PER TELEGRAAF. Stadsnieuws. Financiëel overzicht. Officiëele Advertentiën. Bekendmaking. Burgerlijke Stand. PREDIKBEURTEN. de J. Wijbenga te Van de le naar de 2e Betaalbaarstelling met 28 in 'I Of ik Of ik! Amsterdam Rubber Déli Bat. Rubber Kendeng Lemb. R. Nederl. Rubber Rotterd. Tapanveli Serbadjadi National Bank of South Africa. Interim div. op coupons no. 28 betaalbaar 16 Sept, met 3 procent minus incometax. 290 140 krs. 27 Aug.’12 241 150 165 88I/2 van paarden Rijks-Zuivelschool. van het toelatingsexamen voor de van dividenden en coupons. naar nu feestelijk op het gezellig druk. Alle tenten zijn Ws. naamste steden in het Vereenigd Koninkrijk de tram, huis toe. ’t werk, de Koningin Delfshaven naar weer er een van Regen en oogst. Dat het buitenland zwaar getroffen wordt door de aanhoudende regens wordt bevestigd in een schrijven uit Zweden, waarin het heet „tiet koren staat gemaaid op het veld en is totaal zwart door het vele water. Geheele velden staan geheel onder water en steken de korenschoven boven het water uit”. Zelfs staat het land hier en daar blank, zoodat de huizen door water omringd zijn en van roeibooten moet gebruik gemaakt worden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, maken bekend, dat de Nieuw- markt op veemarktdagen voor rij- en voer tuigen gesloten zal zijn van ’s morgens 8 tot ’s namiddags 2 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. Bolsward, 28 Augustus 1912. Er is ’n nieuwe tak van bestaan geschapen. Komt men van ’t terrein, dan is het schoeisel geheel verborgen onder een dikke laag modder en turfstrooisel. Ontoonbaar is men. Geen nood, niet met vuile schoenen de stad in. Bij tientallen staan daar mannen en vrouwen, gewapend met emmer, boender en doek. In een ommezien ben je opgeknapt. Hoeveel kost het man? MAlles welkom”, ’t meeste liefst, meneer. In orde. De stad in, naar Morgen op nieuw aan komt. van Dam, K. Dijk, A. Faber, Jansen, P. de Jong, Y. Kingma, H. Polman, Y. Rauwerda, R. Rood, A. Ruiter, P. van der Schans, J. v. d. Sluys, L. Soeters, J. Timmerman, H. van de Ven, J. Vierstra, R. de Vries, A. Yska. Niet bevorderd 2. Het nieuwe schooljaar zal aanvangen met vermoedelijk 25 leerlingen in de 2e klasse en 15 in de le. was er Kinderfeest. Om aan de //beste Maandag” in de kermis toch nog eenige fleur te geven, heeft zich eene commissie onder voorzitterschap van den heer S. J. Oosterbaan gevormd, die ’s middags een kinderfeest zal organiseeren.. Verschillende wedstrijden zullen worden ge houden waardoor de kinderen zich kunnen vermaken. Een inteekenlijst voor de onkosten zal circuleeren. en de Vereenigde Staten muno-drama’s spelen de eerste voorstelling heeft te Londen in het Coliseum plaats. Met een impressario zijn overeenkomsten getroffen voor een rond reis, die wellicht eenige jaren duren zal. Betrapt. Te Dordrecht zijn twee inbrekers, toen zij in de onbewoonde villa Z/Woudhove” waren binnengedrongen, op heeterdaad betrapt. Het bleek dat de heeren den vorigen dag daar ook al een visite gemaakt hadden en toen 'allerlei dingen van koper hadden meegenomen. Ditmaal hadden zij het op een gramofoon en andere, luxe-artikelen voorzien, maar het meenemen daarvan werd hun door de politie belet. Een zware straf. Een Hollandsch arbeider te Suchteln was om den Pruisischen militairen dienst te ont gaan, voor 8 jaar naar ons land gegaan, had in Holland 9 maanden als soldaat gediend. Toen hij deze week naar Suchteln ging om voor zijn trouwpapieren te zorgen, werd hij wegens desertie aangehouden. Hij zal nu, behalve twee