Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. De Kermis. i I I1 1 i 11 1912. 51ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 70. De Friesche Landbouw-Tentoonstelling te Leeuwarden. r I B Donderdag 29 Augustus. 1 VOOR Afzonderlijke Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. van Hark, mesyk. It njuggende spilet, fensêU Lv i ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. meer bestaat, gaat wel ook dat ondervindt elk onderne- kermisvermakelijkbeden elk jaar ’t Komt ons dan ook maar de kermis haar eigen dood ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. met de kermisvermakelijkheden, willen wij toch gaarne melding maken van een oud- bekende onzer vroegere kermissen, n.l. van den heer G. J. Lauwere, gezichtkundige. Deze is gedurende eenige dagen in z/de Wijn berg” te spreken. Een bril of pince-nez van een deskundige is, voor dengene die ze be hoeft, van blijvende waarde en dus te stellen boven een kortstondig genot of vermaak. Wie praktisch wil handelen en cadeaux heeft te geven, verwijzen wij dan ook naar de vele fraaie en nuttige artikelen, uitgestald in de smaakvolle winkeletalages onzer in gezetenen. Al moge onze verwachting van de kermis- drukte niet groot zijn, wijl weer- en tijdsom standigheden voor een groot bezoek van buiten- menschen nietanimeeren, en bovendien voorden landbouwenden stand de Leeuwarder tentoon stelling meer zal trekken dan onze^kermis, terwijl ook nog in deze dagen de Koninginne- feesten in eigen plaats het bezoek alhier niet ten goede komen, toch willen wij besluiten met den wensch dat onze verwachting zal worden overtroffen, en de ondernemers van de verschillende gelegenheden redenen tot tevredenheid zullen hebben, en allen die er van gediend zijn, wenschen wij EEN PRETTIGE KERMIS. Friesche vee het neusje van den zalm. Wat door jarenlange, volhardende zorgen kan worden verkregen, blijkt hier en de buiten wereld heeft kunnen zien, hoe hoog onze veeteelt staat. Zelfs oude boeren waren in extase. En de vreemdelingen, nog al veel Engelschen? Een woord van lof. Een aar dige afwisseling was hier het voorrijden van eenige bespanningen der Rijdende- en Veld artillerie. Vooral z/de gele rijders” trokken de aandacht. Intusschen regent het alweer. Als we weer op het tentoonstellingsterrein aankomen is het veel vuiler dan hedenmorgen. Jammer, er wordt zoo gezorgd om de paden gang baar te houden. Er is naar omstandigheden veel bezoek. Naar gissing wordt het aantal bezoekers van daag wel 3000. Te weinig, maar’t druilerige weer in aanmerking genomen, nog al bevre digend. Weer eens rond. Attentie voor de tent der afdeeling akkerbouw. Uit de vele afdee- lingen, zoowel op de klei als op de lichte gronden, worden inzendingen aangetroffen. Al de gewassen, geene uitgezonderd, zijn vooraf gekeurd, te velde, en werden alleen dan ter inzending toegelaten, als zij aan bepaalde eischen van stam en zuiverheid voldeden. En daar ziet men nu, in groote verschei denheid wat de Friesche bodem in 1912 oplevert. Wat er hier wordt te zien ge geven Te veel om te noemen. Aardappelen, tarwe, rogge, gerst, haver, boonen, erwten, koolzaad, mosterd, vlas, kanariezaad, karwij, klaver, bieten, rapen, cichorei, knollen, appels, peren, kool, druiven, wortels, vlas, en nog evenveel als ik reeds opnoemde. En dat alles is zoo smaakvol, zoo in het oog vallend geëtaleerd, dat het zien reeds een óezien wordt. Kaarten en platen geven aan de indeeling der gronden, overzichten, tabellen en op brengsten. Soms zijn bijzondere détails op waarlijk artistieke wijze aangegeven. De zuivel, ’t Was vroeger een gansch andere toestand. Hoe behielpen zich toen onze Friesche boerinnen. In de tenten //zui vel” is eene afdeeling, die ons dat oude gedoe nog eens voor oogen stelt. En nu 1 Geweldige machines van allerlei metier- apparaten, koel-installaties, transport-mate- riaal, boter, kaas, melk... groot en grootsch. Alweer treft de opzet van deze expositie. Hoe ruim zijn al die