onderwijzers, waarvan duizenden nog erbarmelijk gesalariëerd zijn, om verbetering van traktement vragen, is er geen geld staatspensioneering wordt af gewezen op grond van financieele bezwaren, en het oud-en-arm van den niet-arbeider laat deze Christelijke regeering absoluut koud; de voorziening van den ouden dag van den arbeider, waarbij zelfs van een loon van minder dan i 5 premie zal worden geheven, is bij deze Regeering nog niet eens eene daad van vrijen wil, maar haar afgedwongen door Dr. Kuyper, die zonder de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering den stembusstrijd van 1913 niet aan durft; maar als het de defensie geldt, dan is er niet alleen altijd geld, maar dan vindt dit Kabinet het zelfs geheel overbodig de bekende Hollandsche zuinigheid te betrachten of eene juiste bereke ning te maken, dan worden er 40 millioen gevraagd, terwijl men er met lO1^ toe kan. Men moet dit alles niet gering achten. Want het heeft niet zoo heel veel gescheeld, of de Nederlandsche natie had die 40 mil lioen moeten opdokken. Deze Regeering, zoogenaamd opgetreden, omdat er front moest gemaakt worden tegen de bezuinigingsleuze op defensiegebied van 1905, waardoor de zaak van ’s lands defensie niet langer veilig heette in de handen der vrijzinnigen, moest in de eerste plaats toonen, dat voor de ver dediging van onze bakermat geen offer haar te groot was. Wat aanleiding gegeven heeft tot eene ergerlijke geldsmelterij, die voor vaderlandsliefde moest doorgaan. Het begon al met het absoluut nutteloos uitgegeven half millioen voor Sabron’s huurlingen, die het blijvend gedeelte op het gewenschte getal moesten brengen. Én de 40 millioen voor de kustverdediging zijn als beslist noodzake lijk verdedigd, en aan hen die zich tegen die uitgave verzetten werd gebrek aan vader landsliefde verwetenen ware het niet, dat er ernstig verzet tegen deze geldverspilling van Katholieke zijde is gekomen, dan wil het ons voorkomen, dat de buit al lang bin nen zou zijn. Hieraan denkende brengen wij dan ook gaarne een eeresaluut der dank baarheid aan de Katholieke kiesvereeniging te Nijmegen, die begon met zich ten krach tigste tegen de gevraagde 40 millioen de kustverdediging uit te spreken, en woord daarom van des te meer gewicht omdat ze tot voorzitter had den afgevaar digde voor dat district, den invloedrijken Jhr. van Nispen tot Sevenaer, dien wij na het recès in de Tweede Kamer plaats zien zullen nemen in het gestoelte der eere. Bolswardsche Courant t r Rona Cacao

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1