lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. I o I Zuiver Goed en Goedkoop Overal verkrijgbaar. ffe 1912. 51ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 71. FLORALIAFEEST, VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1912. Vraag bij Uw winkelier een bus -Ji/am Houtens, Rona 1 'cacao en vergelijk deze met andere soorten van denzelfden prijs. Het is zeker dat Ge ze\ff dan blijft drinken - X K2 bus ƒ1.50 IIXK? busfOAaM ^O,8O||Xo,. -0,181 1 Zondag 1 September. RECLAME. Het daghet in ’t Oosten. I 1 i BINNENLAND. Ingezonden. Ik- te VOOR Afzonderlijke in driestar in Het Centrum Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) I 3 vruchten verbouwer reeds voor ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. '*L' en niet-leden tegen ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. iTT V’“;: Tweede Kamer inderdaad nog een protecti onistische meerderheid van kiezers zelfs in het Zuiden achter zich hebben. Oostergo. op dezen dag een misslag begaan heeft. Er is een grens aan de betaal willigheid van boer en buitenman De middagfeesten krijgen anders heden middag een attractie meer dan het programma meldtde heer Stegeman, van Staphorst, zoon van //het Staphorster boertje,” is met zijn vrouw in Staphorster dracht op het terrein aanwezig, en zal na afloop der andere nummers in een Staphorster kar eenige ritten over het middenterrein doen. Wonseradeel, 29 Augs. Augustus, anders de drukke oogstmaand, doemt door het slechte weder thans töt stilstand van werkzaamheden op de bouwakkers. Bijna alle verbouwde vruchten liggen met rijp stroo te rotten. De verbouwers bieden het stroo te koop aan voor f 20 a f 25 per pondemaat, een enkele boer gaf aan een paar zichters zijn havergewas maar cadeau. Bij een verkooping van veldvruchten alhier brachten deze te velde precies de jaarlijksche huursom op. Enkele boeren hebben reeds gedeeltelijk hun vee gestald. Blijft de natte weergesteldheid aanhouden, dan zijn ze voornemens de peul- aan het vee op te voederen. Een van groene erwten bood alhier f 20 per pondemaat te koop aan. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Witmarsum. Met genoegen vernemen wij, dat bij Koninklijk besluit benoemd is tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau de heer E. Jansen, oud-secretaris van Wonseradeel alhier. Een slachtoffer van zijn plicht. Aan boord van het Spaansche stoomschip z/Oliargan”, liggende in de Waalhaven te Rotterdam, daalde de wachtsman met een lantaarn in de voorpiek af om in de olie- hut iets te verrichten. Daar gekomen liet hij zijn lantaarn vallen, ten gevolge waar van onmiddellijk de olie in lichtelaaie stond. De wachtsman haastte zich om de 13 man equipage, die in de voorpiek waren onderf gebracht, te waarschuwen, en dezen konden dan ook allen zich in veiligheid brengen. Of de man zelf zich daarbij te lang heeft opgehouden dan wel of hij den weg is bijster geworden, zeker is dat hij niet meer te voorschijn kwam. Zijn lijk werd dan ook, na de blussching van den brand door zes drijvende stoomspuiten, door de reddings brigade gevonden. Leeuwarden, 29 Augustus. Z’n hart moet men niet op de tong hebben en ’n goed gevulde portemonnaie niet in den buiten zijzak van zijn colbert dragen. Dat het laatste niet geraden is, hebben hier een paar heeren ondervonden. Op een gegeven oogenblik waren ze hunne portemonnaie’s kwijt. Een hunner is daardoor plotseling ruim f 27 armer geworden. Wat den ander betreft weten we minder goed bescheid, maar ’t zal wel niet veel minder geweest zijn, want gewoonlijk steekt een zakkenroller zijn hand in zakken, die iets opleveren. Die heeren hebben een fijnen neus 1 Friesche Landbouwtentoonstelling Vrijdagmorgen 11 uur. De toeloop op het terrein is niet bijzonder groot, hoe wel het weer zich tot nog toe goed houdt. Toch zijn er vele menschen van buiten in de stad, en is het op de veemarkt druk. De entree (f 2) is te hoog gesteld zeggen de menschen, en hoewel wij overigens voor