No. 70. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. 1912. Meuws- en Advertentieblad I Bols ward en Wonseradeel. 1 r 1 Donderdag 29 Augustus. 3 UIT DE PERS. Tweede Blad. BINNENLAND. DE KLEINE BARON. r Ingezonden. VOOR Afzonderlijke r hem I wijze koop w Het het den kantonrechter. De geschiedenis van een kus. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. er ordelijk gewerkt moeten In de Friesche kaatswereld, niet het minst onder de kaatsers zelf, wordt er over geklaagd, dat de kaatswedstrijden zoo snel op elkander volgen en het voor de spelers te druk loopt. Vooral in het laatst van Juli en in Augustus vrijwel de geheele maand, is dit het geval. In Juni heeft men in den regel de Bonds- partij en in de laatste drie jaren den inter nationalen wedstrijd te Sneek; overigens worden in die maand weinig kaatswedstrijden gehouden. Van sportief standpunt beschouwd terecht, I want de tijd van oefenen heeft dan nog ont- I broken; een bezwaar, dat ook vaak is aan- Was een slechten toestand, mijn waar ik nog slechts eenige zoo onschuldig gekheid mee gevoerd tegen het houden van een bonds wedstrijd op Pinkstermaandag. Echter, op Zondag kan men in vele ge meenten daarvoor geen verlof krijgen en die partij, met hare kosten, op houden, dat durft Door tal kaatsers nu wachten. Zaterdag 31 Augustus wedstrijd te Leeu warden, Zondag te Pingjum, Maandag te Wommels en Dokkum, Dinsdag te Bolsward. Ontsporing door den regen. Door den overvloedigen regenval in den laatsten tijd is de nieuwe lijn van de West- landsche stoomtram naar Maassluis, tusschen Naaldwijk en de Lee, verzakt, Zondagmor gen 7 uur derailleerde daardoor de tram. De machine sloeg om en zakte in den wee- ken grond en de eerste passagierswagen ging ook over stag, ’t Is nog wonder dat hij niet onderst boven tuimelde. De pas sagiers kregen slechts lichte kneuzingen. De dienst was eerst gestoord, zóódat o. a. de dominé van Vlaardingen, die te Loos- duinen moest prediken, een half uur te laat kwam. Het personeel der werkplaats te Loosduinen, met de ploegwerkers, was den ganschen dag bezig, om alles weer in orde te brengen. Tel. Vischverkoop door de gemeente,. Er is reeds meermalen op gewezen, dat aankoop van visch, een zoo begeerlijk voe dingsmiddel, door de gemeenten in het groot en voor lagen prijs, er toe zou leiden, dat ook minderbedeelden goedkoop zich daarvan zouden kunnen voorzien. Thans vernemen wij, dat de Raad der gemeente Winschoten heeft besloten, bij van proef, tot den aankoop en ver- voor rekening der gemeente van versche zeevisch over te gaan. De Oranjebloem. Te Hoorn en elders is de toestem ming tot verkoop van de z.g. Oranjebloem op 31 Augustus, waarvan de opbrengst uit sluitend zou strekken ten behoeve van de Christelijke militaire tehuizen, geweigerd. Nu het water in deze provincie steeds stijgt, wenschen de gegadigden op de nagras verhuringen te Oostermeer en Suameer niet te bieden, omdat in de veorwaarden stond z/bij eventueele waterschade wordt de helft vergoed”. Zij wenschten dan volle vergoeding. Ten slotte gaven de eigenaars toe en konden de verhuringen doorgaan. Tengevolge van de vele gevallen regens is in de laatste dagen het binnenwater zoodanig gestegen dat de poldermolens in den omtrek met alle kracht malen om het overtollige water uit de polders te verwijderen. Indien het regenachtige weder aanhoudt is de provincie binnen korten tijd wederom in watersnood. Door Ged. Staten is last gegeven met alle sluizen te stroomen. Twee Hollanders in Duitschland gevangen. Men schrijft aan Het Volk: Op 29 Juli j.l. werden te Duisburg- Ruhrort twee personen gearresteerd, die als