MOCCA TRIC TRAC WOUDA’S MEEL DAALDERS _1 EFFECTEN EN COUPONS. 4pCt. en 413 pCt. Pandbrieven en 4 pCt. GemeenteObligatiën Spaarbank te Bolsward Opgericht 11 Februari 1867. PETROLEUM. Wed. J. LEMSTRA. MM Een 1ste Medelezer gevraagd Algem. Handelsblad”. WOUDA’S MEEL lil1 B MOCCA-AROMA. O' Chocolade Mocca Stangen, Chocolade Walnoten. Chocolade Vlinders, ware DELICATESSEN. De Stoomververij en Chemische Wasscherij „Renovatrix“, Bussum, BANKIERS, Leeuwarden - Heerenveen Sneek Harlingen Joure - Bolsward. FROU-FROU Uitsluitend le kwaliteit Cacao is heilzaam, mits ze goed is. Daarvan zijt gij zeker bij GEMENGD NIEUWS. Vereeniging Reserve ruim f 40000. AMERIKAANSCHE Wacht U voor NAMAAK. Firma Wed. B. VAN DOESBURG. HET TELKEN JARE VERGROOT DEBIET VAN Naar A. zijn de Stoomdruk Firma B. Guperus Ai., Bolaward, Biscuitfabriek „de Lindeboom". Firma Wed. B. VAN DOESBURG. Biscuitfabriek „de Lindeboom”. Firma Wed. B. VAN DOESBURG. van in MEEL SNEEK ii met een overheerlijk Belasten zich met den aan- en verkoop van Steeds voorradig: Rente 3 pCt. Zittingen: eiken Maandag 5i/2uur, eiken-Donderdag 121 uur in de Consistorie kamer der Doopsgezinde Gemeente. Verkrijgbaar bij Grootzand -:- BOLSWARD. en dat onder een deel der paniek uitbrak. Eenige sprongen alreeds in de i echter gelukkig, dat die Zij hadden elkaar gekend. Jaren, jaren geleden. En zij hadden elkaar liefgehad. De knappe, de wereld kennende man, de veroveraar van vrouwenharten, was voor haar, het zeventienjarige jonge kind een held, een god, dien zij aanbad, aan wien zij haar kinderlijk vertrouwend hart schonk. Hij was haar eerste liefde en ook hij had haar lief, op zijn manier. Zij was voor hem iets on eindigs teers, haar onschuld, haar kinderlijk en grijpt Inlichtingen te bekomen aan het bureau van dit Blad. met de „LINDEBOOM is de ECHTE. vraagt Depothouders Provisie 15 pCt. 4 van onze jeugd, opdat zij blijft wat zij was: een herinnering, een intermezzo. had zoo’n eigen manier van spelen, niets aangeleerds, niet virtuoos, zij had bijna nooit goed les gehad, zij speelde bijna alles op gehoor, maar week en liefelijk klonken de tonen onder haar vingertjes. Weemoedig of vroolijk, in baar pianospel gaf zij zichzelf, haar kinderziel, die niets dan liefde en geluk kende. Zij speelde voor hem, en toen zij eens zijn lievelingsmelodie, het //Intermezzo” had ge speeld, gebeurde, wat gebeuren moest: hij kuste haar en zij liet het willig toe. Nu was zij zijn aanstaande. Een korte, heerlijke zomermaand vol geur van bloemen en zonneschijn. Toen een plotseling einde zijn schuld. Hij kon niet trouw zijn. Een intermezzo was zij voor hem geweest, zooals de vele anderen, die hij vóór haar had lief gehad. Zij dacht niet al haar leed te kunnen dragen, zij had willen sterven, maar zij leefde verder, en langzaam, heel langzaam had zich de wond in haar hart geheeld. Diep verborgen daarin had zij haar arme, geminachte liefde, opdat niemand er toch maar meer aan zou denken, zij zelf ook niet. En het leven had zijn rechten ook op haar doen gelden en ten langeleste een levenslustig mensch weer van haar gemaakt. De gevierde lieveling van haar kring was zij geworden een gelukkige vrouw en moeder. Zelden maar heeft zij tijd gehad aan' de liefde van haar jeugd terug te denken. Zij hebben elkaar weergezien, na vijftien jaren. Zij stralend van gezondheid en levens lust, hij een man, wien het leven niets meer heeft te bieden dan de bevrediging van zijn