het tentoonstellingscomité niets dan lof hebben, wij gelooven, dat het met die hooge entree Onder bovenstaanden titel publiceert mr. Th. M. Verster, voorzitter van het Anti- Tariefwet-Comité een vrij optimistisch over zicht van de huidige positie der tariefwet- bestrijders. Overal meent hij teekenen te ontwaren, dat de vrijhandelsidee langzaam maar zeker overal veld wint. Ook in het Zuiden, vanwaar de luidste klachten over inzinking onzer welvaart kwamen en het geroep om bescherming. Hij wijst, ten bewijze, o.a. op de manne lijke rede van den voorzitter van den Alg. Nederl. Bond van Schoenfabrikanten, die volgens Eindhoven's Dagblad op de laatste jaarlijksche vergadering van dien Bond zich als volgt over de Tariefwet uitsprak Z/De voorzitter betreurt het, dat de Maas bode het voorstelt of zou de Bond dwaas handelen door tegen de Tariefwet te stemmen, terwijl toch duidelijk blijkt, dat een ver- hooging van leerprijzen als gevolg der hoo- gere invoerrechten zeer nideelig voor de schoenindustrie zou zijn. Juist de verhoo- ging der grondstoffen doet de concurrentie verscherpen. Wat werk aangaat, kan Neder land best concurreeren, dat spreekt uit het jaarlijkschen invoer van een uitvoer van van Nederland naar feit dat bij een 253.000 kilo schoenen, 455.000 kilo per jaar Duitschland staat. Verder op een van 6 Aug. 11., waarin de redactie, onder het motto //fiscaal”, o.a. schrijft ffVoor zooverre het Tariefontwerp ook protectionis tische bedoelingen heeft, verlangt de een, wat met nadruk afgewezen wordt door den ander. Daarbij vooral botsen de belangen tegen elkander en is nog een felle strijd te wachten. En dan schijnt het ook niet zoo gemakkelijk naar de een of andere zijde op een wijze, die afdoende is, de schaal te doen overslaan. Ook valt niet te ontkennen, dat de vrij- handelsgeest in ons land krachtig is, en dat een kleine staat als de onze tegenover groote mogendheden moeilijk stand kan houden in den tarievenstrijd.” Op een artikel in de N. Tilburgsche Cou rant, dat in zijn nummer van 6 Aug. 1912 mismoedig schrijft z/Flinke op wetenschap steunende brochu res en geschriften, ten voordeele der Tarief wet en verdedigend het protectionisme, komen niet uit.” En ten slotte op een artikel in de Maas bode van 24 Juli 1912, getiteld »De apologie van den Vrijhandel” dat zóóveel ten gunste van den vrijhandel bevat, dat men zou willen vragen; of deze krant ook al aan de voordeelen van protectie begint te twijfelen. Mr. Verster citeert o.a. //Nederland heeft uit den aard der zaak minder belang bij beschermende handels politiek dan andere groote nationaliteiten en wij hebben bovendien een roemrijk verleden achter den rug, waarin we niet zóó protec tionistisch behoefden te zijn als andere lan den. Geen wonder dat daarom ook op den dag van heden de vrijzinnige handelspolitiek van Engeland op vele Nederlanders nog groote bekoring moet oefenen.” Het artikel in de Maasbode is der lezing wel waard, al staat deze krant geenszins op vrij handelaarsstandpunt, en haar aanhaling uit het betoog van een bekwamen Katho lieken dorpsnotaris verdient de overdenking van de lezers dier courant. Het slot van deze aanhaling luidt De economische geschiedenis van Engeland levert het bewijs op, dat de vrije handel inderdaad het eenig middel is om de alge- meene welvaart duurzaam te onderhouden en te doen toenemen, het eenige middel ook om alle takken van nijverheid te doen bloeien.” Wanneer men daarbij let op de steeds talrijker blijken van instemming, die het Anti Tariefwet-Comité ook uit vele deelen van Brabant en Limburg ontvangt, en wan neer men let op den zeer in ’t oog sprin genden vooruitgang van Brabant en Limburg als nijverheidsstreek, blijkende door de stichting van talrijke nieuwe en de uitbrei ding van vele bestaande fabrieken in die provinciën, dan mag men waarlijk wel twij felen of de protectionistische leden der Verdronken Een drietal meisjes liep gistermiddag langs de Lauriersgracht te Amsterdam, toen een