stokers voeren op de sleepboot «Dieu Donné IV”. De aanleiding tot deze arrestatie was, dat bedoelde stokers, P. van Felsen en Joh. Klop, hun vuist hebben opgestoken tegen een onderkruiper, die zich aan boord bevond van de sleepboot^ *Carl Schroers VIII”, terwijl deze booten zich op de rivier bevonden en minstens 100 120 meter van elkander verwijderd waren. Van handtastelijkheid kan dan ook geen sprake zijn”. Het Volk, er op wijzende, dat deze zaak eerst 17 September zal behandeld worden en dat deze menschen, zelfs al worden zij vrij gesproken, tot zoolang van hun vrijheid zullen zijn beroofd, stelt de vraag of de Regeering daar niets aan doen kan. Tegen de Tariefwet. Het Anti-Tariefwetcomité rust niet in het uitdenken van middelen om propaganda voor den vrijhandel te maken. Een 5 tal gekleurde prentbriefkaarten, door Jordaan geteekend, doen goede diensten. Ze zullen wel verkocht worden. De uitgave werd voor het cornilé bezorgd door den uitgever W. de Haan te Utrecht, die ze in den boekhandel verkrijg baar stelt voor een dubbeltje de vijf, oogenblik heel stil in de ging voor het venster de eenzame straat. Mijn Wij spraken over kussen. Wanneer drie jonge echtparen met eenige ongetrouwde heeren van rijperen leeftijd met elkaar een glas ouden Rauentoler zitten te drinken, dan is dit misschien niet zulk een ongewoon onderwerp. Een der heeren zeide «Wij moesten de zaak toch een weinig methodisch behandelen. Iedereen moet de geschiedenis vertellen van den kus, die hem de merkwaardigste toeschijnt van zijn leven en’t aardigste verhaal wordt, door onze lieve gastvrouw opgeschreven. Dat voorstel viel in goede aarde, best beviel ons de ^geschiedenis van allerliefste vrouwtje van d„„ L.„1 Hier volgt ze. Het is nu drie jaar geleden een jaar ongeveer vóór onze verplaatsing naar Berlijn. Daar bracht mijn man eens op een dag een heel jong substituut griftïertje mee aan tafel. Die kleine jonge man was hem onlangs gerecommandeerd en toegevoegd hij had mijn man heel openhartig zijn leed geklaagd over de slechte voeding aan de jongeheerentafel, zoodat zijn chef haast niet kon nalaten hem aan te bieden bij ons te komen dineeren of liever onzen eenvoudigen maaltijd te deelen. Ik wil den jeugdigen substituut kortweg het baronnetje noemende naam doet niets ter zake. Het duurde niet meer dan enkele minuten of ik merkte dat de kleine baron doodelijk voor mij was, Ik mocht zoo iets bestopmerken hij was nog maar 22 jaarEn als men zelf al 27 is en 4 jaar getrouwd, dan be schouwt men zich zelf als een vrouw van tachtig jaar tegenover zoo’n kijk in de wereld. Toch wil ik gaarne bekennen dat de hulde den kleinen baron mij niet onaangenaam Het was zoo’n knappe, teere gedistin- Het nieuwe zittingjaar. Dr. Nolens wijdt aan dit onderwerp een artikel in de N. Venlosche Courant Dit laatste zittingjaar van de ten einde loopende legislatieve periode zal voor de Tweede Kamer een zeer druk jaar zijn. En al is de Kamer ook voortdurend bezig geweest, toch is men geneigd te vragen of de belangrijkste werkzaam heden zich niet wat al te zeer in dit jaar ophoopen, en of niet het een of ander onafgedaan zal blijven liggen. Ook in de wetgeving wordt meestal hooger gemikt dan getroffen. Bij te zorgvuldige voorbereiding loopt men ook daar wel eens gevaar den noo- digen spoed uit het oog te verliezen. En wat regeeringsprograms en troon reden betreft, zeer dikwijls blijkt dat niet ten onrechte bij deze aan het gezegde van de vork en het te vele hooi gedacht wordt. Legt men de opgave van den stand der werkzaamheden van de Tweede Kamer op 15 Juli 1912 voor zich, dan moet bij ieder de vraag rijzenhoe komt