eerzucht. Een man met een hooge, invloed rijke positie, maar een eenzame. Als vreemden hebben zij tegenover elkaar gestaan, als vreemdelingen zijn zij aan elkaar voorgesteld. Koel heeft zij baar hoofd gebogen om hem te begroeten, een oogenblik heeft haar hand in de zijne gerust, die hij eerbiedig kuste. Maar in dat oogenblik is als ’t ware een electrische vonk tusschen hen beide overge sprongen, heeft die hun beiden doen voelen, dat herinnering niet sterft, maar eeuwig blijft. Waar is nu al haar trots, haar bitterheid, toen zij zag, dat hij dien ze had lief gehad, eenzaam en niet gelukkig was? Erbarmen en medelijden hebben haar hart vervuld. Telkens en telkens heeft zij in ’t geheim naar hem moeten kijken en telkens en telkens heeft ook zijn oog het hare gezocht. Dat geluk hebt ge zelf weggeworpen, klonk ’t berouwvol in hem. Aan tafel hebben zij tegenover elkaar gezeten. Het was een groot gezelschap, zij hebben oppervlakkige, gewone woorden, die iedereen hooren mocht, moeten wisselen, maar toch is tusschen hun beiden iets geweest als van bloemengeur en voorjaar, van zonneschijn en zachte, meesleepende melodieën de herinnering. En toen zij over gewone dingen met elkaar spraken, was het als klonken de woorden weet je nog wel, herinner je je nog Al de uren van haar liefde zijn weer levendig geworden in haar geest. Bij hem niet een bittere aanklacht jegens zich zelf, bij haar niet het gevoel, dat een gelukkige droom geeft. Als iets heel moois, dat men verloren heeft, en dan plotseling weer terug vindt. Vergeten heeft ze de wereld, waarin ze leeft, vergeten al het tegenwoordige. Jong is ze weer geworden en ze kijkt naar hem, haar held. En zooveel heeft ze hem willen zeggen, zoo veel goeds, dat zij op hun vroegere liefde een hechte vriendschap moeten bouwen en veel voor elkaar zijn. En dat hij niet meer eenzaam zal wezen, maar gelukkige uren zal door brengen met haar en haar gezin dat alles wil zij hem zeggen, zooals zij dat nu bedenkt in haar goede, eerlijke hart van gelukkige vrouw. En omdat zij bet niet zeggen kan in woorden, die ook die vreemde menschen zouden hooren en begrijpen, zal zij het hem zeggen in de taal, die ook hij verstaatmuziek. Zij is naar den vleugel gegaan. Zacht preludeerend glijden haar vingers over de toetsen. En lied na lied weerklinkt, herinnering na herinnering. Hij kent die liederen, kent die melodieën, en wacht op het eene het intermezzo. O hij kan wachten. Zijn bewustzijn van overwinnaar, zijn oude macht over de vrouwenharten komt weer boven. Als zij het Intermezzo speelt, dan Dichter komt hij bij haar staan, dringend zoekt hij haar blik tot zich te trekken. Zij kijkt met vochtige, droomerige oogen naar hem op, en dan weerklinken zachte, harpachtige accoorden, overgaande in zijn melodie, in de teere melancholieke schoonheid van het Intermezzo. Een oogenblik luistert hij als verrukt, wordt hij als weggerukt uit zijn omgevingRita heb je me dan nog lief? Zij schrikt plotseling breekt ze af midden in de melodie. Wat heeft ze gedaan. Wil ze dan haar heele, gelukkige leven ver woesten, ruilen voor iets wat al eenmaal gebleken is bedriegelijk en onbetrouwbaar te wezen? Neen, neen de droom is uit. Plotseling is het in haar volkomen rustig geworden. Rita fluistert hij nog eenmaal haar hand. Zij geeft hem die lachend. En dan slaat zij haar groote en eerlijke oogen naar hem op. Ja ik heb je nog lief en ik zal het je voortaan bewijzen door trouwe