jaar militairen dienst, nog een gevangenisstraf hebben te ondergaan ook. Kerkverwarming Een predikant in de provincie Göttingen had aan de regeering als eigenaresse van de kerk, een voorstel gedaan een verwarmings- inrichting voor de kerk aan te schaffen, daar men van hem en zijn gemeenteleden niet kon eischen, dat zij ’s winters in een onver warmde kerk hun gezondheid op het spel zouden zetten. De regeering wees het verzoek af, de predikant lokte een gerechtelijke uitspraak uit en zag zijn eisch in tweede instantie toegewezen. Een Londensch politierechter heeft reeds het eerste geding betreffende de verzekeringswet voor zich gehad. Een patroon William Hurlock, liberaal, had geweigerd wekelijks als premie 7 stuiver voor elk van zijn werklieden te betalenook trok hij de premie, die het werkvolk moet opbrengen, niet van het loon af. Hij grondde zijn weigering voor den rechter op de stelling, dat de premies niet betaald hoefden te worden voor de voordeelen, die de wet belooft, verkrijgbaar zijn, en door de weigering van de dokters was de kostelooze genees kundige hulp nog niet beschikbaar. De rechter veroordeelde den patroon tot 20.5 boete en betaling van de premies. Als gevolg hiervan openden j.l. Maandag rubberwaarden belangrijk hooger om gisteren opnieuw 10 a 15 pCt. verder te monteeren. Wegens het modderige midden-terrein bleef heden de bespanning der artillerie weg. Aldus vervallen mooie attracties, a. d. z. z/het rondleiden van rundvee in den ring”, het concours van aangespannen tuigpaarden en het figuurrijden van bespanningen der Rijdende- en Veldartillerie. Jammer, vooral het laatste is zeer interessant. Enfin, uitstel is geen afstel. maar en tijd al zoo Instructie-bataljon. Volgens de N. Crt. verluidt, bestaat bij den Minister van Oorlog het voornemen het Instructie-bataljon te Kampen op te heffen. Uitslag le klasse. Geslaagd: L. Broekens te Deinum, J. Dijkstra te Britswerd, J. Dijkstra te Workum, J. P. de Grijs te Heerde, A. C. Hellemons te Oirschot, D. Jongejans te Uitgeest, F. T. Keestra te Tzum, A. P. Koorn te Den Burg op Texel, H. H. Meu- lenbelt te Oud-Loosdrecht, B. Miedema. te Weidum. J. P. Roodzant te Wirdum, J. Veldstra te Tjalleberd, en Veenwouden. Bevorderd: klasse G. Boers, J. Buning, F. Dantuma, J. Duker, A. van J. voor den inwendigen menschzorg? Dank intusschen voor de goed bedoelde vraag. Even naar het feestterrein. Tot straks Feestterrein. Reuzentent reuzenbuffet geen reuzenprijzen. Vol, tjokvol. Hqog bezoek. De oud-Commissaris der Koningin in onze provincie, baron Harinxma, met familie; mooi aangekleede vreemde officieren, buitenprovinciale autoriteiten, Engelschen, Duitschers. Schau mal an, du Lisel, schau mal an, welch vertrautes Eckchen. Ons //fraülein” meent dat het avond is, wenn zwei susammen sind, in Liebe treu vereinigt Bier, koffie, fosco regen, ’n piasbui. z/Kan ich dafür” speelt de kapel. Tusschen twee haakjes ’n mooi orkestje. Heusch lezer, wezenlijk mooi. Een aardige directrice, die ook aardig violineert, drie goede le violen, een dito cellist, contrabas, piano, orgel en slagwerk. Rrrrrrt kranig. O ja, dan nog een flui- tistje. Die behoort, volgens partituur niet op ’t laatst, maar ze is er toch bij. Een lief orkest, zuiver als glas, flinke techniek. Verbazend wat ’n reuzentent. Dan heeft men daar nog ’n aparte restauratiezaal, Vulsma, met ’n orkestje bestaande uit piano en xylophon (wat ’n combinatie), een sigaren kiosk etc. etc. O, ja, ’n flinke dansvloer voor ’s avonds. Meneer Talma z/hoog bezoek”. getapt van wilde rubberboomen