tenten, hoe heeft ervaren hand alles zoo praktisch mogelijk ingericht, ’t Is hier bewaarheid wat op onze Bolswarder Schilderstentoonstelling als motto goldt z/De nijvere hand, geleid door ’t verstand, z/Aan kunstzin verknocht, z/Heeft wonderen gewrocht.” Enorm is de groepLandbouwindustrie en werktuigen. In deze afdeeling worden geene bekronin gen uitgeloofd. De leveranciers zijn in de gelegenheid gesteld hunne artikelen te laten zien, de tentoonstelling als zoodanig onthoudt zich van beoordeelen. Men ziet hier het mandenmaken, de meubel-industrie van Zwaagwesteinde, klompenmakers, het vleeschvervoer, de carton- fabrikage, veevoeder, kunstmeststoffen, sier lijke rijtuigen, centrifuges, motoren, tuin- bouwartikelen. Op het open terrein staan de grootere machinerieën, zaaimachines, strooiers, culti vators, schudders, maai- en hooimachines, binders, rooimachines, ja ik weet al niet wat. Bekende en vreemde inzendingen, vooral voor den landman vol interessants. De kippententoonslellingUs hinnen, ayen, bredmesjines, einen en sok spil. Och heare, hwet in fflgels. Hoanen en hinnen, yn forskate soarten, lyts en great. Hoanen mei ougriiselike basstemmen, hwerbij it gülen fen in greate steamer noch flósterjen is, hinnen, sa lyts en mei sa’n piperich lüd, dat men tinkt dat in lytse poppe yn ’e widze sa*hiel sunichjes siekhellet. En in tinte mei ayen forbasend. Dit is hwet for ’e frouljue F’rol sjen, hjer 1 Wat is het mooi en wat is het jammer. Mooi, bijzonder mooi zelfs, dat groote, 13 pondemaat groote expositie-terrein, ingericht zooals men nooit hier zag. Wat een schat van inzendingen wat staat er voor een reuzenkapitaal. Rondom het terrein zijn groote tenten, gebouwen, verrezen, alle even ruim en frisch, waarin vaardige hand rang schikte en plaatste wat nu het oog boeit. Jammer, dat de regen het terrein zoo schrikkelijk vuil heeft gemaakt. Met niet genoeg te bewonderen inspanning is er en wordt er naar gestreefd de paden begaanbaar te maken. Een trottoir van breede planken vormt nu een vrij voldoenden weg voorbij de verschillende afdeelingen. Vlaggen wapperen nu in den, helaas te laat gekomen wind. Ginder springt een fontein, te midden van een reuzen bloembed. Daar, op het midden-terrein draaien een paar hercules watermolens. //Nicht umsonst”, een grachtje werd gegraven om de werking dezer machines te laten zien. Ik wilde zoo graag, dat ik deskundige was op landbouwgebied. Wat missen wij, leeken veel van al het interessante, hier bijeengebracht. Op aanraden van een collega van de Apelfloornsche courant was mijn eerste bezoek, na een vluchtigen rondgang in de tent waar de firma B. Hartelust Lim. te Leeuwarden, demonstraties houdt met melkmachines. In een ruim, hoog en luchtig gebouw staan acht koeien op een betonnen stal. Ik onderstreep beton, omdat onze boeren dit maaksel altijd nog met een schuin oog aankijken. De firma H. H. Schreuder bezorgde de inrichting dezer betonstallen, ’t bekende huis Volkers te Sneek zorgde voor eene zelfwer kende drinkwaterleiding. Wonder, de vooruitgang der techniek, om den uier wordt een ding gezet, precies ’n hoorn van een telefoon buizen gaan en komen van daar, en de melk loopt in een tusschen twee koeien geplaatste melkbus. In 4 minuten is het gebeurd. En de dieren staan daarbij zóó rustig alsof ze thuis waren, ’t Spreekt van zelf dat deze demonstratie bijzondere belangstelling trekt. ’t Publiek komt aardig opdagen Dins dagmorgen kwart voor twaalf. Ook vele vreemdelingen zijn aanwezig. Reeds hoorde ik Engelsch spreken en Duitsch, buiten provincialen, de dames kenbaar aan hunne vreemde hoofdtooisels, passeeren de revue. Er schijnt ’n exodus uit Gelderland of Overijsel in ’t spel te zijn. Er komt bepaald veel publiek. Och, mocht nu het weer goed blijven. Op de veemarkt wordt intusschen de groote keuring gehouden van vee, runderen, schapen, varkens, geiten. Een uitgezocht terrein. En op dat terrein is aanwezig het de gewoonte, vermelden. Over de zoogenaamde openbare