vriendschap. Maar op een andere manier dan jij bedoelt. En de liefde, die jij van me vraagt willen heid verrukten hem. Voor hem, die zoovele we als een schat begraven in het sprookjesland vrouwen kende, was zij wat nieuws, een genre, dat hij nog niet ontmoet had. Een stuk speelgoed. Alleen wanneer zij aan haar vleugel zat, beschouwde hij haar ernstig. Zij die, gelukkig met den kop naar beneden, zonder eenigen hinder te veroorzaken het heele darmkanaal passeerde en dus langs den natuurlijken weg weer verwijderd werd. Naar aanleiding daarvan doet een officier van gezondheid nu mededeeling van eenzelfde ervaring met een vischhaak. Het geval was waargenomen in een hospitaal op het eiland Tahiti, en had hem veel zorg gegeven, omdat hij daar niet over alle hulpmiddelen voor het onderzoek beschikte. Daar echter geen enkel verschijnsel tot operatie drong, had hij den loop der zaak maar afgewacht en na een paar dagen was het gevaarlijke voorwerp te voorschijn gekomen. De //Corsican" van de Allan-lijn, die op 12 Augustus met een ijsberg in aanvaring is geweest, is gisteren te Liverpool aange komen. De gezagvoerder Cook deelde mede, dat toen de ijsberg werd gesignaleerd er een dichte mist opkwam men had daarom de vaart van het schip verminderd. Alle voorzorgen waren genomen, maar niettemin had de aanvaring plaats. Onmiddellijk na de aanvaring werden de voorste waterdichte schotten gesloten, de booten werden aan de davids naar buiten gebracht, maar het bleek weldra, dat niet gestreken behoefde te worden. Per draadloos signaal werd aan de //Lake Champlaine” hulp verzocht, maar dit verzoek werd weer ingetrokken, toen bleek dat er geen gevaar was. De mededeelingen van de passagiers zijn met elkaar in tegenspraak enkelen verklaren dat de botsing zoo flauw was, dat men er nauwelijks iets van merkte, anderen daarentegen zeggen, dat de schok zeer hevig was passagiers een Italianen zelfs i booten. Het was niet werden gestreken, voegden deze passagiers er aan toe, want de mist was zoo dik dat de schipbreukelingen zeker niet spoedig zouden zijn opgepikt. Eerst twee dagen na het ongeluk ontmoette men een boot. Het ongeluk is dus, dank zij ook het BEWIJST DE GOEDE HOEDANIGHEID Een vruchtbare koe. men aan de 's liert. Cl. meedeelt, heeft te Reek (N.-Br.) een koe vier levende kalveren ter wereld gebracht, waarvan slechts één kort na de geboorte dood gingzij zijn alle iets kleiner dan een gewoon kalf, doch wegen ieder toch nog 56 pond. Nog kan hieraan toegevoegd worden, dat dezelfde koe het vorige jaar ook reeds drie levende kalveren ter wereld heeft gebracht. Een veelzijdig congres. Woensdag hield de Belgische Boerinnenbond te Leuven zijn algemeenen Boerinnendag, die wonderwel gelukt is en een on verwachten bij val heeft bekomen. Aan het verslag in het H. v. volgende zinsneden ontleend: </Ten slotte doet zij uitschijnen hoe groot en heilig de taak eener moeder is en zet de aanwezigen aan, naast de zedelijke opvoeding der kinderen, ook hun lichamelijke gezond heid goed te verzorgen. Deze voordracht met blijkbaar veel kennis van zaken gedaan, wordt warm toegejuicht.” Hoogl. Frateur heeft het nadien over... de //voeding der gespeende varkens”. Gisteren kwam de commissie voorbereiding voor de ouderdoms- en validiteitswet bijeen, ter vaststelling van haar rapport, dat vermoedelijk reeds de volgende week verschijnen zal. Zijn wij wel ingelicht, dan moeten ook die groepen aan de linker zijde, welke