en schijnt moeilijk om de aanvoeren Brazilië te vergrooten. Reeds destijds begin gemaakt met het verkrijgen plantagerubber, rubber dus van boomen op een daartoe expres aangelegde plantage. In onze Oost-Indische Koloniën was daarmee een begin gemaakt, en alles scheen er op te duiden dat die grond zich voor die cultuur uitstekend leende. Een ware rubbermanie heerschte toen op Sumatra want alle beschik bare grond werd voor de rubbercultuur op gekocht, en in deze gronden viel toen tot steeds oploopende hooge prijzen groote han del waar te nemen. Diverse rubber Maat schappijen werden opgericht en deaandeelen werden over het geheel vlot geplaatst. Even later kwam de val, laten wij liever zeggen de ontnuchtering. Men ging berekenen hoe veel rubberplantages wel waren aangelegd en tot welke productie men over enkele jaren zou komen, en het spook van //over productie” deed daarmede op de rubbermarkt zijn intrede. Nog een ander spook kwam daarbij, nl. de kwestie van kunstmatige rubber; onophoudelijk werd er een bericht verspreid, dat men uitgevonden had kunst matig rubber te bereiden. Die berichten waren wel juist, maar misten per saldo hun uitwerking, omdat het steeds bleek dat de kunstmatige rubber veel en veel duurder was dan het natuurlijke product. Tot dusver is men er niet geslaagd rubber tot loonenden prijs kunstmatig voort te brengen en de beurs schijnt langzamerhand tot de overtuiging te komen, dat dit nóóit zal gelukken. Daarbij komt dat de prijs van de rubber nog vrijwat kan dalen eer de plantages met verlies behoeven te werken. De kostprijs van de plantage-rubber is ook nog belangrijk lager dan van de wilde-rubber, zoodat in dit opzicht de rubber-maatschappijen er gunstig voorstaan. Toch bleven de koersen flauw gestemd, zoo flauw zelfs, dat de koers van een enkel fonds daalde tot ver beneden liquidatie-waarde. De kasmiddelen zouden voldoende zijn om de koers ter beurse uit te betalen en men hield dan de geheele plantage nog over. Voor enkele dagen is in deze stemming een heele verandering gekomen. Een statistiek werd gepubliceerd waaruit bleek, dat niet tegenstaande de productie zeer was vermeerderd deze toch nog werd overtroffen door het grootere verbruik. was minder dan een 70-tal was aan de Het bezoek van kooplieden was BOLSWARD, van 25 tot en Augustus 1912. Overleden: Yde Safridus Boorsma, (woonplaats Hichtum), oud 23 jr., echtgenoot van Fimkjen Hamstra. WONSERADEEL, van 24 tot en met 27 Augustus 1912. Gehuwd: Willem Blanksma en Aafke Schaafsma, beiden te Makkum. Geboren: Jan Watze, z. v. Marten Wijnia en Pietje Terpstra te Lollum. Gerrit, z. v. Johannes Tigchelaar en Antje Dijkstra te Kimswerd. Tjerk, z. v. Pieter Roorda en Trijntje Falkena te Pingjum. Overleden: Saakjen Visser, 22 jr., ongehuwd te Makkum. Zondag 1 September. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Dr. C. J. NIEMEIJER. ’s Avonds 53/4 uur GEEN DIENST. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: De Eerw. Heer H. YSBRANDIJ. Theol. Cand. te Leiden. Maandel. Collecte. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 91/2 uur: Ds. J. op ’t HOLT. ’s Avonds 51/4 uur DEZELFDE. BROEREKERK. ’s Voorm. 