de Kamer daar door? Men vindt in die opgave zeer belang rijke ontwerpen waaromtrent het verslag is uitgebracht en die derhalve rijp zijn voor openbare behandeling. Van andere is het voorloopig verslag vastgesteld en werd het antwoord inge wacht, zoo b.v. op het recht van ver- eeniging en vergadering, de afsluiting der Zuiderzee, wijzigingen der Hinder wet, onrechtmatige daad, debietrecht op tabak, inkomstenbelasting. Van de zeer belangrijke ontwerpen: administratieve rechtspraak, gemeentewet, invaliditeitsverzekering, naamlooze ven nootschap enz., die in handen eener commissie van voorbereiding werden gesteld, kan het verslag spoedig ver wacht worden. En niet minder gewichtige voorstel len moeten nog in de afdeelingen worden onderzocht. Van hoeveel gewicht vele dier ont werpen ook zijn, voor behandeling komen in de eerste plaats in aanmerking die ontwerpen die nauw met elkaar verbonden zijn, n.l.de verzekerings wetten, het tarief en de regeling der administratieve rechtspraak. Daarmede zal de Kamer de handen reeds meer dan vol hebben. Daarbij komt, dat de laatste drie maanden van dit jaar grootendeels door de begiooting in beslag worden ge nomen, en dat de algemeene politieke beschouwingen, waarschijn lijk niet minder tijd zullen vorderen dan dit in vorige jaren het geval was. Ook indien er aan opzettelijk rekken gedacht behoeft te worden, en men zelfs een algemeene neiging tot zelf beperking der discussies en andere obstructie niet zou willen onderstellen, zal met den beschikbaren tijd gewoekerd moeten worden. En zullen de leden, vooral de rechtsche leden, voortdurend op hun post moeten zijn. En zal worden. al de min of meer bedekte toespelingen en zeide Ik gun het arme ventje die vreugde. Ja, het verheugde hem, wanneer ik kwam, dien kleinen baron. Zoodra ik den knop van de deur neerdrukte, hoorden wij hem al roepen «Ach, is u het mevrouw” en iederen dag weder was het alsof die stem jubelde. Natuurlijk schudde ik zijn kussens op, ik ondersteunde hem wanneer hij een klein beetje van den wijn dronk dien mijn man voor hem had meegebracht, en het deed mij bepaald een eigenaardig soort ge noegen, wanneer ik gloed zag komen in zijn mooie, heldere oogen en zijn ademhaling sneller en zwaarder werd. En juist toen het wat beter ging met den kleinen baron en de dokter gesproken had van een reis naar het Zuiden, moest ik op reis. Ik was zelf verbaasd hoe veel het mij kostte afscheid te nemen van het kleine, lage huisje. De gedachte, voor een lieven zieke zooveel te wezen, had mij gelukkig gemaakt het bewustzijn zooveel invloed uit te oefenen op dien jongen man, had mijn vrouwelijke ijdelheid gestreeld en nu zat ik bij hem en moest ik afscheid van hem nemen. Hij zag er zoo onuitsprekelijk ongelukkig uit, dat mijn man zelfs er van schrikte., «Maar beste jongenzei hij vriendelijk, het hoofd omhoog als je blieft. Jij gaat ook op reis en nog wel heel spoedig.” «Ja, en als u dan frisch en opgesterkt terugkeert, dan komt u dikwijls bij ons niet waar en ik zal uw lievelingsliedjes voor u zingen” voegde ik er bij. Ja indien ik terug kom, zeide de jonge man zachtjes. Dit klonk onuitsprekelijk treurig en wanhopig. Ik had plotseling het gevoel of ik door een ijskoude hand werd aangegrepen, hij in zulk kleine baron, weken geleden gemaakt had Ik deed mijn best den ouden, gekscheren- den toon weer aan te slaan. O, ondeugende, nietswaardige jongen, zei ik op schoolmeesterachtigen toon, ik word heel, heel boos als je ooit zoo iets leelijks weer zegt Maar nu moet ik weg, anders kom ik te laat aan den trein Kan ik nog iets voor u doen voordat wij afscheid nemen, een wensch van