der drie, Dora Gluker, het denkbeeld opperde in de gracht te springen. Zij durfde dat best en naar de kinderen volhouden is zij ook werkelijk in de gracht gesprongen en ver dwenen. In den beginne geloofde men weinig van het praatje, maar Dora, die voor haar moeder een boodschap zou doen, kwam niet in de ouderlijke woning, Konijnenstraat 8, terug en toen is men gaan dreggen. De kinderen houden stokstijf vol dat haar vriendinnetje in de gracht gesprongen is. Niemand ech ter heeft iets gezien. De buurt is over het geval in groote op winding en langs de gracht volgden hon derden het dreggen van de vier politieagenten. Gisteravond heeft de politie het dreggen opgegeven. Het kind is niet terecht. Strooper gedood. Bij een schermutseling tusschen marechaus see en stroopers te Rucphen is een stroo per doodgeschoten. Een kranige onderneming. Woensdag kwam met vijf opvarenden te IJmuiden binnen de Amerikaansche motor boot //Detroit”, welke niet grooter is dan een flinke reddingsboot. Het vaartuigje had 21 dagen gereisd van New-York naar Ierland, bezocht daarna Ostende en ging nu naar Haarlem, waarna het verder vaart naar St.-Petersburg. Onder deze pleizierreizigers bevond zich een redacteur van de „New-York Herald." Te koud voor schapenwasschen. Men schrijft aan de Tel. Op de tentoonstelling te Meppel had het veeartsenijkundig staatstoezicht een toestel voor het wasschen van schapen tentoonge steld, waarbij rijksveeopzichters uitlegging gaven en eenige schapen waschten. Belanghebbenden werden uitgenoodigd de inrichting te zien. Ook hooge autoriteiten op landbouwgebied woonden debehandelingbij. Doch zie, wat gebeurt De kapitein der maréchaussée Mos, van Leeuwarden, toevallig aanwezig, meende de vertooning van het schapenwasschen in deze gure Augustusmaand als mishandeling te moeten beschouwen en gelastte eenige marechaussees om proces* verbaal op te maken, Bovengenoemd feest dat Vrijdag a.s. z/de Doele”, ’s avonds 8 uur zal worden gehouden, wordt in de belangstelling der stadgenooten ten zeerste aanbevolen. Ruim 1000 planten zullen tusschen 24 uur tentoongesteld worden en eveneens de prijzen. Leden en begunstigers van //Floralia” heb ben met hunne huisgenooten vrijen toegang tot deze tentoonstelling betaling van 10 cents. Iedere bezoeker wordt dan in de gelegen heid gesteld een stem uit te brengen op de, naar zijn oordeel, mooiste collectie planten er worden daarvoor briefjes uitgereikt, waarop dan ’t nummer vermeld kan worden. Buiten de gewone jury-prijzen, hoopt ’t Bestuur ook hiervoor 2 a 3 prijzen beschik baar te stellen. Tevens wordt dit jaar voor een ieder ge legenheid gegeven om mooie planten ter opluistering in te zenden, door ’t Bestuur zullen deze planten worden beoordeeld en ’t doel is daarvoor een of meer kunstvoorwerpen uit te reiken. Des avonds 6 uur is de zaal geopend voor allen die bloemen hebben ingezonden en om 7 uur (voor zoover er plaats is) voor anderen boven de 16 jaar a 10 cts. per persoon. Evenals voorgaande jaren doet ’t Bestuur weer een beroep op de medewerking der Inge zetenen, om prijzen beschikbaar te stellen voor de bekroonde planten. Het getal aanvragen was dit jaar wel bij zonder groot, een bewijs, dat de ambitie niet verflauwt bij de kweekers, moge het Bestuur ondervinden dat ook de belangstelling voor deze oude vereeniging bij de stadgenooten nog zóó wakker is, dat waar eigen fondsen niet geheel toereikend zijn, de prijzen en prijsjes ruim mogen inkomen, zoodat de zorg voor //hunne bloemen” door een nuttig of aardig cadeautje kan worden beloond. Alle geschenken worden gaarne 5 Sept., ’s avonds tusschen 7 en 9 uur door het Bestuur in ontvangst genomen. Het Bestuur der vereeniging //Floralia”, Dr. C. J. NIEMEIJER, Voorzitter. H. EISMA, Vice-Voorzitter. J. HOMMES. D. TERHENNE. A. BANNING. H. BEEKHUIS. J. BROUWERS. C. CUPERUS—Taconis. M. ITTMANN—Hannema, le Secretaresse. Bolswardsche Courant ~r-~T II I fe: llllf

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1