9x/2 uur Ds. BRUINING van Middelharnis. ’s Avonds 5 uur DEZELFDE. mesyk fen ’t 9e. Glühwürmchen, jawel. ’t Klinkt wol aerdich, mar it fjild is hast to great for ien corps. Woensdag. Al vroeg van huis. Met de extra-paardentram. Goed weer, nog! Op de tentoonstelling alles in volle actie. Massa’s pakken turfstrooisel worden aange bracht, het terrein is zoo drassig. Bewon deren moet men de taaie volharding van 't Bestuur om zoo den strijd aan te binden en stand te houden tegen de elementen. Geïnformeerd of het concours van tuig paarden en ’t figuurrijden der artillerie zal doorgaan. En van Delfshaven naar Schiedam, En van Schiedam weer naar Delfshaven. Als 't weer zoo blijft gaat alles door, anders, ja, wat dan Op de veemarkt tentoonstelling en vee. Alweer ’n prachtcollectie. Veel belangstel ling, wat ’n dames, vooral bij de paarden. En Ceasar of Wilhelm die ’n 14 dagen naar Groningen is geweest, op de hooge dresseer- school, krijgt ’n nekklapje van een allerliefst boerenjuffertje. Bist der wer, aide Intusschen steekt Leeuwarden zich Zondagskleed. De Koningin komt Wat komt er een volk binnen de stad. Juist komt de Groninger trein binnen. Ver bazend, verbazend. Bist doe doar ook mien jong Een kennis, diep uit Groningerland. Heerink, joa. Kiek es, Stien, zeun van meester Joacobs, school makkers van vroeger. Prettige herinnering aan die goede dagen van voorheen. Woar seist hin, blifst vandoag in Laiworden Eer ik antwoord kan geven word ik uit het verleden teruggeroepen in het heden. Bij twintigtallen maken ze zich baan, alle die menschen van elders, zich haastende naar de tentoonstelling. Leeuwarden, ’s nam. 3.37. Even voor eenen komt de koninklijke trein binnen. De Hooge Gasten worden begroet door Burgerlijke en militaire autori teiten, de Prins en Hoogwaardigheids- bekleeders zijn in civiel. Allereerst wordt gereden naar de expositie. Op de Veemarkt wordt een rondgang gemaakt, enkele bekende fokkers aan H. M. voorgesteld, nu naar 't Paleis. De straten zijn vol menschen, op ’t Hof had een huldebetooging plaats. Op de tentoonstelling zijn tusschen de negen en tienduizend bezoekers. Hoe mooi is alles nu ’t zonnig weer is. II. M. de Koningin en de Prins arriveeren, rijden naar de Estrade, midden in den ring had de défilé der beugelchaisen plaats, daarna tournee door verschillende afdeelingstenten. Met belangstelling wordt alles in oogenschouw genomen en vaak naar iets bijzonders geïnformeerd, 't Is terrein en p vol belangstellenden. Leve de landbouwtentoonstelling. Woestelingen. Gistermiddag werd op de Groest té Hil versum de surveilleerende agent van politie R. zonder eenige aanleiding door een be rucht sujet, L. B., aangevallen. B. beet den agent in den vinger en sloeg er op los. In de daarop volgende worsteling kreeg B. nog hulp van J. v. d. D., die met de vuist het hoofd van den agent bewerkte. Deze kreeg eindelijk adsistentie, waarna het ge lukte de beide woestelingen meester te wor den en hen over te brengen naar het politie- bureel. Zij zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Ladelichters. Te Zaandam nam Dinsdagmiddag een Amsterdamsche jongen, die de Zaandamsche kermis een bezoek kwam brengen, in een oogenblik, waarin hij zich onbewaakt geloofde, een rijksdaalder uit een toonbanklade. Hij werd echter door de politie gearresteerd, tegelijk met een kameraad, aan wien hij het geld ter bewaring had gegeven. Met het geld er van door. Te Groningen heeft volgens de N. Gr. Ct. in een hotel vertoefd een Duitscher, K. geheeten, die voorgaf, dat hij naar Amerika vertrekken wilde, omdat hij bij zijn vrouw en acht kinderen om allerlei redenen niet langer kon blijven. K. had veel geld bij zich, waarvan hij echter een zeer matig gebruik maakte. Woensdagavond kwam uit Duitschland een klerk van een der gerechtshoven aldaar, om op het geld, dat K. bij zich had, beslag te leggen, daar zijn vrouw en kinderen geen middelen hadden om te leven. De klerk