u vervullen Toen hief de jonge baron het hoofd een weinig op en zag mij aan, ja, het was of hij mijn gelaatstrekken goed in zijn geheu gen wou prenten voor tijd en eeuwigheid. Ja, zeide hij toen met luide, vaste stem, ik heb een wensch. Wilt u mij een kus geven Het was een kamer. Mijn man staan en keek naar hart klopte tot in mijn keel. Frits, riep ik met beklemde stem. Dade lijk draaide mijn man zich om. Zijn gezicht had een ernstige, maar vriendelijke uitdruk king. Ja, ja, vrouwtje, zeide bij vol liefde, met een merkwaardige weeke en vriendelijkestem, daar zal niets aan te doen zijn, de ziekenoppas ster heeft haar patient al te erg verwend I Oogen vol dankbaarheid en gloeiende van koorts werden tot mijn man opgeslagen toen voelde ik eensklaps twee armen om mijn hals en heete, jonge lippen op mijn mond. Dat is de kus, dien ik nooit vergeten zal, de laatste vreugde, die ik een stervende heb mogen verschaffen. Arnh. Crt. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Mag ik U vragen, wat dunkt U, is de Gemeente Bolsward, (in dit geval ten op zichte der gasfabriek) bevoegd of gerechtigd om als leverancier en verhuurder op te treden van gashaarden, gaskookplaten enz. of zou het niet op haar weg liggen? Ik had reeds gedacht, dat meer belang hebbenden hierover hun mond zouden ge roerd hebben. UEd. antwoord gaarne afwachtend, teeken ik, Hoogachtend, D. VELDMAN, Bolsward, 28 Augustus 1912, een werkdag te men nog niet ondernemen, van omstandigheden staat den eene zeer drukke periode te van was. geerde jonge man, hij kon met zulk een dweepende uitdrukking glimlachen, zoodra ik mijn mond opendeed, zoodat ik mij zelfs soms heel geestig begon te vinden. Hij bracht bloemen en lekkernijen voor mij mee, sloeg de muziek om als ik vroolijke liedjes bij de piano zong, hij paste op mijn waaier en fichu in de balzaal wanneer ik danste kortom hij hield zich steeds op in mijn nabijheid als een ridderlijke, jeugdige page, steeds aandachtig op iederen wenk van zijn meesteres. Ik zou wel een vrouw willen zien die onverschillig blijft voor zulk een vereering of neen ik wou haar liever niet zien, want het moet een akelijk onvrouwelijk wezen zijn. Een half jaar duurde die vreugde. Toen werd de kleine baron ziek, een hevige ziekte die zich plotseling vertoonde. Het was zulk een vochtige, ruwe herfst en hij was zoo zwak. Er kwam een kennis van hem bij ons en zeide «De jonge baron ligt ziek in zijn bedje en hij verlangt naar u. Hij heeft koorts en klaagt over pijn op de borst. De dok ter is bang voor longontsteking.” Wij gingen natuurlijk dadelijk naar toe. Daar lag hij met vochtige, schitterende oogen in zijn «bedje”, zooals zijn vriend had gezegd en in de primitieve omge ving van een kleinsteedsch gemeubileerde kamer zag hij er nog dubbel jongensachtig en aristocratisch uit. Hij stak mij zijn mooie blanke handen toe en zeide met aandoenlijke innigheid O hoe lief van u dat u gekomen is. Ik dank u I ik dank u Toen greep hij mijn hand en hield die krampachtig vast even als een kind dat bang was in donker en nu met een gevoel van verlichting de hand van zijn moeder beschermend in de zijne voelt I Van dat oogenblik af aan gingen wij iederen dag naar hem toe, naar het lage, grijze huisje, de kleine gemeubileerde kamer, waar de jeugdige aristocraat werkelijk als een verwend ziek kind in bed lag. Natuurlijk mankeerde het niet aan goede vrienden en trouwe buren, die niet begrijpen konden hoe mijn man zulk een ongepaste vriendschap kon goedkeuren, ja, haar zelf pog kon ondersteunen, Mijn man lachte om Bolswardsche Courant, ■i'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 5