vermake lijkheden zijn wij heel gauw uitgepraat, wijl die zich dit jaar enkel bepalen tot de kaats- partijen. Dinsdag 3 Sept, de groote kaats- partij, dat eigenlijk te noemen is: de dag van vreemdelingenbezoek. Voor de stadge- nooten zijn toch ook de twee voorafgaande kleinere partijen wel een attractie. Zaterdag de partij der zoons van leden, en Zondag de leden-kaatspartij. Vooral op zoo’n leden partij kan men soms leuke avonturen zien afspelen. Het vuurwerk op Maandagavond is echter ook een geliefkoosde vermakelijkheid, die door stadgenooten en de bewoners der omstreken steeds met belangstelling wordt waargenomen. Ook de straatmuziek zou men nog moeten rangschikken tot de publieke vermakelijk heden, hoewel velen er de eerste letter greep plus één letter liefst afdoen. Het. moge waar zijn, dat het gehalte dezer muziek op een bedenkelijk laag punt staat, toch geven de draaiorgels aan ’t geheel nog een glim van feestelijkheid. Zonder die muziek zou men toch allen moeten bekennen dat het /Zeen dooie boel” is. Wij hopen dus dat de 5 orgels die na keuring worden toegelaten, ook waard zijn, goedgekeurd te worden. Van de inrichtingen voor vermakelijkheden, komt voor velen in de eerste plaats in aanmerking de stoomcaroussel, van den heer Anton Nizet. Deze net ingerichte tent is een gezellige plaats van samenkomst gelijk de gewone draaimolen dit is voor de jeugd. Had de heer Welte, metzijn kinematograaf op het Marktplein "vorige jaren steeds een zeer druk bezoek, ook dit jaar zullen er weer belangwekkende tafereelen voor oogen worden gesteld, op films van groote afmetingen. Sensatiestukken als Z/Een sprong op een sneltrein”, //Gouddorst”, //Iedere schuld wreekt zich” lachwekkende en hoogst comische scenes als//Apotheker Jansen gaat trouwen”, //Amsterdam op rolletjes”, ^Paardengeneesmiddelen” ook opnamen vari den dag als bijv. Z/de Sneeker zeilwedstrijd” en dergelijke zullen evenals de vele kleinere tafereelen veel bijval vinden. In Z/De Doele” worden ook gedurendedekermis dagen voorstellingen met de zoo gewilde //levende beelden” gegeven. De heer Uges die te Sneek een vast etablissement heeft, en daar in goede reputatie staat, zal in onze concertzaal zijn beste films voor ’t licht brengen. De Schouwburgtent bij de Blauwpoort belooft ook een druk bezoek te trekken. Het gezelschap van den heer Hart is hier reeds voldoende bekend, maar toch wenschen wij er de aandacht op te vestigen, dat de heer Frans Hart, vroeger werkzaam bij het gezelschap W. Hart (zijn ouders) destijds was de ziel van ’t gezelschap, thans komt als Directeur met een eigen personeel. Dat hij als jong Directeur ook met den tijd wil meegaan, bewijst zijn repertoire. De gedurende de kermis op te voeren stukken, bij advertentiën omschreven, getuigen van goeden smaak. Stelt hij aan de keuze der stukken groote eischen, niet minder zorg wijdt hij aan de samenstelling van zijn gezelschap, waarbij bekende tooneelkrachten zijn, die bij Nederl. Tooneel en aan den Schouwburg te Brussel optraden, ’t Zal dan ook den heer Hart op deze kermis niet aan bezoek ontbreken, dat waarborgt zijn gevestigde reputatie. Van de talrijke gelegenheden om de tong en ’t verhemelte te streelen noemen wij de wafel- en poffertjeskraam van den heer P. de Bruin, op het Hengstepad, de bekende kraam van chocoladewerken, nougat enz. op de Koemarkt, van den heer Elberg, benevens verschillende oliekoekkraampjes en wat dies meer zij. Hoewel in geen direct verband, staande Wilt U een flets koopen, een tuf, misschien een auto P ’t Kan gebeuren. Auto’s brj de fleet, attentie voor de zieken automobiel (Spijker). Een periodiek van alle jaren, een oud, volgens sommigen reeds verouderd volksfeest. Een copie, een herhaling in velerlei opzicht van vorige jaren, een erfstuk van vroegere tijden, dat evenwel met den tijd gaat slijten en allengs minder wordt. Toch heeft de kermis een taai leven, en daarvoor zijn redenen. De meeningen der menschen ten opzichte van dit jaarlijksch