vernam, dat K. met den sneltrein van 9.20 eergistermorgen wilde vertrekken. Daarom tufte hij per auto naar de officieele personen, die hem volmacht konden verleenen, maar slaagde niet. K. vertrok ongestoord met zijn geld naar Rotterdam. De klerk reisde met een volgenden trein hem achterna. Louis Bouwmeester. Einde September zal het er van komen, dat Bouwmeester naar Amerika gaat. Met een gezelschap van omtrent zes personen, meldt het Hbld. onder wie zich Meina Irwen bevindt, zal hij in de voor- interim dividend ad 3 procent. Op de locale markt trekt de voortdurend vaste stemming van aandeelen Portland Cement de aandacht, ook worden de aandeelen William Pont maar steeds door tot oploopende prijzen uit de markt genomen, de laatste vermoedelijk wegens de verhoogde houtprijzen. Cultuurwaarden sluiten na een flauwe stemming weer wat vaster, nu tengevolge van het natte weder in de laatste dagen de beetworteloogst in Europa niet zal meevallen en voor de rietsuiker dus hooger prijzen beteekent. Olie- en tabakswaarden blijven vrijwel op dezelfde hoogte, beide evenwel met vaste tendenz, de eerste wegens hooge olieprijzen, de andere in goede verwachting op de a.s. veilingen. Voor Amerikanen leek het een oogenblik dat een haussecampague zou beginnen, doch blijven de koersen der laatste dagen vrij stationair. Geld nog steeds vast, prolongatie heden 41/4. In de afdeeling rubberaandeelen is in de laatste dagen eigenlijk vrijwel plotseling, veel meer beweging gekomen, veel meer kooplust en daarmee gepaard gaande flinke rijzing in de koersen. Toen voor ruim 2i/2 jaar de zoogenaamde rubberboom te Londen heerschte, sloeg deze ook gedeeltelijk over naar Amsterdam. Het toenemende verbruik van rubber voor aller lei artikelen en voornamelijk voor de motor- industrie had den prijs van het artikel zeer omhoog gedreven. Rubber kwam, komt eigenlijk ook nu nog, hoofdzakelijk uit Brazilië, de zoogenaamde Para rubber, d.i. van wilde rubberboomen en het uit was ook. Ik zei al De jaarlijksche najaarspaardenmarkt alhier kenmerkte zich door veel regen. De traditie geldt wel, dat het op dien dag moet regenen, het kwam ditmaal wel wat erg aan, zulks te meer wijl er in den laatsten veel water valt. De aanvoer van paarden gewoonlijk. Slechts lijn gebonden, en landbouwers was ook niet groot. Het slechte weer zal ook hierop wel eenigen in vloed gehad hebben. Naar wij vernemen, kon voor de goede soort paarden nog al een be hoorlijke prijs bedongen worden. h. krs. 1. krs. 1910 1912 320 193 1047/8 193 122 140 1171/2 66 1481/2 1761/2 130 1511/2 Na beurs werd gisteren uit een Duitsche courant een andere statistiek bekend, waarin de wereldconsumptie ongeveer 10 procent lager werd aangegeven. Iets minder gunstig dus, en mogelijk een reden om de willigte, die wel wat Hard van stapel loopt, wat te keeren. Wat de Staatsfondsenmarkt betreft was deze waarlijk voor onze nationale schuld brieven wat vasterp flauw waren de Balkan- waarden, nu daar gedurig kleine gevechten en moordpartijen plaats vinden en de regeeringen hun legers naar de grenzen zenden. Toch zou men uit de houding van de beurs moeten opmaken, dat deze niet direct aan een grooter conflict denkt. Bankaandeelen waren aan den vasten kant, nu uit het publiceeren van de winst en verliesrekeningen over het eerste halfjaar blijkt, dat deze instellingen wegens het dure geld een goeden tijd doormaken. Van de buitenlandsche waren Nat. Bank of South Africa iets hooger op de uitkeering van een i- Paardenmarkt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2