zich niet principieel tegen dwang verzekering kanten, zoo weinig bevredigd zijn door het overleg dat heeft plaats gehad, dat wanneer het ontwerp bij de openbare be handeling niet op enkele punten zeer belang rijk gewijzigd wordt, ongetwijfeld de geheele linkerzijde tegen stemmen zal. {Tel.) Een ingeslikte vischhaak. Onlangs berichtte The Lancet een geval yan een kind, dat een speld had ingeslikt, kordate optreden van gezagvoerder en bemanning, zeer goed afgeloopen en het schip kon met verminderde snelheid de reis naar Liverpool vervolgen. Bij aankomst hier kwamen gistermorgen de passagiers in den salon bijeen, om kapitein Cook voor zijn optreden te huldigen. Alweer geen blanke slavinnen. Tegenwoordig komt het herhaalde malen voor dat menschen, die een onverdachte reputatie genieten, op losse gronden in Duitsch- land worden aangehouden, als verdacht han delaar te zijn in blanke slavinnen. Dezer dagen had een koopman uit Berlijn daardoor een onaangenaam avontuur. Hij had vacantie en daarvan een gedeelte in de bad plaats Brösen doorgebracht. Van de plaats begaf hij zich naar Dantzig. Zijn vertrek werd door eenige visschers- vrouwen in verband gebracht met het ver dwijnen van een meisje, dat bij een familie aldaar in dienst geweest was. Het praatje verbreidde zich snel, met het gevolg, dat in de kamers van den Berlijner een huis zoeking werd gedaan. Men vond daar echter niets, wat tot ver denking aanleiding kon geven. Den volgen den dag, toen de man weerkeerde, moest hij een lang verhoor ondergaan. Arbeiders, die aan ’t strand werkten, zagen intusschen een meisje, dat zich door ver drinken van het leven wilde berooven. Zij brachten de levensmoede aan land, waar toen bleek, dat zij het vermiste dienstmeisje was en dat dus van blanke slavinnenhandel geen sprake was geweest. Weerzinwekkende geldmakerij In de Amerikaansche gevangenis Sing-Sing werden zooals wij reeds gemeld hebben 6 moordenaars, Italianen, door middel van electriciteit ter dood gebracht. Na de terechtstelling vroeg een begrafenis-onder- neming te New-York vijf der lijken op, onder voorgeven namens de familie te komen om den dooden een Christelijke begrafenis te verschaffen. Het bleek evenwel, dat de onderneming met die lijken iets heel anders beoogde want de dooden hadden geen familie in Amerika en men legde de lijken in een lokaal der onderneming te kijk. De toeloop van nieuwsgierigen was enorm en de ont vangst niet minder. Wel werd er geen entree geheven, maar bij elk lijk stond een schaal waar de bezoekers werden uitgenoodigd een kleine gift op te werpen voor de begrafenis. De overheid heeft aan deze weerzinwekken de geldmakerij een einde gemaakt, door het verder tentoonstellen der lijken te verbieden. De begrafenis-ondernemer was daarover zeer ontstemd. Had men de tentoonstelling tenminste nog tot Zondag laten doorgaan, dan zou er geld genoeg bijeen geweest zijn voor een begrafenis eerste klasse met muziek zei hij, waarbij hij zich tevens beriep op een vorige gelegenheid, waarbij een andere onderneming het lijk van een terechtgesteld lid der //Zwarte Hand” ook ten toon had gesteld zonder dat de overheid er aanmerking op maakte. Deze is evenwel in haar recht, want de wet schrijft voor, dat de lijken van terechtgestelden zoo spoedig mogelijk be graven moeten worden. BLOOKER’S CACAO INZAKKEN VAN -> VERPAKT wou DAS OP HET Gehrs. Mispellilom Beijer,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4