volksfeest verschillen wel zeer. Wordt de kermis door sommigen verafschuwd en met antipathie bejegend, door anderen wordt zij met verlangen en sympathie begroet. Ook is er een groot deel de neutrale midden stof die haar met een zekere onverschil ligheid gadeslaat en er al of niet, naar het uitkomt, aan meedoet, doch ze niet zoude willen missen, en het bestaande wenscht te behouden. Drie groote categorieën, die elk meenen het bij het ware eind te hebben. Uveren de tegenstanders steeds voor de af schaffing, de voorstanders zijn evenzeer be dacht op het behoud. Hier en daar is reeds de kermis ten doode opgeschreven en afge schaft ja officieel ten minste, doch met terdaad het volk de gelegenheid benemen, een algemeenen tijd van ontspanning te hebben, de ervaring, zelfs in onze naaste omgeving leert, dat dit niet opgaat. Over het voor en tegen van de kermis is in ons Blad vorige jaren reeds meermalen in den breede uitgeweid, en de meeningen van voor- en tegenstanders zijn al meermalen op den keper beschouwd zoodat wij om in geen herhalingen te vervallen alleen hier opnieuw de conclusie stellen, dat het bezwaar lijk gaat de kermis aan kant te doen, zonder er iets anders en dan natuurlijk iets beters voor in de plaats te stellen. Men verlieze niet uit het oog, dat niemand gedwongen wordt, deel te nemen aan de verschillende kermisvermakelijkheden, en dat men vrijheid voor zich zelven verlangende, ook de vrijheid moet laten, aan anderen die anders denken en anders willen doen. Men bedenke wel dat menigeen alleen het dwaze en verkeerde der kermis wil opmer ken, en ’t liefst nog door een vergrootglas bezien. Dezulken hebben daardoor een zeer eenzijdig denkbeeld opgevat. Wat voor den een een steen des aanstoots is, is het daarom nog niet voor ieder ander. Wijst men op de buitensporigheden die soms in de kermis dagen voorkomen, dan gelieve men te be denken dat dit vaak meer aan de betrokken personen dan aan de kermis te wijten is. Bij alle ook de beste algemeene feestelijk heden des volks vindt men altoos personen, die het met de regelen van orde of zedelijk heid niet zoo nauw nemen. Ook is het wel eens opgevallen, dat een vermaak, al is het nog zoo onschuldig, wordt veroordeeld, omdat het met het woord kermis in verband staat, en diezelfde vermakelijkheden bij andere gelegenheden worden vergoelijkt, ja er dan zelfs aan deelgenomen wordt door dezulken, die als het kermis is, er van schijnen te gruwen. Maar de mensch hecht vaak aan voor- oordeelen, en de een volgt hierin vaak den ander. Het is gelijk het versje zegt De mensch pronkt dikwijls met blanketsel, Zoo naar lichaam als naar geest, Zoo van buiten als van binnen, Ja, van binnen vaak het meest. Wij kiezen omtrent de kermis geen partij, laten elk de volle vrijheid, voor zoover het natuurlijk tot het geoorloofde beperkt blijft maar eischen ook voor ieder die vrijheid. Uitspattingen en dronkenschap gelijk men volgens overlevering voorheen vaak op ker misdagen aantrof, beginnen gelukkig hoe langer hoe meer tot het verleden te behoo- ren. Hoorde men toen vaak dat menigeen in enkele dagen in overdaad en brasserij zijn spaarpenningen van het geheele jaar er doorbracht ook dat is voorbij. De veler lei gelegenheden tot reizen en uitgaan zijn in concurrentie met de jaarlijksche kermissen, die er den invloed van ondervinden en slechts een kwijnend bestaan meer voortslepen. De tijden veranderen, en wij met hen, de spaar potten van velen, zoo ze er dat luxe artikel nog op na houden, zijn meestal van klein kaliber en mer van haast meer, het best voor, te laten sterven, inplaats van ze, de sukke lende, af te maken. Iets waaraan geen be hoefte meer bestaat, gaat wel van zelf aan kant. De kermis tracht er steeds naar elk wat wils te geven, en ofschoon er veel te zien, te hooren en te genieten valt, dat men be kend mag veronderstellen, volgen wij toch om het voornaamste even te Bolswardsche Courant I lm

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1